Справа №442/3376/23
Провадження №2/442/60/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2024 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючої-судді - Грицай М.М.
секретар судового засідання - Антоненко В.О.,
з участю представника позивача адвоката Шулак О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дрогобичі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" про захист прав споживача, визнання неправомірними дій, визнання протиправним та скасування рішення, скасування акту-розрахунку, зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся з позовом до АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», в якому просить: визнати незаконним та скасувати акт про порушення №001977 від 30.08.2022; визнати незаконним та скасувати акт експертизи лічильника №760 від 13 вересня 2022 року; визнати незаконним та скасувати рішення комісії з розгляду акту про порушення №001977 від 30.08.2022; визнати незаконним та скасувати акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості щодо споживача ОСОБА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 ; зобов`язати Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» виключити суму у розмірі 160229,42 грн з особовою рахунку № НОМЕР_1 ; зобов`язати Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» виключити суму у розмірі 1816,60 грн відшкодування вартості експертизи лічильника з особового рахунку № НОМЕР_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що йому, ОСОБА_1 , безпідставно проведено нарахування збитків, внаслідок втручання в роботу побутового лічильника газу, в сумі 160229,42 грн, згідно рахунку на оплату №62147021 від 11 жовтня 2022 року, який він отримав 21.10.2022 листом від відповідача.
Вважає, що дії відповідача не ґрунтуються на вимогах законодавства та нормативно-правових актах України, проведені з порушенням порядку та процедури, не містять фактів на підтвердження порушення та грубо порушують його права, як споживача природного газу.
Зазначає, що самовільно не втручався у роботу газового лічильника та не здійснював жодні пошкодження його пломби. Працівники газопостачальної організації прийшли за місцем проживання для огляду лічильника, жодних перешкод у доступі до зняття показників лічильника ані він, ані особи, які там проживають, не чинили, справно кожного місяця здавали показники лічильника, а також відправляли фото з показниками, зафіксованими на лічильнику. Завжди регулярно сплачує послуги з газопостачання, що підтверджується квитанціями про оплату.
30.08.2022було складеноакт пропорушення №001977,в якомузазначалось провідсутність пломбизаводу виробникана лічильномумеханізмі.13вересня 2022року бувскладений актекспертизи ЗВТпломби №760,виявлено відсутністьпломби заводу-виробника.У даномуакті жоднимчином незазначено пронаявність ознакнесанкціонованого втручанняв роботу ЗВТ. На його переконання, візуальний огляд наявності пломби, який проводиться в місці встановлення ЗВТ жодним чином не свідчить по викривлення даних обліку природного газу. Саме для цього в Кодексі передбачено проведення експертизи. Вважає, що акт експертизи побутового лічильника складено з порушенням вимог законодавства, а тому підлягає до скасування, як наслідок - розрахунок вартості природного газу на суму 160229,42 грн.
Для здійснення нарахування необлікованого об`єму природного газу, зокрема слід встановити несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Крім цього, в акті № 760 вказано про довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №35/063120 від 13.09.2022. Наявні ознаки пломбування лічильника - відсутність пломбування, що застосовується виробником лічильника. Разом з тим, повірка лічильника газу не проводилася, адже її результати в акті експертизи відсутні, а саме в графі «результати позачергової повірки» не зазначено жодних відомостей. Наявні ознаки пошкодження (руйнування) захисного пломбування лічильника, що застосовуються виробником лічильника, як зазначено в акті №760 експертизи лічильника газу від 13 вересня 2022 року, не свідчить, на його думку, про викривлення даних обліку природного газу.
Актом-розрахункомнеоблікованого (донарахованого)об`ємута обсягуприродного газуі його вартості споживачу за період з 01.03.2022 - 30.08.2022 було нараховано 160229,42 грн та направлено рахунок на оплату, проте, жодних розрахунків вказаний акт не містить. Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму га обсягу природного газу виражена однією сумою та не зазначено, які показники відповідач приймав до уваги при здійсненні підрахунків.
Також йому не зрозуміло, звідки відповідач здійснив саме донарахунок вартості спожитою природного газу за період 01.02.2022 - 30.08.2022 в обсязі 5059,80 м.куб. на 160229,42 грн.
При встановленні цього лічильника представниками відповідача у 2001 році відомості про наявність пломби заводу-виробника в акті відсутні. Та й взагалі відсутні будь-які акти.
Актом про порушення від 30.08.2022 № 001977 встановлено порушення КГС - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме, встановлено відсутність пломби заводу -виробника на корпусі лічильника. Лічильник був демонтований та направлений на проведення експертизи. Однак, у документах на лічильник є відомості лише про одну пломбу, про інші пломби відомостей немає. Свинцевої пломби на болті не було, її існування не зазначено. Пломба на штуцерах не порушена. Листом від 12.10.2022 відповідач повідомив його про припинення розподілу природного газу.
Вважає, що для підтвердження правомірності здійснених відповідачем донарахувань позивачу об`ємів природного газу необхідно довести наявність факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ споживача. Однак, належними та допустимими доказами не підтверджено факт несанкціонованого втручання з боку позивача в роботу ЗВТ. Крім того, не встановлено спотворення даних обліку газу.
З актів про порушення та висновку експертизи не вбачається, що лічильник газу внаслідок виявлених працівниками відповідача порушень не обліковував спожитий відповідачем газ або показання лічильника внаслідок пошкоджень були викривлені. Висновок експертизи не містить таких показників позачергової повірки як втрата тиску, герметичність, похибка лічильника за об`ємної витрати.
Враховуючи викладене,вважає,що занедоведеності зв`язку виявлених недоліків у його лічильнику та відсутністю обліку чи викривлення показань спожитого ним газу, у відповідача не було підстав для нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу та його вартості.
Представником відповідача подано відзив на позову заяву, в якому просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову.
У відзиві зазначає, що 30.08.2022 за адресою: АДРЕСА_1 , у споживача ОСОБА_1 було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем - відсутність пломби заводу-виробника на лічильному механізмі.
Правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема є: несанкціонований відбір природного газу (п.2 ч.2 ст. 59 ЗУ Про ринок природного газу). Споживач зобов`язаний, серед іншого, не допускати несанкціонованого відбору природного газу (п.3 ч.2 ст. 13 ЗУ Про ринок природного газу"). Несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема, Кодексу ГРС (п.4 глави 1 розділу 1).
У разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем при обліку спожитого природного газу побутовим Споживачем та Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об`єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу газорозподільних систем. (абз. 3 п. 5.3. розділу 5 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП 30.09.2015 № 2498).
Пломбування комерційного ВОГ та його складових проводиться пломбами Оператора ГРМ в місцях, передбачених проектом, паспортами заводів-виробників ЗВТ, та в місцях, де можливе несанкціоноване втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонований відбір природного газу (абз. 2 п.2 Глави 5 Розділу X Кодексу газорозподільних систем).
Власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (п.5 Глави 5 Розділу X Кодексу газорозподільних систем).
Пошкодження пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля, або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів) - п.4 глави 1 розділу і Кодексу газорозподільних систем.
У разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак наведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про пошкодження пломб (пп.1 п.7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем).
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному з розділі XIцього Кодексу (абз. 2 п.7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем).
Отже, зазначені норми встановлюють для Оператора ГРМ обов`язок провести донарахунок за пошкодження пломби споживачу.
Тому, допущене порушення у вигляді пошкодження пломби є імперативною підставою проведення розрахунку необлікованого об`єму природного газу, що прямо передбачено абз. 2 п.7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем.
Крім того, звертає увагу, що при складанні акту про порушення відповідно до КГРС немає вимоги зазначати, з якого розрахунку Оператором ГРМ встановлено обсяг донарахованого природного газу у відповідному розмірі та виходячи із якої вартості. Обсяг донарахованого природного газу та його вартість визначається актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Також відсутні норми,які зобов`язуютьОператора ГРМвстановити тадовести фактвикривлення данихобліку природногогазу (коливитрати природногогазукомерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням). Факт пошкодження пломби є достатньою правовою підставою для застосування оперативно-господарської санкції у виді донарахування вартості необлікованого газу.
Отже, на переконання відповідача, факт відсутності пломби або пошкодження пломби на лічильнику є самостійною правовою підставою для здійснення донарахунку необлікованого об`єму природного газу; відсутність пломби або її пошкодження не потребує підтвердження факту втручання в роботу вузла обліку чи доказування факту здійснення неправильного обліку або відсутності обліку спожитого газу лічильником; відсутність пломби або її пошкодження дозволяє споживачу споживати газ безобліково без втручання в роботу лічильника, не залишаючи при цьому жодних слідів крадіжки; договором розподілу природного газу прямо передбачено - в разі виявлення у споживача порушення, здійснювати донахунок необлікованого об`єму природного газу та використовувати дорахований об`єм природного газу як розрахунковий.
Представник позивача - адвокат Шулак О.І. у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила такий задоволити. Додатково зазначила, що позивачу безпідставно, на її переконання, нарахували борг за не облікований газ, оскільки ОСОБА_1 не втручався у роботу лічильника, не знімав самостійно пломбу з такого, а навпаки, справно щомісяця надавав показання та сплачував за використаний газ. Лічильник у його будинку був встановлений ще при попередньому власнику, тому йому не відомо було про відсутність на такому пломби. Зазначила, що експертиза жодним чином не вказала на втручання в роботу лічильника. Отже, відповідачем не доведено несанкціонованого втручання позивачем. Востаннє повірка газового лічильника проводилась у 1997 році, до того, як він придбав цей будинок. ОСОБА_1 не використав газу на суму, більше 160-ти тисяч гривень. На лічильнику відсутня лише заводська пломба і це єдина підстава, у зв`язку з якою відповідач нарахував позивачу борг за необлікований газ. Звертає також увагу, що після заміни лічильника, після складення акту, обсяг споживання газу зменшився, що може свідчити про те, що позивач не міг спожити газ в обсязі, зазначеному відповідачем. Лічильник визнаний непридатним, однак, жодного несанкціонованого втручання у такий не було.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, попередньо подавши клопотання про розгляд справи без його участі.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази справи, з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Матеріалами справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 є споживачем газу за адресою: АДРЕСА_1 ; абонентський рахунок НОМЕР_1 .
30.08.2022 працівниками АТ «Львівгаз» під час обстеження газових мереж в будинку позивача виявлено відсутність пломби заводу-виробника на лічильному механізмі «Галлус G-4, заводський №U00635163. Представниками Оператора ГРМ за результатами перевірки складено акт про порушення №001977. У даному акті зазначено, зокрема, про відсутність відповідних засобів для зняття лічильника на експертизу.
Як наслідок, 02.09.2022 лічильник газу «Галлус G-4, заводський №U00635163, демонтовано для направлення на експертизу у Сервісний центр ПАТ «Львівгаз», замість нього встановлено ПЛГ з підмінного фонду, про що складено протокол №0007659 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.
Як вбачається з акту №760 експертизи ЗВТ та/або пломби від 13.09.2022, комісія в складі інженерів з метрології, майстра відділу з інспектування, головного фахівця ВЕБ, а також в присутності ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (представник), ОСОБА_3 (представник), проведено експертизу ЗВТ тип «Галлус 2000 G-4, заводський №U00635163, який знято відповідно до протоколу №0007659 від 02.09.2022. Вказаною експертизою встановлено відсутність пломби заводу-виробника; виявлено подряпини на кронштейні кріплення заводської пломби. На суматорі (кришці лічильного механізму) наявні подряпини (вм`ятини) зверху в місці кріплення до корпусу ПЛГ, а також знизу в місці встановлення пломби заводу-виробника. Дані пошкодження свідчать про втручання в роботу лічильника, а саме, облікового механізму з метою впливу на показники облікового механізму. Висновки комісії: виявлено втручання в роботу ЗВТ.
Згідно з довідкою про непридатність (Е 760) №35/063120 від 13.09.2022, побутовий лічильник газу типу G-4 Галлус, заводський №U00635163, не відповідає вимогам нормативної документації (ДСТУ 3383:2015 та ДСТУ 9035:2020).
Відносини між суб`єктами ринку природного газу та оператором газорозподільних систем регулюються нормами Кодексу газорозподільних систем, затвердженимПостановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, в редакції, що діяли станом на день виникнення спірних правовідносин.
Пунктом 1 глави 5 розділу Х Кодексу газорозподільних систем передбачено, що комерційний вузол обліку (комерційний ВОГ) та його складові мають бути опломбовані пломбами з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, та пломбами заводу-виробника.
Пунктами 4 та 8 глави 6 розділу Х цього Кодексу визначено, що за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування. Якщо в разі зміни споживача, форми власності чи власника об`єкта споживача фактичний стан комерційного вузла обліку природного газу не відповідає вимогам нормативних документів, договір розподілу природного газу укладається з новим власником тільки після приведення комерційного вузла обліку природного газу у відповідність до вимог нормативних документів.
Главою 9 розділу Х Кодексу ГРС передбачено порядок перевірки вузлів обліку та їх складових.
Так,пунктом 1зазначеної главивстановлено,що суміжнісуб`єкти ринкуприродного газу,зокрема ОператорГРМ таспоживач,під часвведення вексплуатацію абопротягом експлуатаціїкомерційного ВОГта йогоскладових,у томучислі вразі позаштатноїситуації чивиникнення спірнихпитань щодорезультатів вимірюваньоб`єму природногогазу,мають правоздійснювати здотриманням вимогцього Кодексуперевірку комерційногоВОГ тайого складовихщодо: 1)відповідності умовамексплуатації таузгодженій проєктнійдокументації чиумовам договору; 2)працездатності та/абопридатності ЗВТдо застосуванняна підставірезультатів перевіркиїх метрологічниххарактеристик,зокрема загальноїпохибки вимірювання; 3)відсутності ознакпошкодження ЗВТта/абопошкодження пломб; 4)відсутності несанкціонованоговтручання вроботу ЗВТта/абонесанкціонованого газопроводу; 5)перевірки станупідвідного газопроводу,зокрема способупрокладання тавідсутності можливостівідбору газупоза вузломобліку,в томучислі шляхомобстеження газопроводівприладовим методомна предметвідсутності підключеньдо підземнихта надземнихпідвідних,розподільчих татранзитних газовихмереж позакомерційним ВОГ,візуального обстеженняспособів монтажуі обв`язкигазового тагазорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
У пунктах7,8вказано,що уразі виявленняпід часперевірки комерційногоВОГ чийого складовихабо контрольногоогляду вузлаобліку ознакнижченаведених порушеньпредставник ОператораГРМ намісці перевіркискладає упорядку,визначеному цимКодексом,акт пропорушення,зокрема про: 1)пошкодження пломб; 2)пошкодження ЗВТ(лічильникагазу); 3)наявність змінипараметрів параметризаціїобчислювача чикоректора об`ємугазу; 4)непрацездатність комерційногоВОГ чийого складовихта/абойого (їх)невідповідність умовамексплуатації чиузгодженій проєктнійдокументації абоумовам договору; 5)наявність ознакнесанкціонованого втручанняв роботуЗВТ; 6)наявність несанкціонованогогазопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Слід також звернути увагу, що акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Отож, розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному врозділі ХІцього Кодексу.
Якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Водночас, слід звернути увагу, що Кодексом газорозподільних систем визначено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Пошкодження пломб це відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля, або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).
Приймання в експлуатацію ЗВТ у складі комерційного ВОГ з будь-яким механічним пошкодженням ЗВТ та/або пошкодженням пломб органів, уповноважених на проведення метрологічних робіт, та заводу-виробника відповідно до паспорта заводу-виробника чи протоколу повірки забороняється.
Акт приймання комерційного вузла обліку в експлуатацію (акт про пломбування, якщо він оформлюється окремо) підписується представниками Оператора ГРМ і споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та їх уповноваженими особами, які також брали участь в обстеженні вузла обліку та його опломбуванні (за їх наявності).
В іншому випадку (за негативних результатів первинного обстеження вузла обліку) представник Оператора ГРМ оформлює акт первинного обстеження вузла обліку, в якому повинен зазначити всі виявлені невідповідності та порушення. Після усунення порушень первинне обстеження вузла обліку проводиться повторно у тому самому порядку, що визначений цією главою.
Вказане свідчить про недопустимість прийняття в експлуатацію ЗВТ з відсутньою на ньому пломбою заводу-виробника.
У свою чергу, експертизою виявлено пошкодження на лічильному механізмі позивача, які свідчать про втручання в роботу лічильника з метою впливу на показники облікового механізму, а також виявлено відсутність пломби заводу-виробника.
З урахуванням наведених норм, суд дійшов висновку про доведення факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, що являє собою втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі шляхом пошкодження на них пломб (відсутність таких).
Суд зауважує, що комісією з розгляду актів про порушення споживачами вимог Кодексу ГРМ у складі секретаря комісії та її членів (головного фахівця з фінансово-економічної безпеки, юрисконсульта, інженера з метрології) розглянуто акт про порушення №001977 від 30.08.2022 по споживачу ОСОБА_1 та вирішено задоволити такий, про що складено протокол №43/09-Н від 23.09.2022. Вказаний акт повторно переглядався комісією 25.11.2022 (протокол №54/11-Н) та прийнято рішення про залишення без змін акту про порушення №001977 від 30.08.2022. На вказаних засідання комісії присутньою була, зокрема, представник споживача (позивача) адвокат Шулак О.І.
Відповідно до п. 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 19цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідачем надано детальний розрахунок збитків за несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу ( ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ; площа 169,9 кв.м.; кількість зареєстрованих 3 осіб; газові прилади плита і котел-колонка), проведений у відповідності до вищевказаної норми, за період з 01.03.2022 30.08.2022; виходячи з граничного об`єму споживання природного газу населенням на приготування їжі (плита газова) 23,6 куб.м. на 1 особу, опалення 11 куб.м. на 1 кв.м. опалювальної площі (в неопалювальний період граничний обсяг споживання має становити 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період). Згідно з вказаним розрахунком позивачу донараховано 160229,42 грн за 5059,80 куб.м. газу.
Відповідно до норм Кодексу газорозподільних систем вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Якщо об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.
Таким чином, беручи до уваги викладене вище, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 76, 89, 128, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 354 ЦПК України, суд,
у х в а л и в :
Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" про захист прав споживача, визнання неправомірними дій, визнання протиправним та скасування рішення, скасування акту-розрахунку, зобов`язання вчинити певні дії.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 04.03.2024.
Суддя Грицай М.М.