ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/20516/21 пров. № А/857/2246/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача:Гінди О.М.
суддів:Ніколіна В.В., Пліша М.А.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2021 року (головуючий суддя: Кравців О.Р., місце ухвалення - м. Львів) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перерахунок пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 , 19.11.2021 звернувся з позовом до суду, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з 01.10.2020 у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення з яких обраховується пенсія, згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 27.07.2021 № 454 та згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 27.07.2021 № 455;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та здійснювати виплату перерахованої, згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 27.07.2021 № 454, пенсії з 01.10.2020, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат, які не змінюються та з урахуванням виплачених сум при проведенні подальших перерахунків пенсії за вислугу років;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та здійснювати виплату перерахованої, згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 27.07.2021 № 455, пенсії з 01.02.2021, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат, які не змінюються та з урахуванням виплачених сум при проведенні подальших перерахунків пенсії за вислугу років.
Обґрунтовує позов тим, що підстави відмови відповідача у перерахунку його пенсії є надуманими та такими, що не відповідають вимогам законодавства. Крім того, на переконання позивача перерахунок його пенсії має бути здійснений без обмеження максимального розміру, оскільки таке право визначено рішенням суду яке набрало законної сили.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2021 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2020 у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення з яких обраховується пенсія, згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 27.07.2021 № 454 та згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 27.07.2021 № 455.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок ОСОБА_1 та здійснювати виплату перерахованої, згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 27.07.2021 № 454, пенсії з 01.10.2020, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок ОСОБА_1 та здійснювати виплату перерахованої, згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 27.07.2021 № 455, пенсії з 01.02.2021 без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Із цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив в апеляційному порядку. Вважає його таким, що прийняте з порушенням норм матеріального права, а тому просить його скасувати в частині задоволення позовних вимог, та в цій частині постановити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт покликається на те, що згідно з поданням про призначення пенсії, скерованим Львівським обласним військовим комісаріатом, підполковника юстиції ОСОБА_1 звільнено у запас. На підставі документів скерованих уповноваженим органом, а саме - Львівським обласним військовим комісаріатом, позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Тобто, позивачу пенсія відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не призначалась, а у зв`язку із закінченням групи інвалідності, на підставі особистої заяви позивача від 22.07.2022, йому призначена пенсія за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивачем, 28.03.2022 подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін та 21.04.2022 подано доповнення до відзиву.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких мотивів.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок із зазначеними основними та додатковими щомісячними видами грошового забезпечення, які для подання до ГУПФУ у Львівській області видав орган, уповноважений видавати такі довідки, отже у позивача наявне право на здійснення перерахунку пенсії з 01.10.2020 та з 01.02.2021 на підставі довідок Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 27.07.2021 № 454 від 27.07.2021 № 455.
Щодо вимог в частині зобов`язання здійснити перерахунок та виплачувати пенсію з урахуванням раніше проведених виплат, які не змінюються та з урахуванням виплачених сум при проведенні подальших перерахунків пенсії за вислугу років, то суд першої інстанції дійшов висновку, що такі задоволенню не підлягають, як передчасні.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивачу з 22.05.2019 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, в розмірі 60% грошового забезпечення.
Позивачу з 22.05.2019 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, в розмірі 60% грошового забезпечення.
З 01.08.2020 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в розмірі 51% грошового забезпечення в сумі 19583,85 грн.
З 01.08.2020 з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії, загальний розмір пенсії позивача становив 17120,00 грн.
Не погоджуючись із обмеженням пенсії максимальним розміром позивач звертався до ГУПФ України у Львівській області із заявою від 09.09.2020.
У відповідь на вказану заяву ГУПФ України у Львівській області надало лист - відповідь від 21.09.2020 № 6475-6875/Л-02/8-1300/20, у якому зазначило, що пенсія позивача призначена та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.
Вважаючи вказані дії відповідачів протиправними, позивач звернувся з позовом до суду.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.04.2021 скасовано рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/7908/20 та визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення з 01 серпня 2020 року виплати пенсії ОСОБА_1 з обмеженням її максимального розміру; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.08.2020 виплату та виплачувати ОСОБА_1 пенсію без обмеження її максимальним розміром, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 01.08.2020.
На виконання постанови суду апеляційної інстанції, з 01.08.2020 ГУПФУ у Львівській області здійснило перерахунок пенсії позивачу, що підтверджується перерахунком за пенсійною справою № 1301020459.
В подальшому, Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Західного регіону відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 № 6-р/2020, ст. 81 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» виготовила та видала ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 № 455 від 27.07.2021 та довідку про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 11.09.2020 № 454 від 27.07.2021.
Відповідно до вказаних довідок розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за аналогічною посадою включає, як основні так і додаткові складові грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень).
ОСОБА_1 , 05.10.2021 звернувся до ГУПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі зазначених довідок про розмір грошового забезпечення.
Листом ГУПФУ у Львівській області повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку його пенсії відповідно до поданих довідок без обмеження максимального розміру пенсії.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною 1 ст. 308 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Оскільки, відповідачем оскаржується в апеляційному порядку судове рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, отже, предметом розгляду в суді апеляційної інстанції, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 308 КАС України, є законність і обґрунтованість судового рішення суду, лише в цій частині.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991 (далі Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Обчислення пенсій окремим категоріям військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які були відряджені для виконання службових обов`язків до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших цивільних установ, організацій і підприємств, у тому числі у довготермінові закордонні відрядження, здійснюється за переліком посад і в порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Стаття 63 Закону № 2262-XII регламентує питання перерахунку раніше призначених пенсій.
Згідно ч. ч. 1, 2, 4, 5 ст. 63 Закону№ 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, з набранням чинності Постанови № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, виникли підстави для перерахунку пенсії.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» (далі - Порядок № 45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (п. 2 Порядку № 45).
Згідно абз. 1, 2 п. 3 Порядку № 45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що абз. 9 п. 3 Порядку № 45 визначає, що особам, які відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов`язків.
Крім цього, абз. 6 п. 5 Порядку № 45 передбачено, що особам, які відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо із займаних посад у зазначених органах, установах, до яких вони були відряджені, грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого вони були відряджені. За бажанням особи грошове забезпечення враховується за посадою, яку особа займала до відрядження для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що згідно витягу із наказу Міністра оборони України від 30.06.2016 № 591, ОСОБА_1 прийнято на військову службу за контрактом та відряджено до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі. Наведене підтверджується витягом з послужного списку ОСОБА_1 особовий номер НОМЕР_1 .
Суд апеляційної інстанції зауважує, що предметом спору у цій справі є наявність чи відсутність права позивача на перерахунок пенсії з 01.10.2020 та з 01.20021, як особи, що отримує пенсію на підставі Закону № 2262-XII, відповідно до довідок від 27.07.2021 № 454, № 455, які видані Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону, тобто органом з якого ОСОБА_1 було звільнений з військової служби.
Так, Інструкція з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України», затверджена наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22.01.2015 за № 73/26518 (далі Інструкція), розроблена відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (із змінами).
Відповідно до п. 2.1 Інструкції, робота із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України здійснюється, зокрема, районними (міськими, районними у містах, об`єднаними районними, об`єднаними міськими) ТЦКСП (територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки) (далі - районні ТЦКСП); обласними ТЦКСП.
Згідно з п. 2.6 Інструкції на обласні ТЦКСП покладаються, зокрема:
- оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;
- визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний ТЦКСП складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;
- складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (зі змінами);складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком № 45 (зі змінами);
При цьому, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно пункту 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статті 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо алгоритму дій щодо перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців, у разі зміни розміру їх грошового забезпечення, містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Проаналізувавши вищенаведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що особам, які відряджалися наказом Міністра оборони України для виконання службових обов`язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов`язків.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що оскільки позивач, згідно наказу Міністра оборони України від 30.06.2016 № 591, був відряджений до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі, то саме довідка обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, як органу, який уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, буде вважатися належною підставою для перерахунку призначеної позивачу пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Крім цього, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що подання про призначення пенсії позивачу скеровувалося до пенсійного органу, саме Львівським обласним військовим комісаріатом (а. с. 45-46), на який до внесених змін в Інструкцію, покладався, зокрема: обов`язок щодо оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (зі змінами).
Разом з тим, суд апеляційної інстанції зауважує, що ОСОБА_1 21.07.2021 звертався до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про необхідність направлення Львівським ОТЦК запиту до Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону України щодо оформлення і надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 11.09.2020 та 01.01.2021.
Однак, листом ОТЦК від 02.03.2021 № 7763 у задоволенні такої відмовлено, у зв`язку з тим, що позивач у розпорядження зараховувався наказом Міністра оборони України, а тому відповідно до п. 5 Порядку № 45, особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними посадами або відповідними посадами в органі, з якого вони були відрядженні. Тобто, у Львівського ОТЦК немає необхідності витребувати довідку від організації, з якої позивач звільнений з військової служби.
Також, суд апеляційної інстанції вважає безпідставними покликання позивача щодо того, що у спірних правовідносинах, згідно Порядку № 3-1, підставою для вчинення дій спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера, так і рішення прийняте КМУ. Оскільки, пенсійних орган не зобов`язаний здійснювати перерахунок пенсії на підставі будь-яких довідок, що подаються пенсіонерами лише через те, що у певний період часу у відповідному органі збільшилося грошове забезпечення за аналогічною займаною позивачем посадою, так як Порядком № 45 визначено чіткий, алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, якого відповідач, згідно частини другої статті 19 Конституції України, повинен дотримуватися.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскільки суд першої інстанції при вирішенні цієї справи не застосував норми абзацу 9 пункту 3 та абзацу 6 пункту 5 Порядку № 45, які передбачають, що перерахунок пенсії відрядженим особам здійснюється на підставі довідки про розмір грошового забезпечення та з грошового забезпечення, яке було обчислено в органі, з якого такі особи були відряджені, а тому, такі обставини є безсумнівною підставою для скасування рішення суду в частині задоволення позову та прийняття постанови про відмову в задоволенні позову в цій частині.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції при частковому задоволенні позову допустив невідповідність своїх висновків обставинам справи, що відповідно до приписів ст. 317 КАС України є підставою для скасування судового рішення в частині та прийняття у цій частині нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 311, 317 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
постановив:
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задовольнити частково.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2021 року у справі № 380/20516/21 в частині задоволення позову ОСОБА_1 скасувати та прийняти у цій частині нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
У решті рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2021 року у справі № 380/20516/21 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п`ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя О. М. Гінда судді В. В. Ніколін М. А. Пліш