ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2025 року м. Житомир справа № 240/14153/24
категорія 112010102
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача - Регіональна філія "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця", про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся представник ОСОБА_1 із позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у призначені та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги №1524603-16 від 01.05.2024 у сумі 200 000 (двісті тисяч) грн 00 коп.;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та виплатити йому одноразову грошову допомогу у сумі 200 000 (двісті тисяч) грн 00 коп.
Заявлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач, ГУПФУ, Пенсійний фонд) позовні вимоги представник позивача обґрунтував протиправністю прийнятого Пенсійним фондом рішення. Вважає, що таке рішення не містить інформації та підтверджуючих документів, які б свідчили про звернення Пенсійного фонду до Регіональної філії "Південно-Західної залізниці" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі - філія, Регіональна філія "Південно-Західної залізниці" АК "Українська залізниця") та Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України з метою отримання інформації про віднесення такої філії до об`єктів критичної інфраструктури. Наголошує, що загальновідомим є факт віднесення АТ "Українська залізниця" та її регіональної філії до об`єктів критичної інфраструктури. Додаткового звертає увагу суду, що в матеріалах справи міститься ряд документів, які свідчать про трудове каліцтво позивача, як працівника Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця", внаслідок завдання збройними силами російської федерації трьох ракетних ударів по залізничній станції "Малин" Житомирської області, внаслідок якого йому встановлено третю групу інвалідності.
Ухвалою суду від 14.08.2024 провадження у справі відкрите за правилами спрощеного письмового провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні). Залучено до участі у справі Регіональну філію "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця", як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача.
22.03.2024 від представника Пенсійного фонду до суду надійшов відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на їх безпідставність. Наголошує, що в матеріалах справи відсутні відомості про віднесення до переліку об`єктів критичної інфраструктури України Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця", у зв`язку із чим винесено оскаржуване рішення про відмову у призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії російської федерації проти України.
Ухвалою суду від 05.09.2024 витребувано від Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця" належним чином завірену інформацію про віднесення Регіональна філія "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця" до сформованого переліку об`єктів критичної інфраструктури.
На виконання вимог ухвали суду АТ "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця" надіслала заяву, в якій пояснила, що на офіційному сайті Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України наразі Реєстр об`єктів критичної інфраструктури відсутній. З відкритих джерел інформації вдалося дізнатись, що у відкритому доступі Реєстр, станом на сьогодні, ще не працює, а тому і отримати запитувану судом інформацію з Реєстру поки що не є можливим. При цьому, зауважив, що АТ "Українська залізниця" включена в перелік об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 за №83 "Про затвердження об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави". Крім того, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 за №1109 "Деякі питання об`єктів критичної інфраструктури" залізничний транспорт (що надає наступні послуги: пасажирські залізничні перевезення, вантажні залізничні перевезення, експлуатацію та технічне обслуговування залізниці, забезпечення роботи вокзалів та вузлових станцій) віднесено до переліку секторів основних послуг критичної інфраструктури держави.
Положенням ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
ОСОБА_1 з 20.02.1991 працював у Регіональній філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця" (назва після реорганізації шляхом злиття), про що свідчить його копія трудової книжки, яка міститься в матеріалах справи.
Нещасний випадок з ОСОБА_1 стався 22.05.2022 під час виконання ним посадових обов`язків згідно з внутрішнім трудовим розпорядком. Позивач працюючи машиністом тепловоза в Регіональній філії "Південно-Західна залізниця" отримав трудову травму, про що складено акт від 16.06.2022 спеціального розслідування групового нещасного випадку за формою Н-1/П, який міститься в матеріалах справи.
За наслідками вказаного нещасного випадку, 30.05.2023 медико-соціального експертною комісією ОСОБА_1 встановлено 30% втрати професійної працездатності та 3-ю групу інвалідності, про що свідчить копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААГ від 30.05.2023 за №406925, яка наявна в матеріалах справи.
15.02.2024 ОСОБА_1 звернувся до Пенсійного фонду із заявою про призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівнику об`єкту критичної інфраструктури внаслідок військової агресії російської федерації проти України.
У відповідь на заяву позивач отримав лист відповідача №0600-0311-8/53384 від 30.04.2024, яким повідомлено про винесення рішення про відмову в призначені та виплаті одноразової грошової допомоги з підстав відсутності інформації про віднесення Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця" до об`єкту критичної інфраструктури.
З отриманим рішенням позивач не погоджується, а тому звернувся до суду із даним позовом, вважає, що прийняте відповідачем рішення свідчить про упередженість та протиправність дій посадових осіб відповідача, а тому таке рішення незаконне.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.
Закон України "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України" №2980-IX від 20.03.2023 (далі - Закон №2980-IX) спрямований на підтримку деяких категорій осіб, які стали особами з інвалідністю у зв`язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов`язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов`язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, а у разі загибелі (смерті) зазначених осіб - на підтримку членів їхніх сімей.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2980-IX, право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю мають особи з числа працівників об`єктів критичної інфраструктури, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв`язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов`язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов`язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам.
Статтею 2 Закону №2980-IX встановлено, розмір одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю.
Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров`ю, на яку має право особа згідно із цим Законом, встановлюється у таких розмірах:
1) особам з інвалідністю I групи - 800 тисяч гривень;
2) особам з інвалідністю II групи - 500 тисяч гривень;
3) особам з інвалідністю III групи - 200 тисяч гривень;
4) у разі загибелі (смерті) - 1 мільйон гривень.
Згідно з ч.ч. 1 ст. 3 Закону № 2980-IX, одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров`ю призначається і виплачується за рішенням органу, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Визначений Кабінетом Міністрів України орган безоплатно в порядку електронної взаємодії отримує необхідну інформацію від державних органів, які є власниками (розпорядниками, держателями, володільцями, адміністраторами тощо) інформаційних (автоматизованих), інформаційно-комунікаційних, комунікаційних і довідкових систем, реєстрів та банків даних, у тому числі з Єдиного державного демографічного реєстру, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру судових рішень, Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім`ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів тощо, про осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Порядок отримання інформації з реєстрів та інформаційних баз даних визначається розпорядником персональних даних, що містяться у відповідних реєстрах або базах даних.
Частинами 3-8 статті 3 Закону Закону №2980-IX передбачено, що причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються згідно із законодавством.
Якщо особа одночасно має право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, передбаченої цим Законом, та одноразової грошової допомоги, одноразової страхової виплати або одноразової компенсації за шкоду життю та здоров`ю, встановлених іншими нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється виключно в порядку та розмірах, визначених цим Законом.
Особи, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок у частині прийняття адміністративних актів має відповідати положенням Закону України "Про адміністративну процедуру".
Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров`ю виплачується за рахунок коштів державного бюджету.
Відшкодування витрат державного бюджету на виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю здійснюється за рахунок стягнення цієї суми з держави-агресора відповідно до принципів і норм міжнародного права.
Статтею 4 Закону № 2980-IX передбачено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю особі, а у разі її загибелі (смерті) - членам її сім`ї, не здійснюються:
1) якщо загибель (смерть), поранення, каліцтво, контузія, захворювання, які призвели до інвалідності, є наслідком: вчинення особою кримінального або адміністративного правопорушення; алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення до самогубства, встановленого судом);
2) у разі подання завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю.
Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров`ю не призначається особі, яка умисно позбавила життя чи вчинила замах на особу (осіб), яка (які) має (мають) відповідно до цього Закону право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або притягалася до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблої (померлої) особи за рішенням суду, яке набрало законної сили.
У призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги може бути відмовлено або її виплата припинена чи призупинена особі, щодо якої рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено факт ухиляння від виконання обов`язку щодо утримання загиблої (померлої) особи за її життя.
27.12.2023 Кабінет Міністрів України постановою №1396 затвердив Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України (далі - Порядок №1396), який визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України (далі - одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров`ю), передбаченої Законом України "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України" (далі - Закон).
Відповідно до 10 Порядку №1396, призначення і виплата одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю здійснюється на підставі таких документів та відомостей:
заяви кожної особи, яка має право на отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, або законного представника про призначення одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю (за малолітніх або неповнолітніх осіб заяву подає один із батьків, опікун, піклувальник або інший законний представник, за недієздатну особу або особу, цивільна дієздатність якої обмежена, - опікун або піклувальник відповідно);
копії особистого розпорядження (у разі наявності), засвідченої командиром/керівником підрозділу/керівником органу, в якому особа, зазначена в частині першій статті 1 Закону, служила/працювала, або нотаріусом;
копії паспорта громадянина України/тимчасового посвідчення громадянина України (для громадян України)/копії паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або іншого документа, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України, крім довідки про звернення за захистом в Україні (для іноземців та осіб без громадянства), відомості про унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
копії документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону);
акта (копію нотаріально засвідченого акта) розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося/сталася) згідно з додатком 11 до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 337 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 34, ст. 1217), або акта (копію нотаріально засвідченого акта) спеціального розслідування нещасного випадку, що стався, за формою Н-1 згідно з додатком 11-1 до зазначеного Порядку (у разі їх наявності);
реквізитів рахунка в установі банку, відкритого на ім`я отримувача, а в разі виплати на користь малолітньої та/або неповнолітньої дитини - відкритого на ім`я одного з батьків, опікуна, піклувальника або іншого законного представника;
копії свідоцтва про шлюб або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу - для дружини/чоловіка загиблого (померлого);
копії рішення суду, яке набрало законної сили, що підтверджує факт проживання однією сім`єю, але не перебування у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, - для жінки/чоловіка загиблого (померлого);
копії свідоцтва про народження або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження отримувача - для дітей загиблого (померлого);
копії свідоцтва про народження або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження отримувача - для внуків загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);
копії свідоцтва про народження або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження отримувача - для батьків загиблого (померлого);
довідки про навчання (для повнолітніх дітей, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти (в тому числі в період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів та вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним рівнем освіти та продовженням навчання за іншим, за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), до закінчення цих закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);
копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (для осіб з інвалідністю);
копії рішення суду про обмеження цивільної дієздатності отримувача або визнання недієздатним отримувача (для осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, та недієздатних осіб);
копії рішення суду або органу опіки та піклування про призначення отримувачу опікуна або піклувальника (для опікунів та піклувальників);
копії свідоцтва про смерть (для членів сім`ї загиблого (померлого);
довідки судово-медичної експертизи про причину смерті;
засвідченої копії рішення суду, що набрало законної сили, або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування отримувача на утриманні загиблого (померлого) (для членів сім`ї загиблого (померлого), що перебували на його утриманні).
Заява із сканованими копіями необхідних документів може бути подана в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Заява подається отримувачем особисто або його законним представником.
Заяви, подані отримувачами до різних уповноважених органів, передаються разом з документами, передбаченими цим пунктом, уповноваженому органу, яким розглядалася (розглядається) заява, подана першою.
Уповноважений орган безоплатно в порядку електронної взаємодії (за наявності технічної можливості) отримує необхідну інформацію про отримувачів від державних органів, які є власниками (розпорядниками, держателями, володільцями, адміністраторами тощо) інформаційних (автоматизованих), інформаційно-комунікаційних, комунікаційних і довідкових систем, реєстрів і банків даних, зокрема з Єдиного державного демографічного реєстру, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру судових рішень, Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім`ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.
Порядок отримання інформації з реєстрів та інформаційних баз даних, зокрема через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством, її структура і формат визначаються власником (розпорядником, держателем, володільцем, адміністратором тощо) персональних даних, що містяться у відповідних реєстрах чи базах даних.
За наявності електронної інформаційної взаємодії між Пенсійним фондом України та державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами або організаціями, у володінні яких перебуває інформація, необхідна для призначення одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, така інформація особами, які мають право на її виплату, не надається.
У разі відмови від отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю подається заява, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально в установленому законодавством порядку.
Згідно з п. 11 Порядку №1396, після отримання заяви з документами працівник уповноваженого органу здійснює заходи з ідентифікації отримувача шляхом отримання з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 10 цього Порядку, перевіряє зміст і належне оформлення документів, відповідність викладених у них відомостей про отримувача, сканує документи, які надано в оригіналі, та повертає їх отримувачу.
Для підтвердження факту віднесення об`єкта інфраструктури, на якому служить/працює (служила/працювала) особа, зазначена у частині першій статті 1 Закону, до об`єкта критичної інфраструктури працівник уповноваженого органу надсилає до уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури на письмовий запит уповноваженого органу надається протягом 10 робочих днів з дати його надходження.
Відомості про об`єкти критичної інфраструктури з Реєстру об`єктів критичної інфраструктури містять інформацію з обмеженим доступом, захист якої забезпечується відповідно до вимог законодавства.
Для підтвердження наявності особистого розпорядження уповноважений орган надсилає до органу, в якому служить/працює (служила/працювала) особа, зазначена у частині першій статті 1 Закону, письмовий запит щодо надання інформації про наявність особистого розпорядження, оригінал якого зберігається в особовій справі.
Заява приймається уповноваженим органом за наявності документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку.
Згідно з п.13 Порядку № 1396, заява розглядається уповноваженим органом протягом 10 робочих днів з дати її подання з усіма необхідними документами.
У разі подання письмового запиту до уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури України датою початку розгляду заяви вважається дата отримання відповіді від уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури України.
У разі відсутності необхідних документів для призначення одноразової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, передбачених пунктом 10 цього Порядку, уповноважений орган приймає рішення про залишення заяви без розгляду та протягом трьох робочих днів з дня отримання заяви, а в разі особистого звернення із заявою негайно (за можливості) вручає під розписку таке повідомлення особі, яка подала заяву, безпосередньо в уповноваженому органі.
Як свідчить зміст позовної заяви, 22.05.2022 заступник диспетчера поїзного регіонального центру управління рухом ОСОБА_2 видав наряднику локомотивних бригад ОСОБА_3 наказ №68 на видачу локомотивної бригади та локомотива серії 2М62 №962 "Б" для виконання виїзної роботи на дільниці Коростень-Малин-Коростень. У подальшому ОСОБА_3 викликав на роботу локомотивну бригаду в складі машиніста тепловоза ОСОБА_1 та помічника машиніста тепловоза ОСОБА_4 , які о 09:00 годині прибули на станцію Коростень, пройшли медичний огляд та прийняли тепловоз 2М62 №962 "Б". Після під`їзду тепловозом до складу поїзда №5402 та проведення випробувань гальм локомотивна бригада об 11:45 годині відправились з 12 колії станції Коростень у напрямку станції Малин.
Надалі о 13:45 годині ОСОБА_1 та ОСОБА_4 тепловозом 2М62 №962 "Б" прибули на станцію Малин І колію. Після зупинки поїзда ОСОБА_4 зійшов з нього для того, щоб оглянути ходову частину локомотива. Внаслідок огляду зауважень до ходової частини виявлено не було, після чого ОСОБА_4 піднявся в кабіну А локомотива, в якій знаходився ОСОБА_1 та через декілька хвилин, після повернення ОСОБА_4 пролунав вибух, внаслідок якого вони отримали травми, про що свідчить копія акта спеціального розслідування нещасного випадку, що стався на виробництві, який міститься в матеріалах справи.
Таким чином, нещасний випадок з ОСОБА_1 стався 22.05.2022 під час виконання ним посадових обов`язків згідно з внутрішнім трудовим розпорядком, працюючи машиністом тепловоза в регіональної філії "Південно-Західна залізниця", про що складено акт від 16.06.2022 спеціального розслідування групового нещасного випадку за формою Н-1/П, копія якого міститься в матеріалах справи.
У ході судового розгляду спірних правовідносин встановлено, що підставою для відмови позивачу у отриманні одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України" встановлену Законом №2980-IX слугував факт відсутності інформації про віднесення Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця" до об`єкту критичної інфраструктури.
14.03.2024 відповідно до положень Закону №2980-IX Пенсійний фонд надіслав до Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації (далі - Держспецзв`язок) лист №0600-0311-5/31179, в якому просив надати інформацію про включення Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця" до Реєстру об`єктів критичної інфраструктури та набуття її правового статусу об`єкта критичної інфраструктури, у відповідь на який листом Держспецзв`язоку від 25.03.2024 №232/5, підтверджено факт віднесення об`єкта інфраструктури, на якому працює/працював позивач та набуття таким об`єктом правового статусу об`єкту критичної інфраструктури.
30.04.2024 Управління надіслало запит №0600-0311-8/53378 до АК "Українська залізниця" стосовно надання інформації щодо включення Регіональної філії до Реєстру об`єктів критичної інфраструктури, у відповідь на який листом №НЗТ/НГ-08/964 від 06.05.2024 повідомлено про необхідність звернутися до Держспецзв`язку із таким запитом, оскільки надана інформація лише таким органом має правові підстави для призначення оспорюваної допомоги. Крім того, зауважено, що у листі №232/2 від 25.03.2024 Держспецзв`язком зазначено затребувану інформацію.
У той час, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 за №83 "Про затвердження об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави" (далі - Постанова №83) АТ "Українська залізниця" включена в перелік об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (код згідно з ЄДРПОУ 40075815). Крім того, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 за №1109 "Деякі питання об`єктів критичної інфраструктури" (далі - Постанова №1109) залізничний транспорт (що надає наступні послуги: пасажирські залізничні перевезення, вантажні залізничні перевезення, експлуатацію та технічне обслуговування залізниці, забезпечення роботи вокзалів та вузлових станцій) віднесено до переліку секторів основних послуг критичної інфраструктури держави.
Аналіз викладених норм дає підстави для висновку, що Регіональна філія "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця" відноситься до об`єкту критичної інфраструктури, що не спростовано матеріалами справи.
Крім того, суд вважає за необхідне вказати, що відсутність можливості отримати з Реєстру інформацію щодо віднесення Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця" до об`єкту критичної інфраструктури, з підстав відсутністю відкритого доступу до такого Реєстру, тобто із незалежних від позивача підстав, не може слугувати підставою для відмови у призначенні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги встановленої положеннями Закону №2980-IX. Крім того, АТ "Українська залізниця" не заперечується, що об`єкт на якому працював позивач та отримав трудову травму, відноситься до об`єкту критичної інфраструктури.
Суд звертає увагу, що згідно з п. 1 ч. 7 ст. 6 Закону №2980-IX визначено Кабінету Міністрів України затвердити перелік об`єктів критичної інфраструктури, на працівників яких поширюється дія цього Закону.
Поряд з цим, в силу ч. 4 ст. 6 Закону №2980-IX, до завершення формування реєстру об`єктів критичної інфраструктури відповідно до Закону України "Про критичну інфраструктуру" перелік об`єктів критичної інфраструктури, на працівників яких поширюється дія цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Постанови №83 АТ "Українська залізниця" включена в перелік об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, а відповідно до Постанови №1109 залізничний транспорт (що надає наступні послуги: пасажирські залізничні перевезення, вантажні залізничні перевезення, експлуатацію та технічне обслуговування залізниці, забезпечення роботи вокзалів та вузлових станцій) віднесено до переліку секторів основних послуг критичної інфраструктури держави.
Також суд враховує, що листом Держспецзв`язку від 25.03.2024 №232/5, на який посилається відповідач у запиті до третьої особи (лист №0600-0311-8/53378 від 30.04.2024), підтверджено факт віднесення об`єкта інфраструктури, на якому працює/працював позивач та набуття таким об`єктом правового статусу об`єкту критичної інфраструктури.
З огляду на встановлені обставини справи, які підтверджені відповідними доказами, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення №1524603-16 від 01.05.2024 Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у призначені та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю мають особи з числа працівників об`єктів критичної інфраструктури, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв`язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов`язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов`язків у період військової агресії російської федерації проти України в районах проведення після 24.02.2022 воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам у сумі 200 000,00 (двісті тисяч) грн 00 коп.
Разом з тим, щодо вимоги зобов`язального характеру, то суд вважає, що така вимога підлягає задоволенню в силу того, що вона є похідною вимогою задоволення якої залежить від задоволення основної (п. 23 ст. 4 КАС України).
При цьому, перевіряючи наявність підстав для виплати позивачу спірної допомоги суд зазначає, що така виплата обумовлена шкодою життю та здоров`ю особі з числа працівників об`єктів критичної інфраструктури.
Відповідно до наявних в матеріалах справи доказів нещасний випадок з ОСОБА_1 стався 22.05.2022 під час виконання ним трудових обов`язків згідно з внутрішнім трудовим розпорядком, працюючи машиністом тепловоза в регіональної філії "Південно-Західна залізниця", про що складено акт від 16.06.2022 спеціального розслідування групового нещасного випадку за формою Н-1/П, який міститься в матеріалах справи. Внаслідок трудового каліцтва позивача настання втрати його працездатності на 30% та встановлено йому 3 групу інвалідності, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААГ №406925.
Згідно з положеннями статті 9 Конституції України, статті 17, частини п`ятої статті 19 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суд з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 29.06.2006 у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
Належним на переконання суду у даному випадку способом захисту порушених прав та інтересів позивача буде зобов`язання Управління прийняти рішення про нарахування та виплату позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2980-IX.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Питання про розподіл судових витрат, судом вирішується відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 6, 8-9, 73-77, 94, 243, 245-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд-
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м.Житомир, ЄДРПОУ: 13559341), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача - Регіональна філія "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця" (вул.Лисенка, 6, м.Київ, 01601, ЄДРПОУ: 40081221), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення №1524603-16 від 01.05.2024 Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у призначені та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю мають особи з числа працівників об`єктів критичної інфраструктури, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв`язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов`язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов`язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24.02.2022 воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам у сумі 200 000 (двісті тисяч) грн 00 коп.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю мають особи з числа працівників об`єктів критичної інфраструктури, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв`язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов`язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов`язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24.02.2022 воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам у сумі 200 000 (двісті тисяч) грн 00 коп.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 1 211 грн (одна тисяча двісті одинадцять) 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Єфіменко
Повний текст складено: 03 березня 2025 р.
03.03.25