ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,
тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: [email protected], web: http://kr.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2021 рокуСправа № 912/1941/21 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. за участі секретаря судового засідання Солдатової К.І. розглянув у відкритому судовому засіданні справу №912/1941/21
за позовом: Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго", 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія", 25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, буд. 78,
про стягнення 2 844 827,01 грн
Представники:
від позивача - Батовська Т.І., довіреність № 341 від 30.12.20, адвокат, в режимі відеоконференції;
від відповідача - Лисенко С.В., довіреність № 34/07 від 08.04.21, посвідчення адвоката №365 від 11.02.2019 року.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - ПрАТ НЕК "Укренерго", позивач) звернулось до господарського суду з позовною заявою з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія" (далі - ТОВ "КОЕК", відповідач) про стягнення 2 844 827,01 грн, з яких: 390 693,29 грн 3% річних, 1 425 345,80 грн пені та 1 028 787,92 грн штрафу.
В обґрунтування підстав позову зазначено про порушення відповідачем умов договору про надання послуг з передачі електричної енергії № 0206-02024 від 01.01.2019 (зі змінами) щодо здійснення своєчасного розрахунку за договором.
Ухвалою господарського суду від 05.07.2021 за поданим позовом відкрито провадження у справі № 912/1941/21, у справі призначено підготовче засідання, сторонам встановлено строк для подання заяв по суті справи.
Відповідачем позовні вимоги заперечено, про що до матеріалів справи подано відзив, з тих підстав, що позивачем не враховано заборону нараховувати штрафні санкції, яка була встановлена постановою НКРЕКП № 766 від 08.04.2020; розрахунок позивача є незрозумілим та суперечить умовам договору.
Позивачем у відповіді на відзив щодо заперечень відповідача вказано на те, що постанова НКРЕКП № 766 від 08.04.2020 не позбавляє права позивача на застосування штрафних санкцій до контрагента у разі порушення господарського зобов`язання. Окрім того, позивач вважає, що дотримався приписів зазначеної постанови, оскільки в період з 08.04.2020 по 26.01.2021 не здійснював дій, направлених на стягнення пені або штрафу.
У запереченнях на відповідь на відзив відповідач наполягає на підставах застосування положень постанови НКРЕКП № 766 від 08.04.2020 та звертає увагу, що договір з позивачем укладено на основі типового договору, який затверджено постановою НКРЕКП, а тому в даному випадку обидві постанови регулятора є рівнозначними.
Відповідачем подано у справі клопотання про залучення до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Національну комісію що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг та подано клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішення суду у справі № 910/13133/21 про визнання договору про надання послуг з передачі електричної енергії № 0206-02024 від 01.01.2019 недійсним в частині.
Позивачем подано письмові пояснення на заперечення на відповідь на відзив.
03.08.2021 розпочато підготовче засідання у справі, в якому постановлено ухвалу про відмову у задоволенні клопотання відповідача про залучення третьої особи. В підготовчому засіданні оголошено перерву до 19.08.2021.
В підготовчому засіданні 19.08.2021 протокольною ухвалою на підставі ст. 161 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) не прийнято пояснення позивача на заперечення на відповідь на відзив, так як суд не надавав можливим подати будь-які додаткові письмові пояснення з певних питань, а подання пояснень на заперечення на відповідь на відзив норми ГПК України не передбачають. У підготовчому засіданні оголошено перерву до 24.09.2021.
В підготовчому засіданні 24.09.2021 постановлено ухвалу про відмову у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі. Підготовче провадження у справі закрито та справу призначено до судового розгляду по суті на 01.10.2021.
01.10.2021 відкрито судове засідання з розгляду справи по суті.
В судовому засіданні представником позивача позовні вимоги підтримано, представником відповідача заперечено проти задоволення позову.
В судовому засіданні сторонам надано можливим подати додаткові письмові пояснення в порядку ч. 5 ст. 161 ГПК України з питань, які виникли під час розгляду справи. В судовому засіданні оголошено перерву до 20.10.2021.
Додаткові пояснення надійшли до суду від відповідача 12.10.2021 та від позивача 12.10.2021 засобами електронного зв`язку і 18.10.2021 паперовою поштою. Позивачем подано додаткові письмові пояснення з новими доказами. Окрім того, 19.10.2021 позивачем подано клопотання про залучення до матеріалів справи доказів.
20.10.2021 продовжено судове засідання з розгляду справи по суті.
В судовому засіданні представником відповідача заперечено проти прийняття судом нових доказів, які подано позивачем. Вказано на те, що відповідач не отримував рахунків-фактур, які просить долучити до справи позивач.
В судовому засіданні постановлено протокольну ухвалу, відповідно до якої на підставі ст. 80 ГПК України не прийнято нові докази позивача, а саме: рахунки-фактури, які додано до додаткових пояснень, у зв`язку з не надсиланням таких доказів відповідачу та не підтвердженням наявності таких рахунків у відповідача і запереченням останнього щодо вказаного; докази згідно клопотання від 19.10.2021 - з підстав порушення строку їх подання та відсутністю поважності причин вказаного.
В судовому засіданні 20.10.2021 оголошено перерву до 01.11.2021.
