№ 207/2103/23
№ 2/207/52/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2024 року Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Бистрової Л.О.
при секретарі Пономаренко В.К.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у м. Кам`янське за участі представника позивача за первісним позовом ОСОБА_1 , представника відповідача за первісним позовом ОСОБА_2 цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_3 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу та за зустрічним позовом ОСОБА_3 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» про скасування рішення Комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем,
ВСТАНОВИВ:
В квітні 2023 року Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу.
В обґрунтування пред`явлених позовних вимог позивачем вказано, що відповідач ОСОБА_3 є побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються позивачем відповідно до ліцензії, виданої Постановою НКРЕКП № 844 від 29.06.2017 року «Про видачу ліцензії на розподіл природного газу ПАТ «Дніпропетровськгаз» (зі змінами внесеними постановою від 18.06.2019 року № 1091) по об`єкту, розташованому за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам`янське, вул. Хмельницького, 14-4.
12.01.2023 року представниками Оператора ГРМ за вказаною адресою було виявлено несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку) - Самовільно підключений 2-х контурний газовий котел, через трійник.
12.01.2023 року представниками Оператора ГРМ в присутності споживача було складено акт про порушення № DР 006282, у яких відповідач підписався особисто і без зауважень. Вказане порушення зафіксовано за допомогою відеозйомки. Більш того наявна відмітка про те, що споживач визнав факт несанкціонованого втручання в систему газопостачання.
В складеному 12.01.2023 році акті про порушення відповідачу роз`яснено про необхідність бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатись складений на відповідача акт про порушення.
Відповідно до п.10 гл. 5 р. XI Кодексу ГРС, споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії, остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
На засіданні комісії по розгляду акту про порушення Кодексу газорозподільних систем № DP DР 006282 від 12.01.2023 року, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення, та складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Під час складання акту-розрахунку, враховувались вимоги п.п.1 п.11 гл.5 р. XI Кодексу ГРС: розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акту про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору газорозподільної системи. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором газорозподільної системи протягом періоду необлікованого природного газу.
Ціну закупівлі природного газу позивачем визначено наказами ПАТ «Дніпропетровськгаз» від 22.02.2016 року №44/1 та наказами про внесення змін до зазначеного наказу з урахуванням щомісячно визначеної ціни, зокрема, наказом АТ «Дніпропетровськгаз» від 21.09.2021 року № Но-643-0921.
У відповідності до абзацу другого пункту 3 глави 3 розділу XI Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого підключення газових приладів на об`єкті споживача (за наявності лічильника), внаслідок якого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильника газу), розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється виходячи з 70 % граничних об`ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника газу (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку для його усунення.
Граничні об`єми споживання природного газу населенням передбачені додатком 19 Кодексу ГРС.
Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу за період з 12.07.2022 р. по 31.12.2022 р. складає: 67 881,37 грн..
Загальна сума нарахування складається із поденних/помісячних нарахувань.
Згідно наявних на об`єкті відповідача газових приладів, граничні об`єми в опалювальний місяць складають: 23,6 куб.м. (плита газова + водонагрівач) * 1 особу + 62,90 кв.м. (опалювальна площа) * 11 куб.м. (на 1 кв.м. опалювальної площі) * 70% = 500,85 куб.м..
Згідно наявних на об`єкті відповідача газових приладів, граничні об`єми в не опалювальний місяць складають: 23,6 куб.м. (плита газова + водонагрівач) * 1 особу + 62,90 кв.м. (опалювальна площа) * 11 куб.м. (на 1 кв.м. опалювальної площі) * 30%) * 70% = 161,82 куб.м..
22.02.2023 року відповідачу було направлено засобами поштового зв`язку рахунок на оплату збитків, який ним отримано, однак станом на дату звернення до суду не сплачено.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав в повному обсязі, просив відмовити у задоволенні.
24.05.2023 року представником відповідача за первісним позовом, адвокатом Івах Є.В. було подано зустрічну позовну заяву, в якій він просить скасувати рішення Комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем Кам`янського відділення AT «Дніпропетровськгаз», оформлене протоколом №5331 засідання комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем Кам`янського відділення AT «Дніпропетровськгаз» від 30.01.2023 року, щодо розгляду Акту про порушення №DP 006282 від 12.01.2023 року, та здійснення нарахування об`ємів природного газу.
Ухвалою суду від 06.06.2023 року зустрічна позовна заява прийнята до розгляду та об`єднана з первісним позовом в одне провадження.
В обґрунтування зустрічного позову позивач за зустрічним позовом зазначає, що згідно з п.1-5 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Представник оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. Відповідач заперечує надання представником Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення роз`яснення наведених вище прав.
Відповідно до пункту 3.1. глави 3 розділу V "Правил безпеки систем газопостачання", затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 285 від 15.05.2015 на підприємстві де експлуатуються система газопостачання власними силами, повинна бути створена газова служба, затверджено відповідне положення про газову службу та визначено особу, відповідальну за газове господарство.
Як вбачається з положень Кодексу ГРС згідно п.8 глави 5 Порядок оформлення акту про порушення розділ XI. Порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу:
«8. Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Водночас, як вбачається з оскаржуваного наразі протоколу №5331 засідання комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем від 30.01.2023 року - утворена первісним позивачем комісія, має іншу назву (найменування), від так є незаконною, її діяльність не врегульовано положеннями Кодексу газорозподільних систем. Відповідно і як наслідок якщо незаконною є підстава (в даному випадку незаконний орган), то незаконним є і наслідок рішення такого органу (в даному випадку рішення комісії AT Дніпропетровськгаз» (Кам`янське відділення) про розгляд акта про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем №DP006282 від 12.01.2023 року, яке оформлене протоколом №5331 від 30.01.2023 року засідання комісії по розгляду актів про порушення Кодекс газорозподільних систем Кам`янського відділення ЛТ «Дніпропетровськгаз».
Крім того згідно підп.9 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС «9. До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом мас запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора.
У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника.
Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора 1 РМ.
За вимогою однієї зі сторін на засівання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку.
Текстуальний аналіз оскаржуваною наразі протоколу №5331 засідання комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем від 30.01.2023 року не містить інформації про її склад, зокрема неможливо з`ясувати належність ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 до визначеного підп.9 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС осіб, зокрема їх належність до інженерно-технічного персоналу та юристів позивача; первісним позивачем не додано до позову наказу про затвердження складу комісії, не надано доказів щодо того, що станом на 30.01.2023 року особи зазначені у протоколі №5331 засідання комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем від 30.01.2023 року відповідали імперативним вимогам підп.9 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС.
Згідно підп.11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС 11. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Згідно підп.13 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС 13. Акти про порушення реєструються в журналі реєстрації актів про порушення Оператора ГРМ. Журнал повинен бути пронумерований, прошитий, скріплений печаткою (за наявності) Оператора ГРМ. Строк зберігання журналу становить три роки від дати останнього в ньому запису.
Акт про порушення, акт-розрахунок та рахунок на сплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, а також документи, які підтверджують факт їх отримання споживачем (несанкціонованим споживачем), та інші документи, пов`язані з актом про порушення, зберігаються Оператором ГРМ не менше трьох років від дати оформлення акта про порушення.
Аналіз наведених вище підпунктів 11 та 13 гл.5 розділу XI Кодексу ГРС дозволяє дійти висновку про те, що: а) первісний позивач під час розгляду акта про порушення мав скласти акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості та рахунок на сплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу; б) складений первісним позивачем акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 30.01.2023 року та рахунок на сплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу у відповідності до підп. 13 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС мали б бути надані відповідачу.
З цього приводу слід зазначити, що листом від 22.02.2023 року №49008-Сл-4080-0223 первісний позивач надіслав відповідачу виключно Рахунок на оплату збитків від 30.01.2023 року, копія якого додано до первісного позову, та не надсилався рахунок на сплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, який мав би складатись - очевидно не складався, та не надсилався відповідачу, незважаючи на текстуальний зміст листа первісного позивача від 22.02.2023 року №49008-Сл-4080-0223.
Відтак складений первісним позивачем Рахунок на оплату збитків від 30.01.2023 року складено з порушенням підп.13 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, до позову не додано доказів надання відповідачу рахунку на сплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.
Відповідач вважає, що під обґрунтованим розрахунком (як способом обчислення) слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових заборгованості внаслідок здійснених позивачем нарахувань вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу, має розкривати всю кількісну та якісну інформацію про всі складові таких нарахувань, яка може бути корисною як побутовим користувачам природного газу, так і для суду під час вирішення спору.
Як вбачається з наведеного у первісному позові розрахунку суми що стягується, при її розрахунку було враховано вартість природного газу за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат, на підтвердження чого первісним позивачем було додано до позову копію наказу АТ «Дніпропетровськгаз» від 22.02.2016 року №44/1 «Про ціну природного газу для визначення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, та Додаток №1 до цього наказу. Остання ціна наведена у Додатку №1 до наказу станом на січень 2016 року складає 7761,36 грн., а згідно примітки до нього - обсяг природного газу 47 тис. куб.м, мав іншу ціну - 8093,76 грн.: при цьому в самому позові зазначено іншу вартість (ціну), яка взята з невідомих джерел, не є загальнодоступною, не визнаються (заперечується) відповідачем та підлягає доведенню в загальному порядку. Період необлікованого природного газу зазначений з 12.07.2022 року по 31.12.2022 року.
Водночас відповідач не погоджується з наданим первісним позивачем розрахунком, виходячи з наступного:
Відповідно до підп.11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС 11. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, у якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість у повному обсязі має бути оплачена споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається Оператором ГРМ:
для побутових споживачів - за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат або у випадку нездійснення такої закупівлі - за ціною, визначеною для обсягів нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат відповідно до положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу протягом періоду необлікованого природного газу:
З урахуванням викладеного, очевидним є невідповідність наданого розрахунку вимогам підп.11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС щодо доведення ціни закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат протягом періоду необлікованого природного газу: з 12.07.2022 року по 31.12.2022 року.
Як вбачається з доводів позовної заяви позивачем заявлено до стягнення з відповідача вартість необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу за д з 12.07.2022 року по 31.12.2022 року, у сумі 67881,37 грн..
Конкретний зміст зафіксованого правопорушення (об`єктивна сторона) викладена у Акті про порушення №DP 006282 від 12.01.2023 року, і полягає згідно акту у самовільному підключенні через трійник двуконтурного газового котла (імергаз). Так само зазначено і у Акті на припинення розподілу природного газу від 12.01.2023 року у якому причиною припинення розподілу природного газу зазначено: несанкціоноване підключення газового приладу котел Immergaz, через трійник від ПП-Н.
При цьому позивач посилається на приписи абз.2 підп.3 глави 3 розділу XI Кодексу ГРС згідно якого: У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого підключення газових приладів на об`єкті споживача (за наявності лічильника), внаслідок якого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильника газу), розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника газу (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку для його усунення.
Таким чином окрім доведення правомірності застосування позивачем інших складових розрахунку, важливим є встановлення періоду нарахування: за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника газу (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку для його усунення.
Як вбачається з доданих до позову документів газовий котел Immergas EOLO Star 24-4Е (UA) було придбано 14.12.2022 року, відповідно він не міг бути самовільно підключений 12.07.2022 року.
14.12.2022 року між відповідачем ОСОБА_3 та ТОВ «Вода Тепло» було укладено Договір №012-03 на гарантійне та технічне обслуговування газового котла Immergas EOLО Star 24. Відповідно до складених актів приймання на установку котла від 18.12.2022 року та акту проміжного прийому відповідальних конструкцій від 18.12.2022 року здійснено монтаж газового котла Immergas EOLО Star 24 згідно проектної документації. Відповідно до акту розмежування зон обслуговування, складеного між ТОВ «Вода Тепло» та ОСОБА_3 було встановлено межі обслуговування газового котла на підставі Договору №012-03 на гарантійне та технічне обслуговування газового котла Immergas EOLO Star 24 (в акті є відповідне посилання).
До зустрічного позову також додається видані позивачем AT «Дніпропетровськгаз» 17.08.2022 року №49002.1.3-Туп-20-0822 «Технічні умови приєднання до газорозподільної системи, невід`ємною складовою яких є складений 17.08.2022 року Ситуаційний план щодо місця знаходження квартири АДРЕСА_1 , аналіз позначень якого свідчить про здійснення контрольного огляду вузла обліку та його перевірку співробітниками позивача, наслідком чого стало видання позивачем 17.08.2022 року Дозволу на приєднання до газорозподільної системи згідно заяви №ЗКп-14799-49001-0722 від 19.07.2022 року, зі строком його дії до 16.08.2023 року.
Також 18.10.2022 року позивачем було видано Сертифікат серії АР №000774 від 04.06.2012 року, частиною якого є складена та погоджена 18.10.2022 року позивачем характеристика вузла обліку, невід`ємною складовою (частиною) якого є складені первісним позивачем план, схема відводу продуктів згоряння, аксонометрична схема до реконструкції, аксонометрична схема після реконструкції - погоджені позивачем 12.10.2022 року; опис встановленого обладнання, арматури та використаних матеріалів, опис робіт по демонтажу погоджені 18.10.2022 року.
Викладені вище обставини, свідчать про те, що первісним позивачем під час подання позову здійснювалось шаткування фактичних обставин справи. їхнє вибіркове подання, викривлення та спотворення, адже очевидним є те, що навіть якщо припустити факт несанкціонованого підключення та ненормованого споживання природного газу - розрахунковий період, а відповідно і розмір вартості необлікованого/донарахованого об`єму та обсягу природного газу має бути іншим.
Представник позивача за зустрічним позовом позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача за зустрічним позовом позовні вимоги не визнала в повному обсязі з підстав, викладених у відзиві на зустрічну позовну заяву. Просила відмовити.
Заслухавши представників сторін у справі, допитавши свідків ОСОБА_11 та ОСОБА_4 , а також дослідивши надані докази, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до вимог ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи на підставі доказів, поданих учасниками справи. В судовому засіданні досліджені всі докази, подані учасниками справи. Клопотання про витребування і дослідження інших доказів до суду не надходило. Суд постановляє рішення на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У судовому засіданні при розгляді справи були встановлені наступні обставини.
ОСОБА_3 є побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються позивачем відповідно до ліцензії, виданої Постановою НКРЕКП № 844 від 29.06.2017 року «Про видачу ліцензії на розподіл природного газу ПАТ «Дніпропетровськгаз» (зі змінами внесеними постановою від 18.06.2019 року № 1091) по об`єкту, розташованому за адресою: АДРЕСА_2 .
12.01.2023 року представниками Оператора ГРМ за вказаною адресою було виявлено несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку) - Самовільно підключений 2-х контурний газовий котел, через трійник.
12.01.2023 року представниками Оператора ГРМ в присутності споживача було складено акт про порушення № DР 006282, у яких ОСОБА_3 підписався особисто і без зауважень. Вказане порушення зафіксовано за допомогою відеозйомки. Більш того наявна відмітка про те, що споживач визнав факт несанкціонованого втручання в систему газопостачання.
30.01.2023 року комісією розглянуто акт про порушення від 12.01.2023 року № DР 006282, та до споживача ОСОБА_3 за несанкціоноване підключення газових приладів, проведено розрахунок об`єму та обсягу природного газу і його вартості, всього донараховано 1403,11 м3 на суму 67881,374 грн..
Частиною 3 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 ст.76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Статтею 78 ЦПК України передбачено, що суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно з ч.ч. 1,5,6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Як вбачається з положень ч. 1ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг з газопостачання здійснюється на підставі Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30 вересня 2015 року, яким визначено, що оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Відповідно до норм ч. 1-2 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є вчинення дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Відповідно до ст.714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Закон України «Про ринок природного газу»визначає наступних суб`єктів ринку природного газу: оператор газотранспортної системи; оператор газорозподільної системи; оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
З матеріалів справи вбачається, що у спірних правовідносинах позивач має статус оператора газорозподільної системи (згідно пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газородподільних систем, оператор ГРМ - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління), а відповідач - статус споживача (згідно пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газородподільних систем, споживач природного газу - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу).
Відповідач використовував природній газ за місцем проживання.
Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Відповідно ч. 2 Розділу 11 Кодексу, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об`єм природного газу визначається за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стануз дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договоруз дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до пунктів 2, 3, 8, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Отже, відповідач був обізнаний про факт виявлення порушення (акти підписані особисто), про розмір збитків, отримав копії всіх документів, якими був встановлений факт порушення, не подав до вказаних документів жодних зауважень чи заперечень, не оскаржив складені за результатом їх виявлення документи в установленому законом порядку, а навпаки під час складання актів погодився із їх змістом.
Позивачем дотримана процедура щодо виявлення порушення, фіксування виявленого порушення, вказані документи повністю узгоджуються між собою, і підстав піддавати їх сумніву суд не вбачає.
Факт несанкціонованого втручання в систему газопостачання підтверджується відеозаписом.
Враховуючи вищенаведене, факт несанкціонованого відновлення газопостачання, за адресою: АДРЕСА_2 , підтверджено належними та допустимими доказами, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу підлягають задоволенню, в свою чергу зустрічні позовні вимоги про скасування рішення Комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем задоволенню не підлягають.
Водночас суд вважає, що об`єм та вартість донарахованого природного газу такою, що не ґрунтується на засадах цивільного законодавства виходячи з наступного.
Позивач зазначає про спричинення діями споживача йому збитків.
Згідно вимог ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками є: доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Збитки відшкодовуються у повному обсязі,якщо договором або закономне передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Кодекс газорозподільних систем, затверджений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30 вересня 2015 року в ієрархії нормативно-правових актів України не відносить до Закону України, є підзаконним нормативно-правовим актом.
Закон України «Про ринок природного газу» визначає правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу.
Правову основу ринку природного газу становлять Конституція України, цей Закон, закони України «Про трубопровідний транспорт», «Про природні монополії», «Про нафту і газ», «Про енергозбереження», «Про угоди про розподіл продукції», «Про захист економічної конкуренції», «Про газ (метан) вугільних родовищ», «Про охорону навколишнього природного середовища», міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та інші акти законодавства України.
Водночас, стосовно вартості визначеної в розмірі 67881,374 грн., суд зазначає, що з 01 червня 2017 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 №187 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» (опубліковано в газеті «Урядовий кур`єр» від 31.03.2017 №61), а також постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.04.2017 №494 «Про скасування деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (опубліковано в газеті «Урядовий кур`єр» від 27.04.2017 №79), роздрібна ціна газу для побутових споживачів природного газу становить 7,96 грн. за 1 м3, тоді як при розрахунку визначено іншу, більшу вартість за м.3., вказані суми жодним чином не обґрунтовані.
Судом враховується те, що згідно вимог Кодексу ГРС передбачено, що вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу, напротивагу цьому суд виходить з того, що ч. 5 ст. 177 ЦПК України передбачено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги. Оскільки позивачем не надано жодних доказів на підтвердження обґрунтованості заявленого розрахунку, в частині що стосується ціні газу, суд використовує загальнодоступну інформацію для її визначення, яка встановлена державою.
Відомості про закупівельні ціни природного газу на виробничо-технологічні які визначено наказами ПАТ «Дніпропетровськгаз» від 12.02.2016 р. №44/1 та наказами про внесення змін до зазначеного наказу з урахуванням щомісячно визначеної ціни, зокрема, наказом AT «Днінропетровськгаз» від 21.02.2023 р. № 06.2Но-146-0223 не можуть бути взяті судом для визначення розрахунку донарахованого об`єму газу, оскільки вони визначають ціну природного газу на виробничо-технологічні витрати та відрізняються від цін за певні періоди, які вказану у самому розрахунку від 30.01.2023 року.
Враховуючи викладене, виходячи із засад справедливості, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню та, стягненню з відповідача підлягає сума збитків за донарахований об`єм спожитого природного газу в об`ємі 1403,11 м3 в розмірі 11168, 76 грн..
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, відповідно до якої пункт першийстатті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободзобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматися як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» від 18 липня 2006 року).
Відповідно до ч.1ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 19, 76-83, 141, 263-265 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимогиАкціонерного товариства«Оператор газорозподільноїсистеми «Дніпропетровськгаз»до ОСОБА_3 про стягненнявартості необлікованого(донарахованого)об`єму таобсягу природногогазу задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» (м. Дніпро, вул. Шевченка, 2, код ЄДРПОУ 03340920) суму необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу в розмірі 11 168 (одинадцять тисяч сто шістдесят вісім) гривень 76 копійок.
В іншій частині позовних вимог Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_3 відмовити.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» понесені судові витрати: 441 гривню 61 копійок судового збору.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» про скасування рішення Комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем відмовити.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду у тридцятиденний строк з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду складено та підписано 02 лютого 2024 року.
Головуючий суддя Л.О. Бистрова