Справа №442/1888/23
Провадження №2/442/561/2023
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 листопада 2023 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
у складі:
головуючого судді Хомика А.П.
з участю секретаря судового засідання Лужецької С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дрогобичі цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , з участю третіх осіб на стороні позивача: Дрогобицької міської ради, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центральне-2021» про знесення самовільно збудованих споруд,-
встановив :
23.03.2023 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить зобов`язати ОСОБА_2 знести самовільно збудовані споруди та відновити в попередній стан земельну ділянку прибудинкової території, а також стягнути понесені ними судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог вказує про те, що він є власником квартири АДРЕСА_1 на підставі договору дарування квартири від 09.04.2021 року. Аналогічну квартиру АДРЕСА_2 у цьому ж будинку набув у власність відповідач на підставі договору дарування. Останній, без отримання згоди співвласників багатоквартирного житлового будинку, здійснив реконструкцію цієї квартири під лікувально-профілактичний заклад.
Проте відповідач не обмежився вже згадуваною реконструкцією квартири, а взявся облаштовувати частину прибудинкової території (реконструкцію частини території) без законних на це підстав (за відповідності відповідних дозволів) для влаштування входу до цієї реконструйованої квартири АДРЕСА_2 (квартира знаходиться на першому поверсі), чим фактично самостійно демонтував клумбу з квітами та вистелив бруківку і змонтував сходи та пандус до цієї квартири.
Такими протиправними діями відповідач створив йому перешкоди у користуванні прибудинковою територією їхнього житлового будинку, а також вільного доступу до підвальних приміщень, які знаходяться справа від встановлених сходів та пандусу відповідача. Побудувавши незаконно сходи та пандус, відповідач перекрив їм доступ до підвалу, демонтував прилеглу доріжку з бруківки, встановивши на ній бетонні сходи та пандус довжиною понад 6 метрів.
Крім того, такими діями відповідач без жодних погоджень з ними, співвласниками житлового будинку, відібрав від них у виключно своє використання частину земельної ділянки, понад 30 кв.м., демонтувавши клумби, чим спричинив їм незручності. Таким чином, відповідач порушив їхні права, свободи та законні інтереси (згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України).
Зазначає, що для звернення до суду особа (позивач) повинна мати матеріально- правовий інтерес у вирішенні спору. Матеріально-правовий інтерес у порушенні справи - це зв`язок позивача із зазначеним у позовній заяві предметом судового захисту, питання про наявність або відсутність якого вирішується суддею під час попереднього дослідження правоздатності позивача, заявленої до суду вимоги та її підставності. В даному випадку він звернувся до суду за захистом його законного інтересу.
Незаконність самочинної реконструкції відповідачем частини прибудинкової території житлового будинку АДРЕСА_3 для влаштування окремого входу (заїзду) до своєї переобладнаної квартири АДРЕСА_2 під лікувально- профілактичний заклад підлягає у наступному.
Так, згідно інформаційного листа Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 25.10.2022 р. відділом містобудування та архітектури виконавчого комітету Дрогобицької міської ради було видано містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва "Реконструкція квартири під лікувально-профілактичний заклад за адресою АДРЕСА_4 " від 24.05.2021 р. №19/2021.
Разом з тим, Рішенням Дрогобицької міської ради від 07 грудня 2021 р. №863 "Про надання дозволу на розроблення земельних ділянок для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку "ОСББ "Центральне-2021" (Л.Сторонська) надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 4061 кв. м на АДРЕСА_3 , АДРЕСА_5 , для будівництва і обслуговування багатоквартирних житлових будинків.
Станом на сьогодні зазначений проект землеустрою земельної ділянки орієнтованою площею 4061 кв. м на АДРЕСА_3 , АДРЕСА_5 , для будівництва і обслуговування багатоквартирних житлових будинків не затверджений Дрогобицькою міською радою на черговій / позачерговій сесії.