24 та 28 жовтня 2021 від позивача надійшли клопотання про залучення доказів.
01.11.2021 продовжено судове засідання з розгляду справи по суті.
В судовому засіданні 01.11.2021 представник відповідача не заперечив проти прийняття судом нових доказів позивача.
В судовому засіданні постановлено протокольну ухвалу про визнання поважними причини невчасного подання доказів та про прийняття доказів позивача згідно клопотань від 24 і 28.10.2021 (ч. 8 ст. 80 ГПК України).
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, які наведено в обґрунтування підстав позову і заперечень проти позовних вимог, дослідивши в судовому засіданні докази у справі, судом встановлено наступні обставини, які є предметом доказування у справі.
ПрАТ НЕК "Укренерго" є юридичною особою, що утворена 29.07.2019 як акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, внаслідок реорганізації шляхом перетворення Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 № 73 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 829-р "Про погодження перетворення державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" у приватне акціонерне товариство".
ПрАТ НЕК "Укренерго" є правонаступником майна, усіх прав та обов`язків Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" відповідно до ст. 108 Цивільного кодексу України, п. 5 Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012 № 802, п. 3.2. Статуту НЕК "Укренерго".
01.01.2019 між Державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго" та ТОВ "КОЕК" укладено договір про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2019 № 0206-02024 (далі - Договір), згідно з п. 1.1 якого ПрАТ НЕК "Укренерго" (Оператор системи передачі, ОСП) зобов`язується надавати послугу з передачі електричної енергії (далі - Послуга) відповідно до умов цього Договору, а ТОВ "КОЕК" (Користувач) зобов`язується здійснювати оплату за Послугу відповідно до умов цього Договору (том І а.с. 49-56).
Додатковою угодою від 02.09.2019 зазначений Договір викладено в новій редакції (том І а.с. 58-66).
Договором передбачено, що ціна Договору визначається згідно з діючими на момент надання Послуги тарифами на послуги з передачі електричної енергії, встановленими Регулятором, та оприлюднюються ОСП на власному веб-сайті в мережі Інтернет (п. 3.1.).
Для розрахунків за Договором використовується плановий і фактичний обсяг Послуги:
плановий обсяг Послуги визначається на основі наданих Користувачем і погоджених ОСП повідомлень щодо планового обсягу передачі електроенергії на розрахунковий місяць;
визначення фактичного обсягу Послуги у розрахунковому місяці здійснюється (для електропостачальників) на підставі даних щодо обсягів споживання електричної енергії споживачами електропостачальника. (пункт 4.1.).
Планова та фактична вартість послуги (грн) за цим договором визначається шляхом множення планового та фактичного обсягу послуги (МВт*год) за розрахунковий період на тариф, встановлений регулятором (грн/МВт*год). На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до вимог законодавства України. (п. 5.1.).
Розрахунковим періодом за цим Договором є 1 календарний місяць (п. 6.1.).
Відповідно до п. 6.2. Договору, Користувач здійснює поетапну попередню оплату планової вартості послуги ОСП таким чином:
1 платіж - до 17:00 другого банківського дня розрахункового місяця у розмірі не менше 1/5 від планової вартості Послуги, визначеної згідно з розділом 5 цього Договору.
Подальша оплата може здійснюватися щоденно або шляхом сплати 1/5 від планової вартості Послуг, яка визначена згідно з розділом 5, у кожен з наступних періодів:
2 платіж з 06 до 10 числа розрахункового періоду;
3 платіж з 11 до 15 числа розрахункового періоду;
4 платіж з 16 до 20 числа розрахункового періоду;
5 платіж з 21 до 25 числа розрахункового місяця.
При цьому розмір оплати у вказані періоди повинен бути не меншим планової вартості Послуг, яка визначена згідно з розділом 5, на 5 днів наперед.
Відповідно до п. 6.3 Договору у разі зміни планових обсягів Послуги протягом розрахункового місяця Користувач:
передає ОСП письмове факсимільне повідомлення про зміну обсягів Послуги не менше ніж за 2 робочі дні до моменту очікуваної зміни планових обсягів Послуги;
сплачує вартість Послуги до дати очікуваного перевищення запланованих обсягів Послуги або зменшує останній/останні планові платежі на відповідну суму у разі зменшення запланованих обсягів Послуги.
У разі зміни Регулятором тарифу на послугу з передачі електричної енергії ОСП здійснює розрахунок належної до сплати вартості Послуги за новим тарифом, починаючи з дня набрання чинності рішенням Регулятора про зміну тарифу (пункт 6.4 Договору).
Пунктом 6.5 Договору визначено, що Користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг Послуги протягом 3 банківських днів з дати отримання та на підставі акта приймання-передачі Послуги, який ОСП надає Користувачу протягом перших 5 робочих днів місяця, наступного за розрахунковим. Оплата послуги здійснюється на підставі рахунків, наданих Виконавцем або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою «Системи управління ринком» (далі Сервіс), з використанням електронно-цифрового підпису тієї особи, яка уповноважена підписувати документи в електронному вигляді, у порядку, визначеному законодавством.
