Головуючий І інстанції: І.С. Шевяков
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2023 р. Справа № 440/10471/22Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Ральченка І.М.,
Суддів: Катунова В.В. , Чалого І.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.03.2023, по справі № 440/10471/22
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, у якому просила:
- визнати пpoтипpaвними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови в перерахунку (зміна виду розрахунку), що оформлено рішенням Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.09.2022 № п/с912010811110;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01.01.2018 повторний перерахунок пенсії, виходячи з умов ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а саме, застосувати, як базу для розрахунку (призначення) пенсії, розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2017;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області при проведенні перерахунку пенсії, здійснити розрахунок коефіцієнтів заробітної плати з урахуванням заробітної плати за весь період з 01.01.2017 по теперішній час;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непроведення перерахунку пенсії на підставі документів, що свідчать про особливі заслуги перед Україною, а саме:
- диплому за І місце на Чемпіонаті світу серед глухих у 2021 в категорії Куміте особисте - 55 кг;
- диплому за І місце на Чемпіонаті світу серед глухих у 2021 в категорії Ката командне;
- листа Міністерства молоді та спорту;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії (встановити надбавку до розміру пенсії) у відповідності до "Схеми визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2017 № 2054, на підставі документів, що свідчать про особливі заслуги перед Україною, а саме:
- диплому за І місце на Чемпіонаті світу серед глухих у 2021 в категорії Куміте особисте 55 кг;
- диплому за І місце на Чемпіонаті світу серед глухих у 2021 в категорії Ката командне;
- листа Міністерства молоді та спорту.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 20.03.2023 адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.09.2022 № п/с912010811110.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 04.05.2018 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 роки.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити розрахунок коефіцієнтів заробітної плати ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за весь період з 06.01.2017 (дати прийняття на роботу) по дату прийняття рішення.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі документів, що свідчать про особливі заслуги перед Україною.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 09.08.2022 перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до "Схеми визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2017 № 2054 у розмірі 34% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 09.08.2022.
Відповідач, не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив його скасувати, як постановлене з порушенням норм матеріального та процесуального права, при не повному з`ясуванні обставин справи та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказав, що зміна виду розрахунку на підставі відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону № 1058 за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Розмір, пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Апелянт зазначив, що позивачка не працювала до дня набрання чинності цим Законом, прийнята на роботу з 06.01.2017 в Український центр з фізичної культури і спорту "Інваспорт", а отже права на перерахунок не набула.
Також відповідач вказував, що з 01.04.2021 позивачці проведено масовий перерахунок по стажу відповідно до абз. 5 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058, страховий стаж враховано по 28.02.2021. До розміру пенсії включено і доплату за особливі заслуги перед Україною.
Крім того апелянт звертав увагу на пропуск позивачем строку звернення до суду із даним позовом.
На підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження, у зв`язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З урахуванням ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судовим розглядом, 09.08.2022 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії перед особливі заслуги перед Україною, до якої додано скан-копії паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, копії дипломів з перекладом.
Також 12.09.2022 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про зміну виду розрахунку згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», до якої додано скан-копії паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, трудової книжки.
Враховуючи принцип екстериторіальності заяву позивача від 12.09.2022 передано на розгляд Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.09.2022 № п/с912010811110 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії у відповідності до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки до набрання чинності цим законом заявниця не працювала.
Позивач, не погодившись з відмовою пенсійного органу, звернулась до суду із даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно зі ст. 9 Закону № 1058-ІV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст. 10 Закону № 1058-ІV, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Таким чином, Законом № 1058-IV передбачено чіткий перелік видів пенсії, які призначаються за цим законом, а також визначено право вибору виду пенсії.
Частиною 1 ст. 40 Закону № 1058-IV визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Одночасно положення Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" від 01.06.2000 № 1767-III передбачають встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров`я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону № 1767-ІІІ пенсії за особливі заслуги перед Україною встановлюються громадянам України: видатним спортсменам - переможцям Олімпійських та Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих, чемпіонам і рекордсменам світу та Європи.
Згідно з ч. 3 ст. 5 №1767-ІІІ визначає, що пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права.
Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами.
Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і до неї додаються всі необхідні документи, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, територіальний орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково.
Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.
Відповідно до абз. 4 ст. 5 Закону №1767-ІІІ у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок пенсії за особливі заслуги з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму.
Так, ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-ІV встановлено порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший, тобто мова йде про пенсії за віком, пенсії по інвалідності та пенсії у зв`язку з втратою годувальника.
У той же час, із матеріалів справи встановлено, що позивач до 04.05.2018 отримувала соціальну пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ.
Таким чином призначення позивачу пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-ІV з 04.05.2018 відбулось вперше.
Отже, у випадку коли особі було призначено соціальну пенсію, а у подальшому призначено новий вид пенсії - пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", то при обчисленні розміру пенсії має застосовуватися показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом.
Враховуючи викладене колегія суддів погоджується із твердженням суду першої інстанції, що пенсійний орган при визначенні розміру пенсії позивача мав керуватися положеннями ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV, яким передбачено, що тимчасово, з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки.
Крім того, п. 44 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV передбачено, що з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
Отже, при призначенні пенсії з 1 січня до 31 грудня 2018 року застосовується показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2017.
Таким чином колегія суддів підтримує висновки суду першої інстанції щодо протиправності рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.09.2022 № п/с912010811110 щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за два календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2016, 2017.
Стосовно вимог позивача провести перерахунок пенсії, здійснивши розрахунок коефіцієнтів заробітної плати з урахуванням заробітної плати за весь період з 01.01.2017 по теперішній час, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_1 та індивідуальних відомостей на застраховану особу форми ОК-5, позивач з 06.01.2017 і по даний час працює в Українському центрі з фізичної культури і спорту Інваспорт.
Із матеріалів справи встановлено, що при розрахунку пенсії пенсійним органом враховано страховий стаж позивача по 28.02.2021.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Судовим розглядом встановлено, що страховий стаж позивача після 28.02.2021 не зараховано при розрахунку розміру пенсії.
Доводів та обґрунтувань стосовно незарахування страхового стажу з 28.02.2021 пенсійним органом не наведено.
Таким чином, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити розрахунок коефіцієнтів заробітної плати для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за весь період з 06.01.2017 по дату прийняття рішення.
Стосовно позовних вимог щодо непроведення перерахунку пенсії на підставі документів, що свідчать про особливі заслуги перед Україною, колегії суддів зазначає наступне.
Із матеріалів справи встановлено, що при зверненні 09.08.2022 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії за особливі заслуги перед Україною позивач надала сканкопії паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, копії дипломів з перекладом: диплом за І місце на Чемпіонаті світу серед глухих у 2021 в категорії Куміте особисте - 55 кг; диплом за І місце на Чемпіонаті світу серед глухих у 2021 в категорії Ката командне; лист Міністерства молоді та спорту про результати виступу на Дефлімпійських іграх 2022 (І місце в категорії Куміте особисте, та III місце в категорії Куміте командне).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 1767-ІІІ заяву про встановлення (перерахунок) пенсії за особливі заслуги розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та в 10-денний строк з дня її подання з усіма необхідними документами приймає рішення про встановлення (перерахунок) або про відмову у встановленні (перерахунку) пенсії за особливі заслуги.
Згідно з ч. 3 ст. 9 Закону № 1767-ІІІ встановлено обов`язок пенсійного органу не пізніше 10 днів після прийняття рішення про встановлення (перерахунок) пенсії за особливі заслуги чи про відмову в її встановленні (перерахунку) територіальний орган Пенсійного фонду України видати або надіслати особі повідомлення про встановлення (перерахунок) пенсії за особливі заслуги чи про відмову у її встановленні (перерахунку) із зазначенням причин відмови та порядку оскарження такого рішення.
Втім, рішення, прийняте за результатами розгляду заяви від 09.08.2022, пенсійним органом не надано.
У той же час, із матеріалів справи встановлено, що з 04.05.2018 позивач отримує надбавку до пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі 23%.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2017 № 2054, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.01.2018 № 90/31542, затверджено Схеми визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною".
Відповідно до Схеми визначення розмірів надбавок до пенсії одноразові переможці Олімпійських, Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих; багаторазові чемпіони світу; рекордсмени світу мають право на отримання набавки у розмірі 34% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Судовим розглядом встановлено, що позивач є багаторазовою чемпіонкою світу, на підтвердження чого надано диплом за І місце на Чемпіонаті світу серед глухих у 2021 в категорії Куміте особисте - 55 кг; диплому за І місце на Чемпіонаті світу серед глухих у 2021 в категорії Ката командне; лист Міністерства молоді та спорту про результати виступу на Дефлімпійських іграх 2022 (І місце в категорії Куміте особисте, та III місце в категорії Куміте командне).
На підставі викладеного, колегія суддів зазначає, що позивач набула право на отримання надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі 34% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст. 10 Закону № 1767-ІІІ у разі виявлення нових даних про заслуги пенсіонера перерахунок пенсії за особливі заслуги здійснюється з дати подання заяви з усіма необхідними документами.
Таким чином, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непроведення перерахунку пенсії на підставі документів, що свідчать про особливі заслуги перед Україною, та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 09.08.2022 перерахунок пенсії, встановивши надбавку у розмірі 34% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Стосовно доводів апеляційної скарги щодо пропуску позивачем строку звернення до суду, колегія суддів підтримує висновки суду першої інстанції та зазначає, що одним із основних питань, яке підлягає дослідженню, є визначення початку перебігу строку для звернення до адміністративного суду, а отже часу коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Враховуючи суть спірних правовідносин, особливості розрахунку розміру пенсії, з яким не згоден позивач, обчислення якої пов`язані зі застосуванням складних методів математичного розрахунку із застосуванням показників середньої заробітної плати по Україні відносно та формули обчислення пенсії (Зп = Зс х (Ск : К)), колегія суддів погоджується із твердженням суду першої інстанції, що достеменно про порушення своїх прав позивач могла дізнатись із рішення пенсійного органу про відмову у перерахунку пенсії, в якому позивача проінформовано про причини непроведення перерахунку.
При цьому після отримання рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.09.2022 № п/с912010811110 позивач звернулась до суду ід даним позовом в межах шестимісячного строку звернення.
Таким чином доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав вважати, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з`ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Інших доводів, зокрема щодо висновків суду першої інстанції в частині розподілу судових витрат, апелянтом не наведено.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, є обґрунтованим, прийняте на підставі з`ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.03.2023 по справі № 440/10471/22 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.М. Ральченко Судді В.В. Катунов І.С. Чалий