Про затвердження Порядку створення регіональних центрів моніторингу довкілля
Відповідно до підпункту 10 пункту 4 розділу I Закону України від 20 березня 2023 року № 2973-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної системи моніторингу довкілля, інформації про стан довкілля (екологічної інформації) та інформаційного забезпечення управління у сфері довкілля», підпункту 47 пункту 4 Положення про Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2020 року № 614, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок створення регіональних центрів моніторингу довкілля, що додається.
2. Департаменту запобігання промисловому забрудненню та кліматичної політики (Богдан СЕМЕНЕНКО) в установленому законодавством порядку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності одночасно із набранням чинності Законом України від 20 березня 2023 року № 2973-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної системи моніторингу довкілля, інформації про стан довкілля (екологічної інформації) та інформаційного забезпечення управління у сфері довкілля».
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Вікторію КИРЕЄВУ.
ПОГОДЖЕНО: |
|
ЗАТВЕРДЖЕНО |
Порядок
створення регіональних центрів моніторингу довкілля
1. Цей Порядок визначає процедуру створення та функціонування регіональних центрів моніторингу довкілля, їх участь в координації функціонування державної системи моніторингу довкілля та забезпечення органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування інформацією для прийняття управлінських рішень в галузі охорони навколишнього природного середовища, їх участі в інформуванні населення про стан довкілля.
2. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному у Законах України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про охорону атмосферного повітря», «Про місцеві державні адміністрації» та Порядку здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 827, Порядку функціонування державної системи моніторингу довкілля та її підсистем, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2024 року № 684.
3. Регіональні центри моніторингу довкілля у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, цим Порядком, та іншими актами законодавства.
4. Регіональні центри моніторингу довкілля здійснюють свою діяльність на території відповідної області, міст Києва та Севастополя, Автономної Республіки Крим, в яких їх утворено.
5. Регіональні центри моніторингу довкілля можуть утворюватися як елементи державної системи моніторингу довкілля на регіональному рівні з метою підвищення ефективності функціонування державної системи моніторингу довкілля та її підсистем.
6. Регіональний центр моніторингу довкілля діє на підставі установчого документа або положення, що розробляється на основі примірного положення про регіональний центр моніторингу довкілля, затвердженого наказом Міндовкілля.
7. Основними завданнями регіональних центрів моніторингу довкілля є:
1) збирання, зберігання та оприлюднення даних та інформації, одержаних у результаті проведення моніторингу довкілля в межах відповідної території;
2) забезпечення інформаційного обміну між суб’єктами державної системи моніторингу довкілля на регіональному рівні, а також інформування населення про стан довкілля;
3) забезпечення інтеграції та взаємодії автоматизованих інформаційних систем підсистем системи моніторингу довкілля та автоматизованих інформаційних систем обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища;
4) участь у виконанні програм підсистем державної системи моніторингу довкілля в порядку та в межах, визначених програмами;
5) аналіз даних та інформації, одержаної в результаті проведення моніторингу довкілля на регіональному рівні, з метою оцінки стану довкілля в регіоні;
6) забезпечення здійснення прогнозування змін стану довкілля та його компонентів на відповідній території;
7) інформаційно-аналітична підтримка у розробленні програм державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря, планів поліпшення якості повітря, короткострокових планів дій відповідно до Порядку здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 827, для відповідних зон та агломерацій;
8) інформаційно-аналітична підтримка у підготовці щорічних доповідей про стан довкілля, розробленні науково-обґрунтованих рекомендацій для прийняття управлінських рішень щодо запобігання негативним змінам стану довкілля та дотримання вимог екологічної безпеки;
9) популяризація природоохоронної діяльності, організація підготовки та підвищення кваліфікації державних службовців та посадових осіб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища;
10) безоплатне забезпечення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацією, зокрема тих, що належать до системи громадського здоров’я, необхідною для прийняття управлінських рішень в галузі охорони навколишнього природного середовища.
8. Джерелами даних та інформації для регіональних центрів моніторингу довкілля є дані моніторингу довкілля, кадастрів природних ресурсів, реєстрів, автоматизованих баз даних, архіви, а також бази даних, що включають інформацію статистичного характеру, доступ регіональних центрів моніторингу довкілля до яких забезпечується відповідно до законодавства.
9. Інформаційна взаємодія регіональних центрів моніторингу довкілля з суб’єктами державної системи моніторингу довкілля здійснюється відповідно до Порядку функціонування державної системи моніторингу довкілля та її підсистем, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2024 року № 684, та Порядку інформаційної взаємодії між автоматизованими інформаційними системами органів державної влади та загальнодержавною екологічною автоматизованою інформаційно-аналітичною системою забезпечення прийняття управлінських рішень та доступу до екологічної інформації та її мережі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2024 року № 815.
Інформаційна взаємодія регіональних центрів моніторингу довкілля з центрами контролю та профілактики хвороб МОЗ в режимі реагування на надзвичайні екологічні ситуації на відповідній території здійснюється невідкладно з використанням власної інформаційно-комунікаційної системи або іншими засобами комунікації.
Інформаційна взаємодія регіональних центрів моніторингу довкілля з гідрометеорологічними установами та організаціями ДСНС здійснюється з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1102 «Деякі питання надання платних послуг підрозділами Державної служби з надзвичайних ситуацій».
10. Для забезпечення діяльності регіональних центрів моніторингу довкілля можуть створюватися інформаційно-комунікаційні системи, для яких забезпечується інтеграція та взаємодія з автоматизованими інформаційними системами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, підсистем державної системи моніторингу довкілля.
11. Регіональний центр моніторингу довкілля для виконання покладених на нього завдань має право:
1) відповідно до законодавства створювати, збирати, обробляти, зберігати, інформацію на паперових та електронних носіях, необхідну для виконання його завдань, а також надавати зазначену інформацію з використанням власної інформаційно-комунікаційної системи або іншими засобами комунікації;
2) запитувати та одержувати відповідно до законодавства інформацію та матеріали, необхідні для здійснення його завдань, від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, що здійснюють свою діяльність на відповідній території;
3) залучати в установленому порядку до виконання окремих завдань експертів, вчених і фахівців, працівників місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що здійснюють діяльність на відповідній території (за погодженням з їх керівниками), представників інститутів громадянського суспільства;
4) розробляти інформаційні матеріали з питань моніторингу довкілля;
5) користуватися інформаційними базами даних органів державної влади, доступ до яких передбачений законодавством, автоматизованими інформаційними системами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, та іншими технічними засобами, необхідними для виконання покладених на нього завдань.
12. Регіональний центр моніторингу довкілля в установленому законодавством порядку та в межах повноважень взаємодіє зі структурними підрозділами відповідних обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, органами місцевого самоврядування, територіальними органами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, а також підприємствами, установами та організаціями з метою створення умов для провадження послідовної та узгодженої діяльності щодо строків, періодичності одержання і передачі інформації, необхідної для належного виконання покладених на нього завдань та здійснення запланованих заходів.
