Справа № 372/2180/15-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 липня 2015 року Обухівський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді – Проць Т. В. ,
при секретарі – Бенчук О.О.
за участю прокурора Козленко А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області цивільну справу за позовом заступника прокурора Обухівського району Київської області в інтересах держави до ОСОБА_1 міської ради Київської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання незаконним рішення, скасування реєстрації права власності на земельні ділянки та витребування земельних ділянок із чужого незаконного володіння, треті особи Реєстраційна служба ОСОБА_1 міськрайонного управління юстиції Київської області, ОСОБА_5, ОСОБА_6, управління Держземагенства у ОСОБА_1 районі Київської області,-
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Обухівського району Київської звернувся до суду з даним позовом та просив визнати незаконним та скасувати рішення 44 сесії 6 скликання ОСОБА_1 міської ради Київської області № 619-44-VI від 28.11.2013 року «Про розгляд питань по регулюванню земельних відносин», скасувати рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_4 на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд з кадастровим номером 3223110100:01:018:0631 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 6970849 від 11.09.2014 року (реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна 242070132231), скасувати рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_4 на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд з кадастровим номером 3223110100:01:018:0630 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 6970816 від 11.09.2014 року (реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна 242063832231), скасувати рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд з кадастровим номером 3223110100:01:018:0629 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 3846907 від 07.12.2013 року (реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна 242060532231, скасувати рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_3 на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд з кадастровим номером 3223110100:01:018:0632 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 3901198 від 07.12.2013 року (реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна 454264732231). Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_4 земельні ділянки з кадастровими номерами 3223110100:01:018:0631, 3223110100:01:018:0630 що розташовані за адресою: Київська обл., м. Обухів, СТ «Оберіг» загальною площею 0,2 га, вартістю 246800 грн. та повернути їх у комунальну власність територіальної громади м. Обухова в особі ОСОБА_1 міської ради Київської області.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що оспорюване рішення винесено в порушення вимог чинного земельного та водного законодавства, що в подальшому призвело до незаконного набуття права власності відповідачів на спірні земельні ділянки та вибуття з власності територіальної громади м.Обухова земельної ділянки.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_1 міської ради подала суду заперечення щодо позовних вимог в якому просила відмовити у задоволенні позову через його безпідставність.
Відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судове засідання не з’явились. про час розгляду справи повідомлялись належним чином.
Представник третьої особи реєстраційної служби ОСОБА_1 міськрайонного управління юстиції в поданому суду листі просив розглядати справу у його відсутність.
Представник третьої особи управління Держземагенства в ОСОБА_1 районі в судове засідання не з’явився, в поданому суду запереченні просив відмовити у задоволенні позову.
Треті особи ОСОБА_5, ОСОБА_6 в судове засідання не з’явились.
Суд, вислухавши прокурора, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням 44 сесії 6 скликання ОСОБА_1 міської ради Київської області № 619-44-VI від 28.11.2013 року, зокрема, затверджено проект землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в м. Обухів, район СТ «Оберіг»: ОСОБА_6 площею 0,1 га (кадастровий номер 3223110100:01:018:0631); ОСОБА_5 площею 0,1 га (кадастровий номер 3223110100:01:018:0630); ОСОБА_2 площею 0,1 га (кадастровий номер 3223110100:01:018:0629); ОСОБА_3 площею 0,1 га (кадастровий номер 3223110100:01:018:0632). Вказаним рішенням земельні ділянки передані у власність.
Земельна ділянка з кадастровим номером 3223110100:01:018:0631 відчужена ОСОБА_6 ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки № 1740 від 11.09.2014 року, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 37676823 від 18.05.2015 року.
Земельна ділянка з кадастровим номером 3223110100:01:018:0630 відчужена ОСОБА_5 ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки № 1736 від 11.09.2014 року, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 37676394 від 18.05.2015 року.
Власником земельної ділянки з кадастровим номером 3223110100:01:018:0629 є ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності, серія та номер: 14612690 від 14.12.2013 року, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 37676927 від 18.05.2015 року.
Власником земельної ділянки з кадастровим номером 3223110100:01:018:0632 є ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право власності, серія та номер: 14819806 від 17.12.2013 року, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 37676082 від 18.05.2015 року.
Статтею 14 Конституції України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до вимог ст.5,6 ВК України до водних об’єктів загальнодержавного значення відносяться поверхневі води, що знаходяться та використовуються на території більш як однієї області, вказані води є виключно власністю Українського народу і надаються тільки у користування.
Згідно із приписами ст.58 ЗК України та ст.4 ВК України до земель водного фонду належать землі, зайняті морями, річками, озерами, водосховищами, болотами, а також островами.
Відповідно до ст.60 ЗК України та ст.88 ВК України прибережні захисні смуги – це виділені у межах водоохоронних зон земельні ділянки вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності.
Вказаними статтями встановлено нормативні розміри прибережних захисних смуг по берегах річок уздовж урізу води шириною: для малих річок – 25 метрів, для середніх річок – 50 метрів, для великих річок – 100 метрів.
Землі прибережних захисних смуг згідно зі ст. 61 Земельного кодексу України та ст. 89 Водного кодексу України віднесені до природоохоронних територій з режимом обмеженої господарської діяльності, у межах яких забороняється розорювання земель, садівництво та городництво тощо.
Київським окружним адміністративний судом в ході розгляду справи № 810/4470/14 за позовом прокурора Київської області до ОСОБА_1 міської ради Київської області, треті особи: садівниче товариство «Оберіг», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання протиправним та скасування рішення встановлено, що рішенням ОСОБА_1 міської ради від 31.10.2013 № 602-43-VІ затверджено проект землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги вздовж річки Стугна прилеглої до земельних ділянок ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_3 в районі Садового товариства «Оберіг».
Проектом передбачено встановлення прибережної захисної смуги на території ОСОБА_1 міської ради в межах м. Обухів Київської області загальною площею 0,7631 га, з них: 0,2868 га - сіножатей, 0,1025 га - чагарників; 0,0305 - під гідротехнічними спорудами; 0,0281 - під болотами; 0,3152 - під крутосхилами та пісками.
Внутрішньою межею водоохоронної зони на землях відведення є уріз води при абсолютній його відмітці 91,46 м; зовнішня межа водоохоронної зони на території забудови в природних умовах повинна бути проведена по найбільш віддаленій від водних об'єктів, ліній затоплення, зокрема: 94,00-94,50 м БСВ.
Загальна площа прибережної захисної смуги вздовж р.Стугна довжиною до 500 м-0,7060 га, середня ширина прибережної захисної смуги уздовж р.Стугна становить від 29 м до 17 м.
Згідно з географічними даними річка Стугна відноситься до категорії «малі річки України», довжина якої становить 69,5 км.
Розробку проекту землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги вздовж річки Стугна прилеглої до земельних ділянок ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_3 в районі СТ «Оберіг» було замовлено з можливістю подальшого отримання на березі р.Стугна земельних ділянок для житлової забудови.
Чинною постановою Київського окружного адміністративного суду від 12.11.2014 року позов прокурора Київської області до ОСОБА_1 міської ради Київської області визнано протиправним та скасовано рішення ОСОБА_1 міської ради Київської області від 31.10.2013 № 602-43-VІ «Про розгляд питань по регулюванню земельних відносин», згідно з яким затверджено проект землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги вздовж р. Стугна прилеглої до земельних ділянок громадян ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_3, в районі СТ «Оберіг» м. Обухів Київської області.
Згідно ст.61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах законності.
Статтею 24 цього Закону передбачено, що правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону.
Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Згідно ст.126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п.4 ч.1 ст.19 якого передбачено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом.
Частиною 3 статті 388 ЦК України визначено, що якщо майно було набуте безвідплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача у всіх випадках.
У нормах глави 29 ЦК України закріплено основні способи захисту права власності, що можуть застосовуватися власником майна, зокрема з метою повернення майна в натурі, переданого за недійсним правочином (наприклад, віндикація). Якщо вчинений один правочин і повернути майно можна шляхом застосування реституції, то ефективним способом захисту буде визнання правочину недійсним. Якщо ж набувач, який набув майно за недійсним правочином, надалі відчужив таке майно іншій особі, потрібно звертатися з віндикаційним позовом. Якщо після укладення недійсного правочину було укладено ще декілька, то вбачається правильним визнавати недійсними не всі правочини, а лише перший і заявляти позов про витребування майна в останнього набувача.
Враховуючи, що землі водного фонду не підлягають передачі у власність, міська рада, приймаючи оспорюване рішення, вийшла за межі наданих їй повноважень.
Вказані обставини підтверджуються і наявними у справі матеріалами перевірки Державної інспекції сільського господарства в Київській області.
За таких обставин позовні вимоги заступника прокурора Обухівського району є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Доводи представника ОСОБА_1 міської ради, що постанова Київського окружного адміністративного суду від 12.11.2014 року оскаржується в касаційному порядку встановлених судом обставин не спростовують. Всі інші доводи були предметом дослідження в Київському окружному адміністративному суді, з приводу чого винесена постанова суду, яка є чинною, а тому такі доводи не заслуговують на увагу.
Керуючись ст.3, 4, 10, 11, 15, 60, 209, 212-215 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовзаступника прокурора Обухівського району Київської області в інтересах держави задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення 44 сесії 6 скликання ОСОБА_1 міської ради Київської області № 619-44-IV від 28.11.2013 року «Про розгляд питань по регулюванню земельних відносин» в частині щодо затвердження проекту землеустрою та передачі у власність земельних ділянок ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_3
Скасувати рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_4 на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд з кадастровим номером 3223110100:01:018:0631 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно №6970849 від 11.09.2014 року (реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна 242070132231).
Скасувати рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_4 на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд з кадастровим номером 3223110100:01:018:0630 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно №6970816 від 11.09.2014 року (реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна 242063832231).
Скасувати рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд з кадастровим номером 3223110100:01:018:0629 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно №3846907 від 07.12.2013 року (реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна 242060532231).
Скасувати рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_3 на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд з кадастровим номером 3223110100:01:018:0632 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно №3901198 від 07.12.2013 року (реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна 245506932231).
Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_4 земельні ділянки з кадастровим номерами 3223110100:01:018:0631, 3223110100:01:018:0630 що розташовані за адресою: Київська область, м. Обухів, СТ «Оберіг» загальною площею 0,2 га, вартістю246800 грн. та повернути їх у комунальну власність територіальної громади м. Обухів в особі ОСОБА_1 міської ради Київської області.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Обухівський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя
ОСОБА_7