У п. 6.6 Договору сторони домовились, що у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі послуги користувач має право оскаржити зазначену в акті приймання-передачі послуги вартість послуги шляхом направлення ОСП повідомлення протягом 5 робочих днів з моменту отримання акта. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов`язання у встановлений договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтування розбіжностей протягом 5 робочих днів з дати отримання акта приймання-передачі послуги, то вважається, що цей акт прийнято без розбіжностей.
Відповідно до п. 6.7 Договору у випадку порушення Користувачем термінів розрахунку ОСП має право нарахувати пеню у розмірі 0,1% (але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення.
Пеня нараховується до повного виконання Користувачем своїх зобов`язань.
За прострочення зазначеного терміну понад 30 календарних днів додатково стягується штраф у розмірі 7 % від суми простроченого платежу.
В абзаці 4 п. 6.7 Договору в редакції додаткової угоди від 02.09.2019 зазначено, що у разі якщо фактичний обсяг оплати Користувачем послуги перевищує суму, зазначену в акті приймання-передачі наданої Послуги, ОСП (за заявою Користувача) протягом 5 банківських днів з дня отримання заяви повертає Користувачу надлишок коштів або враховує їх в оплату Послуги наступних розрахункових періодів. За наявності заборгованості кошти зараховуються першочергово в оплату заборгованості минулих періодів з найдавнішим терміном її виникнення.
Згідно листів ТОВ "КОЕК" повідомлено ПрАТ НЕК "Укренерго" про плановий обсяг надання послуг за період серпень-грудень 2019, січень, лютий, квітень, серпень, листопад, грудень 2020, січень, лютий, березень 2021 та здійснено їх оплату (том І а.с. 68-138).
Як зазначає позивач, в супереч умовам Договору відповідач оплатив Послуги з простроченням, внаслідок чого позивач здійснив розрахунок пені, штрафу і 3% річних, виходячи із суми простроченої заборгованості, які просить стягнути згідно поданого у даній справі позову.
Норми права, застосовані судом.
Згідно ст. ст. 174, 179, 193 Господарського кодексу України, господарський договір є підставою виникнення господарських зобов`язань, які повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, типового договору. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Цивільний кодекс України визначає, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610).
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки (ст. 611).
Неустойкою, згідно ст. 549 Цивільного кодексу України, є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання вчиняється у письмовій формі (ч. 1 ст. 547 Цивільного кодексу України).
Частиною 2 ст. 230 Господарського кодексу України визначено, що суб`єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання.
Згідно з ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Одночасне стягнення з учасника господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання за договором, штрафу та пені не суперечить статті 61 Конституції України, оскільки згідно зі статтею 549 Цивільного кодексу України пеня і штраф є формами неустойки, а відповідно до статті 230 Господарського кодексу України - видами штрафних санкцій, тобто не є окремими та самостійними видами юридичної відповідальності. У межах одного виду відповідальності може застосовуватися різний набір санкцій.
Окрім того, за правилами ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України божник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
В ст. 275 Господарського кодексу України зазначено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Закон України "Про ринок електричної енергії" передбачає, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах (ст. 4).
Державне регулювання ринку електричної енергії здійснює Регулятор (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, далі - НКРЕКП) у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства (ст. 6).
Згідно розділу ХІ Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №309, послуги з передачі електричної енергії та з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління надаються на договірних засадах на основі типових договорів згідно з порядком, визначеним цим Кодексом (пункт 1.1.).
Типові форми договорів про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління та про надання послуг з передачі електричної енергії наведені в додатках 5 та 6 до цього Кодексу відповідно (пункт 1.2.).
Доступ до системи передачі надається Користувачу лише на підставі укладеного договору про надання послуг з передачі електричної енергії. Діяльність на ринку електричної енергії без укладення договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління у випадках, передбачених цим Кодексом, не допускається. (пункт1.3.).
За правилами Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. (ст. 13).
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ст. 86).
Мотивована оцінка аргументів сторін та поданих доказів.
На підставі укладеного Договору № 0206-02024 від 01.01.2019 зі змінами між сторонами виникли зобов`язання, в силу яких ПрАТ НЕК "Укренерго" зобов`язалось надавати Послугу з передачі електричної енергії відповідно до умов Договору, а ТОВ "КОЕК" зобов`язалось здійснювати оплату за Послугу відповідно до умов Договору.
За змістом укладеного Договору сторонами узгоджено здійснення оплати на умовах поетапної попередньої оплати у розмірі та строки, передбачені пунктом 6.2. Договору, та передбачено строк остаточного розрахунку згідно пункту 6.5. Договору.
Наведені в пунктах 6.2., 6.5. порядок і терміни розрахунку узгоджені між сторонами та є обов`язковими до виконання в милу наведених вище положень законодавства.
Як зазначає позивач, відповідачем порушено терміни розрахунку по плановим обсягам за період серпень, грудень 2019 року, січень, лютий, квітень, серпень, листопад, грудень 2020 року, січень, лютий, березень 2021 року та за фактичним споживанням за період грудень 2020 року.
Відповідач заперечує вказані твердження позивача, вказуючи на те, що між сторонами не було погоджено планові обсяги Послуг у відповідності до порядку, встановленого Договором. Відповідач вважає, що за вказаних обставин сплаті підлягає лише фактично отриманий обсяг.
Крім того, відповідач зазначає про встановлення заборони нараховувати штрафні санкції згідно постанови НКРЕКП № 766 від 08.04.2020.
Досліджуючи зазначені обставини суд враховує, що згідно умов Договору плановий обсяг Послуги визначається на основі наданих Користувачем і погоджених ОСП повідомлень щодо планового обсягу передачі електроенергії на розрахунковий місяць (пункт 4.1.).
За пунктом 10.1. Договору планові обсяги передачі електроенергії Користувач зобов`язаний подавати ОСП до 25 числа місяці, що передує розрахунковому. ОСП протягом 5 робочих днів погоджує планові обсяги передачі і повертає їх Користувачу.
Як встановлено матеріалами справи, ТОВ "КОЕК" подано до ПрАТ НЕК "Укренерго" письмові відомості щодо планових обсягів за відповідний період (том І а.с. 68-78).
Матеріали справи не містять доказів повернення погоджених ПрАТ НЕК "Укренерго" планових обсягів відповідачу.
Поряд з цим, суд дійшов висновку, що наведене (відсутність повернення погоджених обсягів) не свідчить про відсутність підстав для здійснення попередньої оплати планової вартості послуги ОСП в строки, визначені Договором, та не означає неможливість такої оплати, виходячи з того, що за Договором саме на Користувача покладено обов`язок визначити дані щодо таких планових обсягів.
В даному випадку суд також враховує фактичні відносини, що склались між сторонами під час виконання Договору, а саме, як зазначає позивач - співпраця у формі вчинення узгоджених дій з визначення вартості послуги в обсязі, що планується на розрахунковий місяць.
Вказане підтверджується фактичною оплатою відповідачем планових обсягів з розрахунку, згідно наданих відповідачем даних та відсутністю заперечень позивача щодо повідомлених обсягів.
Відповідно до наданих позивачем згідно клопотань від 27 і 28.10.2021 роздруківок з інтернет даних щодо оформлених та направлених відповідачу на електронну пошту рахунків вбачається повна відповідність обсягів Послуг, на які оформлено рахунки, із плановими обсягами Послуг, дані щодо яких визначено відповідачем.
За вказаних обставин є підтвердженим обов`язок відповідача здійснити оплату планових обсягів в терміни згідно пункту 6.1. Договору за повідомленими відповідачем плановими обсягами.
Поряд з цим суд погоджується з доводами відповідача щодо наявності підстав для застосування постанови НКРЕКП № 766 від 08.04.2020 у відповідній редакції.
Так, 08.04.2020 НКРЕКП прийнято постанову № 766 "Про дії учасників ринку електричної енергії у період дії карантину та обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)".
Відповідно до п. 1 постанови НКРЕКП в редакції на момент її прийняття постановлено на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни надати такі настанови, зокрема, оператору системи передачі (який виконує функцію Адміністратора розрахунків) не застосовувати до електропостачальників заходи, передбачені підпунктами 1-6 пункту 1.7.2 глави 1.7 розділу І Правил ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 307, та заходи, передбачені пунктом 5.7 Типового договору про надання послуг з передачі електричної енергії, що є додатком 6 до Кодексу системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 309. Електропостачальники не набувають статусу "Дефолтний".
Постановою від 30.04.2020 № 905 пункт 1 вказаної постанови замінений двома новими пунктами 1 та 2 такого змісту:
"1. Оператору системи передачі (який виконує функцію Адміністратора розрахунків) не застосовувати до електропостачальників та операторів систем розподілу заходи, передбачені пунктом 1.7.5 глави 1.7 розділу І Правил ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 307. Електропостачальники та оператори систем розподілу не набувають статусу "Дефолтний".
2. Оператору системи передачі (який виконує функцію Адміністратора розрахунків) не застосовувати до електропостачальників заходи, передбачені пунктами 5.7 та 7.4 Типового договору про надання послуг з передачі електричної енергії, що є додатком 6 до Кодексу системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 309 (або пунктами, аналогічними за змістом в укладених сторонами договорах).".
Змінами, внесеними постановою НКРЕКП від 27.01.2021 № 93, пункт 2 постанови виключений.
Отже, приписи вказаної постанови передбачали, що в період з 08.04.2020 по 26.01.2021 оператор системи передачі, який виконує функцію Адміністратора розрахунків, яким є НЕК "Укренерго", не міг застосовувати до електропостачальників пеню та штраф за прострочення платежу.
Суд враховує, що згідно ст. 6 Закону України "Про ринок електричної енергії", державне регулювання ринку електричної енергії здійснює Регулятор, тобто НКРЕКП, у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.
До повноважень Регулятора на ринку електричної енергії належать, зокрема, затвердження типових та примірних договорів, визначених цим Законом.
Регулятор має право видавати обов`язкові для виконання учасниками ринку рішення.
Наведені положення відповідають функціям та повноваженням Регулятора, які визначені Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг".
Як встановлено, Договір про надання послуг з передачі електричної енергії № 0206-02024 від 01.01.2019 укладено на основі Типового договору, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 N 309 одночасно із затвердженням Кодексу системи передачі.
Умови укладеного між сторонами Договору відповідають змісту Типового договору, у тому числі в частині визначеного порядку розрахунку та передбаченої в пункті 5.7. Типового договору відповідальності.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що постанова НКРЕКП № 766 від 08.04.2020 є обов`язковою для виконання позивачем і відповідачем як учасниками ринку електричної енергії, а отже положення такої постанови підлягають застосуванню до спірних правовідносин в період чинності відповідних положень постанови.
Твердження позивача про те, що наведена постанова лише відтерміновувала пред`явлення позовів про нарахування штрафних санкцій є хибним, оскільки за вказаною постановою передбачалось саме не застосування заходів, які передбачені п. 5.7. Типового договору, а саме сплата пені та нарахування штрафу в період чинності відповідних положень постанови.
Є помилковою твердження відповідача про заборону нараховувати 3% річних, оскільки постанова НКРЕКП № 766 від 08.04.2020 таких заборон не містить. В даному випадку позивач нараховує 3% річних у відповідності до положень ст. 625 Цивільного кодексу України, щодо застосування якої відсутні будь-які обмеження.
Також є необґрунтованими аргументи відповідача стосовно визначеного ним періоду заборони згідно постанови. За змістом постанови НКРЕКП № 766 від 08.04.2020 у відповідній редакції передбачалось, що заходи згідно п. 5.7. Типового договору не застосовуються до електропостачальників в період дії карантину та протягом 30 днів з дня його відміни. Тобто - такі обмежувальні заходи продовжувались протягом 30 днів після відміни карантину, а не після відміни відповідних положень постанови, як вважає відповідач. Постанова НКРЕКП № 93 від 27.01.2021, якою виключено відповідні положення постанови № 766 від 08.04.2020 іншого не передбачала. Наразі строк дії карантину встановлений до 31.12.2021 року.
Щодо розрахунку позивача суд також враховує норми ст. ст. 253. 254 Цивільного кодексу України, якими встановлено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.
Банківським днем є робочий день, протягом якого банк здійснює банківські операції.
Беручи до уваги викладене, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги в частині нарахування штрафних санкцій та 3% річних за прострочення оплати послуг за наступні періоди та в наступних розмірах:
- серпень 2019 року (попередня оплата планової вартості послуг):
за період прострочення оплати 3-го платежу з 16.08.2019 по 18.08.2019 на суму простроченого платежу 7 600 733,86 грн, що становить 1 874,15 грн 3% річних;
- грудень 2019 року (попередня оплата планової вартості послуг):
3% річних
за період прострочення оплати 2-го платежу з 11.12.2019 по 12.12.2019 (до дати наступного платежу в сумі 300 106,38 грн) на суму 4 129 459,71 грн, що становить 678,82 грн;
за період з 13.12.2019 по 15.12.2019 (до дати наступного платежу 825 891,94 грн) на суму 3 829 353,33 грн, що становить 944,22 грн;
за 16.12.2019 (до дати наступного платежу 825 891,94 грн) на суму 3 003 461,39 грн, що становить 246,86 грн;
за 17.12.2019 (до дати наступного платежу 825 891,94 грн) на суму 2177 569,45 грн, що становить 178,98 грн;
за 18.12.2019 (до дати наступного платежу 825 891,94 грн) на суму 1 351 677,51 грн, що становить 111,10 грн;
за 19.12.2019 (до дати наступного платежу 825 891,94 грн) на суму 525 785,57 грн, що становить 43,22 грн;
за період прострочення оплати 3-гоплатежу попередньої оплати з 17.12.2019 (15.12.2019 вихідний день, неділя, а отже останній день строку оплати 16.12.2019) по 20.12.2019 (до дати наступного платежу в сумі 1 651 783,89 грн) на суму 3 829 353,34 грн (з врахуванням попередніх оплат), що становить 1 258,97 грн;
за період з 21.12.2019 по 22.12.2019 (до дати наступного платежу в сумі 825 891,94 грн) на суму 2 177 569,45 грн, що становить 357,96 грн;
за 33.12.2019 (до дати наступного платежу в сумі 1 651 783,89 грн) на суму 1 351 677,51 грн, що становить 111,10 грн;
за період прострочення оплати 4-го платежу попередньої оплати з 21.12.2019 по 12.01.2020 (до дати наступного платежу в сумі 8 234 552,62 грн з врахуванням) на суму 3 829 353,34 грн (з врахуванням попередніх оплат), що становить 7 239,05 грн;
за період прострочення оплати 5-го платежу попередньої оплати з 27.12.2019 (25.12.2019 вихідний святковий день) до 12.01.2020 (до дати наступного платежу в сумі 8 234 552,62 грн) на суму 4 129 459,71 грн, що становить 5 758,80грн;
а всього - 16 929,08 грн;
- січень 2020 року (попередня оплата планової вартості послуг):
за період прострочення оплати 1-го платежу з 04.01.2020 (банківські дні для оплати 2 і 3 січня 2020, 1 січня 2020 вихідний) по 07.01.2020 (до дати наступного платежу в сумі 1 098 352,28 грн) на суму 2 286 460,80 грн, що становить 749,66 грн;
за 08.01.2020 (до дати наступного платежу в сумі 1 098 352,28 грн) на суму 1188 108,52 грн, що становить 97,65 грн;
за 09.01.2020 (до дати наступного платежу в сумі 1 098 352,28 грн) на суму 89 756,24 грн, що становить 7,38 грн;
за період прострочення оплати 2-го платежу попередньої оплати з 11.01.2020 по 19.01.2020 (до дати наступного платежу в сумі 828 005,18 грн) на суму 2 286 460,81 грн, що становить 1 691,36 грн;
за 20.01.2020 (до дати наступного платежу в сумі 1 098 352,28 грн) на суму 1 458 455,63 грн, що становить 119,87 грн;
за 21.01.2020 (до дати наступного платежу в сумі 1 098 352,28 грн) на суму 360 103.35 грн, що становить 29,30 грн
за період прострочення оплати 3-гоплатежу попередньої оплати з 16.01.2020 по 21.01.2020 (до дати наступного платежу в сумі 1 098 352,28 грн, з яких 738 248,93 грн оплата за 3 платіж) на суму 5 491 761,41 грн, що становить 2 708,27 грн;
за 22.01.2020 (до дати наступного платежу в сумі 1 098 352,28 грн) на суму 4 753 512,48 грн, що становить 390,70 грн;
за 23.01.2020 (до дати наступного платежу в сумі 2 196 704,56 грн) на суму 3 655 160,20 грн, що становить 300,42 грн;
за період з 24.01.2020 по 28.01.2020 (до дати наступного платежу в сумі 12 441 978,42 грн) на суму 1 458 455,64 грн, що становить 599,37 грн;
за період прострочення оплати 4-го платежу попередньої оплати з 21.01.2020 по 28.01.2020 (до дати платежу в сумі 12 441 978,42 грн) на суму 5 491 761,41 грн, що становить 3 611,02 грн;
за період прострочення оплати 5-го платежу попередньої оплати 28.01.2020 (25 і 26 січня 2020 вихідні дні) на суму 5 491 761,41 грн, що становить 450,14 грн;
а всього - 10 755,14 грн 3% річних;
- лютий 2020 (попередня оплата планових платежів):
3% річних по 1-му платежу
підстави для нарахувань згідно розрахунку позивача по 1-му платежу за 03 і 04 лютого 2020 року відсутні, так як 1 і 2 лютого 2020 року вихідні, 3 і 4 лютого 2020 року є банківськими днями, граничний строк оплати до 17:00 год. 04.02.2020.
за 05.02.2020 (до дати наступного платежу в сумі 1 007 529,11 грн) на суму 2 993 159,59 грн, що становить 246,01 грн;
за 06.02.2020 (до дати наступного платежу в сумі 6 015 746,77 грн) на суму 1 985 630,48 грн, що становить 163,20 грн;
а всього - 409,21 грн;
- квітень 2020 року (попередня оплата планових вартості Послуги):
3% річних
за період прострочення оплати 1-го платежу попередньої оплати з 03.04.2020 по 09.04.2020 (до дати наступного платежу в сумі 3 558 933,50 грн) на суму 711 794,14 грн, що становить 409,53 грн;
за період прострочення оплати 2-го платежу попередньої оплати з 11.04.2020 по 14.04.2020 (до дати наступного платежу в сумі 3 558 933,50 грн) на суму 1 423 588,30 грн, що становить 468,03 грн;
за період прострочення оплати 3-гоплатежу попередньої оплати 16.04.2020 (до дати наступного платежу в сумі 3 558 933,50 грн, з яких 738 248,93 грн оплата за 3 платіж) на суму 2 135 382,46 грн, що становить 175,51 грн;
за період прострочення оплати 4-го платежу попередньої оплати з 22.04. (18, 19, 20 квітня 2020 вихідні, Великдень) по 23.04.2020 (до дати платежу в сумі 3 558 933,50 грн) на суму 3 558 933,54 грн, що становить 583,43 грн;
за період прострочення оплати 5-го платежу попередньої оплати з 28.04. (25 і 26 квітня 2020 вихідні) по 11.05.2020 (до дати платежу в сумі 5 388 764,59 грн) на суму 3 558 971,70 грн, що становить 4 084,07 грн;
а всього - 5 720,57 грн;
- серпень 2020 (попередня оплата планової вартості послуги);
підстави для нарахувань згідно розрахунку позивача по 1-му платежу за 03.08.2020 відсутні, оскільки 1 і 2 серпня 2020 вихідні, 3 і 4 серпня 2020 банківські дні, граничний строк оплати до 17:00 год 2-го банківського дня, тобто до 17:00 год. 04.08.2020, відповідачем сплачено суму 04.08.2020;
- листопад 2020 (попередня оплата планової вартості Послуги);
3% річних
підстави для нарахування згідно розрахунку позивача по 1-му платежу 3% річних за 02.11.2020 відсутні, оскільки 01.11.2020 вихідний день, 02 і 03 листопада 2020 банківські днів, граничний строк оплати до 17:00 год 2-го банківського дня, тобто до 17:00 год 03.11.2020;
за період прострочення оплати 4-го платежу попередньої оплати з 21.11.2020 по 29.11.2020 (до дати платежу в сумі 5 400 000,00 грн) на суму 5 774 110,63 грн, що становить 2 372,92 грн;
