ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.02.2023 року м.Дніпро Справа № 908/1947/19
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Вечірко І.О. (доповідач), судді Верхогляд Т.А., Парусніков Ю.Б.,
секретар судового засідання Зелецький Р.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кирилівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області на рішення Господарського суду Запорізької області від 22.11.2021р. у справі №908/1947/19
за позовом Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області, Запорізька область, Якимівський район, смт. Кирилівка
до 1. Державного реєстратора Якимівської районної державної адміністрації Запорізької області Колесникова Дениса Григорійовича, Запорізька область, Якимівський район, смт. Якимівка; 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Приморський", Запорізька область, Якимівський район, смт. Кирилівка
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - 1. Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, м.Запоріжжя; 2. Відділ в Якимівському районі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, м.Запоріжжя; 3. Якимівська районна державна адміністрація Запорізької області, Запорізька область, Якимівський район, смт. Якимівка
про скасування рішення державного реєстратора; скасування запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію іншого речового права; повернення земельної ділянки кадастровий №2320355400:08:005:0008
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст рішення суду першої інстанції.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 22.11.2021р. (повний текст рішення складено - 30.11.2021р., головуючий суддя - Науменко А.О., судді - Колодій Н.А., Проскуряков К.В., м. Запоріжжя) у справі №908/1947/19 у задоволенні позову відмовлено. Стягнуто з Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Приморський" судові витрати за проведення земельно-технічної експертизи у розмірі 15000,00 грн.
Рішення мотивовано тим, що право постійного користування земельною ділянкою, набуте особою у встановленому законодавством, що діяло на момент набуття такого права, порядку, не втрачається та не підлягає обов`язковій заміні. Судом встановлена належність спірної земельної ділянки до земель, переданих КСП "Приморський" у постійне користування на підставі Державного акта серії ЗП №000723. Лист відділу в Якимівському районі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 17.07.2018р. містить посилання на Державний акт, яким підтверджено право постійного користування цією ділянкою, посилання на цей акт міститься і у реєстраційному записі, здійсненому згідно з рішенням про державну реєстрацію прав та обтяжень. З огляду на викладене, судом зроблено висновок, що рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №42092451 від 17.07.2018р. було прийнято відповідачем-1 на підставі дійсного Державного акту, який надавав відподвідачу-2 право постійного користування спірною земельною ділянкою, що свідчить про необґрунтованість позовних вимог в частині визнання недійсним такого рішення. Щодо стягнення з позивача витрат, понесених відповідачем-2 за проведення експертизи, суд пославшись на принцип співмірності розміру цих витрат зі складністю справи, дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заяви відповідача-2 про стягнення таких витрат у розмірі 15000 грн.
2. Підстави, з яких порушено питання про перегляд судового рішення та узагальнені доводи учасників справи.
Кирилівська селищна рада Якимівського району Запорізької області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 22.11.2021р., позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2.1. Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу.
Апеляційна скарга мотивована тим, що:
- Кирилівська селищна рада Якимівського району Запорізької області вважає, що під час винесення рішення судом не з`ясовані обставини, що мають значення для справи, висновки , викладені у рішенні не відповідають обставинам справи, не застосовано закон, який підлягав застосуванню;
- висновки експерта за результатами судової земельно-технічної експертизи №1322-04, складений 20.05.2021р. та врахований судом не було отримано позивачем, сам висновок викликає сумнів щодо його достовірності у зв`язку з наявними у ньому помилками;
- вказаний висновок не доводить та не підтверджує факту правомірності дій реєстратора Якимівської районної державної адміністрації Запорізької області та ТОВ "Приморський" при державній реєстрації іншого речового права за товариством на земельну ділянку площею 122,9134га кадастровий номер: 2320355400:08:005:0008, оскільки надані останнім документи не давали змогу встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно саме за ТОВ "Приморський";
- представником ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області у судовому засіданні 08.04.2021р. було зазначено, що Технічна документація із землеустрою не мітить копії Державного акту ЗП000723, тому, навіть якщо державному реєстратору було надано таку документацію, вона б не довела та не підтвердила факту належності спірної земельної ділянки до цього акту, що також унеможливлює реєстрацію іншого речового права на неї за товариством;
- лист відділу Держгеокадастру №0-8-0.36-1771/115-18 від 17.07.2018р., як і будь-який інший лист, не може бути підставою для виникнення та реєстрації права постійного користування земельною ділянкою в силу закону, а Державний акт ЗП000723 не дає змоги встановити право на нерухоме майно саме за товариством, у зв`язку з чим вказані документи не можуть бути підставою для прийняття рішення про реєстрацію права на постійне користування землею; з огляду на викладене, державним реєстратором не було належним чином перевірено відповідність документів вимогам законодавства під час прийняття 17.07.2018р. рішення;
- протиправність дій державного реєстратора Колесникова Д.Г. з проведення реєстрації спірної земельної ділянки встановлена у висновку комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації від 09.11.2018р., при цьому вказаний висновок державним реєстратором не оскаржувався;
- позивачем не заперечується, що ТОВ "Приморський" перетворилося з КСП "Приморський", якому й належала спірна земельна ділянка, між тим, за приписами ст.104 ЦК України реорганізація юридичної особи є одним з способів її припинення, а тому, в силу ст.141 Земельного кодексу України припиняється і право користування земельною ділянкою, яке йому було надано;
- ні Верховний Суд, ні місцевий господарський суд не врахували, що набуття права постійного користування земельною ділянкою товариством неможливо в силу ст.92 Земельного кодексу України, якою визначений вичерпний перелік осіб, які можуть таке право набути; отже, у даному випадку, внаслідок перетворення КСП "Приморський" у ТОВ "Приморський" відбулося правонаступництво усіх прав та обов`язків, однак товариство не є підприємством державної або комунальної власності, у зв`язку з чим, не може набути право постійного користування спірною земельною ділянкою;
- клопотання про відшкодування витрат за проведення експертизи не підлягало задоволенню, оскільки лист-замовлення №1322-03 та договір №1322-04 на здійснення послуг з проведення експертизи не підлягали долученню до матеріалів справи з огляду на те, що вони містили помилки та суперечливі дані, а тому є недостовірними, і такими, які тягнуть за собою недостовірність й висновку експерта, таким чином стягнення на їх підставі з позивача вартості експертизи є безпідставним;
- суд порушив принцип рівності та змагальності сторін, з власної ініціативи заперечивши проти доводів позивача щодо укладення товариством з селищною радою договору оренди спірної ділянки, зазначивши про те, що укладення такого договору не свідчить про припинення права постійного користування на цю ділянку;
- земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них підлягають продажу виключно шляхом проведення аукціону, між тим у даному випадку аукціони з передачі у постійне користування спірної земельної ділянки не проводилися, за погодженням до сільради з приводу передачі ділянки органи Держгеокадастру не зверталися, ніяких рішень щодо такого погодження позивачем не приймалося.
2.2. Узагальнені доводи інших учасників провадження у справі.
Інші учасники справи відзиви/ пояснення щодо апеляційної скарги не надали.
Відповідно до ч.3 ст.263 ГПК України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
3. Апеляційне провадження.
3.1. Процедура апеляційного провадження в апеляційному господарському суді.
Автоматизованою системою документообігу Центрального апеляційного господарського суду для розгляду справи №908/1947/19 визначено колегію суддів у складі: головуючого судді (суддя - доповідач) - Вечірко І.О., судді - Білецька Л.М., Верхогляд Т.А., що підтверджується витягом з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.01.2022р.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 17.01.2022р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області на рішення Господарського суду Запорізької області від 22.11.2021р. у справі №908/1947/19; розгляд справи призначено у судовому засіданні на 09.03.2022р.
У зв`язку з наявністю обставин, які зумовили загрозу життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду в умовах воєнної агресії проти України розгляд справи, призначений у судовому засіданні на 09.03.2022р. не відбувся.
16.03.2022р. від представника Кирилівської селищної ради (позивач, апелянт) адвоката Іваниці О.О. надійшло клопотання про долучення документів та врахування їх при прийнятті рішення по справі №908/1947/19: копію рішення шістнадцятої сесії Кирилівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області восьмого скликання від 22.12.2021 року №52 "Про зміну назви юридичної особи Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області" та копію Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, сформовану 29.12.2021 року. Разом з апеляційною скаргою вказані документи не були подані, оскільки відповідне рішення про зміну назви та реєстраційні дії зі зміни назви відбулися вже після подання апеляційної скарги.
Враховуючи, що значна частина учасників провадження у справі знаходиться на тимчасово окупованій території або в районі проведення воєнних (бойових) дій, а нових адрес сторонами суду не повідомлено, справа судом до розгляду не призначалась.
В той же час, за приписами частини першої статті 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Згідно з частиною другою статті 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Ухвалою суду від 26.10.2022р. розгляд справи призначено в судове засідання на 14.12.2022р.
За розпорядженням керівника апарату суду від 13.12.2022р., у зв`язку з перебуванням у відпустці судді Білецької Л.М. з 14.12.2022р., проведено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями, за результатами якого визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Вечірко І.О. (доповідач), судді - Верхогляд Т.А., Парусніков Ю.Б.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 14.12.2022р. визначеним складом суду прийнято апеляційну скаргу до свого провадження.
У судове засідання призначене на 14.12.2022р. учасники справи не з`явилися.
Судом встановлено, що 07.12.2022р. на електронну адресу суду апеляційної інстанції від представника Кирилівської селищної ради (позивач, апелянт) адвоката Іваниці О.О. надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Заявник посилалась на те, що згідно Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23.10.2022р., затвердженому Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022р. №75, Кирилівська селищна територіальна громада Мелітопольського району Запорізької області включена до цього переліку. Кирилівська селищна рада належно не функціонує, у зв`язку з чим повідомити позивача про дату, час та місце судового засідання неможливо, а також неможливе прибуття позивача у судове засідання. З`ясувати подальшу думку щодо позицій, викладених у апеляційній скарзі, поданій безпосередньо Кирилівською селищною радою не має можливості. Справа, що розглядається, пов`язана з земельною ділянкою, яка також розташована на тимчасово окупованій території. Представник апелянта просила відкласти розгляд апеляційної скарги до усунення обставин, що зумовили тимчасову окупацію Кирилівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 14.12.2022р. апеляційний розгляд справи відкладено на 22.02.2023р.
15.12.2022р. до суду апеляційної інстанції надійшло клопотання представника ТОВ "Приморський" Сергеєвої М.Ш., в якому представник просила розглянути справу без участі представника.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 12-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи. Передбачений цією статтею порядок виклику в суд та повідомлення про судове рішення може застосовуватися стосовно інших учасників судового процесу, адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи яких знаходиться на тимчасово окупованій території, якщо від цього залежить реалізація ними своїх процесуальних прав і обов`язків.
Ухвала суду про відкладення розгляду на 22.02.2023р. направлена на електронні адреси учасників справи, на які здійснено підписку в АСДС КП "ДСС" для надсилання процесуальних документів в електронному вигляді, крім того, інформація про такий розгляд розміщена на офіційному сайті Центрального апеляційного господарського суду.
З огляду на викладене, учасники справи повідомлені про час та місце судового засідання.
Учасники справи та їх представники у судове засідання 22.02.2023р. не з`явилися.
На адресу апеляційного суду надійшло клопотання адвоката Іваниці О.О. про відкладення розгляду справи, в якому вона повідомила, що повноваження її як представника позивача закінчилися 31.12.2022р.. Клопотання обґрунтоване тим, що Кирилівська селищна рада відноситься до переліку територіальних громад, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, на теперішній час належно не функціонує, у зв`язку з чим повідомити її про дату, час та місце судового засідання неможливо, що у свою чергу унеможливлює прибуття позивача у судове засіданні. Крім того на окупованій території перебувають відповідачі та частково треті особи. Адвокат зазначає, що спірна земельна ділянка також розташована на тимчасово окупованій території. Отже адвокат просить врахувати попереднє її клопотання та відкласти розгляд справи.
Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
У разі нез`явлення в засідання суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
У даному випадку, при зверненні з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду заявником, у тому числі у клопотанні від 19.12.2022р., не доведені обставини щодо неможливості розгляду справи за відсутності його представника.
У судовому засіданні 23.02.2023р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
3.2. Фактичні обставини справи, встановлені судом апеляційної інстанції.
З матеріалів справи вбачається, що 15.05.1995р. КСП "Приморський" видано державний акт на право постійного користування землею серія ЗП №000723 (для ведення сільського господарства) загальною площею 6607га в межах, згідно з планом землекористування. Державний акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею №09.
Землю надано у постійне користування підприємству для ведення сільського господарства, відповідно до рішення виконкому Якимівської районної ради народних депутатів від 30.04.1995 року №18. Площа сільськогосподарських угідь, яку передали у колективну власність становила 2719,2 га, із них рілля - 2571,1 га. Вказана земля була в подальшому розпайована між членами КСП "Приморський". Згідно з технічною документацією по складанню схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) КСП "Приморський", схема поділу земель розроблена на 563 земельних паїв, що становить 4,85 умовних кадастрових гектарів, рілля 4,55, багаторічні насадження 0,25, пасовища 0,01. В залежності від якості розмір земельної ділянки коливається від 4,12 до 5,49 га (рілля). Із земель, що передані КСП "Приморський", залишилися в державній власності землі лісового фонду 19,4 га, землі водного фонду (прибережна полоса) - 2989,5 га, землі резервного фонду - 146,1 га, землі історично-культурного призначення - 2,0 га, землі запасу - 397,0 га, землі інших власників та землекористувачів - 394,7 га.
З матеріалів реєстраційної справи №1_098_000197_19 вбачається, що КСП "Приморський" створено та зареєстровано Якимівською районною державною адміністрацією, про що зроблено запис в журналі обліку реєстрації за номером 93 (ідентифікаційний код суб`єкта підприємницької діяльності в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій 03750434) та свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб`єкта підприємницької діяльності - юридичної особи від 15.12.1997р., дата внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій 18.12.1997р.
На підставі рішення загальних зборів КСП "Приморський" від 28.03.2000р., розпорядженням Якимівської районної державної адміністрації від 30.03.2000р. №150 зареєстровано Закрите акціонерне товариство "Приморський". Ідентифікаційний код суб`єкта підприємницької діяльності в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 03750434, про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб`єкта підприємницької діяльності - юридичної особи.
Відповідно до п.1 установчого договору про створення та діяльність ЗАТ "Приморський" та п.1.1 статуту ЗАТ "Приморський", останнє створено внаслідок реорганізації шляхом перетворення КСП "Приморський" у Закрите акціонерне товариство. Товариство є правонаступником КСП "Приморський" і бере на себе усі права та обов`язки, які були покладені на КСП "Приморський", включаючи відповідальність по всім кредитним, договірним та іншим зобов`язанням.
20.02.2003р. на підставі рішення загальних зборів ЗАТ "Приморський" від 28.01.2003р. зареєстровано ТОВ "Приморський", ідентифікаційний код юридичної особи 03750434.
Відповідно до п. 2.1 установчого договору і п. 1.1 статуту ТОВ "Приморський", останнє створено шляхом перетворення ЗАТ "Приморський", зареєстрованого розпорядженням голови Якимівської райдержадміністрації від 30.03.2000р. №150. Товариство є правонаступником прав та обов`язків перетвореного ЗАТ "Приморський" згідно чинного законодавства України. Перетворення ЗАТ "Приморський" у ТОВ "Приморський" відбулось 20.02.2003р.
15.11.2013р. на підставі технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності 2013 року здійснено реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 2320355400:08:005:0008, площа 122,9134 га, орган, що здійснив державну реєстрацію земельної ділянки: відділ Держземагентства у Якимівському районі Запорізької області, цільове призначення: для ведення фермерського господарства, адреса: селищна рада Кирилівська, Якимівський район, Запорізька область, про що свідчить Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
17.07.2018р. Державний реєстратор прийняв рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 42092451. Зареєстровано право постійного користування земельною ділянкою за правокористувачем ТОВ "Приморський" (ідентифікаційний код юридичної особи 03750434). Підстава виникнення іншого речового права: лист від 17.07.2018 №0-8-0.36-1771/115-18 Відділу в Якимівському районі головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області та Державний акт.
21.12.2018р. Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області прийнято наказ №8-2299/15-18-сг про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність. За вказаним наказом передано Кирилівській селищній об`єднаній територіальній громаді у комунальну власність за актом приймання-передачі земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 7489,4120 га, які розташовані на території Кирилівської селищної об`єднаної територіальної громади Якимівського району Запорізької області за межами населеного пункту згідно з додатком.
22.12.2018р. між Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області та Кирилівською селищною об`єднаною територіальною громадою Якимівського району Запорізької області підписано акт приймання - передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність. У пункті 2 акта зазначено про те, що цей акт разом із наказом Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 21.12.2018 №8-2299/15-18-сг є підставою для державної реєстрації права на вказані у додатку земельні ділянки комунальної власності Кирилівської селищної ради об`єднаної територіальної громади. У пункті №67 додатку до акта від 22.12.2018 зазначена земельна ділянка кадастровий номер: 2320355400:08:005:0008 площею 122,9134 га, цільове призначення 01.01, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку: Державний акт.
05.02.2019р. Кирилівською селищною радою прийнято рішення №24 про надання згоди на прийняття до комунальної власності Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області земельних ділянок загальною площею 7489,4120 га, які розташовані на території Кирилівської об`єднаної територіальної громади Якимівського району Запорізької області за межами населеного пункту згідно з додатком №1 та реєстрацію права комунальної власності на земельні ділянки згідно з додатком №1 за Кирилівською селищною радою у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
07.03.2019р. в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право комунальної власності за Кирилівською селищною радою на об`єкт нерухомого майна: земельну ділянку, опис об`єкта: площа: 122,9134 га, дата державної реєстрації земельної ділянки: 15.11.2013; орган, що здійснив державну реєстрацію земельної ділянки: відділ Держземагентства у Якимівському районі Запорізької області; цільове призначення: для ведення фермерського господарства; адреса: Кирилівська селищна рада, Якимівський район, Запорізька область. Підстава виникнення права власності: акт приймання - передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність, серія та номер б/н від 22.12.2018; видавник: Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, Кирилівська селищна рада Якимівського району Запорізької області, наказ №8-2299/15-18-сг від 21.12.2018 Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області; рішення органу місцевого самоврядування від 05.02.2019 №24 Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області. Підстави внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 45874303 від 11.03.2019.
21.04.2021р. Кирилівською селищною радою, в особі виконавця ТОВ "АгроІнвесСтор", проведено земельні торги у формі аукціону з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме, земельної ділянки площею 122,9134 га з кадастровим номером 2320355400:08:005:0008. Учасником вказаних земельних торгів був і відповідач 2 - ТОВ "Приморський". За результатами проведених торгів переможцем продажу права оренди на вказану вище земельну ділянку визнано ТОВ "Приморський".
21.04.2021р. між Кирилівською селищною радою (орендодавцем) та ТОВ "Приморський" (орендарем) укладено договір оренди спірної земельної ділянки, та зазначене інше речове право зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Кирилівська селищна рада Якимівського району Запорізької області звернулася до Господарського суду Запорізької області з позовом до Державного реєстратора Якимівської районної державної адміністрації Запорізької області Колесникова Дениса Григорійовича та ТОВ "Приморський" про: визнання протиправним та скасування рішення Державного реєстратора про реєстрацію іншого речового права та їх обтяжень, індексний номер: 42092451 від 17.07.2018 13:43:32 (права постійного користування земельною ділянкою, площею 122,9134 га кадастровий номер 2320355400:08:005:0008, місце розташування: Запорізька область, Якимівський район, Кирилівська селищна рада) за ТОВ "Приморський" та скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису про державну реєстрацію іншого речового права (права постійного користування земельною ділянкою, площею 122,9134 га кадастровий номер 2320355400:08:005:0008, місце розташування: Запорізька область, Якимівський район, Кирилівська селищна рада) №27072511 від 17.07.2018, здійсненого Державним реєстратором та про зобов`язання ТОВ "Приморський" з повернення цієї ділянки Кирилівській селищній об`єднаній територіальній громаді, в особі Кирилівської селищної ради.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 16.12.2019, залишеним без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 11.06.2020, позов задоволено в повному обсязі. Визнано протиправним та скасовано рішення Державного реєстратора про реєстрацію іншого речового права та їх обтяжень, індексний номер: 42092451 від 17.07.2018 13:43:32 (права постійного користування земельною ділянкою, площею 122,9134 га кадастровий номер №2320355400:08:005:0008, місце розташування: Запорізька область, Якимівський район, Кирилівська селищна рада) за ТОВ "Приморський". Скасовано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про державну реєстрації іншого речового права (права постійного користування земельною ділянкою, площею 122,9134 га, кадастровий номер 2320355400:08:005:0008, місце розташування: Запорізька область, Якимівський район, Кирилівська селищна рада) №27072511 від 17.07.2018, здійснений Державним реєстратором. Зобов`язано ТОВ "Приморський" повернути Кирилівській селищній об`єднаній територіальній громаді, в особі Кирилівської селищної ради земельну ділянку площею 122,9134 га кадастровий номер №2320355400:08:005:0008, розташовану на території: Запорізька область, Якимівський район, Кирилівська селищна рада.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 12.01.2021 у справі №908/1947/19 рішення Господарського суду Запорізької області від 16.12.2019 і постанову Центрального апеляційного господарського суду від 11.06.2020 у справі №908/1947/19 скасовано. Справу №908/1947/19 направлено на новий розгляд до Господарського суду Запорізької області.
При новому розгляді справи місцевим господарським судом витребувано та досліджено технічну документацію №МФ22ЗПЯК 000008 із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області, яка розроблена ДП "Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" та подана суду 19.04.2021р. представником Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області.
3.3. Оцінка апеляційним господарським судом доводів учасників справи і висновків суду першої інстанції.
Відповідно до статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши доводи, наведені в апеляційній скарзі, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний господарський суд дійшов висновку про наступне.
Предметом розгляду цієї справи є вимога позивача щодо скасування рішення Державного реєстратора від 17.07.2018р. про реєстрацію за ТОВ "Приморський" права постійного користування земельною ділянкою та зобов`язання останнього повернути спірну земельну ділянку.
Відповідно до ч.2 ст.116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
За приписами ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з ч.1 ст.92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Стаття 22 ЗК Української РСР від 18 грудня 1990 року №561-XII (чинного на час видачі державного акта) встановлювала, що право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.
Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 22 вересня 2005 року №5-рп/2005 вказав, що стаття 92 ЗК України не обмежує і не скасовує чинне право постійного користування земельними ділянками, набуте громадянами в установлених законодавством випадках. Раніше видані державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними та підлягають заміні у разі добровільного звернення осіб (Постанова Кабінету Міністрів від 2 квітня 2002 року №449 (чинна до 23 липня 2013 року).
Отже, право постійного користування земельною ділянкою, набуте особою у встановленому законодавством порядку, відповідно до законодавства, що діяло на момент набуття права постійного користування, не втрачається та не підлягає обов`язковій заміні.
При цьому відповідно до ст.141 ЗК України підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати; е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.
Статтею 152 ЗК України передбачено, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Таким чином, право постійного землекористування є безстроковим і може бути припинене лише з підстав, передбачених статтею 141 ЗК України, перелік яких є вичерпним.
Вирішуючи спори про припинення права власності на земельну ділянку чи права користування нею, суди ураховують, що орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування має право прийняти рішення про це лише в порядку, з підстав і за умов, передбачених статтями 140-149 ЗК України.
Громадяни та юридичні особи не можуть втрачати раніше наданого їм в установлених законодавством випадках права користування земельною ділянкою за відсутності підстав, встановлених законом.
Аналогічний правовий висновок міститься також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.11.2019 р. у справі №906/392/18.
Слід враховувати, що у разі переходу права постійного користування земельною ділянкою до правонаступника в результаті реорганізації, приписи пп. "в" ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України слід розуміти таким чином, що припинення права користування земельною ділянкою з підстав припинення установи допускається лише у випадку, коли припинення останньої виключає правонаступництво, тобто наведені положення ЗК України потрібно застосовувати таким чином, що коли відбувається припинення особи без правонаступництва, то у такому випадку виникають підстави для припинення права користування земельною ділянкою. У разі ж реорганізації особи, зміни її організаційно-правової форми чи назви, підстави для припинення права користування земельною ділянкою не виникають.
У даному випадку, як зазначено вище, ЗАТ "Приморський" створено внаслідок реорганізації шляхом перетворення КСП "Приморський", є його правонаступником, і взяло на себе усі права та обов`язки, які були покладені на останнє, включаючи відповідальність по всім кредитним, договірним та іншим зобов`язанням.
20.02.2003р. на підставі рішення загальних зборів ЗАТ "Приморський" від 28.01.2003 зареєстровано ТОВ "Приморський".
Отже, зміна організаційно-правової форми підприємства не мала наслідком припинення його діяльності, не потягла за собою зміну коду ЄДРПОУ, а мало наслідком його реорганізацію шляхом перетворення, з набуттям правонаступником ТОВ "Приморський" прав та обов`язків КСП.
Таким чином, КСП "Приморський" та ТОВ "Приморський" є однією юридичною особою, якій було видано вищезазначений Державний акт ЗП №000723 від 15.05.1995р.
Стосовно переходу права постійного користування на підставі вказаного державного акта, виданого правопопереднику на посвідчення права постійного користування земельною ділянкою, слід зазначити наступне.
Згідно з ч.1 ст.23 ЗК України від 18.12.1990 (в редакції від 05.05.1993) право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.
Відповідно до ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також і право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 126 цього Кодексу передбачено, що право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно з положеннями п.1 ч.1 ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
У частині 3 ст.3 цього Закону України встановлено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.
Пунктом 6 Розділу X "Перехідні положення" ЗК України від 25.10.2001 було визначено, що громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2005 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.
Між тим, обов`язок з такого переоформлення визнаний неконституційним на підставі рішення Конституційного суду України від 22.09.2005 (Конституційний Суд України рішенням від 22 вересня 2005 року №5-рп/2005 (справа №1-17/2005)).
Згідно з п.3 ст.151-2 Конституції України рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов`язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені.
З огляду на викладене, право постійного користування земельною ділянкою, набуте у встановленому законодавством порядку, відповідно до законодавства, що діяло на момент набуття права постійного користування, не втрачається та не припиняється навіть у тому разі, якщо особа, яка за чинним законом не може набути таке право, не здійснить переоформлення цього права в інший правовий титул. Право постійного користування зберігається і є чинним до приведення прав та обов`язків щодо такої земельної ділянки у відповідність до вимог чинного законодавства й переоформлення права постійного користування у право власності чи оренду.
Щодо досліджуваної справи, то місцевим господарським судом під час нового розгляду справи, був досліджений лист від 17.07.2018р. №0-8-0.36-1771/115-18 Відділу в Якимівському районі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області та встановлено, що цей лист містить посилання на Державний акт, яким підтверджено право постійного користування спірною земельною ділянкою. Посилання на Державний акт міститься і в реєстраційному записі №27072511 від 17.07.2018р., який здійснений згідно з рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №420925451.
За цих умов, судом першої інстанції було зроблено висновок про те, що рішення про державну реєстрацію прийнято відповідачем-1 на підставі дійсного та діючого Державного акту, який надавав відповідачу-2 право постійного користування спірною земельною ділянкою.
Обставини стосовно того, що земельна ділянка, кадастровий номер 2320355400:08:005:0008 площею 122.9134га входить до масиву земель площею 6607га, переданих КСП "Приморський" у постійне користування за вказаним Державним актом підтверджуються висновком судової земельно-технічної експертизи №1322-03 від 20.05.2021р., складеним в порядку ч. 3 ст. 102 Господарського процесуального кодексу України який міститься в матеріалах справи , з урахуванням уточнень (т.8, а.с.8-22).
Згідно з цим висновком спірна земельна ділянка КСП "Приморський" 2320355400:08:005:0008, площею 122.9134 га за адресою: селищна рада Кирилівська, Якимівський район, Запорізька область всіма своїми межами входила до масиву земель загальною площею 6607 га, які були передані КСП "Приморський" у постійне користування за державним актом на право постійного користування землею від 15.05.1995 р. серія ЗП №000723 (для ведення сільського господарства), виданого Якимівською районною радою народних депутатів на підставі рішення від 30.04.1995р. №18 в межах, згідно з планом землекористування та встановлене повне накладання спірної земельної ділянки, яка на праві постійного користування передана ТОВ "Приморський" та масиву земель загальною площею 6607 га, які були передані КСП "Приморський" у постійне користування за державним актом на право постійного користування землею від 15.05.1995 року серія ЗП №000723 (для ведення сільського господарства), виданого Якимівською районною радою народних депутатів на підставі рішення від 30.04.1995р. №18.
Таким чином, з урахуванням цього експертного висновку судом встановлена належність спірної земельної ділянки до земель, переданих КСП "Приморський" у постійне користування на підставі Державного акта ЗП №000723 від 15.05.1995р.
З огляду на викладене, місцевий господарський суд дійшов обґрунтованих висновків про те, що право постійного користування земельною ділянкою кадастровий номер 2320355400:08:005:0008 площею 122.9134га, набуте КСП "Приморський" у встановленому законодавством порядку, відповідно до законодавства, що діяло на момент набуття ним такого права, а тому до ТОВ "Приморський" - правонаступника ВАТ "Приморський", яке в свою чергу є правонаступником КСП, перейшли усі права та обов`язки останнього, а отже до нього перейшло, у тому числі, й право постійного користування спірною земельною ділянкою.
Таким чином, з урахуванням положень наведених норм та вищезазначених фактичних обставин справи, місцевим господарським судом зроблено правильний висновок про наявність правових підстав для прийняття державним реєстратором рішення про державну реєстрацію права постійного користування земельною ділянкою за правокористувачем ТОВ "Приморський" та відмову у задоволенні позову.
Посилання скаржника на те, що реорганізація юридичної особи є одним з способів її припинення, а тому в силу ст.141 Земельного кодексу України припиняється і право користування земельною ділянкою є необґрунтованими та спростовуються вищевикладеним.
Доводи скаржника про те, що товариство не входить до переліку осіб, які в розумінні ст.92 ЗК України мають право набути право постійного користування земельною ділянкою ґрунтуються на неправильному тлумаченні скаржником норм права, оскільки у вказаній статті йдеться саме про набуття особами такого права, тоді як у даному випадку ТОВ "Приморський" не повинно набувати право постійного користування на спірну земельну ділянку, оскільки, як зазначено вище, воно отримало це право у порядку правонаступництва, тому може використовувати землю без зміни земельно-правового титулу.
Стосовно доводів скарги про укладення товариством з селищною радою договору оренди спірної ділянки та про те, що суд порушив принцип рівності та змагальності сторін, з власної ініціативи заперечивши проти доводів позивача слід зазначити, що сама лише обставина укладення такого договору, за умов недослідження обставин наявності або відсутності переходу права постійного користування земельною ділянкою, не може свідчити про самовільну відмову землекористувача від відповідного права та його переоформлення. За сталою практикою Верховного Суду, право постійного користування зберігається і є чинним до приведення прав та обов`язків щодо такої земельної ділянки у відповідність до вимог чинного законодавства України й переоформлення права постійного користування у право власності чи оренди.
Слід зазначити, що місцевий господарський суд, при прийняті оскаржуваного рішення, надав належну оцінку обставинам справи та наданим доказам у їх сукупності, врахував позицію Верховного Суду з відповідних питань, що міститься в постановах касаційної інстанції.
Твердження скаржника про недоліки висновку експерта, що на його думку викликає сумнів в достовірності цього висновку та, у зв`язку з чим, відсутні підстави для прийняття висновку судом та стягнення витрат за проведення експертного дослідження з позивача колегія суддів вважає безпідставними. Відповідне питання досліджувалося під час розгляду справи судом першої інстанції. Судом було встановлено, що неточності у висновку виникли у зв`язку з технічними описками та неуважністю експерта, на підтвердження чого у матеріалах справи містяться відповіді судового експерта Івченка В.В.. Згідно з уточненнями: номером договору на проведення експертизи є №1322-03; у номері висновку через неуважність експертом допущено технічну помилку (описку), замість номеру 1322-03 ним вказано номер 1322-04, у зв`язку із цим були допущені помилки у платіжних документах, зокрема у рахунках від 04.02.2021р. та від 20.05.2021р. При цьому лист замовлення на проведення незалежної судової земельно-технічної експертизи від 04.02.2021р., акт виконаних робіт від 20.03.2021р. містять посилання саме на договір №1322-03.
Крім того, платіжні доручення про оплату ТОВ "Приморський" висновку експертизи містять посилання на рахунок №1322-03 від 04.02.2021р. (т.6, а.с.139,140), з чого також можливо зробити висновок, що оплата здійснена товариством саме експертизи №1322-03.
Докази замовлення ТОВ "Приморський" будь-якої іншої експертизи у експерта Івченко В.В. скаржником не надані та в матеріалах справи відсутні.
Посилання скаржника на інші неточності у договорі №1322-03 від 04.02.2021р. не приймаються судом до уваги, оскільки цей договір не визнано недійсним і відповідно до ст.204 ЦК України діє презумпція правомірності правочину.
Одночасно суд враховує, що перелічені технічні помилки (описки) у висновку не впливають ні на хід дослідження, ні на отримані результати - висновки експерта.
Відповідно до п.58 рішення ЄСПЛ Справа "Серявін та інші проти України" (заява №4909/04) від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, №303-А, п.29).
За таких обставин решту аргументів апелянта суд визнає такими, що не мають суттєвого впливу на прийняття рішення у даній справі та не спростовують правильних висновків суду про відмову у задоволенні позову.
Приписами ст.52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17.07.2020р. №807-ІХ у Запорізькій області утворено Мелітопольський район у складі територій, у тому числі Кирилівської селищної ради.
В зв`язку з об`єднанням Мелітопольського, Якимівського, Веселівського та Приазовського районів в один об`єднаний Мелітопольський район, реорганізовано Кирилівську селищну раду Якимівського району Запорізької області в Кирилівську селищну раду Мелітопольського району Запорізької області.
Рішенням Шістнадцятої сесії Восьмого скликання Кирилівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області від 22 грудня 2021 року №52, керуючись Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР, "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 року №755-ІV, Цивільним кодексом України, на підставі Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 року №807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів", змінено назву Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області на Кирилівську селищну раду Мелітопольського району Запорізької області; змінено юридичну адресу Кирилівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області на адресу: 72563, Запорізька область, Мелітопольський район, смт. Кирилівка, вул. Приморський бульвар, 1. В подальшому 24.12.2021 року проведено реєстрацію зміни назви юридичної особи Кирилівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Враховуючи викладене суд вважає за доцільне в порядку ст. 52 ГПК України замінити позивача у справі №908/1947/19 - Кирилівську селищну раду Якимівського району Запорізької області на правонаступника - Кирилівську селищну раду Мелітопольського району Запорізької області.
3.4. Висновки апеляційного господарського суду за результатами розгляду апеляційної скарги.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Згідно із ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Звертаючись із апеляційною скаргою, скаржник не спростував висновків суду першої інстанції та не довів неправильного застосування судом норм матеріального та процесуального права, як необхідної передумови для зміни чи скасування прийнятого ним судового рішення.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав стверджувати, що наведені судом мотивування є необґрунтованими, оскільки правильність цих тверджень напряму випливає із матеріалів цієї справи, обставин спору та норм чинного законодавства.
З урахуванням викладеного, колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення апеляційної скарги. Рішення місцевого господарського суду у даній справі слід залишити без змін.
3.5. Розподіл судових витрат.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на скаржника.
Керуючись ст. ст. 275-282 ГПК України, апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Замінити позивача - Кирилівську селищну раду Якимівського району Запорізької області на його правонаступника - Кирилівську селищну раду Мелітопольського району Запорізької області (вул. Приморський бульвар, 1, смт. Кирилівка, Мелітопольський р-н, Запорізька обл., 72563, ідентифікаційний код 25489968).
Апеляційну скаргу Кирилівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області - залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Запорізької області від 22.11.2021р. у справі №908/1947/19 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Право касаційного оскарження, строк на касаційне оскарження та порядок подання касаційної скарги передбачено статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено 28.02.2023р.
Головуючий суддяІ.О. Вечірко
СуддяТ.А. Верхогляд
СуддяЮ.Б. Парусніков