РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2024 року справа № 580/7601/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом адвоката Чорненького В.М. від імені ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
01.08.2024 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвоката Чорненького В.М. від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивачка) до Міністерства оборони України (03168, місто Київ, проспект Повітрофлотський, будинок 6; код ЄДРПОУ 00034022) (далі - відповідач) про:
визнання протиправним і скасування рішення, оформленого протоколом від 09.02.2024 №4/в, у частині відмови їй у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013;
зобов`язання відповідача повторно розглянути її заяву зі вказаного питання з урахуванням усіх документів про причину смерті загиблого її чоловіка та прийняти рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013.
Обґрунтовуючи позов вказує, що відповідач всупереч вимог законодавства відмовив у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013.
Ухвалою від 06.08.2024 суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Підстав для залучення третьою особою, як вказала позивачка в позовній заяві, ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) не встановив.
15.08.2024 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити повністю у задоволенні позову. Вважає, що позивачка та дружина загиблого ОСОБА_2 не мають права на отримання грошової допомоги, оскільки його смерть є наслідком скоєння ним адміністративного правопорушення (правил дорожнього руху). Закриття кримінального провадження за фактом вчинення ОСОБА_2 правопорушення не може породжувати у нього обов`язку нарахувати та виплатити позивачці одноразову грошову допомогу та не скасовує встановлених обставин скоєного ним адміністративного правопорушення та їх наслідків. Просив урахувати висновки Верховного Суду у постанові від 21.04.2021 у справі №120/4628/18-а.
19.08.2024 від представника позивачки адвоката Чорненького В.М. на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Обґрунтовуючи зазначили, що на момент смерті чоловік позивачки в стані алкогольного чи наркотичного сп`яніння не перебував. Службовим розслідуванням неправомірних дій військовослужбовця ОСОБА_2 не встановлено. В акті службового розслідування встановлено факт нещасного випадку під час виконання військовослужбовцем обов`язків військової служби.
Того ж дня від відповідача на адресу суду надійшло заперечення на відповідь на відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи зазначив, що, оскільки смерть ОСОБА_2 настала внаслідок вчинення ним адміністративного правопорушення, а саме через порушення п.12.1 Правил дорожнього руху, які знаходилися у причинному зв`язку з ДТП, він правомірно прийняв рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю ОСОБА_2 .
Всі подані сторонами документи долучені до матеріалів адміністративної справи.
Оскільки обґрунтованих клопотань від учасників спору про розгляд справи у судовому засіданні з їх викликом суду не надійшло, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати та допитати свідків, суд дійшов висновку розглянути справу без виклику сторін у судове засідання за наявними письмовими доказами.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає часткового задоволенню з огляду на таке.
29.08.2022 відповідно до наказу №109 Військової частини НОМЕР_3 прапорщика ОСОБА_2 призначено на посаду сержанта із матеріального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_7 вказаної військової частини, який прибув із ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_3 від 15.04.2023 №2-02/2394 військовослужбовець ОСОБА_2 у період з 29.08.2022 до 21.02.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Згідно з посвідчення серії НОМЕР_4 військовослужбовець ОСОБА_2 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Зі сповіщення сім`ї №7 суд установив, що 21.02.2023 ОСОБА_2 під час виконання обов`язків військової служби, керуючи автомобілем Nissan, рухаючись в АДРЕСА_3 потрапив у ДТП, отримав травми, не сумісні з життям.
Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть від 22.02.2023 №45, виданого Селидівським відділенням Донецьким обласним бюро СМЕ, смерть ОСОБА_2 настала ІНФОРМАЦІЯ_8 внаслідок розтрощення голови. Тому наказом командира Військової частини НОМЕР_3 від 21.02.2023 №201 призначено провести службове розслідування щодо ДТП штаб-сержанта ОСОБА_2 .
