На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

133 425 605

Судові рішення

28 924

Прецеденти ВС

4 852

Прецеденти ЄСПЛ

544 726

Нормативні акти

31 525 944

Судові засідання

54 443 977

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Постанова № 105 від 04.09.2024 Про затвердження Положення про визнання належності послуги чи операції до фінансової / обмеженої платіжної послуги та виявлення здійснення безліцензійної діяльності на ринку небанківських фінансових послуг і платіжному ринку
  • 26/06/2026
    Майбутня
  • 28/02/2026
    Чинна
  • 09/09/2025
    Попередня
  • 23/10/2024
    Попередня
  • 04/09/2024
    Попередня
Нормативні акти Постанова Постанова № 105 від 04.09.2024 Про затвердження Положення про визнання належності послуги чи операції до фінансової / обмеженої платіжної послуги та виявлення здійснення безліцензійної діяльності на ринку небанківських фінансових послуг і платіжному ринку

Постанова № 105 від 04.09.2024 Про затвердження Положення про визнання належності послуги чи операції до фінансової / обмеженої платіжної послуги та виявлення здійснення безліцензійної діяльності на ринку небанківських фінансових послуг і платіжному ринку

Джерело: Офіційний портал ВРУ
Тип: Постанова
Номер: 105
Дата: 04.09.2024
Видавник: Національний банк України
Редакція: 28.02.2026
Чинна
Пов'язані рішення
logo

ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

04 вересня 2024 року № 105

Про затвердження Положення про визнання належності послуги чи операції до фінансової / обмеженої платіжної послуги та виявлення здійснення безліцензійної діяльності на ринку небанківських фінансових послуг і платіжному ринку

{Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку
№ 127 від 18.10.2024
№ 114 від 05.09.2025
№ 21 від 26.02.2026}

Відповідно до статей 7, 15, 551, 56 Закону України “Про Національний банк України”, статей 4, 21, 23 Закону України “Про фінансові послуги та фінансові компанії”, статей 8, 77, 78 Закону України “Про платіжні послуги”, з метою врегулювання порядку визнання належності послуг чи операцій, що містять ознаки одного чи декількох видів фінансових послуг / обмежених платіжних послуг, до фінансових / обмежених платіжних послуг та виявлення здійснення безліцензійної діяльності на ринку небанківських фінансових послуг і платіжному ринку Правління Національного банку України постановляє:

1. Затвердити Положення про визнання належності послуги чи операції до фінансової / обмеженої платіжної послуги та виявлення здійснення безліцензійної діяльності на ринку небанківських фінансових послуг і платіжному ринку, що додається.

2. Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ (Сергій Савчук) після офіційного опублікування довести до відома небанківських надавачів фінансових та платіжних послуг інформацію про прийняття цієї постанови.

3. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.

Голова

А. ПИШНИЙ

Інд. 33



ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
04 вересня 2024 року № 105

Положення
про визнання належності послуги чи операції до фінансової / обмеженої платіжної послуги та виявлення здійснення безліцензійної діяльності на ринку небанківських фінансових послуг і платіжному ринку

I. Загальні положення

1. Це Положення розроблено відповідно до Законів України “Про Національний банк України” (далі - Закон про Національний банк), “Про фінансові послуги та фінансові компанії” (далі - Закон про фінансові послуги), “Про платіжні послуги” (далі - Закон про платіжні послуги), “Про адміністративну процедуру” (далі - Закон про адміністративну процедуру)».

{Пункт 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

2. Це Положення визначає:

1) перелік джерел інформації, які можуть бути використані для цілей цього Положення, та вимоги до інформації і критерії, яким повинна відповідати інформація, отримана з таких джерел;

2) процедури та механізми виявлення здійснення об’єктами нагляду / особами, які потенційно здійснюють безліцензійну діяльність, безліцензійної діяльності на ринку небанківських фінансових послуг та платіжному ринку, включаючи порядок здійснення поглибленого аналізу / камеральної перевірки;

3) порядок прийняття Національним банком України (далі - Національний банк) рішення про:

належність або неналежність певних послуг чи операцій, які за своєю суттю містять ознаки одного чи декількох видів фінансових послуг згідно із Законом про фінансові послуги та/або спеціальними законами, до певного виду фінансових послуг, визначених частиною першою статті 4 Закону про фінансові послуги;

заборону надання певних послуг, що не передбачені частиною першою статті 4 Закону про фінансові послуги, але за своєю суттю містять ознаки одного чи декількох видів фінансових послуг згідно із Законом про фінансові послуги та/або спеціальними законами;

віднесення осіб, які не здійснили авторизацію діяльності з надання платіжних послуг / обмежених платіжних послуг, до таких, що здійснюють надання платіжних послуг / обмежених платіжних послуг без ліцензії та/або реєстрації, для притягнення таких осіб до відповідальності у встановленому законодавством України порядку;

належність платіжної операції до обмежених платіжних послуг, про визначення операції як обмеженої платіжної послуги, про відсутність такої платіжної послуги серед обмежених платіжних послуг, визначених частиною першою статті 8 Закону про платіжні послуги, та про заборону надання такої послуги, а також вимоги щодо виконання таких платіжних операцій;

4) порядок інформування об’єкта нагляду / особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, про прийняте / прийняті рішення, визначене / визначені в пункті 18 розділу III цього Положення, та оприлюднення його / їх на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку.

3. Терміни в цьому Положенні вживаються в такому значенні:

1) безліцензійна діяльність - здійснення особою діяльності з надання фінансових послуг, включаючи якщо такі послуги є валютними операціями, платіжних послуг (фінансових, нефінансових платіжних послуг), обмежених платіжних послуг без авторизації (без ліцензії та/або реєстрації), якщо така авторизація передбачена законодавством України;

{Підпункт 1 пункту 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

2) інформація для попереднього аналізу - документ / відомості / дані, виражений / виражені в письмовій формі, що містить / містять / може / можуть містити інформацію щодо здійснення особою діяльності з надання фінансових послуг, платіжних послуг або обмежених платіжних послуг без належної авторизації Національного банку / визнання послуг фінансовими, обмеженими платіжними та прийняття рішень, визначених у пункті 18 розділу III цього Положення, перелік джерел отримання яких наведено в пункті 5 розділу I цього Положення;

{Підпункт 2 пункту 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

21) ключові особи - особи, які відповідальні за виконання ключових функцій в юридичній особі та які виконують ключові функції в юридичній особі:

внутрішній аудитор / головний внутрішній аудитор (штатний працівник, на якого покладена функція проведення внутрішнього аудиту, або керівник структурного підрозділу, відповідального за проведення внутрішнього аудиту);

головний комплаєнс-менеджер [керівник підрозділу з контролю за дотриманням норм (комплаєнс) або особа, на яку покладена функція такого підрозділу];

головний ризик-менеджер (керівник підрозділу з управління ризиками або особа, на яку покладена функція такого підрозділу);

{Пункт 3 розділу I доповнено новим підпунктом 21 згідно з Постановою Національного банку № 127 від 18.10.2024}

22) Комітет з нагляду - колегіальний орган Правління Національного банку України, утворений у відповідності до вимог статті 17 Закону про Національний банк, з урахуванням повноважень, визначених у пунктах 20, 201 розділу III цього Положення;

{Пункт 3 розділу I доповнено новим підпунктом 22 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

3) куратор поглибленого аналізу - посадова особа Національного банку, визначена в розпорядчому акті Національного банку про проведення поглибленого аналізу (далі - розпорядчий акт), яка здійснює загальне керівництво процесом поглибленого аналізу щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, координує вирішення внутрішніх питань та зовнішніх комунікацій з такою особою, що виникають під час проведення поглибленого аналізу (за потреби);

4) об’єкт нагляду - надавач фінансових послуг відповідно до Закону про фінансові послуги (крім банків), небанківський надавач платіжних послуг, надавач обмежених платіжних послуг відповідно до Закону про платіжні послуги, нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк;

{Підпункт 4 пункту 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

5) особа, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, - особа, яка не є об’єктом нагляду, щодо якої в Національного банку є інформація про здійснення нею діяльності / операції / надання послуг на ринку небанківських фінансових послуг та/або на платіжному ринку без належної авторизації;

6) поглиблений аналіз - комплексний, усебічний аналіз документів, відомостей, даних, який проводиться для виявлення здійснення об’єктом нагляду або особою, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, безліцензійної діяльності на ринку небанківських фінансових послуг та платіжному ринку, включаючи шляхом отримання послуги / здійснення операції;

7) структурний підрозділ - структурний підрозділ Національного банку, до функцій якого належить здійснення нагляду за діяльністю на ринку небанківських фінансових послуг та платіжному ринку / додержанням законодавства України про захист прав споживачів фінансових / платіжних послуг;

8) уповноважена особа Національного банку - заступник Голови Національного банку, який здійснює загальне керівництво та контролює діяльність самостійних підрозділів Національного банку за вертикаллю підпорядкування “Пруденційний нагляд”.

Термін “адміністративне провадження” уживається в цьому Положенні в значенні, наведеному в Законі про адміністративну процедуру.

{Пункт 3 розділу I доповнено новим абзацом п'ятнадцятим згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

Інші терміни, що використовуються в цьому Положенні, уживаються в значеннях, визначених законами України, у Положенні про здійснення Національним банком України нагляду за додержанням об’єктами нагляду законодавства України про захист прав споживачів фінансових, платіжних та обмежених платіжних послуг, вимог щодо взаємодії із споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 02 вересня 2022 року № 198 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 28 вересня 2023 року № 118) (зі змінами) (далі - Положення № 198), Положенні про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 199 (зі змінами) (далі - Положення № 199), Положенні про порядок здійснення авторизації діяльності надавачів фінансових платіжних послуг та обмежених платіжних послуг, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 07 жовтня 2022 року № 217 (зі змінами) (далі - Положення № 217).

{Абзац шістнадцятий пункту 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

4. Вимоги цього Положення поширюються на об’єкти нагляду та осіб, які потенційно здійснюють безліцензійну діяльність.

5. Інформація для попереднього аналізу може бути отримана з таких джерел:

1) від третіх осіб, включаючи звернення фізичних осіб, правоохоронних органів, органів державної влади, місцевого самоврядування, об’єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, включаючи шляхом заповнення такими особами форми, встановленої Національним банком та розміщеної на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку;

2) під час виконання функцій Національного банку, включаючи здійснення нагляду на ринку фінансових послуг та платіжному ринку, нагляду за додержанням законодавства України про захист прав споживачів фінансових / платіжних / обмежених платіжних послуг (здійснення безвиїзного нагляду або проведення перевірки);

3) з вебсайтів, їх мобільних версій, включаючи вебсайти сервісів, з використанням яких потенційно здійснюється безліцензійна діяльність, а також програмних застосунків (мобільні додатки, платіжні та мобільні застосунки), платіжних пристроїв об’єктів нагляду або осіб, які потенційно здійснюють безліцензійну діяльність, третіх осіб;

{Підпункт 3 пункту 5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

4) з реклами послуги / операції, що надається об’єктом нагляду або особою, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність;

5) з офіційних джерел.

6. Інформація для попереднього аналізу враховується Національним банком для цілей цього Положення в разі відповідності таким критеріям:

1) допустимості, що полягає в отриманні інформації у способи, які не порушують вимог законодавства України;

2) достовірності, що полягає у відсутності впливу, спрямованого на формування у Національного банку хибного уявлення про здійснення особою діяльності з надання фінансових послуг, платіжних послуг або обмежених платіжних послуг без належної авторизації.

{Підпункт 2 пункту 6 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

7. Інформація для попереднього аналізу, отримана відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу I цього Положення, ураховується Національним банком для цілей цього Положення в разі відповідності критеріям, визначеним у пункті 6 розділу I цього Положення, і таким вимогам:

1) зазначення особою, яка надає інформацію:

прізвища, власного імені, по батькові (за наявності) / найменування, коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (далі - ЄДРПОУ) або прізвища, власного імені, по батькові (за наявності) та реєстраційного номера;

місця проживання / реєстрації;

електронної та/або поштової адреси, на яку особі може бути надіслано відповідь;

дати надання інформації;

2) наявність хоча б одного з таких письмових підтверджень наданих джерел інформації (за наявності):

копії договору про надання послуги;

копії документа про здійснену операцію;

копії платіжного документа, що підтверджує здійснення оплати за отриману послугу / проведену операцію;

зафіксованої в паперовій формі або в формі електронного документа інформації, отриманої з вебсайту, його мобільної версії, включаючи з вебсайту сервісу, з використанням якого потенційно здійснюється безліцензійна діяльність (шляхом фотофіксації / фотознімка екрана електронного пристрою, на якому відбувається перегляд такого вебсайту), із зазначенням адреси такого вебсайту або письмового опису інформації, отриманої з такого вебсайту, із зазначенням адреси такого вебсайту;

{Абзац п'ятий підпункту 2 пункту 7 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

засобів розповсюдження реклами (поліграфічної продукції у вигляді рекламних листівок, буклетів, флаєрів, брошур);

інших видів письмових підтверджень джерел інформації, наданих особою.

Національний банк не розглядає анонімну інформацію осіб та інформацію, що містить ненормативну лексику, погрози, наклеп і образи, дискредитацію керівництва Національного банку та його посадових осіб, заклики до розпалювання національної, расової, релігійної ворожнечі та інших дій, а також інформацію, що не відповідає вимогам, визначеним у пункті 7 розділу I цього Положення.

