У Х В А Л А
06 жовтня 2025 рокуСправа №944зв-25/160/12365/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Конєва С.О.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі звіт Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду від 02.09.2024р. у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Відповідача-1: Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області, до Відповідача-2: Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, визнання протиправним та скасування наказу №12-к о/с від 23.02.2024р. в частині та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. у справі №160/12365/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до Відповідача-1: Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області, до Відповідача-2: Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій, визнання протиправним та скасування наказу №12-к о/с від 23.02.2024р. в частині та зобов`язання вчинити певні дії було задоволено частково, а саме:
- визнано протиправним та скасовано наказ Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області №12-к від 23.02.2024р. Про встановлення надбавки за вислугу років державним службовцям в частині внесення змін до наказу №3-к від 11.01.2024р. щодо встановлення ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби станом на 25 січня 2024р. в розмірі 16 відсотків та з 18.05.2024р. 18 відсотків посадового окладу;
- визнано протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі в розмірі 16 відсотків посадового окладу, починаючи з 25 січня 2024р. згідно абзацу 2 пункту 12 розділу Прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2024 рік №3460-ІХ;
- зобов`язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі у відсотковому розмірі, встановленому наказом Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області №3-к від 11.01.2024р. відповідно до вимог ст.52 Закону України Про державну службу, з 25 січня 2024 року із урахуванням уже виплачених сум;
- у іншій частині позову відмовлено.
16.06.2025р. через систему "Електронний суд" від Заявниці ( ОСОБА_1 ) до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій остання просить, зокрема, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024 року по справі №160/12365/24 в частині щодо зобов`язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області провести виплату ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі у відсотковому розмірі, встановленому наказом Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області №3-к від 11.01.2024р. відповідно до вимог ст.52 Закону України Про державну службу, з 25 січня 2024 року із урахуванням уже виплачених сум.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.06.2025р. у цій справі було задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 02.09.2024р. у справі №160/12365/24 та застосовано судовий контроль за виконанням наведеного рішення суду шляхом зобов`язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області подати звіт про виконання судового рішення у цій справі в частині зобов`язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі у відсотковому розмірі, встановленому наказом Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області №3-к від 11.01.2024р. відповідно до вимог ст.52 Закону України Про державну службу, з 25 січня 2024 року із урахуванням уже виплачених сум, у 3-х місячний строк з дня отримання наведеної ухвали суду, виходячи з норм ст.382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
25.09.2025р. через систему "Електронний суд" Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області подало до суду заяву, яка фактично є звітом про виконання судового рішення у цій справі, згідно якої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. по справі №160/12365/24, ТУ ДСА України в Дніпропетровській області здійснено перерахунок надбавки за вислугу років ОСОБА_1 з 25 січня 2024 року із урахуванням уже виплачених сум та загалом нарахованих, недоотриманих сум надбавки за вислугу років на державній службі складає 6 499,54 грн. з урахування передбачених законом податків та обов`язкових платежів; Територіальне управління ДСА України в Дніпропетровській області, як розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня здійснює свої повноваження в межах асигнувань, які ДСА України затвердила на відповідний рік; виконання рішення суду по справі № 160/12365/24 можливо лише за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя"; Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" затверджені бюджетні призначення за бюджетною програмою 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосудця" в розмірі 10,0 млн грн, що розподілені між судами України, органами та установами системи правосуддя та кошторисом ТУ ДСА України в Дніпропетровській області на 2024 рік кошторисні призначення за КЕКВ 2730 "Інші виплати населенню" складають лише 23 800,00 грн., а на 2025 рік кошторисні призначення за КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки" складають лише 23 400,00 грн.; Територіальне управління зверталося до Державної судової адміністрації України для вирішення питання щодо виділення коштів на бюджетну програму КПКВ 0501150 для забезпечення виконання судових рішень та подальшої реалізації механізму виконання рішень та щомісячно надає інформацію про потреби судів, органів і установ систем правосуддя у видатках на виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя, де також врахована сума по рішенню Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. у справі №160/12365/24; Міністерством фінансів України не були підтримані пропозиції щодо збільшення бюджетних призначень за бюджетною програмою 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя", так як у період дії воєнного стану наявні фінансові ресурси держави насамперед спрямовуються на виконання завдань щодо відсічі збройної агресії рф, забезпечення недоторканості державного кордону та захисту держави, забезпечення життєво необхідних потреб жителів, реалізації заходів територіальної оборони та захисту безпеки населення; Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області, за організаційно-правовою формою є державним органом влади, фінансування якого здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України згідно із ч.1 ст. 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402-VIII; Територіальне управління вжило всіх можливих заходів для виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024 у справі № 160/12365/24; не виконання рішення суду в частині здійснення виплат зумовлена не недбалістю територіального управління чи неналежним виконанням своїх обов`язків, а власне відсутністю фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, відповідного бюджетного фінансування на ці виплати.
Згідно частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.382-2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Так, при розгляді заяви - звіту Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області щодо виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. у справі №160/12365/24, суд виходить з наступного.
За приписами ч.1, ч.2 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Як встановлено судом з матеріалів справи, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. по справі №160/12365/24, ТУ ДСА України в Дніпропетровській області здійснено перерахунок надбавки за вислугу років ОСОБА_1 з 25 січня 2024 року із урахуванням уже виплачених сум та загалом нарахованих, недоотриманих сум надбавки за вислугу років на державній службі складає 6499,54 грн. з урахування передбачених законом податків та обов`язкових платежів, що підтверджується копією листа відповідача від 26.09.2025р. та листів від 04.04.2025р., від 07.08.2025р. щодо надання інформації про потреби судів, органів і установ систем правосуддя у видатках на виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя.
Щодо невиплати недоотриманих сум надбавки за вислугу років, нарахованих на виконання рішення суду у цій справі, слід зазначити, що за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів невиплата такої доплати не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки ТУ ДСА не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду, а інших фінансових можливостей для здійснення виплат останнє не має.
При цьому, судом враховуються і правові висновки Верховного Суду, які викладені в постановах від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а та від 24.07.2023 у справі №420/6671/18 відповідно до яких невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Окрім того, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області вчиняються дії щодо належного виконання вищевказаного рішення.
Так, листами від 04.04.2025р., від 07.08.2025р. Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області до Державної судової адміністрації України надавалась інформація про потреби судів, органів і установ систем правосуддя у видатках на виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя.
Також і Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області зверталося до ДСА України із запитом від 26.09.2025 року №4942/25 щодо необхідності врахування потреби у видатках для забезпечення фінансування виконання судових рішень, зокрема, по справі №160/12365/24.
Отже, виплата коштів, нарахованих ОСОБА_1 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. у справі №160/12365/24 буде здійснюватися за наявності відповідного бюджетного фінансування.
За викладених обставин, суд дійшов висновку, що на день розгляду даної заяви-звіту ТУ ДСА в Дніпропетровській області наведено обґрунтовані підстави, які ускладнюють виконання судового рішення, а також надано докази вжиття останнім достатніх заходів для виконання рішення суду, які мають забезпечити своєчасне і повне виконання, в свою чергу, відсутність остаточного та повного виконання рішення суду наразі має об`єктивний характер, зумовлений відсутністю коштів у відповідача, що від нього не залежить.
Згідно ч.11 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Отже, заяву-звіт відповідача про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. у справі №160/12365/24 підлягає прийняттю з одночасним встановленням нового строку на подання звіту.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 248, 295, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Прийняти звіт Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. у справі №160/12365/24.
Встановити Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024р. у справі №160/12365/24 в частині зобов`язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі у відсотковому розмірі, встановленому наказом Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області №3-к від 11.01.2024р. відповідно до вимог ст.52 Закону України Про державну службу, з 25 січня 2024 року із урахуванням уже виплачених сум, протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали суду, виходячи з приписів ч.11 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складання ухвали у відповідності до вимог ст. 295, ч.5 ст.382-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили у строки, встановлені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва