ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2024 рокуЛьвівСправа № 380/20516/21 пров. № Н-А/857/2246/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача:Гінди О.М.,
суддів:Ніколіна В.В., Пліша М.А.,
розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про перегляд постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2022 року за нововиявленими обставинами у справі у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 , 19.11.2021 звернувся з позовом до суду, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з 01.10.2020 у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення з яких обраховується пенсія, згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 27.07.2021 № 454 та згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 27.07.2021 № 455;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та здійснювати виплату перерахованої, згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 27.07.2021 № 454, пенсії з 01.10.2020, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат, які не змінюються та з урахуванням виплачених сум при проведенні подальших перерахунків пенсії за вислугу років;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та здійснювати виплату перерахованої, згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 27.07.2021 № 455, пенсії з 01.02.2021, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат, які не змінюються та з урахуванням виплачених сум при проведенні подальших перерахунків пенсії за вислугу років.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2021 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2020 у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення з яких обраховується пенсія, згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 27.07.2021 № 454 та згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 27.07.2021 № 455.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок ОСОБА_1 та здійснювати виплату перерахованої, згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 27.07.2021 № 454, пенсії з 01.10.2020, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок ОСОБА_1 та здійснювати виплату перерахованої, згідно з довідкою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 27.07.2021 № 455, пенсії з 01.02.2021 без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
У задоволенні інших позовних вимог відмовлено (далі - Рішення суду).
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2022 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено частково.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2021 року у справі № 380/20516/21 в частині задоволення позову ОСОБА_1 скасовано та прийнято у цій частині нову постанову, якою у задоволенні позову відмовлено.
У решті рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2021 року у справі № 380/20516/21 залишено без змін.
Позивач звернувся до Восьмого апеляційного адміністративного суду із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови суду. В обґрунтування поданої заяви посилається на те, що істотними для справи обставинами, що не були встановлені апеляційним судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою є те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ОТЦК) не є уповноваженою особою на видачу довідок для перерахунку пенсії для осіб, які були відрядженні до органів прокуратури та були звільненні з військової служби безпосередньо з прокурорської посади наказом керівника прокуратури; розпорядником інформації про складові грошового забезпечення за відповідною (аналогічною посадою) є лише Спеціалізована прокуратура.
Відповідач у запереченні та доповненні до заперечення на вказану заяву не погоджується з доводами, що у ній наведенні, просить таку залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2022 року в межах доводів та вимог заяви про її перегляд за нововиявленими обставинами, суд апеляційної інстанції вважає, що така підлягає задоволенню з таких мотивів.
Задовольняючи апеляційну скаргу ГУПФ у Львівській області та відмовляючи в частині задоволених позовних вимог, суд апеляційної виходив з того, що особам, які відряджалися наказом Міністра для виконання службових обов`язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов`язків.
Відповідно до частини першої статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС) судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно з частиною другою статті 361 КАС підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:
1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;
2) встановлення вироком суду або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі;
3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду.
Апеляційний суд зауважує, що нововиявлені обставини - це факти, від яких залежить виникнення, зміна чи припинення прав і обов`язків осіб, що беруть участь у справі, тобто юридичні факти. Нововиявлені обставини за своєю юридичною суттю є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які було покладено в основу судового рішення, та породжують процесуальні наслідки, впливають на законність і обґрунтованість ухваленого без їх врахування судового рішення.
До нововиявлених обставин належать факти об`єктивної дійсності, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші факти, які мають значення для правильного розв`язання спору. Необхідними та загальними ознаками нововиявлених обставин є:
1) існування цих обставин на час розгляду та вирішення справи і ухвалення судового рішення, про перегляд якого подається заява;
2) на час розгляду справи ці обставини об`єктивно не могли бути відомі ні заявникові, ні суду;
3) істотність цих обставин для розгляду справи (тобто коли врахування цих обставин судом мало б наслідком прийняття іншого судового рішення, ніж те, яке було прийняте).
Під нововиявленою обставиною мається на увазі фактична обставина, яка має істотне значення і яка об`єктивно існувала на час розгляду справи, але не була і не могла бути відома усім особам, які брали участь у справі, та суду. Нова обставина, що з`явилася або змінилася після розгляду справи, не є підставою для перегляду справ. Тобто для визнання обставини нововиявленою недостатньо, щоб особа просто не знала про наявність певної істотної обставини, а потрібно, щоб вона і не могла знати про неї. Якщо вона все-таки могла знати про певну обставину за добросовісного ставлення до справи, тоді ця підстава для перегляду відсутня.
Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 2 травня 2018 року у справі №2а-7523/10/1270, 6 лютого 2019 року у справі №822/862/15, 10 липня 2020 року у справі № 823/1440/17.
