ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
01 липня 2024 року м. Дніпросправа № 160/30873/23Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпро
апеляційну скаргу Міністерства оборони України
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2024 року
у справі № 160/30873/23
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України, у якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України №16/в від 01.09.2023 року, оформлене протоколом засідання Комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум в частині відмови у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 - доньці загиблого молодшого сержанта ОСОБА_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 під час виконання бойового завдання у бою за Батьківщину;
- зобов`язати Міністерство оборони України прийняти рішення про призначення ОСОБА_2 - доньці загиблого молодшого сержанта ОСОБА_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 підчас виконання бойового завдання у бою за нашу Батьківщину, одноразової грошової допомоги, виходячи з розмірів, визначених пунктом 2 постанови Кабінету міністрів України № 168 від 28.02.2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану".
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2024 року у справі № 160/30873/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано п. 23 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №16/в від 01.09.2023 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні частки одноразової грошової допомоги на дочку ОСОБА_4 ;
- зобов`язано Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.03.2023 року із документами про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 , як члену сім`ї загиблого військовослужбовця, внаслідок загибелі (смерті) ІНФОРМАЦІЯ_1 , батька, молодшого сержанта ОСОБА_3 та прийняти по ній обґрунтоване рішення.
В решті заявлених позовних вимог - відмовлено.
Судом зазначено, що факт того, що дитина загиблого військовослужбовця народилася після його смерті не може бути підставою для висновку , що ця дитина не набула прав на отримання частки одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, оскільки такий підхід для тлумачення законодавства не відповідатиме положенням Закону № 2011-ХІІ, а також основним принципам охорони дитинства, а саме рівності прав і свобод дітей, які визначені нормативно-правовими актами, незалежно від народження, або будь-яких інших обставин. Суд дійшов висновку, що ОСОБА_5 має право на одержання одноразової грошової допомоги у розумінні ст. 16-1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII, як дитина загиблого військовослужбовця, яка б за життя батька перебувала на його утриманні. Суд звернув увагу на те, що за своєю сутністю одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця має компенсаторний характер, тобто спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім`ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини (годувальника), відтак виключення із кола осіб, які мають право на отримання допомоги, дитини військовослужбовця з підстав дати її народження не відповідає змісту і меті закону. Підсумовуючи викладене, суд констатував, що відмова комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум в призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до п. 2 постанови КМУ від 28.02.2022 року № 168, є необґрунтованою, прийнятою без урахування усіх обставин, а також вимог законодавства, а тому суд дійшов до висновку про необхідність визнати протиправним та скасувати п. 23 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №16/в від 01.09.2023 року про відмову позивачці у призначенні частки одноразової грошової допомоги на дочку ОСОБА_4 . Обираючи належний і ефективний спосіб захисту порушених прав, суд взяв до уваги, що призначення одноразової грошової допомоги належить до дискреційних повноважень Міністерства оборони України, відтак суд вважав за необхідне зобов`язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву позивачки від 27.03.2023 року із документами про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 , як члену сім`ї загиблого військовослужбовця, внаслідок загибелі (смерті) ІНФОРМАЦІЯ_1 , батька, молодшого сержанта ОСОБА_3 та прийняти по ній обґрунтоване рішення.
Не погодившись з рішенням суду, Міністерство оборони України подало апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2024 року у справі № 160/30873/23 в частині задоволення позовних вимог, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Скаржник вказує, що сукупний аналіз Закону №2011 та постанови КМУ №168 дає підстави для висновку, що зачаті, але не народжені діти загиблих військовослужбовців не належать до суб`єктного складу отримувачів призначеної одноразової грошової допомоги. Зазначає, що цю проблему врегулював Закон №3515, який набрав чинності 29.03.2024 року, однак спірні правовідносини виникли до прийняття Закону №3515. Разом з тим, п.2 розділу ІІ Закону №3515 в спірному випадку не застосовується, оскільки у зв`язку з загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 призначено одноразову грошову допомогу матері, батьку та сину.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог ст. 311 КАС України.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстави для задоволення апеляційної скарги, та зазначає:
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, рішенням Тростянецького районного суду Вінницької області від 23.05.2017 року у справі №147/214/17 шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_6 зареєстрований 11 листопада 2014 року у виконавчому комітеті Будянської сільської ради Тростянецького району Вінницької області, актовий запис № 12 розірвано.