За результатом проведення службового розслідування складено акт від 20.03.2023 (далі - Акт). У підп.5.1 п.5 Акту вказано, що неправомірних дій військовослужбовця не встановлено. Смерть трапилася внаслідок нещасного випадку ІНФОРМАЦІЯ_8. Вина військовослужбовця не встановлена. На момент смерті військовослужбовець у стані алкогольного чи наркотичного сп`яніння не перебував (підп.5.2 п.5 Акту). У підп.5.3 п.5 Акту зазначено, що причинами та умовами, що сприяли настанню наслідків події, є нещасний випадок. У резолютивній частині Акту запропоновано вважати смерть сержанта з матеріального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_7 Військової частини НОМЕР_3 штаб-сержанта ОСОБА_2 такою, що настала ІНФОРМАЦІЯ_8 в результаті нещасного випадку під час виконання обов`язків військової служби в АДРЕСА_3.
Також командир Військової частини НОМЕР_3 видав наказ від 20.03.2023 №196, яким завершив службове розслідування та наказав вважати смерть сержанта з матеріального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_7 Військової частини НОМЕР_3 штаб-сержанта ОСОБА_2 такою, що настала ІНФОРМАЦІЯ_8 в результаті нещасного випадку під час виконання обов`язків військової служби в АДРЕСА_3.
За вказаним фактом ДТП 21.02.2023 СУ ГУНП в Донецькій області внесено відомості до ЄРДР та зареєстровано кримінальне провадження №12023050000000106 згідно з ч.2 ст.286 Кримінального кодексу України.
30.03.2023 постановою СУ ГУНП в Донецькій області закрито кримінальне провадження №12023050000000106 від 21.02.2023 на підставі п.2 ч.1 ст.284 Кримінально процесуального кодексу України за відсутністю в діях ОСОБА_2 складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.286 Кримінального кодексу України.
Відповідно до витягу з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 05.08.2023 №2483 травма отримана військовослужбовцем ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_8, а причини смерті пов`язані з захистом Батьківщини.
Свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_5 від 23.09.2021 підтверджується, що позивачка є дружиною загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 . Згідно з посвідченням серії НОМЕР_6 вона має право на пільги, встановлені законодавством України для членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби.
24.08.2023 позивачка звернулась до начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю її чоловіка військовослужбовця ОСОБА_2 . До заяви додала копії: свідоцтва про смерть, свідоцтва про шлюб, реквізити банку, витягу з протоколу ЦВЛК, паспорту, ідентифікаційного коду.
14.09.2023 ІНФОРМАЦІЯ_4 подав директору Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України висновок №6/8/6/5189, в якому зазначив, що мати ОСОБА_3 та позивачка не мають права на одержання одноразової грошової допомоги, оскільки смерть ОСОБА_2 є наслідком скоєння ним адміністративного правопорушення (порушення правил дорожнього руху).
Витягом з протоколу від 09.02.2024 №4/в засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі - Комісія), затвердженим заступником Міністра оборони України ОСОБА_4 від 15.02.2024, підтверджується, що за результатом розгляду поданих позивачкою документів прийнято рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги їй та матері загиблого військовослужбовця (далі - Спірне рішення). У ньому зазначили, що смерть ОСОБА_2 є наслідком ДТП. Як встановлено під час проведення досудового розслідування, у діях водія автомобіля ОСОБА_2 наявні порушення п.12.1 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 №1306. Отже, аварія сталася внаслідок адміністративного правопорушення. Норми статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачають адміністративну відповідальність за порушення правил дорожнього руху. Згідно зі ст.16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть) військовослужбовця є наслідком вчинення адміністративного правопорушення або наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного сп`яніння.
Відповідно до листа ГУНП в Донецькій області від 28.02.2024 №1аз/24/01-2024 громадянин ОСОБА_2 у період з 21.02.2023 року до 22.02.2024 до адміністративної відповідальності не притягувався. Також згідно з листом Департаменту інформатизації МВС України від 04.03.2024 №432/16-2024 він у період з 21.02.2023 до 22.02.2024 до кримінальної відповідальності не притягувався.
Відповідно до витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 09.03.2024 №1611 травма військовослужбовця ОСОБА_2 одержана в результаті нещасного випадку (дорожньо-транспортна пригода на дорогах (шляхах) загального користування), яка призвела до смерті, та причина смерті пов`язані з проходженням військової служби.
24.07.2024 позивачка повторно звернулась заявою до ІНФОРМАЦІЯ_4 , в якій просила направити заяву з додатками відповідачу з метою подальшого вирішення питання щодо призначення і виплати їй одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку №975.
Листом від 29.07.2024 №1021/8/5/6010 ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомив, що документи направлені на розгляд Комісії та за результатами їх розгляду прийнято вмотивоване рішення про відмову у призначенні їй одноразової грошової допомоги, оформлене протоколом від 09.02.2024 №4/в.
Тому позивачка звернулася до суду.
Суд урахував, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 5 ст.17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Відповідно до ст.41 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом №2011-XII.
Статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII) передбачено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
З метою реалізації п. 2 ст. 16-2 та п. 9 ст. 16-3 Закону №2011-XII Кабінет Міністрів України затвердив Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, який набрав чинності з 24.01.2014 (далі - Порядок №975).
Відповідно до підп.2 п.4 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов`язаних із проходженням військової служби.
При цьому згідно з п.9. Порядку № 975 до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 4 цього Порядку, належать:
діти, зокрема усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;
вдова (вдівець);
батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їх батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);
онуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);
жінка (чоловік), з якою (яким) загибла (померла) особа проживали однією сім`єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;
утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до абз.3 п.11 Порядку № 975 одноразова грошова допомога у зв`язку із загибеллю (смертю) призначається і виплачується: у разі смерті військовослужбовця або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби у випадку, передбаченому підпунктом 2 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть.
Розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період воєнного стану визначається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1253).
Згідно з п.20 Порядку № 975 особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю (смертю) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), у паперовій або електронній формі засобами електронної пошти заяву кожної повнолітньої особи, яка має право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги.
У разі подання заяви в паперовій формі до неї додаються копії документів разом з оригіналами (для посвідчення цих копій), а у разі подання заяви засобами електронної пошти заява та копії документів подаються з дотриманням законодавства у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг.
До заяви додаються завірені копії:
свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов`язаного, резервіста або особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення її з військової служби;
постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов`язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;
висновку судово-медичної експертизи за результатами токсикологічного дослідження про неперебування/перебування загиблої (померлої) особи в стані алкогольного чи наркотичного сп`яніння або документа, виданого закладами судово-медичної експертизи, органами Національної поліції та/або закладом охорони здоров`я, в якому настала смерть військовослужбовця, військовозобов`язаного, резервіста або особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення її з військової служби, що таке дослідження не здійснювалося;
документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, та засвідчений в установленому законодавством порядку переклад українською мовою, сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), якій призначається та виплачується одноразова грошова допомога, з даними про прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, або довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);
реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім іноземців та осіб без громадянства) (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідному контролюючому органу та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою);
свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов`язаного, резервіста або особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення її з військової служби, - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);
рішення суду про усиновлення дитини, яке набрало законної сили, засвідченого у встановленому порядку, та витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення відомостей до актового запису про усиновлення - для виплати одноразової грошової допомоги усиновлювачам загиблої (померлої) особи;
свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);
свідоцтва про народження дитини або рішення суду про усиновлення цієї дитини загиблим (померлим), яке набрало законної сили, засвідченого у встановленому порядку, та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення відомостей до актового запису про усиновлення - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;
довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності або пенсійного посвідчення особи, якій призначено пенсію по інвалідності, - для виплати грошової допомоги непрацездатним дітям, вдові (вдівцю) та батькам загиблої (померлої) особи;
рішення суду про встановлення факту проживання однією сім`єю загиблої (померлої) особи з жінкою (чоловіком) без реєстрації шлюбу, яке набрало законної сили, засвідченого у встановленому порядку, - для виплати одноразової грошової допомоги чоловіку (жінці), який (яка) проживав (проживала) однією сім`єю із загиблою (померлою) особою;
медичного документа, що підтверджує вагітність, виданого відповідним закладом охорони здоров`я, - подається вагітними жінками для визначення кола осіб, які мають право на допомогу та визначення часток на отримання ними допомоги;
свідоцтва про народження онуків, свідоцтва про народження та смерть їх батьків - для виплати одноразової грошової допомоги онукам загиблої (померлої) особи;
рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов`язаного, резервіста або особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення з військової служби);
рішення суду, що підтверджує факт перебування заявника, який є членом сім`ї загиблого (померлого), на його утриманні, який визначається відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або іншого документа, що є підставою для встановлення факту перебування на утриманні та призначення пенсії в разі втрати годувальника відповідно до зазначеного Закону;
витягу з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості" - для визначення, що заявник не позбавив життя чи не вчиняв замах на особу (осіб), яка (які) має (мають) відповідно право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, а також, що заявник не притягався до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблої (померлої) особи.
У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги особи, яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога у зв`язку із загибеллю (смертю) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, або особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення з військової служби, подають уповноваженому органові заяву про виплату одноразової грошової допомоги, документи, копії документів, зазначених в абзацах четвертому - двадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду, засвідченого у встановленому порядку.
Уповноважений орган під час оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги до поданих заявником копій документів додатково подає:
витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);
витяг з особової справи про склад сім`ї військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві;
завірену копію особистого розпорядження (за наявності) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, на випадок своєї загибелі (смерті) про виплату одноразової грошової допомоги особі (особам) із зазначенням розмірів часток таких осіб у відсотках.
Встановлені обставини свідчать, що позивачка дотрималася в спірних правовідносинах вказаних норм права.
Відповідно до п.23 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21 цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Доопрацювання документів здійснюється у порядку, визначеному абзацом другим цього пункту, а після надходження додаткових документів приймається рішення про призначення одноразової грошової допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження заяви до розпорядника бюджетних коштів або про відмову в її призначенні.
Строки подання рішення розпорядника бюджетних коштів уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги, а також строки видання наказу про виплату уповноваженим органом одноразової грошової допомоги встановлюються міністерствами та державними органами.
Під час воєнного стану рішення про призначення одноразової грошової допомоги приймається розпорядником бюджетних коштів протягом трьох місяців з дня отримання всіх необхідних документів.
Отже, розгляд заяви і доданих до неї документів, поданих військовослужбовцем для призначення і виплати одноразової грошової допомоги, повинен закінчуватись прийняттям компетентним на те органом відповідного рішення (про призначення або про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, або про повернення зазначених документів на доопрацювання).
Встановлені обставини доводять, що відповідач в особі Комісії розглянув подані документи щодо виплати одноразової грошової допомоги, прийнявши, як передбачає закон, рішення. У контексті вказаної в ньому підстави відмови суд урахував.
Підстави призначення одноразової грошової допомоги передбачені, зокрема, підп.2 п.4 Порядку № 975, згідно з яким вона призначається у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби.
Підстави, за якими призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, зазначені у ст. 16-4 Закону №2011-XII.
Так, згідно з ч.1 вказаної статті призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідностівійськовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста є наслідком:
а) вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення;
б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння;
в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);
г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Відповідно до ч.2 вказаної статті одноразова грошова допомога не призначається особі, яка умисно позбавила життя чи вчинила замах на особу (осіб), яка (які) має (мають) відповідно до цього Закону право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або притягалася до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблої (померлої) особи, за рішенням суду, яке набрало законної сили.
У призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги може бути відмовлено або її виплата припинена чи призупинена особі, щодо якої рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено факт ухиляння від виконання обов`язку щодо утримання загиблої (померлої) особи за її життя.
За наявності спору між особами, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги, або між особами і органами, уповноваженими призначати та здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, щодо права на призначення і виплату одноразової грошової допомоги та/або її розміру орган, уповноважений здійснювати виплату одноразової грошової допомоги, призупиняє її виплату до вирішення спору у судовому порядку та набрання судовим рішенням законної сили.
Тобто, відповідач під час розгляду заяви позивачки про виплату одноразової грошової допомоги повинен перевірити наявність документів, які підтверджують причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця. Зокрема, про те, що вона не пов`язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства.
Посилаючись у Спірному рішенні на те, що аварія сталася внаслідок адміністративного правопорушення водієм автомобіля ОСОБА_2 вимог п.12.1 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 №1306, відповідач безпідставно не врахував відсутність належних і допустимих доказів такого факту.
Так, відповідно до норм ст.15 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) при порушенні правил дорожнього руху водіями транспортних засобів Збройних Сил України або інших утворених відповідно до законів України військових формувань та Державної спеціальної служби транспорту - військовослужбовцями строкової служби, а також вчиненні ними військових адміністративних правопорушень, передбачених главою 13-Б цього Кодексу, штраф як адміністративне стягнення до них не застосовується. У випадках, зазначених у цій статті, органи (посадові особи), яким надано право накладати адміністративні стягнення, передають матеріали про правопорушення відповідним органам для вирішення питання про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст.255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи органів управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (про правопорушення, вчинені військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів, а також працівниками Збройних Сил України під час виконання ними службових обов`язків, - стаття 44, частини друга і третя статті 123, статті 172-10 - 172-20, 173, 174, 178, 182, 184-1, 185 і 185-7). Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, згідно з абзацом другим ст.254 КУпАП складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, та згідно з абзацом першим ст.257 КУпАП надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення. Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) відповідно до вимог ст.283 КУпАП виносить постанову по справі.
Сторони не надали чинної постанови про притягнення чоловіка позивачки до адміністративної відповідальності. Натомість матеріали службового розслідування свідчать про отримання ним травми та подальшої загибелі під час виконання віійськового обов`язку за умов закритого кримінального провадження. Установлені обставини спору свідчать, що відповідач не розглянув заяву позивачки відповідно до її змісту - виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю чоловіка позивачки військовослужбовця ОСОБА_2 , а саме не перевірив, чи наявні належні та допустимі докази, які підтверджують причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, про те, що вона не пов`язана зі вчиненням ним адміністративного правопорушення. Оскільки вказане повноваження є дискреційним для відповідача, відсутність в спірному рішенні цієї оцінки свідчить про передчасність позовної вимоги щодо зобов`язання відповідача прийняти рішення, яким призначити та виплатити одноразову грошову допомогу позивачці відповідно до Порядку №975.
Водночас на повторне звернення позивачки заявою від 24.07.2024 щодо вирішення питання про призначення і виплату їй одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку №975 належні, достовірні та допустимі докази щодо прийняття за результатом її розгляду рішення відсутні.
Оскільки вчинена відповідачем відмова позивачці у призначенні одноразової грошової допомоги не узгоджується зі вказаними вище вимогами законодавства і такі дії вчинені шляхом видання відповідного рішення, що доводить порушення відповідачем в особі Комісії процедури розгляду заяви позивачки, саме воно безпосередньо порушує заявлене право позивачки. Тому суд дійшов висновку, що належним способом відновлення прав позивачки є визнання протиправним і скасування такого акту розпорядчої дії.
Тому для повного та ефективного відновлення порушеного права та належного способу їх відновлення наявні підстави зобов`язати відповідача у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом, повторно розглянути заяви позивачки від 24.08.2023 та від 24.07.2024 щодо призначення і виплати їй одноразової грошової допомоги з урахуванням усіх документів про причину смерті загиблого її чоловіка та за наслідками їх розгляду прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням висновків суду в цьому рішенні.
Висновки Верховного Суду у постанові від 21.04.2021 у справі №120/4628/18-а, на які посилався відповідач у відзиві не підлягають врахуванню до спірних правовідносин, оскільки стосуються інших не достатньо подібних правовідносин та обставин справи.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у вказаних вище частинах.
Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Понесені позивачкою судові витрати, підтверджені квитанцією від 01.08.2024 в сумі 1211,20 грн про сплату судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою, підлягають стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позову - половина суми.
Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 132-139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Задовольнити частково адміністративний позов адвоката Чорненького В.М. від імені ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ).
Визнати протиправним і скасувати рішення Міністерства оборони України (03168, місто Київ, проспект Повітрофлотський, будинок 6; код ЄДРПОУ 00034022), оформлене протоколом комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 09.02.2024 №4/в у частині відмови ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».
Зобов`язати Міністерство оборони України (03168, місто Київ, проспект Повітрофлотський, будинок 6; код ЄДРПОУ 00034022) у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом, повторно розглянути заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 24.08.2023 та від 24.07.2024 щодо призначення і виплати їй одноразової грошової допомоги з урахуванням усіх документів про причину смерті загиблого її чоловіка та за наслідками їх розгляду прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням висновків суду в цьому рішенні.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України (03168, місто Київ, проспект Повітрофлотський, будинок 6; код ЄДРПОУ 00034022) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору за звернення позовною заявою до адміністративного суд в сумі 605,60грн (шістсот п`ять гривень шістдесят копійок).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 07.10.2024.