Крім цього, згідно відповіді керівника ОСББ "Центральне-2021" від 13.12.2022 р. №1 на адвокатський запит встановлено, що відповідач не звертався до них із заявою про надання дозволу на реконструкцію квартири АДРЕСА_2 , облаштування пандусу та окремого входу з вулиці та демонтажу частини газону в житловому будинку АДРЕСА_3 , і відповідно такі питання не розглядалися на загальних зборах ОСББ "Центральне-2021".
Статутом ОСББ "Центральне-2021" передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів належить питання про використання спільного майна (п. З Статуту...), а при голосуванні на загальних зборах кожен член Об`єднання має один голос, незалежно від площі та кількості квартир або приміщень, що перебувають у його власності (згідно п. 7 Статуту...).
Таким чином, відповідач без будь-якого погодження (протиправно) здійснив переобладнання частини прибудинкової території для обслуговування житлового будинку АДРЕСА_3 , що тягне за собою визнання такого будівництва самочинним відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України і відповідно його знесення.
Ухвалою Дрогобицького міськрайонного суду від 24 березня 2023 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі у даній справі. Розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.
12 квітня 2023 від відповідача надійшов відзив на позов. Позову не визнає та зазначає, що позивач вказує на самочинність переобладнання частини прибудинкової території для обслуговування житлового будинку, оскільки облаштування окремого входу та пандусу, а також демонтаж частини газону в житловому будинку АДРЕСА_3 здійснено без відповідного дозволу ОСББ «Центральне-2021».
Також вказує, що відповідно до п. 3 Статуту ОСББ «Центральне-2021», саме до виключної компетенції загальних зборів ОСББ належить питання про використання спільного майна, а отже «…Відповідач без будь-якого погодження (протиправно) здійснив переобладнання частини прибудинкової території для обслуговування житлового будинку АДРЕСА_3 …».
Однак, такі твердження Позивача щодо самочинності «переобладнання частини прибудинкової території» є необґрунтованими та спростовуються самим же позивачем та доказами, які ним представленні.
Відповідач на даний час є власником нежитлового приміщення (позначене на плані літ. «6»), яке знаходить за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за №315452447 від 17.11.2022 року.
Зазначене приміщення він набув внаслідок реконструкції, належної на праві приватної власності, квартири АДРЕСА_6 , яка здійснювалась на підставі Повідомлення про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованої Відділом ДАБК Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради за №ЛВ051220203949 від 03.02.2022 року та завершилась відповідно до Декларації про готовність до експлуатації об`єкта за №ЛВ101221108849 від 10.11.2022 року, зареєстрованої Виконавчим комітетом Дрогобицької міської ради.
Звертає увагу суду та одразу хоче нівелювати твердження позивача про відсутність даних щодо земельної ділянки (тобто щодо права її користування), однак зважаючи на вид будівельних робіт, який здійснювався ним, а саме «Реконструкція квартири під лікувально-профілактичний заклад за адресою: АДРЕСА_4 », відповідно до вимог абз. 1 ч. 4 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об`єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їхніх фундаментів у плані, реконструкція або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв`язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення, а також комплексна реконструкція кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду і нове будівництво об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури відповідно до містобудівної документації на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності можуть здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.
Вказана інформація зазначена та відповідає Повідомленню про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованому Відділом ДАБК Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради за №ЛВ051220203949 від 03.02.2022 року.
Всі будівельні роботи щодо реконструкції проводились відповідачем відповідно до умов Робочого проекту «Реконструкція квартири під лікувально-профілактичний заклад за адресою: АДРЕСА_4 », складеного Комунальним підприємством «КРЕДО» (кваліфікаційний сертифікат архітектора серії АА№004582 від 27.12.2019 року) на підставі Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єктів будівництва за №21, виданих 24.05.2021 року Відділом містобудування та архітектури Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради (реєстраційний номер ЄДЕССБ МU01:2757-3049-3171-4383), та який отримав позитивний Експертний звіт щодо розгляду даної проєктної документації за №14-0030/01-22 від 27.01.2022 року, затверджений Філією Державного підприємства «Укрдержбудекспертиза» у Львівській області Міністерства розвитку громад та територій України.
