ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
_________________________________________________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" червня 2023 р. Справа № 914/2848/22
Західний апеляційний господарський суд, в складі колегії:
Головуючого (судді-доповідача)Якімець Г.Г.,
Суддів:Бойко С.М.,Бонк Т.Б.,
за участю секретаря судового засідання Кришталь М.Б.,
та представників сторін:
від позивача не з`явився
від відповідача (скаржника) Костків Н.С.
розглянувши апеляційну скаргу Приватного підприємства фірми «Курорт-Сервіс», б/н від 20 квітня 2023 року
на рішення Господарського суду Львівської області від 28 березня 2023 року (підписане 04.04.2023), суддя Кидисюк Р.А.
у справі №914/2848/22
за позовом Східницької селищної ради, м. Борислав, смт. Східниця, Львівська область
до відповідача Приватного підприємства фірми «Курорт-Сервіс», м. Борислав, смт. Східниця, Львівська область
про визнання укладеною додаткової угоди від 02 вересня 2022 року до договору оренди землі №04.04.439.00669 від 06 вересня 2004 року
в с т а н о в и в :
04 листопада 2022 року Східницька селищна рада звернулася до Господарського суду Львівської області з позовом до Приватного підприємства фірми «Курорт-Сервіс» про визнання укладеною додаткової угоди від 02 вересня 2022 року до договору оренди землі №04.04.439.00669 від 06 вересня 2004 року.
Позов мотивовано тим, що рішенням Східницької селищної ради №563 від 08 грудня 2021 року затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що є підставою для внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати. При цьому, селищна рада посилається на витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, сформований ТзОВ «Західземлепроект плюс» дата оцінки 01 листопада 2021 року. Крім цього, позивач зазначає дату укладення додаткової угоди 02 вересня 2022 року.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 28 березня 2023 року у справі №914/2848/22 позов задоволено частково: визнано укладеною за рішенням суду Додаткову угоду від 01 лютого 2023 року до договору оренди землі № 04.04.439.00669 від 06.09.2004 року у редакції, викладеній судом, зокрема, щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розміру орендної плати, що складає 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а також штрафних санкцій у разі порушення орендарем строку сплати орендної плати.
Рішення суду мотивоване тим, що Приватне підприємство фірма «Куорт-Сервіс» продовжує фактично використовувати земельну ділянку площею 2,0 га кадастровий номер 4610345400:03:021:0004 після подання позовної заяви до суду, згідно Договору оренди землі оренди землі №04.04.439.00669 від 06 вересня 2004 року, відтак, враховуючи затвердження оновленої технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 2,0 га кадастровий номер 4610345400:03:021:0004 згідно рішенням сесії Східницької селищної ради Львівської області від 08 грудня 2021 року №563 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки смт. Східниця КК «Смерекове» Львівської області», суд дійшов висновку про наявність підстав для перегляду розміру орендної плати згідно Договору оренди землі №04.04.439.00669 від 06.09.2004 року та визнання укладеної додаткової угоди до Договору оренди землі №04.04.439.00669 від 06 вересня 2004 року в частині зміни орендної плати з 01 лютого 2023 року тобто з першого числа нового календарного місяця після повідомлення судом відповідача про наявність справи з предметом спору визнання додаткової угоди укладеною, оскільки судом встановлено, що позивачем надіслано відповідачу проект додаткової угоди на неправильну адресу.
Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, відповідач Приватне підприємство фірма «Курорт-Сервіс» звернулося до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 28 березня 2023 року у справі №914/2848/22 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Зокрема, зазначає, що суд неправомірно визнав укладеною додаткову угоду до договору оренди землі з 01 лютого 2023 року, а не з моменту набрання законної сили рішенням суду, що суперечить ч.3 ст.651 ЦК України та практиці Верховного Суду. Також скаржник наголошує, що судом помилково взято до уваги витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку, який виготовлено землевпорядною організацією, а не органом Держгеокадастру. На думку скаржника, позивач безпідставно збільшив орендну плату, запропонувавши майже найбільший відсоток орендної ставки (10% з 12%), що порушує майнові інтереси орендаря. Також апелянт зазначає, що позивач не скерував відповідачу проект додаткової угоди до договору оренди землі перед зверненням до суду, що свідчить про недотримання ним процедури досудового врегулювання спору.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач проти вимог апеляційної скарги заперечив, просив оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення. Зокрема, зазначив, що нова нормативна грошова оцінка мала б вступити в дію 01 січня 2023 року, а не з моменту набрання законної сили рішенням суду, посилаючись на ст.ст.285.1 та 285.2. Також наголосив, що ставка орендної плати для відповідача не змінилася, а змінився лише розмір орендної плати, у зв`язку із затвердженням нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що є підставою для внесення змін до договору оренди землі.
Представник відповідача (скаржника) в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав, просив такі задоволити: скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 28 березня 2023 року у справі №914/2848/22 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, з підстав, наведених в апеляційній скарзі.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання. У попередньому судовому засіданні представник позивача проти вимог апеляційної скарги заперечував, просив оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, з підстав, наведених у відзиві на апеляційну скаргу.
Західний апеляційний господарський суд, заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши наявні докази по справі, дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного:
Як встановлено місцевим господарським судом та вбачається з матеріалів справи, 06 вересня 2004 року між Східницькою селищною радою Дрогобицького району Львівської області (у тексті договору орендодавець) та Приватним підприємством фірмою «Курорт-Сервіс» (у тексті договору орендар) укладено договір оренди землі №04.04.439.00669, відповідно до умов якого, а саме: п.1 орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування готелю курортного типу, яка знаходиться у смт. Східниця в курортному комплексі «Смерекове».
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,0000 га, в тому числі: 1,2 га зарослих чагарниками та пересічених ярами, 0,8 га заболочені сінокоси (п.2 Договору).
Згідно з п.5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 300 000 грн. (15 грн. за 1 мІ).
Відповідно до п.8 Договору останній укладено на 49 років.
У п.9 Договору сторони погодили, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: 3 грн. за 1 мІ або 60 000 грн. за рік.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п.10 Договору).
Згідно з п.11 Договору орендна плата вноситься в такі строки: щомісячно до 15 числа наступного місяця за попередній місяць, рівними долями річної суми орендної плати, тобто 5 000 грн. в місяць.
Розмір орендної плати переглядається один раз в рік у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; - погіршення стану орендованої ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - в інших випадках, передбачених законом (п.13 Договору).
Відповідно до п.34 Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.
В подальшому 02 січня 2006 року сторонами укладено додаткову угоду до договору оренди землі, якою внесено зміни до договору в частині розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру і порядку внесення орендної плати (п.п.5, 9 та 11 Договору).
16 січня 2006 року сторонами укладено додаткову угоду №2 до договору оренди землі, якою внесено зміни до п.п.5, 9, 11 Договору.
10 вересня 2008 року сторонами укладено додаток №1 до договору, яким внесено зміни до п.п.5 та 9 Договору. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 65 000 грн., орендна плата 7 800 грн. в рік (650 грн. в місяць).
З Інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку вбачається, що даній земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 4610345400:03:021:0004, цільове призначення 03.15. Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, категорія земель землі житлової та громадської забудови, вид використання будівництво та обслуговування готельного комплексу, форма власності комунальна.
08 грудня 2021 року Східницькою селищною радою Львівської області прийнято рішення №563 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки смт. Східниця КК «Смерекове» Львівської області», п.1 якого затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 2,0000 га (кадастровий номер 4610345400:03:021:0004) для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови (КВЦПЗ 03.15.) КК «Смерекове» смт. Східниця Східницької ТГ, Дрогобицького району Львівської області, розроблену ТзОВ «Західземлепроект». У п.2 рішення встановлено, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 9 757 079 грн. (487,85 грн. за 1 мІ).
Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01 листопада 2021 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка є об`єктом оренди за договором оренди землі від 06 вересня 2004 року, становить 9 757 079 грн. (487,85 грн. за 1 мІ).
У матеріалах справи містяться листи Східницької селищної ради (вих.№1257 від 04.08.2022 та вих.№1460 від 20.09.2022) із пропозиціями відповідачу укласти додаткову угоду до договору оренди землі, однак, належні докази надіслання відповідачу проекту додаткової угоди у матеріалах справи відсутні.
У листопаді 2022 року Східницька селищна рада звернулася до суду з цим позовом до Приватного підприємства фірми «Курорт-Сервіс» про визнання укладеною додаткової угоди від 02 вересня 2022 року до договору оренди землі №04.04.439.00669 від 06 вересня 2004 року.
За змістом ч.1 статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, передбачених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (ч.ч.1, 2 ст.21 ЗУ «Про оренду землі»).
Відповідно до п.3 ч.1 ст.15 ЗУ «Про оренду землі» істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно з ч.2 ст.651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом (ч.2 ст.632 ЦК України).
У статті 30 ЗУ «Про оренду землі» визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Зважаючи на положення статей 632, 651 ЦК України та ст.30 ЗУ «Про оренду землі», необхідно дійти висновку, що за загальним правилом зміна умов договору, у тому числі стосовно розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди договір може бути змінено за рішенням суду лише у випадках, установлених умовами договору або в силу закону.
При цьому, згідно з п.34 Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін .У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.
Відповідно до п.13 Договору розмір орендної плати переглядається один раз в рік у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; - погіршення стану орендованої ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; - в інших випадках, передбачених законом.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а нормативна грошова оцінка земель становить основу для визначення розміру орендної плати, зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, визначеної сторонами у договорі оренди землі.
Водночас за змістом ст.1 ЗУ «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Тобто нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки підставою для перегляду розміру орендної плати.
За змістом частин 1, 2 статті 15 ЗУ «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 -7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення не рідше ніж один раз на 5 7 років, а несільськогосподарського призначення не рідше ніж один раз на 7 10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій" (ст.18 ЗУ «Про оцінку земель»).
За результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок державної та комунальної власності, звіти про експертну грошову оцінку земельних ділянок, що проводиться для цілей оподаткування, нарахування та сплати інших обов`язкових платежів, що справляються відповідно до законодавства, є публічною інформацією (ст.20 «ЗУ «Про оцінку земель»).
Згідно з ч.ч.1, 3 ст.23 ЗУ «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Відповідно до ч.4 ст.23 ЗУ «Про оцінку земель» рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, якою, в свою чергу, передбачено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно з п.п.34, 35 ч.1 ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
У статті 144 Конституції України і ст.73 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Доказами про проведення оцінки земельної ділянки та затвердження технічної документації такої оцінки у відповідності до положень ЗУ «Про оцінку земель» є рішення міської ради та витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 09 листопада 2021 року у справі №635/4233/19 викладено висновок про те, що з аналізу нормативно-правових норм ПК України, Закону України "Про оцінку земель", Закону України "Про оренду землі", вбачається, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. При цьому зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно від домовленості сторін у договорі оренди землі про можливість такої зміни.
Разом з тим, апеляційним судом встановлено, що позивач не змінював розміру орендної плати (10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки), який було погоджено сторонами, зокрема, у додатковій угоді №2 від 16 січня 2006 року, а сума орендної плати збільшилася, у зв`язку із затвердженням нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Враховуючи все наведене вище, беручи до уваги рішення Східницької селищної ради Львівської області №563 від 08 грудня 2021 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки смт. Східниця КК «Смерекове» Львівської області» та витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для внесення змін до договору оренди землі від 06 вересня 2004 року.
Поряд з цим, колегія суддів не погоджується з висновком місцевого господарського суду щодо моменту, з якого слід вважати укладеною додаткову угоду.
Так, у рішенні суду зазначено, що додаткову угоду слід визнати укладеною в частині зміни орендної плати з 01 лютого 2023 року тобто з першого числа нового календарного місяця після повідомлення судом відповідача про наявність справи з предметом спору визнання додаткової угоди укладеною, однак, колегія суддів з таким висновком не погоджується з огляду на наступне:
Згідно з ч.ч.1,2 ст.651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч.ч.1,2 статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони.
Статтею 30 ЗУ «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно з ч.3 ст.653 ЦК України у разі зміни договору зобов`язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється у судовому порядку, зобов`язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.
Наведені норми права передбачають, що зміна договору оренди землі допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. При цьому якщо договір змінений судом, то зобов`язання змінюється з моменту набрання відповідним рішенням суду законної сили.
Якщо права та обов`язки сторін змінюються внаслідок внесення змін до договору судовим рішенням, то відповідне зобов`язання змінюється з моменту набрання таким рішенням законної сили (аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 лютого 2021 року у справі №921/530/18. Поряд з тим, у постанові від 09 лютого 2022 року у справі №904/4739/20 Верховний Суд зазначив, що оскільки викладений Великою Палатою Верховного Суду у справі №921/530/18 правовий висновок щодо моменту набрання змін до договору за рішенням суду є чітким, зрозумілим, актуальним, то судова колегія не вбачає підстав для відступу від правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 16.02.2021 у зазначеній справі).
Відповідно до ч.4 ст.236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з ст.236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ст.275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право, зокрема, скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.
Статтею 277 ГПК України визначено, що підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є, зокрема, порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Враховуючи наведене вище, оскільки суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про укладення додаткової угоди до договору оренди землі з 01 лютого 2023 року, колегія суддів дійшла висновку про часткове задоволення апеляційної скарги та зміну рішення місцевого господарського суду в частині дати, з якої суд визнав укладеною додаткову угоду до договору оренди землі №04.04.439.00669 від 06 вересня 2004 року. Так, апеляційний суд вважає за необхідне визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі №04.04.439.00669 від 06 вересня 2004 року з моменту набрання рішенням Господарського суду Львівської області від 28 березня 2023 року у справі №914/2848/22 законної сили. В решті рішення місцевого господарського суду слід залишити без змін.
Щодо доводів скаржника про відсутність доказів надіслання на належну адресу відповідача проекту додаткової угоди, то такі спростовано в оскаржуваному рішенні. Так, відповідно до пункту 1 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 року №15-рп-2002 (справа №1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб`єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Інші доводи скаржника не спростовують висновків суду першої інстанції про наявність підстав для внесення змін до договору оренди землі.
Судовий збір, у відповідності до ст.129 ГПК України, покладається на скаржника.
Керуючись ст.ст.236, 270, 275, 277, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд,
постановив:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства фірми Курорт-Сервіс задоволити частково.
Рішення Господарського суду Львівської області від 28 березня 2023 року у справі №914/2848/22 змінити в частині дати, з якої суд визнав укладеною додаткову угоду до договору оренди землі №04.04.439.00669 від 06 вересня 2004 року.
Визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі №04.04.439.00669 від 06 вересня 2004 року з моменту набрання рішенням Господарського суду Львівської області від 28 березня 2023 року у справі №914/2848/22 законної сили.
В решті рішення Господарського суду Львівської області від 28 березня 2023 року у справі №914/2848/22 залишити без змін.
Матеріали справи №914/2848/22 повернути до Господарського суду Львівської області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку, у відповідності до вимог ст.ст.286-291 ГПК України.
Повну постанову складено 03 липня 2023 року
Головуючий (суддя-доповідач)Якімець Г.Г.
Суддя Бойко С.М.
СуддяБонк Т.Б.