Позивач ОСОБА_1 проживала без реєстрації шлюбу разом із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
14.03.2022 року ОСОБА_3 був призваний на військову службу за мобілізацією безпосередньо військовою частиною НОМЕР_1 .
05.09.2022 року за №3662 на адресу ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_3 направлено сповіщення про те, що її син, водій 1-го стрілецького відділення взводу 1-ї стрілецької роти молодший сержант ОСОБА_3 , 1994 р.н., який приймав участь в обороні України у складі в/ч НОМЕР_2 та був вірний Військовій присязі виявивши стійкість та мужність загинув 03.09.2022 року під час виконання бойового завдання у бою за нашу Батьківщину. В означеному сповіщенні також зазначено, що воно є підставою для подання документів для призначення пенсії (матеріальної допомоги) і надання пільг в установленому законодавством порядку.
Даний факт також підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть №2108 від 05.09.2022 року та довідкою про причину смерті №2108 від 06.09.2022 року.
Листом від 23.09.2022 року №3987 ІНФОРМАЦІЯ_3 на запит від 22.09.2022 року щодо надання копій документів загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 повідомлено адвокату Щербань Віктору Сергійовичу наступне. ОСОБА_3 , 14.03.2022 року призваний на військову службу за мобілізацією безпосередньо військовою частиною НОМЕР_1 . Для звірки облікових даних до ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 з`являвся 14.02.2018. На той час, у графі про сімейний стан ОСОБА_3 вказав дружину ОСОБА_8 1994 року народження та сина ОСОБА_9 2016 року народження. У вересні 2022 року, при отриманні сповіщення про смерть військовослужбовця ОСОБА_3 , його батько ОСОБА_10 , повідомив представнику ІНФОРМАЦІЯ_4 , про наявність у сина, цивільної дружини ОСОБА_1 , про її вагітність та прогнозовані пологи у вересні 2022 року. Але офіційних підтверджень: про склад родини військовослужбовця станом на 03.09.2022 ІНФОРМАЦІЯ_5 не має. Будь-які особисті речі ОСОБА_3 до ІНФОРМАЦІЯ_4 не надходили.
Разом з тим, на момент призову ОСОБА_3 на військову службу за мобілізацією позивачка була вагітна від нього. Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_6 народилася спільна дитина ОСОБА_11 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 .
Рішенням Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у справі № 215/3783/22 від 03.02.2023 року встановлено, що ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_11 .. Внесено зміни до актового запису про народження №322 від 14.09.2022 року, складеного Тернівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у мсті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про народження ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , вказавши батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та змінивши прізвище дитини на " ОСОБА_13 ".
27.03.2023 року позивачка як цивільна дружина загиблого ОСОБА_3 звернулась із заявою на ім`я начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю (смертю) ІНФОРМАЦІЯ_1 , молодшого сержанта ОСОБА_3 ..
Відповідно до копії довідки про доходи №2047 8691 1700 5019 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка видана пенсіонеру ОСОБА_1 , остання перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області і отримує пенсію в разі втр. годувал. (сума пенсії за період з 01.10.2022р. по 30.09.2023р. складає 125 556,60 грн.). З означеної довідки також убачається, що пенсія по втраті годувальника виплачується на дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 за померлого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Листом від 18.09.2023 року за №7/21309/13 ІНФОРМАЦІЯ_7 на адресу позивачки направлено виписку з протоколу від 01.09.2023 року №16/в. Даним листом позивачку повідомлено, що Міністром оборони України затверджені протоколи засідання Комісії Міністерства оборони України стосовно призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Так, розглянувши подані документи, Комісія дійшла висновку про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги дочці ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) загиблого 03.09.2022 року у період дії воєнного стану молодшого сержанта ОСОБА_3 (протокол № 16/в від 01.09.2023 року). Начальнику ІНФОРМАЦІЯ_4 слід забезпечити надання позивачці яка представляє інтереси малолітньої дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , супровідного листа ІНФОРМАЦІЯ_8 та виписки з протоколу засідання Комісії під особистий підпис про отримання.
02.10.2023 року позивачкою отримано відмову Міністерства оборони України в призначенні одноразової грошової ОСОБА_2 , дочці загиблого ОСОБА_3 , яка оформлена у вигляді протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №16/в від 01.09.2023 року.
З п. 23 витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 01.09.2023 року №16/в убачається наступне:
Розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги. Відповідно до пункту 2 постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. № 168: 23. ОСОБА_1 , цивільній дружині загиблого 03.09.2022 року у період дії воєнного стану молодшого сержанта ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_9 ), що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_4 від 06.09.2022 та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 08.12.2022 № 321/КП/16823, яка діє в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , відносно якої рішенням Тернівського районного суду міста кривого Рогу від 03.02.2023 по справі № 215/3753/22 встановлено факт батьківства загиблого ОСОБА_3 .. Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 одноразова грошова допомога виплачується сім`ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". У редакції статті 16-1 згаданого Закону, чинній на дату смерті військовослужбовця, зазначено, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають: батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім`ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" що вказана у свідоцтві про смерть. ОСОБА_3 загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 і на цю дату визначається право осіб на одержання одноразової грошової допомоги. ОСОБА_14 народилася після загибелі ОСОБА_3 (09.09.2022). Відповідно до статті 25 Цивільного кодексу України здатність мати цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження. Одноразова грошова допомога, яка має виплачуватися членам сім 'ї загиблого, не є коштами, які належали померлому (спадкодавцеві), тому не входить до складу спадщини. Ураховуючи положення статті 25 Цивільного кодексу України - відмовити ОСОБА_1 у призначенні частки одноразової грошової допомоги на дочку ОСОБА_2 .. Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168, якщо після призначення та виплати ОГД у повному розмірі, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги між особами, які мають на неї право, вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Відповідно до копії довідки від 06.11.2023 року №220 Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради, що надана гр. ОСОБА_1 , її донька ОСОБА_2 , має статус члена сім`ї загиблого Захисника України відповідно до пункту 5 статті 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Довідка дійсна до 13.09.2036 року.
Листом Головного управління соціальної підтримки Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 20.12.2023 року №220/13/8696 на виконання вимог ухвали суду від 29.11.2023 року у справі №160/30873/23 повідомлено наступне. За результатами опрацювання в межах повноважень повідомляється, що до Департаменту через Дніпропетровський та Вінницький обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки надійшли документи для розгляду питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги членам сім`ї загиблого ОСОБА_3 , які були встановленим порядком подані на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі - Комісія). За результатами розгляду поданих документів Комісією прийняті рішення про призначення часток одноразової грошової допомоги батьку ( ОСОБА_10 ), матері ( ОСОБА_7 ) та сину ( ОСОБА_2 ) загиблого 03.09.2022 у період дії воєнного стану молодшого сержанта ОСОБА_3 , (витяги з протоколів засідання Комісії № 18/168 від 10.02.2023, № 176/168 від 02.06.2023, № 263/168 від 01.09.2023 додаються).
Так, відповідно до п. 45 витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 10.02.2023 року №18/168 розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги: 45. Батьку та матері загиблого 03.09.2022 у період дії воєнного стану молодшого сержанта ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_9 ), що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_4 від 06.09.2022 та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 08.12.2022 № 321/КЦ/16823 - в розмірі 2/5 частини 15000000 грн., в сумі 6000000 (шість мільйонів) грн. 00 коп. у рівних частках кожному.
Відповідно до п. 33 витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 02.06.2023 року №176/168 розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги: 33. Сину загиблого 03.09.2022 у період дії воєнного стану молодшого сержанта ОСОБА_3 (Вінницький ОТЦКСП), що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_4 від 06.09.2022 та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 08.12.2022 № 321/КЦ/16823 - в розмірі 1/5 частини 15000000 грн., в сумі 3000000 (три мільйони) грн. 00 коп.
Відповідно до п. 30 витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 01.09.2023 року №263/168 розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги: 30. Батьку, матері та сину загиблого 03.09.2022 у період дії воєнного стану молодшого сержанта ОСОБА_3 , що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_4 від 06.09.2022 та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 08.12.2022 № 321 /КЦ/16823 - в розмірі 3/20 частини 15000000 грн., в сумі 2250000 (два мільйони двісті п`ятдесят тисяч) грн. 00 коп. у рівних частках кожному.
Вважаючи протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо відмови у нарахуванні та виплати одноразової грошової допомоги, як членам сім`ї загиблого, молодшого сержанта ОСОБА_3 , позивачка звернулась до суду за захистом справ ОСОБА_2 ..
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно приписів ч.1 та 2 статті 16 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується зокрема у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби; смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов`язаних з проходженням військової служби; загибелі (смерті) військовозобов`язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов`язків військової служби або служби у військовому резерві.
Приписами ст. 16-1 Закону №2011-ХІІ (у редакції, чинній на час смерті військовослужбовця ОСОБА_3 ) визначено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім`ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст. 16-2 Закону №2011-ХІІ).
Згідно із частинами першою, восьмою, дев`ятою статті 16-3 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України 28 лютого 2022 року прийнято постанову № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168).
Пунктом 2 Постанови № 168 установлено, що сім`ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян російської федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Абзацами 2 - 4 пункту 2 Постанови № 168 передбачено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Аналіз вищевикладених правових норм дає підстави для висновку, що сім`ям загиблих військовослужбовців Збройних Сил, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів.
Днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Колегія суддів враховує, що коло осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця, визначене статтею 16-1 Закону №2011-ХІІ.
Разом з тим, апеляційний суд вважає, що держава має забезпечити рівні та справедливі соціально-правові гарантії для усіх членів сімей військовослужбовців, що загинули (померли) через виконання ними обов`язків військової служби.
За своєю природою одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця має компенсаторний характер, яка спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім`ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини (годувальника), а тому виключення із кола осіб, які мають право на отримання допомоги, дитини військовослужбовця з підстав дати її народження не відповідає змісту і меті закону.
Підхід Міністерства оборони України щодо відмови в призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 2 Постанови № 168 дитині, зачатій за життя загиблої (померлої) особи та народженій після її смерті є дискримінаційним.
Військовослужбовець ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з чим із вказаної дати члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого військовослужбовця набули право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою № 168.
Відповідно до п. 30 витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 01.09.2023 року №263/168 розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги: 30. Батьку, матері та сину загиблого 03.09.2022 у період дії воєнного стану молодшого сержанта ОСОБА_3 , що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_4 від 06.09.2022 та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 08.12.2022 № 321 /КЦ/16823 - в розмірі 3/20 частини 15000000 грн., в сумі 2250000 (два мільйони двісті п`ятдесят тисяч) грн. 00 коп. у рівних частках кожному.
ІНФОРМАЦІЯ_6 народилася дитина ОСОБА_11 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 .
На сьогодні статус ненародженої дитини як суб`єкта цивільних правовідносин передбачено у спадкових правовідносинах. Такий підхід може бути використаний і у правовідносинах, пов`язаних із правом дитини, народженої після загибелі (смерті) особи, на отримання одноразової грошової допомоги.
Висновок відповідача, який вказано у п.23 витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 01.09.2023 року №16/в, про те, що дитина загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 ОСОБА_2 народилася після його смерті, а тому ця дитина не набула прав на отримання частки одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, є помилковим, адже цей підхід до тлумачення законодавства не відповідатиме положенням Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також основним принципам охорони дитинства, а саме, рівності прав і свобод дітей, які визначені нормативно-правовими актами, незалежно від народження, або будь-яких інших обставин, а також міжнародним зобов`язанням держави згідно зі статтею 2 Конвенції про права дитини поважати і забезпечувати всі права, передбачені цією Конвенцією, за кожною дитиною, без будь-якої дискримінації.
Колегія суддів вважає, що дитина загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 ОСОБА_2 , у розумінні статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», належить до кола осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця.
Натомість, апеляційний суд відхиляє доводи скаржника про те, що сукупний аналіз Закону №2011 та постанови КМУ №168 дає підстави для висновку, що зачаті, але не народжені діти загиблих військовослужбовців не належать до суб`єктного складу отримувачів одноразової грошової допомоги.
Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав визнати протиправним та скасувати п. 23 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №16/в від 01.09.2023 року про відмову позивачці у призначенні частки одноразової грошової допомоги на дочку ОСОБА_2 , а також зобов`язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяву позивачки від 27.03.2023 року із документами про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 , як члену сім`ї загиблого військовослужбовця, внаслідок загибелі (смерті) ІНФОРМАЦІЯ_1 , батька, молодшого сержанта ОСОБА_3 та прийняти по ній обґрунтоване рішення. Доводи апеляційної скарги цей висновок не спростовують.
Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2024 року у справі № 160/30873/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку в порядку та строки передбачені ст.ст.328,329 КАС України.
Головуючий - суддяН.А. Бишевська
суддяІ.Ю. Добродняк
суддяЯ.В. Семененко