Відповідно до умов Робочого проекту «Реконструкція квартири під лікувально-профілактичний заклад за адресою: АДРЕСА_4 » та вимог ДБН В2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд», реконструкцією також передбачено розміщення вхідної площадки із пандусом з безпосереднім виходом на хідник (тротуар).
Зазначає, що відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», влаштування засобів безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин, об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури може здійснюватися без документів, що дають право на виконання будівельних робіт, та за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, з дотриманням вимог законодавства, будівельних норм та правил. Порядок влаштування засобів безперешкодного доступу до об`єктів або їх розумного пристосування встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 2 п. 1 Порядку влаштування засобів безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин, об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури або їх розумного пристосування, затвердженого Постановою КМУ за №668 від 30.06.2021 року, дія цього Порядку не поширюється на засоби безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об`єктів, що влаштовуються відповідно до проектної документації на будівництво об`єктів під час нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення підприємств, реставрації, капітального ремонту (включаючи роботи з реконструкції вхідних груп, під час яких здійснюється влаштування засобів безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об`єктів).
З огляду на вищевикладене та з врахуванням зазначених юридичних документів, як належних доказів, а також норм матеріального права, всі дії відповідача щодо реконструкції квартири у нежитлове приміщення та влаштування пандусу з благоустроєм прилеглої території здійснено в законний спосіб відповідно до норм чинного законодавства України з наявністю всіх дозвільних документів, що абсолютно виключає твердження Позивача про самочинність будь-яких будівельних робіт та застосування ст. 376 ЦК України у даному спорі.
Більше того, як вбачається з норм містобудівного законодавства такі роботи як влаштування пандусу, взагалі здійснюється без будь-яких дозвільних документів та документів щодо користування земельною ділянкою, натомість відповідачем дані роботи були передбачені відповідно до Робочого проекту «Реконструкція квартири під лікувально-профілактичний заклад за адресою: АДРЕСА_4 », який став підставою на отримання відповідного дозвільного документу на проведення будівельних робіт.
На думку відповідача, не знаходять свого законного підтвердження і зазначення позивачем факту самовільного захоплення прибудинкової території без зазначення будь-яких доказів існування її як такої.
Сам же позивач стверджує на факт існування прибудинкової території будинку АДРЕСА_3 з посиланням на наявність Рішення Дрогобицької міської ради Львівської області за №863 від 07.12.2021 року «Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку», де відповідно до п. 1.1. рішення надано дозвіл ОСББ «Центральне-2021» на розроблення проекту землеустрою земельної ділянки орієнтовною площею 4061 кв.м. на АДРЕСА_3 та буд. АДРЕСА_5 з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків.
Відповідно до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених Наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 року за № 76, визначено, що прибудинкова територія територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку.
Зважаючи на вищевказане, позивач не представив жодних належних та допустимих доказів щодо існування прибудинкової території будинку АДРЕСА_3 , а рішення органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для таких цілей є лише юридичним етапом оформлення речового права та відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у Постанові від 17.10.2018 року у справі № 380/624/16-ц, рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою не є правовстановлюючим актом і не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття права власності чи користування на земельну ділянку.
Однак, найвагомішим у даному спорі, на думку відповідача, є необхідність встановлення судом у даному спорі факту порушення прав чи інтересів позивача. З вказаних підстав просить у задоволені позову відмовити.
25.05.2023 року представником Дрогобицької міської ради - Х. Гапуняк надані письмові пояснення згідно яких вбачається те, що земельна ділянка для обслуговування багатоквартирного житлового будинку ОСББ «Центральне- 2021» на час розгляду справи не передана у постійне користування, а тільки надано дозвіл на розроблення земельних ділянок, а також, що у відповідача є необхідні дозволи на переведення квартири у нежитлове приміщення.
