Справа № 161/16094/24
Провадження № 1-кп/161/31/25
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Луцьк 25 лютого 2025 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області під головуванням:
судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Луцьку в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) обвинувальний акт у кримінальному провадженні №22023130000000415, що надійшов з Волинської обласної прокуратури, про обвинувачення
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт.Шахтарське, Свердловського району, Луганської області, жительки АДРЕСА_1 , раніше не судимої,-
- у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України,
В С Т А Н О В И В :
24.08.1991 Верховною Радою України схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави України.
Положеннями статей 1 та 2 Основного Закону України - Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюються на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов`язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій.
До системи адміністративно - територіального устрою України входять АР Крим, області, зокрема і Луганська область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
Згідно з вимогами ст. ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішується виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Незалежність України визнали держави світу, серед яких і російська федерація (далі - рф).
Згідно з пунктами 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1991 рф, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні своє зобов`язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов`язалися утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.
Відповідно до пунктів 3, 8 Меморандуму про підтримку миру та стабільності в Співдружності Незалежних Держав від 10.02.1995, що укладений між державами СНД, серед яких є Україна та рф, держави підтвердили непорушність існуючих кордонів один одного та зобов`язалися виступати проти будь-яких дій, що підривають їхню непорушність, а також вирішувати усі суперечки, що виникають з питань кордонів і територій, тільки мирними засобами. Держави також зобов`язалися не підтримувати на території інших держав-учасниць сепаратистські рухи, а також сепаратистські режими, якщо такі виникнуть; не встановлювати з ними політичних, економічних та інших зв`язків; не допускати використання ними територій і комунікацій держав-учасниць Співдружності; не надавати їм економічної, фінансової, військової та іншої допомоги.
Згідно до положень Статуту ООН і зобов`язань згідно із Заключним актом Наради з безпеки і співробітництва в Європі, Україна та російська федерація уклали 31.05.1997 Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф (ратифікований Законом України від 14.01.1998 № 13/98-ВР та Федеральним Законом рф від 02.03.1999 № 42-ФЗ). Відповідно до статей 2 - 3 зазначеного Договору, рф зобов`язалася поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та зобов`язалася будувати відносини одна з одною на основі принципів взаємної поваги, суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або погрози силою, у тому числі економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини та основних свобод, співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов`язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.
Відповідно до опису і карти державного кордону, які є додатками до Договору між Україною та рф про українсько-російський державний кордон від 28.01.2003 (ратифікований рф 22.04.2004), територія Автономної Республіки Крим, м. Севастополя, областей, в тому числі і Луганської відноситься до території України.
Незважаючи на викладені вище обставини, 21.02.2022 рф визнано так звані «донецьку народну республіку» та «луганську народну республіку» незалежними державами, попередньо впроваджуючи в період 2013-2022 років, із застосуванням засобів масової інформації, ідеї єдиного російського народу та відсутності української нації, вчиняючи неоголошені та приховані вторгнення на територію України підрозділів збройних сил та інших силових відомств рф, організовуючи та підтримуючи терористичну діяльність, направлену на окупацію Донецької та Луганської областей та порушення територіальної цілісності України.
Надалі «президент» рф оголосив 24.02.2022 про рішення розпочати так звану військову операцію в Україні.
Після цього, збройними силами рф, які діяли за наказом керівництва рф і зс рф, здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромах, військовим штабам і складам Збройних сил України, а також підрозділами збройних сил та інших військових формувань рф 24.02.2022 здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна через державний кордон України, який проходить територіями Автономної республіки Крим, Запорізької, Донецької, Луганської, Харківської, Херсонської, Миколаївської, Сумської, Чернігівської та інших областей, і здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, окупували частину вказаної території, організували проведення псевдо-референдумів та прийняття незаконних, з огляду на норми міжнародних актів, рішень щодо включення окупованих територій Донецької, Запорізької, Луганської, Херсонської областей до складу суб`єктів російської федерації, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час і призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
У свою чергу, указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв`язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено воєнний стан на всій території України, дія якого неодноразово продовжувалася та який триває по даний час.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2012 № 1207-VII, державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку не передбаченому законом.
Станом на 24.02.2022 ОСОБА_5 постійно проживала на територіїсмт. Марківка Старобільського району Луганської області.
Наведені вище факти розв`язання та ведення рф агресивної війни проти України, здійснення підривної діяльності, захоплення державних установ, організацій та військових частин, широко висвітлювались більшістю засобів масової інформації, в тому числі іноземних держав, у зв`язку з чим були достовірно відомі ОСОБА_5 .
У свою чергу, громадянка України ОСОБА_5 , відповідно до вимог ст. 68 Конституції України, зобов`язана неухильно додержуватися Конституції України та законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів.
З 25.02.2022 по даний час Марківська селищна територіальна громада та ряд інших селищних, міських і сільських територіальних громад Луганської області перебувають під окупацією збройних сил рф, що зафіксовано відповідним Переліком, затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309.
Всупереч порядку, встановленому Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про центральні органи виконавчої влади», «Про місцеві державні адміністрації», та іншими нормативно-правовими актами, відповідно до «Положение об Администрации Марковского района луганской народной республики» затвердженого «Указом главы луганской народной республики от 01.03.2023 № УГ-171/23» та «Указа главы луганской народной республики о руководстве деятельностью исполнительных органов государственной власти луганской народной республики от 15.08.2019 № УГ-552/19» (мовою оригіналу) створено окупаційний орган влади - так звану «администрацию Марковского района луганской народной республики» (мовою оригіналу) за адресою: Луганська область, Старобільський район, смт. Марківка вул. Центральна, буд. 18, з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю та реалізації узурпованих владних повноважень.
Під час указаної окупації представники органів місцевого самоврядування та органів державної влади на місцях були примусово та незаконно відсторонені від виконання покладених на них обов`язків.
Положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація рф - це сукупність державних органів і структур рф, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних рф самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб`єктів адміністративних послуг.
Згідно ч. 3 ст. 18 Кримінального кодексу України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 26.04.2002 «Про судову практику у справах про хабарництво» організаційно-розпорядчі обов`язки - це обов`язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів, їх заступники, особи, які керують ділянками робіт.
Всупереч указаним правовим нормам, після повної окупаціїсмт. Марківка Старобільського району та інших територіальних одиниць Луганської області військовослужбовцями збройних сил рф, ОСОБА_5 , маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення фактів збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, а відтак усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, водночас підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у тому числі щодо подальшого розвитку України, виходячи з геополітичних інтересів рф, які передбачають перебування України у сфері її впливу, а також з корисливих мотивів та хибного почуття кар`єризму, вирішила використати факт встановлення окупаційної влади на території Марківської селищної територіальної громади та ряду інших населених пунктів Луганської області у своїх особистих інтересах та в період з 21.03.2022 по 23.02.2023, добровільно обійняла посаду, мовою оригіналу, «заведующего сектором организационной роботы администрации Марковского района лнр», тобто посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території.
Після цього, з метою представлення окупаційній владі своєї особистої прихильності, формування в населення окупованої частини території Луганської області, в тому числі Марківської селищної територіальної громади, де зареєстрована юридична адреса та фактичне місцезнаходження згаданої окупаційної адміністрації, думки невідворотності встановлення та утвердження російської окупації частини території України, як єдиної законної влади на цій території, просуваючи ідеї проросійської спрямованості, незворотного і стабільного існування на теренах Луганської області влади рф та ідей «російського світу», ОСОБА_5 , являючись, мовою оригіналу, «заведующим сектором организационной роботы администрации Марковского района лнр», забезпечувала з іншими особами з числа представників незаконних органів окупаційної влади держави-агресора, створених на окупованій території Луганської області, реалізацію незаконної державної політики держави-агресора щодо ефективного функціонування діяльності так званої «адміністрації Марківського району лнр», а саме: займалась розробкою та оформленням номенклатури справ в «адміністрації району» та інструкцій з ведення діловодства, здійснювала контроль за їх виконанням; організовувала контроль за постановкою діловодства у відділах так званої «адміністрації району»; займалась координацію діяльності працівників апарату «адміністрації» з питань діловодства; підготовлювала справи загального діловодства до здачі в архів та забезпечувала їх безпеку; здійснювала передачу документів постійного зберігання до районного архіву, а документів тимчасового терміну зберігання - на знищення відповідно до інструкції з діловодства; організовувала своєчасне розсилання постанов та розпоряджень «адміністрації», інших організаційно-розпорядчих документів; складала план роботи окупаційної адміністрації району; здійснювала підготовку аналітичних оглядів щодо надання допомоги секретарям сільрад з ведення діловодства; координувала взаємовідносини організаційного відділу із сільрадами, громадськими організаціями; забезпечувала належну безпеку службової документації; здійснювала ведення єдиної системи діловодства щодо прийому, обліку, підготовки, оформлення, проходження, контролю за виконанням, зберігання, друкування, копіювання, тиражування та використання документів в «адміністрації» та її структурних підрозділах; виконувала технічні та організаційні заходи щодо забезпечення діяльності голови окупаційної адміністрації району; здійснювала організаційне забезпечення діяльності та участь у роботі так званої «ради адміністрації», комісій та інших дорадчих, консультативних та робочих органів, створених при «адміністрації», з питань, що віднесені до компетенції відділу; забезпечувала прийом передачу даних через комутаційні засоби зв`язку (корпоративна пошта, електронна пошта та інші); здійснювала контроль над роботою зі зверненнями громадян, здійснювала інші організаційні та технічні заходи щодо забезпечення діяльності «адміністрації», а також здійснювала керівництво діяльністю працівника «адміністрації району» - «главного специалиста сектора организационной роботы администрации Марковского района лнр» (мовою оригіналу).
Діючи у такий спосіб та добровільно зайнявши посаду у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території та виконуючи, в період з 21.03.2022 по 23.02.2023, функції так званого «заведующего сектором организационной роботы администрации Марковского района ЛНР» на тимчасово окупованій території Луганської області, ОСОБА_5 здійснила колабораційну діяльність.
Таким чином, своїми умисними діями, які виразилися у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Судовий розгляд даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_5 (in absentia), яка показань суду не надавала, будь-яких клопотань від останньої на адресу суду також не надходило.
Відповідно до ухвали Луцького міськрайонного суду Волинської області від 08.08.2024 постановлено здійснювати спеціальне судове провадження на підставі обвинувального акту про обвинувачення ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
При цьому, судом виконані вимоги ст.323 КПК України, оскільки повістки про виклик обвинуваченої були опубліковані у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме у газеті «Урядовий кур`єр», окрім того, розміщувались на офіційному веб-сайті Луцького міськрайонного суду Волинської області, а також на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , яка повинна була знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права постати перед українським судом за діяння вчинені на території суверенної України, юрисдикцію якої обвинувачена над собою не визнає, та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про її наміри на ухилення від кримінальної відповідальності.
У той же час, ухилення обвинуваченої ОСОБА_5 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останньою її невід`ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), що також є однією із ключових гарантій презумпції невинуватості.
Водночас, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов`язкової участі захисника, який був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області.
Враховуючи наведене, суд вважає, що стороною обвинувачення та судом було вжито достатніх заходів щодо дотримання прав обвинуваченої ОСОБА_5 на захист та доступ до правосуддя, з урахуванням здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження.
