ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/10471/22
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги:
1) визнати пpoтипpaвними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови в перерахунку (зміна виду розрахунку), що оформлено рішенням Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.09.2022, №п/с912010811110;
2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01.01.2018 повторний перерахунок пенсії, виходячи з умов ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а саме, застосувати, як базу для розрахунку (призначення) пенсії, розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2017 р.р.;
3) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області при проведенні перерахунку пенсії, здійснити розрахунок коефіцієнтів заробітної плати з урахуванням заробітної плати за весь період з 01.01.2017 по теперішній час;
4) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непроведення перерахунку пенсії на підставі документів, що свідчать про особливі заслуги перед Україною, а саме:
- диплому за І місце на Чемпіонаті світу серед глухих у 2021 році в категорії Куміте особисте - 55 кг;
- диплому за І місце на Чемпіонаті світу серед глухих у 2021 році в категорії Ката командне;
- лист Міністерства молоді та спорту про те, що на Дефлімпійських іграх 2022 року я здобула І місце в категорії Куміте особисте, та III місце в категорії Куміте командне;
5) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії (встановити надбавку до розміру пенсії) у відповідності до "Схеми визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2017р.,№2054, на підставі документів, що свідчать про особливі заслуги перед Україною, а саме:
- диплому за І місце на Чемпіонаті світу серед глухих у 2021 році в категорії Куміте особисте 55 кг;
- диплому за І місце на Чемпіонаті світу серед глухих у 2021 році в категорії Ката командне;
- лист Міністерства молоді та спорту про те, що на Дефлімпійських іграх 2022 року здобула І місце в категорії Куміте особисте, та III місце в категорії Куміте командне.
Під час розгляду справи суд
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі також позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою (в редакції уточненої позовної заяви від 15.12.2022) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі також відповідач-1, ГУ ПФУ в Полтавській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі також відповідач-2, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.12.2022 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.12.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Аргументи учасників справи
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зі заявою та копіями документів для перерахунку пенсії. На думку позивача, відповідачі повинні були прямо керуватися нормами статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки для призначення пенсій, які призначаються особам в період з 01.01.2018 по 31.12.2018 заробітна плата (дохід для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Натомість, на думку позивача, орган пенсійного забезпечення, всупереч зазначеним нормам законодавства, при обчисленні ОСОБА_1 пенсійних виплат, застосував показники розміру заробітної плата (дохід для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески) за 2014-2016 роки.
Крім того, при проведенні автоматичних перерахунків, період, який брався для розрахунку коефіцієнтів заробітної плати, залишався незмінним з 01.01.2017 по 31.03.2018, хоча після 31.03.2018 і по теперішній час ОСОБА_1 продовжує працювати, а коефіцієнти заробітної плати значно перевищують той, що прийнято для розрахунку пенсії, але при проведенні перерахунку це жодним чином не враховувалося, що також впливає на розмір пенсії в бік її зменшення.
Також, позивач стверджує, що орган пенсійного забезпечення взагалі не враховує заробітну плату за період з 30.11.2017 по даний час, що призвело до зменшення базових цифр нарахування.
Крім того, 09.08.2022 та 12.09.2022 позивач подала через портал електронних послуг Пенсійного фонду України та особисто працівникам органу пенсійного забезпечення, документи, що свідчать про особливі заслуги перед Україною та, на думку позивача, є підставою для перерахунку розміру пенсії (встановлення надбавки до розміру пенсії), а саме копії дипломів, що підтверджують факти перемоги (перші місця) на Дефолімпійських іграх 2022 року (одноразово) та Чемпіонаті світу з карате серед глухих у 2021 році (багаторазово(2)).
Однак органом пенсійного забезпечення жодних дій на виконання Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" щодо встановлення (збільшення) надбавки до розміру пенсії, вчинено не було.
Відповідачі проти позову заперечували.
06.09.2022 до суду надійшов відзив відповідача-1, який проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначав, що враховуючи екстериторіальний принцип розгляду документів, заяву позивача було розглянуто ГУ ПФУ в Івано-Франківській області та відповідно прийнято рішення за результатами такого розгляду від 20.09.2022 №п/с912010811110.
Відповідно до частини другої статті 27 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування зміна виду розрахунку передбачає розрахунок пенсії за бажанням застрахованої особи. Частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Оскільки ОСОБА_1 до дня набрання чинності цим Законом не працювала, то права на цей перерахунок вона не має.
Згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 та індивідуальних відомостей на застраховану особу форми ОК-5, ОСОБА_1 з 06.01.2017 і по даний час працює в Українському центрі з фізичної культури і спорту Інваспорт. Цією ж статтею передбачено, що обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Страховий стаж враховано по 28.02.2021. Тому права на перерахунок від більшого стажу немає. /а.с. 56-69/.
13.01.2023 до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, у якому відповідач-2 проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначав, що ОСОБА_1 , з 14.07.2022 отримує пенсію по інвалідності (інвалід дитинства, III група) відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Головним управлінням було винесено рішення про відмову у перерахунку пенсії від 20.09.2022 №912010811110, через відсутність права на такий перерахунок.
Зміна виду розрахунку на підставі заяви, з якою позивачка зверталась до Головного управління, передбачає, що відповідно до частини другої статті 27 Закону №1058 за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Розмір, пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Звертав увагу суду на те, що позивачка не працювала до дня набрання чинності цим Законом (згідно записів копії трудової книжки ОСОБА_1 прийнята на роботу з 06.01.2017 в Український центр з фізичної культури і спорту "Інваспорт"), то права на такий перерахунок вона не має.
Щодо страхового стажу ОСОБА_1 відповідач зазначав, що з 01.04.2021 позивачу проведено масовий перерахунок по стажу відповідно до абзацу 5 частини четвертої статті 42 Закону №1058. Страховий стаж враховано по 28.02.2021.
Крім того відповідач-2 зазначав, що в розмір пенсії позивача включається і доплата за особливі заслуги перед Україною. А тому у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відсутні підстави для здійснення такого перерахунку.
Також відповідач-2 наголошував на пропуску строку звернення до суду з позовом, оскільки пенсію по інвалідності ОСОБА_1 отримує щомісяця, тому про порушення свого права є обізнаною на кожне перше число місяця, що настає за місяцем, у якому повинна була здійснюватись така виплата.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд дійшов наступних висновків.
Обставини справи, встановлені судом
ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджено копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 /а.с.7/.
09.08.2022 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії перед особливі заслуги перед Україною /а.с. 77-80/.
До заяви долучено скан-копії паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, копії дипломів з перекладом.
12.09.2022 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про зміну виду розрахунку згідно Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон №1058) /а.с. 83/.
До заяви долучено скан-копії паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, трудової книжки.
16.03.2021 за №339/35961 в Міністерстві юстиції України зареєстровано постанову правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1, якою затверджено зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1).
Так, пунктом 4.2 розділу ІV Порядку №22-1 передбачено можливість застосування екстериторіального призначення та перерахунку пенсій.
З урахуванням принципу екстериторіальності заяву та документи ОСОБА_1 від 12.09.2022 було передано на розгляд ГУПФУ в Івано-Франківській області.
Рішенням ГУПФ України в Івано-Франківській області від 20.09.2022 №п/с912010811110 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії у відповідності до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування /а.с. 99-100/.
Не погодившись зі зазначеним рішенням ГУПФ України в Івано-Франківській області, а також з бездіяльністю ГУ ПФУ в Полтавській області щодо непроведення перерахунку пенсії на підставі документів, що свідчать про особливі заслуги перед Україною, позивач оскаржила їх до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Норми права, які підлягають застосуванню
Відповідно до частин першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.
Статтею 1 Закону №1058-ІV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Положеннями статті 9 Закону №1058-ІV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 10 Закону №1058-ІV, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Отже, Законом №1058-IV передбачено чіткий перелік видів пенсії, які призначаються за цим законом, а також визначено право вибору виду пенсії.
Відповідно частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до приписів частини третьої статті 45 Закону № 1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
У взаємозв`язку з викладеним, суд зазначає, що Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" від 01.06.2000 №1767-III (далі також Закон №1767-III) передбачає встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров`я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною.
Пунктом 3 частини першої статті 1 Закону №1767-ІІІ передбачено, що пенсії за особливі заслуги перед Україною (далі - пенсії за особливі заслуги) встановлюються громадянам України: видатним спортсменам - переможцям Олімпійських та Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих, чемпіонам і рекордсменам світу та Європи.
Частиною третьою статті 5 Закону №1767-ІІІ визначає, що пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і до неї додаються всі необхідні документи, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, територіальний орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.
У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок пенсії за особливі заслуги з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму (абзац 4 статті 5 Закону №1767-ІІІ).
Висновки щодо правозастосування
Щодо позовних вимог про застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 роки, суд зазначає таке.
Вказані норми Закону свідчать на користь висновку, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший, тобто мова йде про пенсії за віком, пенсії по інвалідності та пенсії у зв`язку з втратою годувальника.
У тому ж випадку, коли особа одержує пенсію, призначену за нормами іншого Закону (у спірному випадку Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ,), то призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV, не може розглядатися як переведення з одного виду пенсії на інший, позаяк мова не йде про різні види виплат в одній солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Суд звертає увагу, що у постановах від 10.04.2019 у справі №211/1898/17 та від 10.07.2018 у справі №520/6808/17 Верховний Суд зазначив, що частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Позивач, отримуючи до 04.05.2018 соціальну пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ, не підпадала під жоден з видів пенсій, передбачених Законом №1058-IV. Тому призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до цього Закону з 04.05.2018 відбулось вперше.
За таких обставин фактично йдеться про призначення позивачу іншого виду пенсії, а саме пенсії по інвалідності, обрахованої відповідно до Закону №1058-IV, замість раніше призначеної соціальної пенсії, обрахованої відповідно до Закону №1788-ХІІ.
Переведенням з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, що визначені законодавством (аналогічна правова позиція неодноразово викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 23.10.2018 у справі №334/2653/17 від 13.12.2018 у справі №185/860/17.
Таким чином, у випадку, коли особі було призначено соціальну пенсію, а у подальшому призначено новий вид пенсії - пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", то при обчисленні розміру пенсії має застосовуватися показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом.
У даному випадку відповідач мав керуватися положеннями частини другої статті 40 Закону №1058-IV, яким передбачено, що тимчасово, з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки.
Також пунктом 44 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV передбачено, що з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
Отже, при призначенні пенсії з 1 січня до 31 грудня 2018 року застосовується показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2017 роки.
Середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016 рік становить - 4482,35 грн, за 2017 рік - 6273,45 грн. Відповідно показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2017 роки становить 5377,90 грн.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що при розрахунку заробітку для обчислення позивачу пенсії повинен застосовуватися середній заробіток за попередні два роки в сумі 5377,90 грн.
Разом з тим, суд звертає увагу позивача, що права ОСОБА_1 порушені саме рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.09.2022 №п/с912010811110, а не діями.
А тому, суд вважає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до Закону №1058-IV з 01.01.2018, застосовуючи показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за два календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2016, 2017 роки - є протиправним.
Крім того, позовна вимога про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01.01.2018 повторний перерахунок пенсії, виходячи з умов статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а саме, застосувати, як базу для розрахунку (призначення) пенсії, розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2017 роки задоволенню не підлягає, оскільки відновити порушене право позивача має той суб`єкт владних повноважень, який його (це право) порушив.
З наведених підстав належним способом захисту порушеного права ОСОБА_1 є зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії по інвалідності з 04.05.2018 зі застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 роки.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області при проведенні перерахунку пенсії здійснити розрахунок коефіцієнтів заробітної плати з урахуванням заробітної плати за весь період з 01.01.2017 по теперішній час, суд зазначає таке.
Відповідачами не заперечується та підтверджено матеріалами пенсійної справи, що страховий стаж позивача враховано по 28.02.2021.
Згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 /а.с. 9/ та індивідуальних відомостей на застраховану особу форми ОК-5, ОСОБА_1 з 06.01.2017 і по даний час працює в Українському центрі з фізичної культури і спорту Інваспорт.
Як зазначалось судом, частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Вмотивованих пояснень причин незарахування позивачу страхового стажу після 28.02.2021 відповідачами суду не надано.
З огляду на викладене, суд вважає за доцільне зобов`язати відповідача 1 здійснити розрахунок коефіцієнтів заробітної плати для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за весь період з 06.01.2017 (дати прийняття на роботу) по дату прийняття рішення.
Щодо позовних вимог в частині непроведення перерахунку пенсії на підставі документів, що свідчать про особливі заслуги перед Україною, суд зазначає таке.
Матеріалами справи підтверджено, що 09.08.2022 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії перед особливі заслуги перед Україною /а.с. 77-80/.
До заяви долучено сканкопії паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, копії дипломів з перекладом:
- диплому за І місце на Чемпіонаті світу серед глухих у 2021 році в категорії Куміте особисте - 55 кг;
- диплому за І місце на Чемпіонаті світу серед глухих у 2021 році в категорії Ката командне;
- лист Міністерства молоді та спорту про те, що на Дефлімпійських іграх 2022 року (І місце в категорії Куміте особисте, та III місце в категорії Куміте командне).
Заяву про встановлення (перерахунок) пенсії за особливі заслуги розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та в 10-денний строк з дня її подання з усіма необхідними документами приймає рішення про встановлення (перерахунок) або про відмову у встановленні (перерахунку) пенсії за особливі заслуги (частина перша статті 9 Закону №1767-ІІІ).
Частиною третьою статті 9 Закону №1767-ІІІ встановлено обов`язок пенсійного органу не пізніше 10 днів після прийняття рішення про встановлення (перерахунок) пенсії за особливі заслуги чи про відмову в її встановленні (перерахунку) територіальний орган Пенсійного фонду України видати або надіслати особі повідомлення про встановлення (перерахунок) пенсії за особливі заслуги чи про відмову у її встановленні (перерахунку) із зазначенням причин відмови та порядку оскарження такого рішення.
Разом з тим, рішення за результатами розгляду даної заяви відповідачем-1 суду не надано, що свідчить про те, що заява ОСОБА_1 з доданими документами по суті взагалі не розглядалася.
Натомість, матеріалами справи підтверджено, що позивач з 04.05.2018 отримує надбавку до пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі 23% /а.с. 71-72/.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2017 №2054, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.01.2018 №90/31542, затверджено Схеми визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною".
Так, згідно Схеми визначення розмірів надбавок до пенсії одноразові переможці Олімпійських, Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих; багаторазові чемпіони світу; рекордсмени світу мають право на отримання набавки у розмірі 34% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
ОСОБА_1 є багаторазовою чемпіонкою світу, що підтверджується наданими відповідачу-1 копіями:
- диплому за І місце на Чемпіонаті світу серед глухих у 2021 році в категорії Куміте особисте - 55 кг;
- диплому за І місце на Чемпіонаті світу серед глухих у 2021 році в категорії Ката командне;
- листа Міністерства молоді та спорту (І місце в категорії Куміте особисте, та III місце в категорії Куміте командне на Дефлімпійських іграх 2022 року).
Таким чином, ОСОБА_1 має право на збільшення надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною з 23% до 43% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необхідність визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непроведення перерахунку пенсії на підставі документів, що свідчать про особливі заслуги перед Україною.
У разі виявлення нових даних про заслуги пенсіонера перерахунок пенсії за особливі заслуги здійснюється з дати подання заяви з усіма необхідними документами (стаття 10 Закону №1767-ІІІ).
Таким чином, належним способом захисту прав позивача є зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 09.08.2022 перерахунок пенсії (встановити надбавку до розміру пенсії) у відповідності до "Схеми визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2017 №2054 у розмірі 34% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 09.08.2022.
Щодо посилання відповідача у відзиві на позов на пропуск позивачем строку звернення до суду, то суд доходить висновку про їх необґрунтованість із таких мотивів.
Основні правила обчислення строків звернення до суду із позовом з метою захисту права на отримання пенсійних виплат окреслені Верховним Судом у постанові від 31.03.2021 у справі № 240/12017/19, де суд відступив від деяких раніше висловлених правових позицій.
Суть сформованого у постанові від 31.03.2021 висновку полягає у тому, що пенсія - це щомісячний, періодичний платіж, а тому її розмір повинен бути відомим особі, яка його отримує. За загальним правилом, особа має реальну та об`єктивну можливість проявляти зацікавленість щодо розміру пенсії.
Однак у цій справі встановлено, що спірні обставини обчислення позивачу пенсії пов`язані зі застосуванням доволі складних методів математичного розрахунку, що не є очевидними для особи, яка отримує пенсію.
Показники середньої заробітної плати по Україні відносно яких виник спір, є лише одним із елементів загальної формули обчислення пенсії (Зп = Зс х (Ск : К)), а тому правильність чи помилковість їх застосування не є явним для позивача з моменту призначення йому пенсії ( із 04.05.2018).
Тому суд вважає, що у цій справі саме з моменту отримання рішення про відмову у перерахунку пенсії, в якому позивача проінформовано про причини непроведення перерахунку, необхідно обраховувати процесуальний строк звернення із позовом.
При цьому отримавши рішення про відмову у перерахунку пенсії, позивач без зайвих зволікань у межах шестимісячного строку звернення звернулася до суду.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
Таким чином позов підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат
Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при поданні позовної заяви сплатила судовий збір у розмірі 992,40 грн. З огляду на ухвалення рішення про задоволення позовних вимог суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1 на користь позивача судовий збір у розмірі 496,20 грн та за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2 на користь позивача судовий збір у розмірі 496,20 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927), Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76000, код ЄДРПОУ 20551088) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.09.2022 №п/с912010811110.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 04.05.2018 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 роки.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити розрахунок коефіцієнтів заробітної плати ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за весь період з 06.01.2017 (дати прийняття на роботу) по дату прийняття рішення.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі документів, що свідчать про особливі заслуги перед Україною.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 09.08.2022 перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до "Схеми визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2017 №2054 у розмірі 34% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 09.08.2022 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 496,20 грн (чотириста дев`яносто шість гривень двадцять копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 496,20 грн (чотириста дев`яносто шість гривень двадцять копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.С. Шевяков