Ухвалою Дрогобицького міськрайонного суду від 26 травня 2023року закрито підготовче засідання по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні ОСОБА_1 та його представник -адвокат Даньків О. позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити з підстав викладених у позовній заяві. Допитаний як свідок, позивач ОСОБА_1 суду пояснив, що проведене ОСОБА_2 самочинне будівництво, а саме пандуса, здійснює йому перешкоди у користуванні підвальним приміщенням. Він змушений долати більшу відстань, щоб потрапити в таке. Також ОСОБА_2 здійснено вхід у його квартиру (клініку) аналогічний під`їзду, а тому часто гості, які приходять до нього не можуть знайти вхід у його під`їзд. Вважає, що вхід у клініку можна було зробити, продовживши вхід до під`їзду і це б не призвело до знищення клумб.
Представник відповідача - адвокат Копанський М.Л. у судовому засіданні позов не визнав та просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. Доповнив, що вхід у реконструйовану квартиру жодним чином не порушує жодних прав відповідача. Претензії відповідача стосуються саме пандуса, через будівництво якого довелось зменшити розмір клумб.
Представник третьої особи Дрогобицької міської ради Гапуняк Х. у судовому засіданні покладається на думку суду з врахуванням письмових пояснень поданих нею до суду.
Представник третьої особи ОСББ «Центральне-2021» Сторонська Л. щодо задоволення позову поклалась на думку суду. Пояснила, що коли відповідачем було розпочато реконструкцію квартири та надано на це дозвіл, ОСББ у даному будинку ще не було створено, тому нею не вчинялось жодних перешкод щодо цього. Дійсно, декілька мешканців висловлювали свою незгоду з такою реконструкцією, у них відбулось невелике зібрання, на якому були присутня менша частина мешканців. З представленої ОСОБА_2 документації, вона побачила, що Дрогобицька міська рада надала йому дозвіл на проведення такої реконструкції, а встановлений ОСОБА_2 пандус не потребує дозволу.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
Згідно з частиною другою статті 382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Правовий режим спірної земельної ділянки, на якій розташований багатоквартирний житловий будинок, та прибудинкової території визначається земельним законодавством, зокрема Земельним кодексом України.
Відповідно до статті 92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають, зокрема - співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Частинами першою-третьою статті 42 ЗК України передбачено, що земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками.
Згідно з четвертим та шостим пунктами частини першої статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" прибудинкова територія - це територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації, у межах земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди, що необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку та задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджу вальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 12 серпня 2020 року у справі № 569/16666/16-ц (провадження № 61-14719св19) зроблено висновок, що "системний аналіз зазначених положень законодавства дає підстави для висновку, що співвласники багатоквартирного будинку набувають права власності чи права користування земельною ділянкою, необхідною для обслуговування багатоквартирного будинку та задоволення їх житлових, соціальних і побутових потреб, після передачі такої ділянки у їх власність чи у постійне користування на загальних підставах у вставленому законом порядку. Розміри та конфігурація такої земельної ділянки визначаються на підставі відповідної технічної документації із землеустрою, яка подається на затвердження уповноваженому на прийняття такого рішення органу місцевого самоврядування.
Зазначене у статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" поняття "права на земельну ділянку" варто розуміти як оформлене у встановленому законом порядку право власності чи право постійного користування. Лише після оформлення такого права розміри і конфігурація земельної ділянки вважаються встановленими.
За статтями 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Відповідно до статті 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном. За змістом частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Відповідно до частини другої статті 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. За наведеного, до суду із позовом про, визначення порядку користування земельною ділянкою та усунення перешкод в користуванні нею може звертатись особа, яка у встановленому законом порядку набула право власності або право користування такою земельною ділянкою".
Відділом містобудування та архітектури виконавчого комітету Дрогобицької міської ради було видано містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкту будівництва «Реконструкція квартири під лікувально-профілактичний заклад за адресою АДРЕСА_4 » від 24.05.2021 №19/2021
Відділом ДАБК виконавчого комітету Дрогобицької міської ради зареєстровано Повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 03.02.2022 року №ЛВ051220203949 «Реконструкція квартири під лікувально-профілактичний заклад за адресою АДРЕСА_4 . Замовник - ОСОБА_2 .
27.09.2022 року за вх№82 у відділ ДАБК виконавчого комітету Дрогобицької міської ради надійшла заява від ОСОБА_1 з повідомленням про реконструкцію квартири АДРЕСА_6 , залиття бетонних сходів до будинку та пандусу до вищезазначеної квартири.
24.10.2022 року за вих.№88 відділ ДАБК. виконавчого комітету Дрогобицької міської ради надав відповідь на заяву ОСОБА_1 , про те що Відділом ДАБК виконавчого комітету Дрогобицької міської ради зареєстровано Повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 03.02.2022 року №ЛВ051220203949 «Реконструкція квартири під лікувально- профілактичний заклад за адресою АДРЕСА_4 . Замовник - ОСОБА_2 . Додатково повідомлено про те, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 року №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» призупинено проведення перевірок відділом ДАБК.
Згідно п. 15, 16 ч.1 ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», засоби безперешкодного доступу до об`єктів - інженерно-технічні, функціональні частини (елементи, конструкції) будинків, споруд будь-якого призначення, що відповідають нормативним вимогам щодо забезпечення доступності і безпеки об`єктів для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, зокрема пандуси, підйомники та платформи для осіб з інвалідністю, звукові системи тощо; маломобільні групи населення - особи, які відчувають труднощі при самостійному пересуванні, одержанні послуги, необхідної інформації або при орієнтуванні у просторі, зокрема особи з інвалідністю, особи з тимчасовим порушенням здоров`я, вагітні жінки, громадяни похилого віку, особи з дитячими візками
Замовник має право розпочати роботи із влаштування засобів безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об`єктів або їх розумного пристосування після надходження повідомлення про погодження намірів від уповноваженого органу з питань містобудування та архітектури чи погодження таким органом намірів за вмовчанням.
Відповідно до пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 року № 406 - встановлення пандусу не потребує отримання будь-яких дозвільних документів, оскільки належить до переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію (пункт 11 постанови Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017року № 406).
Відповідно до частини четвертої статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" влаштування засобів безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин, об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури може здійснюватися без документів, що дають право на виконання будівельних робіт, та за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, з дотриманням вимог законодавства, будівельних норм та правил. Порядок влаштування засобів безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин, об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури або їх розумного пристосування затверджено постановою Кабінету Міністрів України від ЗО червня 2021 року № 668.
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає виключні повноваження органів місцевого самоврядування, зокрема п. 34 ст. 26, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
У відповідності до ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить:
а) розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад;
б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу;
в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;»
На підставі вищенаведеного, рішенням Дрогобицької міської ради від 07.12.2021 року №863 «Про надання дозволу на розроблення земельних ділянок для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку» ОСББ «Центральне - 2021» надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 4061 кв. м. на АДРЕСА_3 , АДРЕСА_5 , для будівництва і обслуговування багатоквартирних житлових будинків.
Всі будівельні роботи щодо реконструкції проводились ОСОБА_2 відповідно до умов Робочого проекту «Реконструкція квартири під лікувально-профілактичний заклад за адресою: АДРЕСА_4 », складеного Комунальним підприємством «КРЕДО» (кваліфікаційний сертифікат архітектора серії АА№004582 від 27.12.2019 року) на підставі Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єктів будівництва за №21, виданих 24.05.2021 року Відділом містобудування та архітектури Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради (реєстраційний номер ЄДЕССБ МU01:2757-3049-3171-4383), та який отримав позитивний Експертний звіт щодо розгляду даної проєктної документації за №14-0030/01-22 від 27.01.2022 року, затверджений Філією Державного підприємства «Укрдержбудекспертиза» у Львівській області Міністерства розвитку громад та територій України.
Відповідно до умов Робочого проекту «Реконструкція квартири під лікувально-профілактичний заклад за адресою: АДРЕСА_4 » та вимог ДБН В2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд», реконструкцією також передбачено розміщення вхідної площадки із пандусом з безпосереднім виходом на хідник (тротуар).
Відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», влаштування засобів безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин, об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури може здійснюватися без документів, що дають право на виконання будівельних робіт, та за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, з дотриманням вимог законодавства, будівельних норм та правил. Порядок влаштування засобів безперешкодного доступу до об`єктів або їх розумного пристосування встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно доабз.2п.1Порядку влаштуваннязасобів безперешкодногодоступу осібз інвалідністюта іншихмаломобільних групнаселення добудинків,будівель,споруд будь-якогопризначення,їх комплексівта частин,об`єктів інженерно-транспортноїінфраструктури абоїх розумногопристосування,затвердженого ПостановоюКМУ за№668від 30.06.2021року,дія цьогоПорядку непоширюється назасоби безперешкодногодоступу осібз інвалідністюта іншихмаломобільних групнаселення дооб`єктів,що влаштовуютьсявідповідно допроектної документаціїна будівництво об`єктів під час нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення підприємств, реставрації, капітального ремонту (включаючи роботи з реконструкції вхідних груп, під час яких здійснюється влаштування засобів безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об`єктів).
Відповідач на даний час є власником нежитлового приміщення (позначене на плані літ. «6»), яке знаходить за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за №315452447 від 17.11.2022 року.
Зазначене приміщення ОСОБА_2 набув внаслідок реконструкції, належної на праві приватної власності, квартири АДРЕСА_6 , яка здійснювалась на підставі Повідомлення про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованої Відділом ДАБК Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради за №ЛВ051220203949 від 03.02.2022 року та завершилась відповідно до Декларації про готовність до експлуатації об`єкта за №ЛВ101221108849 від 10.11.2022 року, зареєстрованої Виконавчим комітетом Дрогобицької міської ради.
Відповідно до ч. 1ст. 319 ЦК Українивласник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно з частиною першоюст. 321 ЦК Україниправо власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно дост. 391 ЦК Українивласник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ч.1ст.376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних нормі правил.
Отже, будівництво вважається правомірним, якщо власник земельної ділянки чи землекористувач або інша особа одержали у встановленому містобудівельним законодавством порядку дозвіл на забудову.
Частиною 1ст. 15 ЦК Українипередбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч. 1ст. 16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Суд також може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (ст. 5 ЦПК України).
Відповідно до ч. 2ст. 13 ЦК Українипри здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.
Згідно з положеннямист. 152 ЗК Українидержава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: a) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав i запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; Ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Нормамист.13 ЦПК Українипередбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ч. ч. 1-5, 6ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно дост. 89 ЦПК Українисуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Право власності має захищатися лише при доведеності самого факту його порушення із застосування наслідків, в тому числі і звільнення земельної ділянки від самовільно зведених споруд шляхом їх знесення чи усунення інших перешкод у користуванні земельною ділянкою.
Окрім цього, стороною позивача не надано доказів звернення до контролюючих органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а також органів місцевого самоврядування з метою отримання висновку щодо невідповідності об`єкта будівництва «Реконструкція квартири під лікувально профілактичний заклад», які підтвердили факт незаконного будівництва.
Таким чином,оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, та враховуючи те, щопозивач не надав доказів, що відповідач порушує його права, суд вважає, що вимоги позивачане підлягають задоволенню.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, відповідно дост.141 ЦПК України, витрати позивача по сплаті судового збору не підлягають відшкодуванню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст.13,15,16,319,321,391 ЦК України,ст.ст.1-23,76-81,89,95,133,137,141,258-259,263-265,352,355 ЦПК України, суд, -
в с т а н о в и в:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , з участю третіх осіб на стороні позивача: Дрогобицької міської ради, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Центральне-2021» про знесення самовільно збудованих споруд - відмовити.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 27.11.2023.
Суддя А.П. Хомик