Захисник обвинуваченої ОСОБА_5 адвокат ОСОБА_4 у ході судового розгляду вказав, що стороною обвинувачення із достовірністю не встановлено наявність чи відсутність підстав для звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності, зокрема, чи вчинені інкриміновані їй дії нею умисно чи під впливом, наприклад, фізичного або психічного примусу, застосованого відносно неї або членів її сім`ї, чи можливо вона виконує законний наказ або розпорядження, а докази сторони обвинувачення ґрунтуються виключно на припущеннях. У зв`язку із цим, виходячи з принципів презумпції невинуватості, захисник просив виправдати обвинувачену у пред`явленому обвинуваченні за недоведеністю вчинення нею правопорушення.
Водночас, винуватість ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого злочину, на думку суду, повністю підтверджується зібраними в ході досудового розслідування та дослідженими під час судового розгляду доказами в кримінальному провадженні.
Так,допитана усудовому засіданнів режимівідеоконференції свідок ОСОБА_6 суду показала,що із2019року вонапрацювала напосаді секретаряМарківської селищноїради,а післяокупації смт.Марківка переїхаладо м.Київ тазаймає посадузаступника начальникаМарківської селищноївійськової адміністрації. Із ОСОБА_5 знайома близькотрьох років,вона приїхаладо їхгромади приблизно2014-2015році,займала посадув одномуіз структурнихпідрозділів Марківськоїселищної ради. Від знайомихта змережі Інтернетїй сталовідомо,що ОСОБА_7 добровільнозайняла посадузавідуючого секторуорганізації роботив окупаційномуоргані владиадміністрації Марківськогорайону ЛНР,у повноваженняякої входилозагальна організаціяроботи окупаційноїадміністрації «ЛНР». Окрім того, зазначила, що про застосування будь-якого примусу до ОСОБА_8 їй нічого не відомо.
Свідок ОСОБА_9 допитана в режимі відеоконференції, суду показала, що до окупаціїсмт. Марківка вона займала посаду начальника відділу соціально-економічного та інвестиції Марківської території громади Луганської області, після окупації зайняла посаду начальника відділу соціально-економічного розвитку Марківської селищної військової адміністрації. З ОСОБА_10 була знайома ще до окупації смт. Марківка, остання здійснювала продаж чаю та кави. Від знайомих та з мережі Інтернет їй стало відомо, що ОСОБА_7 добровільно зайняла посаду завідуючого сектору організації роботи в окупаційному органі влади адміністрації Марківського району ЛНР, у повноваження якої входило загальна організація роботи окупаційної адміністрації «ЛНР». Окрім того, зазначила, що про застосування будь-якого примусу до ОСОБА_8 їй нічого не відомо.
Окрім показань свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_9 , винність ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, об`єктивно підтверджується також письмовими доказами, дослідженими безпосередньо у ході судового розгляду.
Так, із відповіді на доручення Марківського МРВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганських областях від 02.07.2024, вбачається, що ОСОБА_5 , уродженка смт. Шахтарське, Довжанського району Луганської області, знаходиться на тимчасово окупованій території України в смт. Марківка, Стробілського району Луганської області та зайняла посаду у незаконному створеному органі окупаційної влади.
З протоколу пред`явлення осіб для впізнання за фотознімками від 27.06.2024 встановлено, що свідок ОСОБА_6 , серед пред`явлених до впізнання фото інших осіб, вказала на фото особи під №2 ОСОБА_5 , яка добровільно погодилася працювати на посаді завідоючої сектору організаційної роботи т.зв. «Адміністрація Марківського району ЛНР». Вказану особу свідок впізнала за круглим широким обличчям, овальним дещо припущеними при краях очима, високо посадженими бровами, прямим ротом із тонкими губами, округлим підборіддям.
Згідно протоколу пред`явлення осіб для впізнання за фотознімками від 27.06.2024, свідок ОСОБА_9 , серед пред`явлених до впізнання фото інших осіб, вказала на фото особи під №2 ОСОБА_5 , яка добровільно погодилася працювати на посаді завідоючої сектору організаційної роботи т.зв. «Адміністрація Марківського району ЛНР». Вказану особу свідок впізнала за круглим широким обличчям, овальним дещо припущеними при краях очима, високо посадженими бровами, прямим ротом із тонкими губами, округлим підборіддям.
