На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

133 122 728

Судові рішення

28 837

Прецеденти ВС

4 822

Прецеденти ЄСПЛ

544 491

Нормативні акти

31 374 993

Судові засідання

54 095 011

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram

Пов'язані правові позиції

Немає даних

Прецеденти ВС Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 28 травня 2026 року у справі № 620/4737/23

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 28 травня 2026 року у справі № 620/4737/23

Актуальна правова позиція
Справа №: Справа № 620/4737/23
Судочинство: Адміністративне судочинство

Тип: Правова позиція

logo

Правова позиція

Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 28 травня 2026 року

у справі № 620/4737/23

Адміністративна юрисдикція

Щодо реалізації військовими адміністраціями населених пунктів повноважень з приводу управління місцевим бюджетом в умовах воєнного стану

Фабула справи: Чернігівська міська військова адміністрація Чернігівського району Чернігівської області звернулася до суду з позовом до Чернігівської міської ради з вимогою визнати протиправним і скасувати рішення Чернігівської міської ради від 30.03.2023 № 30/VIII-9 «Про внесення змін і доповнень до рішення Чернігівської міської ради від 30.11.2022 № 24/VIII-38 «Про бюджет Чернігівської міської територіальної громади на 2023 рік» зі змінами та доповненнями».

На обґрунтування позову позивач зазначив, що в умовах воєнного стану повноваження щодо внесення змін до місцевого бюджету здійснюються військовими адміністраціями населеного пункту.

Рішенням окружного адміністративного суду, залишеним без змін постановою апеляційного адміністративного суду, позов задоволено.

Мотивація касаційної скарги: міська рада доводить, що суди попередніх інстанцій помилково пов`язали можливість здійснення міською військовою адміністрацією передбачених п. 5 ч. 2 ст. 15 Закону №389-VIII повноважень щодо складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету із уведенням воєнного стану та/або із самим утворенням військової адміністрації.

Правова позиція Верховного Суду: ключовим спірним питанням у цій справі є розмежування повноважень (компетенції) між органом місцевого самоврядування - Чернігівською міською радою та тимчасовим державним органом - Чернігівською міською військовою адміністрацією щодо управління місцевим бюджетом в умовах воєнного стану.

Щодо правових наслідків утворення місцевої військової адміністрації, то з аналізу викладених положень Закону №389-VIII випливає, що утворення військової адміністрації населеного пункту не тягне за собою автоматичного припинення повноважень відповідної ради чи її виконавчих органів.

Виходячи з положень статті 78 Закону №280/97-ВР, статей 9 і 10 Закону №389-VIII, сільські, селищні, міські ради, їхні виконавчі органи після введення в Україні воєнного стану продовжують виконувати свої повноваження, надані їм Конституцією України, Законом №280/97-ВР, до виникнення передбачених законом підстав для їх передання відповідним військовим адміністраціям.

Відповідно до загального принципу - максимально можливого збереження інститутів демократичної держави в умовах війни, правовий режим воєнного стану передбачає можливість співіснування і взаємоузгодженого функціонування військових адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Останнє досягається як наданням військовим адміністраціям повноважень запроваджувати та здійснювати спеціальні заходи, спрямовані на забезпечення потреб національної безпеки й оборони, так і певним перерозподілом повноважень, які передаються від органів самоврядування до військових адміністрацій, де вони утворені.

Обсяг власних та переданих від органів місцевого самоврядування повноважень, випадки передачі окремих повноважень/функцій органів місцевого самоврядування відповідним військовим адміністраціям установлені в статтях 10 і 15 Закону №389-VIII.

Так, частина друга статті 15 Закону №389-VIII визначає комплекс функціональних повноважень, які військова адміністрація населеного пункту здійснює на відповідній території з метою забезпечення життєдіяльності громади в умовах воєнного стану. Серед них і складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету (пункт 5 частини другої статті 15 Закону №389-VIII).

На відміну від частини третьої статті 15 Закону №389-VIII, яка визначає повноваження районних, обласних військових адміністрацій і пов`язує їхнє здійснення з наявністю низки спеціальних умов (тимчасова окупація чи оточення адміністративного центру або прийняття Верховною Радою України за поданням Президента України рішення, передбаченого частиною третьою статті 10 Закону №389-VIII), частина друга статті 15 Закону №389-VIII подібних застережень не містить, що дає підстави для висновку про те, що переліченими у ній повноваженнями військова адміністрація населеного пункту наділяється з моменту її утворення.

Водночас частина друга статті 10 Закону №389-VIII передбачає процедуру, за якої начальник військової адміністрації населеного пункту перебирає на себе весь обсяг повноважень сільської, селищної чи міської ради, її виконкому та голови, включно з підпорядкуванням йому апаратів відповідних рад та виконавчих органів, комунальних підприємств, установ та організацій відповідної територіальної громади - на підставі рішення Верховної Ради України за поданням Президента України.

Отже, утворення військової адміністрації населеного пункту хоча й не припиняє повноважень місцевої ради, дозволяє їй автоматично, в силу її створення, здійснювати ряд функціональних повноважень (зокрема бюджетних). Повна передача повноважень органів місцевого самоврядування (включно з підпорядкуванням їх апаратів та виконавчих органів) начальнику військової адміністрації населеного пункту відбувається у виключних випадках в інтересах оборони, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян та потребує окремого рішення Верховної Ради України.

Законом України від 03.03.2022 №2118-IX розділ «Прикінцеві та перехідні положення» БК України було доповнено пунктом 22, підпункти 2 і 5 якого передбачають, що в умовах воєнного стану Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо особливостей формування та виконання місцевих бюджетів; а функції органів місцевого самоврядування, їх виконавчих органів, місцевих державних адміністрацій, військово-цивільних адміністрацій у частині бюджетних повноважень здійснюють військові адміністрації відповідно до Закону №389-VIII.

Воєнний стан в Україні визначається як особливий правовий режим, що вводиться у разі збройної агресії, загрози нападу чи небезпеки державній незалежності та територіальній цілісності. Цей режим є унікальним інструментом, який дозволяє державі мобілізувати ресурси для захисту суверенітету, надаючи органам державної влади, військовому командуванню та військовим адміністраціям специфічні повноваження з метою відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки.

Зокрема, в умовах воєнного стану з метою оперативного та ефективного прийняття управлінських рішень для забезпечення безперебійного функціонування установ і закладів бюджетної сфери, комунальних підприємств та задоволення життєво необхідних потреб жителів територіальних громад Закон №389-VIII, БК України уповноважують військові адміністрації населених пунктів, у разі їх утворення, здійснювати бюджетні повноваження.

Висновки: реалізація військовими адміністраціями населених пунктів повноважень, передбачених пунктом 5 частини другої статті 15 Закону №389-VIII, щодо складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього здійснюється з моменту їхнього утворення й не вимагає ухвалення Верховною Радою України рішення в порядку, передбаченому частиною другою статті 10 Закону №389-VIII.

Ключові слова: повноваження місцевих рад, повноваження військових адміністрацій, повноваження у сфері бюджету, спори за участю військових адміністрацій

Інші прецеденти в категорії "Оскарження рішень, дій та бездіяльності КМУ, центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб"
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 20 квітня 2026 року у справі № 520/25539/25
Щодо юрисдикції спору про оскарження розпорядження НКРЕКП, яким ліцензіата зобов’язано ініціювати розірвання договорів з фізичною особою
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 09 квітня 2026 року у справі № 520/29027/23
Щодо випадків, коли свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення небезпечних вантажів є обов'язковим документом
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 29 квітня 2026 року у справі № 640/16800/22
Щодо обов'язку професійних учасників організованих товарних ринків - товарних біржа розкривати інформацію про себе і свою діяльність стосовно біржових торгів та відповідальності за невиконання такого обов'язку
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 19 травня 2026 року у справі № 160/19336/25
Щодо підстави для відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого або померлого військовослужбовця за наявності алкоголю, наркотичних або токсичних речовин в організмі військовослужбовця
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 19 травня 2026 року у справі № 160/19336/25[1]
Щодо умови, за якої відмова у призначенні одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого або померлого військовослужбовця за наявності алкоголю, наркотичних або токсичних речовин в організмі військовослужбовця є правомірною
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 13 травня 2026 року у справі № 620/3668/25
Щодо порядку визначення обсягу спожитої теплової енергії у будівлі, не оснащеній вузлом комерційного обліку
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 27 квітня 2026 року у справі № 620/5147/23
Щодо вимог до процедури відмови від громадянства шляхом припинення іноземного громадянства в умовах воєнного стану
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 30 квітня 2026 року у справі № 814/426/18
Щодо права колишнього орендаря як зацікавленої особи оскаржити рішення органу місцевого самоврядування про затвердження нормативної грошової оцінки земель
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 31 березня 2026 року у справі № 380/841/25
Щодо правової природи вимоги виконавчого органу місцевої ради про усунення порушень правил благоустрою (демонтаж) та можливості її оскарження в порядку адміністративного судочинства
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 31 березня 2026 року у справі № 380/841/25[1]
Щодо правової природи паспорта відкритого літнього майданчика та його віднесення до документів дозвільного характеру
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}