ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
іменем України
Справа № 210/7406/21
Провадження № 1-кп/210/155/23
"22" березня 2023 р.
Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув містіКривий Рігобвинувальний акту кримінальномупровадженні № 12021041710000557 відноснообвинуваченого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених за ч. 2 ст. 307, ч. 2 ст. 309 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
На розгляді в Дзержинському районному суді міста Кривого Рогу Дніпропетровської області перебуває кримінальне провадження відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених за ч. 2 ст. 307, ч. 2 ст. 309 КК України.
У судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 зазначив, що відносно нього застосовувалися недозволені методи досудового розслідування, зокрема методи фізичногота психологічноговпливу,тощо.Також,скарживсящодо погіршення стану здоров`я та про відсутність належного медичного обстеження та лікування в ДУ "Криворізькаустанова виконанняпокарань №3".При цьому зазначає, що він потребує медичного догляду, просив доручити ДБР провести перевірку зазначених ним обставин, а також витребувати з ДУ "Криворізька установа виконання покарань №3" медичні документи щодо його обстеження.
Захисник обвинуваченого адвокат ОСОБА_5 підтримав клопотання обвинуваченого та просив їх задовольнити.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 не заперечував з приводу задоволення клопотань обвинуваченого.
Суд, заслухавши клопотання обвинуваченого, доводи захисника та думку прокурора, прийшов до наступних висновків.
Щодо клопотання обвинуваченого про забезпечення проведення належного обстеження та лікування.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, стаття 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод покладає на державу обов`язок захищати фізичне здоров`я осіб, позбавлених волі.
Відповідно дост. 49 Конституції Україникожен має право на охорону здоров`я, медичну допомогу та медичне страхування, в тому числі і особи, які тримаються під вартою. Охорона здоров`я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм, в тому числі і в державних установах Міністерства юстиції, якими є слідчі ізолятори, в яких створюються умови для ефективного доступного для ув`язнених медичного обслуговування.
Відповідно до пункту 138 рішення ЄСПЛ від 15.05.2012 року у справі «Каверзін проти України» (Kaverzin v. Ukraine), заява № 23893/03, надання необхідної медичної допомоги особам у місцях тримання під вартою є обов`язком держави. Встановлюючи те, чи виконали державні органи свої обов`язки з надання медичної допомоги особі, яка перебуває під вартою і під їхнім контролем, Суд має оцінити якість медичних послуг, наданих такій особі з урахуванням стану її здоров`я та «практичних вимог ув`язнення», і, якщо її було позбавлено адекватної медичної допомоги, з`ясувати, чи становило це нелюдське і таке, що принижує гідність, поводження на порушення статті 3 Конвенції.
Положеннями статті 11 Закону України «Про попереднє ув`язнення» та ст.ст. 6, 39, 72 Основ законодавства України про охорону здоров`я, передбачено, що особи, узяті під варту, мають право на надання їм медичної допомоги.
Згідно пункту 2 глави 2 розділу X Наказу Міністерства юстиції «Про затвердження Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України» від 14.06.2019 року № 1769/5, надання ув`язненим і засудженим медичної допомоги, у тому числі екстреної медичної допомоги, що не може бути надана у медичній частині, здійснюється відповідно до статті 11 Закону України «Про попереднє ув`язнення», статей 8, 107, 116 КВК, Порядку взаємодії закладів охорони здоров`я Державної кримінально-виконавчої служби України із закладами охорони здоров`я з питань надання медичної допомоги особам, узятим під варту, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров`я України від 10 лютого 2012 року № 239/5/104, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 лютого 2012 року за № 212/20525 (із змінами), Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров`я України від 15 серпня 2014 року № 1348/5/572, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 серпня 2014 року за № 990/25767 (із змінами).
Згідно пункту 3 глави 2 розділу X зазначеного Наказу, у СІЗО здійснюються медичний контроль за станом здоров`я ув`язнених і засуджених шляхом проведення медичних оглядів та обстежень, виявлення осіб, які потребують лікування та постійного медичного нагляду, проведення щодо них лікувально-оздоровчих заходів з метою збереження здоров`я і працездатності, амбулаторне і стаціонарне лікування відповідно до системи стандартів у сфері охорони здоров`я, клінічних протоколів надання медичної допомоги в порядку, передбаченому законодавством.
Надання медичної допомоги, особам взятим під варту здійснюється відповідно до Порядку взаємодії закладів охорони здоров`я Державної кримінально-виконавчої служби України із закладами охорони здоров`я з питань надання медичної допомоги особам, узятим під варту, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я від 10.02.2012 №239/5/104, відповідно до якого, у разі необхідності в додаткових лабораторних обстеженнях, які не можуть бути проведені в медичних частинах СІЗО (наявним обладнанням, лабораторіями та обсягом медико-санітарної допомоги не передбачено проведення цих обстежень), вони проводяться на базі закладів охорони здоров`я з орієнтовного перелік та керівництво СІЗО забезпечує своєчасне направлення особи, узятої під варту, на обстеження до обраного лікарем медичної частини СІЗО закладу охорони здоров`я з орієнтовного переліку.
Таким закладом охорони здоров`я є Філії ДУ «Центр охорони здоров`я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Дніпропетровській області.
Враховуючи скарги обвинуваченого ОСОБА_4 на погане самопочуття, погіршення стану здоров`я, суд вважає за необхідне зобов`язати ДУ "Криворізька установа виконання покарань №3" звернутися до керівництва філії Державної установи «Центр охорони здоров`я державної кримінально-виконавчої служби України» в Днівпропетровській області невідкладно організувати проведення медичного обстеження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та з визначенням можливості лікування виявлених хвороб в умовах тримання під вартою.
Статтею 19 Конституцією України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, суд вважає за доцільне покласти на Дніпропетровську обласну прокуратуру контроль за виконанням ухвали в частині забезпечення медичного обстеження обвинуваченому, який є слідчо-заарештованим та перебуває під юрисдикцією суду а також вжити заходів щодо їх невиконання.
Щодо зазначених обвинуваченим обставин застосування до нього методів фізичного та психологічного впливу, вчинення відносно нього злочинів оперативними працівниками.
Обвинувачений ОСОБА_4 в судовому засіданні надав заяву про вчинення кримінального правопорушення відносно нього працівниками Металургійного відділу поліції ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .
Згідно із ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Стаття 3 Конвенції про захист прав людини та основних свобод гарантує, що нікого не може бути підданокатуванню абонелюдському чи такому, що принижує її гiднiсть, поводженню або покаранню.
Виходячи з практики Європейського Суду з прав людини у випадках, коли особа висуває небезпідставну скаргу на жорстоке поводження з боку представників держави, що порушує статтю 3 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, обов`язком національних органів є проведення «ефективного офіційного розслідування», спроможного встановити факти та виявити і покарати винних. В іншому випадку загальна юридична заборона катувань та нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження та покарання була б, незважаючи на основоположну важливість, неефективною на практиці, та у деяких випадках представникам держави було б можливо фактично безкарно порушувати права тих, хто знаходиться під їхнім контролем (п. 102, рішення ЄСПЛ «Ассенов та інші проти Болгарії» та п. 131, рішення ЄСПЛ «Лабіта проти Італії»).
Зі змісту частини 6 статті 206 КПК України слідує, якщо під час будь-якого судового засідання особа заявляє про застосування до неї насильства під час затримання або тримання в уповноваженому органі державної влади, державній установі (орган державної влади, державна установа, яким законом надано право здійснювати тримання під вартою осіб), слідчий суддя, суд зобов`язані зафіксувати таку заяву або прийняти від особи письмову заяву та, зокремадоручити відповідному органу досудового розслідування провести дослідження фактів, викладених в заяві особи.
Відповідно до вимог ст. 214 КПК України слідчий, прокурорневідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення або після самостійного виявлення ними з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язані внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державне бюро розслідувань», Державне бюро розслідувань вирішує завдання із запобігання, виявлення, припинення, розкриття і розслідування, зокрема, злочинів, вчинених працівниками правоохоронних органів, крім випадків, коли ці злочини віднесено до підслідності детективів Національного антикорупційного бюро України.
Отже, враховуючи те, що перевірка заяв повинна проводитись неупередженою особою, про що зазначено в рішенні ЄСПЛ «Захаркін О.М. проти України» від 24 червня 2010 року, а також те, що при наявності підстав та доказів, вказані обвинуваченим ОСОБА_4 діяння можуть бути розцінені як кримінально-карані, а суд, в силу своїх повноважень, позбавлений можливості перевірити достовірність вказаних ним обставин, суд вважає за необхідне доручити керівнику Територіального відділення управління Державного бюро розслідувань, розташованому у м. Полтаві, яке поширює свою діяльність на Дніпропетровську область, провести перевірку зазначених обвинуваченим обставин щодо застосування до нього методів фізичного та психологічного впливу під час досудового розслідування кримінальних проваджень, внесених до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27 вересня 2021 року за №12021041710000557 за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених за ч. 2 ст. 307, ч. 2 ст. 309 КК України, працівниками слідчого управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.
Керуючись статтями 130, 131, 170-174, 314-317, 350,372, 376 КПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Доручити керівнику Територіального відділення управління Державного бюро розслідувань, розташованому у м. Полтаві, яке поширює свою діяльність на Дніпропетровську область, провести перевірку заяви про вчинене кримінальне правопорушення від 22.03.2023 року обвинуваченого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у відповідності з вимогами Закону України «Про державне бюро розслідувань» та нормами КПК України.
Розгляд заяви провести відповідно до вимог ст. 214 КПК України. Внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, про що повідомити суд.
Копію ухвали та копію журналу судового засідання від 22 березня 2023 року, в якому зафіксовано заяву ОСОБА_4 про злочини відносно нього, направити до Територіального відділення управління Державного бюро розслідувань, розташованому у м. Полтаві.
Перевірку провести з обов`язковим допитом обвинуваченого ОСОБА_4 щодо обставин (часу, місця, характеру і наслідків) зазначених дій, а також можливості встановлення осіб, причетних до таких дій, якщо вони мали місце.
За результатом перевірки прийняти відповідне рішення в порядку кримінального процесуального закону, надавши його до Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області та копію надіслати за електронною адресною (e-mail: [email protected]).
Контроль за виконанням ухвали покласти на директора Територіального відділення управління Державного бюро розслідувань, розташованому у м. Полтаві та заступника директора Територіального управління в м. Полтаві.
Зобов`язати філію Державної установи «Центр охорони здоров`я державної кримінально-виконавчої служби України» в Дніпропетровській області невідкладно організувати проведення медичного обстеження обвинуваченого: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебуваєв ДУ "Криворізькаустанова виконанняпокарань №3"та вразі необхідності НЕГАЙНО ЗАБЕЗПЕЧИТИ ПРОВЕДЕННЯ його лікування з урахуванням результатів огляду .
Зобов`язати уповноважених осіб філії Державної установи «Центр охорони здоров`я державної кримінально-виконавчої служби України» в Дніпропетровській області, ДУ "Криворізькаустанова виконанняпокарань №3" НЕГАЙНО повідомити Дзержинський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області про виконання ухвали суду в частині забезпечення проведення обстеження та (у разі необхідності) лікування обвинуваченого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов`язати уповноважених осіб ДУ "Криворізькаустанова виконанняпокарань №3" НЕГАЙНО повідомити Дзержинський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, чи надходили скарги та/або письмові звернення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про погіршення стану здоров`я та необхідності медичного обстеження, а так само, чи може останній за станом здоров`я утримуватись в умовах ДУ "Криворізька установа виконання покарань № 3 та отримувати належне лікування.
Копію ухвали направити до:
- Державної установи "Криворізька установа виконання покарань № 3" - для відома та виконання;
- Територіального відділення управління Державного бюро розслідувань, розташованому у м. Полтаві - для відома та виконання;
- філії Державноїустанови «Центрохорони здоров`ядержавної кримінально-виконавчоїслужби України»в Дніпропетровськійобласті - для відома та виконання.
Копію ухвали вручити обвинуваченому, прокурору, захиснику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: ОСОБА_1