за період з 30.11.2020 по 13.12.2020 (до дати платежу в сумі 15 761 847,84 грн) на суму 374 110,63 грн, що становить 430,48 грн;
за період прострочення оплати 5-го платежу попередньої оплати з 26.11.2020 по 13.12.2020 (до дати платежу в сумі 15 761 847,84 грн) на суму 5 774 110,63 грн, що становить 8 542,52 грн;
а всього - 11 345,92 грн 3% річних;
підстави для нарахування пені по вказаним вище періодам згідно розрахунку позивача відсутні у зв`язку з постановою НКРЕКП № 766 від 08.04.2020;
- грудень 2020 року
3% річних
за період прострочення оплати 1-го платежу 1 день ( строк оплати до 17:00 год. 02.12.2020, оплачено 03.12.2020) на суму 10 896 283,17 грн, що становить 895,59 грн;
підстави для нарахування згідно розрахунку позивача по 1-му платежу 3% річних за 02.12.2020 відсутні, оскільки 02.12.2012 є другим банківським днем, а отже граничний строк оплати до 17:00 год 02.12.2020;
за період прострочення оплати 2-го платежу попередньої оплати з 11.12.2020 по 11.01.2021 (до дати платежу в сумі 16 760 587,46 грн) на суму 10 896 283,17 грн, що становить 28 658,72 грн;
за період прострочення оплати 3-го платежу попередньої оплати з 16.12.2020 по 11.01.2021 (до дати платежу в сумі 16 760 587,46 грн) на суму 10 896 283,17 грн, що становить 24 180,79 грн;
за період з 12.01.2021 по 17.01.2021 (до дати платежу в сумі 16 760 587,46 грн) на суму 5 031 978,90 грн, що становить 2 481,52 грн;
за період прострочення оплати 4-го платежу попередньої оплати з 22.12.2020 (20.12.2020 вихідний день) по 17.01.2021 (до дати платежу в сумі 16 760 587,46 грн) на суму 10 896 283,17 грн, що становить 24 156,32 грн;
за період прострочення оплати 5-го платежу попередньої оплати з 26.12.2020 по 17.01.2021 (до дати платежу в сумі 16 760 587,46 грн) на суму 10 896 283,17 грн, що становить 20 598,45 грн;
за період з 18.01.2020 по 26.01.2021 (до дати платежу в сумі 16 760 587,47 грн) на суму 10 063 957,78 грн, що становить 7 444,57 грн;
за період прострочення платежу за актом приймання-передачі послуг від 31.12.2020 з 23.01.2021 по 26.01.2021 на суму 6 696 629,71 грн, що становить 2 201,63 грн;
а всього - 110 617,59 грн 3 % річних
підстави для нарахування пені по вказаним вище періодам згідно розрахунку позивача відсутні у зв`язку з постановою НКРЕКП № 766 від 08.04.2020;
- січень 2021 року:
3% річних
за період прострочення оплати 1-го платежу попередньої оплати з 06.01.2021 (другий банківський день 05.01.2021) по 03.02.2021 (до дати оплати в сумі 7 348 485,14 грн) на суму 7 348 485,14 грн, що становить 17 515,57 грн;
за період прострочення оплати 2-го платежу попередньої оплати з 12.01.2021 (10.01.2021 вихідний) по 14.02.2021 (до дати платежу в сумі 10 240 678,95 грн) на суму 7 348 485,14 грн, що становить 20 535,49 грн;
за період прострочення оплати 3-го платежу попередньої оплати з 16.01.2021 по 14.02.2021 (до дати платежу в сумі 10 240 678,95 грн) на суму 7 348 485,14 грн, що становить 18 119,55 грн
з 15.02.2021 по 16.02.2021 (до дати платежу в сумі 10 380 000,00 грн) на суму 4 456 291,33 грн, що становить 732,54 грн;
за період прострочення оплати 4-го платежу попередньої оплати з 21.01.2021 по 16.02.2021 (до дати платежу в сумі 10 380 000,00 грн) на суму 7 348 485,14 грн, що становить 16 307,58 грн;
з 17.02.2021 по 18.02.2021 (до дати платежу в сумі 10 380 000,00 грн) на суму 1 424 776,47 грн, що становить 234,21 грн;
за період прострочення 5-го платежу попередньої оплати з 26.01.2021 по 18.02.2021 (до дати платежу в сумі 10 380 000,00 грн) на суму 7 348 485,14 грн, що становить 14 495,64 грн;
а всього - 87 940,58 грн 3% річних;
пеня з урахуванням дати набрання чинності постановою НКРЕКП № 93 від 27.01.2021, якою виключено пункт 2 постанови НКРЕКП № 766 від 08.04.2020, нараховується починаючи з 27.01.2021 та в межах період розрахунку позивача становить:
по 1-му платежу - з 27.01.2021 по 03.02.2021 на суму 7 348 485,14 грн - 19 327,52 грн;
по 2-му платежу - з 27.01.2021 по по 14.02.2021 на суму 7 348 485,14 грн - 45 902,87 грн;
по 3-му платежу - з 27.01.2021 по 14.02.2021 на суму 7 348 485,14 грн - 45 902,87 грн;
з 15.02.2021 по 16.02.2021 на суму 4 456 291,33 грн - 2 930,16 грн;
по 4-му платежу - з 27.01.2021 по 16.02.2021 на суму 7 348 485,14 грн - 50 734,75 грн;
з 17.02.2021 по 18.02.2021 на суму 1 424 776,47 грн - 936,84 грн;
по 5-му платежу - з 27.01.2021 по 18.02.2021на суму 7 348 485,14 грн - 55 566,63 грн.
а всього - 221 301,64 грн пені;
щодо штрафу:
підстави для нарахування штрафу по 1-му плановому платежу відсутні, оскільки прострочення менше 30 календарних днів, а саме - період прострочення з 06.01.2021 (01, 02, 03 січня 2021 святкові та вихідні дні, 04 і 05 січня 2021 банківські дні, а отже граничний строк оплати до 17:00 год 05.01.2021, прострочення з 06.01.2021 по 03.02.2021, так як оплачено 04.02.2021, кількість днів прострочення 29 календарних днів не включаючи день оплати);
за 2-ий плановий платіж період прострочення з 12.01.2021 (10.01.2021 вихідний) по 14.02.2021 на суму 7 348 485,14 грн, тобто 34 календарних днів, що становить 514 393,96 грн штрафу; право нараховувати штраф за пунктом 5.7. Договору виникло на 31 календарний день прострочення, тобто станом на 11.02.2021 (31 календарний день прострочення), коли відповідні положення постанови НКРЕКП № 766 від 08.04.2020 вже були виключені.
- лютий 2021 року:
3% річних та пені:
за період прострочення оплати 1-го планового платежу з 03.02.2021 по 28.02.2021 (до дати оплати в сумі 7 545 300,67 грн) на суму 7 545 300,67 грн, що становить 15 317,06 грн 3% річних та 62 016,17 грн пені;
за період прострочення 2-го планового платежу з 11.02.2021 по 04.03.2021 (до дати оплати в сумі 7 545 300,67 грн) на суму 7 545 300,67 грн, що становить 13 479,01 грн 3% річних та 54 574,23 грн пені;
за період прострочення 3-го планового платежу з 16.02.2021 по 09.03.2021 (до дати оплати в сумі 7 545 300,67 грн) на суму 7 545 300,67 грн, що становить 13 479,01 грн 3% річних та 55 099,23 грн пені;
за період прострочення 4-го планового платежу з з 23.02.2021 (20 і 21 лютого 2021 вихідні) по 14.03.2021 (до дати оплати в сумі 7 545 300,67 грн) на суму 7 545 300,67 грн, що становить 12 403,23 грн 3% річних та 51 680,14 грн пені ;
за період прострочення 5-го планового платежу з 26.02.2021 по 18.03.2021 (до дати оплати в сумі 7 545 300,67 грн) на суму 7 545 300,67 грн, що становить 12 866,33 грн та 54 533,92 грн пені;
а всього - 67 544,64 грн 3% річних та 277 903,69 грн пені;
- березень 2021 року:
за період прострочення оплати 1-го платежу з 03.03.2021 по 28.03.2021 (до дати оплати в сумі 6 829 710,45 грн) на суму 6 829 710,45 грн, що становить 14 595,00 грн 3% річних та 62 870,77 грн пені;
за період прострочення оплати 2-го планового платежу з 11.03.2021 по 04.04.2021 (до дати оплати в сумі 6 829 710,45 грн) на суму 6 829 710,45 грн, що становить 14 033,65 грн 3% річних та 60 812,49 грн пені;
за період прострочення оплати 3-го планового платежу з 16.03.2021 по 08.04.2021 (до дати оплати в сумі 6 829 710,45 грн) на суму 6 829 710,45 грн, що становить 13 472,31 грн 3% річних та 56 379,99 грн пені;
за період прострочення 4-го планового платежу з 23.03.2021 (20 і 21 березня 2021 вихідні) по 12.04.2021 (до дати оплати в сумі 6 829 710,45 грн) на суму 7 545 300,67 грн, що становить 11 788,27 грн 3% річних та 51 082,49 грн пені;
за період прострочення оплати 5-го планового платежу з 26.03.2021 по 20.04.2021 (до дати оплати в сумі 6 829 710,45 грн) на суму 6 829 710,45 грн, що становить 14 595,00 грн 3% річних та 65 116,14 грн пені;
а всього - 68 484,23 грн 3% річних та 296 261,88 грн пені.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення 381 621,11 грн 3% річних, 795 467,21 грн пені та 514 393,96 грн штрафу.
У задоволенні позовних вимог в іншій частині суд відмовляє.
Судовий збір за правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Інших судових витрат сторони не заявляють.
Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія" (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, буд. 78,ідентифікаційний код 42132581) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" ( 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25, ідентифікаційний код ) 381 621,11 грн 3% річних, 795 467,21 грн пені та 514 393,96 грн штрафу, а також 25 372,23 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
У задоволенні позову в іншій частині відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення направити Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго"(01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25) та Товариству з обмеженою відповідальністю "Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія" (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, буд. 78).
Повне рішення складено 10.11.2021.
Суддя В.В.Тимошевська