УХВАЛА
06 вересня 2023 року
м. Київ
справа №320/14843/23
адміністративне провадження №П/990/201/23
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Загороднюка А.Г., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Верховної Ради України про визнання протиправними дій,
У С Т А Н О В И В:
11 квітня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Верховної Ради України, в якому просить суд:
- визнати направлення заяви ОСОБА_1 до Верховної Ради України апаратом Верховної Ради України до Секретаріату Кабінету Міністрів України протиправним;
- визнати направлення заяви ОСОБА_1 до голови Верховної Ради України апаратом Верховної Ради України до Секретаріату Кабінету Міністрів України протиправним;
- визнати направлення заяви ОСОБА_1 до Комітету Верховної Ради України з питань правової політики апаратом Верховної Ради України до Секретаріату Кабінету Міністрів України протиправним;
- визнати направлення заяви ОСОБА_1 до Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу апаратом Верховної Ради України до Секретаріату Кабінету Міністрів України протиправним;
- визнати направлення заяви ОСОБА_1 до Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин апаратом Верховної Ради України до Секретаріату Кабінету Міністрів України протиправним.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02 травня 2023 року адміністративну справу №320/14843/23 передано на розгляд Верховного Суду як суду першої інстанції на підставі пункту 2 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04 вересня 2023 року, визначено склад колегії суддів для розгляду цієї справи, а справу № 320/14843/23 передано судді-доповідачу Загороднюку А.Г.
Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у справі, необхідно звернути увагу на таке.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною першою статті 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Частиною п`ятою статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб`єкта владних повноважень;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб`єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;
11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Перевіряючи позовну заяву на відповідність вимогам процесуального закону встановлено необхідність залишити її без руху з таких підстав.
У порушення вимог пунктів 5, 9, частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві позивач не зазначив:
- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
- у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
Також у поданій позовній заяві у якості відповідача ОСОБА_1 зазначив Верховну Раду України, яка в силу статті 75 Конституції України є органом законодавчої влади в Україні.
Водночас у прохальній частині позовної заяви позивач просить визнати протиправним направлення апаратом Верховної Ради України до Секретаріату Кабінету Міністрів України заяви ОСОБА_1 .
Отже, позивачу необхідно уточнити відповідача (апарат Верховної Ради України та/або Верховна Рада України) для цілей розгляду цієї справи із обґрунтуванням, в межах компетенції визначеного відповідача, позовних вимог.
Керуючись статтями 22, 160, 169, 248, 266 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 у справі №990/201/23 - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом уточнення відповідача (відповідачів) у справі; викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Роз`яснити позивачу, що у разі невиконання вимог цієї ухвали в установлений судом строк позовну заяву разом із доданими до неї матеріалами буде повернуто.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Суддя А.Г. Загороднюк