8. Структурний підрозділ у разі отримання інформації для попереднього аналізу аналізує таку інформацію, з метою підтвердження наявності підстав для ініціювання:

1) проведення поглибленого аналізу (щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність / об’єкта нагляду);

2) камеральної перевірки (під час здійснення безвиїзного нагляду за додержанням законодавства України про захист прав споживачів фінансових / платіжних / обмежених платіжних послуг);

{Підпункт 2 пункту 8 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

3) визнання належності послуги чи операції до фінансової / обмеженої платіжної послуги;

{Підпункт 3 пункту 8 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 114 від 05.09.2025}

4) віднесення осіб, які не здійснили авторизацію діяльності з надання платіжних послуг / обмежених платіжних послуг, до таких, які здійснюють надання платіжних послуг / обмежених платіжних послуг без ліцензії та/або реєстрації.

{Підпункт 4 пункту 8 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 114 від 05.09.2025}

9. Національний банк у строки, визначені законодавством України, надає відповідь на звернення / повідомлення особі, яка надала інформацію з джерела, визначеного в підпункті 1 пункту 5 розділу I цього Положення, за підписом керівника структурного підрозділу або особи, яка виконує його обов’язки (далі - керівник структурного підрозділу).

{Пункт 9 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

91. Відносини щодо прийняття, набрання чинності, виконання та припинення дії адміністративними актами, прийнятими відповідно до цього Положення, регулюються Законом про адміністративну процедуру з урахуванням особливостей, установлених Законом про фінансові послуги, Законом про платіжні послуги.

{Розділ I доповнено новим пунктом 91 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

92. Національний банк здійснює адміністративне провадження з питань, що регулюються цим Положенням (далі - адміністративне провадження), відповідно до вимог законодавства України.

{Розділ I доповнено новим пунктом 92 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

93. Національний банк повідомляє учасника адміністративного провадження про початок адміністративного провадження в строки, визначені в пункті 163 розділу II цього Положення.

У повідомленні зазначаються:

1) права та обов’язки учасника адміністративного провадження, включаючи порядок ознайомлення з матеріалами адміністративної справи, визначені статтею 28 Закону про адміністративну процедуру;

2) способи подання учасником адміністративного провадження своїх пояснень, зауважень у справі;

3) строк, протягом якого учасник адміністративного провадження має право подати пояснення, зауваження у справі.

{Розділ I доповнено новим пунктом 93 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

94. Права та обов’язки учасників адміністративного провадження, що здійснюється відповідно до цього Положення, визначені Законом про адміністративну процедуру, Законом про фінансові послуги та Законом про платіжні послуги.

{Розділ I доповнено новим пунктом 94 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

95. Національний банк має право зупинити адміністративне провадження за власною ініціативою або за письмовою заявою (клопотанням) особи у випадках, визначених у частині другій статті 64 Закону про адміністративну процедуру.

{Розділ I доповнено новим пунктом 95 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

96. Національний банк зупиняє адміністративне провадження, включаючи на письмову вимогу особи в довільній формі, з підстав, визначених у частині першій статті 64 Закону про адміністративну процедуру.

{Розділ I доповнено новим пунктом 96 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

97. Підставою для відмови в задоволенні заяви (клопотання) про зупинення адміністративного провадження є те, що в такій заяві (такому клопотанні) немає обставин, що перешкоджають розгляду справи, інших підстав, визначених у статті 64 Закону про адміністративну процедуру.

{Розділ I доповнено новим пунктом 97 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

98. Підставою для відмови в задоволенні заяви (клопотання) про поновлення адміністративного провадження є й надалі наявність обставин, що зумовили його зупинення.

{Розділ I доповнено новим пунктом 98 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

99. Національний банк має право повідомити учасника адміністративного провадження, що подані документи потребують доопрацювання, якщо документи не відповідають вимогам законодавства України, та запропонувати подати / надати додаткові документи / інформацію, необхідні / необхідну для прийняття обґрунтованого рішення, та зазначити, що в разі неможливості доопрацювати документи та/або подати / надати зазначені документи / інформацію в запропонований строк учасник адміністративного провадження має право подати заяву (клопотання) про зупинення адміністративного провадження на строк, який є необхідним для подання / надання таких / такої документів / інформації.

{Розділ I доповнено новим пунктом 99 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

910. Повідомлення Національного банку, зазначене в пункті 99 розділу I цього Положення, повинно містити:

1) строк, протягом якого мають бути подані / надані доопрацьовані / додаткові документи / інформація;

2) застереження, що в разі неподання / ненадання особою доопрацьованих та/або додаткових документів / інформації або заяви (клопотання) про зупинення адміністративного провадження в установлений Національним банком строк Національний банк прийматиме рішення за результатом розгляду наявних документів.

{Розділ I доповнено новим пунктом 910 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

911. Національний банк має право зупинити адміністративне провадження для перевірки достовірності поданих / наданих учасником адміністративного провадження документів / інформації та/або отримання документів / інформації від державних органів, іноземних державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та фізичних осіб, якщо непроведення такої перевірки та/або брак таких документів / інформації перешкоджає об’єктивному вирішенню справи.

Перебіг строку адміністративного провадження відновлюється з дня припинення обставини, що спричинила зупинення адміністративного провадження, а в разі неподання / ненадання запитуваних документів / інформації - з робочого дня, наступного за днем спливу строку, визначеного для їх подання.

{Розділ I доповнено новим пунктом 911 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

912. Національний банк відновлює адміністративне провадження за власною ініціативою або за заявою (клопотанням) особи після подання / надання доопрацьованих / додаткових документів / інформації, визначених / визначеної в пункті 99 розділу I цього Положення, та/або після припинення обставини, що спричинила зупинення адміністративного провадження, та/або в разі неподання / ненадання запитуваних документів / інформації - із робочого дня, наступного за днем спливу строку, визначеного для їх подання.

{Розділ I доповнено новим пунктом 912 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

913. Порядок розгляду клопотань, ознайомлення учасника адміністративного провадження з матеріалами адміністративної справи на підставі запиту про доступ до матеріалів адміністративної справи здійснюється Національним банком у порядку, визначеному:

1) главою 69 розділу XII Положення про застосування Національним банком України коригувальних заходів, заходів раннього втручання, заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 25 грудня 2023 року № 183 (зі змінами), - щодо фінансових послуг (крім платіжних фінансових послуг);

2) розділом XIV Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення вимог законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 22 вересня 2022 року № 206 (зі змінами), - щодо платіжних послуг, обмежених платіжних послуг.

{Розділ I доповнено новим пунктом 913 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

914. Керівник структурного підрозділу до безпосереднього розгляду питання про прийняття Правлінням Національного банку України (далі - Правління) / Комітетом з нагляду рішень, визначених у пункті 18 розділу III цього Положення, приймає процедурні рішення про:

1) продовження строку подання пояснень, зауважень у справі, передбачених у пункті 93 розділу I цього Положення, доопрацювання документів / інформації, подання додаткових документів, визначених у пункті 99 розділу I цього Положення, за клопотанням учасника адміністративного провадження або відмову в продовженні такого строку;

2) зупинення / поновлення адміністративного провадження;

3) задоволення або відмову, включаючи повністю або частково, у задоволенні запиту про доступ до матеріалів адміністративної справи;

4) задоволення або відмову в задоволенні клопотання, визначеного в пункті 7 частини першої статті 28 Закону про адміністративну процедуру;

5) закриття адміністративного провадження з підстав, визначених у частині другій статті 65 Закону про адміністративну процедуру.

{Розділ I доповнено новим пунктом 914 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

915. Національний банк повідомляє учасника адміністративного провадження про результати розгляду клопотань, визначених у статті 28 Закону про адміністративну процедуру (задоволення клопотання або відмову у задоволенні клопотання), у листі.

{Розділ I доповнено новим пунктом 915 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

916. Керівник структурного підрозділу здійснює процедурні дії та приймає процедурні рішення, ініційовані відповідно до Закону про адміністративну процедуру до початку розгляду Правлінням / Комітетом з нагляду питань, прийняття рішень за якими визначається цим Положенням, та після прийняття рішень, визначених цим Положенням.

Процедурні рішення оформляються листом за підписом керівника структурного підрозділу.

{Розділ I доповнено новим пунктом 916 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

917. Правління / Комітет з нагляду здійснює процедурні дії та приймає процедурні рішення, ініційовані відповідно до Закону про адміністративну процедуру під час безпосереднього розгляду на засіданні Правління / Комітету з нагляду питання щодо прийняття рішень, визначених у пункті 18 розділу III цього Положення.

{Розділ I доповнено новим пунктом 917 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

918. Національний банк закриває адміністративне провадження з підстав, визначених у статті 65 Закону про адміністративну процедуру.

{Розділ I доповнено новим пунктом 918 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

919. Повідомлення про вчинені процедурні дії і процедурні рішення, прийняті під час здійснення адміністративного провадження за цим Положенням, направляється Національним банком із дотриманням вимог, визначених у статті 32 Закону про адміністративну процедуру.

{Розділ I доповнено новим пунктом 919 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

920. Рішення Правління / Комітету з нагляду, визначені в пункті 18 розділу III цього Положення, повинні містити відомості, передбачені в статтях 71, 72 Закону про адміністративну процедуру.

Рішення Правління / Комітету з нагляду, яке негативно впливає на право, свободу чи законний інтерес особи або покладає на неї певний обов’язок, повинно містити:

1) підстави прийняття такого акта з належним обґрунтуванням;

2) строк і порядок його оскарження, включаючи найменування суду, до якого особа може подати позов:

3) вказівку на те, що оскарження рішення, акта або дії Національного банку не зупиняє їх виконання відповідно до статті 74 Закону про Національний банк.

{Розділ I доповнено новим пунктом 920 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

921. Адміністративні акти, прийняті Правлінням / Комітетом з нагляду за результатами розгляду адміністративної справи за цим Положенням, доводяться до відома особи в порядку, визначеному в пунктах 29, 30 розділу IV цього Положення.

{Розділ I доповнено новим пунктом 921 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

II. Порядок здійснення поглибленого аналізу / камеральної перевірки

10. Поглиблений аналіз щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, проводиться в порядку, визначеному цим Положенням.

Поглиблений аналіз щодо об’єкта нагляду проводиться згідно з вимогами Положення про здійснення Національним банком України безвиїзного нагляду на платіжному ринку за небанківськими надавачами платіжних послуг, надавачами обмежених платіжних послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 05 травня 2023 року № 60 (зі змінами) (далі - Положення № 60), і Положення про здійснення безвиїзного нагляду за діяльністю з надання фінансових та супровідних послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14 грудня 2023 року № 162 (зі змінами) (далі - Положення № 162).

Камеральна перевірка під час здійснення безвиїзного нагляду за додержанням законодавства України про захист прав споживачів фінансових, платіжних, обмежених платіжних послуг та оформлення її результатів здійснюється згідно з вимогами Положення № 198.

{Абзац третій пункту 10 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

101. Під час проведення поглибленого аналізу Національний банк має право враховувати висновки, результати, отримані під час здійснення Національним банком своїх функцій та повноважень, включаючи за вже прийнятими рішеннями Національного банку, з урахуванням проведеного поглибленого аналізу / камеральної перевірки інформації щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність / об’єкта нагляду, отриманої з інших вебсайтів, включаючи їх мобільні версії, та вебсайти сервісів.

{Розділ II доповнено новим пунктом 101 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

11. Структурний підрозділ за результатами розгляду інформації для попереднього аналізу та в разі її обґрунтованості ініціює проведення поглибленого аналізу щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, шляхом направлення доповідної записки, в якій викладене обґрунтування необхідності проведення поглибленого аналізу, підписаної керівником структурного підрозділу, на погодження уповноваженій особі Національного банку.

111. Національний банк має право залучати до проведення поглибленого аналізу фізичних осіб, які не є працівниками структурного підрозділу та інших структурних підрозділів Національного банку, які проводитимуть поглиблений аналіз, або юридичних осіб на підставі окремих договорів, укладених за формою, визначеною Національним банком (далі - залучені треті особи).

{Розділ II доповнено новим пунктом 111 згідно з Постановою Національного банку № 21 від 26.02.2026}

112. Договір, визначений у пункті 111 розділу II цього Положення (далі - Договір), повинен містити:

1) дані про залучену третю особу із зазначенням:

для юридичних осіб:

найменування;

місцезнаходження;

коду згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;

відомостей про керівника або уповноваженого представника;

для фізичних осіб, фізичних осіб-підприємців:

прізвища, власного імені, по батькові (за наявності);

реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомила про це відповідний контролюючий орган та має відмітку в паспорті, - серії та номера паспорта);

2) предмет завдання або низки завдань щодо проведення поглибленого аналізу, строки / терміни їх виконання;

3) порядок надання залученою третьою особою підтвердження факту отримання / не отримання (включаючи у зв’язку з відмовою в наданні) відповідної послуги в межах поглибленого аналізу, яка має ознаки фінансової послуги, з оформленням залученою третьою особою відповідних документів / вчиненням відповідних дій у застосунку (сервісі) із фото- (відео-) фіксацією відповідних дій;

4) права та обов’язки сторін;

5) відповідальність сторін;

6) порядок набрання чинності Договором;

7) строк дії Договору.

Договір може містити інші умови, що потрібні для забезпечення проведення поглибленого аналізу.

Договір від імені Національного банку підписує уповноважена особа Національного банку.

{Розділ II доповнено новим пунктом 112 згідно з Постановою Національного банку № 21 від 26.02.2026}

113. Залучені треті особи не мають права розголошувати та використовувати в інший спосіб інформацію з обмеженим доступом, що стала їм відома під час проведення поглибленого аналізу.

{Розділ II доповнено новим пунктом 113 згідно з Постановою Національного банку № 21 від 26.02.2026}

12. Поглиблений аналіз щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, здійснюється на підставі розпорядчого акта, виданого за результатами розгляду доповідної записки структурного підрозділу, визначеної в пункті 11 розділу II цього Положення.

