На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

133 220 700

Судові рішення

28 869

Прецеденти ВС

4 832

Прецеденти ЄСПЛ

544 503

Нормативні акти

31 396 158

Судові засідання

54 204 977

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Постанова № 417 від 13.05.2020 Деякі питання Національного бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами
  • 01/01/2022
    Нечинна
  • 01/01/2022
    Нечинна
  • 01/01/2021
    Нечинна
  • 31/12/2020
    Нечинна
  • 13/05/2020
    Нечинна
Нормативні акти Постанова Постанова № 417 від 13.05.2020 Деякі питання Національного бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами

Постанова № 417 від 13.05.2020 Деякі питання Національного бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами

Джерело: Офіційний портал ВРУ
Тип: Постанова
Номер: 417
Дата: 13.05.2020
Видавник: Кабінет Міністрів України
Редакція: 31.12.2020
Нечинна
Пов'язані рішення
logo

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

від 13 травня 2020 р. № 417
Київ

Деякі питання Національного бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами

{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
№ 1332 від 28.12.2020}

Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Зупинити дію пунктів 1 та 3 постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 р. № 1179 “Деякі питання Національного бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 12, ст. 475).

2. Затвердити Положення про Національне бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами, що додається.

3. Зупинити дію пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2012 р. № 903 “Деякі питання Національного бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами” (Офіційний вісник України, 2012 р., № 75, ст. 3030; 2020 р., № 12, ст. 475).

4. Установити, що преміювання директора Національного бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами, встановлення йому надбавок та доплат до посадового окладу, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірах, що встановлені цією постановою, за рішенням Міністра Кабінету Міністрів України у межах наявних коштів на оплату праці.

5. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та діє до 31 грудня 2021 року.

{Пункт 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1332 від 28.12.2020}

Прем'єр-міністр України

Д.ШМИГАЛЬ

Інд. 21



ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 13 травня 2020 р. № 417

ПОЛОЖЕННЯ
про Національне бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами

Загальна частина

1. Національне бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами (НБРЦА) утворене відповідно до статті 9 Повітряного кодексу України постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2012 р. № 228.

2. Національне бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами (далі - Національне бюро) перебуває в управлінні Кабінету Міністрів України.

3. Національне бюро є державною спеціалізованою експертною установою з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами в Україні.

4. Національне бюро у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами та цим Положенням.

5. Місцезнаходження Національного бюро: Україна, м. Київ, просп. Перемоги, 14.

Мета і предмет діяльності Національного бюро

6. Національне бюро утворене з метою:

1) здійснення технічного розслідування авіаційних подій, серйозних інцидентів, інцидентів, надзвичайних подій, пошкоджень цивільних повітряних суден і літальних апаратів на землі, порушень порядку використання повітряного простору, зокрема під час обслуговування та організації повітряного руху (далі - авіаційні події), що сталися на території України з цивільними повітряними суднами;

2) забезпечення участі у проведенні технічного розслідування на території іноземних держав, в яких сталися авіаційні події з цивільними повітряними суднами України;

3) підготовки висновків та рекомендацій за результатами збирання, аналізу, дослідження та узагальнення даних, що стосуються безпеки польотів, з метою запобігання авіаційним подіям, що сталися на території України.

7. Предметом діяльності Національного бюро є:

1) забезпечення проведення об’єктивного розслідування авіаційних подій, що сталися на території України з цивільними повітряними суднами, та авіаційних подій, що сталися на території іноземних держав з цивільними повітряними суднами України;

2) здійснення зчитування, відтворення та проведення аналізу записів бортових реєстраторів та наземних засобів об’єктивного контролю, у разі потреби - визначення технічного центру, в тому числі за кордоном;

3) забезпечення збирання інформації про виявлені експлуатаційно-льотні фактори та ризики, відхилення, проведення аналізу, дослідження та узагальнення даних, що стосуються безпеки польотів;

4) участь у роботі міжнародних авіаційних організацій, сприяння розвитку міжнародних науково-технічних та інформаційних зв’язків у сфері технічного розслідування та запобігання авіаційним подіям;

5) вивчення та поширення передового досвіду і методів проведення незалежного розслідування, управління безпекою польотів серед персоналу авіакомпаній, працівників підприємств, установ, організацій, органів обслуговування повітряного руху, які беруть участь у проведенні розслідувань;

6) підготовка звітів та рекомендацій за результатами розслідування авіаційних подій;

7) надання уповноваженому органу з питань цивільної авіації, іншим заінтересованим органам виконавчої влади та авіаційним підприємствам, установам, організаціям звітів і рекомендацій за результатами розслідування авіаційних подій та рекомендацій щодо їх запобігання;

8) взаємодія з відповідними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та населенням під час організації та проведення розслідування авіаційних подій, охорони місця події та збереження речових доказів;

9) взаємодія з МЗС, консульськими установами України, компетентними міжнародними організаціями та авіаційним органом влади іноземної держави, на території якої сталася авіаційна подія з цивільним повітряним судном України або якщо таке повітряне судно (обладнання) було виготовлене в Україні;

10) взаємодія з відповідними організаціями держави національної реєстрації цивільного повітряного судна або його експлуатанта, якщо авіаційна подія сталася на території України;

11) облік авіаційних подій.

Національне бюро може провадити іншу діяльність, спрямовану на досягнення його мети та відповідно до предмета діяльності, визначених цим Положенням.

Юридичний статус Національного бюро

8. Національне бюро є юридичною особою. Національне бюро набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації.

9. Національне бюро має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку, штампи, бланки із своїм найменуванням.

10. Фінансування Національного бюро здійснюється за рахунок коштів державного бюджету та інших джерел, передбачених законодавством.

11. Національне бюро може від свого імені набувати майнові та особисті немайнові права, укладати договори, брати зобов’язання, бути позивачем і відповідачем у суді.

12. Національне бюро забезпечує збереження державної та комерційної таємниці, конфіденційної інформації, яка стала йому відома у зв’язку з провадженням своєї діяльності.

13. Національне бюро може:

одержувати в установленому порядку від центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій матеріали, необхідні для провадження своєї діяльності;

залучати представників підприємств, установ, організацій, спеціалістів та експертів для проведення розслідування авіаційних подій;

звертатися до міжнародних організацій або відповідних організацій іноземних держав про надання допомоги у проведенні розслідування чи технічного дослідження уламків, обладнання літального апарату, інших об’єктів, що стосуються розслідування, оцінки отриманих даних бортового реєстратора;

надавати право на проведення розслідування інциденту, що стався на території України, державі національної реєстрації цивільного повітряного судна або його експлуатанта.

Майно Національного бюро

14. Майно Національного бюро є державною власністю і закріплюється за Бюро на праві оперативного управління.

15. Майно Національного бюро складається з основних засобів, обігових коштів, а також інших активів, відображених у бухгалтерському балансі Бюро.

16. Списання та відчуження майна Національного бюро здійснюється в установленому законодавством порядку.

17. Національне бюро забезпечує цільове та ефективне використання закріпленого за ним майна, у тому числі коштів.

Управління Національним бюро

18. Національне бюро очолює директор, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України.

19. Директор Національного бюро:

1) здійснює керівництво діяльністю Національного бюро і несе персональну відповідальність перед Кабінетом Міністрів України за діяльність Бюро;

2) представляє Національне бюро у відносинах з державними органами, органами місцевого самоврядування, юридичними і фізичними особами, органами іноземних держав, міжнародними організаціями, діє без довіреності від імені Національного бюро;

3) розпоряджається відповідно до законодавства майном Національного бюро, у тому числі коштами;

4) вчиняє від імені Національного бюро юридичні дії, у тому числі укладає договори;

5) звітує щороку до 1 лютого перед Кабінетом Міністрів України про результати діяльності Національного бюро;

6) затверджує структуру Національного бюро та положення про структурні підрозділи;

7) затверджує за погодженням з Мінфіном штатний розпис і кошторис Національного бюро;

8) визначає умови і розмір оплати праці;

9) розподіляє обов’язки між заступниками директора та керівниками структурних підрозділів Національного бюро;

10) вирішує питання добору, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів;

11) приймає на роботу та звільняє з роботи працівників Національного бюро, вживає заходів для їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності;

12) видає накази з питань діяльності Національного бюро;

13) здійснює інші повноваження відповідно до законодавства та цього Положення.

20. Директор Національного бюро має двох заступників, у тому числі одного першого, які призначаються на посаду та звільняються з посади Кабінетом Міністрів України за поданням директора Бюро.

Трудовий колектив та соціальна діяльність Національного бюро

21. Відносини між адміністрацією Національного бюро і трудовим колективом регулюються колективним договором.

22. Від імені адміністрації Національного бюро колективний договір укладає директор Бюро, а від імені трудового колективу - уповноважений ним орган.

23. Умови організації та оплати праці, а також соціально-побутового забезпечення працівників Національного бюро визначаються відповідно до законодавства та колективного договору.

Облік та звітність Національного бюро

24. Національне бюро веде бухгалтерський облік своєї діяльності відповідно до законодавства.

25. Національне бюро складає відповідно до законодавства фінансову звітність.

26. Національне бюро забезпечує подання статистичної та іншої звітності органам державної статистики, іншим центральним органам виконавчої влади відповідно до їх повноважень в обсягах та у строки, що передбачені законодавством.

Припинення Національного бюро

27. Національне бюро припиняється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

28. Реорганізація та ліквідація Національного бюро проводиться у передбаченому законодавством порядку.

29. Припинення Національного бюро вважається завершеним, а Національне бюро таким, що припинило свою діяльність, з дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Джерело:Офіційний портал ВРУ
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну