Про затвердження Положення про Експертно-кваліфікаційну комісію МВС та порядок проведення атестації судових експертів Експертної служби МВС
{Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ
№ 53 від 27.01.2022
№ 382 від 22.06.2022
№ 181 від 13.03.2023
№ 224 від 22.03.2023}
Відповідно до статей 8, 10, 14, 16, 17, 21 Закону України «Про судову експертизу», з метою належної організації роботи з атестації судових експертів Експертної служби МВС НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про Експертно-кваліфікаційну комісію МВС та порядок проведення атестації судових експертів Експертної служби МВС, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства внутрішніх справ України від 08 лютого 2017 року № 102 «Про затвердження Положення про Експертно-кваліфікаційну комісію МВС України та атестацію судових експертів Експертної служби МВС України», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 01 березня 2017 року за № 275/30143.
3. Директорові Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Сергію Кримчуку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
ПОГОДЖЕНО: |
|
ПОЛОЖЕННЯ
про Експертно-кваліфікаційну комісію МВС та порядок проведення атестації судових експертів Експертної служби МВС
завдання, порядок організації та функціонування Експертно-кваліфікаційної комісії МВС (далі - ЕКК);
порядок та умови присвоєння кваліфікації судового експерта з певного виду судової експертизи (експертної спеціальності) працівникам Експертної служби МВС, які перебувають на посадах, що передбачають їх залучення до організації та проведення судових експертиз, і проходять підготовку з метою атестації їх як судових експертів;
{Абзац четвертий пункту 1 розділу І виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
порядок та умови присвоєння (позбавлення) кваліфікаційного класу судового експерта (далі - кваліфікаційний клас) судовим експертам Експертної служби МВС (далі - судові експерти);
{Абзац четвертий пункту 1 розділу І із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
порядок організації і проведення підготовки працівників Експертної служби МВС та підвищення кваліфікації (професійного рівня) судових експертів;
порядок видачі свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта і його дубліката, продовження строку їх дії;
{Абзац шостий пункту 1 розділу І із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
порядок здійснення дисциплінарних проваджень стосовно судових експертів;
завдання, порядок організації та функціонування атестаційних комісій з атестації судових експертів Експертної служби МВС (далі - АК);
порядок та умови проведення атестації судових експертів Експертної служби МВС з метою оцінювання їх професійного рівня (рівня спеціальних знань) і визначення їх відповідності обійманій посаді.
2. У своїй діяльності ЕКК та АК керуються Конституцією України, законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, нормативно-правовими актами МВС, у тому числі цим Положенням.
3. Працівники Експертної служби МВС, які претендують на присвоєння кваліфікації судового експерта (кваліфікаційного класу), повинні відповідати вимогам Закону України «Про судову експертизу» та цього Положення.
II. Експертно-кваліфікаційна комісія МВС
1. Повноваження та порядок функціонування ЕКК
1) присвоєння кваліфікації судового експерта працівникам Експертної служби МВС і судовим експертам;
{Підпункт 1 пункту 1 глави 1 розділу ІI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
2) присвоєння (позбавлення) кваліфікаційного класу судовим експертам;
3) підвищення кваліфікації (професійного рівня) судових експертів та продовження строку дії свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта;
{Підпункт 3 пункту 1 глави 1 розділу ІI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
4) розгляду питань щодо дисциплінарної відповідальності судових експертів установ Експертної служби МВС.
{Пункт 1 глави 1 розділу ІI доповнено новим підпунктом згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
2. Організаційне, матеріально-технічне, фінансове, науково-методичне та інформаційне забезпечення діяльності ЕКК здійснює Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України (далі - ДНДЕКЦ МВС).
3. ЕКК має печатку встановленого зразка зі своїм найменуванням (додаток 1) та інші необхідні для здійснення діяльності штампи і бланки.
4. ЕКК відповідно до покладених на неї завдань розглядає питання про:
1) присвоєння кваліфікації судового експерта згідно з Переліком видів судової експертизи та експертних спеціальностей, за якими присвоюється кваліфікація судового експерта в Експертній службі МВС (додаток 2);
{Підпункт 2 пункту 4 глави 1 розділу ІI виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
2) присвоєння або позбавлення кваліфікаційного класу згідно з Переліком кваліфікаційних класів судового експерта, які присвоюються судовим експертам Експертної служби МВС (додаток 3);
3) підвищення кваліфікації (професійного рівня) судових експертів та продовження строку дії свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта;
{Підпункт 3 пункту 4 глави 1 розділу ІI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
4) дисциплінарну відповідальність судового експерта.
5. Основною формою роботи ЕКК є планові та (або) позапланові засідання.
Планові засідання з розгляду питання про присвоєння (підвищення) кваліфікації судового експерта проводяться згідно з планом-рознарядкою на стажування, присвоєння (підвищення) кваліфікації судового експерта працівникам та судовим експертам Експертної служби МВС (далі - план-рознарядка), який складається один раз на рік, до 25 грудня попереднього року, на підставі пропозицій керівників підрозділів Експертної служби МВС, що подаються до 01 грудня попереднього року.
Планові засідання з розгляду питання про присвоєння кваліфікаційного класу проводяться згідно з планом на присвоєння кваліфікаційного класу судовим експертам Експертної служби МВС (далі - план), який складається один раз на рік, до 25 грудня попереднього року, на підставі пропозицій керівників підрозділів Експертної служби МВС, що подаються до 01 грудня попереднього року.
Позапланові засідання з розгляду питання про присвоєння кваліфікації (кваліфікаційного класу) судового експерта проводяться за потреби, на підставі обґрунтованих пропозицій керівників підрозділів Експертної служби МВС, не більш як 1 раз на півріччя.
Засідання з розгляду питань щодо дисциплінарної відповідальності судових експертів установ Експертної служби МВС за вчинення дисциплінарного проступку проводяться позапланово за результатами службової перевірки в межах дисциплінарного провадження на підставі відповідного рішення керівника, який призначив службову перевірку.
{Абзац п'ятий пункту 5 глави 1 розділу ІI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
6. Засідання ЕКК проводяться на базі ДНДЕКЦ МВС або територіальних підрозділів Експертної служби МВС - науково-дослідних експертно-криміналістичних центрів МВС України (далі - НДЕКЦ МВС).
7. Склад ЕКК формується із постійних і змінних членів комісії, які беруть участь у засіданнях.
8. Склад постійних членів ЕКК затверджується Міністром внутрішніх справ України.
До складу постійних членів комісії входять голова ЕКК, заступники голови ЕКК, члени ЕКК, фахівці з процесуальних питань судової експертизи та секретарі ЕКК.
Головою ЕКК є керівник Експертної служби МВС - директор ДНДЕКЦ МВС, заступниками голови ЕКК призначаються перший заступник або заступники директора ДНДЕКЦ МВС.
9. Змінний склад затверджується головою ЕКК.
До змінного складу ЕКК входять судові експерти, які мають кваліфікацію судового експерта і стаж практичної роботи за відповідною експертною спеціальністю не менш як 5 років, а також за потреби можуть входити досвідчені фахівці та науковці державних органів, наукових і науково-дослідних установ, державних спеціалізованих судово-експертних установ, навчальних закладів, підприємств, установ, організацій (за їх згодою) та представник виборного органу первинної профспілкової організації.
10. Голова ЕКК, заступники голови ЕКК, члени ЕКК, фахівці з процесуальних питань судової експертизи та секретарі ЕКК, визначені наказом Міністерства внутрішніх справ України, незалежно від зміни посад у МВС виконують свої функції до призначення нового складу ЕКК в установленому порядку.
11. Організаційне забезпечення діяльності ЕКК, підготовка матеріалів для розгляду ЕКК, а також ведення діловодства ЕКК за правилами електронного документообігу покладаються на уповноваженого секретаря ЕКК.
12. Повноваження осіб, що входять до складу ЕКК:
здійснює організацію та керівництво роботою ЕКК, безпосередньо бере участь у голосуванні;
засвідчує підписом протоколи засідання ЕКК та інші документи, що супроводжують роботу ЕКК;
здійснює контроль за належним виконанням членами ЕКК покладених на них обов’язків і своєчасністю оформлення прийнятих рішень;
затверджує персональний склад ЕКК на кожне засідання ЕКК;
виконує обов’язки голови ЕКК у разі його відсутності;
бере участь у роботі ЕКК як член комісії;
здійснює організацію роботи ЕКК;
забезпечує координацію проведення заходів із розгляду питань присвоєння (підвищення) кваліфікації судового експерта, присвоєння (позбавлення) кваліфікаційного класу та щодо дисциплінарної відповідальності судових експертів;
{Абзац третій підпункту 3 пункту 12 глави 1 розділу ІI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
організовує за дорученням голови ЕКК перевірку дотримання вимог оформлення поданих для розгляду ЕКК документів;
складає щороку на підставі отриманих пропозицій керівників підрозділів Експертної служби МВС щодо участі працівників Експертної служби МВС у заходах зі стажування, присвоєння та підвищення кваліфікації (професійного рівня) план-рознарядку, а в заходах з присвоєння кваліфікаційного класу - план, контролює, аналізує та узагальнює результати їх виконання;
бере безпосередню участь у роботі ЕКК;
здійснює ведення діловодства ЕКК;
готує та подає на підпис голові ЕКК проєкт наказу про персональний склад ЕКК на кожне засідання ЕКК;
оголошує перед початком засідання ЕКК персональний склад ЕКК;
{Абзац дев'ятий підпункту 3 пункту 12 глави 1 розділу ІI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
складає та засвідчує підписом протокол засідання ЕКК, у якому фіксується перебіг засідання та прийняте рішення ЕКК і який подається на підпис членам ЕКК та голові ЕКК;
беруть участь у роботі ЕКК і голосуванні;
засвідчують підписами протоколи засідання ЕКК;
5) фахівець із процесуальних питань судової експертизи:
здійснює оцінювання рівня знань у галузі судово-експертної діяльності, необхідних для виконання покладених на судового експерта обов’язків, під час проведення кваліфікаційного іспиту;
бере участь у засіданнях ЕКК та прийнятті рішення ЕКК і голосуванні;
засвідчує підписом протоколи засідання ЕКК.
13. Серед членів ЕКК, які беруть участь у засіданні з розгляду питань присвоєння (підвищення) кваліфікації судового експерта та щодо дисциплінарної відповідальності судових експертів, повинно бути не менше двох фахівців та (або) науковців, що мають кваліфікацію судового експерта за відповідною експертною спеціальністю.
У разі розгляду ЕКК питання присвоєння (позбавлення) кваліфікаційного класу члени ЕКК повинні мати кваліфікаційний клас не нижче кваліфікаційного класу працівника(ів) установ(и) Експертної служби МВС, стосовно якого(их) розглядається питання присвоєння (позбавлення) кваліфікаційного класу.
{Пункт 13 глави 1 розділу ІI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
14. Персональний склад ЕКК на кожне засідання визначається наказом голови ЕКК за поданням секретаря ЕКК не пізніше ніж за 3 робочих дні до встановленої планом-рознарядкою та (або) планом дати проведення засідання ЕКК.
15. До персонального складу ЕКК не можуть включатися працівники Експертної служби МВС, стосовно яких порядком денним засідання ЕКК передбачено розгляд питань, визначених пунктом 4 цієї глави.
16. Засідання ЕКК уважається правоможним, якщо в ньому бере участь не менш як 3 члени постійного складу ЕКК, затвердженого Міністром внутрішніх справ України.
17. На час узяття участі в засіданні ЕКК посадові особи, залучені до роботи в її складі, звільняються від виконання інших завдань і функцій, передбачених за посадами, які вони обіймають, зі збереженням середнього заробітку.
18. Засідання ЕКК проводить голова ЕКК, а в разі його відсутності та у випадку, визначеному пунктом 15 цієї глави,- один із заступників голови ЕКК.
19. Перед початком засідання ЕКК працівникам Експертної служби МВС, стосовно яких розглядатимуться питання, зазначені в пункті 4 цієї глави, оголошується склад ЕКК.
До початку засідання ЕКК працівники Експертної служби МВС мають право заявити відвід членові ЕКК, якщо вони вважають, що член ЕКК заінтересований у результатах розгляду, або мають сумнів у його об’єктивності з інших причин.
Питання про заявлений відвід вирішується іншими членами ЕКК без участі члена ЕКК, якому заявлено відвід, відкритим голосуванням простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів відвід уважається задоволеним.
20. У разі якщо члену ЕКК відомі обставини, які можуть вплинути на об’єктивність і неупередженість його або іншого члена ЕКК, він зобов’язаний заявити самовідвід або відвід.
Питання про заявлений самовідвід або відвід вирішується іншими членами ЕКК без участі члена ЕКК, стосовно якого вирішується питання самовідводу або відводу, згідно з абзацом третім пункту 19 цієї глави.
21. У разі потреби забезпечення правоможності засідання голова ЕКК або один із його заступників, який виконує обов’язки голови ЕКК, має право:
залучити нового(их) члена(ів) до складу ЕКК на підставі відповідного наказу в день проведення засідання;
призначити нову дату проведення засідання.
22. Рішення за результатами розгляду питань, зазначених у пункті 4 цієї глави, приймається простою більшістю голосів присутніх на засіданні членів ЕКК.
У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні.
23. Перебіг засідання ЕКК та прийняте на ньому рішення фіксуються в протоколі, що ведеться секретарем ЕКК. Рішення ЕКК оголошується працівникам Експертної служби МВС, стосовно яких розглядалося питання на засіданні.
Протокол засвідчується підписами голови ЕКК, заступника голови ЕКК, усіх присутніх членів ЕКК, фахівця з процесуальних питань судової експертизи та секретаря ЕКК.
2. Порядок підготовки працівників Експертної служби МВС, які претендують на присвоєння кваліфікації судового експерта
1. Працівники Експертної служби МВС, які претендують на присвоєння кваліфікації судового експерта, повинні перебувати в Експертній службі МВС на посадах, що передбачають їх залучення до організації та проведення судових експертиз.
{Пункт 2 глави 2 розділу ІI виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
2. На працівників Експертної служби МВС, зазначених у пункті 1 цієї глави, у ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) формується папка-справа підготовки працівника Експертної служби МВС, яка реєструється в підрозділі документального забезпечення та до якої долучаються такі документи:
{Абзац перший пункту 2 глави 2 розділу ІI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
1) заява працівника Експертної служби МВС на ім’я директора ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) про проходження підготовки з метою присвоєння кваліфікації судового експерта, погоджена директором ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першим заступником (заступником);
2) наказ про організацію проведення підготовки та призначення керівника підготовки;
3) план основної підготовки (у разі потреби - план додаткової підготовки), розроблений керівником підготовки на підставі програми підготовки судового експерта за відповідною експертною спеціальністю, затвердженої головою ЕКК, погоджений директором ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першим заступником (заступником) чи керівником іншої установи, у якій проводилася підготовка.
4) звіт працівника Експертної служби МВС про результати виконання плану підготовки;
5) висновок керівника підготовки, складений за її результатами;
6) копія подання на ім’я голови ЕКК про присвоєння кваліфікації судового експерта;
7) копії першої сторінки паспорта (лицьового боку паспорта у формі ІD-картки), наказу (витягу з наказу) про призначення на посаду в ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС), диплома(ів) про вищу освіту та додатка(ів) до диплома(ів);
8) копія документа, що підтверджує зміну прізвища, ім’я, по батькові (за наявності);
9) 3 навчальних висновки експерта з того виду судової експертизи (експертної спеціальності), з якого розглядатиметься питання про присвоєння працівникові Експертної служби МВС кваліфікації судового експерта.
3. Підготовка працівників Експертної служби МВС, які претендують на присвоєння кваліфікації судового експерта, здійснюється за програмами підготовки судового експерта за відповідною експертною спеціальністю, затвердженими головою ЕКК, шляхом проходження індивідуальної (самостійної) підготовки, або стажування, або курсових зборів.
Допускається проходження кілька видів підготовки одночасно.
Строк основної підготовки не повинен перевищувати 3 місяців, за окремими напрямами - 6 місяців.
Строк додаткової підготовки не повинен перевищувати 1 місяця, за окремими напрямами - 2-3 місяців.
4. Після проходження працівником Експертної служби МВС підготовки до ЕКК подаються документи для розгляду питання про присвоєння кваліфікації судового експерта.
3. Перелік документів, що подаються до ЕКК для розгляду питань присвоєння (підвищення) кваліфікації судового експерта, присвоєння (позбавлення) кваліфікаційного класу та щодо дисциплінарної відповідальності судових експертів
{Заголовок глави 3 розділу ІI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
1. До ЕКК подаються такі документи:
1) для присвоєння кваліфікації судового експерта вперше:
довідка про проходження підготовки, затверджена директором ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першим заступником (заступником);
копія першої сторінки паспорта (лицьового боку паспорта у формі ІD-картки);
копія наказу (або витягу з наказу) про призначення судового експерта на посаду в ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС);
копія диплома(ів) про вищу освіту та додатка(ів) до диплома(ів);
у разі проведення засідання ЕКК у режимі відеоконференції - фотокартка розміром 35 × 45 мм;
2) для присвоєння кваліфікації судового експерта за іншим видом судової експертизи (експертної спеціальності):
довідка про проходження підготовки, затверджена директором ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першим заступником (заступником);
копії диплома(ів) про вищу освіту та додатка(ів) до диплома(ів), які не подавалися раніше;
у разі проведення засідання ЕКК у режимі відеоконференції - фотокартка розміром 35 × 45 мм;
{Підпункт 3 пункту 1 глави 3 розділу ІI виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
3) для підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта:
відгук-характеристика на судового експерта;
копія свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта з того виду судової експертизи (експертної спеціальності), з якого розглядатиметься питання про підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта;
у разі проведення засідання ЕКК у режимі відеоконференції - оригінал свідоцтва про присвоєну кваліфікацію судового експерта з того виду судової експертизи (експертної спеціальності), з якої планується підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта;
4) для розгляду питання щодо дисциплінарної відповідальності судових експертів:
висновок, складений за результатами службової перевірки в межах дисциплінарного провадження, та матеріали службової перевірки;
відгук-характеристика на судового експерта, засвідчена підписом керівника установи Експертної служби МВС за місцем його роботи;
у разі проведення засідання ЕКК в режимі відеоконференції - оригінал свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта з того виду судової експертизи (експертної спеціальності), з якого розглядатиметься питання щодо дисциплінарної відповідальності судового експерта;
{Підпункт 4 пункту 1 глави 3 розділу ІI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
5) для присвоєння кваліфікаційного класу (крім п’ятого кваліфікаційного класу):
подання директора ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першого заступника (заступника) чи заява про присвоєння кваліфікаційного класу судового експерта, погоджена директором ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першим заступником (заступником);
оригінали всіх дійсних свідоцтв про присвоєння кваліфікації судового експерта.
{Підпункт 6 пункту 1 глави 3 розділу ІI виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
2. Документи, зазначені в підпунктах 1-3, 5 пункту 1 цієї глави, подаються до ЕКК в електронному вигляді не пізніше ніж за 15 робочих днів до встановленої дати проведення планового (позапланового) засідання ЕКК.
{Пункт 2 глави 3 розділу ІI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
3. У разі зміни працівником Експертної служби МВС прізвища, ім’я, по батькові копія документа, що засвідчує факт такої зміни, разом зі свідоцтвом(ами) про присвоєння кваліфікації судового експерта не пізніше 5 робочих днів із дати видачі такого документа подається до ЕКК.
4. Порядок розгляду поданих до ЕКК документів
1. Голова ЕКК або заступник голови ЕКК доручає уповноваженому секретарю ЕКК забезпечити проведення перевірки правильності оформлення поданих документів.
Перевірка проводиться в строк, який із дня надходження документів не повинен перевищувати 5 робочих днів.
Інформація про результати перевірки поданих документів заноситься до протоколу.
2. У разі оформлення документів, поданих для розгляду ЕКК питання про присвоєння кваліфікації судового експерта, відповідно до вимог, визначених цим Положенням, голова ЕКК або заступник голови ЕКК приймає рішення про допуск працівника Експертної служби МВС до кваліфікаційного іспиту, а уповноважений секретар ЕКК включає до порядку денного засідання ЕКК із розгляду питання про присвоєння кваліфікації судового експерта кандидатуру працівника Експертної служби МВС, стосовно якого їх подано.
У разі оформлення документів, поданих для розгляду ЕКК питання про підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта, відповідно до вимог, визначених цим Положенням, голова ЕКК або заступник голови ЕКК приймає рішення про допуск працівника Експертної служби МВС до тестування, яке проводиться перед початком курсових зборів.
У разі оформлення документів, поданих для розгляду ЕКК питання про присвоєння кваліфікаційного класу, відповідно до вимог, визначених цим Положенням, секретар ЕКК за рішенням голови ЕКК або заступника голови ЕКК включає до порядку денного засідання ЕКК із розгляду питання про присвоєння кваліфікаційного класу кандидатуру працівника Експертної служби МВС, стосовно якого їх подано.
{Абзац третій пункту 2 глави 4 розділу ІI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
3. У разі виявлення невідповідності поданих документів вимогам, установленим пунктом 1 глави 3 цього розділу (у тому числі неналежне їх оформлення), зазначені документи в повному обсязі повертаються засобами електронного зв’язку за належністю для доопрацювання разом із вмотивованим листом голови ЕКК або заступника голови ЕКК.
Строк доопрацювання не повинен перевищувати 3 робочих днів з дати отримання повернених документів. Після доопрацювання документи можуть бути повторно подані до ЕКК.
Розгляд повторно поданих документів здійснюється в порядку, визначеному пунктом 2 цієї глави.
4. У разі виявлення недостовірності даних у документах, поданих для розгляду ЕКК питання про присвоєння кваліфікації судового експерта, або їх подання з порушенням строків, визначених у пункті 2 глави 3 цього розділу, а також у разі повторного подання для розгляду ЕКК неналежно оформлених документів голова ЕКК або заступник голови ЕКК приймає рішення про відмову в допуску працівника Експертної служби МВС до кваліфікаційного іспиту, про що повідомляється керівник підрозділу Експертної служби МВС, у якому працює такий працівник.
У разі виявлення недостовірності даних у документах, поданих для розгляду ЕКК питання про підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта, або їх подання з порушенням строків, визначених у пункті 2 глави 3 цього розділу, а також у разі повторного подання для розгляду ЕКК неналежно оформлених документів голова ЕКК або заступник голови ЕКК приймає рішення про відмову в допуску працівника Експертної служби МВС до тестування, про що повідомляється керівник підрозділу Експертної служби МВС, у якому він працює.
У разі виявлення недостовірності даних у документах, поданих для розгляду ЕКК питання про присвоєння кваліфікаційного класу судового експерта, або їх подання з порушенням строків, визначених у пункті 2 глави 3 цього розділу, уповноважений секретар ЕКК за рішенням голови ЕКК або заступника голови ЕКК не включає до порядку денного засідання ЕКК із розгляду питання про присвоєння кваліфікаційного класу судового експерта кандидатуру працівника Експертної служби МВС, стосовно якого їх подано.
За фактом такого порушення проводиться службова перевірка.
5. Порядок та умови присвоєння кваліфікації судового експерта
1. Кваліфікація судового експерта присвоюється вперше, за іншим видом судової експертизи (експертної спеціальності) та після тимчасового (безстрокового) позбавлення кваліфікації судового експерта.
2. Працівники Експертної служби МВС, які претендують на присвоєння кваліфікації судового експерта, прибувають на засідання ЕКК із паспортом або іншим документом, що посвідчує особу, та фотокарткою розміром 35 × 45 мм.
3. Питання про присвоєння працівникам Експертної служби МВС кваліфікації судового експерта вирішується за результатами кваліфікаційного іспиту, складеного працівником Експертної служби МВС в усній формі.
Екзаменаційні білети для перевірки рівня знань працівників Експертної служби МВС норм законодавства про судову експертизу, процесуального законодавства та спеціальної підготовки формуються із 5 запитань за програмами підготовки судового експерта за відповідною експертною спеціальністю та 1 практичного завдання і затверджуються головою ЕКК.
4. За результатами кваліфікаційного іспиту складається протокол засідання Експертно-кваліфікаційної комісії МВС із розгляду питання про присвоєння кваліфікації (кваліфікаційного класу) судового експерта працівникам Експертної служби МВС (додаток 4). До протоколу додається відомість до протоколу засідання ЕКК із розгляду питання про присвоєння кваліфікації судового експерта працівникам Експертної служби МВС (додаток 5), у якій виставляються оцінки за п’ятибальною шкалою. Працівникам Експертної служби МВС присвоюється кваліфікація судового експерта в разі отримання ними підсумкової оцінки «відмінно», «добре» або «задовільно».
5. Працівникам Експертної служби МВС, яким присвоєно кваліфікацію судового експерта, видається свідоцтво про присвоєння кваліфікації судового експерта (додаток 6), яке засвідчується підписами голови ЕКК та секретаря ЕКК, печаткою ЕКК і реєструється в журналі обліку свідоцтв про присвоєння кваліфікації судового експерта, що видаються працівникам Експертної служби МВС (далі - журнал обліку свідоцтв) (додаток 7), ведення якого покладається на секретаря ЕКК.
6. Свідоцтво про присвоєння кваліфікації судового експерта надає працівнику Експертної служби МВС право на проведення судової експертизи за дорученням його керівника. Використання працівниками Експертної служби МВС свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта для проведення судової експертизи поза межами Експертної служби МВС забороняється, крім випадків відрядження працівника Експертної служби МВС для участі в судовому засіданні або в складі комісії.
Свідоцтво про присвоєння кваліфікації судового експерта є дійсним лише для працівників Експертної служби МВС. У разі звільнення працівника Експертної служби МВС свідоцтво вважається недійсним.
Працівники Експертної служби МВС, яким присвоєно кваліфікацію судового експерта, включаються до державного Реєстру атестованих судових експертів у встановленому законодавством порядку.
7. Працівники Експертної служби МВС, яким за результатами складеного кваліфікаційного іспиту відмовлено в присвоєнні кваліфікації судового експерта, підлягають атестації на засіданні АК, яке проводиться не пізніше 10 робочих днів з дати прийняття ЕКК рішення про відмову в присвоєнні кваліфікації судового експерта.
8. Працівники Експертної служби МВС, яким відмовлено в присвоєнні кваліфікації судового експерта, а за результатами атестації рішенням АК надано можливість у строк до 2 місяців пройти додаткову підготовку, мають право за поданням директора ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) протягом 5 робочих днів після завершення додаткової підготовки подати документи для повторного розгляду ЕКК питання про присвоєння їм кваліфікації судового експерта.
9. У виняткових випадках заходи з присвоєння кваліфікації судового експерта щодо працівників Експертної служби МВС, які перебувають на експертних посадах, що передбачають залучення до організації та проведення судових експертиз за тими експертними спеціальностями, за якими плануються такі заходи, можуть проводитися в режимі відеоконференції.
{Главу 6 розділу ІI виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
6. Порядок присвоєння (позбавлення) кваліфікаційного класу судового експерта
{Заголовок глави 6 розділу ІI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
1. Судовим експертам Експертної служби МВС присвоюються п’ятий, четвертий, третій, другий, перший і вищий кваліфікаційні класи. Кваліфікаційні класи присвоюються ЕКК в індивідуальному порядку за поданням директора ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першого заступника (заступника) залежно від спеціалізації і рівня підготовки (стажу роботи з кваліфікацією судового експерта в державній спеціалізованій установі, наукового ступеня / вченого звання, авторства (співавторства) у науково-методичних матеріалах у сфері судово-експертної діяльності), а саме:
1) п’ятий кваліфікаційний клас присвоюється одночасно з першим присвоєнням кваліфікації судового експерта з певної експертної спеціальності;
2) четвертий кваліфікаційний клас присвоюється за наявності не менше ніж 5 років стажу роботи з кваліфікацією судового експерта в державній спеціалізованій установі;
3) третій кваліфікаційний клас присвоюється за наявності не менше ніж 8 років стажу роботи з кваліфікацією судового експерта в державній спеціалізованій установі;
4) другий кваліфікаційний клас присвоюється за наявності не менше ніж 11 років стажу роботи з кваліфікацією судового експерта в державній спеціалізованій установі;
5) перший кваліфікаційний клас присвоюється за наявності не менше ніж 14 років стажу роботи з кваліфікацією судового експерта в державній спеціалізованій установі;
6) вищий кваліфікаційний клас присвоюється за наявності не менше ніж 14 років стажу роботи з кваліфікацією судового експерта в державній спеціалізованій установі та наукового ступеня / вченого звання або не менше трьох підготовлених та опублікованих науково-методичних матеріалів у сфері судово-експертної діяльності.
{Пункт 1 глави розділу ІІ в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 53 від 27.01.2022}
2. Кваліфікаційний клас присвоюється за поданням директора ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першого заступника (заступника) достроково або через один кваліфікаційний клас - у разі присудження працівнику наукового ступеня / присвоєння вченого звання.
Достроково кваліфікаційний клас присвоюється до настання строку чергового присвоєння кваліфікаційного класу, а через один кваліфікаційний клас - під час чергового присвоєння кваліфікаційного класу.
Упродовж діяльності судового експерта Експертної служби МВС рішення ЕКК про присвоєння кваліфікаційного класу достроково або через один кваліфікаційний клас приймається один раз.
{Пункт 2 глави розділу ІІ в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 53 від 27.01.2022}
3. Судовим експертам, які на день набрання чинності цим Положенням працюють в Експертній службі МВС, кваліфікаційні класи судового експерта може бути присвоєно протягом календарного року з дати набрання чинності цим Положенням, відповідно до вимог, визначених цим Положенням.
4. У разі позбавлення судового експерта установи Експертної служби МВС кваліфікації судового експерта, який має кваліфікацію судового експерта лише за одним видом судової експертизи (експертної спеціальності), він позбавляється кваліфікаційного класу.
У разі якщо судовий експерт Експертної служби МВС, який має кваліфікацію судового експерта лише за одним видом судової експертизи (експертної спеціальності), не пройшов підвищення кваліфікації судового експерта згідно з вимогами пункту 1 глави 9 цього Положення, він уважається таким, що не має кваліфікаційного класу.
{Пункт 4 глави 6 розділу ІI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
5. Засідання ЕКК із розгляду питання про позбавлення кваліфікаційного класу судового експерта проводиться згідно з вимогами, визначеними цим Положенням.
{Пункт 5 глави 6 розділу ІI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
6. За результатами розгляду ЕКК питання про присвоєння кваліфікаційних класів приймається рішення про присвоєння (відмову в присвоєнні) кваліфікаційного класу, яке заноситься до протоколу засідання Експертно-кваліфікаційної комісії МВС із розгляду питання про присвоєння кваліфікації (кваліфікаційного класу) судового експерта працівникам Експертної служби МВС (додаток 4).
Працівникам Експертної служби МВС, яким присвоєно кваліфікаційний клас або яких позбавлено кваліфікаційного класу, у всіх дійсних свідоцтвах про присвоєння кваліфікації судового експерта проставляється відмітка про присвоєння або позбавлення відповідного кваліфікаційного класу судового експерта із зазначенням дати та номера рішення ЕКК, яка засвідчується підписами голови ЕКК та секретаря ЕКК і печаткою ЕКК.
{Абзац другий пункту 6 глави 6 розділу ІI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
7. Підстави та порядок проведення службових перевірок у межах дисциплінарних проваджень стосовно судових експертів
1. Судові експерти установ Експертної служби МВС можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарних проступків, визначених статтею 14 Закону України «Про судову експертизу».
2. За вчинення дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 1 цієї глави, до судового експерта може бути застосовано один із таких видів дисциплінарних стягнень:
2) тимчасове, строком до одного року, зупинення строку дії документа, що підтверджує наявність кваліфікації судового експерта за відповідною експертною спеціальністю;
3) позбавлення кваліфікації судового експерта за відповідною експертною спеціальністю.
3. Документами, що містять інформацію про ймовірне вчинення судовим експертом установи Експертної служби МВС дисциплінарного проступку є: письмове звернення судді (суду), слідчого судді, прокурора, керівника органу досудового розслідування, слідчого, державного або приватного виконавця, адвоката, учасника справи, фізичної або юридичної особи - замовника судової експертизи, керівника установи Експертної служби МВС за місцем роботи працівника (далі - письмове звернення).
Письмове звернення повинне містити:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), зареєстроване (задеклароване) місце проживання (перебування) особи, якщо звернення подається фізичною особою, або повне найменування, місцезнаходження юридичної особи, прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) представника такої особи, якщо звернення подається представником, та підтвердження його повноважень;
електронну чи поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним;
відомості про обставини, які можуть свідчити про вчинення судовим експертом дисциплінарного проступку, визначеного в пункті 1 цієї глави, прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) судового експерта;
інформацію про те, що дані, про які йдеться у зверненні, отримані без порушення законодавства;
Якщо вчинення судовим експертом дисциплінарного проступку підтверджується інформацією, зазначеною у висновку експерта, до звернення додається копія цього висновку.
4. Звернення про здійснення рецензування висновку експерта, складеного за результатами судової експертизи, та (або) надання оцінки висновку експерта щодо порушення вимог методик проведення судових експертиз, залишається без розгляду, оскільки порушені в ньому питання не належать до компетенції установ Експертної служби МВС. Така процедура проводиться відповідно до процесуального законодавства, про що повідомляється автору такого звернення.
5. Дисциплінарне провадження не порушується в разі, якщо:
встановлено невідповідність оформлення письмового звернення вимогам пункту 3 цієї глави;
на дату розгляду письмового звернення судового експерта притягнуто до дисциплінарної відповідальності у зв’язку з тими самими фактами, про які зазначено в письмовому зверненні;
стосовно судового експерта порушено дисциплінарне провадження у зв’язку з тими самими фактами, про які зазначено в письмовому зверненні;
перевірка інформації, викладеної у зверненні, потребує безпосереднього вивчення об’єкта дослідження, матеріалів та документів, що надавалися судовому експерту для проведення судової експертизи, тобто потребує проведення нової судової експертизи;
викладена у зверненні інформація не містить підстав для порушення дисциплінарного провадження;
розгляд інформації, викладеної у зверненні, не належить до компетенції Експертної служби МВС.
Про прийняте рішення щодо відмови в порушенні дисциплінарного провадження не пізніше ніж через три робочих дні з дати прийняття такого рішення повідомляється особі, яка подала звернення.
6. У разі встановлення підстав для порушення дисциплінарного провадження за пропозиціями відповідного(их) структурного(их) підрозділу(ів) ДНДЕКЦ МВС керівник ДНДЕКЦ МВС не пізніше ніж через сім робочих днів з дати отримання інформації про ймовірне вчинення судовим експертом установи Експертної служби МВС дисциплінарного проступку видає наказ про порушення дисциплінарного провадження та проведення службової перевірки.
7. Для проведення службової перевірки в межах дисциплінарного провадження стосовно судового експерта Експертної служби МВС наказом керівника ДНДЕКЦ МВС створюється комісія з проведення службової перевірки (далі - комісія), до складу якої входять:
1) голова комісії - перший заступник або заступник директора ДНДЕКЦ МВС;
2) заступник голови комісії - керівник структурного підрозділу, що координує діяльність із проведення судових експертиз за відповідною експертною спеціальністю в Експертній службі МВС;
директор (перший заступник, заступник директора) НДЕКЦ МВС (у разі проведення службової перевірки щодо працівника НДЕКЦ МВС);
не менше двох працівників, що мають кваліфікацію судового експерта за відповідною експертною спеціальністю;
працівник юридичної служби ДНДЕКЦ МВС;
4) секретар комісії - працівник, який забезпечує організаційно-методичну роботу структурного підрозділу ДНДЕКЦ МВС, що координує діяльність із проведення судових експертиз (експертних досліджень) за відповідною експертною спеціальністю в Експертній службі МВС (бере участь у засіданні без права голосу).
У разі непризначення секретаря комісії його обов’язки покладаються на заступника голови комісії з проведення службової перевірки.
8. До складу комісії не можуть входити особи:
які є підлеглими працівниками судового експерта, щодо якого проводитиметься службова перевірка;
до яких протягом останнього року застосовувалося дисциплінарне стягнення.
Склад і чисельність комісії визначаються з урахуванням мети, обсягу, складності та особливостей проведення службової перевірки.
9. У наказі керівника ДНДЕКЦ МВС про порушення дисциплінарного провадження та проведення службової перевірки зазначаються:
підстави для проведення службової перевірки;
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) судового експерта, стосовно якого проводитиметься службова перевірка, та його посада;
строк проведення службової перевірки;
склад комісії, якій доручається проведення службової перевірки.
10. Строк проведення службової перевірки обчислюється з дня, наступного за днем підписання керівником ДНДЕКЦ МВС наказу, та не повинен перевищувати одного місяця. За вмотивованим зверненням голови комісії з проведення службової перевірки цей строк може бути продовжено керівником ДНДЕКЦ МВС, але не більш як на один місяць, при цьому загальний строк проведення службової перевірки не може перевищувати два місяці.
Строк проведення службової перевірки не включає періоди тимчасової втрати працездатності судовим експертом, стосовно якого проводиться службова перевірка, перебування його у відпустці, службовому відрядженні, або відсутності з інших документально підтверджених поважних причин.
Датою завершення службової перевірки є дата підписання висновку, складеного за її результатами (далі - висновок), усіма членами комісії.
11. Особи, яким доручено проведення службової перевірки, повинні діяти відповідно до вимог законодавства, об’єктивно і неупереджено готувати висновок.
Особам, яким доручено проведення службової перевірки, заборонено розголошувати відомості, що охороняються законодавством України, та стосуються чи можуть вплинути на проведення службової перевірки.
12. Під час службової перевірки комісією повинні бути встановлені та зазначені у висновку за її результатами:
1) обставини (час, місце, спосіб, наслідки тощо) ймовірного вчинення дисциплінарного проступку, щодо якого призначено службову перевірку;
2) дані про судового експерта, щодо якого порушено дисциплінарне провадження (посада, прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), стаж роботи за відповідною експертною спеціальністю, інформація про наявність або відсутність у нього дисциплінарних стягнень);
3) положення законів України, інших нормативно-правових актів, які регламентують судово-експертну діяльність, та наказів ДНДЕКЦ МВС та (або) НДЕКЦ МВС, які було порушено;
4) наявність (відсутність) причинного зв’язку між ймовірним дисциплінарним проступком (дією чи бездіяльністю), щодо якого призначено службову перевірку, та його наслідками;
5) тяжкість наслідків, що настали внаслідок вчинення дисциплінарного проступку;
6) обставини, що пом’якшують чи обтяжують відповідальність, а також ставлення судового експерта, що, ймовірно, вчинив дисциплінарний проступок, до вчиненого дисциплінарного проступку та його наслідків;
7) причини та умови, що сприяли вчиненню дисциплінарного проступку.
13. Голова (заступник голови) комісії з проведення службової перевірки:
забезпечує організацію роботи комісії, бере безпосередню участь у її проведенні;
здійснює загальне керівництво діяльністю членів комісії та контроль за своєчасністю виконання заходів;
організовує та веде засідання комісії, ініціює голосування на таких засіданнях;
визначає перелік питань, які потребують з’ясування під час проведення службової перевірки;
надає членам комісії письмові або усні вказівки по суті предмета проведення службової перевірки;
у разі неможливості участі члена комісії у проведенні службової перевірки повідомляє керівника ДНДЕКЦ МВС, який призначив проведення службової перевірки, та надає пропозиції щодо внесення змін до складу комісії;
забезпечує виклик судового експерта, щодо якого проводиться службова перевірка, для надання усних та (або) письмових пояснень, речей або документів, що стосуються службової перевірки;
організовує застосування засобів аудіо- та (або) відеотехніки з метою фіксації пояснень;
ознайомлюється з документами та іншими матеріалами, що стосуються службової перевірки, організовує виготовлення їх копій із додержанням вимог документування управлінської діяльності та законодавства України щодо захисту інформації з обмеженим доступом для долучення їх до матеріалів службової перевірки;
витребовує й одержує необхідні речі та документи або їх копії, що стосуються службової перевірки;
інформує членів комісії про документи та інші матеріали, що надійшли для розгляду комісією під час проведення службової перевірки;
надає під час розгляду проєкту висновку за результатами службової перевірки перед його підписанням у межах строку, установленого для проведення службової перевірки, вказівки щодо додаткової перевірки фактів і обставин, які раніше не були відомі або не враховані у процесі службової перевірки, а також доопрацювання проєкту висновку;
ініціює продовження строку проведення службової перевірки (за потреби);
підписує висновок за результатами службової перевірки та протоколи засідань комісії.
У разі тимчасової відсутності голови комісії з проведення службової перевірки його обов’язки виконує заступник голови комісії.
14. Голова (заступник голови) комісії з проведення службової перевірки зобов’язаний:
дотримуватися вимог положень Конституції України та законів України, інших нормативно-правових актів під час проведення службової перевірки;
не допускати порушення прав і законних інтересів судового експерта, стосовно якого проводиться службова перевірка, та вживати в межах компетенції заходів із забезпечення їх дотримання;
проводити своєчасно засідання комісії та дотримуватися строків проведення службової перевірки;
не розголошувати третім особам інформацію, що стала відомою під час проведення службової перевірки;
забезпечити проведення службової перевірки з дотриманням принципів законності, незалежності, об’єктивності і повноти дослідження;
виявляти причини та умови, що сприяли вчиненню дисциплінарного проступку, надавати пропозиції щодо їх усунення;
організовувати розгляд заяв і клопотань судового експерта, стосовно якого проводиться службова перевірка;
подавати на розгляд керівнику ДНДЕКЦ МВС, який призначив службову перевірку, підписаний особисто та членами комісії висновок за результатами службової перевірки;
організовувати ознайомлення судового експерта, стосовно якого проводиться службова перевірка, з висновком за результатами службової перевірки та (на його вимогу) з матеріалами службової перевірки.
15. Члени комісії зобов’язані:
дотримуватися вимог положень Конституції України та законів України, інших нормативно-правових актів під час проведення службової перевірки;
не допускати порушення прав і законних інтересів судового експерта, стосовно якого проводиться службова перевірка, та вживати в межах компетенції заходів із забезпечення їх дотримання;
брати участь у роботі комісії та її засіданнях;
виявляти причини та умови, що сприяли вчиненню дисциплінарного проступку, надавати пропозиції щодо їх усунення;
не розголошувати третім особам інформацію, що стала відомою в ході проведення службової перевірки;
розглядати заяви і клопотання судового експерта, стосовно якого проводиться службова перевірка;
підписувати висновок за результатами проведення службової перевірки.
16. Голова (заступник голови) та члени комісії мають право:
ознайомлюватися в установленому порядку з документами та іншими матеріалами, що стосуються службової перевірки, виготовляти їх копії з додержанням вимог щодо документування управлінської діяльності та законодавства щодо захисту інформації з обмеженим доступом для долучення до матеріалів службової перевірки;
подавати пропозиції щодо організації роботи комісії, залучення до участі в її роботі інших фахівців;
викладати в письмовій формі свою окрему думку в разі незгоди з результатами службової перевірки.
17. Секретар комісії за дорученням голови комісії з проведення службової перевірки:
готує та надсилає листи (запити) з метою отримання інформації, пояснень, документів та матеріалів, які мають значення для проведення службової перевірки;
формує протоколи засідань комісії з проведення службової перевірки, організовує їх підписання членами комісії;
організовує підписання проєкту висновку.
18. Під час проведення службової перевірки можуть застосовуватися засоби аудіо- та (або) відеотехніки з метою фіксації пояснень судового експерта та інших осіб.
У разі відмови судового експерта надати пояснення, пред’явити речі чи документи або виконати інші законні вимоги членів комісії факт відмови фіксується в письмовому поясненні судового експерта або шляхом складання акта, який підписують присутні члени комісії, та зазначається у висновку за результатами службової перевірки.
19. Судовий експерт, стосовно якого проводиться службова перевірка, має право:
ознайомлюватися з наказом про призначення службової перевірки;
надавати усні або письмові пояснення та пред’являти для огляду речі чи документи, які стосуються предмета службової перевірки;
звертатися з письмовим клопотанням щодо опитування інших осіб по суті предмета службової перевірки або витребування речей чи документів;
брати участь у засіданнях комісії з проведення службової перевірки;
висловлювати письмові зауваження (скарги) щодо об’єктивності та повноти проведення службової перевірки, дій або бездіяльності голови (заступника голови) комісії, членів комісії, які її проводять, і порушувати питання про їх відвід (за наявності обґрунтованих сумнівів щодо об’єктивності їхніх дій або їх особистої заінтересованості в результатах службової перевірки);
ознайомлюватися з висновком за результатами службової перевірки та матеріалами службової перевірки;
оскаржувати рішення, прийняте за результатами службової перевірки, у встановленому законодавством порядку.
20. Втручання будь-яких осіб у процес службової перевірки, у тому числі з метою перешкоджання об’єктивному, повному та всебічному дослідженню обставин справи, забороняється. Про наявність таких фактів голова (заступник голови) комісії доповідає керівнику ДНДЕКЦ МВС, який призначив службову перевірку.
21. Відсутність судового експерта, стосовно якого проводиться службова перевірка (звільнення, відпустка, тимчасова втрата працездатності, а також з інших документально підтверджених поважних причин), під час проведення такої перевірки, ненадання ним матеріалів та пояснень, не є підставою для припинення проведення службової перевірки.
22. За результатами службової перевірки складається висновок, у якому зазначаються такі відомості:
склад комісії (посада, прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) членів комісії), яка проводила службову перевірку, дата і місце складання висновку за результатами службової перевірки;
підстави для проведення службової перевірки, продовження строку її проведення (за потреби);
зауваження, заперечення і клопотання судового експерта, стосовно якого проводилася службова перевірка, обґрунтована інформація про їх відхилення чи задоволення;
пояснення, речі, документи та інші матеріали, отримані від судового експерта, стосовно якого проводилася службова перевірка, членів комісії або інших осіб;
про документи та матеріали, що підтверджують та (або) спростовують факт учинення дисциплінарного проступку;
інформація, встановлена відповідно до пункту 13 цієї глави;
вид дисциплінарного стягнення, яке пропонується застосувати до судового експерта в разі наявності в його діянні дисциплінарного проступку;
заходи, спрямовані на усунення виявлених під час службової перевірки порушень, які стали підставою для призначення службової перевірки, причин та умов, які сприяли його вчиненню.
23. Якщо за результатами службової перевірки стосовно судового експерта:
не підтверджено інформацію про вчинення судовим експертом дисциплінарного проступку, про це зазначається у висновку за результатами службової перевірки з посиланням на відповідні матеріали та документи;
підтверджено інформацію, що стала підставою для призначення службової перевірки, та встановлено факт вчинення судовим експертом дисциплінарного проступку, у висновку за результатами службової перевірки зазначаються пропозиції щодо притягнення судового експерта, який вчинив дисциплінарний проступок, до одного з видів дисциплінарних стягнень, зазначених у пункті 2 цієї глави.
24. Ураховуючи тяжкість наслідків, що настали в результаті вчинення дисциплінарного проступку, обставин, за яких учинено дисциплінарний проступок, застосування раніше до судового експерта дисциплінарних стягнень, інших відомостей, що характеризують особу судового експерта, комісія пропонує застосувати до судового експерта один із видів дисциплінарних стягнень, зазначених у пункті 2 цієї глави.
25. Висновок за результатами службової перевірки в межах дисциплінарного провадження підписується головою комісії, заступником голови комісії, членами та секретарем комісії і реєструється в ДНДЕКЦ МВС.
Дата реєстрації висновку за результатами службової перевірки є датою закриття дисциплінарного провадження в разі прийняття рішення про непідтвердження інформації про вчинення судовим експертом дисциплінарного проступку.
26. Голова, заступник голови та члени комісії, що проводила службову перевірку, мають право викласти свою окрему думку в доповідній записці на ім’я керівника ДНДЕКЦ МВС, який призначив службову перевірку. Доповідна записка долучається до висновку за результатами службової перевірки та є його невід’ємною частиною.
У разі відсутності члена комісії під час підписання висновку за результатами службової перевірки у висновку зазначається причина його відсутності.
27. Судовий експерт протягом одного робочого дня з дати підписання висновку за результатами службової перевірки секретарем комісії у присутності не менше двох членів комісії ознайомлюється з матеріалами службової перевірки та висновком за результатами службової перевірки за місцем проведення перевірки. Факт ознайомлення з матеріалами службової перевірки та висновком за результатами службової перевірки засвідчується підписами судового експерта та не менше ніж двома присутніми членами комісії в аркуші ознайомлення.
У разі відмови судового експерта засвідчити підписом факт ознайомлення з висновком службової перевірки про це членами комісії робиться запис в аркуші ознайомлення, який засвідчується їх підписами.
28. У разі якщо немає можливості ознайомити судового експерта з висновком за результатами службової перевірки за місцем проведення такої перевірки, не пізніше наступного робочого дня з дати реєстрації висновку його копія надсилається до установи Експертної служби МВС за місцем роботи судового експерта, стосовно якого проводилася службова перевірка.
Керівник установи Експертної служби МВС за місцем роботи судового експерта, стосовно якого проводилася службова перевірка, зобов’язаний організувати ознайомлення судового експерта з висновком за результатами службової перевірки у присутності його безпосереднього керівника.
Факт ознайомлення з висновком за результатами службової перевірки за місцем роботи судового експерта засвідчується підписом судового експерта в аркуші ознайомлення, а також підписами керівника установи Експертної служби МВС та безпосереднього керівника судового експерта. У разі відмови судового експерта засвідчити підписом факт ознайомлення з висновком за результатами службової перевірки відповідний запис про це робиться в аркуші ознайомлення, який засвідчується підписами керівника установи Експертної служби МВС та безпосереднього керівника судового експерта.
Аркуш ознайомлення надсилається до ДНДЕКЦ МВС не пізніше ніж через п’ять робочих днів з дати отримання копії висновку за результатами службової перевірки.
29. Висновок за результатами службової перевірки подається на розгляд керівнику ДНДЕКЦ МВС, який призначив службову перевірку, разом з усіма матеріалами перевірки, у тому числі з аркушем ознайомлення, письмовими зауваженнями, запереченнями і клопотаннями судового експерта, стосовно якого проводилася службова перевірка.
30. Керівник ДНДЕКЦ МВС, який призначив службову перевірку, не пізніше ніж через десять робочих днів з дати отримання висновку за результатами службової перевірки приймає одне з таких рішень:
не передавати висновок разом з матеріалами службової перевірки для розгляду на засіданні ЕКК з розгляду питання щодо дисциплінарної відповідальності судового експерта - якщо за результатами службової перевірки стосовно судового експерта не підтверджено інформацію, що стала підставою для її призначення, або не встановлено факт вчинення судовим експертом дисциплінарного проступку, або в разі звільнення, смерті судового експерта, стосовно якого розглядається питання щодо дисциплінарної відповідальності судового експерта, або спливу трирічного строку з дня вчинення дисциплінарного проступку;
передати висновок разом з матеріалами службової перевірки для розгляду на засіданні ЕКК з розгляду питання щодо дисциплінарної відповідальності судового експерта - якщо за результатами службової перевірки стосовно судового експерта встановлено факт вчинення судовим експертом дисциплінарного проступку.
{Глава 7 розділу ІI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
8. Порядок розгляду питань щодо дисциплінарної відповідальності судових експертів
1. Підставою для розгляду питання щодо дисциплінарної відповідальності судового експерта є рішення керівника ДНДЕКЦ МВС, який призначив службову перевірку, за результатами якої було встановлено вчинення судовим експертом дисциплінарного проступку, до якого додаються матеріали службової перевірки.
2. Засідання ЕКК з розгляду питання щодо дисциплінарної відповідальності судового експерта проводиться за участю судового експерта установи Експертної служби МВС, стосовно якого розглядається питання.
Виклик для участі в засіданні ЕКК з розгляду питання щодо дисциплінарної відповідальності судового експерта надсилається йому не пізніше ніж за п’ять робочих днів до визначеної дати проведення засідання ЕКК.
3. У засіданні ЕКК за рішенням голови ЕКК можуть брати участь керівник установи Експертної служби МВС за місцем роботи судового експерта і його безпосередній керівник.
До складу ЕКК для проведення засідання з розгляду питання щодо дисциплінарної відповідальності судового експерта не залучаються особи, що входили до складу комісії, що проводила службову перевірку стосовно судового експерта. За рішенням голови ЕКК такі працівники можуть брати участь у засіданні ЕКК для доповіді та (або) надання пояснень.
4. Під час засідання ЕКК судовий експерт повинен мати паспорт і свідоцтво про присвоєння кваліфікації судового експерта з того виду судової експертизи (експертної спеціальності), з якого розглядається питання щодо дисциплінарної відповідальності.
У разі неприбуття судового експерта на засідання без поважних причин ЕКК розглядає питання по суті на підставі поданих документів за його відсутності.
У разі неприбуття судового експерта на засідання з поважних причин голова ЕКК або заступник голови ЕКК приймає рішення про перенесення засідання ЕКК на іншу дату.
5. Рішення про притягнення судового експерта до дисциплінарної відповідальності та застосування до нього дисциплінарного стягнення приймається ЕКК з урахуванням тяжкості наслідків, що настали внаслідок вчинення дисциплінарного проступку, обставин, за яких вчинено дисциплінарний проступок, чи застосовувалися раніше до судового експерта дисциплінарні стягнення, а також інших відомостей, що характеризують його як судового експерта.
Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше трьох років з дня вчинення дисциплінарного проступку.
У разі якщо протягом одного року з дня накладення дисциплінарного стягнення у виді попередження судового експерта не піддано новому дисциплінарному стягненню, зазначений судовий експерт вважається таким, що не мав дисциплінарного стягнення, із внесенням відповідних відомостей до державного Реєстру атестованих судових експертів.
6. За результатами розгляду питання щодо дисциплінарної відповідальності судового експерта ЕКК приймає одне з таких рішень:
1) притягнути судового експерта до дисциплінарної відповідальності та застосувати відповідне дисциплінарне стягнення, визначене пунктом 2 глави 7 цього розділу;
2) не притягувати судового експерта до дисциплінарної відповідальності.
7. Відповідне рішення ЕКК виноситься за відсутності судового експерта.
Про прийняте ЕКК рішення не пізніше десяти робочих днів з дня прийняття такого рішення письмово повідомляються ініціатор письмового звернення та керівник установи Експертної служби МВС, у якій працює судовий експерт.
8. За результатами розгляду ЕКК питання щодо дисциплінарної відповідальності судового експерта установи Експертної служби МВС складається протокол засідання Експертно-кваліфікаційної комісії МВС із розгляду питання щодо дисциплінарної відповідальності судового експерта установи Експертної служби МВС (додаток 8).
До протоколу долучаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 1 глави 3 розділу ІІ цього Положення, та інші матеріали (за наявності).
9. У разі позбавлення судового експерта установи Експертної служби МВС кваліфікації судового експерта, який має кваліфікацію судового експерта лише за одним видом судової експертизи (експертної спеціальності), він підлягає атестації на засіданні АК.
Засідання АК проводиться не пізніше 10 робочих днів з дати прийняття ЕКК рішення про застосування дисциплінарного стягнення.
10. Судові експерти установ Експертної служби МВС, до яких застосовано дисциплінарне стягнення у виді позбавлення кваліфікації судового експерта і які рішенням АК залишені на посаді судового експерта, можуть пройти підготовку та за вмотивованою пропозицією керівника установи Експертної служби МВС за місцем роботи працівника не раніше ніж через один рік з дати прийняття рішення ЕКК подати документи з метою присвоєння кваліфікації судового експерта.
11. Судові експерти установ Експертної служби МВС, до яких застосовано дисциплінарне стягнення у виді тимчасового, строком до одного року, зупинення строку дії свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта за відповідною експертною спеціальністю і які рішенням АК залишені на посаді судового експерта, у разі спливу строку дії свідоцтва до закінчення дії такого дисциплінарного стягнення, за вмотивованою пропозицією керівника установи Експертної служби МВС за місцем роботи працівника направляються на курсові збори з підвищення кваліфікації судового експерта.
Підвищення кваліфікації такий судовий експерт має право пройти тільки після закінчення дії дисциплінарного стягнення у виді тимчасового, строком до одного року, зупинення строку дії свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта за відповідною експертною спеціальністю.
{Розділ ІI доповнено главою 8 згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
9. Порядок та умови підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта
1. Підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта повинні проходити судові експерти Експертної служби МВС:
1) через кожні 5 років після присвоєння та підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта;
2) які протягом 6 місяців не перебували в Експертній службі МВС на посадах, що передбачають залучення до організації та проведення судових експертиз, відсторонені від виконання обов’язків судового експерта за рішенням органу досудового розслідування на строк більш як 2 місяці, тимчасово позбавлені кваліфікації судового експерта на строк більш як 6 місяців або не проводили судові експертизи з певної експертної спеціальності більш як 12 місяців.
2. Якщо судовий експерт протягом календарного року, у якому передбачено проходження підвищення кваліфікації судового експерта за відповідною експертною спеціальністю, не пройшов підвищення кваліфікації судового експерта згідно з вимогами пункту 1 цієї глави, ЕКК не продовжує строк дії свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта за відповідною експертною спеціальністю.
{Пункт 2 глави 9 розділу ІI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
3. На курсові збори судові експерти прибувають із паспортом або іншим документом, що посвідчує особу, і свідоцтвом про присвоєну кваліфікацію судового експерта з того виду судової експертизи (експертної спеціальності), з якої проводиться підвищення кваліфікації (професійного рівня).
4. Підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта проводиться у формі короткострокових курсових зборів на базі ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС).
Курсові збори проводяться згідно з програмою підготовки судового експерта за відповідною експертною спеціальністю, затвердженою головою ЕКК.
Перед початком курсових зборів проводиться тестування працівників Експертної служби МВС у встановленому керівником Експертної служби МВС порядку згідно з програмою підготовки судового експерта за відповідною експертною спеціальністю, затвердженою головою ЕКК.
{Абзац четвертий пункту 4 глави 9 розділу ІI виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
{Абзац п'ятий пункту 4 глави 9 розділу ІI виключено на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
Після завершення курсових зборів працівник Експертної служби МВС складає кваліфікаційний іспит згідно з вимогами цього Положення.
За результатами складання кваліфікаційного іспиту оформлюється екзаменаційна відомість до протоколу засідання Експертної служби МВС із розгляду питання про підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта працівників Експертної служби МВС (додаток 10).
У разі отримання працівником Експертної служби МВС за результатами кваліфікаційного іспиту незадовільної оцінки на засіданні ЕКК приймається рішення про відмову в підвищенні кваліфікації судового експерта, про що зазначається у протоколі засідання Експертно-кваліфікаційної комісії МВС із розгляду питання про підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта працівників установ Експертної служби МВС (додаток 9).
{Абзац шостий пункту 4 глави 9 розділу ІI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
5. У разі прийняття рішення про відмову працівнику Експертної служби МВС у підвищенні кваліфікації судового експерта копія протоколу з таким рішенням передається секретарем ЕКК до АК для розгляду.
{Пункт 5 глави 9 розділу ІI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
6. У виняткових випадках заходи з підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта щодо працівників Експертної служби МВС, які перебувають на експертних посадах, що передбачають залучення до організації та проведення судових експертиз за тими експертними спеціальностями, за якими плануються такі заходи, можуть проводитися в режимі відеоконференції.
7. Після проходження підвищення кваліфікації (професійного рівня) з певного виду судової експертизи (експертної спеціальності) у відповідному свідоцтві про присвоєння кваліфікації судового експерта проставляється відмітка про підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта, зазначаються дата і номер рішення ЕКК, строк його дії. Інформація про підвищення кваліфікації судового експерта вноситься до державного Реєстру атестованих судових експертів у встановленому законодавством порядку.
Відмітка про підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта засвідчується підписами голови ЕКК та секретаря ЕКК і печаткою ЕКК.
{Абзац другий пункту 7 глави 9 розділу ІI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
III. Атестаційна комісія з атестації судових експертів Експертної служби МВС
1. АК утворюється в ДНДЕКЦ МВС і НДЕКЦ МВС з метою:
1) оцінювання професійного рівня (рівня спеціальних знань) працівників Експертної служби МВС, які атестовані як судові експерти;
2) визначення відповідності судових експертів обійманій посаді.
2. Організаційне, матеріально-технічне, фінансове, науково-методичне та інформаційне забезпечення діяльності АК здійснює ДНДЕКЦ МВС і НДЕКЦ МВС.
3. АК відповідно до покладених на неї завдань розглядає питання про:
1) оцінку рівня спеціальних знань судових експертів;
2) відповідність судових експертів обійманій посаді.
4. АК розглядає питання щодо кожного працівника Експертної служби МВС в індивідуальному порядку.
5. Підставами для розгляду питань АК є рішення ЕКК про:
1) відмову у присвоєнні (підвищенні) кваліфікації судового експерта;
2) тимчасове, строком до одного року, зупинення строку дії свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта за відповідною експертною спеціальністю;
3) позбавлення кваліфікації судового експерта.
{Пункт 5 розділу IІI в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
6. Для розгляду АК подаються такі документи:
1) примірник протоколу засідання ЕКК або висновку службової перевірки;
2) відгук-характеристика на кожного працівника Експертної служби МВС, стосовно якого розглядається питання на засіданні АК;
3) атестаційний лист на кожного працівника Експертної служби МВС, стосовно якого розглядається питання на засіданні АК (додаток 11).
7. Відгук-характеристика подається до АК не пізніше ніж за 5 робочих днів до проведення засідання АК.
8. Формою роботи АК є засідання з розгляду питання про:
1) оцінку рівня спеціальних знань судових експертів на підставі пропозиції директора ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС);
2) відповідність судових експертів обійманій посаді на підставі пропозицій директора ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС).
9. Засідання АК проводяться на базі ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС).
10. До складу АК входять голова АК, заступник голови АК, члени АК та секретар АК.
11. Повноваження осіб, що входять до складу АК:
здійснює організацію та керівництво роботою АК, безпосередньо бере участь у голосуванні;
засвідчує підписом протоколи засідання АК та інші документи, що супроводжують роботу АК;
здійснює контроль за належним виконанням членами АК покладених на них обов’язків і своєчасністю оформлення прийнятих рішень;
виконує обов’язки голови АК у разі його відсутності;
бере участь у роботі АК як член комісії;
інформує членів АК про час і місце проведення засідання;
приймає документи, що подаються для проведення АК, та оформляє атестаційний лист;
фіксує прийняте АК рішення в атестаційному листі;
беруть участь у роботі АК і голосуванні;
засвідчують підписами протоколи засідання АК.
12. Головою АК є директор ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС), заступником голови призначається перший заступник або заступник директора ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС).
Постійний склад членів АК затверджується наказом директора ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС).
13. До персонального складу членів АК залучаються найдосвідченіші працівники Експертної служби МВС, які мають кваліфікацію судового експерта і стаж практичної роботи за відповідною експертною спеціальністю не менш як 5 років, та представник виборного органу первинної профспілкової організації.
За потреби до персонального складу членів АК можуть залучатися фахівці з процесуальних питань судової експертизи, досвідчені фахівці та науковці державних органів, наукових і науково-дослідних установ, навчальних закладів, підприємств, установ і організацій (за їх згодою).
14. Організаційне забезпечення діяльності АК, підготовка матеріалів для розгляду АК, а також ведення діловодства АК покладаються на секретаря АК.
Для проведення засідання секретарем не пізніше ніж за 5 робочих днів до визначеної дати проведення засідання АК готується організаційно-розпорядчий акт, що затверджується директором ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або особою, що виконує його обов’язки. У зазначеному документі визначаються дата проведення засідання, список працівників Експертної служби МВС, які підлягають атестації, і персональний склад членів АК на кожне засідання.
15. До персонального складу АК не можуть включатися працівники Експертної служби МВС, стосовно яких розглядається питання на засіданні АК.
16. Засідання АК уважається правоможним, якщо в ньому бере участь не менш як 5 членів АК.
17. Засідання АК проводить голова АК, у разі його відсутності - заступник голови АК.
18. Перед початком засідання АК працівникам Експертної служби МВС, стосовно яких розглядатимуться питання, оголошується склад АК.
До початку засідання АК працівник має право заявити відвід членові АК, якщо він уважає, що член АК заінтересований у результатах розгляду, або має сумнів у його об’єктивності з інших причин.
Питання про заявлений відвід вирішується іншими членами АК без участі члена АК, якому заявлено відвід, відкритим голосуванням простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів відвід уважається задоволеним.
19. У разі якщо члену АК відомі обставини, які можуть вплинути на об’єктивність і неупередженість його або іншого члена АК, він зобов’язаний заявити самовідвід або відвід.
Питання про заявлений самовідвід або відвід вирішується іншими членами АК без участі члена АК, стосовно якого вирішується питання самовідводу або відводу, згідно з абзацом третім пункту 18 цього розділу.
20. У разі потреби забезпечення правоможності засідання голова АК або заступник голови АК, який головує на засіданні, має право:
залучити нового(их) члена(ів) до складу АК у день проведення засідання;
призначити нову дату проведення засідання.
21. Рішення за результатами розгляду питань, зазначених у пункті 3 цього розділу, приймається простою більшістю голосів присутніх на засіданні членів АК.
У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні.
22. За результатами засідання АК приймає одне з таких рішень:
1) про відповідність працівника Експертної служби МВС обійманій посаді за умови виконання ним заходів, визначених АК, у строк не більш як 6 місяців з подальшим повторним розглядом на засіданні АК;
2) про невідповідність працівника Експертної служби МВС обійманій посаді з переведенням його на посаду з меншим обсягом роботи або нижчу посаду в межах структурного підрозділу ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС);
3) про невідповідність працівника Експертної служби МВС обійманій посаді з переведенням його з посади судового експерта на іншу посаду у межах ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС);
4) про невідповідність працівника Експертної служби МВС обійманій посаді з подальшим звільненням з Експертної служби МВС.
23. Перебіг засідання ЕКК та прийняте на ньому рішення фіксуються в протоколі засідання Атестаційної комісії з атестації судових експертів Експертної служби МВС, що ведеться секретарем АК (додаток 12).
Протокол засвідчується підписами голови АК, усіх присутніх членів АК та секретаря АК.
Член АК, який не підтримує схвалене комісією рішення, може викласти в письмовій формі окрему думку, яка додається до протоколу.
Рішення АК заноситься до атестаційного листа, який заповнюється у 2 примірниках і засвідчується підписами голови АК, секретаря АК та членів АК, які брали участь у голосуванні. З атестаційним листом також ознайомлюється працівник Експертної служби МВС, стосовно якого розглядалося питання на засіданні АК, під підпис. Примірник атестаційного листа не пізніше 3 робочих днів після проведення засідання АК надсилається до підрозділу Експертної служби МВС, у якому працює судовий експерт.
24. Рішення АК може бути оскаржене працівником Експертної служби МВС у встановленому законодавством порядку.
25. Рішення про переведення працівника Експертної служби МВС, визнаного за результатами проведення атестації таким, що не відповідає обійманій посаді, за його згодою на іншу посаду або звільнення з посади приймається директором ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) протягом 2 місяців із дня прийняття рішення.
До зазначеного двомісячного строку не включаються періоди тимчасової втрати працездатності працівником Експертної служби МВС, а також перебування його у відпустці.
У разі неможливості переведення працівника Експертної служби МВС за його згодою на іншу посаду, а також відмови його від цього переведення зазначений працівник у встановленому порядку звільняється з роботи відповідно до пункту 2 статті 40 Кодексу законів про працю України.
26. Трудові спори, пов’язані з атестацією, розглядаються відповідно до законодавства про порядок розгляду індивідуальних трудових спорів.
IV. Порядок видачі дубліката свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта
1. У разі втрати або пошкодження свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта з певної експертної спеціальності видається його дублікат.
2. Для одержання дубліката свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта до ЕКК подаються:
1) заява (рапорт) про видачу дубліката свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта із викладенням письмових пояснень про причини втрати, пошкодження свідоцтва, завізована директором ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС);
2) копія повідомлення в друкованих засобах масової інформації про втрату свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта з певної експертної спеціальності;
3) оригінал свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта з певної експертної спеціальності у разі його пошкодження;
4) копія свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта у разі його втрати (за наявності);
5) фотокартка розміром 35 × 45 мм.
3. На дублікаті свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта з певної експертної спеціальності в правому верхньому куті першої сторінки проставляється відмітка «Дублікат».
4. Дублікат свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта з певної експертної спеціальності засвідчується підписами голови ЕКК та секретаря ЕКК і печаткою ЕКК.
5. Пошкоджені свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта знищуються, про що складається акт за підписом голови ЕКК, одного з членів ЕКК і секретаря ЕКК і робиться відмітка в журналі обліку свідоцтв.
6. Відомості про видачу дубліката заносяться до журналу обліку свідоцтв із зазначенням слова «Дублікат».
Додаток 1 |
ЗРАЗОК
печатки Експертно-кваліфікаційної комісії МВС
Додаток 2 |
ПЕРЕЛІК
видів судової експертизи та експертних спеціальностей, за якими присвоюється кваліфікація судового експерта в Експертній службі МВС
№ п/п | Види та підвиди судових експертиз | Індекси експертних спеціальностей | Види експертних спеціальностей |
1 | Почеркознавча | 1.1 | Дослідження почерку і підписів |
2 | Технічна експертиза документів | 2.1 | Дослідження реквізитів документів |
2.2 | Дослідження матеріалів документів | ||
2.3 | Дослідження друкарських форм та інших засобів виготовлення документів | ||
2.4 | Дослідження давнини виготовлення документів | ||
3 | Експертиза зброї | 3.1 | Балістичне дослідження вогнепальної зброї та бойових припасів до неї |
3.2 | Балістичне дослідження слідів зброї, слідів пострілу та ситуаційних обставин пострілу | ||
3.3 | Дослідження холодної зброї | ||
3.4 | Дослідження зброї з некінетичним принципом ураження | ||
3.5 | Дослідження гранатометів | ||
3.6 | Дослідження артилерійської та ракетної зброї | ||
4 | Трасологічна | 4.1 | Дослідження слідів людини та слідів тварини |
4.2 | Дослідження знарядь, агрегатів, інструментів і залишених ними слідів, ідентифікація цілого за частинами | ||
4.3 | Криміналістичне дослідження транспортних засобів | ||
4.4 | Дослідження ідентифікаційних номерів та рельєфних знаків | ||
4.6 | Дактилоскопічні дослідження | ||
5 | Вибухово-технічна | 5.1 | Дослідження вибухових речовин, продуктів вибуху та пострілу |
5.2 | Дослідження вибухових пристроїв, слідів та обставин вибуху | ||
5.4 | Дослідження обставин і механізму техногенних вибухів | ||
6 | Фототехнічна, портретна та голографічних зображень | 6.1 | Дослідження фотозображень та технічних засобів їх виготовлення |
6.2 | Ідентифікація особи за ознаками зовнішності за матеріальними зображеннями | ||
6.3 | Дослідження голографічних захисних зображень та їх елементів | ||
7 | Відео-, звукозапису | 7.1 | Технічне дослідження матеріалів та засобів відео-, звукозапису |
7.2 | Дослідження диктора за фізичними параметрами усного мовлення, акустичних сигналів та середовищ | ||
7.5 | Дослідження голосу і усного мовлення мовознавчими методами | ||
8 | Матеріалів, речовин та виробів | 8.1 | Дослідження лакофарбових матеріалів і покрить |
8.2 | Дослідження полімерних матеріалів, пластмас і виробів з них | ||
8.3 | Дослідження волокнистих матеріалів і виробів з них | ||
8.4 | Дослідження нафтопродуктів і пально-мастильних матеріалів | ||
8.5 | Дослідження скла, кераміки та виробів з них | ||
8.6 | Дослідження наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів | ||
8.7 | Дослідження спиртовмісних сумішей | ||
8.8 | Дослідження ґрунтів | ||
8.9 | Дослідження металів і сплавів та виробів з них | ||
8.10 | Дослідження наявності шкідливих речовин у навколишньому середовищі | ||
8.11 | Дослідження речовин хімічних виробництв та спеціальних хімічних речовин | ||
8.12 | Дослідження харчових продуктів | ||
8.13 | Дослідження сильнодіючих і отруйних речовин | ||
8.14 | Дослідження спеціальних хімічних речовин | ||
8.15 | Дослідження сильнодіючих і отруйних лікарських засобів | ||
8.16 | Дослідження провідників із ознаками короткого замикання | ||
8.17 | Дослідження причини руйнування виробів з металів та сплавів | ||
9 | Біологічна | 9.1 | Дослідження об’єктів рослинного походження |
9.2 | Дослідження об’єктів тваринного походження | ||
9.3 | Імунологічні дослідження | ||
9.4 | Цитологічні дослідження | ||
9.5 | Молекулярно-генетичні дослідження | ||
9.6 | Дослідження волосся | ||
9.7 | Одорологічні дослідження | ||
10 | Інженерно-транспортна | 10.1 | Дослідження обставин і механізму дорожньо-транспортних пригод |
10.2 | Дослідження технічного стану транспортних засобів | ||
10.3 | Дослідження деталей транспортних засобів | ||
10.4 | Транспортно-трасологічні дослідження | ||
11 | Безпеки життєдіяльності | 10.5 | Дослідження причин та наслідків порушення вимог безпеки життєдіяльності та охорони праці |
12 | Будівельно-технічна | 10.6 | Дослідження об’єктів нерухомості, будівельних матеріалів, конструкцій та відповідних документів |
13 | Земельно-технічна | 10.7 | Розподіл земель та визначення порядку користування земельними ділянками |
14 | Пожежно-технічна | 10.8 | Дослідження обставин виникнення і поширення пожеж та дотримання вимог пожежної безпеки |
15 | Комп’ютерно-технічна | 10.9 | Дослідження комп’ютерної техніки та програмних продуктів |
16 | Оціночно-будівельна | 10.10 | Визначення оціночної вартості будівельних об’єктів та споруд |
17 | Залізнично-транспортна | 10.11 | Дослідження обставин та механізму залізнично-транспортної пригоди |
10.12 | Дослідження технічного стану рухомого складу залізничного транспорту | ||
10.13.1 | Дослідження інженерного обладнання верхньої будови колії | ||
10.13.2 | Дослідження інженерного обладнання нижньої будови колії | ||
18 | Оціночно-земельна | 10.14 | Оцінка земельних ділянок |
19 | Гірничотехнічна | 10.15 | Дослідження причин та наслідків надзвичайних подій у гірничій промисловості та в підземних умовах |
20 | Дорожньо-технічна | 10.16 | Дорожньо-технічні дослідження |
21 | Телекомунікаційна | 10.17 | Дослідження телекомунікаційних систем (обладнання) та засобів |
22 | Електротехнічна | 10.18 | Дослідження технічної експлуатації електроустаткування |
23 | Інженерно-екологічна | 10.19 | Дослідження обставин та організаційно-технічних причин і наслідків впливу техногенних джерел на об’єкти довкілля |
24 | Експертиза з питань землеустрою | 10.20 | Дослідження з питань землеустрою |
25 | Електротранспортна | 10.21 | Дослідження міського електричного транспорту |
26 | Експертиза технічного стану ліфтів | 10.22 | Дослідження технічного стану ліфтів та умов їх безпечної експлуатації |
27 | Інженерно-механічна | 10.23 | Дослідження технічного стану та умов експлуатації машин та механізмів |
28 | Водно-транспортна | 10.27 | Дослідження технічного стану судноплавних засобів та окремих складових, дослідження дій екіпажу, дослідження радіолокаційного обслуговування |
29 | Авіаційно-транспортна | 10.28 | Дослідження технічного стану літальних апаратів та окремих складових, дослідження дій авіаційного персоналу, дослідження аеронавігаційного забезпечення польотів |
30 | Теплотехнічна | 10.30 | Теплотехнічні дослідження |
31 | Експертиза цивільного захисту | 10.31 | Дослідження в галузі цивільного захисту |
32 | Економічна | 11.1 | Дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності |
11.2 | Дослідження документів про економічну діяльність підприємств і організацій | ||
11.3 | Дослідження документів фінансово-кредитних операцій | ||
33 | Товарознавча | 12.1 | Визначення вартості машин, обладнання, сировини та споживчих товарів |
34 | Транспортно-товарознавча | 12.2 | Визначення вартості колісних транспортних засобів та розміру збитку, завданого власнику транспортного засобу |
12.3 | Оцінка судноплавних засобів | ||
12.4 | Оцінка літальних апаратів | ||
35 | Експертиза військового майна | 12.5 | Оцінка майна і техніки військового призначення та озброєння |
36 | Експертиза у сфері інтелектуальної власності | ||
36.1 | Літературних і художніх творів | 13.1.1 | Дослідження, пов’язані з літературними, художніми творами, та інші |
13.1.2 | Дослідження, пов’язані з комп’ютерними програмами і компіляціями даних (базами даних) | ||
36.2 | Фонограм, відеограм, програм (передач) організацій мовлення | 13.2 | Дослідження, пов’язані з виконаннями, фонограмами, відеограмами, програмами (передачами) організацій мовлення |
36.3 | Винаходів і корисних моделей | 13.3 | Дослідження, пов’язані із винаходами і корисними моделями |
36.4 | Промислових зразків | 13.4 | Дослідження, пов’язані з промисловими зразками |
36.5 | Сортів рослин і порід тварин | 13.5.1 | Дослідження, пов’язані із сортами рослин |
13.5.2 | Дослідження, пов’язані з породами тварин | ||
36.6 | Комерційних (фірмових) найменувань, торговельних марок (знаків для товарів і послуг), географічних зазначень | 13.6 | Дослідження, пов’язані з комерційними (фірмовими) найменуваннями, торговельними марками (знаками для товарів і послуг), географічними зазначеннями |
36.7 | Топографій інтегральних мікросхем | 13.7 | Дослідження, пов’язані з топографіями інтегральних мікросхем |
36.8 | Комерційної таємниці (ноу-хау) і раціоналізаторських пропозицій | 13.8 | Дослідження, пов’язані з комерційною таємницею (ноу-хау) і раціоналізаторськими пропозиціями |
36.9 | Економічна у сфері інтелектуальної власності | 13.9 | Економічні дослідження у сфері інтелектуальної власності |
37 | Психологічна | 14.1 | Психологічні дослідження |
38 | Мистецтвознавча | 15.1 | Мистецтвознавчі дослідження |
15.2 | Дослідження у сфері захисту суспільної моралі | ||
39 | Військова | 16.1 | Військові дослідження |
40 | Гемологічна | 17.1 | Дослідження дорогоцінного, напівдорогоцінного та декоративного каміння |
41 | Історико-археологічна | 19.1 | Історико-археологічні дослідження земельних ділянок |
42 | Лінгвістична | 20.1 | Авторознавчі дослідження |
20.2 | Семантико-текстуальні дослідження | ||
20.3 | Дослідження текстів документів | ||
{Додаток 2 із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ № 382 від 22.06.2022, № 181 від 13.03.2023, № 224 від 22.03.2023}
Додаток 3 |
ПЕРЕЛІК
кваліфікаційних класів судового експерта, які присвоюються судовим експертам Експертної служби МВС
Вищий кваліфікаційний клас |
Перший кваліфікаційний клас |
Другий кваліфікаційний клас |
Третій кваліфікаційний клас |
Четвертий кваліфікаційний клас |
П’ятий кваліфікаційний клас |
Додаток 4 |
ПРОТОКОЛ
засідання Експертно-кваліфікаційної комісії МВС із розгляду питання про присвоєння кваліфікації (кваліфікаційного класу) судового експерта працівникам Експертної служби МВС
Додаток 5 |
ВІДОМІСТЬ
до протоколу засідання Експертно-кваліфікаційної комісії МВС із розгляду питання про присвоєння кваліфікації судового експерта працівникам Експертної служби МВС
Додаток 6 |
СВІДОЦТВО
про присвоєння кваліфікації судового експерта
Додаток 7 |
ЖУРНАЛ
обліку свідоцтв про присвоєння кваліфікації судового експерта, що видаються працівникам Експертної служби МВС
№ п/п | Прізвище, ім’я, по батькові працівника | Місце роботи | Реєстраційний номер свідоцтва | Дата видачі свідоцтва | Вид судової експертизи (індекс експертної(их) спеціальності(ей) | Реквізити супровідного листа, з яким надіслано свідоцтво, або підпис про отримання свідоцтва | Примітка |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 9 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
Додаток 8 |
ПРОТОКОЛ № _____
засідання Експертно-кваліфікаційної комісії МВС із розгляду питання щодо дисциплінарної відповідальності судового експерта установи Експертної служби МВС
{Додаток 8 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
Додаток 9 |
ПРОТОКОЛ № _____
засідання Експертно-кваліфікаційної комісії МВС із розгляду питання про підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта працівників установ Експертної служби МВС
{Додаток 9 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 224 від 22.03.2023}
Додаток 10 |
ЕКЗАМЕНАЦІЙНА ВІДОМІСТЬ
до протоколу засідання Експертно-кваліфікаційної комісії МВС із розгляду питання про підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта працівників Експертної служби МВС
Додаток 11 |
Додаток 12 |
ПРОТОКОЛ
засідання Атестаційної комісії з атестації судових експертів Експертної служби МВС

