Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2023 року Справа№200/2020/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С., розглянувши за правилами спрощеного (письмового) провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Міністерства оборони України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, про:
визнання протиправним та скасування рішення, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 02.12.2022 № 297, про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, як члену сім`ї (рідній сестрі) загиблого військовослужбовця - ОСОБА_2 , внаслідок поранення, пов`язаного із захистом Батьківщини;
зобов`язання призначити та виплатити одноразову грошову допомогу, як члену сім`ї загиблого військовослужбовця - ОСОБА_2 , внаслідок поранення, пов`язаного із захистом Батьківщини, відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975.
В обґрунтування вимог позивач зазначила, що вона є сестрою військовослужбовця ОСОБА_2 , який загинув під час участі у військових діях із захисту Батьківщини у період повномасштабного вторгнення, а тому має право на отримання одноразової грошової допомоги як член його сім`ї. Посилаючись на положення Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою КМУ № 975 від 25.12.2013, позивач зауважила на протиправності вимог відповідача про необхідність надання нею рішення суду або іншого документу, що підтверджуватиме факт її перебування на утриманні загиблого (померлого), оскільки такі документи мають надавати особи, які не були членами сім`ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні. Позивач же звернулася за допомогою як член сім`ї загиблого - рідна сестра, яка проживала разом із загиблим та вела спільне господарство. Крім цього, позивач зауважила, що до клопотання про отримання одноразової грошової допомоги вона додала документи, які свідчать про її перебування на утриманні загиблого брата.
Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди із позовом навів у наданому до суду відзив. За змістом відзиву відповідач вважає, що позивач, звернувшись безпосередньо до Міністерства оборони України порушила процедуру подання заяви для отримання одноразової грошової допомоги, встановлену Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних силах України, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерством оборони України 14.08.2014 № 530. Пунктом 4 цього порядку встановлено, що документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) оформлюються та подаються в Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України обласними ТЦКСП.
Відповідач також зауважив, що відповідно до ст.16-1 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). При цьому, утриманцями вважаються члени сім`ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Таким чином, як зазначив відповідач, позивач не підпадає під вичерпний перелік осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, а тому наявність в неї права на отримання одноразової грошової допомоги має доводитися.
Відповідач зазначив, що позивач має підтвердити її перебування на повному утриманні померлого брата, чого неможливо встановити з наданих нею документів. З наданих до позивачем на розгляд документів було встановлено, що позивач перебувала у шлюбі, отримувала соціальну допомогу, у реєстрі судових рішень наявне рішення про стягнення аліментів з екс-чоловіка позивачки на її користь, на підставі цих документів неможливо встановити факт перебування позивача на повному утриманні померлого.
Третьою особою без самостійних вимог на предмет спору пояснень щодо позову не надано.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 11.05.2023 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні). 04.08.2023 судом постановлено ухвалу про витребування доказів у справі. Ухвалою від 16.10.2023 до участі у розгляді справи у якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору залучено Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки та СП.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_1 та витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно №00035778108 щодо ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 позивач є рідною сестрою ОСОБА_2 , загиблого відповідно лікарського свідоцтва про смерть № 123 від 07.05.2022 під час бойових дій у сел. Малинівка Запорізької області.
У вересні 2022 року ОСОБА_1 звернулася до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (через Покровський районний територіального центру комплектування та соціальної підтримки) із заявою про виплату одноразової допомоги у зв`язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_3 її брата, старшого солдата ОСОБА_2 . В заяві про виплату одноразової грошової допомоги позивач зазначила, що їй відомо про інших членів сім`ї загиблого ОСОБА_2 що мають право на отримання одноразової допомоги - ОСОБА_3 , 2018 р.н., який є сином загиблого.
До заяви про виплату одноразової грошової допомоги додані копії таких документів: паспорту, РНОКПП, свідоцтва про народження ОСОБА_1 , свідоцтва про смерть ОСОБА_4 (матері загиблого), сповіщення про смерть ОСОБА_2 , лікарського свідоцтва про смерть, довідки про поховання, військового квитка, свідоцтва про народження ОСОБА_2 (витягу з державного реєстру), копія рішення суду про розлучення ОСОБА_2 , копія довідки про спільне проживання.
20.09.2022 Покровський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направив заяву ОСОБА_1 разом із доданими до неї документами направив до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. В подальшому заява позивача про отримання одноразової грошової допомоги із пакетом документів були направлені до департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (лист 09/01/1005 від 30.09.2022), про що позивача було повідомлено листом за вих. № 09/01/1060 від 14.10.2022. У супровідному листі Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 30.09.2022 № 09/01/1005 зазначено, що командування ІНФОРМАЦІЯ_4 вважає, що на одноразову грошову допомогу має право син ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , 2018 р.н. та проінформовано про те, що рідна сестра загиблого - ОСОБА_1 також претендує на отримання одноразової грошової допомоги.
