РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2024 року справа № 580/1256/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової за участі секретаря судового засідання В.С.Проценко розглянув за правилами загального позовного провадження адміністративну справу № 580/1256/24 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) [позивач, представник позивача - не прибули] до Державного закладу «Центральна медико-соціальна експертна комісія Міністерства охорони здоров`я України» - Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України (вул. Лісова 30, селище Пуща Водиця, м. Київ, 04075, код ЄДРПОУ 38260065) [представник не прибув] про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, ухвалив рішення.
І. ПРОЦЕДУРА / ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ
05.02.2024 вх.6429/24, 6440/24 позивач (представник позивача - адвокат Бовшик Микола Юрійович згідно з ордером СА №1021812) у позовній заяві просить:
- визнати протиправним та скасувати експертний висновок Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України зі встановлення причинного зв`язку захворювань, інвалідності і причин смерті з впливом Чорнобильської катастрофи від 18.07.2023 №109;
- зобов`язати Центральну міжвідомчу експертну комісію МОЗ та МНС України зі встановлення причинного звязку захворювань, інвалідності і причин смерті з впливом Чорнобильської катастрофи призначити до розгляду нову експертизу, в якій встановити факт причинного зв`язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС;
- стягнути з Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України зі встановлення причинного зв`язку захворювань, інвалідності і причин смерті з впливом Чорнобильської катастрофи на користь ОСОБА_1 витрати на правничу допомогу.
Ухвалою суду від 08.02.2024 прийнята позовна заява до розгляду та відкрите провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін), 08.04.2024 здійснений перехід із спрощеного позовного провадження до загального, підготовче судове засідання призначене на 15.04.2024 - суд закрив підготовче провадження (11.04.2024 вх. №18433/24 відповідач надав до суду відзив) та призначив розгляд справи по суті на 23.04.2024, 15.05.2024.
15.05.2024 вх 6429/24 представник позивача надав до суду письмові пояснення, де зокрема зазначив про розгляд справи без участі позивача та його представника. Відповідач у судове засідання не прибув. Згідно із частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання звукозаписувальним технічним засобом не здійснюється.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
В обґрунтуванні позовних вимог зазначається, що позивач має статус особи з інвалідністю першої групи, є потерпілим від аварії на ЧАЕС 4- ї категорії, проживає в м. Каневі Черкаської області (віднесене до зони гарантованого добровільного відселення). Позивач зазначає, що з метою встановлення причинного зв`язку між захворюванням та дією іонізуючого випромінювання Чорнобильської катастрофи позивач звернувся до відповідача для встановлення причинного зв`язку хвороб, що призвели до інвалідності за дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. За результатами засідання відповідачем складений експертний висновок від 18.07.2023 за яким встановлено, що захворювання позивача є загальне, з впливом шкідливим факторів аварії на ЧАЕС не пов`язані, проте позивач вважає, що хвороба міститься у Переліку хвороб - може бути встановлений причинний зв`язок з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників у дорослого населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, тому просить позов задовольнити.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, де зазначив, що згідно матеріалів експертної справи вперше ОСОБА_1 звернувся за медичною допомогою амбулаторно з приводу ВСД у 1997 році, хвороби діагностовані у 2008 та 2015 роках, стаціонарно у 2021 році. ДП «ЦМСЕК» не є уповноваженою особою для визначення причинного зв`язку, суд не втручається у дискреційні повноваження МСЕК. Згідно п. 3.4 Інструкції по застосуванню Переліку хвороб при встановленні причинного зв`язку за 4 групою Переліку хвороб для всіх категорій постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС обов`язково береться до уваги час виникнення хвороб та наявність витягу з акта огляду медико-соціальної експертної комісії щодо стійкої втрати працездатності за Переліком хвороб. Підпунктом 3.4.5 Інструкції по застосуванню Переліку хвороб встановлено, що у потерпілих (категорія 4), визначених пунктом 4 частини першої статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», причинний зв`язок встановлюється, якщо хвороба виникла і це підтверджено стаціонарним лікуванням, у період проживання або роботи в зоні посиленого радіоекологічного контролю протягом п`яти років після аварії на Чорнобильській АЕС, тому вважає що Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв`язку хвороб, що призвели до інвалідності з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС правомірно було прийняте рішення про відсутність підстав встановлення зв`язку захворювань, щодо зв`язку інвалідності ОСОБА_1 з впливом аварії на ЧАЕС, оскільки заворювання позивача виникло в більш віддалений період (через 35 років після аварії на ЧАЕС).
