Справа № 172/631/23
Провадження № 2/172/167/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.09.2023 року Васильківський районний суд Дніпропетровської області в складі: головуючого судді - Битяка І.Г.
за участю секретаря судового засідання - Голубенко Т.В.
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Антонцєвої І.І.
представника третьої особи - Шаповал Ю.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Васильківка цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Луганської обласної державної адміністрації, третя особа: Держава Україна в особі Кабінету Міністрів України про стягнення компенсації за руйнування будинку внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, -
В С Т А Н О В И В
ОСОБА_3 , від імені якої діє ОСОБА_1 , звернулася до суду з вищевказаним позовом. В обґрунтування позовних вимоги представник позивачки вказує, що ОСОБА_3 є власником житлового будинку з господарськими спорудами та будівлями, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 . Станом на 13.06.2015 року вона була зареєстрована та постійно проживала у цьому будинку. 13.06.2015 року в результаті артилерійського обстрілу належне позивачці житло було зруйноване. Факт скоєння злочину - терористичного акту, підтверджується витягом з ЄРДР (кримінальне провадження № 12014050150002283). Позивачка на підставі Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги або компенсації постраждалим від надзвичайних ситуацій, які залишилися на попередньому місці проживання від 18.12.2013 року № 947, в редакції постанови КМУ № 767 від 02.09.2020 року, яка діяла на момент отримання компенсації ОСОБА_3 та відповідно до рішення комісії з розгляду питань, пов`язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією рф, Луганської обласної державної адміністрації, Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 02.12.2020 року, позивачка отримала компенсацію у розмірі 300000,00 грн. за зруйноване житло. На виконання вимог п. 19 Порядку позивачка припинила праов власності на свій будинок у зв`язку з його знищенням та подала витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про припинення права власності на житло у зв`язку з його знищенням. Проте, виплата позивачці вказаної суми за повне руйнування будинку, не покриває вартість повної компенсації згідно з вартістю квадратного метру за показниками опосередкованості вартості спорудження житла у регіонах України станом на 01.10.2022 року, яка наразі становить по Луганській області 18698,00 грн. відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 17.11.2022 року № 214 «Про затвердження показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України (розраховані станом на 01.10.2022 року)». Розмір грошової компенсації за зруйнований дім загальною площею 32,2 кв.м., що належав позивачці згідно з вартістю квадратного метру за показниками опосередкованої вартості спорудження житла у регіонах України становить 602075,60 грн. (32,2 кв.м. х 18698,00 грн.). Представник позивачки зазначає, що Порядок фактично звужує дію Кодексу цивільного захисту, в ч. 10 ст. 86 якого вказано, що розмір грошової компенсації за зруйновану або пошкоджену квартиру (житловий будинок) визначається за показниками опосередкованої вартості спорудження житла у регіонах України, що є незаконним. При цьому, у цій нормі права не зазначено жодного обмеження вартості такого житла. Отже розмір компенсації, з урахуванням сплачених позивачці 300000,00 грн., становить 302075,60 грн., які представник позивачки просить стягнути з відповідача.
Ухвалою від 28.04.2023 року провадження у справі відкрито і постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Представник позивачки ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача Антонцєва І.І. позовні вимоги не визнала. Крім того, надала суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 . Вказує, що позивачці виплачено компенсацію за зруйнований житловий будинок у розмірі 300000,00 грн. і вказаний факт вона не заперечує. Облдержадміністрація здійснювала виплату грошової компенсації виключно у межах розподілу бюджетних коштів, визначених наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 15.12.2020 року № 162 «Про розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Грошова компенсація постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією рф». Представник відповідача зауважує, що облдержадміністрація вирішуючи питання виплати грошової компенсації ОСОБА_3 , керувалася Порядком і не допустила порушень жодних прав чи законних інтересів позивачки. Здійснення доплат, повторних виплат, перерахунку розміру грошової компенсації після її виплати постраждалим, Порядком не передбачені. Позов обґрунтований тим, що Порядок не узгоджується з нормами ч. 10 ст. 86 Кодексу цивільного захисту України і жодним чином не сформульовані посилання на норми чинного законодавства, які б передбачали наявність саме у облдержадміністрації обов`язку здійснювати доплату різниці між визначеною згідно з умовами Порядку та фактично виплаченою позивачці сумою грошової компенсації. Крім того, вказує, що п. 2 наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 09.03.2023 року № 139 «Про затвердження показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України (розрахованих станом на 01.01.2023 року)» визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства розвитку громад та територій України від 17.11.2022 року № 214 «Про затвердження показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України (розрахованих станом на 01.10.2022 року)», на який посилається позивачка в обґрунтування своїх вимог.
Представник третьої особи Шаповал Ю.Є. у судовому засіданні позовні вимоги не визнала.
Крім цього, представники третьої особи Іванова Т.О. , Шаповал Ю.Є. надали письмові пояснення щодо предмета позову, в яких просять суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 . Вказують, що на виконання ч. 8 ст. 86, ч. 3 ст. 89 Кодексу цивільного захисту України Кабінетом Міністрів України було прийнято Порядок надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації від 18.12.2013 року № 947 (в редакції постанови КМУ № 767 від 02.09.2020 року). На підставі вказаного та відповідного рішення комісії від 02.12.2020 року позивачу було виплачено компенсацію у розмірі 300000,00 грн. за зруйнований будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Порядком № 947 встановлено, що грошова допомога та компенсація є одноразовими, повторна виплата коштів не допускається. Крім того, у поясненнях представник третьої особи Іванова Т.О. зазначила, що ОСОБА_3 наразі не є власником будинку за вищевказаною адресою, оскільки відповідно до ч. 9 ст. 86 Кодексу цивільного захисту України виплата гршової компенсації за рахунок держави здійснюється за умови добровільної передачі постраждалим зруйновного або пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації житла місцем державним адміністраціям або органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання. Представник третьої особи Шаповал Ю.Є. у письмових поясненнях звернула увагу на те, що на сьогоднішній день державою виконані позитивні зобов`язання, розроблено компенсаційний механізм відшкодування вартості пошкодженого житла, яким позивачка і скористалася, отримавши грошову компенсацію за зруйноване житло.
Вислухавши представників, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 16 ЦК України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Статтею 41 Конституції України гарантовано, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Згідно з ч. 1 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вимагати усунення перешкод його права, хоч вони і не поєднані з позбавленням володіння.
Відповідно до ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності (ст. 1 Кодексу цивільного захисту України).
Залежно від характеру походження подій, що можуть зумовити виникнення надзвичайних ситуацій на території України, визначаються такі види надзвичайних ситуацій: 1) техногенного характеру; 2) природного характеру; 3) соціальні; 4) воєнні.
Статею 21 Кодексу цивільного захисту України передбачені права та обов`язки громадян у сфері цивільного захисту, серед яких, є право громадян України на соціальний захист та відшкодування відповідно до законодавства шкоди, заподіяної їхньому життю, здоров`ю та майну внаслідок надзвичайних ситуацій або проведення робіт із запобігання та ліквідації наслідків.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 Кодексу цивільного захисту України забезпечення житлом постраждалих, житло яких стало непридатним для проживання внаслідок надзвичайної ситуації, здійснюється місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання шляхом: 1) надання житлових приміщень з фонду житла для тимчасового проживання; 2) позачергового надання житла, збудованого за замовленням місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування та суб`єктів господарювання; 3) будівництва житлових будинків для постраждалих; 4) закупівлі квартир або житлових будинків.
Постраждалі, яким виплачено грошову компенсацію за зруйновану або пошкоджену квартиру (житловий будинок), житлом за рахунок держави не забезпечуються (ч. 8 ст. 86 Кодексу цивільного захисту України).
Постраждалим, які залишилися на попередньому місці проживання, надається грошова допомога у порядку та розмірі, встановлених Кабінетом Міністрів України (ч. 3 ст. 89 Кодексу цивільного захисту України).
Відповідно до ч. 8 ст. 86 та ч. 3 ст. 89 Кодексу цивільного захисту України Кабінет Міністрів України затвердив Порядок надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації № 947 від 18.12.2013 року (зі змінами в редакції постанови КМУ № 767 від 02.09.2020 року, яка діяла на час отримання позивачкою грошової компенсації).
Пунктами 2-4 Порядку № 947 (зі змінами в редакції постанови КМУ № 767 від 02.09.2020 року) передбачено, що постраждалими визнаються громадяни України, іноземці та особи без громадянства, житлові будинки (квартири) (далі - житло) яких пошкоджено/зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації (далі - постраждалі). Грошова допомога надається постраждалим, житло яких пошкоджено внаслідок надзвичайної ситуації або проведення робіт з ліквідації її наслідків та які відмовилися від евакуації, відселення та залишилися на попередньому місці проживання та/або в межах відповідного населеного пункту. Грошова компенсація надається постраждалим, які є власниками житла, яке перебуває на контрольованих Україною територіях та було зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, після дати набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 р. № 405 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України". Органи місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності - військово-цивільні адміністрації населених пунктів проводять обстеження пошкодженого або зруйнованого житла, обліковують його, складають і затверджують списки постраждалих на відповідній території та видають довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.
Згідно з пунктом 5 цього Порядку рішення про надання постраждалим грошової допомоги та її розмір приймає Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади. Рішення про надання грошової компенсації приймають комісії з розгляду питань, пов`язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації (далі - комісія), на підставі поданих органами місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності - військово-цивільними адміністраціями населених пунктів сформованих та затверджених списків постраждалих на виплату грошової компенсації.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_3 є власником житлового будинку з господарськими спорудами та будівлями, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з довідкою виданою 30.05.2019 року військово-цивільною адміністрацією мітса Золоте та села Катеринівка Попаснянського району Луганської області ОСОБА_3 зареєстрована за вищевказаною адресою з 22.01.1996 року по день надання довідки.
Відповідно до акту, складеного комісією виконавчого комітету Золотівської міської ради в ході обстеження встановлено, що 13.06.2015 року під час обстрілу м. Золоте в житловий будинок АДРЕСА_1 попав знаряд, внаслідок чого зруйновані будівельні конструкції будинку - вибиті два вікна з рамами, пошкоджені стіна, стеля, горище, уламками пошкоджені меблі, побутова техніка, розбита огорожа.
На підставі заяви ОСОБА_3 від 08.10.2020 року комісія військово-цивільної адміністрації міста Золоте та села Катеринівка 22.10.2020 року провела обстеження житла за адресою: АДРЕСА_1 . В ході обстеження комісія встановила, що внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації 13.06.2015 року зазначене житло зруйноване.
26.10.2020 року ОСОБА_3 визнана особою постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.
З відповіді на адвокатський запит та витягу з протоколу № 2 від 02.10.2020 року засідання комісії вбачається, що ОСОБА_3 вирішено надати грошову компенсацію як постраждалій особі, житловий будинок якої зруйнований внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації, за зруйновне житло за адресою: АДРЕСА_1 , у сумі 300 тис. грн. та включити ОСОБА_3 до узагальненого списку постраждалих, житло яких зруйноване внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації.
У позовній заяві позивачка, а у судовому засіданні представник позивачки підтвердили факт отримання ОСОБА_3 грошової компенсації в сумі 300000,00 грн.
При цьому, рішення комісії з розгляду питань, пов`язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації щодо виплати грошової компенсації в неналежному розмірі ОСОБА_3 не оскаржувала. Також позивачка й не оскаржувала дії комісії щодо виплати їй грошової компенсації саме на підставі Порядку № 947 (зі змінами в редакції постанови КМУ № 767 від 02.09.2020 року), а не відповідно до Кодексу цивільного захисту України, в ч. 10 ст. 86 якого зазначено, що розмір грошової компенсації за зруйновану або пошкоджену квартиру (житловий будинок) визначається за показниками опосередкованої вартості спорудження житла у регіонах України відповідно до місцезнаходження такого майна.
Разом з тим, положеннями пункту 32 Порядку № 947 (зі змінами в редакції постанови КМУ № 767 від 02.09.2020 року) передбачено, що розмір грошової компенсації постраждалим визначається за показниками опосередкованої вартості спорудження житла у регіонах України відповідно до місцезнаходження житла, що є чинними на дату затвердження узагальненого списку відповідно (але не більш як 300 тис. гривень за один об`єкт зруйнованого житла).
Також суд звертає на те, що положеннями пункту 36 Порядку № 947 (зі змінами в редакції постанови КМУ № 767 від 02.09.2020 року) визначено, що грошова допомога та компенсація є одноразовими. Повторна виплата коштів за один об`єкт житла (крім виплати грошової компенсації за частину того ж самого зруйнованого житла) не допускається.
За змістом статей 12, 13, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Суд розглядає цивільні справи в межах заявлених фізичними або юридичними особами вимог і на підставі наданих ними доказів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Аналізуючи вищевикладені доводи, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, враховуючи, що держава виконала позитивні зобов`язання та розробила компенсаційний механізм відшкодування вартості зруйнованого (пошкодженого) житла, позивачка отримала належну їй суму грошової компенсації за зруйнований будинок, рішення комісії та/або сам нормативно-правовий акт, яким регулюється механізм виплати грошової компенсації за зруйноване житло, не оскаржувала, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Луганської обласної державної адміністрації про стягнення компенсації за руйнування будинку внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 16, 319, 321 ЦК України, ст.ст. 21, 86, 89 Кодексу цивільного захисту України, Порядком № 947 (зі змінами в редакції постанови КМУ № 767 від 02.09.2020 року), ст.ст. 12, 13, 81, 89, 263-265 ЦПК України, -
У Х В А Л И В
Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Луганської обласної державної адміністрації, третя особа: Держава Україна в особі Кабінету Міністрів України про стягнення компенсації за руйнування будинку внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Васильківський районний суд Дніпропетровської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 25.09.2023 року.
Суддя І.Г. Битяк