Згідно з витягом протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 02.12.2022 № 297, затвердженого Міністром оборони України 05.12.2022, комісія, розглянувши подані ОСОБА_1 документи вирішила повернути їх на доопрацювання для призначення одноразової грошової допомоги. В протоколі зазначено, що право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови КМУ№ 168 та ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року № 2011-XII мають члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, при цьому члени сім`ї визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України від 09.04.1992 № 2262-XII), водночас, з доданих до заяви ОСОБА_1 документів неможливо встановити обставини, що надавали би змогу визначити її або членом сім`ї або утриманцем загиблого. В протоколі зауважено на неможливості встановити чи є повнолітня сестра загиблого працездатною, чи перебувала на утриманні брата, чи має вона власну сім`ю або проживала разом з братом, чи вели спільне господарство разом та чи мали певні права та обов`язки. Згідно з протоколом через відсутність документів, підтверджуючих, що повнолітня сестра померлого, яка перебуває у шлюбі була членом сім`ї загиблого неможливо встановити її право на отримання частини одноразової грошової допомоги відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 168 від 28.02.2022, у зв`язку із чим документи ОСОБА_1 повернуті на доопрацювання.
Листом від 21.12.2022 Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки сповістив позивача про повернення її документів на доопрацювання.
Не є спірними обставинами між сторонами факт загибелі ОСОБА_2 під час виконання військового обов`язку, що є підставою для призначення та виплати одноразової грошової допомоги.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Згідно з ч.5 ст.17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Статтею 41 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» передбачено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року № 2011-XII (далі - Закон №2011-XII) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни.
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
У ч. 2 ст.16 Закону №2011-ХІІ встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких призначається і виплачується одноразова грошова допомога, зокрема, згідно п.1 одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби.
Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 16-1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) у випадках, зазначених у пп. 1-3 п. 2 ст. 16 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста.
29.07.2022 Верховна Рада України ухвалила Закон України від 29.07.2022 № 2489-IX «Про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги» (далі - Закон України від 29.07.2022 № 2489-IX), яким, зокрема, текст ст. 16-1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII було викладено у такій редакції: «1. У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім`ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення)». 25.08.2022 Закон України від 29.07.2022 № 2489-IX набрав чинність.
Частинами 1, 6, 8 статті 16-3 Закону №2011-ХІІ визначено, що одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (п. 9 ст. 16-3 Закону №2011-ХІІ).
На виконання Закону України № 2011-XII Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» (далі - Порядок № 975). Зазначений порядок діяв на час розгляду заяви позивача про призначення одноразової грошової допомоги.
Згідно з п. 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Відповідно до п. 5 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім`ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста.
Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.
Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.
Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII.
28.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 168, згідно з п. 2 якої сім`ям загиблих осіб, зазначених у п. 1 цієї Постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у ст. 16-1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Відповідно до абз. 2 п. 2 Постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
За приписами абз. 3 п. 2 Постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 у разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку (абз. 4 п. 2 Постанови КМУ від 28.02.2022 № 168).
Якщо сім`я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ
Положеннями ноимативно-правових актів, якими врегульовані питання призначення одноразової грошової допомоги передбачено звернення особи, яка вважає що набула право на отримання одноразової грошової допомоги, до департаменту Міністерства оборони України через територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Наявними в матеріалах справи документами підтверджено дотримання позивачем порядку такого звернення, з огляду на що суд вважає безпідставними доводи відповідача з цього приводу.
Відповідно до положень п. 2 постанови КМУ № 168 виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги пов`язано із датою смерті військовослужбовця, що зазначена в свідоцтві про смерть. Отже, під час вирішення спору з приводу набуття позивачем права на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку зі смертю військовослужбовця суд застосовує нормативно-правові акти, в редакції, що діяли на час виникнення такого права.
Редакція статті 16-1 Закону України № 2011-XII, в редакції, чинній на час загибелі військовослужбовця ОСОБА_2 , передбачала можливість отримання одноразової грошової допомоги: членами сім`ї, батьками та утриманцями загиблого (померлого) військовослужбовця. Редакція цієї статті після внесення змін Законом України від 29.07.2022 № 2489-IX, що набрали чинності з 25.08.2022, передбачає можливість отримання такої допомоги: батьками, одним із подружжя, який не одружився вдруге, дітьми, які не досягли повноліття, утриманцями загиблого (померлого).
При вирішенні питання про можливість визначення відповідачем позивача під час розгляду заяви про призначення одноразової грошової допомоги суд виходить із такого.
Із врахуванням ст. 16-1 Закону № 2011-XII позивач може отримати одноразову грошову допомогу у зв`язку зі смертю військовослужбовця ОСОБА_2 у разі визнання її або членом сім`ї або утриманцем загиблого.
Відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Слід зазначити, що родинний зв`язок (наприклад, брат та сестра) та сім`я є нетотожними поняттями.
Законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями віднесення до кола членів однієї сім`ї є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважним причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки осіб, які об`єдналися для спільного проживання.
Згідно з абзацом п`ятим пункту 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 3.06.1999 № 5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміна "член сім`ї" членами сім`ї є, зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з особою у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші). Обов`язковими умовами для визнання їх членами сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах та утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.
Отже, встановлення права особи, яка вважає себе членом сім`ї загиблого військовослужбовця, на отримання грошової допомоги передбачає доведення: а) факт проживання з загиблим; б) наявність у такої особи і загиблого спільного побуту та взаємних прав і обов`язків.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема у постановах Верховного Суду від 06.07.22 р. у справі № 240/5809/18, від 17.04.19 р. у справі № 456/1258/17.
Також, у постанові від 20.04.20 у справі № 357/13948/16-а, Верховний Суд дійшов висновку, що: «факт проживання однією сім`єю був установлений судовим рішенням, яке набрало законної сили, а тому позивач є членом сім`ї особи, яка загинула під час АТО, і має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця, виплату якої гарантовано Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Члени сімї, що є утриманцями загиблого військовослужбовця визначаються у відповідності до ст. 31 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, відповідно до якої члени сім`ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Отже, встановлення права особи, яка вважає себе членом сім`ї та вважається утриманцем загиблого військовослужбовця, на отримання грошової допомоги передбачає доведення або факту перебування на повному утриманні загиблого та/або одержання допомоги, що була джерелом для існування.
Відповідно до наданих позивачем документів до територіального центру комплектування та соціальної підтримки на підтвердження права на отримання грошової допомоги надано: довідку № 722 від 07.06.2022, відповідно до якої ОСОБА_2 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 фактично проживав за адресою АДРЕСА_3 . Довідку підписано старостою Світлівського старостинського округу, в ній зазначено про її видачу зі слів сусідів, період проживання ОСОБА_2 за цією адресою не визначений. Суд, також, вважає за необхіне зазначити, що сам по собі факт спільного проживання осіб, що не є подружжям чи родичами першого ступеня споріднення (батьки чи діти), обов`язки щодо утримання якими один одного встановлено положеннями Сімейного кодексу України, не може свідчити про проживання таких осіб сім`єю, оскільки для цього слід встановити факт ведення спільного господарства та наявності взаємних прав ата обов`язків. Будь яких документів з цього приводу до заяви про призначення одноразової грошової допомоги позивач не надала.
Водночас, відповідно до військового квитка ОСОБА_5 серії НОМЕР_2 він проходив військову службу в період з 16.08.2017 по 16.08.2020 та з 23.12.2020 по день смерті, згідно з рішенням Добропільського міськрайонного суду у справі 227/2684/21 від 05.08.2021про розірвання шлюбу, починаючи з 16.02.2018 ОСОБА_2 перебував у шлюбі із ОСОБА_6 , в якому народився його син ОСОБА_2 . Період перебування у шлюбі ОСОБА_2 співпадає із періодом, коли він перебував у запасі через звільнення з військової служби у зв`язку із закінченням контракту - з 16.08.2020 по 23.12.2020.
Будь-які документи, які і б надавали можливість встановити факт перебування позивача на утриманні загиблого до заяви про призначення одноразової грошової допомоги позивачем не додавалися.
Оцінивши надані позивачем документи у їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів відповідача про недостатність доданих позивачем документів до заяви про призначення одноразової грошової допомоги для визначення її або членом сімї або утриманцем померлого.
Відтак, на думку суду, відповідач правомірно прийняв рішення про повернення документів ОСОБА_1 на доопрацювання, оскільки такі повноваження йому надані згідно з пунктом 13 Порядку №975, а позивачем не було подано усіх необхідних документів (зокрема, які б підтверджували перебування її на утриманні загиблого брата або можливість визначення її як члена сімї).
При цьому, Міністерством оборони України в особі комісії не було відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги позивачу, як помилково стверджує позивач у своїх вимогах.
В контексті спірних правовідносин слід звернути увагу на те, що відповідач не відмовляв позивачу у праві на отримання грошової допомоги, а тому за умови подання на розгляд комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних з призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум необхідних документів, позивач може претендувати на отримання вказаної грошової допомоги.
Враховуючи наведене суд вважає правомірним викладені відповідачем у протокольному рішенні від 02.12.2022 № 297 висновки про недостатність документів для встановлення в позивача права на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю військовослужбовця ОСОБА_2 та, відповідно правомірність повернення заяви позивача на доопрацювання
З огляду на зазначене заявлені позивачем вимоги не підлягають задоволенню.
Підстави для здійснення розподілу судових витрат відсутні.
З огляду на наведене та керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправним та скасування рішення, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 02.12.2022 № 297, про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, як члену сім`ї загиблого брата військовослужбовця та зобов`язання призначити та виплатити одноразову грошову допомогу, як члену сім`ї загиблого брата військовослужбовця, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
ВІДОМОСТІ ПРО СТОРІН:
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_4
Відповідач: Міністерство оборони України: ЄДРПОУ 00034022, адреса: 03168, м. Київ, пр-т Повітрофлотський, будинок 6,
Третя особа: Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки: ЄДРПОУ 08301764, місцезнаходження: 87535; Донецька обл., м. Покровськ, вул. Поштова, 16,
Суддя А.С. Михайлик