На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

133 233 741

Судові рішення

28 877

Прецеденти ВС

4 832

Прецеденти ЄСПЛ

544 512

Нормативні акти

31 418 450

Судові засідання

51 948 006

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Постанова № 130 від 04.02.2016 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2000 р. № 639
  • 18/08/2020
    Чинна
  • 04/02/2016
    Попередня
Нормативні акти Постанова Постанова № 130 від 04.02.2016 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2000 р. № 639

Постанова № 130 від 04.02.2016 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2000 р. № 639

Джерело: Офіційний портал ВРУ
Тип: Постанова
Номер: 130
Дата: 04.02.2016
Видавник: Кабінет Міністрів України
Редакція: 04.02.2016
Попередня
Пов'язані рішення
logo

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

від 4 лютого 2016 р. № 130
Київ

Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2000 р. № 639

Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2000 р. № 639 “Про затвердження Методики розрахунку концесійних платежів” (Офіційний вісник України, 2000 р., № 15, ст. 622; 2004 р., № 19, ст. 1322; 2011 р., № 79, ст. 2909; 2013 р., № 76, ст. 2816) зміни, що додаються.

2. Визнати такими, що втратили чинність:

постанову Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 р. № 868 “Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2000 р. № 639 та затвердження Порядку розрахунку платежів за надання в концесію вітрових електростанцій” (Офіційний вісник України, 2001 р., № 31, ст. 1395);

постанову Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003 р. № 319 “Про затвердження Методики розрахунку платежів за надання концесії на будівництво та експлуатацію автомобільних доріг” (Офіційний вісник України, 2003 р., № 11, ст. 486).

Прем'єр-міністр України

А.ЯЦЕНЮК

Інд. 25



ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 4 лютого 2016 р. № 130

ЗМІНИ,
що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2000 р. № 639

1. Пункт 4 постанови виключити.

2. Методику розрахунку концесійних платежів, затверджену зазначеною постановою, викласти в такій редакції:


“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 12 квітня 2000 р. № 639
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 4 лютого 2016 р. № 130)

МЕТОДИКА
розрахунку концесійних платежів

1. Концесійний платіж за право на управління (експлуатацію) майном підприємств, їх структурних підрозділів, що є цілісними майновими комплексами або системою цілісних майнових комплексів, яке використовується для забезпечення завершеного циклу виробництва продукції (робіт, послуг) та добудови об’єкта незавершеного будівництва, визначається концесієдавцем за результатами концесійного конкурсу та розраховується одним із таких способів:

1) як частка (у відсотках) вартості наданого у концесію об’єкта за результатами його оцінки, проведеної в порядку, визначеному законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. Розрахунок концесійного платежу проводиться за такою формулою:

де Вф - вартість наданого у концесію об’єкта, скоригована на індекс інфляції за відповідний період;

X% - ставка концесійного платежу, відсотків;

n - звітний період (квартал (4)/рік (1);

де Вб - вартість наданого у концесію об’єкта за результатами його оцінки (переоцінки), проведеної в порядку, визначеному законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність;

Iк - індекс інфляції з дати проведення оцінки (переоцінки) наданого у концесію об’єкта до моменту нарахування концесійного платежу за звітний період.

Для зазначеного способу розрахунку концесійного платежу мінімальний розмір ставки концесійного платежу визначається Мінекономрозвитку (за зверненням концесієдавця) залежно від сфери господарської діяльності, в якій об’єкт державної або комунальної власності надано в концесію, на підставі статистичних даних щодо залишкової вартості основних засобів та чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), підготовлених Держстатом на підставі форм фінансової звітності підприємств, за видами економічної діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010.

Мінімальний розмір ставки концесійного платежу Хмін% (у відсотках) розраховується за такою формулою:

де Дсф - середньоарифметичне значення чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) у сфері господарської діяльності, в якій об’єкт державної або комунальної власності надано в концесію, за три роки, що передують року укладення концесійного договору;

ЗВоз - середньоарифметичне значення залишкової вартості основних фондів у сфері господарської діяльності, в якій об’єкт державної або комунальної власності надано у концесію, за три роки, що передують року укладення концесійного договору. При цьому залишкова вартість основних фондів визначається як середньоарифметичне значення залишкової вартості основних засобів на початок звітного періоду та залишкової вартості основних засобів на кінець звітного періоду;

2) як частка (у відсотках) чистого доходу від провадження концесійної діяльності (реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) з урахуванням суми фіксованого концесійного платежу, визначеної за результатами концесійного конкурсу.

Розрахунок концесійного платежу проводиться за такою формулою:

де Дч - чистий дохід від провадження концесійної діяльності (реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за відповідний звітний період (квартал/рік);

Х% - ставка концесійного платежу, відсотків;

Фпл - сума фіксованого концесійного платежу, визначена за результатами концесійного конкурсу;

3) як частка (у відсотках) вартості наданого у концесію об’єкта за результатами його оцінки, проведеної в порядку, визначеному законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність, та частка (у відсотках) чистого доходу від провадження концесійної діяльності (реалізації продукції (товарів, робіт, послуг). Розрахунок концесійного платежу проводиться за такою формулою:

де Вф - вартість наданого у концесію об’єкта, скоригована на індекс інфляції за відповідний період;

Х1% та Х2% - ставки концесійного платежу, відсотків;

n - звітний період (квартал (4)/рік (1);

Дч - чистий дохід від провадження концесійної діяльності (реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за відповідний звітний період (квартал/рік).

Розмір ставки концесійного платежу визначається концесієдавцем за результатами концесійного конкурсу з урахуванням показників рентабельності відповідної сфери господарської діяльності, в якій об’єкт державної або комунальної власності надано у концесію (чим вищий показник рентабельності, тим вищий відсоток концесійного платежу), та розміру інвестицій концесіонера в наданий у концесію об’єкт (чим більше концесіонер інвестує в об’єкт, тим нижчий відсоток концесійного платежу).

Вибір способу розрахунку концесійного платежу здійснюється концесієдавцем самостійно з урахуванням сфери господарської діяльності, в якій об’єкт державної або комунальної власності надано в концесію.

Концесійний платіж за право на добудову об’єкта незавершеного будівництва встановлюється з дати одержання концесіонером доходу від експлуатації наданого у концесію об’єкта, але не пізніше ніж через шість місяців після ведення його в експлуатацію, визначеного умовами концесійного договору.

2. Концесійний платіж за право на створення (будівництво) нового об’єкта визначається концесієдавцем за результатами концесійного конкурсу, розраховується як частка (у відсотках) чистого доходу від провадження концесійної діяльності (реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) та встановлюється з дати одержання концесіонером визначеного умовами концесійного договору доходу від експлуатації наданого у концесію об’єкта, але не пізніше ніж через шість місяців після введення його в експлуатацію.

Розрахунок концесійного платежу проводиться за такою формулою:

де Дч - чистий дохід від провадження концесійної діяльності (реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за відповідний звітний період (квартал/рік);

Фпл - сума фіксованого платежу, визначена за результатами концесійного конкурсу.

Розмір ставки концесійного платежу визначається концесієдавцем за результатами концесійного конкурсу з урахуванням показників рентабельності відповідної сфери господарської діяльності, в якій об’єкт державної або комунальної власності надано в концесію (чим вищий показник рентабельності, тим вищий відсоток концесійного платежу), та розміру інвестицій концесіонера в наданий у концесію об’єкт (чим більше концесіонер інвестує в об’єкт, тим нижчий відсоток концесійного платежу).”.

Джерело:Офіційний портал ВРУ
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну