|
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ |
ПОСТАНОВА |
13.07.2017 № 920 |
Про затвердження Порядку розгляду справ про адміністративні правопорушення та накладення адміністративних стягнень
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії,
що здійснює державне регулювання у сферах енергетики
та комунальних послуг
№ 1537 від 22.08.2023}
Відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», статей 18836, 24418, 254 - 257 Кодексу України про адміністративні правопорушення Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Порядок розгляду справ про адміністративні правопорушення та накладення адміністративних стягнень, що додається.
2. Визнати такими, що втратили чинність, постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 31 серпня 2012 року № 298 «Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення та накладення адміністративних стягнень», зареєстровану в Міністерстві юстиції України 20 вересня 2012 року за № 1622/21934, та постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 17 січня 2013 року № 21 «Про затвердження Інструкції з оформлення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, матеріалів про адміністративні правопорушення та накладення адміністративних стягнень», зареєстровану в Міністерстві юстиції України 01 лютого за № 209/22741.
ПОРЯДОК
розгляду справ про адміністративні правопорушення та накладення адміністративних стягнень
1.1. Цей Порядок встановлює механізм складання уповноваженими посадовими особами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), протоколів про адміністративні правопорушення та визначає процедуру розгляду справ про адміністративні правопорушення та накладення адміністративних стягнень, передбачених статтями 16318, 16319, 18836 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - Кодекс).
{Пункт 1.1 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
1.2. При здійсненні державного нагляду (контролю) за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг та при здійсненні розслідування зловживань на оптових енергетичних ринках, уповноважені на те посадові особи НКРЕКП, а саме Голова та члени НКРЕКП, голова комісії з перевірки дотримання ліцензіатом відповідних ліцензійних умов або законодавства у відповідній сфері, голова комісії з розслідування зловживань на оптовому енергетичному ринку, керівники самостійних структурних підрозділів (далі - уповноважені посадові особи), можуть складати протоколи про адміністративні правопорушення в разі:
{Абзац перший пункту 1.2 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
дії осіб на енергетичному ринку (ринок електричної енергії та ринок природного газу), що мають ознаки маніпулювання на оптових енергетичних ринках, визначені чинним законодавством у сфері енергетики;
{Пункт 1.2 глави 1 доповнено новим абзацом другим згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
розкриття, передачі або наданні доступу до інсайдерської інформації, а також надання рекомендацій іншим особам щодо купівлі або продажу оптових енергетичних продуктів, перелік яких визначений чинним законодавством у сфері енергетики, а також вчинення на власну користь або на користь інших осіб прямо або опосередковано правочинів з використанням інсайдерської інформації, спрямованих на купівлю або продаж оптових енергетичних продуктів, яких стосується інсайдерська інформація;
{Пункт 1.2 глави 1 доповнено новим абзацом третім згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
несвоєчасного надання інформації, необхідної для виконання покладених на НКРЕКП завдань;
ненадання інформації НКРЕКП або надання завідомо недостовірних даних посадовими особами суб'єктів природних монополій або суб'єктів господарювання на суміжних ринках у сферах енергетики та комунальних послуг;
невиконання або несвоєчасного виконання суб'єктами природних монополій або суб'єктами господарювання на суміжних ринках у сферах енергетики та комунальних послуг рішень НКРЕКП, порушення ліцензійних умов.
1.3. Від імені НКРЕКП розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право Голова та члени НКРЕКП.
2. Протокол про адміністративне правопорушення
2.1. При вчиненні особами або посадовими особами суб'єктів господарювання адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 16318, 16319, 18836 Кодексу, уповноважена посадова особа згідно зі статтями 254, 256 Кодексу складає протокол про адміністративне правопорушення (далі - протокол) за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку.
{Пункт 2.1 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
2.2. Під особами, які вчинили дії, передбачені статтею 16318 Кодексу, розуміються фізичні особи, які вчинили дії, передбачені статтею 16318 Кодексу, або у разі вчинення таких дій юридичною особою - фізична особа, яка самостійно або як член колегіального органу юридичної особи уповноважена на виконання функцій з представництва юридичної особи та/або прийняття рішень від імені юридичної особи, та/або здійснення контролю за діяльністю юридичної особи.
{Главу 2 доповнено новим пунктом 2.2 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
2.3. Під особами, які вчинили дії, передбачені статтею 16319 Кодексу, розуміються фізичні особи, які вчинили дії, передбачені статтею 16319 Кодексу, або у разі вчинення таких дій юридичною особою - фізична особа, яка самостійно або як член колегіального органу юридичної особи уповноважена на виконання функцій з представництва юридичної особи та/або прийняття рішень від імені юридичної особи, та/або здійснення контролю за діяльністю юридичної особи.
{Главу 2 доповнено новим пунктом 2.3 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
2.4. До посадових осіб суб'єктів господарювання в розумінні пункту 2.1 цієї глави належать:
особи, що входять до складу виконавчого органу, який здійснює керівництво поточною діяльністю суб’єкта господарювання;
члени наглядової ради суб’єкта господарювання;
головний бухгалтер суб’єкта господарювання, його заступники;
керівник відокремленого підрозділу суб’єкта господарювання;
посадові особи суб’єкта господарювання, відповідальні за супровід/забезпечення проведення планових та позапланових перевірок.
{Главу 2 доповнено новим пунктом 2.4 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
2.5. Факт вчинення адміністративного правопорушення встановлюється уповноваженою особою.
2.6. У разі вчинення правопорушення кількома особами протокол складається на кожну особу окремо. У разі вчинення однією особою кількох окремих адміністративних правопорушень протоколи складаються щодо кожного з вчинених правопорушень.
2.7. Усі реквізити протоколу заповнюються державною мовою розбірливим почерком або оформлюються за допомогою засобів оргтехніки. Не допускається заповнення протоколу олівцем та закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, щодо якої він складений.
2.8. У протоколі зазначаються:
посада, прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) посадової особи, яка склала протокол;
{Абзац третій пункту 2.8 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення);
{Абзац четвертий пункту 2.8 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення;
стаття Кодексу, згідно з якою передбачена адміністративна відповідальність за таке правопорушення;
{Абзац шостий пункту 2.8 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є;
{Абзац сьомий пункту 2.8 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності;
інші відомості, необхідні для вирішення справи.
2.9. Уповноважена посадова особа зобов'язана ознайомити особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, з її правами і обов'язками, передбаченими статтею 268 Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
2.10. Особі, щодо якої складається протокол, пропонується надати письмові пояснення та/або зауваження по суті вчиненого правопорушення, які вносяться до протоколу і засвідчуються її підписом.
Пояснення та/або зауваження можуть додаватись до протоколу окремо у момент його складання або можуть бути надіслані окремо протягом трьох днів з дня його складання, про що робиться запис у цьому протоколі. Власноруч викладені цією особою пояснення та зауваження додаються до протоколу, про що до нього вноситься відповідний запис із зазначенням кількості аркушів, на яких подано такі пояснення та/або зауваження.
{Абзац другий пункту 2.10 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
У разі відмови особи, щодо якої складається протокол, від надання пояснень та/або зауважень по суті вчиненого правопорушення уповноважена посадова особа вносить до нього відповідний запис.
2.11. Протокол підписується посадовою особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У разі відмови особи, щодо якої складається протокол, від його підписання уповноважена посадова особа робить про це відповідний запис, який засвідчує своїм підписом.
При наявності свідків протокол може бути підписано також і такими особами.
2.12. Протокол складається у двох примірниках, один з яких вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від отримання протоколу протокол надсилається рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення за адресою проживання/перебування особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, або на адресу юридичної особи, якщо особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, є її посадовою особою, протягом трьох робочих днів з дня його складення.
{Пункт 2.12 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
2.13. До протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.
2.14. Протокол подається/надсилається до центрального апарату НКРЕКП не пізніше трьох робочих днів з моменту його складення, для розгляду на засіданні, яке проводиться у формі відкритого слухання.
{Пункт 2.14 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
3. Розгляд справ про адміністративні правопорушення
3.1. Справа про адміністративне правопорушення розглядається на засіданні НКРЕКП Головою та/або членами НКРЕКП не пізніше п’ятнадцяти робочих днів з дня одержання ними протоколу та інших матеріалів справи з урахуванням вимог статей 279, 280 та 281 Кодексу. Розгляд справи про адміністративне правопорушення є правомочним, якщо ньому присутня більшість від загального складу НКРЕКП.
{Пункт 3.1 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
3.2. Організаційне забезпечення розгляду справ про адміністративні правопорушення здійснюється відповідальною особою з розгляду справ про адміністративні правопорушення, яка визначається відповідно до наказу Голови НКРЕКП.
{Пункт 3.2 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
3.3. Справа про адміністративне правопорушення розглядається у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про її своєчасне сповіщення щодо місця і часу розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Доказом своєчасного повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є запрошення щодо розгляду справи на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, надіслане рекомендованим листом, з описом, з повідомленням про вручення особисто, та/або повідомлення на електронну пошту Товариства, посадова особа якого притягується до адміністративної відповідальності, зазначену в ліцензійному реєстрі НКРЕКП, та/або включення питання щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення до порядку денного засідання НКРЕКП, що проводиться у формі відкритого слухання, та оприлюднення його порядку на офіційному вебсайті НКРЕКП.
{Пункт 3.3 глави 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
3.4. Доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких НКРЕКП встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність цієї особи в його вчиненні, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються на підставі протоколу, ліцензійного реєстру НКРЕКП, пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
{Абзац другий пункту 3.4 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на уповноважених посадових осіб НКРЕКП, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення.
{Пункт 3.4 глави 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
3.5. НКРЕКП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:
чи належить до компетенції НКРЕКП розгляд зазначеної справи;
чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;
{Абзац третій пункту 3.5 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;
чи витребувано необхідні додаткові матеріали та чи надійшли вони до НКРЕКП;
чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, її законних представників та захисника.
3.6. Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене статтями 16318, 16319, 18836 Кодексу, не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі:
відсутності події і складу адміністративного правопорушення;
неосудності особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;
видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;
скасування акта, що встановлює адміністративну відповідальність;
закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених пунктом 3.10 цієї глави;
наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту;
смерті особи, щодо якої було розпочато провадження у справі.
{Главу 3 доповнено новим пунктом 3.6 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
3.7. Розгляд справи розпочинається з оголошення складу НКРЕКП, яка розглядає зазначену справу.
3.8. Головуючий на засіданні НКРЕКП оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання.
{Пункт 3.9 глави 3 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
3.9. Обставинами, що пом'якшують відповідальність, визнаються:
відвернення винним шкідливих наслідків правопорушення, добровільне відшкодування збитків або усунення заподіяної шкоди;
вчинення правопорушення під впливом сильного душевного хвилювання або при збігу тяжких особистих чи сімейних обставин;
учинення правопорушення вагітною жінкою або жінкою, яка має дитину віком до одного року.
Уповноважена особа може визнати пом'якшувальними й інші обставини, не зазначені в цьому пункті.
{Главу 3 доповнено новим пунктом 3.9 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
3.10. Обставинами, що обтяжують відповідальність, визнаються:
продовження протиправної поведінки;
повторне протягом року вчинення однорідного правопорушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню; вчинення правопорушення особою, яка раніше вчинила кримінальне правопорушення;
вчинення правопорушення в умовах стихійного лиха або за інших надзвичайних обставин.».
{Главу 3 доповнено новим пунктом 3.10 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
3.11. При прийнятті рішення про накладення адміністративного стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа, що притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, а також обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, згідно зі статтями 34 - 35 Кодексу.
3.12. Адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше ніж через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше ніж через два місяці з дня його виявлення.
3.13. При малозначності вчиненого адміністративного правопорушення уповноважена особа може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
{Главу 3 доповнено новим пунктом 3.13 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
3.14. Якщо особа, піддана адміністративному стягненню, протягом року з дня закінчення виконання стягнення не вчинила нового адміністративного правопорушення, то ця особа вважається такою, яка не була піддана адміністративному стягненню.
{Главу 3 доповнено новим пунктом 3.14 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
3.15. Якщо внаслідок вчинення адміністративного правопорушення заподіяно майнову шкоду громадянинові, підприємству, установі або організації, то питання щодо відшкодування винним майнової шкоди вирішується в судовому порядку.».
{Главу 3 доповнено новим пунктом 3.15 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
3.16. За результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення складається протокол, засідання НКРЕКП, що проводиться у формі відкритого слухання, який підписується головуючим на засіданні і секретарем засідання, шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису, та містить інформацію про:
{Абзац перший пункту 3.16 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
прізвище та ініціали головуючого та членів НКРЕКП, присутніх на засіданні, та наявність кворуму;
прізвище та ініціали секретаря;
зміст справи, що розглядається;
відомості про явку осіб, які беруть участь у справі;
пояснення осіб, які беруть участь у розгляді справи, їх клопотання і результати їх розгляду;
документи і речові докази, досліджені при розгляді справи;
відомості про оголошення прийнятої постанови і роз'яснення порядку та строків її оскарження.
{Абзац одинадцятий пункту 3.16 глави 3 виключено на підставі Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
4. Постанова у справі про адміністративне правопорушення
4.1. Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, НКРЕКП приймає рішення у справі, яке оформлюється постановою:
про накладення адміністративного стягнення (додаток 2);
про закриття справи про адміністративне правопорушення (додаток 3).
Постанова про закриття справи про адміністративне правопорушення приймається за наявності обставин, передбачених статтею 247 Кодексу.
4.2. Постанова про накладення адміністративного стягнення та постанова про закриття справи про адміністративне правопорушення (далі - постанова) повинні містити:
відомості про особу, щодо якої розглядається справа, зокрема прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дата народження, адреса місця проживання або перебування, місце роботи, посада, ідентифікаційний номер або номер і серія (за наявності) паспорта для фізичних осіб-громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України;
{Абзац четвертий пункту 4.2 глави 4 в редакції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
опис обставин, установлених при розгляді справи;
посилання на статтю Кодексу, згідно з якою передбачена адміністративна відповідальність за таке правопорушення;
{Абзац шостий пункту 4.2 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
прийняте у справі рішення, а також інформацію про право оскарження постанови в порядку та у строк, визначені статтями 288, 289 Кодексу;
дату набрання постановою законної сили;
строк пред'явлення постанови до виконання.
Постанова приймається якщо за нього проголосувало не менше чотирьох членів НКРЕКП, присутніх на засіданні.
{Абзац десятий пункту 4.2 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
Постанова підписується головуючим та секретарем засідання НКРЕКП, яке проводиться у формі відкритого слухання, шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису.
{Абзац одинадцятий пункту 4.2 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
4.3. Постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи.
4.4. Копія постанови протягом трьох днів з дня її оголошення вручається або надсилається рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення особі, щодо якої її винесено.
Якщо копія постанови вручається особі, притягнутій до адміністративної відповідальності, особисто, то в постанові вказується дата її вручення і проставляється підпис особи, притягнутої до адміністративної відповідальності.
У разі якщо копія постанови надсилається, про це робиться відповідна відмітка у справі.
5. Оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення
5.1. Постанову може бути оскаржено до суду особою, щодо якої її винесено, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими Кодексом.
5.2. Скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Особа у разі оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення протягом п’яти днів повідомляє НКРЕКП про оскарження цієї постанови.
5.3. Постанова НКРЕКП про накладення адміністративного стягнення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
6. Виконання постанови про накладення адміністративного стягнення
6.1. Постанова є обов'язковою для виконання посадовими особами, які притягуються до адміністративної відповідальності.
6.2. Постанова підлягає виконанню з дня набрання нею законної сили після закінчення строку оскарження. При оскарженні постанови про накладення адміністративного стягнення ця постанова підлягає виконанню після залишення скарги без задоволення, за винятком постанов про застосування стягнення у вигляді попередження.
6.3. Постанова про накладення адміністративного стягнення звертається до виконання НКРЕКП.
{Главу 6 доповнено новим пунктом 6.3 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
6.4. Контроль за своєчасним виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення здійснюється НКРЕКП.
6.5. Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься правопорушником в установу банку України не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Сума штрафів, накладених за вчинення адміністративного правопорушення, зараховується до Державного бюджету України.
6.6. Після перерахування суми штрафу правопорушник зобов'язаний надати копію платіжного документа про сплату штрафу до НКРЕКП.
При отриманні копії та/або оригіналу платіжного документа про сплату порушником штрафу до постанови вноситься запис про її виконання (зазначаються назва та реквізити документа, що підтверджує сплату, установа банку, що його видала, сума) та додається оригінал квитанції (іншого платіжного документа), який підшивається до справи.
{Пункт 6.6 глави 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
6.7. Відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу здійснюється в порядку, встановленому законом.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений пунктом 6.5 цієї глави, постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу разом із заявою про відкриття виконавчого провадження за підписом Голови НКРЕКП (або члена НКРЕКП, на якого покладено виконання його обов'язків) надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання/перебування порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
{Абзац другий пункту 6.7 глави 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягуються подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу, та витрати на облік правопорушень, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
6.8. Постанова про накладення адміністративного стягнення не підлягає виконанню у випадках, передбачених статтею 303 Кодексу.
6.9. Провадження справи про адміністративне правопорушення вважається закінченим після виконання постанови про накладення адміністративного стягнення.
7. Оформлення та облік матеріалів у справах про адміністративні правопорушення
7.1. Ведення справи про адміністративне правопорушення забезпечує відповідальна особа з розгляду справ про адміністративні правопорушення, яка визначається відповідно до наказу Голови НКРЕКП.
{Пункт 7.1 глави 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
7.2. Протокол не пізніше наступного робочого дня після його складення реєструється відповідальною особою з розгляду справ про адміністративні правопорушення у журналі реєстрації протоколів про адміністративні правопорушення (додаток 4), сторінки якого повинні бути прошнуровані та пронумеровані, а також скріплені печаткою НКРЕКП. Крім того, у журналі реєстрації протоколів про адміністративні правопорушення робиться відмітка про вручення другого примірника протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протоколу присвоюється реєстраційний номер.
{Пункт 7.2 глави 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
{Пункт 7.3 глави 7 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
7.3. У день реєстрації постанови її оригінал долучається до справи про адміністративне правопорушення.
7.4. Закрита справа про адміністративне правопорушення разом з описом документів, що є у справі про адміністративне правопорушення (додаток 5), прошнуровується, засвідчується підписом Голови НКРЕКП, скріплюється гербовою печаткою та здається на зберігання до архіву НКРЕКП.
{Пункт 7.4 глави 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
7.5. Журнал реєстрації протоколів про адміністративні правопорушення, а також справи про адміністративні правопорушення зберігаються в архіві НКРЕКП протягом трьох років.
{Пункт 7.5 глави 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
Додаток 1 |
ПРОТОКОЛ
про адміністративне правопорушення
Додаток 2 |
ПОСТАНОВА
про накладення адміністративного стягнення
Додаток 3 |
ПОСТАНОВА
про закриття справи про адміністративне правопорушення
Додаток 4 |
ЖУРНАЛ
реєстрації протоколів про адміністративні правопорушення
Реєстраційний номер протоколу | Дата складання протоколу | Дата та місце вчинення правопорушення | Відомості про особу, щодо якої складено протокол | ||
прізвище, ім'я, по батькові особи | посада | місце роботи | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Посада, прізвище, ініціали уповноваженої посадової особи НКРЕКП, яка склала протокол | Відмітка про вручення другого примірника протоколу | Примітка |
7 | 8 | 9 |
{Додаток 5 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1537 від 22.08.2023}
Додаток 5 |
ОПИС
документів, що є у справі про адміністративне правопорушення