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Суд встановив, що позивач, пенсіонер, якому встановлено 2 групу інвалідності є потерпілим від аварії на ЧАЕС 4-ї категорії, проживає в м. Каневі Черкаської області.
Відповідно до додатку 1 Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 №106, м. Канів Черкаської області віднесене до зони посиленого радіологічного контролю ( ІV зона).
27.01.2020 позивачу повторно встановлена друга група інвалідності - безтерміново (довідка до ата огляду МСЕК серії 12 ААГ №054657, інвалідність другої групи встановлена позивачу у зв`язку із загальним захворюванням.
З метою встановлення причинного зв`язку між захворюванням та дією іонізуючого випромінювання Чорнобильської катастрофи позивач звернувся до відповідача для встановленню причинного зв`язку хвороб, що призвели до інвалідності з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
За результатом розгляду звернення позивача Центральна міжвідомча експертна комісія МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв`язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників унаслідок аварії на ЧАЕС встановила та склала експертний висновок від 18.07.2023 про те, що вказані захворювання позивача є загальними, з впливом шкідливих факторів аварії на ЧАЕС не пов`язані (не відповідає вимогам п. 345 Наказу №441 МОЗ України від 14.06.2012 - пізній розвиток захворювання, перше стаціонарне лікування у 2021 через 35 років після аварії на ЧАЕС).
Позивач вважаючи, що такий висновок відповідача суперечить законодавству, позаяк вважає що його захворювання, є наслідком аварії на ЧАЕС, звернувся з позовом до суду.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши наявні в матеріалах справи доводи та аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити з огляду на таке.
V. НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Згідно зі ст. 12 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ) причинний зв`язок між захворюванням, пов`язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повного втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим, якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію Міністерства охорони здоров`я України.
Наказом Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 30.05.1997 № 166/129 затверджене Положення про систему експертизи по встановленню причинного зв`язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Відповідно до розділу І Положення про систему експертизи по встановленню причинного зв`язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого спільним наказом Міністерства охорони здоров`я і Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від ЗО травня 1997 року № 166/129, основною метою системи експертизи є з`ясування причин та обставин виникнення тих чи інших захворювань та ускладнень їх перебігу і наявності можливого впливу іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС на їх розвиток, вивчення причин інвалідизації і зв`язок причин смерті із зазначеними хворобами, офіційне підтвердження такого зв`язку, сприяння проведенню ефективних заходів щодо профілактики інвалідності та своєчасної соціально-трудової реабілітації постраждалих.
Експертизі з встановлення причинного зв`язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС підлягають особи, які за чинним законодавством мають статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до Закону № 796-ХІІ експертні комісії знаходяться у віданні Міністерства охорони здоров`я і здійснюють свою роботу за територіальним принципом.
Висновки експертних комісій про причини захворювань постраждалих осіб є підставою для підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності і видів їх діяльності, для надання їм пільг, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до розділу III Положення про систему експертизи по встановленню причинного зв`язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС розгляд медичних справ в експертних комісіях проводиться за особистим зверненням та направленням спеціалізованого лікувально-профілактичного закладу при наявності посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Центральна міжвідомча експертна комісія приймає на розгляд, зокрема, медичні справи для встановлення причинного зв`язку хвороб, інвалідності і смерті виключно з дією іонізуючого випромінення.
З метою встановлення причинного зв`язку захворювання, пов`язаного з Чорнобильською катастрофою, наказом Міністерства охорони здоров`я України «Про затвердження нормативних актів щодо хвороб, при яких може бути встановлений причинний зв`язок з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС» від 17.05.97 № 150 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров`я України від 14.06.2012 № 441), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.08.2012 за № 1460/21772, затверджено, зокрема: Перелік хвороб, при яких може бути встановлений причинний зв`язок з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників у дорослого населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (далі - Перелік хвороб); Інструкцію по застосуванню Переліку хвороб, при яких може бути встановлено причинний зв`язок з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників у дорослого населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, та Переліку хвороб і патологічних станів, ризик виникнення яких підвищується в результаті впливу на організм дитини іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (далі - Інструкція).
Відповідно до пункту 1.1 Інструкції та Переліку хвороб і патологічних станів, ризик виникнення яких підвищується в результаті впливу на організм дитини іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затверджений наказом МОЗ України від 17.05.1997 № 150, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26 вересня 1997 року за № 448/2252 (у редакції наказу МОЗ України від 14.06.2012 року № 441) (далі - Перелік хвороб і патологічних станів), застосовуються при встановленні причинного зв`язку хвороб з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників у населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, уповноваженими медичними комісіями при експертизі медичних справ та під час стаціонарного обстеження осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення причинного зв`язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників у населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно з положеннями пункту 1.2. Інструкції до Переліку хвороб і Переліку хвороб і патологічних станів віднесено нозологічні форми захворювань, що безпосередньо пов`язані з дією іонізуючого випромінювання, а також ряд захворювань, у розвитку яких встановлено комплексний вплив іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників, пов`язаних з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС. Визначення захворювань наведено відповідно до Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я десятого перегляду (МКХ-10).
Згідно з положеннями пункту 2.1.-2.4. Інструкції причинний зв`язок між захворюваннями, пов`язаними з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим, якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають відповідну ліцензію Міністерства охорони здоров`я України.
Питання про причинний зв`язок хвороб 1 групи Переліку хвороб вирішується Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв`язку хвороб, інвалідності і смерті за умови підтвердження діагнозу.
Питання про причинний зв`язок хвороб 2 та 3 груп Переліку хвороб вирішуються на підставі консультативного висновку або виписки із історії хвороби, які видають заклади охорони здоров`я (не нижче обласного рівня або спеціалізовані медичні установи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають відповідну ліцензію Міністерства охорони здоров`я України) при підтвердженні діагнозів клінічними, інструментальними та лабораторними (цитологічними, морфологічними, біохімічними) дослідженнями.
Питання про причинний зв`язок хвороб, які включено до 4 групи Переліку хвороб, вирішується Центральною МЕК та регіональними міжвідомчими експертними комісіями) для всіх категорій постраждалих за наявності витягу з акту огляду медико-соціальної експертної комісії щодо стійкої втрати працездатності за Переліком хвороб.
Відповідно до Переліку хвороб до 4 групи належать хвороби, розвиток яких пов`язаний з дією іонізуючого випромінювання та комплексом шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1.Ендокринні хвороби, розлади харчування та обміну речовин. 1.1.Цукровий діабет: 1.1.1.Інсулінозалежний цукровий діабет (Е10);1.1.2.Інсулінонезалежний цукровий діабет (Е11). 2.Розлади психіки та поведінки. 2.1.Органічні, включаючи симптоматичні, психічні розлади: 2.1.1.Інші психічні розлади внаслідок ураження чи дисфункції головного мозку або внаслідок соматичної хвороби (F06); 2.1.2.Розлад особистості, пов`язаний з органічним ураженням головного мозку (F07.0). 2.1.3.Реакція на тяжкий стрес та розлади адаптації (F43); 2.1.4.Стійка зміна особистості після катастрофи (F62.0). 3.Хвороби нервової системи. 3.1.Епізодичні та пароксизмальні розлади: 3.1.1.Транзиторні церебральні ішемічні напади та споріднені синдроми (G45); 3.1.2.Судинні мозкові синдроми при цереброваскулярних хворобах (G46). 3.2.Інші ураження нервової системи: 3.2.1.Енцефалопатія, неуточнена (G93.4); 3.2.2.Судинна мієлопатія (G95.1); 3.2.3.Демієлінізуючі захворювання центральної нервової системи (G35-G37). 4.Хвороби системи кровообігу. 4.1.Хвороби, що характеризуються підвищеним кров`яним тиском: 4.1.1.Ессенціальна (первинна) гіпертензія (ПО); 4.1.2.Гіпертензивна хвороба серця (гіпертонічна хвороба з переважним ураженням серця) (Ill); 4.1.3.Гіпертензивна (гіпертонічна) хвороба з переважним ураженням нирок (112); 4.1.4.Гіпертензивна (гіпертонічна) хвороба з переважним ураженням серця і нирок (ИЗ); 4.1.5.Вторинна гіпертензія (115). 4.2.Ішемічна хвороба серця: 4.2.1.Стенокардія [грудна жаба] (120); 4.2.2.Гострий інфаркт міокарда (121); 4.2.3.Повторний інфаркт міокарда (122); 4.2.4.Деякі поточні ускладнення гострого інфаркту міокарда (123); 4.2.5.Інші форми гострої ішемічної хвороби серця (124); 4.2.6.Хронічна ішемічна хвороба серця (125). 4.3.Інші хвороби серця. 4.3.1.Блокади передсердно-шлуночкова та лівої ніжки передсердно-шлуночкового пучка [Гіса] (144). 4.3.2.Інші порушення провідності (145). 4.3.3.Пароксизмальна тахікардія (147). 4.3.4.Фібриляція та тріпотіння передсердь (148). 4.3.5.Інші порушення серцевого ритму (149). 4.3.6.Серцева недостатність (150). 4.4. Цереброваскулярні хвороби. 4.4.1.Субарахноїдальний крововилив (160). 4.4.2.Внутрішньомозковий крововилив (161). 4.4.3.Інсульт, не уточнений як крововилив, чи інфаркт (164). 4.4.4.Закупорення та стеноз прецеребральних артерій, що не призводять до інфаркту мозку (165). 4.4.5.Закупорення та стеноз церебральних артерій, що не призводять до інфаркту мозку (166). 4.4.6.Церебральний атеросклероз (167.2). 4.4.7.Гіпертензивна енцефалопатія (167.4). 4.4.8.Наслідки цереброваскулярних хвороб (169). 4.5.Хвороби артерій, артеріол та капілярів: 4.5.1.Атеросклероз артерій кінцівок (170.2). 5.Хвороби органів травлення. 5.1.Хвороби стравоходу, шлунка та дванадцятипалої кишки: 5.1.1.Виразка шлунку (К25). 5.1.2.Виразка дванадцятипалої кишки (К26). 5.2.Хвороби печінки: 5.2.1.Печінкова недостатність, некласифікована в інших рубриках (К72). 5.2.2.Хронічний гепатит, некласифікований в інших рубриках (К73). 5.2.3.Фіброз і цироз печінки (К74). 6.Хвороби органів дихання. 6.1.Хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів: 6.1.1.Слизово-гнійний хронічний бронхіт (J41.1). 6.1.2.Інша уточнена хронічна обструктивна легенева хвороба (J44.8). 6.1.3.Неалергічна астма (J45.1). 6.1.4.Змішана астма (J45.8). 6.1.5.Астма, неуточнена (J45.9). 6.1.6.Бронхоектатична хвороба (J47). 7.Хвороби сечостатевої системи. 7.1.Хронічний нефротичний синдром (хронічна хвороба нирок) (N03). 7.2.Хронічний тубулоінтерстиціальний нефрит (N11). 7.3.Хронічна ниркова недостатність (N18).
Під час встановлення причинного зв`язку за 4 групою Переліку хвороб для всіх категорій постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС обов`язково береться до уваги час виникнення хвороб та наявність витягу з акта огляду медико-соціальної експертної комісії щодо стійкої втрати працездатності за Переліком хвороб.
За 4 групою Переліку хвороб розглядаються медичні справи учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 2 та 3), а також потерпілих від Чорнобильської катастрофи, визначених пунктом 2 частини першої статті 14 Закону № 796-ХІІ (категорія 2), евакуйованих осіб та осіб, які постійно проживали у зоні безумовного (обов`язкового) відселення (категорія 2), гарантованого добровільного відселення (категорія 3), посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4).
У потерпілих (категорія 4), визначених пунктом 4 частини першої статті 14 Закону 796-ХІІ причинний зв`язок встановлюється, якщо хвороба виникла і це підтверджено стаціонарним лікуванням, у період проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю протягом п`яти років.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
Надаючи оцінку доводам та доказам сторін, суд зазначає таке.
Відповідно до довідки, що містить суперечливі дати одночасної реєстрації у різних квартирах (20.07 і 28.07) виконавчого комітету Канівської міської ради від 12.05.2023 №3175-01-18 ОСОБА_1 (15.09.1965) зареєстрований у АДРЕСА_2 з 25.11.1988 до 28.07.1993 (квартира 4), з 20.07.1993 до 30.03.1999 (квартира 1), з 30.03.1999 до 29.09.2015 (квартира 2).
Виписка із медичної амбуларотної картки (а.с. 17) містить дату народження 15.06.1967, що не відповідає персональним даним позивача.
Згідно медичної документації, наданої ОСОБА_1 до Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України, позивач звернувся за медичною допомогою амбулаторно у 1997 році, хвороба, що відноситься до Переліку хвороб 4 групи були діагностовані у 2008 та 2015 роках, стаціонарно у 2021 році. Відповідно до п. 2.1 Інструкції по застосуванню Переліку хвороб (№150), причинний зв`язок між захворюваннями, пов`язаними з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження.
Згідно із п. 3.4 Інструкції по застосуванню Переліку хвороб при встановленні причинного зв`язку за 4 групою Переліку хвороб для всіх категорій постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС обов`язково береться до уваги час виникнення хвороб та наявність витягу з акта огляду медико-соціальної експертної комісії щодо стійкої втрати працездатності за Переліком хвороб.
У потерпілих (категорія 4), визначених пунктом 4 частини першої статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», причинний зв`язок встановлюється, якщо хвороба виникла і це підтверджено стаціонарним лікуванням, у період проживання або роботи в зоні посиленого радіоекологічного контролю протягом п`яти років після аварії на Чорнобильській АЕС (підпункт 3.4.5 Інструкції по застосуванню Переліку хвороб - №150).
Суд, перевіряючи доводи позивача за критеріями ч.2 ст.2 КАС України, оцінюючи докази сукупно, беручи до уваги, що заворювання позивача виникло/діагностовано стаціонарно у 2021 році - через 35 років після аварії на ЧАЕС дійшов висновку, що Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв`язку хвороб, що привели до інвалідності з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС прийнятий правомірний висновок згідно Інструкції по застосуванню Переліку хвороб - захворювання позивача є загальними, з наслідками аварії на ЧАЕС не пов`язані, рішення про відсутність підстав встановлення зв`язку захворювань, інвалідності ОСОБА_1 з впливом аварії на ЧАЕС.
VІІ. ВИСНОВКИ
У постанові Верховного Суду колегія суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 30 січня 2020 року під час розгляду справи №826/14930/18 (адміністративне провадження №К/9901/19362/19) висновує, що «суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем».
Враховуючи, що позивач оскаржує експертний висновок відповідача з підстав неправомірного встановлення відповідачем причинного зв`язку між захворюванням позивача та наслідками аварії на ЧАЕС, а інші підстави для встановлення неправомірності означеного висновку відсутні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необгрунтовані, у задоволенні позову належить відмовити.
VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Відповідно до статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 5-16, 19, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Судові витрати не розподіляються.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв`язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 № 1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».
Копію рішення направити сторонам справи:
позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ];
відповідач: Державний заклад «Центральна медико-соціальна експертна комісія Міністерства охорони здоров`я України» - Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України [вул. Лісова 30, селище Пуща Водиця, м. Київ, 04075, код ЄДРПОУ 38260065].
Рішення суду складене 22.05.2024.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА