Справа № 264/7745/14-а
2-а/264/730/2014
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" листопада 2014 р. м. Маріуполь
Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області в особі судді Кашицьку С.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя про перерахунок індексації пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя про перерахунок індексації пенсії, просила визнати неправомірними дії відповідача по проведенню позивачці індексації його пенсії з 10 березня 2014 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.03р. №1078, без врахування за базовий місяць вересень 2007 р. та індексу споживчих цін за період з жовтня 2007 року. Зобов'язати відповідача провести перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації визначеної виходячи з базового місяця вересня 2007 року та індексу споживчих цін за період з жовтня 2007 року на підставі та відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.03р. №1078, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 10 березня 2014 року.
В своєму позові посилається на те, що з 06.07.1981 р. перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію. Із відповіді від 15.08.2014 року на свій запит позивач довідався про порушення відповідачем порядку проведення індексації його пенсії. Позивач вказує про неправильність визначення базового місяця при проведені індексації пенсії. Саме вересень 2007 року на його думку мав бути останнім базовим місяцем при проведені індексації його пенсії, оскільки в цьому місяці відбулось останнє збільшення пенсії, яке перевищувало суму індексації пенсії. В обґрунтування цього посилається на власний розрахунок та положення ст.. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та п.п. 1-1, 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».
Позивачка в судове засідання не з'явилась, надала заяву з клопотанням про підтримку позовних вимог в повному обсязі та про розгляд справи у її відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав свої заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив, що позивачка знаходиться у них на обліку з 05.08.1981 року та отримує пенсію зі зниженням віку за Списком №1 до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Позивачу була перерахована пенсія у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 року. перерахована сума пенсії не досягла до мінімального прожиткового рівня, що встановлений Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний вік. У відповідності до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у випадку, якщо призначена сума пенсії не досягає мінімального прожиткового рівня, пенсіонеру здійснюється доплата до мінімального розміру пенсії та індексація не сплачується. Позивач не має права на індексацію, так як у складі пенсійної виплати має доплату до прожиткового мінімуму згідно ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 року. На підставі наведеного просили суд відмовити позивачу в задоволенні позову.
Суд, дослідивши докази по справі в їх сукупності, прийшов до висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Судом встановлені наступні обставини.
Так суддя встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя з 05.08.1981 року та отримує пенсію зі зниженням віку за Списком №1 до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон), індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно - правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Згідно зі ст. 4 Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок) передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема; оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Відповідно до пункту 5 Порядку, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.
Тобто, згідно з Порядком, для всіх видів пенсій визначення базового місяця провадиться у місяці перерахунку пенсій, що призводить до збільшення загального розміру пенсії. Базовим місяцем встановлюється місяць перерахунку пенсії, якщо розмір перерахованої пенсії перевищує розмір пенсії разом з індексацією місяця, що передує перерахунку .
Базовим місяцем встановлюється також місяць перерахунку пенсії, у якому пенсіонер втрачає право на отримання доплати до попереднього розміру пенсії або пенсія переходить до категорії доходів, що відповідно до Порядку не індексуються.
Згідно п.3 Порядку не підлягають індексації, зокрема, пенсії, обчислені з урахуванням абз.1 ч.1. ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; пенсії, до яких встановлено доплату відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.2009 року №1309, щомісячну допомогу до пенсії відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656, щомісячну державну допомогу відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року №265, пенсії, до яких встановлено доплату до мінімального розміру пенсії шахтарям.
Так, згідно заперечень на позовну заяву, наданих відповідачем, позивачці була перерахована пенсія у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при цьому, перерахована сума пенсії не досягала до мінімального прожиткового рівня, що встановлений Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, тому їй було призначено доплату до прожиткового мінімуму, відповідно до абз.1 ч.1. ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким визначено, що у випадку, якщо призначена сума пенсії не досягає мінімального прожиткового рівня, пенсіонеру здійснюється доплата до мінімального розміру пенсії і мінімального прожиткового рівня для непрацездатних осіб та індексація не сплачується.
Станом на 01.10.2014 року розмір пенсія позивачки складається з: основної пенсії, що була перерахована у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 738,35 грн.; доплати за понаднормовий стаж - 44,30 грн.; доплати до прожиткового мінімуму - 210,65 грн.; доплати з 01.05.2012 року у відповідності до Постанови КМУ №327 від 23.04.2012 року - 90,05 грн., надбавки донорам - 117,60 грн., підвищення дітям війни - 66,43 грн.
З огляду на викладене, суд приходить до обґрунтованого висновку, що позивачка не має права на індексацію, оскільки у складі пенсійної виплати має доплату до прожиткового мінімуму згідно абз.1 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Напроти, на підставі наданих матеріалів УПФУ в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області вбачається відсутність порушень прав позивачки у заявлений період щодо нарахування останній індексації до пенсії.
Проаналізувавши встановлені судом обставини справи та норми, що регулюють відповідні правовідносини, суд відхиляє доводи позивача щодо порушення його прав при визначенні базового місяця для проведення індексації пенсії позивача з боку представників відповідача у заявлений в позовних вимогах період, на підставі чого позов останнього не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15, 17, 18, 41, 79, 86-88, 159-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя про перерахунок індексації пенсії, - відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду України через Іллічівський районний суд м. Маріуполя з одночасним надсиланням її копії особою, що її подає, до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: С. А. Кашицька