На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

133 162 665

Судові рішення

28 849

Прецеденти ВС

4 828

Прецеденти ЄСПЛ

544 503

Нормативні акти

31 374 993

Судові засідання

54 138 290

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Постанова № 100 від 01.03.2017 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 726
  • 01/03/2017
    Чинна
Нормативні акти Постанова Постанова № 100 від 01.03.2017 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 726

Постанова № 100 від 01.03.2017 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 726

Джерело: Офіційний портал ВРУ
Тип: Постанова
Номер: 100
Дата: 01.03.2017
Видавник: Кабінет Міністрів України
Редакція: 01.03.2017
Чинна
Пов'язані рішення
logo

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

від 1 березня 2017 р. № 100
Київ

Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 726

Кабінет Міністрів України постановляє:

Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 726 “Про проведення експерименту з фінансового забезпечення здійснення заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування державного значення у Волинській, Львівській, Одеській і Чернівецькій областях та м. Києві” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 76, ст. 2523; 2016 р., № 12, ст. 508) зміни, що додаються.

Прем'єр-міністр України

В.ГРОЙСМАН

Інд. 67



ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 1 березня 2017 р. № 100

ЗМІНИ,
що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 726

1. У постанові:

1) у назві постанови слова “державного значення у Волинській, Львівській, Одеській і Чернівецькій областях та м. Києві” замінити словами “в усіх областях та м. Києві, а також дорожньої інфраструктури у м. Києві”;

2) у пункті 1:

абзац другий викласти в такій редакції:

“Порядок спрямування 50 відсотків суми перевиконання загального обсягу щомісячних показників надходжень митних платежів, визначених у розписі державного бюджету за загальним фондом, до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету м. Києва;”;

абзац третій після слів “митних платежів” доповнити словами “до загального фонду державного бюджету”;

3) у пункті 2:

в абзаці першому слова “та відповідним обласним” замінити словом “, обласним”, а слова “у розрізі місяців, встановлені Волинській, Львівській, Одеській і Чернівецькій та Київській міській митницям” замінити словами “до загального фонду державного бюджету в розрізі місяців, встановлені відповідній митниці на бюджетний період”;

абзац другий викласти в такій редакції:

“у п’ятиденний строк після погодження з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету зазначених індикативних показників;”.

2. Порядок спрямування 50 відсотків суми перевиконання загального обсягу щомісячних індикативних показників надходжень митних платежів, що справляються під час митного оформлення товарів на територіях Волинської, Львівської, Одеської і Чернівецької областей та м. Києва, до спеціальних фондів відповідних обласних бюджетів та бюджету м. Києва, затверджений зазначеною постановою, викласти в такій редакції:


“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 16 вересня 2015 р. № 726
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 1 березня 2017 р. № 100)

ПОРЯДОК
спрямування 50 відсотків суми перевиконання загального обсягу щомісячних показників надходжень митних платежів, визначених у розписі державного бюджету за загальним фондом, до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету м. Києва

1. Цей Порядок визначає механізм спрямування 50 відсотків суми перевиконання загального обсягу щомісячних показників надходжень митних платежів (мито, акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції), податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів (продукції), визначених у розписі державного бюджету за загальним фондом, до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету м. Києва.

2. Загальний обсяг коштів (Оk), що підлягає спрямуванню із загального фонду державного бюджету до спеціального фонду обласних бюджетів та бюджету м. Києва, визначається за такою формулою:

де Om - загальний обсяг надходжень митних платежів до загального фонду державного бюджету за звітний місяць в цілому по Україні;

Or - загальний обсяг показників надходжень митних платежів, визначених у розписі державного бюджету за загальним фондом на звітний місяць в цілому по Україні.

У разі коли Or ≥ Om, розподіл коштів між загальним фондом державного бюджету та спеціальним фондом обласних бюджетів та бюджету м. Києва не здійснюється.

3. Обсяг коштів, що підлягає зарахуванню до відповідних обласних бюджетів та бюджету м. Києва, визначається пропорційно до суми перевиконання на відповідній території загального обсягу щомісячних індикативних показників надходжень митних платежів за загальним фондом державного бюджету, що справляються під час митного оформлення товарів на територіях відповідних областей та м. Києва, за такою формулою:

де Оi - обсяг коштів, що підлягає зарахуванню до відповідного обласного бюджету, бюджету м. Києва (і - числовий індекс, що використовується для позначення регіону та має значення від 1 до 28, при цьому індексом 28 позначається Енергетична митниця);

Fi - сума фактичних надходжень за звітний місяць митних платежів (мито, акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції), податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів (продукції) за відповідною митницею;

Індi - сума індикативних показників надходжень митних платежів (мито, акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції), податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів (продукції), визначених для відповідної митниці на звітний місяць відповідно до Методики розрахунку щомісячних індикативних показників надходжень митних платежів до загального фонду державного бюджету у розрізі Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя;

- загальна сума перевиконання індикативних показників за звітний місяць всіма митницями, для яких Fi > Індi.

Для розрахунку використовуються показники лише тих митниць, що забезпечили перевиконання загального обсягу місячних індикативних показників надходжень митних платежів.

Обсяг коштів, визначений для Енергетичної митниці, залишається у загальному фонді державного бюджету.

4. Казначейство повідомляє до 5 числа місяця, що настає за звітним періодом, обласним та Київській міській держадміністраціям про суми фактичних надходжень митних платежів за звітний місяць та індикативних показників надходжень митних платежів, встановлених ДФС на звітний місяць для відповідної митниці та в цілому по Україні. У разі перевиконання у звітному місяці загального обсягу показників надходжень митних платежів, визначених у розписі державного бюджету за загальним фондом, Казначейство забезпечує перерахування 50 відсотків суми перевиконання до спеціальних фондів відповідних обласних бюджетів та бюджету м. Києва двома рівними частинами до 10 і 20 числа місяця, що настає за звітним періодом, у обсягах, визначених відповідно до формули, зазначеної у пункті 3 цього Порядку.

У звітності про виконання державного та місцевих бюджетів зазначені операції відображаються за відповідними кодами класифікації доходів бюджетів.

Казначейство у разі перевиконання у грудні загального обсягу показників надходжень митних платежів, визначених у розписі державного бюджету за загальним фондом, забезпечує перерахування 50 відсотків суми перевиконання до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету м. Києва не пізніше ніж протягом останнього робочого (банківського) дня грудня.

5. Отримані обласними бюджетами та бюджетом м. Києва кошти від перевиконання загального обсягу щомісячних показників надходжень митних платежів спрямовуються:

облдержадміністраціями - на здійснення заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування у відповідних областях;

Київською міськдержадміністрацією - на здійснення заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування, а також дорожньої інфраструктури у м. Києві.

Перелік об’єктів, щодо яких проводиться експеримент з фінансового забезпечення здійснення заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування в усіх областях та м. Києві, а також дорожньої інфраструктури у м. Києві, затверджується відповідною обласною, Київською міською держадміністрацією за погодженням з Мінінфраструктури, Укравтодором і Мінфіном та подальшим погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.

6. Кошти на здійснення заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування в усіх областях та м. Києві, а також дорожньої інфраструктури у м. Києві перераховуються із спеціального фонду обласного бюджету та бюджету м. Києва відповідному розпоряднику бюджетних коштів, визначеному рішенням обласної ради про обласний бюджет та міської ради про бюджет м. Києва на відповідний рік.

При цьому Мінфін визначає окремий код Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів/Тимчасової класифікації видатків та кредитування для бюджетів місцевого самоврядування, які не застосовують програмно-цільового методу, за яким будуть здійснюватися видатки за встановленим напрямом.

Виконавці робіт із здійснення заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування в областях та м. Києві, а також дорожньої інфраструктури у м. Києві відкривають небюджетні рахунки в органах Казначейства у порядку, встановленому законодавством.

7. Казначейство інформує щомісяця до 5 числа наступного періоду Мінфін про обсяг перерахованих коштів до спеціальних фондів відповідних обласних бюджетів та бюджету м. Києва від перевиконання місячних індикативних показників надходжень митних платежів за загальним фондом державного бюджету, що справляються під час митного оформлення товарів на територіях областей та м. Києва.

8. Обласні та Київська міська держадміністрації інформують щомісяця до 25 числа наступного періоду Мінфін, Мінінфраструктури та Казначейство про використання коштів, зазначених у пункті 7 цього Порядку.

9. Казначейство інформує щомісяця до 30 числа наступного періоду Кабінет Міністрів України, Верховну Раду України, Президента України та Рахункову палату про щомісячні індикативні показники, фактичні надходження та обсяги спрямування бюджетних коштів до спеціальних фондів обласних бюджетів та бюджету м. Києва, а також про використання таких коштів.”.

3. У Методиці розрахунку щомісячних індикативних показників надходжень митних платежів у розрізі Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, затвердженій зазначеною постановою:

1) назву Методики після слів “митних платежів” доповнити словами “до загального фонду державного бюджету”;

2) пункт 1 після слів “митних платежів” доповнити словами “до загального фонду державного бюджету”, а після слів “помісячного розпису” - словами “загального фонду”;

3) пункт 4 викласти в такій редакції:

“4. Для здійснення розрахунків щомісячних індикативних показників надходжень митних платежів використовуються дані щодо фактичних надходжень відповідних митних платежів за три останніх бюджетних періоди та щодо фактичних надходжень відповідних митних платежів за три останніх бюджетних періоди від імпорту товарів, митне оформлення яких відповідно до переліку, визначеного Мінфіном, здійснюється Енергетичною митницею, у таких розмірах:

100 відсотків надходжень - за останній бюджетний період;

50 відсотків надходжень - за передостанній бюджетний період;

25 відсотків надходжень - за бюджетний період, що передує передостанньому бюджетному періоду.”;

4) абзац третій пункту 5 викласти в такій редакції:

“У разі позначення регіонів використовуються числові індекси від 1 до 28, при цьому індексом 28 позначається Енергетична митниця.”;

5) доповнити Методику пунктом 51 такого змісту:

“51. Індикативні показники надходжень від ПДВ, АП та ВвМ для Енергетичної митниці (індекс 28) визначаються за такою формулою:

де - місячний індикативний показник надходжень податку, визначений для Енергетичної митниці;

Pj - помісячний розпис надходжень податку;

Fnj - фактичні надходження податку за три останніх бюджетних періоди в цілому по Україні, визначені у розмірах відповідно до пункту 4 цієї Методики;

Ugj - умовні нарахування податку під час імпорту природного газу на митну територію України за три останніх бюджетних періоди в цілому по Україні, визначені у розмірах відповідно до пункту 4 цієї Методики;

Fej - фактичні надходження податку за три останніх бюджетних періоди від імпорту товарів, митне оформлення яких відповідно до переліку, визначеного Мінфіном, здійснюється Енергетичною митницею, в цілому по Україні, визначені у розмірах відповідно до пункту 4 цієї Методики.”;

6) пункти 6 і 7 викласти в такій редакції:

“6. Індикативні показники надходжень від ПДВ, АП та ВвМ для Автономної Республіки Крим (індекс 1), Донецької (індекс 5), Луганської (індекс 12) областей та м. Севастополя (індекс 27) визначаються за такою формулою:

де - місячний індикативний показник надходжень податку по і-му регіону;

Pj - помісячний розпис надходжень податку;

- місячний індикативний показник надходжень податку, визначений для Енергетичної митниці;

- фактичні надходження податку за останній бюджетний період по і-му регіону;

- фактичні надходження податку за останній бюджетний період у цілому по Україні;

- фактичні надходження податку за останній бюджетний період від імпорту товарів, митне оформлення яких відповідно до переліку, визначеного Мінфіном, здійснюється Енергетичною митницею, по і-му регіону;

- фактичні надходження податку за останній бюджетний період від імпорту товарів, митне оформлення яких відповідно до переліку, визначеного Мінфіном, здійснюється Енергетичною митницею, в цілому по Україні.

7. Залишок загальної суми помісячного розпису надходжень податку для розподілу між регіонами () визначається за такою формулою:

де Pj - помісячний розпис надходжень податку;

- місячний індикативний показник надходжень податку, визначений для Енергетичної митниці;

- місячний індикативний показник надходжень податку по і-му регіону.”;

7) абзаци четвертий - шостий пункту 8 після слів “(крім Автономної Республіки Крим, Донецької, Луганської областей та м. Севастополя)” доповнити словами “, визначені у розмірах відповідно до пункту 4 цієї Методики”;

8) у пункті 11:

абзац четвертий після слів “(крім Автономної Республіки Крим, Донецької, Луганської областей та м. Севастополя)” доповнити словами “, визначені у розмірах відповідно до пункту 4 цієї Методики”;

абзац п’ятий після слів “по і-му регіону” доповнити словами “, визначені у розмірах відповідно до пункту 4 цієї Методики”.

Джерело:Офіційний портал ВРУ
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну