ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
__________________________________________________________________
Справа № 644/4388/23 Головуючий у 1 інстанції: ОСОБА_1
Провадження № 11-кп/818/604/24 Суддя-доповідач: ОСОБА_2
Категорія: ч.3 ст.111-1 КК України
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 вересня 2024 року колегія суддів судової палати у кримінальних справах Харківського апеляційного суду у складі:
головуючого судді - ОСОБА_2 ,
суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
за участю секретаря - ОСОБА_5 ,
прокурора - ОСОБА_6 ,
обвинуваченої - ОСОБА_7 ,
захисників - ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові в режимі відеоконференції кримінальне провадження за апеляційною скаргою заступника керівника Харківської обласної прокуратури ОСОБА_10 на вирок Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 23 листопада 2023 року стосовно ОСОБА_7 , -
В С Т А Н О В И Л А:
Вироком Орджонікідзевського районного суду м.Харкова від 23 листопада 2023 року
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Осинник Дворічанського району Харківської області, громадянка України, раніше не судима, одружена, працююча в комунальному закладі «Харківська спеціалізована школа I-III ступенів №15 з поглибленим вивченням окремих предметів Харківської міської ради Харківської області» вчителем хімії, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаюча, як внутрішньо переміщена особа, за адресою: АДРЕСА_2 ,
визнана винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, та їй призначенопокаранняу виді 6місяців арештуз позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарчих функцій у закладах освіти, а також обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування у сфері освіти на 10 років.
Строк відбування основного покарання ОСОБА_7 ухвалено рахувати з 23 травня 2023 року.
Строк додаткового покарання ОСОБА_7 у виді позбавлення права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарчих функцій у закладах освіти, а також обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування у сфері освіти, обчислюється з моменту відбуття основного покарання.
Зараховано ОСОБА_7 в строк відбування покарання строк попереднього ув`язнення з 23 травня 2023 року по 23 листопада 2023 року, включно.
Звільнено ОСОБА_7 з-під варти в залі суду, у зв`язку із повним відбуттям призначеного за вироком основного покарання.
До набрання вироком законної сили обрано у відношенні ОСОБА_7 запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
Зобов`язано ОСОБА_7 прибувати до суду за першою вимогою, не відлучатися з населеного пункту, в якому вона проживає (м. Харків) без дозволу суду, повідомляти суд про зміну місця свого проживання.
Присуджено стягнути з ОСОБА_7 на користь державного бюджету України витрати пов`язані з проведенням судової - почеркознавчої експертизи № СЕ-19/121-23/10725-ПЧ від 01 червня 2023 року, виконаної Харківським НДЕКЦ МВС України в сумі 8604,00 грн.
Долю речових доказів вирішено згідно ст.100 КПК України.
Як встановив суд, у громадянки України ОСОБА_7 , під час перебування на території тимчасово окупованого Куп`янського району Харківської області, у період часу з 01.07.2022 по вересень 2022 року, більш точний час вчинення кримінального правопорушення в ході досудового розслідування з об`єктивних причин встановити не виявилося можливим, виник злочинний умисел, направлений на здійснення дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.
Згідно з Конституцією України Україна є суверенною та незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною та недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькою конвенцією 1907року (IV Конвенцією про закони і звичаї війни на суходолі 1907року), IV Женевською конвенцією 1949 року, а також усупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року є окупацією частини території суверенної держави та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Президент російської федерації (далі рф), а також інші невстановлені на даний час досудовим розслідуванням представники влади рф, всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН та Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), підготували та розв`язали агресивну війну та військовий конфлікт підрозділів збройних сил рф на території України.
24.02.2022 військовослужбовці збройних сил рф, шляхом збройної агресії, із загрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Харківській, Донецькій, Луганській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та вчинили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти, що мають важливе народногосподарське або оборонне значення, та вчинили окупацію частин зазначеної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України з порушенням порядку, встановленого Конституцією України, яка триває до теперішнього часу та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
У зв`язку з цим Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.
Воєнний стан неодноразово продовжувався востаннє Указом Президента України від 01.05.2023 № 254/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.
Законом України від 02.05.2023 № 3057-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.
Законом України від 22.05.2022 № 2265-ІХ «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії російської федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну» російська федерація визнана державою-терористом.
Постановою Верховної Ради України від 27.01.2015 № 129-VІІІ «Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об`єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання російської федерації державою агресором» Верховна Рада України визнає російську федерацію державою-агресором.
З початку військової агресії російської федерації на територіях, які опинилися в окупації, серед яких був Куп`янський район Харківської області, представники держави-агресора створили незаконні органи влади, які розпочали впроваджувати політичні та освітні стандарти російської федерації.
З цією метою головою т.зв. «тимчасової цивільної адміністрації Харківської області» ОСОБА_11 видано указ № УГ-65/22 від 27 серпня 2022 року «Об утверждении Временного порядка организации и осуществления образовательной деятельности по основным общеобразовательным программам», яким затверджено «Временный порядок организации и осуществления образовательной деятельности по основным общеобразовательным программам - образовательным программам дошкольного, начального общего, основного общего и среднего общего образования в Харьковской области» (Далі Порядок), який є додатком до вказаного указу.
Так, зокрема, відповідно до п. 1.3 Порядку реалізація освітньої політики на території Харківської області ґрунтується, зокрема, на принципах забезпечення єдності, гармонізації та інтеграції з освітнім простором російської федерації.
(мовою оригіналу: Реализация образовательной политики на территории Харьковской области основывается на следующих принципах:
в) обеспечения единства, гармонизации и интеграции с образовательным пространством российской федерации)
Крім того, відповідно до п. 2.1 Порядку визначено, що мовою навчання є російська мова.
(мовою оригіналу: Язык обучения - русский. Выбор родного языка как языка обучения осуществляется по заявлениям родителей (законных представителей) несовершеннолетних обучающихся при приеме (переводе) на обучение по образовательным программам дошкольного начального общего и основного общего образования, а также при наличии соответствующих условий у образовательного учреждения).
Також, відповідно до п. 3.1 Порядку форми отримання освіти та форми навчання по загальноосвітнім програмам визначаються відповідними федеральними державними освітніми стандартами російської федерації.
(мовою оригіналу: Формы получения образования и формы обучения по общеобразовательным программам определяются соответствующими федеральными государственными образовательными стандартами российской федерации).
03.06.2022 на території м. Куп`янськ Харківської області групою осіб з числа громадян України було здійснено підписання протоколу засідання щодо створення окупаційної адміністрації держави-агресора на території Харківської області під назвою «тимчасова цивільна адміністрація Харківської області», що створена та функціонує в інтересах російської федерації, та обрання її керівника громадянина України ОСОБА_11 . Надалі вказаний незаконний орган був перейменований в «тимчасову військово-цивільну адміністрацію Харківської області».
Головою т. зв. «тимчасової військово-цивільної адміністрації Харківської області» ОСОБА_11 видано наказ № 9/22 від 10.06.2022, згідно з яким затверджено утворення районних окупаційних адміністрацій держави-агресора на тимчасово окупованій території Харківської області, а саме: т. зв. «тимчасової цивільної адміністрації Вовчанського району Харківської області» (адміністративний центр у м. Вовчанськ), т. зв. «тимчасової цивільної адміністрації Ізюмського району Харківської області» (адміністративний центр у м. Ізюм), т. зв. «тимчасової цивільної адміністрації Куп`янського району Харківської області» (адміністративний центр у м. Куп`янськ), т. зв. «тимчасової цивільної адміністрації Харківського району Харківської області» (адміністративний центр у сел. Козача Лопань).
Головою т. зв. «тимчасової цивільної адміністрації Харківської області» ОСОБА_11 видано наказ
№ УГ-35/22 від 18.07.2022 щодо перейменування назви вказаного незаконного органу у «військово-цивільну адміністрацію Харківської області», згідно з п. 2 якого також перейменовано районні підрозділи вказаної окупаційної адміністрації держави-агресора на т. зв. «військово-цивільні адміністрації». Зміна назви органів здійснено з врахуванням повного правонаступництва із збереженням прийнятих ними реквізитів та організаційно-штатної структури відповідно до п. 3 вказаного наказу.
Так, керівником т. зв. «тимчасової військово-цивільної адміністрації Куп`янського району Харківської області» призначено громадянина України ОСОБА_12 , яким у складі вказаного незаконного органу створено структурний підрозділ відділ освіти Куп`янського району, керівником якого призначено громадянина України ОСОБА_13 . До завдань вказаного підрозділу входило створення закладів освіти на території Куп`янського району Харківської області, підбір та призначення на посаду їх директорів, загальна організаційна, матеріально-технічна, інформаційна підготовка новостворених закладів освіти до навчального процесу відповідно до стандартів російської федерації та надання відповідних консультацій та методично-рекомендаційних матеріалів їх керівникам.
Надалі, у невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше 01.07.2022, представниками окупаційної адміністрації держави-агресора створено заклад освіти під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розташована за адресою: АДРЕСА_3 , на основі приміщень та матеріальних цінностей «Кам`янська гімназія» Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області.
У період тимчасової окупації Куп`янського району Харківської області окупаційною адміністрацією російської федерації всупереч законам України прийнято рішення про впровадження стандартів освіти російської федерації.
Не пізніше 01.07.2022 у громадянки України ОСОБА_7 , працюючої на посаді директора «Кам`янська гімназія» Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області, виник злочинний умисел спрямований на співпрацю з окупаційною адміністрацією російської федерації шляхом вчинення дій на впровадження стандартів освіти держави-агресора у гімназії, реалізуючи які, ОСОБА_7 , яка відповідно до трудового договору від 01.07.2022, перебуваючи на території Куп`янського району Харківської області, у невстановлений досудовим слідством час, надала добровільну згоду та зайняла посаду в.о. директора «Каменской гимназии» ВГА Купянского района Харьковской области».
Також ОСОБА_7 з метою впровадження російської мови та російської освітньої програми в навчальний процес організовувала здійснення набору учнів до школи на період 2022-2023 навчального року, набір технічного персоналу та педагогічного складу, усно надавала вказівки здійснити вчителям та технічному персоналу прибирання приміщень школи, у т.ч. класних куточків з вилученням зображень української символіки.
В липні 2022 року, переслідуючи мету впровадження стандартів освіти держави-агресора, здійснюючи дії на їх впровадження, ОСОБА_7 , займаючи посаду в.о. директора «Каменская гимназия» ВГА Купянского района Харьковской области», щотижня проводила наради з працівниками гімназії, під час яких повідомляла вчителям про встановлення та впровадження в гімназії стандартів освіти російської федерації з впровадженням освітнього процесу на російській мові. Крім того, повідомила працівникам про необхідність написання заяв про звільнення з «Кам`янської гімназії» Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області та написання заяв про прийняття на роботу до «Каменской гимназии» ВГА Купянского района Харьковской области».
З 01.07.2022 в.о. директора «Каменской гимназии» ВГА Купянского района Харьковской области» ОСОБА_7 було видано та підписано накази про призначення на посади виконуючих обов`язки вчителів та інших працівників, підготовлено списки учнів 1-9 класів, за результатами роботи за липень 2022 року складено табель обліку робочого часу працівників, неодноразово в приміщені кабінету директора вказаного навчального закладу, особисто виплачувала заробітну плату працівникам у російських рублях.
Крім того, у серпні 2022 року, точний день та час встановити в ході досудового слідства не виявилось можливим, ОСОБА_7 , продовжуючи реалізовувати свої злочинні дії, діючи з умислом, направленим на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти, повідомила вчителям початкових класів та української мови про необхідність проходження курсів підвищення кваліфікації в місті Курськ російської федерації з метою отримання відповідних знань методики та стандартів освіти російської федерації, за якими вони повинні продовжити викладати у «Камянская гимназия» ВГА Купянского района Харьковской области», при окупаційній владі.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 «Федерального закона "Об образовании в российской федерации"» від 29.12.2012 №273-ФЗ (далі закон №273-ФЗ) в освітніх організаціях освітня діяльність здійснюється на державній мові російської федерації, якщо цією статтею не встановлено інше. Викладання та вивчення державної мови російської федерації в рамках освітніх програм, що мають державну акредитацію, здійснюються відповідно до федеральних державних освітніх стандартів, освітніх стандартів (мовою оригіналу: в образовательных организациях образовательная деятельность осуществляется на государственном языке российской федерации, если настоящей статьей не установлено иное. Преподавание и изучение государственного языка российской федерации в рамках имеющих государственную аккредитацию образовательных программ осуществляются в соответствии с федеральными государственными образовательными стандартами, образовательными стандартами).
Відповідно до п. 6 ст. 2 закону № 273-ФЗ федеральний державний освітній стандарт - сукупність обов`язкових вимог до освіти певного рівня та (або) до професії, спеціальності та напряму підготовки, затверджених залежно від рівня освіти федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері загальної освіти, або федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері вищої освіти (мовою оригіналу: федеральный государственныйобразовательныйстандарт - совокупность обязательных требований к образованию определенного уровня и (или) к профессии, специальности и направлению подготовки, утвержденных в зависимости от уровня образования федеральным органом исполнительной власти, осуществляющим функции по выработке и реализации государственной политики и нормативно-правовому регулированию в сфере общего образования, или федеральным органом исполнительной власти, осуществляющим функции по выработке и реализации государственной политики и нормативно-правовому регулированию в сфере высшего образования).
Відповідно до ч. 5 ст. 11 закону №273-ФЗ федеральні державні освітні стандарти загальної освіти розробляються за рівнем освіти (мовою оригіналу: федеральные государственные образовательные стандарты общего образования разрабатываются по уровням образования).
Стандарти початкової загальної освіти (1-4 класи) у системі освіти російської федерації затверджено Наказом Міністерства освіти російської федерації (Министерства просвещения российской федерации) від 31.05.2021 № 286 «Об утверждении федерального государственного образовательного стандарта начального общего образования» (далі наказ № 286). Згідно з п. 32.1 федерального державного освітнього стандарту початкової загальної освіти (далі ФДОС початкової загальної освіти), до навчального плану входять наступні обов`язкові для вивчення учбові предмети (учбові модулі): російська мова, Літературне читання, Рідна мова та (або) державна мова республіки російської федерації, Літературне читання рідною мовою, Іноземна мова, Математика, Навколишній світ, Основи релігійних культур та світської етики: навчальний модуль: "Основи православної культури"; навчальний модуль: "Основи іудейської культури"; навчальний модуль: "Основи буддійської культури"; навчальний модуль: "Основи ісламської культури"; навчальний модуль: "Основи релігійних культур народів росії"; навчальний модуль: "Основи світської етики", Образотворче мистецтво, Музика, Технологія, Фізична культура (мовоюоригіналу-русскийязык,Литературноечтение,Роднойязыки (или)государственныйязыкреспублики российскойфедерации,Литературноечтениена родномязыке,Иностранныйязык,Математика,Окружающиймир,Основырелигиозныхкультур исветскойэтики:учебныймодуль:"Основыправославнойкультуры";учебныймодуль:"Основыиудейскойкультуры";учебныймодуль:"Основыбуддийскойкультуры";учебныймодуль:"Основыисламскойкультуры";учебныймодуль:"Основырелигиозныхкультурнародов россии";учебныймодуль:"Основысветскойэтики",Изобразительноеискусство,Музыка,Технология,Физическаякультура.
Відповідно до п. 15 ФДОС початкової загальної освіти, затвердженого наказом № 286, програма початкової загальної освіти реалізується державною мовою російської федерації.
Стандарти основної загальної освіти (5-9 класи) у системі освіти російської федерації затверджено Наказом Міністерства освіти російської федерації (Министерства просвещения российской федерации) від 31.05.2021 № 287 "Об утверждении федерального государственного образовательного стандарта основного общего образования" (далі наказ № 287). Згідно з п. 32.1 федерального державного освітнього стандарту основної загальної освіти (далі ФДОС основної загальної освіти), до навчального плану входять наступні обов`язкові для вивчення учбові предмети: російська мова, Література, Рідна мова та (або) державна мова республіки російської федерації, Рідна література, Іноземна мова, Друга іноземна мова, Математика, Інформатика, Історія, Суспільствознавство, Географія, Фізика, Хімія, Біологія, Образотворче мистецтво, Музика, Технологія, Фізична культура Основи безпеки життєдіяльності. Навчальний предмет « ОСОБА_14 » предметної галузі «Математика та інформатика» включає навчальні курси «Алгебра», «Геометрія», «Вірогідність і статистика» (мовою оригіналу: русский язык, Литература, Родной язык и (или) государственный язык республики российской федерации, Родная литература, Иностранный язык, Второй иностранный язык, Математика, Информатика, История, Обществознание, География, Физика, Химия, Биология, Изобразительное искусство, Музыка, Технология, Физическая культура, Основы безопасности жизнедеятельности. Учебный предмет «Математика» предметной области «Математика и информатика» включает в себя учебные курсы «Алгебра», «Геометрия», «Вероятность и статистика»).
Відповідно до п. 15 ФДОС основної загальної освіти, затвердженого наказом № 287, програма основної загальної освіти реалізується державною мовою російської федерації.
Відповідно до ст. 1 «Федерального закона «О государственном языке российской федерации»» від 01.06.2005 № 53-ФЗ відповідно до Конституції російської федерації державною мовою російської федерації на всій її території є російська мова.
На початку навчального 2022 року, до приміщення «Кам`янська гімназія» ВГА Купянского района Харьковской области» завезено російські підручники та запроваджувалась система освіти держави-агресора.
Так, ОСОБА_7 з метою реалізації свого кримінально-протиправного умислу, направленого на впровадження стандартів освіти держави-агресора, на початку вересня 2022 року, але не пізніше 07 вересня 2022 року, більш точний час та дату під час досудового розслідування встановити з об`єктивних причин не виявилось можливим, отримала в окупаційній адміністрації держави-агресора для закладу освіти « ІНФОРМАЦІЯ_2 » навчальні підручники 2022 року випуску видавництва «Просвещение» м. Москва з навчальних предметів: «русский язык», «История россии», «Обществознание», «Литературное чтение», а також інші підручники, виготовлені на території рф, за стандартами освіти держави-агресора, зазначеними у ФДОС початкової загальної освіти, затвердженого наказом № 286, ФДОС основної загальної освіти, затвердженого наказом № 287, які у подальшому були завезені до приміщення навчального закладу «Каменская гимназия» ВГА Купянского района Харьковской области» для здійснення навчання.
В апеляційній скарзі прокурор просить вирок суду першої інстанції скасувати з підстав невідповідності призначеного судом покарання ступеню тяжкості кримінального правопорушення та особі обвинуваченої через м`якість.
Ухвалити новий вирок, яким ОСОБА_7 визнати винною та призначити їй покарання за ч.3 ст.111-1 КК України у виді 2 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у закладах освіти, а також обіймати посади в органах державної влади, державного управління та контролю, місцевого самоврядування у сфері освіти та займатися освітньою та виховною діяльністю строком на 10 років.
В обґрунтування доводів посилається на те, що ОСОБА_7 вчинила кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України, виконуючи особливу роль особи, яка вчинила колабораційну діяльність у закладах освіти, шляхом здійснення потужного впливу на недостатньо стійко сформовану свідомість учнів, спричинила вкрай негативні наслідки для впровадження повноцінного освітнього процесу в Україні, а тим більше, в умовах воєнного стану. Вважає, що вирок суду не містить достатньо законного обґрунтування щодо наявності при цьому рівноцінного суспільного інтересу. Зазначає, що інтерес держави щодо підвищення ефективності призначеного винною особою відчутного, необхідного і достатнього покарання за вчинене кримінальне правопорушення в даній ситуації судом не забезпечено, що в конкретному випадку негативно вплине на мету, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України, покарання, а саме спеціальної і загальної превенції.
Захисником обвинуваченої адвокатом ОСОБА_8 подані заперечення на апеляційну скаргу, в яких вона просить апеляційну скаргу прокурора залишити без задоволення, а вирок Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 23 листопада 2023 року відносно ОСОБА_7 без змін.
Заслухавши доповідь судді, вислухавши доводи прокурора, який підтримав апеляційну скаргу, а також думку обвинуваченої, її захисників ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , які заперечували проти задоволення апеляційної скарги прокурора та просили вирок суду залишити без зміни, перевіривши матеріали провадження, колегія суддів прийшла до наступних висновків.
Так, відповідно до вимог ст.404 КПК України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційних скарг.
Дії обвинуваченої кваліфіковано правильно, висновки суду відносно фактичних обставин справи, які в суді першої інстанції не заперечувались і відносно яких, відповідно до вимог ч.3 ст.349 КПК України, докази не досліджувались, колегія суддів на підставі ч.2 ст.394 та ч.1 ст.404 КПК України, не перевіряє.
Аналізуючи доводи прокурора про невідповідність призначеного покарання ступеню тяжкості кримінального правопорушення та особі обвинуваченої внаслідок м`якості, колегія суддів вважає їх обґрунтованими з наступних підстав.
Так, згідно з ч. 2 ст. 50 КК України, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.
Відповідно до вимог ст.65 КК України,при призначенні покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом`якшують і обтяжують покарання. Особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів.
У роз`ясненнях, наведених в Постанові Пленуму Верховного Суду України № 7 від 24 жовтня 2003 року «Про практику призначення судами кримінального покарання», зазначено, що призначене покарання має бути необхідним і достатнім для виправлення засудженого та попередження вчинення ним нових злочинів і повинно відповідати принципам законності, справедливості, обґрунтованості і гуманізму.
Відповідно до висновку Верховного Суду, який викладено у постанові від 02 березня 2021 року у справі №721/115/19, для досягнення пропорційності між злочином та покаранням, основним чинником, який має братися до уваги під час визначення виду та міри покарання за злочин, є ступінь його тяжкості та небезпечності. При призначенні покарання судам слід прагнути до справедливості та пропорційності, а будь-які винятки з цієї мети мають бути належним чином обґрунтовані.
При призначенні покарання обвинуваченій ОСОБА_7 , суд першої інстанції врахував ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, конкретні обставини по справі в їх сукупності, наявність обставин, що пом`якшують покарання, та відсутність обставин, що обтяжують покарання, а також дані про особу обвинуваченої, яка раніше до кримінальної відповідальності не притягувалась, одружена, є внутрішньо переміщеною особою, має постійне місце проживання, за яким характеризується позитивно, до відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень не притягувалася, а також її вік, стан здоров`я та те, що вона на обліках у наркологічному та психоневрологічному диспансерах не перебуває.
Крім того, судом першої інстанції враховано те, що ОСОБА_7 більше 30 років пропрацювала в закладах освіти, за роки роботи відзначалася за заслуги в реалізації державної політики в галузі національної освіти, навчанні і вихованні підростаючого покоління, за час роботи вчителем у комунальному закладі « ІНФОРМАЦІЯ_3 з поглибленим вивченням окремих предметів Харківської міської ради Харківської області» характеризується вкрай позитивно.
Обставиною, яка пом`якшує покарання ОСОБА_7 , відповідно до ст.66 КК України, судом першої інстанції визнано щире каяття у вчиненому злочині, не настання шкідливих наслідків, вчинення кримінального правопорушення під час окупації.
Обставин, які обтяжують покарання обвинуваченій ОСОБА_7 , згідно ст.67 КК України, судом не встановлено.
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов висновку, що покарання ОСОБА_7 у вигляді арешту в межах санкції частини статті, буде справедливим, необхідним і достатнім для її виправлення та попередження вчинення нею нового злочину.
Разом з тим, колегія суддів не може погодитись із даним висновком суду з огляду на те, що при призначені обвинуваченій ОСОБА_7 покарання за ч.3 ст.111-1 КК України, суд першої інстанції не у повному обсязі врахував тяжкість вчиненого обвинуваченою кримінального правопорушення, зокрема те, що ОСОБА_7 вчинила злочин проти основ національної безпеки України, що становить велику суспільну небезпеку, здійснювала дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти у період воєнного стану, спричинила вкрай негативні наслідки для впровадження повноцінного освітнього процесу в Україні.
Слід зазначити, що виховний вплив школи відіграє значну роль у вихованні патріотизму у дітей та спрямований на формування стійких моральних якостей, потреб, почуттів, навичок поведінки на основі засвоєння ідеалів, норм і принципів моралі та практичної діяльності. А небезпека колабораційної діяльності у закладах освіти полягає в тому, що дітям викладають картину світу, яка відрізняється від реальності та є ворожою до України. Крім того, через малий вік, у зв`язку з формуванням особистості та становленням поглядів, діти можуть легше піддаватися пропаганді й маніпуляціям.
Значну роль у формуванні та збереженні ідентичності дитини відіграє саме освіта, через яку здійснюється безпосередній вплив на становлення та розвиток світоглядних уявлень, національної та правової ідентичності, громадянської позиції, ставлення до своєї держави та надбань її народу тощо. А системний підхід російської влади до впровадження власної освіти спрямований, у тому числі, на викоріння української ідентичності дітей, здійснення освітнього процесу передбачається повністю за російськими стандартами, російською мовою та включає потужну пропагандистську складову, що має на меті «денаціфікувати» українських дітей та сформувати державі-агресору світогляд.
Беручи до уваги викладене, колегія суддів вважає, що призначене ОСОБА_7 основне покарання у виді 6 місяців арешту не відповідає загальним засадам призначення покарання, принципам законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання та не сприятиме виправленню засудженої та запобіганню вчиненню нею нових правопорушень.
Крім того, колегія суддів вважає апеляційні вимоги прокурора щодо розширення переліку органів, в яких обвинувачена позбавляється права обіймати посади та займатися певною діяльністю, слушними.
Так, Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у своїй постанові від 02 лютого 2022 року у справі №344/16025/18 зазначив, що рішення суду про позбавлення такого права має бути чітко і ясно сформульоване в резолютивній частині вироку для того, щоб не виникало жодних сумнівів під час його виконання.
Якщо в санкції статті Особливої частини КК визначено характер посади або вид (рід) діяльності, то формулювання покарання у вироку має точно відповідати змісту цієї санкції.
Якщо ж покарання у санкції зазначене в загальній формі (наведене у формулюванні, що використовується у ст. 55 КК), суд повинен конкретизувати правову заборону і точно зазначити (описати, окреслити) у вироку характер та коло тих посад або вид (рід) тієї діяльності, права обіймати які чи займатися якою він позбавляє засудженого.
Більше того, покарання має формулюватися таким чином, щоб засуджений не мав права обіймати зазначені у вироку посади або займатися забороненою діяльністю в будь-якій галузі (сфері), а також був позбавлений можливості обіймати такі посади або займатися такою діяльністю, які за змістом (характером) і обсягом повноважень є аналогічними тим, з якими було пов`язане вчинення кримінального правопорушення.
Вказане залишилось без належної уваги суду першої інстанції, який всупереч приписам ст. 55 KK України, фактично звузив сферу його застосування, чим допустив неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність.
Наведене свідчить про те, що судом першої інстанції також при призначенні ОСОБА_7 покарання було здійснено безпідставне звуження галузей діяльності,в яких обвинувачена позбавляється права обіймати посади, що не позбавило б засуджену права займатись діяльністю, пов`язаною з публічними закликами до підтримки дій держави-агресора та до невизнання поширення державного суверенітету України в інших сферах діяльності, що, в свою чергу, свідчить про неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.420 КПК України, суд апеляційної інстанції скасовує вирок суду першої інстанції і ухвалює свій вирок у разі необхідності застосування більш суворого покарання.
При призначенні обвинуваченій ОСОБА_7 покарання, колегія суддів враховує характер та ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке, відповідно до ст.12 КК України, відноситься до нетяжкого злочину, його наслідки, дані про особу обвинуваченої, її вік та стан здоров`я, а також обставини, що пом`якшують покарання та відсутність обставин, що обтяжують покарання.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що вирок суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині призначеного обвинуваченій покарання,з ухваленням в цій частині нового вироку, з призначенням ОСОБА_7 основного покарання у виді позбавлення волі в середніх межах санкції, передбаченої ч.3 ст.111-1 КК України, з призначенням додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у закладах освіти, а також обіймати посади в органах державної влади, державного управління та контролю, місцевого самоврядування у сфері освіти та займатися освітньою та виховною діяльністю на строк 10 років, у зв`язку з чим апеляційна скарга прокурора в цій частині задовольняється частково.
Крім того, прокурор в апеляційних вимогах просить скасувати оскаржуваний вирок та визнати винною ОСОБА_7 за ч.3 ст.111-1 КК України, однак, в апеляційній скарзі, не оспорюючи фактичні обставини справи, не наводить відповідних доводів та підстав, у зв`язку з чим, подана апеляційна скарга в цій частині не може бути задоволена.
На переконання колегії суддів, саме таке покарання відповідатиме загальним засадам призначення покарання, є пропорційним характеру вчинених дій, їх небезпечності, необхідним та достатнім для досягнення мети покарання - виправлення обвинуваченої та попередження вчинення нових злочинів як засудженою, так і іншими особами.
Колегія суддів бере до уваги позитивні характеристики обвинуваченої, її щире каяття у вчиненому та активне сприяння розкриттю злочину, а також стан її здоров`я, але, з урахуванням суспільної небезпеки вчиненого кримінального правопорушення у період дії воєнного часу проти основ національної безпеки України, не вбачає підстав для застосування положень ст.69 та ст.75 КК України.
Початок строку відбування покарання ОСОБА_7 належить рахувати з дня її фактичного затримання.
На підставі ч.1, ч.5 ст.72 КК України, зарахувати ОСОБА_7 у строк покарання строк її попереднього ув`язнення, з 23 травня 2023 року по 23 листопада 2023 року включно, із розрахунку 1 день попереднього ув`язнення за 1 день позбавлення волі.
У решті вирок Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 23 листопада 2023 року стосовно ОСОБА_7 залишити без змін.
Істотних порушень вимог кримінального процесуального закону, які б тягли за собою скасування оскаржуваного обвинувального вироку та призначення нового розгляду кримінального провадження в суді першої інстанції, не вбачається.
Поряд зцим належитьврахувати,що відповіднодо вимогч.15ст.615КПК України,в умовах дії воєнного стану після складання та підписання повного тексту вироку, суд має право обмежитися проголошенням його резолютивної частини з обов`язковим врученням учасникам судового провадження повного тексту вироку в день його проголошення.
Керуючись ст.ст. 392, 393, 404, 405, 407, 409, 414, 418, 420 КПК України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу заступника керівника Харківської обласної прокуратури ОСОБА_10 задовольнити частково.
Вирок Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 23 листопада 2023 року стосовно ОСОБА_7 в частині призначеного покарання скасувати та ухвалити в цій частині новий вирок.
Призначити ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , покарання за ч.3 ст.111-1 КК України у виді 1 (одного) року позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у закладах освіти, а також обіймати посади в органах державної влади, державного управління та контролю, місцевого самоврядування у сфері освіти та займатися освітньою та виховною діяльністю на строк 10 (десять) років.
Строк додатковогопокарання ОСОБА_7 увиді позбавленняправа обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у закладах освіти, а також обіймати посади в органах державної влади, державного управління та контролю, місцевого самоврядування у сфері освіти та займатися освітньою та виховною діяльністю, обчислюється з моменту відбуття основного покарання.
Початок строку відбування основного покарання ОСОБА_7 рахувати з моменту її фактичного затримання в порядку виконання вироку.
На підставі ч.1, ч.5 ст.72 КК України, зарахувати ОСОБА_7 у строк покарання строк її попереднього ув`язнення, з 23 травня 2023 року по 23 листопада 2023 року включно, із розрахунку 1 день попереднього ув`язнення за 1 день позбавлення волі.
У решті вирок Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 23 листопада 2023 року стосовно ОСОБА_7 залишити без змін.
Вирок набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржений у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом трьох місяців з дня його проголошення.
Головуючий
Судді: