На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

133 465 877

Судові рішення

28 925

Прецеденти ВС

4 852

Прецеденти ЄСПЛ

544 726

Нормативні акти

31 549 890

Судові засідання

54 448 600

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Постанова № 518 від 19.06.2019 Про затвердження Загальних вимог з кіберзахисту об'єктів критичної інфраструктури
  • 20/11/2025
    Чинна
  • 07/09/2022
    Попередня
  • 19/06/2019
    Попередня
Нормативні акти Постанова Постанова № 518 від 19.06.2019 Про затвердження Загальних вимог з кіберзахисту об'єктів критичної інфраструктури

Постанова № 518 від 19.06.2019 Про затвердження Загальних вимог з кіберзахисту об'єктів критичної інфраструктури

Джерело: Офіційний портал ВРУ
Тип: Постанова
Номер: 518
Дата: 19.06.2019
Видавник: Кабінет Міністрів України
Редакція: 20.11.2025
Чинна
Пов'язані рішення
logo

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

від 19 червня 2019 р. № 518
Київ

Про затвердження Загальних вимог з кіберзахисту об’єктів критичної інфраструктури

{Назва Постанови із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1470 від 13.11.2025}

{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 991 від 02.09.2022
№ 1470 від 13.11.2025}

Відповідно до частини третьої статті 5 Закону України “Про основні засади забезпечення кібербезпеки України” Кабінет Міністрів України постановляє:

{Постановляюча частина із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1470 від 13.11.2025}

Затвердити Загальні вимоги до кіберзахисту об’єктів критичної інфраструктури, що додаються.

Прем'єр-міністр України

В.ГРОЙСМАН

Інд. 49



ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 19 червня 2019 р. № 518
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 13 листопада 2025 р. № 1470)

ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ
з кіберзахисту об’єктів критичної інфраструктури

1. Ці Загальні вимоги визначають організаційно-методологічні умови кіберзахисту об’єктів критичної інфраструктури, що є обов’язковими до виконання операторами критичної інфраструктури та власниками або розпорядниками об’єктів критичної інформаційної інфраструктури (далі - суб’єкти).

Дія цих Загальних вимог не поширюється на Національний банк, банки, інші установи та осіб, що провадять діяльність на ринках фінансових послуг, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк, а також на операторів платіжних систем, їх учасників та технологічних операторів платіжних послуг.

2. У цих Загальних вимогах терміни вживаються у такому значенні:

базові заходи з кіберзахисту - мінімально необхідна взаємопов’язана сукупність організаційних та технічних заходів з кіберзахисту, визначена Адміністрацією Держспецзв’язку;

каталог заходів з кіберзахисту - необхідна взаємопов’язана сукупність організаційних та технічних заходів з кіберзахисту, визначена Адміністрацією Держспецзв’язку;

ризик кібербезпеки - можливість виникнення кіберінциденту та/або реалізації кіберзагрози, що може призвести до завдання шкоди або втрат, а також становить загрозу для забезпечення функціональності, безперервності роботи, відновлюваності, цілісності та стійкості інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних та технологічних систем (далі - системи);

поточний стан кіберзахисту - фактичний стан організації та здійснення заходів з кіберзахисту;

цільовий стан кіберзахисту - плановий стан організації та здійснення заходів з кіберзахисту, визначених на основі каталогу заходів з кіберзахисту з урахуванням результатів управління ризиками кібербезпеки.

Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про інформацію”, “Про основні засади забезпечення кібербезпеки України”, “Про критичну інфраструктуру”, “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах”, “Про Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України”, постанові Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2025 р. № 205 “Деякі питання створення, адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації” (Офіційний вісник України, 2025 р., № 25, ст. 1666).

3. Кіберзахист об’єктів критичної інфраструктури забезпечується шляхом здійснення суб’єктами заходів з кіберзахисту з урахуванням результатів управління ризиками кібербезпеки.

Усі базові заходи з кіберзахисту є обов’язковими для здійснення суб’єктами.

4. З метою належного здійснення заходів з кіберзахисту суб’єкти затверджують, щороку переглядають та за потреби (зокрема у разі зміни рівня ризику кібербезпеки) оновлюють план кіберзахисту.

План кіберзахисту розробляється з урахуванням результатів управління ризиками кібербезпеки на основі каталогу заходів з кіберзахисту та включає описи поточного та/або цільового стану кіберзахисту.

Заходи, передбачені планом кіберзахисту, повинні взаємоузгождуватися з планом захисту об’єкта критичної інфраструктури за проектною загрозою національного рівня “кібератака/кіберінцидент”, який погоджується з функціональними органами у сфері захисту критичної інфраструктури відповідно до Порядку розроблення та погодження паспорта безпеки на об’єкт критичної інфраструктури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 серпня 2023 р. № 818 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 77, ст. 4366).

Суб’єкти поетапно та послідовно досягають цільового стану кіберзахисту шляхом здійснення визначених планом кіберзахисту заходів з кіберзахисту.

Методичні рекомендації щодо здійснення заходів з кіберзахисту затверджуються Адміністрацією Держспецзв’язку.

5. Суб’єкти забезпечують оцінювання стану кіберзахисту об’єкта критичної інфраструктури та/або об’єктів критичної інформаційної інфраструктури відповідно до порядку оцінювання стану кіберзахисту інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних систем, в яких обробляються державні інформаційні ресурси або службова інформація та інформація, що становить державну таємницю, об’єктів критичної інфраструктури, об’єктів критичної інформаційної інфраструктури (крім систем та об’єктів банків), передбаченого частиною третьою статті 5 Закону України “Про основні засади забезпечення кібербезпеки України”, з урахуванням каталогу заходів з кіберзахисту, особливостей функціонування та архітектури об’єктів критичної інфраструктури, об’єктів критичної інформаційної інфраструктури.

6. Суб’єкти здійснюють управління ризиками кібербезпеки на постійній та системній основі для запобігання виникненню кіберінциденту та/або реалізації кіберзагрози і мінімізації можливих наслідків у разі настання кіберінциденту та/або реалізації кіберзагрози.

Управління ризиками кібербезпеки здійснюється із застосуванням національних та міжнародних стандартів управління у сфері кібербезпеки та включає:

організацію управління ризиками кібербезпеки;

оцінювання ризиків кібербезпеки;

запобігання ризикам (мінімізація ризиків) кібербезпеки;

проведення моніторингу і здійснення контролю за ризиками кібербезпеки та перегляд їх актуальності;

здійснення обміну інформацією про ризики кібербезпеки.

Методика оцінювання ризиків кібербезпеки затверджується Адміністрацією Держспецзв’язку.

7. Суб’єкти забезпечують реагування на кіберінциденти, кібератаки та кіберзагрози з урахуванням національного плану реагування на кіберінциденти, кібератаки та кіберзагрози, передбаченого частиною третьою статті 5 Закону України “Про основні засади забезпечення кібербезпеки України”.

8. Керівники з кіберзахисту або відповідальні особи, які виконують функції та завдання керівників з кіберзахисту, або підрозділи з кіберзахисту суб’єктів здійснюють заходи з кіберзахисту, управління ризиками кібербезпеки, реагування на кіберінциденти, кібератаки та кіберзагрози, обмін інформацією про кіберінциденти, кібератаки та кіберзагрози.

9. Суб’єкти організовують та забезпечують регулярне навчання своїх співробітників з питань кіберзахисту, яке проводиться диференційовано залежно від функціональних обов’язків та з урахуванням професійної кваліфікації співробітників.

10. Суб’єкти забезпечують планування витрат та фінансування заходів з кіберзахисту з урахуванням результатів управління ризиками кібербезпеки.

11. Секторальні органи у сфері захисту критичної інфраструктури на основі цих Загальних вимог та каталогу заходів з кіберзахисту можуть розробляти галузеві вимоги з кіберзахисту з урахуванням секторальної (галузевої) специфіки функціонування об’єктів критичної інфраструктури, об’єктів критичної інформаційної інфраструктури, які відносяться до сфери їх управління. Такі галузеві вимоги з кіберзахисту погоджуються з Адміністрацією Держспецзв’язку.

{Загальні вимоги із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 991 від 02.09.2022; в редакції Постанови КМ № 1470 від 13.11.2025}

{Додаток до Загальних умов виключено на підставі Постанови КМ № 1470 від 13.11.2025}

Джерело:Офіційний портал ВРУ
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну