На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

133 078 285

Судові рішення

28 826

Прецеденти ВС

4 820

Прецеденти ЄСПЛ

544 451

Нормативні акти

31 350 434

Судові засідання

54 055 027

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Постанова № 671 від 26.11.2014 Про затвердження Положення про Міністерство оборони України
  • 06/01/2026
    Чинна
  • 24/07/2025
    Попередня
  • 01/04/2025
    Попередня
  • 29/10/2024
    Попередня
  • 24/08/2024
    Попередня
  • 24/02/2024
    Попередня
  • 05/01/2024
    Попередня
  • 15/11/2023
    Попередня
  • 24/05/2023
    Попередня
  • 24/05/2023
    Попередня
  • 12/07/2022
    Попередня
  • 08/06/2022
    Попередня
  • 16/06/2020
    Попередня
  • 30/01/2020
    Попередня
  • 14/11/2019
    Попередня
  • 15/01/2019
    Попередня
  • 21/09/2018
    Попередня
  • 18/05/2017
    Попередня
  • 28/10/2016
    Попередня
  • 26/11/2014
    Попередня
Нормативні акти Постанова Постанова № 671 від 26.11.2014 Про затвердження Положення про Міністерство оборони України

Постанова № 671 від 26.11.2014 Про затвердження Положення про Міністерство оборони України

Джерело: Офіційний портал ВРУ
Тип: Постанова
Номер: 671
Дата: 26.11.2014
Видавник: Кабінет Міністрів України
Редакція: 29.10.2024
Попередня
Пов'язані рішення
logo

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

від 26 листопада 2014 р. № 671
Київ

Про затвердження Положення про Міністерство оборони України

{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 730 від 19.10.2016
№ 321 від 11.05.2017
№ 737 від 12.09.2018
№ 1 від 10.01.2019
№ 916 від 06.11.2019
№ 23 від 24.01.2020
№ 466 від 10.06.2020
№ 651 від 03.06.2022
№ 772 від 07.07.2022
№ 506 від 19.05.2023
№ 1188 від 11.08.2023
№ 1418 від 12.12.2023
№ 182 від 16.02.2024
№ 959 від 23.08.2024
№ 1222 від 06.09.2024}

Кабінет Міністрів України постановляє:

Затвердити Положення про Міністерство оборони України, що додається.

Прем'єр-міністр України

А.ЯЦЕНЮК

Інд. 29




ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 26 листопада 2014 р. № 671
(у редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 19 жовтня 2016 р. № 730)

ПОЛОЖЕННЯ
про Міністерство оборони України

1. Міністерство оборони України (Міноборони) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Міноборони є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сферах оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період.

{Абзац другий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1 від 10.01.2019}

Міноборони є центральним органом виконавчої влади та військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили та Держспецтрансслужба.

{Абзац третій пункту 1 в редакції Постанови КМ № 1 від 10.01.2019}

Міноборони є уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі державної авіації.

{Абзац п'ятий пункту 1 виключено на підставі Постанови КМ № 1 від 10.01.2019}

2. Міноборони у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

3. Основними завданнями Міноборони є:

1) забезпечення формування та реалізація державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сферах оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період щодо:

організації в силах оборони заходів оборонного планування;

визначення засад воєнної, військової кадрової та військово-технічної політики у сфері оборони;

{Підпункт 1 пункту 3 в редакції Постанови КМ № 1 від 10.01.2019}

2) здійснення військово-політичного та адміністративного керівництва Збройними Силами;

21) забезпечення формування та реалізація державної політики з питань національного спротиву;

{Пункт 3 доповнено підпунктом 21 згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022}

3) здійснення в установленому порядку координації діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування щодо підготовки держави до оборони;

4) забезпечення в межах повноважень, передбачених законом, реалізації державної політики з оборонних питань, що пов’язані з використанням повітряного простору України та захистом суверенітету держави;

5) координація діяльності Держспецтрансслужби для забезпечення стійкого функціонування транспорту в мирний час та в особливий період.

{Пункт 3 доповнено підпунктом 5 згідно з Постановою КМ № 737 від 12.09.2018}

4. Міноборони відповідно до покладених на нього завдань:

1) розробляє проекти законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України;

2) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України і Кабінету Міністрів України та вносить їх в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України, забезпечує їх виконання у Збройних Силах;

21) здійснює підготовку та подання Кабінетові Міністрів України пропозицій щодо застосування, скасування та внесення змін до спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), що вносяться Кабінетом Міністрів України на розгляд Ради національної безпеки і оборони України відповідно до Закону України “Про санкції”, та бере участь у формуванні, реалізації та моніторингу ефективності державної санкційної політики з питань, що належать до його компетенції;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 21 згідно з Постановою КМ № 772 від 07.07.2022}

3) готує в межах повноважень, передбачених законом, зауваження і пропозиції до прийнятих Верховною Радою України законів, що надійшли на підпис Президентові України;

4) провадить розвідувальну та інформаційно-аналітичну діяльність в інтересах національної безпеки та оборони держави;

41) координує створення та розвиток ефективної системи стратегічних комунікацій у Міноборони та Збройних Силах як складової загальнодержавної системи стратегічних комунікацій, забезпечення її стійкості та адаптивності до реагування на виклики та загрози;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 41 згідно з Постановою КМ № 1 від 10.01.2019; в редакції Постанови КМ № 651 від 03.06.2022}

42) бере участь у виконанні завдань державної інформаційної політики у сфері оборони, інформаційних заходах, спрямованих на підвищення рівня обороноздатності держави та протидію інформаційним операціям агресора (противника), а під час дії правового режиму воєнного стану координує складові сил оборони з питань забезпечення формування та реалізації державної інформаційної політики у сфері оборони;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 42 згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022; в редакції Постанови КМ № 959 від 23.08.2024}

5) бере участь у проведенні аналізу воєнно-політичної обстановки, прогнозуванні, виявленні та визначенні рівня воєнної загрози національній безпеці України;

{Підпункт 5 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 466 від 10.06.2020}

6) планує та здійснює заходи щодо протидії і нейтралізації воєнно-політичних ризиків, викликів, загроз застосування воєнної сили проти України;

61) розробляє структуру та порядок розроблення плану оборони України, організовує розроблення його складових;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 61 згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022}

7) розробляє в установленому порядку Стратегію воєнної безпеки України і зміни до неї та бере участь у підготовці і періодичному уточненні Стратегії національної безпеки України, доктрин, концепцій, стратегій і програм у сфері національної безпеки;

{Підпункт 7 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1 від 10.01.2019}

71) схвалює Стратегію залучення, розвитку та утримання людського капіталу в силах оборони України;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 71 згідно з Постановою КМ № 1222 від 06.09.2024}

8) розробляє з урахуванням пропозицій центральних органів виконавчої влади Стратегічний оборонний бюлетень України на довгострокову перспективу, здійснює міжвідомчу координацію проведення оборонного огляду в Україні;

81) здійснює військово-політичне управління Збройними Силами, управління процесами при прийнятті та реалізації рішень;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 81 згідно з Постановою КМ № 1222 від 06.09.2024}

9) бере участь у формуванні оборонного бюджету, звітує в установленому порядку перед Кабінетом Міністрів України про використання виділених коштів;

91) виконує функції головного розпорядника бюджетних коштів;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 91 згідно з Постановою КМ № 1222 від 06.09.2024}

10) розробляє проекти оборонних державних цільових програм з метою посилення обороноздатності держави, здійснює загальне керівництво і контроль за їх розробленням та виконанням передбачених у них завдань і заходів;

11) забезпечує проведення мобілізації та демобілізації в Збройних Силах і бере участь у забезпеченні мобілізації та демобілізації в інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України (далі - інші військові формування);

111) визначає форму та зміст вимоги про виконання обов’язку (обов’язків) військовозобов’язаним, резервістом, яка надсилається керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 111 згідно з Постановою КМ № 1222 від 06.09.2024}

12) організовує розроблення пропозицій щодо потреб на особливий період Збройних Сил, інших військових формувань, які включені до схеми мобілізаційного розгортання, з урахуванням економічних можливостей держави;

{Підпункт 12 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1222 від 06.09.2024}

13) забезпечує формування пропозицій щодо мобілізаційних завдань (замовлень) на створення, виробництво та ремонт озброєння, військової техніки, інших матеріально-технічних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил;

{Підпункт 13 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 916 від 06.11.2019; в редакції Постанови КМ № 1222 від 06.09.2024}

131) забезпечує накопичення в непорушному запасі озброєння, військової техніки, інших матеріально-технічних засобів і ресурсів, продовольства, речового та іншого майна;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 131 згідно з Постановою КМ № 1222 від 06.09.2024}

14) організовує планування, методологічне, методичне, наукове, фінансове та матеріально-технічне забезпечення заходів мобілізаційної підготовки та мобілізації у Збройних Силах;

15) виступає замовником на постачання (поновлення) матеріальних цінностей до мобілізаційного резерву відповідно до встановлених Кабінетом Міністрів України мобілізаційних завдань (замовлень);

{Підпункт 15 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1222 від 06.09.2024}

151) організовує та забезпечує створення мобілізаційних резервів на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери управління Міноборони, відповідно до завдань, визначених Кабінетом Міністрів України;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 151 згідно з Постановою КМ № 1222 від 06.09.2024}

16) вносить подання Кабінету Міністрів України щодо відпуску матеріальних цінностей державного матеріального резерву для забезпечення стратегічних потреб України;

{Підпункт 16 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1222 від 06.09.2024}

17) розробляє пропозиції щодо створення, розвитку, утримання, передачі, ліквідації та реалізації мобілізаційних потужностей на підприємствах, в установах і організаціях, які належать до сфери управління Міноборони;

{Підпункт 17 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 916 від 06.11.2019; в редакції Постанови КМ № 1222 від 06.09.2024}

18) реалізує через Генеральний штаб Збройних Сил повноваження, визначені частиною другою статті 14 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;

{Підпункт 18 пункту 4 в редакції Постанов КМ № 1 від 10.01.2019, № 651 від 03.06.2022, № 1222 від 06.09.2024}

181) координує та спрямовує діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, центрів рекрутингу;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 181 згідно з Постановою КМ № 1222 від 06.09.2024}

19) бере участь у розробленні мобілізаційного плану держави, плануванні мобілізаційної підготовки у відповідних центральних органах виконавчої влади з питань забезпечення потреб Збройних Сил;

{Підпункт 19 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1222 від 06.09.2024}

191) організовує розроблення проекту мобілізаційного плану Збройних Сил та інших військових формувань і подає його Кабінетові Міністрів України;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 191 згідно з Постановою КМ № 1222 від 06.09.2024}

20) укладає в установленому порядку договори (контракти) на виконання мобілізаційних завдань (замовлень) з підприємствами, установами і організаціями, які залучаються ним до виконання мобілізаційних завдань (замовлень), та підприємствами, які здійснюють поставку військової продукції;

{Підпункт 20 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1222 від 06.09.2024}

21) здійснює контроль за станом мобілізаційної готовності у Збройних Силах та за мобілізаційною готовністю підприємств, установ і організацій, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення) для задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;

{Підпункт 21 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1222 від 06.09.2024}

22) планує, координує та забезпечує у межах компетенції виконання робіт з формування, ведення, закладення та використання страхового фонду документації на продукцію мобілізаційного та оборонного призначення;

{Підпункт 22 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1222 від 06.09.2024}

23) забезпечує життєдіяльність Збройних Сил, їх функціонування, бойову та мобілізаційну готовність, боєздатність, підготовку до виконання покладених на них завдань, застосування, комплектування особовим складом та його підготовку, постачання озброєння та військової техніки, підтримання справності, технічної придатності, проведення ремонту та модернізації зазначеного озброєння і техніки, матеріальних, фінансових, інших ресурсів та майна згідно з потребами, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил у межах коштів, передбачених державним бюджетом, і здійснює контроль за їх ефективним використанням, організовує виконання робіт і надання послуг в інтересах Збройних Сил;

24) організовує через Генеральний штаб Збройних Сил залучення Збройних Сил до ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та здійснення у межах повноважень, передбачених законом, заходів щодо забезпечення екологічної безпеки в Збройних Силах;

25) перевіряє стан всебічного забезпечення, бойової та мобілізаційної готовності Збройних Сил та Держспецтрансслужби;

{Підпункт 25 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1 від 10.01.2019}

26) виступає державним замовником і формує відповідно до визначених Генеральним штабом Збройних Сил потреб, вимог та пріоритетів під час здійснення оборонних закупівель пропозиції до зведеного трирічного плану закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями, складає та затверджує трирічний та річний плани закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, надає тактико-технічні (технічні) завдання виконавцям державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель;

{Підпункт 26 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 651 від 03.06.2022}

261) забезпечує відповідно до законодавства виконання функцій уповноваженого органу з державного гарантування якості, головного органу у сфері здійснення оборонних закупівель та державного замовника у сфері оборони;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 261 згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022}

262) залучається в межах повноважень, визначених законом, до участі у здійсненні заходів державного експортного контролю;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 262 згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022}

263) визначає норми і строки речового забезпечення військовослужбовців, а також резервістів і військовозобов’язаних, призваних на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори у Збройні Сили та Держспецтрансслужби;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 263 згідно з Постановою КМ № 1222 від 06.09.2024}

264) затверджує зразки спеціального одягу, взуття та спорядження військовослужбовців, засоби індивідуального захисту та інші предмети речового майна військовослужбовців;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 264 згідно з Постановою КМ № 1222 від 06.09.2024}

27) затверджує вимоги щодо якісних характеристик озброєння і військової техніки та розрахункову кількість основних видів номенклатури озброєння і військової техніки, необхідних для оснащення Збройних Сил та інших військових формувань, згідно з визначеними ними потребами та пріоритетами;

271) затверджує каталог продуктів харчування та порядок його застосування в Збройних Силах та Держспецтрансслужби;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 271 згідно з Постановою КМ № 1222 від 06.09.2024}

28) організовує проведення державних та інших випробувань зразків озброєння і військової техніки;

29) забезпечує прийняття на озброєння (постачання, експлуатацію) Збройних Сил озброєння, військової та спеціальної техніки;

30) організовує і здійснює контроль за виконанням робіт з кодифікації та каталогізації продукції, закупівля якої здійснюється за державні кошти для потреб Збройних Сил;

{Підпункт 30 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1222 від 06.09.2024}

31) організовує відповідно до визначених Генеральним штабом Збройних Сил потреб та пріоритетів розроблення і виконання Державної програми розвитку озброєння і військової техніки та інших цільових програм розвитку озброєння і здійснює контроль за їх виконанням;

32) розробляє технічні регламенти та здійснює функції з технічного регулювання щодо безпеки, допуску до експлуатації та використання озброєння і військової техніки;

33) забезпечує в установленому порядку обов’язковий технічний контроль транспортних засобів Збройних Сил та Держспецтрансслужби;

{Підпункт 33 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1 від 10.01.2019}

34) здійснює контроль за якістю продукції військового призначення, що виробляється підприємствами для Збройних Сил та з метою здійснення експорту в разі, коли такий контроль передбачено міжнародними договорами України, зовнішньоекономічними договорами (контрактами), а також речового майна та харчових продуктів, що постачаються для Збройних Сил та якістю послуг із забезпечення харчуванням, харчовими продуктами особового складу військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, військових ліцеїв;

{Підпункт 34 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 321 від 11.05.2017; в редакції Постанови КМ № 1 від 10.01.2019}

35) забезпечує нормативно-правове регулювання відносин у сфері військової стандартизації;

{Підпункт 35 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 23 від 24.01.2020}

351) встановлює порядок розроблення, прийняття, внесення змін, скасування, відновлення дії, оприлюднення, запровадження та застосування військових стандартів;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 351 згідно з Постановою КМ № 23 від 24.01.2020}

352) визначає орган військової стандартизації з числа підпорядкованих Міноборони органів військового управління;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 352 згідно з Постановою КМ № 23 від 24.01.2020}

36) провадить відповідно до закону космічну діяльність у сфері оборони та національної безпеки України;

37) регулює питання державної авіації в частині реєстрації та допуску державних повітряних суден та літальних апаратів, аеродромів та злітно-посадкових майданчиків, підтримання льотної придатності державних повітряних суден, допуску авіаційного персоналу до виконання польотів та проведення робіт із забезпечення польотів, охорони повітряних суден, виконання та забезпечення польотів, пошуку та рятування, випробування та прийняття в експлуатацію нових типів повітряних суден, призначених для використання в державній авіації, здійснює нормативно-правове регулювання зазначених питань за погодженням із заінтересованими центральними органами виконавчої влади, які експлуатують державні повітряні судна;

{Підпункт 37 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1 від 10.01.2019}

371) погоджує відповідно до компетенції місце розташування і висоту об’єктів на приаеродромній території та об’єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 371 згідно з Постановою КМ № 1 від 10.01.2019}

38) встановлює особливі вимоги до вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, закладів фахової передвищої військової освіти, військових ліцеїв та наукових установ, які належать до сфери управління Міноборони, забезпечує їх фінансування в установленому порядку;

{Підпункт 38 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1 від 10.01.2019, № 651 від 03.06.2022}

39) подає пропозиції щодо обсягів державного замовлення на підготовку військових фахівців, наукових і науково-педагогічних кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів для потреб Міноборони та Збройних Сил;

{Підпункт 39 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1 від 10.01.2019}

40) затверджує положення про заклади фахової передвищої військової освіти, статути вищих військових навчальних закладів, закладів фахової передвищої військової освіти та військових ліцеїв, які належать до сфери управління Міноборони, а разом з МОН - положення про військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, затверджує стандарти військової освіти, крім стандартів вищої освіти;

{Підпункт 40 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1 від 10.01.2019; в редакції Постанови КМ № 651 від 03.06.2022}

41) визначає в межах повноважень, передбачених законом, порядок та особливі вимоги щодо практичної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації військових фахівців, зокрема іноземних, а також разом з МОН - порядок підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу;

{Підпункт 41 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022}

411) встановлює особливі вимоги до підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів у військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти в аспірантурі (ад’юнктурі) та докторантурі відповідних закладів вищої освіти;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 411 згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022}

42) забезпечує призначення і виплату академічних (соціальних) стипендій курсантам, слухачам та ад’юнктам вищих військових навчальних закладів Збройних Сил та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти;

{Підпункт 42 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1 від 10.01.2019}

43) визначає порядок призначення осіб офіцерського складу на посади командування (керівного складу), наукових та науково-педагогічних (педагогічних) працівників у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, закладів фахової передвищої військової освіти, наукових установах та військових ліцеях;

{Підпункт 43 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1 від 10.01.2019, № 651 від 03.06.2022}

44) визначає пріоритетні напрями розвитку наукової і науково-технічної діяльності у сфері оборони;

{Підпункт 44 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022}

45) координує діяльність наукових установ, які належать до сфери управління Міноборони;

{Підпункт 45 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1 від 10.01.2019}

451) здійснює управління науковою та науково-технічною діяльністю у сфері оборони;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 451 згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022}

452) бере участь у визначенні пріоритетів розвитку науки і техніки в Україні, державних цільових наукових та науково-технічних програмах;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 452 згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022}

46) сприяє проведенню ліцензування освітньої діяльності, що провадиться вищими військовими навчальними закладами та військовими навчальними підрозділами закладів вищої освіти;

{Підпункт 46 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1 від 10.01.2019}

47) здійснює разом з МОН та Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти контроль за дотриманням вимог щодо якості підготовки військових фахівців та ліцеїстів військових ліцеїв;

{Підпункт 47 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1 від 10.01.2019}

48) подає Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо структури військового резерву людських ресурсів;

481) організовує та координує заходи з мовної підготовки в Міноборони та Збройних Силах для використання іноземних мов особовим складом, якому використання іноземної мови необхідно для виконання службових обов’язків (роботи), навчання за кордоном, ефективної участі в заходах міжнародного оборонного співробітництва, міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки та досягнення взаємосумісності із збройними силами держав - членів НАТО;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 481 згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022}

49) забезпечує в установленому законом порядку разом з центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, СБУ, розвідувальними органами функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів;

{Підпункт 49 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1 від 10.01.2019; в редакції Постанови КМ № 1222 від 06.09.2024}

50) затверджує перелік військово-облікових спеціальностей;

51) затверджує перелік посад, які підлягають заміщенню військовослужбовцями (крім посад вищого офіцерського складу);

52) затверджує перелік окремих військових посад, які можуть бути заміщені цивільними особами в мирний час (на умовах строкового трудового договору);

{Підпункт 53 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 182 від 16.02.2024}

54) установлює співвідношення чисельності осіб офіцерського, сержантського та старшинського складу за військовими званнями та граничні строки перебування таких осіб на посадах у Збройних Силах;

{Підпункт 54 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1418 від 12.12.2023}

55) визначає порядок направлення і строки перебування військовослужбовців Збройних Сил на посадах у багатонаціональних органах військового управління, а також закордонних дипломатичних установах України та міжнародних організаціях;

{Підпункт 55 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1418 від 12.12.2023}

56) призиває в разі потреби громадян, яким присвоєно відповідне первинне військове звання офіцера запасу, для проходження військової служби осіб офіцерського складу;

57) визначає форму і порядок видачі документів, що посвідчують статус та особу військовослужбовця;

58) визначає порядок ведення і форму особової справи, в якій відображається проходження військової служби військовослужбовцем;

59) визначає перелік та форму документів, на підставі яких оформляються накази по особовому складу;

60) визначає порядок добору і прийняття громадян на військову службу за контрактом;

601) визначає порядок планування, організації та управління службовою кар’єрою військовослужбовців військової служби за контрактом;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 601 згідно з Постановою КМ № 1418 від 12.12.2023}

61) зараховує осіб офіцерського складу інших військових формувань до Збройних Сил, укладає з ними контракт про проходження військової служби у Збройних Силах та призначає на відповідні посади;

62) визначає порядок черговості проходження військової служби на посадах офіцерського складу;

63) затверджує номенклатуру посад для призначення військовослужбовців;

64) визначає порядок формування і використання резерву кандидатів для просування по службі;

65) визначає перелік посад, які не потребують у разі призначення на них проходження спеціальних курсів підготовки;

66) визначає вимоги до кандидатів і порядок створення резерву для направлення за кордон для проходження військової служби;

67) визначає вимоги до кандидатів для навчання за кордоном, кількість військовослужбовців та їх розподіл між структурними підрозділами Міноборони, Генерального штабу Збройних Сил і видів Збройних Сил;

68) направляє за кордон військовослужбовців і працівників Збройних Сил для проходження військової служби, роботи або навчання;

{Підпункт 69 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 182 від 16.02.2024}

70) визначає порядок направлення на навчання, строки, послідовність і періодичність проведення підготовки (перепідготовки, підвищення кваліфікації) осіб офіцерського складу;

71) визначає порядок і строки проведення атестування військовослужбовців;

{Підпункт 71 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1 від 10.01.2019}

72) визначає строк, кількість і військово-облікові спеціальності для призову офіцерів запасу на військову службу за призовом осіб офіцерського складу;

73) приймає рішення щодо залишення на військовій службі осіб офіцерського складу понад граничний вік;

74) здійснює добір військовослужбовців, які відряджаються до державних органів, установ, організацій, а також державних та комунальних закладів освіти для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки, а також їх кадрове супроводження;

{Підпункт 74 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1 від 10.01.2019}

75) присвоює в установленому порядку військові звання та вносить Президентові України подання про присвоєння військових звань особам вищого офіцерського складу Збройних Сил;

76) установлює заохочувальні відзнаки Міноборони;

77) утворює комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, організовує роботу таких комісій та згідно із законодавством видає відповідні документи, у тому числі військовослужбовцям, членам сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби, а також працівникам Міноборони та Збройних Сил;

{Підпункт 77 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1222 від 06.09.2024}

78) проводить постійний моніторинг інформаційного середовища, виявляє потенційні та реальні інформаційні загрози в сфері оборони, здійснює відповідні заходи;

781) приймає рішення про створення суб’єктів у сфері медіа, офіційних друкованих видань відповідно до Закону України “Про медіа”;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 781 згідно з Постановою КМ № 321 від 11.05.2017; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022; в редакції Постанови КМ № 1418 від 12.12.2023}

79) забезпечує впровадження та розвиток новітніх інформаційних технологій у сфері оборони;

791) відповідно до компетенції забезпечує електронну інформаційну взаємодію з органами державної влади під час обміну інформацією для здійснення повноважень, визначених законодавством;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 791 згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022}

80) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, демократичний цивільний контроль за діяльністю Збройних Сил та Держспецтрансслужби;

{Підпункт 80 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1 від 10.01.2019}

801) створює необхідні умови для здійснення іншими суб’єктами демократичного цивільного контролю передбачених законом повноважень та інформує із зазначених питань громадськість та суб’єктів у сфері медіа;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 801 згідно з Постановою КМ № 1 від 10.01.2019; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1418 від 12.12.2023}

802) організовує контроль за станом правопорядку, укомплектованості Збройних Сил та Держспецтрансслужби особовим складом, їх оснащеності сучасним озброєнням, військовою і спеціальною технікою, запасами матеріальних засобів та станом готовності до виконання завдань за призначенням у мирний час та в особливий період;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 802 згідно з Постановою КМ № 1 від 10.01.2019}

803) забезпечує об’єктивне і своєчасне інформування Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Ради національної безпеки і оборони про стан справ у Збройних Силах та Держспецтрансслужбі;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 803 згідно з Постановою КМ № 1 від 10.01.2019}

81) здійснює в Міноборони, Збройних Силах та Держспецтрансслужби заходи, спрямовані на реалізацію права на соціально-економічний захист військовослужбовців, резервістів, військовозобов’язаних, призваних на збори, та осіб, звільнених з військової служби, членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), пропали безвісти, стали особами з інвалідністю, пов’язаною з проходженням військової служби, або потрапили в полон у ході бойових дій (війни) чи під час участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки;

{Підпункт 81 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1222 від 06.09.2024}

811) організація в Міноборони, Збройних Силах, Держспецтрансслужбі:

системи психологічного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей;

відновлювальних (постізоляційних, реінтеграційних) заходів, заходів з адаптації, підтримки (супроводу) щодо осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, з числа військовослужбовців;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 811 згідно з Постановою КМ № 182 від 16.02.2024}

82) здійснює відповідно до законодавства правовий і соціальний захист військовослужбовців, резервістів Збройних Сил, військовозобов’язаних, призваних на збори, членів їх сімей та працівників Збройних Сил, забезпечує надання жінкам і чоловікам рівних прав та можливостей, запобігання та протидію насильству за ознакою статі;

{Підпункт 82 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1 від 10.01.2019}

83) організовує відповідно до законодавства забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей жилими приміщеннями;

84) здійснює заходи щодо розвитку культури і духовності у Збройних Силах, військово-патріотичного виховання громадян;

841) організовує відповідно до законодавства базову підготовку громадян України до національного спротиву;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 841 згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022}

842) забезпечує реалізацію державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності в межах повноважень, передбачених законом;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 842 згідно з Постановою КМ № 506 від 19.05.2023}

843) бере участь в організації відповідно до законодавства початкової загальновійськової підготовки громадян України;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 843 згідно з Постановою КМ № 1222 від 06.09.2024}

85) забезпечує відповідно до законодавства конституційне право громадян на свободу світогляду і віросповідання, співробітництво між Міноборони та релігійними організаціями для задоволення релігійних потреб віруючих, які проходять службу у Збройних Силах;

86) здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов’язаних з діяльністю Міноборони, Збройних Сил, підприємств, установ і організацій, які належать до сфери управління Міноборони, а також стосовно актів, які ними видаються, забезпечує в установленому порядку доступ до публічної інформації, розпорядником якої є Міноборони;

87) видає “Білу книгу” з метою інформування громадськості про діяльність Збройних Сил;

88) визначає в межах повноважень, передбачених законом, пріоритетні напрями та прогнози щодо розвитку і вдосконалення системи охорони здоров’я військовослужбовців Збройних Сил, розробляє програми розвитку системи медичного забезпечення Збройних Сил у мирний час та особливий період, організовує їх виконання та здійснює державний контроль і нагляд у сфері охорони здоров’я в Міноборони та Збройних Силах;

881) формує єдині підходи щодо збереження та зміцнення здоров’я військовослужбовців Збройних Сил та Держспецтрансслужби, організації та надання медичної допомоги їм у разі захворювань, поранень (контузії, травми або каліцтва), відновлення боєздатності та працездатності шляхом застосування медичних стандартів держав - членів НАТО;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 881 згідно з Постановою КМ № 1222 від 06.09.2024}

882) затверджує для сил безпеки і сил оборони на основі стандартів Організації Північноатлантичного договору та/або стандартів, затверджених окремими державами - членами Організації Північноатлантичного договору, табелі матеріально-технічного оснащення, стандарти, обсяги надання домедичної допомоги та медичної допомоги на догоспітальному етапі, які надаються під час ведення бойових дій та підготовки за призначенням сил безпеки і оборони, а також контролює їх дотримання;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 882 згідно з Постановою КМ № 1222 від 06.09.2024}

883) затверджує за погодженням з МОЗ перелік, мінімальні вимоги та/або стандарти якості медичних виробів (виробів медичного призначення) та допоміжних засобів до них, що застосовуються силами безпеки і оборони для надання домедичної допомоги під час ведення бойових дій, з урахуванням відповідних вимог, стандартів якості, рекомендацій або інших документів, рішень Організації Північноатлантичного договору та стандартів (рішень) окремих держав - членів Організації Північноатлантичного договору (за наявності);

{Пункт 4 доповнено підпунктом 883 згідно з Постановою КМ № 1222 від 06.09.2024}

89) організовує додержання в закладах охорони здоров’я Міноборони стандартів медичної допомоги (медичних стандартів), клінічних протоколів та інших галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я;

90) організовує медичне забезпечення Збройних Сил у мирний час та особливий період, розробляє і здійснює комплекс профілактичних, лікувальних, санаторно-курортних заходів, а також реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я, спрямованих на збереження здоров’я військовослужбовців Збройних Сил та Держспецтрансслужби;

{Підпункт 90 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1222 від 06.09.2024}

91) затверджує порядок медичного огляду військовослужбовців, організовує та контролює його проведення, подає Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо організації та проведення військово-лікарської експертизи у Збройних Силах;

911) визначає разом з МОЗ особливості проходження медичного обстеження військовозобов’язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 911 згідно з Постановою КМ № 1222 від 06.09.2024}

92) забезпечує у мирний час та в особливий період формування спроможної мережі закладів охорони здоров’я в Міноборони, Збройних Силах, Держспецтрансслужби, затверджує типове положення про такі заклади, забезпечує підтримання їх мобілізаційної готовності, готовності до виконання завдань за призначенням, а також їх взаємодію з медичними службами інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних та розвідувальних органів, органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, а також системи охорони здоров’я цивільного населення в рамках єдиного медичного простору;

{Підпункт 92 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1222 від 06.09.2024}

93) організовує присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій військовослужбовцям медичних і фармацевтичних спеціальностей;

94) організовує санаторно-курортне лікування військовослужбовців та ветеранів військової служби, членів їх сімей, ветеранів війни, працівників Збройних Сил та інших категорій громадян, яким надано право на користування закладами охорони здоров’я Міноборони;

95) організовує забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя військовослужбовців у Збройних Силах та здійснює державний санітарно-епідеміологічний нагляд на підпорядкованих їм територіях, об’єктах, у військових частинах і підрозділах;

951) організовує контроль за дотриманням гігієнічних вимог, забезпечення ветеринарно-санітарного та епізоотичного благополуччя у військових частинах (установах, закладах) Міноборони, Збройних Сил та здійснює ветеринарно-санітарний нагляд на підпорядкованих об’єктах;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 951 згідно з Постановою КМ № 1222 від 06.09.2024}

96) забезпечує накопичення запасів медичної техніки та майна, встановлює для такої техніки та майна норми забезпечення, табелізації та комплектування, організовує постачання такої техніки та майна Збройним Силам, розвідувальному органу Міноборони та Держспецтрансслужби, а також іншим військовим формуванням в особливий період;

{Підпункт 96 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1222 від 06.09.2024}

97) забезпечує належну фізичну підготовку відповідних військовослужбовців та працівників Збройних Сил до професійної діяльності, створює умови для реалізації державної політики у сфері фізичної культури і спорту серед військовослужбовців, у межах повноважень, передбачених законом, взаємодіє з відповідними громадськими об’єднаннями фізкультурно-спортивної спрямованості;

{Підпункт 97 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022}

98) організовує отримання міжнародної технічної допомоги у воєнній сфері, здійснює контроль за виконанням відповідних програм (проектів);

99) здійснює в межах повноважень, передбачених законом, міжнародне співробітництво за воєнно-політичним, військово-технічним та іншими напрямами з відповідними органами іноземних держав і міжнародними організаціями, координує та контролює організацію і здійснення військового співробітництва;

100) бере участь у забезпеченні формування та реалізації державної політики у сфері протимінної діяльності у межах своїх повноважень у взаємодії з Національним органом з питань протимінної діяльності, центром протимінної діяльності та центром гуманітарного розмінування;

{Підпункт 100 пункту 4 в редакції Постанов КМ № 651 від 03.06.2022, № 1188 від 11.08.2023}

1001) координує здійснення заходів у сфері протимінної діяльності Держспецтрансслужбою та уповноваженими підрозділами Збройних Сил, які залучаються до їх здійснення;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 1001 згідно з Постановою КМ № 1188 від 11.08.2023}

1002) забезпечує підготовку (перепідготовку і підвищення кваліфікації) фахівців у сфері протимінної діяльності та розмінування;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 1002 згідно з Постановою КМ № 1188 від 11.08.2023}

1003) бере участь у здійсненні заходів з інформування населення про небезпеку від вибухонебезпечних предметів та навчання з питань запобігання виникненню ризиків, пов’язаних із вибухонебезпечними предметами;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 1003 згідно з Постановою КМ № 1188 від 11.08.2023}

101) подає МЗС пропозиції щодо участі військових підрозділів, окремих військовослужбовців і працівників Збройних Сил у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, надання військової допомоги іноземним державам, направлення підрозділів Збройних Сил до інших держав, допуску та умов перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України;

102) подає Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо відчуження військового майна та здійснює в установленому законом порядку його відчуження або передачу;

103) здійснює державний контроль за утилізацією військового майна, забезпечує в установленому порядку його продаж;

104) приймає рішення про створення, реорганізацію і ліквідацію підприємств, установ і організацій, які належать до сфери управління Міноборони, в установленому порядку здійснює затвердження положень про них (їх статутів), призначення на посаду та звільнення з посади їх керівників, укладення і розірвання з ними контрактів та контроль за дотриманням ними вимог контрактів;

105) здійснює в межах повноважень, передбачених законом, інші функції з управління об’єктами державної власності, які належать до сфери управління Міноборони;

106) реєструє військові частини як суб’єкти господарської діяльності;

107) веде облік об’єктів державної власності, які належать до сфери управління Міноборони;

108) утримує в належному стані та організовує експлуатацію об’єктів військового призначення;

109) затверджує порядок списання військового майна;

110) здійснює державний нагляд за безпекою експлуатації машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, безпечним веденням робіт військовослужбовцями, додержанням нормативних актів із зазначених питань;

111) здійснює заходи щодо проведення перевірки, передбаченої законодавством про очищення влади (люстрації), стосовно посадових і службових осіб Міноборони та військових посадових осіб Збройних Сил, крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців служби за призовом під час мобілізації;

112) проводить в установленому порядку внутрішній аудит;

1121) забезпечує здійснення внутрішнього контролю в Міноборони, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 1121 згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022}

113) забезпечує у Міноборони та Збройних Силах реалізацію державної програми з виконання Антикорупційної стратегії;

114) подає в установленому порядку Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо встановлення розмірів грошового забезпечення та окремих виплат військовослужбовцям, у тому числі військовозобов’язаним і резервістам, а також стосовно оплати праці працівників Міноборони та Збройних Сил;

{Підпункт 114 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1222 від 06.09.2024}

115) здійснює методичне керівництво та контроль за дотриманням вимог законодавства з питань ведення бухгалтерського обліку, складення фінансової та бюджетної звітності у Збройних Силах та Держспецтрансслужбі;

{Підпункт 115 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 651 від 03.06.2022}

116) забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони державної таємниці в межах повноважень, передбачених законом;

117) провадить діяльність з технічного захисту інформації для потреб Міноборони;

1171) відповідно до компетенції вживає заходів до забезпечення інформаційної безпеки, кібербезпеки та кіберзахисту, а також підготовки держави до відбиття воєнної агресії у кіберпросторі (кібероборони);

{Пункт 4 доповнено підпунктом 1171 згідно з Постановою КМ № 1 від 10.01.2019}

1172) здійснює заходи щодо впровадження та забезпечення функціонування організаційно-технічної моделі кіберзахисту в Міноборони, Збройних Силах та Держспецтрансслужби для забезпечення функціонування національної системи кібербезпеки;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 1172 згідно з Постановою КМ № 1222 від 06.09.2024}

1173) бере участь у забезпеченні формування та реалізації державної політики у сфері захисту критичної інфраструктури в межах своїх повноважень;

{Пункт 4 доповнено підпунктом 1173 згідно з Постановою КМ № 1222 від 06.09.2024}

118) затверджує інструкцію про порядок відбування покарання засуджених військовослужбовців у вигляді тримання в дисциплінарному батальйоні;

119) здійснює інші повноваження, визначені законом.

5. Міноборони з метою організації своєї діяльності:

1) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, розроблення та здійснення заходів для запобігання і протидії корупції та недопущення вчинення правопорушень, контроль за їх реалізацією в апараті Міноборони, на підприємствах, в установах і організаціях, які належать до сфери його управління, та Збройних Силах;

2) здійснює добір кадрів в апарат Міноборони та на посади керівників підприємств, установ і організацій, які належать до сфери його управління, організовує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців та військовослужбовців апарату Міноборони;

3) забезпечує організацію та ведення бухгалтерського обліку, складення та подання фінансової і бюджетної звітності в порядку, встановленому законодавством;

{Підпункт 3 пункту 5 в редакції Постанови КМ № 651 від 03.06.2022}

4) забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів і матеріальних ресурсів, в тому числі тих, що передбачені для реалізації проектів, виконання програм, зокрема міжнародних; здійснення в межах повноважень, передбачених законом, контролю за їх використанням та усунення недоліків і порушень, виявлених органами державного фінансового контролю та правоохоронними органами;

5) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, реалізацію державної політики у сфері охорони державної таємниці, захисту інформації з обмеженим доступом, інформаційної безпеки та кібербезпеки, а також технічний захист інформації, контроль за її збереженням в апараті Міноборони, на підприємствах, в установах і організаціях, які належать до сфери його управління;

{Підпункт 5 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1 від 10.01.2019}

51) здійснює контроль за ефективним використанням та збереженням об’єктів державної власності, які належать до сфери управління Міноборони;

{Пункт 5 доповнено підпунктом 51 згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022}

6) забезпечує функціонування системи управління охороною праці в Міноборони, Збройних Силах та Держспецтрансслужбі, координує та здійснює контроль за такою роботою в органах військового управління, військових частинах, вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, військових ліцеях, установах і організаціях Збройних Сил та Держспецтрансслужби, а також на підприємствах, які належать до сфери управління Міноборони;

{Підпункт 6 пункту 5 в редакції Постанови КМ № 1 від 10.01.2019}

7) організовує в Міноборони документування управлінської діяльності та архівне зберігання документів відповідно до встановлених правил;

8) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, виконання вимог нормативно-правових актів з питань протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки;

{Підпункт 8 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022}

9) забезпечує в установленому порядку самопредставництво Міноборони в судах та інших органах через осіб, уповноважених діяти від його імені, у тому числі через посадових (службових) осіб юридичної служби Міноборони або інших уповноважених осіб, а також забезпечує представництво інтересів Міноборони в судах та інших органах через представників.

{Підпункт 9 пункту 5 в редакції Постанови КМ № 466 від 10.06.2020}

6. Міноборони відповідно до покладених на нього завдань має право:

1) залучати в установленому порядку спеціалістів центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій (за погодженням з їх керівниками), вчених, представників інститутів громадянського суспільства (за згодою) до розгляду питань, що належать до компетенції Міністерства;

2) одержувати безоплатно від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб, а також громадян та їх об’єднань інформацію, документи і матеріали, зокрема від органів статистики - статистичні дані, необхідні для виконання покладених на Міноборони завдань;

3) скликати наради, утворювати комісії, робочі групи, проводити наукові конференції, семінари з питань, що належать до компетенції Міністерства;

4) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв’язку та іншими технічними засобами.

7. Міноборони під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з іншими державними органами, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, та тимчасовими консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, утвореними Кабінетом Міністрів України, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, громадськими спілками, профспілками та організаціями роботодавців, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, а також підприємствами, установами і організаціями.

8. Міноборони в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.

Накази Міноборони, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.

Нормативно-правові акти Міноборони підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.

Накази Міноборони, видані в межах повноважень, передбачених законом, є обов’язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими держадміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями незалежно від форми власності і громадянами.

З питань забезпечення організаційних заходів в апараті Міноборони Міністр видає директиви, а з питань реформування та розвитку Збройних Сил та Держспецтрансслужби, їх бойової і мобілізаційної готовності, готовності Держспецтрансслужби до виконання завдань за призначенням, оперативної та бойової підготовки, підготовки особового складу Держспецтрансслужби, здійснення організаційних заходів та інспектування - спільні з Головнокомандувачем Збройних Сил та Головою Адміністрації Держспецтрансслужби накази і директиви.

{Абзац п'ятий пункту 8 в редакції Постанови КМ № 466 від 10.06.2020}

9. Міноборони очолює Міністр, якого з числа цивільних осіб призначає на посаду за поданням Президента України і звільняє з посади Верховна Рада України.

Міністр має першого заступника та заступників, які призначаються на посаду з числа цивільних осіб та звільняються з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Прем’єр-міністра України відповідно до пропозицій Міністра.

{Пункт 9 в редакції Постанови КМ № 1 від 10.01.2019}

10. Міністр:

1) очолює Міноборони, здійснює керівництво його діяльністю, військово-політичне і адміністративне керівництво Збройними Силами безпосередньо та через підпорядкованих йому першого заступника Міністра, заступників Міністра та Головнокомандувача Збройних Сил;

{Підпункт 1 пункту 10 в редакції Постанови КМ № 1 від 10.01.2019; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 466 від 10.06.2020}

2) визначає пріоритети роботи Міноборони і відповідає за формування державної політики у сфері оборони, оборонне планування, програмний та ресурсний менеджмент, військову кадрову політику, ефективне та належне використання оборонних ресурсів, всебічне забезпечення життєдіяльності, функціонування, розвиток та застосування Збройних Сил, затверджує плани роботи Міноборони, звіти про їх виконання;

{Підпункт 2 пункту 10 в редакції Постанови КМ № 1 від 10.01.2019}

21) затверджує плани мобілізаційного розгортання і приведення в готовність Держспецтрансслужби для функціонування в особливий період, що розроблені Держспецтрансслужбою та погоджені з Генеральним штабом Збройних Сил;

{Пункт 10 доповнено підпунктом 21 згідно з Постановою КМ № 737 від 12.09.2018}

3) організовує та контролює виконання в Міноборони Конституції України, законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України;

4) подає на розгляд Кабінету Міністрів України проекти законів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, розробником яких є Міноборони;

5) погоджує проекти актів Кабінету Міністрів України, проекти законів та актів Президента України, що вносяться Кабінетом Міністрів України на розгляд Верховної Ради України та Президента України;

6) представляє в установленому порядку проекти законів України, розробником яких є Міноборони, і доповідає з інших питань, що належать до компетенції Міністерства, під час їх розгляду на пленарних засіданнях Верховної Ради України;

7) веде переговори і підписує міжнародні договори України в межах наданих йому повноважень;

8) погоджує структуру Генерального штабу Збройних Сил;

81) погоджує структуру органу управління Держспецтрансслужби;

{Пункт 10 доповнено підпунктом 81 згідно з Постановою КМ № 737 від 12.09.2018}

9) затверджує положення про структурні підрозділи апарату Міноборони;

10) призначає на посаду та звільняє з посади керівників структурних підрозділів апарату Міноборони, присвоює їм ранги державних службовців, приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності;

11) формує патронатну службу Міністра;

12) вносить в установленому порядку Президентові України подання про призначення на посаду та звільнення з посади осіб вищого командування Збройних Сил;

{Підпункт 12 пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1 від 10.01.2019}

121) вносить Президентові України подання про призначення на посаду Головнокомандувача Збройних Сил;

{Пункт 10 доповнено підпунктом 121 згідно з Постановою КМ № 466 від 10.06.2020}

13) укладає контракт про проходження військової служби з особами, які призначені або призначаються на посади, за якими штатом (штатним розписом) передбачено військове звання вищого офіцерського складу, а також з особами офіцерського складу, які призначаються і звільняються з посади Міністром;

{Підпункт 13 пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1 від 10.01.2019}

14) призначає на посаду та звільняє з посади в установленому порядку військовослужбовців;

15) присвоює в установленому порядку військові звання та вносить Президентові України подання про присвоєння військових звань особам вищого офіцерського складу Збройних Сил;

16) нагороджує відзнаками Міноборони, достроково присвоює чергові військові звання військовослужбовцям (до полковника включно) та застосовує інші види заохочення військовослужбовців, державних службовців, працівників Міноборони та Збройних Сил;

17) вносить подання щодо представлення в установленому порядку військовослужбовців, державних службовців, працівників Міноборони та Збройних Сил до відзначення державними нагородами України, нагородження їх відзнаками Міноборони, застосування інших видів заохочень;

18) порушує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності першого заступника Міністра, заступників Міністра та державного секретаря Міноборони;

19) утворює, ліквідує, реорганізовує підприємства, установи і організації, що належать до сфери управління Міноборони, затверджує положення про них (їх статути), здійснює в межах своїх повноважень інші функції з управління об’єктами державної власності;

191) призначає на посаду та звільняє з посади керівників підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Міноборони, приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності;

{Пункт 10 доповнено підпунктом 191 згідно з Постановою КМ № 23 від 24.01.2020}

20) забезпечує регулярну оцінку корупційних ризиків у Міноборони і здійснює відповідні антикорупційні заходи;

21) організовує проведення в Міноборони та Збройних Силах заходів з очищення влади (люстрації);

22) скликає та проводить наради, прийом громадян з питань, що належать до його компетенції;

23) підписує накази Міноборони;

24) дає обов’язкові для виконання військовослужбовцями, державними службовцями і працівниками апарату Міноборони доручення;

25) визначає обов’язки першого заступника Міністра, заступників Міністра, розподіл повноважень Міністра між першим заступником Міністра, заступниками Міністра, які вони здійснюють у разі його відсутності;

251) вносить подання Президентові України до призначення на посаду та звільнення з посади керівника органу управління Держспецтрансслужби та його заступників;

{Пункт 10 доповнено підпунктом 251 згідно з Постановою КМ № 737 від 12.09.2018}

26) здійснює загальне керівництво Військовою службою правопорядку у Збройних Силах та контроль за її діяльністю;

{Підпункт 26 пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 466 від 10.06.2020, № 651 від 03.06.2022}

27) списує військове майно в установленому порядку;

28) здійснює переведення Міноборони на функціонування в умовах особливого періоду;

281) забезпечує здійснення Президентом України як Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил загального керівництва національним спротивом;

{Пункт 10 доповнено підпунктом 281 згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022}

29) представляє Міноборони у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами і організаціями в Україні та за її межами;

30) приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони;

301) організовує внутрішній контроль і внутрішній аудит та забезпечує їх здійснення в Міноборони, Збройних Силах, Держспецтрансслужбі, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління Міноборони;

{Пункт 10 доповнено підпунктом 301 згідно з Постановою КМ № 651 від 03.06.2022}

31) скасовує повністю чи в окремій частині накази державного секретаря Міноборони, акти підпорядкованих Міноборони органів військового управління, що суперечать Конституції України, іншим актам законодавства та актам Міноборони;

32) здійснює інші повноваження відповідно до Конституції та законів України.

11. З метою забезпечення діяльності Міноборони, стабільності та наступності в його роботі, організації поточної роботи, пов’язаної із здійсненням повноважень Міноборони, Кабінетом Міністрів України призначається державний секретар Міноборони, який очолює апарат Міноборони.

Державний секретар Міноборони є вищою посадовою особою з числа державних службовців Міноборони.

Державний секретар Міноборони підзвітний і підконтрольний Міністру.

Державний секретар Міноборони може бути військовослужбовцем.

На час відсутності державного секретаря Міноборони чи неможливості здійснення ним своїх повноважень з інших причин його обов’язки виконує один із керівників самостійних структурних підрозділів апарату Міноборони відповідно до наказу державного секретаря Міноборони.

12. Державний секретар Міноборони:

1) організовує роботу апарату Міноборони;

2) забезпечує підготовку пропозицій щодо виконання завдань Міноборони та подає їх на розгляд Міністра;

3) організовує та контролює виконання апаратом Міноборони Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів Міноборони та доручень Міністра, першого заступника Міністра та заступників Міністра, звітує про їх виконання;

4) готує та подає Міністру для затвердження плани роботи Міноборони, звітує про їх виконання;

5) забезпечує реалізацію державної політики стосовно державної таємниці, здійснює контроль за її збереженням в апараті Міноборони;

6) затверджує за погодженням із Мінфіном штатний розпис (штат) апарату та кошторис Міноборони;

7) призначає на посаду та звільняє з посади у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, державних службовців апарату Міноборони, укладає та розриває з ними контракти про проходження державної служби в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, присвоює їм ранги державних службовців, приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності (крім керівників структурних підрозділів апарату Міноборони);

{Підпункт 7 пункту 12 в редакції Постанови КМ № 23 від 24.01.2020}

8) приймає на роботу та звільняє з роботи у порядку, передбаченому законодавством про працю, працівників апарату Міноборони, приймає рішення щодо їх заохочення, притягнення до дисциплінарної відповідальності;

{Підпункт 9 пункту 12 виключено на підставі Постанови КМ № 23 від 24.01.2020}

10) забезпечує в установленому порядку організацію підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців і працівників апарату Міноборони;

11) представляє Міноборони як юридичну особу в цивільно-правових відносинах;

12) дає у межах повноважень, передбачених законом, обов’язкові для виконання військовослужбовцями, державними службовцями та працівниками апарату Міноборони доручення;

13) видає у межах своїх повноважень накази організаційно-розпорядчого характеру та контролює їх виконання;

14) вносить Міністру пропозиції щодо представлення в установленому порядку державних службовців та працівників апарату Міноборони до відзначення державними нагородами України;

15) забезпечує планування службової кар’єри, планове заміщення посад державної служби в апараті Міноборони підготовленими фахівцями згідно з вимогами до професійної компетентності та стимулює просування по службі;

16) здійснює контроль за дотриманням виконавської та службової дисципліни в апараті Міноборони;

17) розглядає скарги на дії або бездіяльність державних службовців, які займають посади державної служби відповідних категорій в апараті Міноборони;

18) створює в апараті Міноборони належні умови для роботи та їх матеріально-технічне забезпечення;

19) здійснює інші повноваження, визначені законом.

13. Для підготовки рекомендацій щодо виконання завдань, що належать до компетенції Міноборони, може утворюватися колегія як консультативно-дорадчий орган.

Рішення колегії можуть бути реалізовані шляхом видання наказу Міноборони.

Для розгляду наукових рекомендацій і проведення фахових консультацій з основних питань діяльності у Міноборони можуть утворюватися інші постійні або тимчасові консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи.

Для розгляду питань щодо наукової і науково-технічної діяльності в інтересах оборони держави утворюється воєнно-наукова рада Міноборони.

Рішення про утворення чи ліквідацію колегії, інших постійних або тимчасових консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів приймає Міністр.

Завдання, організація роботи, кількісний та персональний склад колегії, інших постійних або тимчасових консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, положення про них затверджуються Міністром.

До участі в роботі допоміжних органів можуть залучатися посадові особи інших центральних органів виконавчої влади та держаних органів (за погодженням з їх керівниками), а також народні депутати України, науковці та інші фахівці (за їх згодою).

{Пункт 13 в редакції Постанови КМ № 1222 від 06.09.2024}

14. Гранична чисельність військовослужбовців, державних службовців і працівників апарату Міноборони затверджується Кабінетом Міністрів України.

Структура апарату Міноборони затверджується Міністром.

Штатний розпис апарату та кошторис затверджується державним секретарем за погодженням з Мінфіном.

15. Міноборони є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.

{Положення в редакції Постанови КМ № 730 від 19.10.2016}

Джерело:Офіційний портал ВРУ
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну