СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
19 квітня 2024 року Справа № 480/9936/23
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Шевченко І.Г., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми клопотання представника Військової частини НОМЕР_1 про залучення до участі у розгляді справи як третьої особи у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Війської частини НОМЕР_2 , Генерального Штабу Збройних Сил України, Регіонального управління сил територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування наказу,
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Сумського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних сил України, Регіонального управління сил територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Міністерства оборони України, в якій позивач просить:
1) визнати протиправним та скасувати пункт 2 наказу №223 від 11.08.2023 року про виключення зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 частини та всіх видів забезпечення та переведення на нове місце служби ОСОБА_1 ;
2) визнати протиправним та скасувати пункт 2 наказу №63-РС від 26.07.2023 року, яким звільнено з займаних посад та призначено до цього самого управління: Головного сержанта ОСОБА_1 , головного сержанта стрілецького взводу стрілецької роти НОМЕР_3 окремого батальйону територіальної оборони НОМЕР_4 окремої бригади територіальної оборони - командиром інженерного відділення інженерного взводу інженерної роти НОМЕР_5 інженерного батальйону, ВОС-169182А та він призначений на нижчу посаду на його особисте прохання з шпк «старший сержант» шпк «молодший сержант;
3) визнати протиправним та скасувати наказ Головнокомандувача Збройних Сил України №844-РС від 03.07.2023р.
Ухвалою суду від 13.09.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. При цьому, вказаною ухвалою суду у відповідача було витребувано додаткові докази у справі, які на виконання вимог ухвали частково надано Військовою частиною НОМЕР_6 (а.с.91-97).
Від Військової частини НОМЕР_2 , Генерального штабу Збройних сил України, Військової частини НОМЕР_6 (Регіонального управління сил територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Міністерства оборони) надійшли відзиви на позовну заяву з доказами на їх обґрунтування (а.с.62-68, 73-78, 86-89).
Поряд з цим, усіх витребуваних судом доказів на вимогу надано не було, у зв`язку з чим ухвалою суду від 20.10.2023 у відповідачів такі докази було витребувано повторно (а.с.105-106), на виконання вимог якої Військовою частиною НОМЕР_6 надано пояснення (а.с.111-112), а Генеральним штабом Збройних сил України - пояснення та докази (а.с.122-127).
Ухвалою суду від 16.04.2024 у відповідачів повторно та додатково витребувано докази у справі, які станом на сьогодні не надано.
Поряд з цим, представником Військової частини НОМЕР_1 було подано клопотання про вступу справу як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, оскільки результати розгляду справи можуть вплинути на її права та/або законні інтереси. Зокрема, у Військової частини НОМЕР_2 немає статусу юридичної особи та вона перебуває на фінансовому забезпеченні Військової частини НОМЕР_1 (а.с.146-147).
Представник позивача подала заперечення на клопотання представника Військової частини НОМЕР_1 (а.с.168-169), в якому просила відмовити у задоволенні такого клопотання, оскільки Військова частина НОМЕР_2 є юридичною особою, її командир наділений правом фактичного прийому-звільнення з військової служби, а згідно ст.5 ЗУ «Про господарську діяльність у Збройних Силах України» за невиконання чи неналежне виконання договірних зобов`язань, а також за шкоду і збитки, заподіяні довкіллю, правам та інтересам фізичних і юридичних осіб та державі, військова частина як суб`єкт господарської діяльності несе відповідальність, передбачену законом та договором. Військова частина як суб`єкт господарської діяльності за своїми зобов`язаннями відповідає коштами, що надходять на її рахунок по відповідних статтях кошторису (крім захищених статей), а в разі їх недостатності відповідальність за зобов`язаннями військової частини несе Міністерство оборони України.
Вирішуючи клопотання про залучення третьої особи, суд виходить з того, що статус третіх осіб як учасників справи визначений у статті 49 КАС України.
Частинами 2, 4, 5 статті 49 КАС України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Статтею 50 КАС України передбачені наслідки незалучення у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: якщо в результаті ухвалення судового рішення сторона може набути право стосовно третьої особи або третя особа може пред`явити вимоги до сторони, така сторона зобов`язана сповістити цю особу про відкриття провадження у справі і подати до суду заяву про залучення її до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. До такої заяви повинні бути додані докази про направлення її копії особі, про залучення якої як третьої особи подана заява. У разі розгляду справи без повідомлення третьої особи про розгляд справи обставини справи, встановлені судовим рішенням, не мають юридичних наслідків при розгляді позову, пред`явленого стороною, яка брала участь у цій справі, до цієї третьої особи або позову, пред`явленого цією третьою особою до такої сторони.
Таким чином, підставою для залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, є можливість впливу судового рішення на права, свободи, інтереси або обов`язки такої особи.
Разом з тим, обов`язок доказування щодо впливу рішення суду на права, свободи, інтереси або обов`язки третіх осіб покладений на учасника справи, який подає відповідну заяву чи клопотання.
Представник Військової частини НОМЕР_1 обґрунтовує своє клопотання тим, що Військова частина НОМЕР_7 не має статусу юридичної особи та перебуває на фінансовому забезпеченні заявника.
Дійсно, відповідно до довідки з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємств та громадських формувань від 25.07.2019 №124119 - військова частина НОМЕР_7 є відокремленим підрозділом Міністерства оборони України, без права юридичної особи (а.с.149) та відповідно до витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 09.09.2022 №288 Військова частина НОМЕР_7 перебуває на фінансовому забезпеченні Військової частини НОМЕР_1 (а.с.150-157).
Втім, частиною 3 статті 46 КАС України визначено, що відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі б е з с т а т у с у юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг. Відтак, з огляду на здійснення Військовою частиною НОМЕР_7 публічно-владних управлінських функцій, вказана військова частина може бути відповідачем у справі.
Крім того, предметом спору у цій справі є визнання протиправним та скасування пункту 2 наказу Військової частини НОМЕР_2 від 11.08.2023 №223; визнання протиправним та скасування пункту 2 наказу Регіонального управління сил Територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 26.07.2023 №63-РС; визнання протиправним та скасування наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 03.07.2023 №844-РС.
Враховуючи, що оскаржується саме наказ Військової частини НОМЕР_7 , який не стосується нарахування та виплати сум позивачу, то суд дійшов висновку, що представником Військової частини НОМЕР_1 не обґрунтовано яким саме чином рішення суду, що буде ухвалено у цій справі, може вплинути на права, законні інтереси та обов`язки саме Військової частини НОМЕР_1 та на які саме права, законні інтереси та обов`язки Військової частини НОМЕР_1 це може мати вплив.
Таким чином, перевіривши матеріали справи та поданого клопотання, суд не вбачає підстав для задоволення його задоволення.
Керуючись ст.ст. 49, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання представника Військової частини НОМЕР_1 про залучення до участі у розгляді справи як третьої особи - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню не підлягає.
Суддя І.Г. Шевченко