Так, у своїй заяві ОСОБА_1 вказує, що звертався до ОТЦК та Спеціалізованої прокуратури з проханням надати довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 та 01.01.2021 за відповідною (аналогічною) посадою, яку він займав в Спеціалізованій прокуратурі; та надати інформацію чи направлялись із Спеціалізованої прокуратури до ОТЦК відомості про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022.
Однак, як ОТЦК, так і Спеціалізованою прокуратурою зазначено, що у ОТЦК відсутня інформація про розмір грошового забезпечення позивача за аналогічними або відповідними посадами у Міністерстві оборони України до посад військовослужбовців Спеціалізованої прокуратури, відповідно не має підстав складати довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022. Крім того, повідомлено, що Спеціалізованою прокуратурою довідки № № 454, 455 чи зазначена інформація у них до ОТЦК не направлялась. Розпорядником інформації є Спеціалізована прокуратура.
Згідно витягу із наказу Міністра оборони України від 30.06.2016 № 591, ОСОБА_1 прийнято на військову службу за контрактом та відряджено до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі. Наведене підтверджується витягом з послужного списку ОСОБА_1 особовий номер НОМЕР_1 .
Наказом Міністра оборони України від 25.04.2019, підполковника юстиції ОСОБА_1 , заступника начальника нагляду з організації процесуального керівництва, підтримання обвинувачення в суді, додержання законів при виконанні судових рішень та координації правоохоронної діяльності управління нагляду за додержанням законів, виконанням судових рішень у кримінальному провадженні та при проведенні оперативно-розшукової діяльності військової прокуратури Західного регіону України звільнено з військової служби у запас за підпунктом б пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Спеціалізована прокуратура, 27.07.2021 відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 26 березня 2020 року № 6-р/2020 (далі Рішення №и6-р/2020), статті 81 Закону України «Про прокуратуру» (далі Закон № 1697-VII) та постанови Кабінету Міністрів України (далі КМУ) від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова № 704) виготовила та видала ОСОБА_1 довідку № № 454, 455 про розмір грошового забезпечення станом на 11.09.2020 та 01.01.2021. Відповідно до вказаних довідок розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за аналогічною посадою включає, як основні так і додаткові складові грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень).
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що вказані обставини не були відомі суду та позивачу на час перегляду рішення суду, крім того, ОТЦК не повідомляло суд, що у них відсутні будь-які відомості щодо отриманого грошового забезпечення позивача на час служби в Спеціалізованій прокуратурі. Відтак, враховуючи те, що ОТЦК не є розпорядником інформації про грошове забезпечення позивача станом на станом на 11.09.2020 та 01.01.2021, то відповідно позивач буде позбавлений можливості отримувати належний розмір пенсії.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-XII; в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) регламентує питання перерахунку раніше призначених пенсій.
Відповідно до першої, другої, четвертої-п`ятої вищезазначеної статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини шостої статті 43 Закону № 2262-XII обчислення пенсій окремим категоріям військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які були відряджені для виконання службових обов`язків до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших цивільних установ, організацій і підприємств, у тому числі у довготермінові закордонні відрядження, здійснюється за переліком посад і в порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України..
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності з 01.01.2018.
Отже, з набранням чинності Постановою № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений, зокрема статтями 51, 63 цього Закону та «Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі Порядок № 45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Алгоритм перерахунку передбачено пунктами 2-3 Порядку № 45. Так, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Таким чином, оскільки позивач проходив військову службу в органах прокуратури і був звільнений з цієї служби з Військової прокуратури Західного регіону, а відтак саме цей державний орган (його правонаступник Спеціалізована прокуратура), повинен видавати довідки для перерахунку розміру пенсії, що і мало місце у спірних відносинах.
Вказаний висновок підтверджується позицією Верховного Суду у подібній справі, що викладена у постанові від 15 лютого 2024 року у справі № 420/5473/23.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, передумовою для здійснення якого є довідка про розмір грошового забезпечення видана уповноваженим органом,
Отже, за встановлених обставин, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що наведені в заяві ОСОБА_1 обставини, в розумінні ст. 361 КАС України є істотними підставами для перегляду постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2022 року та її скасування.
Відповідно до ч. 4 ст. 368 КАС України, за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може, зокрема, задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення.
За змістом ч. 1 ст. 369 КАС у разі задоволення заяви про перегляд судового рішення з підстав, визначених частиною другою, пунктами 1, 2 частини п`ятої статті 361 цього Кодексу, та скасування судового рішення, що переглядається, суд, зокрема, приймає постанову - якщо переглядалася постанова.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції погоджується із висновками суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, у спосіб, що викладений у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2021 року.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 361, 368, 369 КАС, суд,-
постановив:
заяву ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2022 року у справі № 380/20516/21 - задовольнити.
Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2022 року скасувати та прийняти нову постанову, якою апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2021 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п`ятої статті 328 КАС України
Головуючий суддя О. М. Гінда судді В. В. Ніколін М. А. Пліш