Із протоколуогляду (здоданими фототаблицями) від 27.07.2023 вбачається, що ст. оперуповноваженим Сарківського МРВ 3 управління ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях ОСОБА_11 , за участю спеціаліста, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, провів огляд публікація на багатоплатформовому забезпеченні «Telegram» у групі «Адміністрація Марковського района», де виявлено публікацію із текстом (мовою оригіналу) «В Марковке состоялась встреча жителей с членом Общественного штаба референдума, депутатом Народного Совета ЛНР, председателем Федерации профсоюзов ЛНР Игорем Рябушкиным». Встановлено, що на одній із фотографій зображено обвинувачену ОСОБА_5 , яка була присутня 10.08.2022 на даному референдумі.
Протокломогляду (здоданими фототаблицями) від 27.07.2023, вбачається, що ст. оперуповноваженим Сарківського МРВ 3 управління ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях ОСОБА_11 , за участю спеціаліста, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, провів огляд інтернет сторінки телефонного довідника незаконного створеного органу влади «Адміністрації Марківського району ЛНР», серед яких наявна ОСОБА_5 як завідуюча сектору організації роботи незаконного органу влади.
З протоколу огляду від 06.10.2023 (з доданими фототаблицями) вбачається, що ст. оперуповноваженим Сарківського МРВ 3 управління ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях ОСОБА_11 , за участю спеціаліста, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, провів огляд публікації у мережі Інтернет, «Указ главы Луганськой Народной Республики «Оруководстве деятельностью исполнительных органов государственной власти Луганской Народной Республики» винесений ОСОБА_12 .
Відповідно допротоколу огляду(здоданими фототаблицями) від 06.10.2023, ст. оперуповноваженим Сарківського МРВ 3 управління ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях ОСОБА_11 , за участю спеціаліста, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, провів огляд документу «Положение об Администрации Марковського района Луганськой Народной Республики новой редакции», розміщеного на офіційному сайті т.зв. «Адміністрації Марківського району ЛНР» https://markovka.su/, затвердженого «Указом Главы Луганской Народной Республики от 01 марта 2023 года №УГ-171/23» зафіксовано загальні положення, правові підстави, організація його діяльності. Зокрема, врегульовано управління у сфері бюджету та фінансів, щодо: організації використання доходів за цільовим призначенням; затвердження плану фінансово-господарської діяльності підприємств, які відносяться до муніципальної власності, здійснює доповідь про розподіл бюджетних коштів, готовить відповідь про виконання бюджету, забезпечення розпорядження бюджетними коштами лнр тощо.
Із протоколу огляду від 06.10.2023 (з доданими фототаблицями), встановлено, що ст. оперуповноваженим Сарківського МРВ 3 управління ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях ОСОБА_11 , за участю спеціаліста, оглянуто веб-сторінку за посиланням http://pklnau.ru/DOCUMENTS/konstituciya-lnr.pdf, де виявлено документ «Конституция Луганськой Народной Республики» та долученими до нього скріншотами та оптичним диском CD-R, якими зафіксовано діяльність і порядок створення так званих державних органів на тимчасово окупованій території України.
З протоколу огляду від 25.06.2024, вбачається, що ст. оперуповноваженим Сарківського МРВ 3 управління ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях ОСОБА_11 , за участю спеціаліста, оглянуто витяг з державного сайту федеральної податкової служби рф щодо реєстрації «Администрации марковського району луганськой народной республики» (Луганськая Народная Республика, ОГРН:1229400092789, Дата присвоения ОГРН:29.11.2022, ИНН:9404009245, КПП:940401001, предскдатель ликвидированой комисии: ОСОБА_13 , Дата прекращения деятельности: 28.05.2024), згідно російського законодавства, тобто створення та діяльність незаконного утворення на тимчасово окупованій території.
Відпорвідно до протоколу огляду від 25.06.2024, старший слідчий в ОВС слідчого відділу УСБУ у Волинській області ОСОБА_14 , провів огляд офіційного сайту Адміністрація Заринського району Алтайського краю, де міститься інформація про «организационый отдел Администрации Заринського района» за посиланням: https://zarinray.ru/komitety-i-otdely/organizatsionnyi-otdel. При відкритті розділу сайту Адміністрації Заринського района Алтайського края, де в розділі «Комитеты и отделы» в графі «оранизационный отдел» міститься інформація про структуру, основні задачі, функції відділу.
Із протоколу огляду від 26.06.2024 (з доданими фототаблицями), вбачається, що слідчим було оглянуто перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, (із змінами, внесеними наказом Мінреінтеграції від 31.05.2024 №153).
Із протоколу огляду від 25.06.2024 (з доданими фототаблицями), встановлено, що старший слідчий в ОВС слідчого відділу УСБУ у Волинській області ОСОБА_14 , провів огляд офіційного сайту «Администрация муниципального района Безенчукский Самарськой області», де міститься «Распоряжения об утверждении должностних иструкций сотрудников организационного отдела Администрация муниципального района Безенчукский Самарськой області», в якому зазначено перелік підрозділів. В ході огляду виявлено документ з назвою «Распоряжения об утверждении должностных инструкций сотрутников организационого отдела Администрация муниципального района Безенчукский Самарськой області», в даному документі міститься «Должностная инструкция начальника организационого отдела Администрация муниципального района Безенчукский Самарськой області», де зазначена інформація про посадові обов`язки, права та відповідальність начальника організаційного відділу, що підтверджує наявність у ОСОБА_5 організаційно-розпорядчих функцій у незаконному створеному органі влади.
Протоколом огляду від 07.08.2024 з додатками диском DVD-R, у ході якого було оглянуто електронну сторінку у соціально орієнтованій мережі Інтернет ресурс «Однокласники» (https://ok.ru/profile/517917942262), де було виявлено за даним посиланням сторінку з назвою « ОСОБА_15 ». У ході даного огляду було виявлено фотознімок, на якому зображено військового зс рф, опубліковане 09.05.2023, з наступним текстом: «А у нас теперь на фронте тишина. Мой герой теперь дома и мы не переживаем. Мы тебя любим. Ты всегда в наших сердцах», а також 04.02.2023 опубліковано фото на якому зображена ОСОБА_5 та військовий зс рф. Крім того, за посиланням на сторінці https://ok.ru/profile/517917942262, розміщено, публікації «Администрация Марковського муниципального округа» від 09.05.2023, 05.04.2023 та 23.03.2023, які були вподобані ОСОБА_5 .
Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду сторонами, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, визначений КПК України, враховуючи, що суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість у ході розгляду даного кримінального провадження, створив їм необхідні умови для реалізації ними їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків, надано не було.
У ряді складів кримінальних правопорушень, у тому числі, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України важливе значення має добровільність (якщо особа здійснювала відповідні дії не добровільно, а під примусом (байдуже яким), склад правопорушення відсутній).
Наведеними вищедоказами уїх сукупностіта взаємозв`язку,зокрема дослідженимисудом фотота відеоматеріалами,здобутими врезультаті оглядівмережі Інтернет,уповноваженими наце суб`єктамидосудового розслідування, установлено витяг з державного сайту податкової служби рф - реєстрацію за законодавством рф та «ЛНР» незаконного створеного органу влади «Адміністрації Марківського району ЛНР»; виявлено інформацію, що ОСОБА_5 займає посаду завідуюча сектору організації роботи незаконного органу влади, незаконного створеного органу влади «Адміністрації Марківського району ЛНР», а також в соціальній мережі «Однокласники» на своїй сторінці ОСОБА_16 , висвітлює діяльність незаконного створеного органу влади «Адміністрації Марковського муніципального округу ОНР».
Зазначене є беззаперечним свідченням невимушеності її поведінки, відсутності будь-якого примусу щодо неї, а відтак, і цілковитої добровільності її дій.
Окрім того, території Марківської селищної територіальної громади Старобільського району перебувають під окупацією збройних сил рф, що зафіксовано відповідним Переліком, затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, а тому ОСОБА_5 займаючи посаду у незаконному органу влади, створеному на тимчасово окупованій території та виконуючи функції завідуюча сектору організації роботи незаконного органу влади, очевидно усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачала його суспільно небезпечні наслідки і бажала їх настання, тобто діяла з прямим умислом.
Таким чином, розглянувши кримінальне провадження з дотриманням положень ч.1 ст. 337 КПК України,в межахвисунутого обвинувачення,дослідивши безпосередньов судовомузасіданні наведенівище письмовідокази уїх сукупності,надавши їмналежну правовуоцінку,відповідно довимог ст.94КПК України,судом позарозумним сумнівом,достовірно встановлено,що ОСОБА_5 своїми умиснимидіями,які виразилисьу добровільномузайнятті громадяниномУкраїни посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Обговорюючи питання щодо міри покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке, згідно ст. 12 КК України, відноситься до категорії тяжких злочинів, характер діяння, форму й ступінь вини, мотиви вчинення кримінального правопорушення і дані про особу винної, яка раніше не судима.
Обставин, що пом`якшують покарання обвинуваченої ОСОБА_5 , передбачених ст. 66 КК України, судом не встановлено.
Обставиною, що обтяжує покарання обвинуваченої ОСОБА_5 , суд визнає вчинення злочину з використанням умов воєнного стану, у відповідності до п. 11 ч. 1 ст. 67 КК України.
Згідно вимог ч. 2 ст.65КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень. Згідно ч. 2 ст.50КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.
Таким чином, зважаючи на той факт, що обвинувачена ОСОБА_5 , як громадянка України, вчинила тяжкий злочин проти основ національної безпеки України в період встановленого в Україні воєнного стану, тому суд, враховуючи особу обвинуваченої, підвищену суспільну небезпечність даного злочину, його тяжкість, наявність обставини, що обтяжує покарання та відсутність пом`якшуючих покарання обставин, вважає, що виправлення та перевиховання обвинуваченої не можливе без ізоляції від суспільства та призначає покарання в межах санкції ч. 5 ст. 111-1 КК України у виді позбавлення волі, з конфіскацією усього належного їй на праві приватної власності майна, з позбавлення права обіймати певні посади.
Обрана міра покарання, на думку суду, є законною, обґрунтованою, справедливою, необхідною, співмірною характеру вчинених дій та достатньою для виправлення обвинуваченої та попередження вчинення як нею, так і іншими особами кримінальних правопорушень.
Ухвалою слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 08.08.2024 року відносно ОСОБА_5 , в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, який слід залишити до набрання вироком законної сили.
Керуючись ст.ст. 368, 370, 374 КПК України, суд
У Х В А Л И В :
ОСОБА_5 визнати винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та призначити їй покарання у виді позбавлення волі на строк 8 (вісім) років, з конфіскацією майна, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування, органах державного управління та контролю, підприємствах та організаціях державної чи комунальної власності на строк15 (п`ятнадцять) років.
Строк відбування основного покарання рахувати з моменту затримання обвинуваченої в порядку виконання вироку.
Строк відбування покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування, органах державного управління та контролю, підприємствах та організаціях державної чи комунальної власності, обчислювати з моменту відбуття основного покарання.
Обраний, в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, відносно ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою залишити без змін.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Луцький міськрайонний суд Волинської області.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Копію вироку після проголошення негайно вручити захиснику обвинуваченої та прокурору.
Інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5КПК України та на офіційному веб-сайті Луцького міськрайонного суду Волинської області.
Головуючий