Розпорядчий акт має містити:

1) найменування особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність;

2) код за ЄДРПОУ (для резидентів), реєстраційний номер або іншу інформацію (для нерезидентів) особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність (за наявності);

3) питання, що підлягають поглибленому аналізу;

4) строки проведення поглибленого аналізу;

5) перелік працівників структурного підрозділу, інших структурних підрозділів Національного банку, залучених третіх осіб, які проводитимуть поглиблений аналіз, та куратора поглибленого аналізу;

{Підпункт 5 пункту 12 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 21 від 26.02.2026}

6) суму коштів, яка видається працівникам структурного підрозділу, які проводитимуть поглиблений аналіз (за потреби);

7) спосіб фіксації проведення поглибленого аналізу (за потреби);

8) іншу інформацію щодо поглибленого аналізу (за потреби).

Розпорядчий акт підписує уповноважена особа Національного банку.

121. Перелік працівників структурного підрозділу, інших структурних підрозділів Національного банку, залучених третіх осіб, які проводитимуть поглиблений аналіз, та куратора поглибленого аналізу, визначений у підпункті 5 пункту 12 розділу II цього Положення, повинен містити їх прізвища, власні імена, по батькові (за наявності), найменування посад працівників структурного підрозділу, інших структурних підрозділів Національного банку та реквізити Договору.

{Розділ II доповнено новим пунктом 121 згідно з Постановою Національного банку № 21 від 26.02.2026}

13. Структурний підрозділ під час здійснення поглибленого аналізу щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, має право залучати працівників інших структурних підрозділів Національного банку з метою отримання експертної позиції для прийняття обґрунтованого рішення, визначеного в пункті 18 розділу III цього Положення в межах їх компетенції, встановлення факту здійснення безліцензійної діяльності.

14. Працівник структурного підрозділу, який провів поглиблений аналіз щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, складає протокол про проведення поглибленого аналізу (далі - протокол).

Протокол складається у паперовій формі / у формі електронного документа за формою, встановленою Національним банком, підписується працівниками структурного підрозділу, інших структурних підрозділів Національного банку, які провели поглиблений аналіз щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність [для електронної форми - кваліфікованим електронним підписом (далі - КЕП) зазначених осіб], та повинен містити:

1) дату та час складання;

2) реквізити розпорядчого акта;

3) опис процесу проведення поглибленого аналізу, включаючи інформацію про місце, дату та час проведення та вид операції, яка проводилася (за потреби);

4) опис виявлених фактів (включаючи виявлені дії, обставини), на підставі яких може бути зроблений висновок про здійснення безліцензійної діяльності / нездійснення безліцензійної діяльності;

{Підпункт 4 пункту 14 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 114 від 05.09.2025}

5) прізвища, власні імена, по батькові (за наявності), посади працівників структурного підрозділу, інших структурних підрозділів Національного банку, які провели поглиблений аналіз;

6) додатки (матеріали з фото-, відеофіксацією);

7) підпис працівників структурного підрозділу, інших структурних підрозділів Національного банку, які провели поглиблений аналіз.

Протокол погоджується куратором поглибленого аналізу.

15. Структурний підрозділ після завершення проведення поглибленого аналізу щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, складає довідку за результатами поглибленого аналізу.

Довідка за результатами поглибленого аналізу складається у формі електронного документа за формою, встановленою розпорядчим актом Національного банку, підписується КЕП керівника структурного підрозділу та повинна містити:

1) дату та номер;

2) реквізити розпорядчого акта;

3) найменування особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність;

4) код за ЄДРПОУ (для резидентів), реєстраційний номер або іншу інформацію (для нерезидентів) особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність;

5) інформацію, на підставі якої структурним підрозділом було проведено поглиблений аналіз, включаючи джерела інформації;

6) результати проведення поглибленого аналізу;

61) опис зафіксованих обставин, що можуть бути підставою для прийняття Національним банком адміністративного акта щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, у межах адміністративної процедури (у разі їх виявлення);

{Пункт 15 розділу II доповнено новим підпунктом 61 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

7) перелік додатків.

{Абзац другий підпункту 7 пункту 15 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 114 від 05.09.2025}

8) підпис керівника структурного підрозділу.

16. Національний банк у строки, визначені в пункті 163 розділу III цього Положення, направляє довідку за результатами поглибленого аналізу, яка містить опис зафіксованих обставин, що можуть бути підставою для прийняття Національним банком адміністративного акта щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність (далі - Довідка за результатами поглибленого аналізу), особі, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, із супровідним листом з пропозицією надати додаткову інформацію / пояснення / заперечення.

{Абзац перший пункту 16 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 114 від 05.09.2025; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 21 від 26.02.2026}

Довідка за результатами поглибленого аналізу направляється особі, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність в одній із таких форм:

1) в електронній формі - на електронну адресу такої особи;

2) у паперовій формі - на поштову адресу такої особи рекомендованим листом із повідомленням про вручення (якщо Національний банк не отримав підтвердження отримання особою електронного листа протягом двох робочих днів із дня направлення копії довідки за результатами поглибленого аналізу в електронній формі).

Особа, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, вважається належним чином повідомленою про складену структурним підрозділом довідку за результатами поглибленого аналізу за умови виконання Національним банком відповідних дій, визначених в абзацах другому - четвертому пункту 16 розділу II цього Положення.

161. День складання Довідки за результатами поглибленого аналізу є днем початку адміністративного провадження за ініціативою Національного банку щодо особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність.

{Абзац перший пункту 161 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 21 від 26.02.2026}

Перебіг строку в адміністративному провадженні починається з наступного дня після складення Довідки за результатами поглибленого аналізу.

{Розділ II доповнено новим пунктом 161 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

162. Національний банк у разі складання Довідки за результатами поглибленого аналізу повідомляє особу, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, про початок здійснення адміністративного провадження в порядку та строки, визначені в пункті 163 розділу II цього Положення.

{Розділ II доповнено новим пунктом 162 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

163. Повідомлення про початок адміністративного провадження разом із Довідкою за результатами поглибленого аналізу надсилається особі, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня її складання, а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше трьох робочих днів із дня складення Довідки за результатами поглибленого аналізу в порядку, визначеному в пункті 16 розділу II цього Положення, з урахуванням форми комунікації з об’єктом перевірки, що визначена в розділі IV цього Положення.

{Розділ II доповнено новим пунктом 163 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

III. Порядок прийняття рішення про належність послуги / операції до фінансової / обмеженої платіжної послуги та заборону надавати послугу, яка визнана фінансовою / обмеженою платіжною послугою

17. Структурний підрозділ за результатами здійснення поглибленого аналізу / камеральної перевірки та/або за наявності обґрунтованих підстав для прийняття рішення, передбаченого пунктом 18 розділу III цього Положення, подає на розгляд Правління / Комітету з нагляду такі документи:

{Абзац перший пункту 17 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 114 від 05.09.2025}

1) проєкт рішення, визначеного в пункті 18 розділу III цього Положення;

2) пояснювальну записку / доповідну записку з обґрунтованою позицією структурного підрозділу щодо доцільності прийняття рішення, визначеного в пункті 18 розділу III цього Положення, за підписом керівника структурного підрозділу, проєкт якого подано відповідно до підпункту 1 пункту 17 розділу III цього Положення (далі - пояснювальна записка);

3) Довідку за результатами поглибленого аналізу / довідку про результати здійснення безвиїзного нагляду за додержанням законодавства України про захист прав споживачів фінансових / платіжних послуг / обмежених платіжних послуг / за додержанням вимог про дотримання вимог щодо етичної поведінки (далі - Довідка);

{Підпункт 3 пункту 17 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 21 від 26.02.2026}

4) інформацію, отриману від об’єкта нагляду / особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, визначену в пункті 16 розділу II цього Положення / Положенні № 60 / Положенні № 162 / Положенні № 198 (у разі отримання такої інформації/пояснень /заперечень).

Довідка не складається та документи, визначені в підпунктах 3, 4 пункту 17 розділу III цього Положення, не подаються структурним підрозділом на розгляд Правління / Комітету з нагляду у разі подання Правлінню / Комітету з нагляду структурним підрозділом проєкту рішення щодо необмеженого кола осіб, визначеного в підпунктах 1, 3, пункту 18 розділу III цього Положення.

{Абзац шостий пункту 17 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 114 від 05.09.2025, № 21 від 26.02.2026}

Довідка може додаватись як окремий документ або як додаток до пояснювальної записки, визначеної у підпункті 2 пункту 17 розділу III цього Положення.

18. Національний банк протягом 90 календарних днів із дати складання Довідки або пояснювальної записки (якщо Довідка не складається) має право прийняти рішення про:

{Абзац перший пункту 18 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 21 від 26.02.2026}

1) належність або неналежність певних послуг чи операцій, які за своєю суттю містять ознаки одного чи декількох видів фінансових послуг згідно з Законом про фінансові послуги та/або спеціальними законами, до певного виду фінансових послуг, визначених частиною першою статті 4 Закону про фінансові послуги;

2) належність платіжної операції до обмежених платіжних послуг;

3) визначення операції як обмеженої платіжної послуги, про відсутність такої платіжної послуги серед обмежених платіжних послуг, визначених частиною першою статті 8 Закону про платіжні послуги, та про заборону надання такої послуги (щодо необмеженого кола осіб);

4) визначення операції як обмеженої платіжної послуги, про відсутність такої платіжної послуги серед обмежених платіжних послуг, визначених частиною першою статті 8 Закону про платіжні послуги, та про заборону надання такої послуги (щодо конкретної особи);

5) заборону об’єкту нагляду або особі, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, надавати послугу, щодо якої прийнято рішення про її належність до певного виду фінансових послуг / обмежених платіжних послуг;

6) віднесення осіб, які не здійснили авторизацію діяльності з надання платіжних послуг (обмежених платіжних послуг), до таких, що здійснюють надання платіжних послуг або обмежених платіжних послуг без ліцензії та/або реєстрації.

19. Правління за результатом попереднього розгляду Комітетом з нагляду питання та документів, визначених у пункті 17 розділу III цього Положення, та отримання від Комітету з нагляду рекомендацій щодо прийняття рішення, приймає рішення:

1) визначені в підпунктах 1-3 пункту 18 розділу III цього Положення, щодо необмеженого кола осіб;

2) визначені в підпунктах 1, 2, 4-6 пункту 18 розділу III цього Положення, щодо особи, яка не є об’єктом нагляду;

3) визначені в підпунктах 1, 2, 4-6 пункту 18 розділу III цього Положення, щодо об’єкта нагляду (у разі виявлення фактів поєднання об’єктом нагляду діяльності з надання фінансових послуг і платіжних послуг / обмежених платіжних послуг).

{Пункт 19 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 21 від 26.02.2026}

20. Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності банків, оверсайта платіжної інфраструктури:

1) приймає рішення щодо об’єкта нагляду:

визначені в підпунктах 2, 4, 6 пункту 18 розділу III цього Положення;

визначені в підпунктах 1, 5 пункту 18 розділу III цього Положення, - у частині фінансових платіжних послуг, обмежених платіжних послуг;

2) здійснює попередній розгляд питання щодо прийняття рішення Правлінням відповідно до пункту 19 розділу III цього Положення стосовно:

об’єкта нагляду (у разі виявлення фактів поєднання об’єктом нагляду діяльності з надання фінансових послуг і платіжних послуг / обмежених платіжних послуг);

необмеженого кола осіб - щодо фінансових платіжних послуг, обмежених платіжних послуг, а також у разі виявлення фактів поєднання діяльності з надання фінансових послуг і платіжних послуг / обмежених платіжних послуг;

особи, яка не є об’єктом нагляду, - щодо фінансових платіжних послуг, обмежених платіжних послуг, а також у разі виявлення фактів поєднання особою, яка не є об’єктом нагляду, діяльності з надання фінансових послуг і платіжних послуг / обмежених платіжних послуг.

{Пункт 20 розділу III в редакції Постанов Національного банку № 114 від 05.09.2025, № 21 від 26.02.2026}

201. Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг:

1) приймає рішення щодо об’єкта нагляду, визначені в підпунктах 1, 5 пункту 18 розділу III цього Положення, щодо фінансових послуг (крім фінансових платіжних послуг);

2) здійснює попередній розгляд питання щодо прийняття рішення Правлінням відповідно до пункту 19 розділу III цього Положення стосовно:

необмеженого кола осіб - щодо фінансових послуг (крім фінансових платіжних послуг);

особи, яка не є об’єктом нагляду, - щодо фінансових послуг (крім фінансових платіжних послуг).

{Розділ III доповнено новим пунктом 201 згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025; в редакції Постанови Національного банку № 21 від 26.02.2026}

21. Рішення, визначені в пункті 18 розділу III цього Положення, повинні містити відомості, передбачені в статті 71 Закону про адміністративну процедуру, включаючи:

{Абзац перший пункту 21 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

1) дату прийняття рішення та його реєстраційний номер;

2) найменування, код за ЄДРПОУ (для резидентів), реєстраційний номер або іншу інформацію (для нерезидентів) особи, щодо якої було прийнято рішення (крім рішення до необмеженого кола осіб);

3) підставу(и) прийняття рішення;

4) дату набрання чинності рішенням;

5) підпис Голови Національного банку або особи, яка виконує його обов’язки (щодо рішень, зазначених у пункті 19 розділу III цього Положення) / голови Комітету з нагляду або особи, яка виконує його обов’язки (щодо рішень, зазначених у пунктах 20, 201 розділу III цього Положення).

{Підпункт 5 пункту 21 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

Рішення може містити професійне судження. Рішення, визначене в підпункті 1 пункту 18 розділу III цього Положення, повинно містити обґрунтовані підстави, згідно з якими відповідну послугу віднесено Національним банком до певного виду фінансових послуг, з посиланням на норми Закону про фінансові послуги, Закону про платіжні послуги.

{Абзац сьомий пункту 21 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

22. Рішення, визначене в підпункті 1 пункту 18 розділу III цього Положення, крім інформації, визначеної в пункті 21 розділу III цього Положення, повинно містити обґрунтування наявності в певних послуг чи операцій ознак фінансової послуги з урахуванням Закону про фінансові послуги та Закону про платіжні послуги щодо цих ознак. Обґрунтування Національного банку про віднесення певних послуг чи операцій до фінансових послуг може враховувати наявність однієї чи декількох із таких обставин:

1) здійснення операції / декількох операцій, пов’язаних однією правовою метою;

2) здійснення операції, включаючи з фінансовими засобами;

3) здійснення операції / декількох операцій об’єктом нагляду / особою, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, в інтересах третіх осіб;

4) наявність особи, яка надає фінансову послугу;

5) здійснення діяльності з виконання платіжних операцій.

Для обґрунтування підстав віднесення таких послуг чи операцій до певного виду фінансових послуг, враховуються визначені Законом про фінансові послуги, спеціальними законами, іншими законами України ознаки видів фінансових послуг, з урахуванням правової та економічної суті відповідних послуг чи операцій.

23. Національний банк запрошує керівника або уповноваженого представника об’єкта нагляду / особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, для участі в засіданні Комітету з питань нагляду, з метою надання пояснень / заперечень (далі - запрошення).

Національний банк має право запросити керівника або уповноваженого представника об’єкта нагляду / особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність на засідання Правління, що розглядає питання про прийняття рішення за рекомендацією Комітету з питань нагляду щодо цієї особи, з метою надання пояснень / заперечень.

Керівник / уповноважений представник об’єкта нагляду / особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, має право брати участь у засіданні Комітету з питань нагляду особисто або дистанційно за допомогою засобів аудіо-, відеозв’язку. Спосіб участі в засіданні Комітету з питань нагляду керівника / уповноваженого представника об’єкта нагляду / особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, визначається у запрошенні.

Запрошення доводиться до відома об’єкта нагляду / особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, не пізніше ніж за сім календарних днів до дня проведення засідання Комітету з питань нагляду шляхом:

1) направлення електронною поштою та/або надсилання на паперових носіях засобами поштового зв’язку;

2) розміщення запрошення на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку.

Об’єкт нагляду / особа, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність, вважається належним чином повідомленою про запрошення на засідання Комітету з питань нагляду за умови виконання Національним банком хоча б однієї з дій, визначених у підпунктах 1, 2 пункту 23 розділу III цього Положення.

Відсутність (нез’явлення або неучасть дистанційно) керівника / уповноваженого представника об’єкта нагляду / особи, яка потенційно здійснює безліцензійну діяльність під час засідання Комітету з питань нагляду не є підставою для відкладення розгляду Комітетом з питань нагляду питання щодо рекомендації Правлінню прийняти рішення, визначене в підпунктах 1, 2, 4-6 пункту 18 розділу III цього Положення, стосовно особи, яка не є об’єктом нагляду / рішення, визначеного в підпунктах 1-6 пункту 18 розділу III цього Положення, стосовно об’єкта нагляду.

24. Національний банк після прийняття рішення, визначеного в пункті 18 розділу III цього Положення:

1) оприлюднює рішення на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку - невідкладно (не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття рішення), а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше трьох робочих днів після прийняття рішення (крім рішень, передбачених абзацом четвертим пункту 24 розділу III цього Положення);

2) направляє прийняте рішення особі, щодо якої прийнято рішення (крім рішень до необмеженого кола осіб), - у строки і порядку, визначені в розділі IV цього Положення.

Національний банк оприлюднює рішення, передбачені підпунктами 1, 5 пункту 18 розділу III цього Положення, прийняті Правлінням / Комітетом з нагляду за результатами розгляду адміністративної справи з питань, що регулюються цим Положенням, відповідно до вимог частини третьої статті 4 Закону про фінансові послуги на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку - невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня після його прийняття.

{Пункт 24 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 114 від 05.09.2025}

25. Особа, щодо якої прийнято рішення, визначене в підпунктах 4-6 пункту 18 розділу III цього Положення (далі - особа, яка здійснює безліцензійну діяльність), зобов’язана з дня отримання повідомлення про прийняте Національним банком рішення зупинити надання послуги, віднесеної до певного виду фінансової послуги / обмеженої платіжної послуги, до приведення своєї діяльності у відповідність до вимог Закону про фінансові послуги, спеціальних законів з урахуванням вимог Положення № 199 та Положення № 217.

26. Національний банк не пізніше наступного робочого дня після прийняття рішення, визначеного в підпунктах 4-6 пункту 18 розділу III цього Положення, розміщує інформацію про особу, яка здійснює безліцензійну діяльність на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку з урахуванням вимог Закону про фінансові послуги.

27. Особа, яка здійснює безліцензійну діяльність (об’єкт нагляду), у разі невиконання прийнятого Національним банком рішення, визначеного в пункті 18 розділу III цього Положення, притягується до відповідальності шляхом застосовування Національним банком заходів впливу щодо такої особи (застосовується до об’єктів нагляду).

Особа в разі недотримання вимог частини третьої статті 4 Закону про фінансові послуги несе відповідальність згідно із законом.

Порядок притягнення до відповідальності особи, яка здійснює безліцензійну діяльність, включаючи порядок застосування до такої особи заходів впливу, визначається Положенням про застосування Національним банком України коригувальних заходів, заходів раннього втручання, заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 25 грудня 2023 року № 183 (зі змінами), та Положенням про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення вимог законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 22 вересня 2022 року № 206 (застосовується до об’єктів нагляду).

Інформація щодо складеного протоколу про адміністративне правопорушення уповноваженою посадовою особою Національного банку в разі притягнення особи до адміністративної відповідальності в порядку, визначеному Кодексом України про адміністративні правопорушення, розміщується на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку.

28. Національний банк здійснює контроль за виконанням прийнятого рішення, визначеного в пункті 18 розділу III цього Положення. Національний банк під час здійснення контролю за виконанням прийнятого рішення, визначеного в пункті 18 розділу III цього Положення, має право провести поглиблений аналіз / камеральну перевірку.

Національний банк за наявності достатніх підстав вважати, що особа, яка здійснювала безліцензійну діяльність, продовжує надання послуги, яка визнана фінансовою / обмеженою платіжною послугою, надання платіжної послуги без приведення своєї діяльності у відповідність до вимог Закону про фінансові послуги, спеціальних законів, Положення № 199, Положення № 217, Положення про порядок здійснення авторизації діяльності надавачів нефінансових платіжних послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 25 липня 2025 року № 81, і отримання авторизації Національного банку, має право направити відповідну інформацію правоохоронним органам.

{Абзац другий пункту 28 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 114 від 05.09.2025}

{Абзац третій пункту 28 розділу III виключено на підставі Постанови Національного банку № 21 від 26.02.2026}

281. Ознаки небездоганної ділової репутації, визначені в пунктах 353 глави 25 та 362 глави 26 розділу IV Положення про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 199 (зі змінами) (далі - Положення про авторизацію), застосовуються до ключових осіб / керівника (осіб, які виконують обов’язки за посадою) особи, щодо якої Національний банк прийняв рішення, зазначене в пункті 18 розділу III цього Положення, крім рішення про неналежність певних послуг чи операцій, які за своєю суттю містять ознаки одного чи декількох видів фінансових послуг згідно із Законом про фінансові послуги та/або спеціальними законами, до певного виду фінансових послуг, визначених частиною першою статті 4 Закону про фінансові послуги, а також до особи, щодо якої Національний банк прийняв таке рішення.

Ознаки небездоганної ділової репутації, визначені в пунктах 354 глави 25 та 363 глави 26 розділу IV Положення про авторизацію, застосовуються до власників істотної участі в особі, щодо якої Національний банк прийняв рішення, зазначене в пункті 18 розділу III цього Положення, крім рішення про неналежність певних послуг чи операцій, які за своєю суттю містять ознаки одного чи декількох видів фінансових послуг згідно із Законом про фінансові послуги та/або спеціальними законами, до певного виду фінансових послуг, визначених частиною першою статті 4 Закону про фінансові послуги (застосовується до осіб, які є власниками істотної участі в особі на дату прийняття цього рішення).

{Розділ III доповнено новим пунктом 281 згідно з Постановою Національного банку № 127 від 18.10.2024}

IV. Порядок інформування особи, яка здійснює безліцензійну діяльність, про прийняте рішення та оприлюднення його на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку

29. Національний банк невідкладно (не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття рішення), а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше трьох робочих днів із дня прийняття рішення, визначеного в пункті 18 розділу III цього Положення, за результатами розгляду адміністративної справи за цим Положенням, повідомляє особу, яка здійснює безліцензійну діяльність, шляхом надсилання їй прийнятого рішення в один із зазначених способів:

1) у формі електронного документа - на електронну адресу особи, яка здійснює безліцензійну діяльність (за наявності інформації про таку електронну адресу), разом із супровідним листом, підписаним КЕП керівника структурного підрозділу;

2) у паперовій формі (або у формі паперової копії електронного документа / документа в паперовій формі, засвідченої в порядку, установленому законодавством України) на поштову адресу особи, яка здійснює безліцензійну діяльність, рекомендованим листом із повідомленням про вручення разом із копією супровідного листа, оригінал якого підписано керівником структурного підрозділу, засвідченого в порядку, установленому законодавством України.

Повідомлення особи, яка здійснює безліцензійну діяльність, про прийняте Національним банком рішення здійснюється в паперовій формі, якщо Національний банк не отримав підтвердження отримання особою електронного листа протягом двох робочих днів із дня направлення прийнятого рішення в електронній формі та/або за умови того, що Національний банк не має інформації про електронну адресу особи, яка здійснює безліцензійну діяльність.

Національний банк повідомляє особу, яка здійснює безліцензійну діяльність, про рішення, передбачені підпунктами 1, 5 пункту 18 розділу III цього Положення, прийняті Правлінням / Комітетом з нагляду за результатами розгляду адміністративної справи з питань, що регулюються цим Положенням, відповідно до вимог частини третьої статті 4 Закону про фінансові послуги, шляхом направлення зазначеного рішення не пізніше наступного робочого дня після його прийняття у спосіб, зазначений у підпунктах 1, 2 пункту 29 розділу IV цього Положення.

{Пункт 29 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 114 від 05.09.2025}

30. Особа, яка здійснює безліцензійну діяльність, уважається належним чином повідомлена про прийняте Національним банком рішення за умови виконання Національним банком відповідних дій, визначених у пункті 24 розділу III цього Положення.

Днем доведення до відома особи, яка здійснює безліцензійну діяльність, рішення, прийнятого Правлінням / Комітетом з нагляду за результатами розгляду адміністративної справи за цим Положенням, є день виконання Національним банком дій, визначених у пунктах 29, 30 розділу IV цього Положення.

Рішення, прийняте Правлінням / Комітетом з нагляду за результатами розгляду адміністративної справи за цим Положенням щодо необмеженого кола осіб / особи, які здійснюють / яка здійснює безліцензійну діяльність, місцезнаходження та електронна адреса якої невідомі, уважається таким, що доведене до відома таких осіб / такої особи з моменту оприлюднення рішення в порядку, визначеному в підпункті 1, абзаці четвертому пункту 24 розділу III цього Положення.

Національний банк фіксує в матеріалах адміністративної справи час (дату) та спосіб доведення такого рішення до відома необмеженого кола осіб / особи, які здійснюють / яка здійснює безліцензійну діяльність.

{Пункт 30 розділу IV в редакції Постанови Національного банку № 114 від 05.09.2025}

31. Національний банк має право повідомляти державні органи України з урахуванням їх компетенції про прийняті Національним банком рішення, визначені в пункті 18 розділу III цього Положення.

Повідомлення державного органу України здійснюється в електронній формі та/або засобами поштового зв’язку шляхом направлення копії рішення разом з офіційним листом за підписом Голови Національного банку.

32. Національний банк має право повідомляти фінансових регуляторів іноземних держав, включаючи держав, в яких особа, яка здійснює безліцензійну діяльність, зареєстрована / має відокремлений підрозділ, про прийняте Національним банком рішення щодо такої особи, визначене в пункті 18 розділу III цього Положення.

Повідомлення фінансового регулятора іноземної держави здійснюється в електронній формі шляхом направлення копії рішення, перекладеного на відповідну іноземну мову, разом з офіційним листом за підписом Голови Національного банку на офіційну електронну адресу фінансового регулятора іноземної держави.

Національний банк має право направляти запит до фінансового регулятора іноземної держави / юридичної особи-нерезидента з проханням надати Національному банку інформацію щодо наявності у особи, яка здійснює безліцензійну діяльність, авторизації на надання фінансових послуг у відповідній державі.

33. Національний банк не пізніше наступного робочого дня після прийняття рішення, визначеного в пункті 18 розділу III цього Положення, розміщує на сторінці офіційного Інтернет-представництва відомості про особу, яка здійснює безліцензійну діяльність:

1) найменування, код за ЄДРПОУ (для резидентів), реєстраційний номер або інша інформація (для нерезидентів);

2) адресу вебсайту, інформацію про мобільний застосунок (за наявності);

3) контактний телефон (за наявності);

4) адресу електронної пошти (за наявності);

5) інформацію про власника істотної участі та керівника відповідної установи (за наявності).

Інформація щодо власника істотної участі та керівника особи, яка здійснює безліцензійну діяльність [включаючи прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) особи, найменування установи, в якій особа займає посаду], розміщується на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку в разі її отримання Національним банком з офіційних / публічних джерел (включаючи іноземні).

Джерело:Офіційний портал ВРУ
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну