Справа 688/2908/16-ц
№ 2/688/911/16
РІШЕННЯ
Іменем України
23 грудня 2016 року м.Шепетівка
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Стаднічук Н.Л.,
при секретарі Березюк Н.А.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представників позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представників відповідачів ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6В, ОСОБА_7,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_8, ОСОБА_9 служби Шепетівського міськрайонного управління юстиції про визнання протиправним та скасування рішення, визнання договору недійсним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ :
02.08.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_8, ОСОБА_9 служби Шепетівського міськрайонного управління юстиції про визнання протиправним та скасування рішення № 22-33-54-СГ про надання у користування на умовах оренди земельної ділянки площею 25 га, кадастровий номер 6825588500:07:012:0673 з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області; визнання недійсним договору оренди земельної ділянки № 6 від 01.07.2015 року, скасування рішення про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки площею 25 га, укладених між Головним управлінням Держземагентства у Хмельницькій області та ОСОБА_8 № 6 від 01.07.2015 року.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що маючи намір отримати в оренду земельну ділянку, розташовану на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, він на початку 2012 року подав заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки до Шепетівської районної державної адміністрації. За розпорядженням Шепетівської районної державної адміністрації від 09.02.2012 року № 58/2012-р отримав дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 25 га на території Судилківської сільської ради із земель сільськогосподарського призначення земель резервного фонду з метою подальшої передачі в оренду для ведення фермерського господарства. 06.04.2012 року він уклав договір з ТОВ «Клайс-К» на виготовлення проекту землеустрою. Висновком № 136 від 04.06.2013 року Держземагентство у Шепетівському районі Хмельницької області погодило проект землеустрою, виготовлений ТОВ «Клайс-К», та визнало за можливе надати йому в оренду для ведення фермерського господарства земельну ділянку площею 25 га з кадастровим номером 6825588500:07:012:0673. ПП «Сокіл СК» розробило технічну документацію з нормативної грошової оцінки вказаної земельної ділянки. Висновком державної експертизи землевпорядної документації погоджено технічну документацію. Після цього він звернувся до Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області з заявою про затвердження проекту землеустрою, 28.05.2014 року йому було відмовлено у затвердженні проекту землеустрою та рекомендовано звернутись до Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області з новою заявою для отримання дозволу на розроблення іншої документації із землеустрою. 16.10.2014 року він звернувся до Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області з новою заявою для отримання дозволу на виготовлення технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки. До теперішнього часу відповіді на свою заяву не отримав. В квітні 2015 року зясувалось, що земельна ділянка сільськогосподарського призначення площею 25 га за межами Судилківської сільської ради кадастровий номер 6825588500:07:012:0673 передана в оренду ОСОБА_8 відповідно до наказу Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області № 22-3354-СГ від 24.04.2015 року. Головне управління Держземагентства у Хмельницькій області вирішило питання про передання вказаної земельної ділянки ОСОБА_8 на підставі заяви останнього від 13.03.2015 року № 8093, що була подана набагато пізніше від його заяв. Вважає, що зазначений наказ прийнято із порушенням вимог земельного законодавства, зокрема, вимог ст.ст.122, 123, 124 ЗК України та ст.55 Закону України «Про землеустрій». В звязку з цим підлягає визнанню недійсним також договір оренди земельної ділянки № 6 від 01.07.2015 року, укладений між Головним управлінням Держземагентства у Хмельницькій області та ОСОБА_8 на підставі наказу № 22-3354-СГ від 24.04.2015 року як такий, що суперечить вимогам законодавства. На підставі цього договору оренди ОСОБА_9 службою Шепетівського міськрайонного управління юстиції прийнято рішення про державну реєстрацію права оренди ОСОБА_8 земельної ділянки. З огляду на це, державна реєстрація права оренди земельної ділянки підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 24 листопада 2016 року відповідача ОСОБА_9 службу Шепетівського міськрайонного управління юстиції замінено на Шепетівську районну державну адміністрацію.
Позивач ОСОБА_1 та його представники ОСОБА_2, ОСОБА_3 в судовому засіданні позов підтримали, пояснили, що передання земельної ділянки ОСОБА_8 відбулося до виготовлення технічної документації, в акті погодження меж земельної ділянки підпис від імені позивача виконаний іншою особою.
Представники відповідача ОСОБА_8 ОСОБА_5, ОСОБА_4 проти позову заперечували, вважають, що відповідач набув право оренди на земельну ділянку в передбаченому законом порядку; визнали, що технічна документація із землеустрою на час прийняття спірного наказу про передання в оренду земельної ділянки відповідачем не виготовлялась.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_6 проти позову заперечувала та пояснила, що 10.03.2015 року ОСОБА_8 звернувся з клопотанням про надання земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства, де зазначив розмір земельної ділянки, кадастровий номер, місце розташування, до заяви додав копію трудової книжки з відповідним досвідом роботи в сільському господарстві, що відповідає вимогам ст.7 Закону України «Про фермерське господарство»; після цього йому було надано земельну ділянку на території Судилківської сільської ради площею 25 га, кадастровий номер 6825588500:07:012:0673. Оскільки право власності на вказану земельну ділянку в грудні 2014 року було зареєстровано за державою, рішення приймалось без складання документації із землеустрою відповідно до ч.1 ст.123 ЗК України. Після видання наказу Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області від 24.04.2015 року відповідачем було укладено договір про розроблення технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки з інженером-землевпорядником. Після виготовлення технічної документації ОСОБА_8 та Головним управлінням Держземагентства у Хмельницькій області 01.07.20015 року укладено договір оренди землі, який зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 06.07.2015 року. ОСОБА_1 не було надано відповіді на його заяву від 16.10.2014 року в звязку з великим обсягом документів, проте відповідальний керівник структурного підрозділу притягнутий до відповідальності. Вважає, що наявність рішень (розпоряджень) про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель державної або комунальної власності не є підставою для відмови іншій особі у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою органом виконавчої влади чи місцевого самоврядування.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.4 ст.122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, передбачених ч.8 цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній чи комунальній власності, громадянам, юридичним особам для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку, встановленому ст.123 цього Кодексу.
Статтею 123 ЗК України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення, формування нової земельної ділянки (крім поділу та обєднання). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових правна нерухоме майно, без зміни її цільового призначення здійснюється без складання документації із землеустрою. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначенихст.122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст.186-1цьогоКодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування. Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва. Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Згідно вимогст.186-1 цього Кодексупроект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. Розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту. Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Разом з тим відносини, пов'язані зі створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюються, крім ЗК України, Законом України "Про фермерське господарство" та іншими нормативно-правовими актами України (стаття 2 цього Закону). У таких правовідносинах цей Закон є спеціальним нормативно-правовим актом, а ЗК України - загальним.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.1 Закону України "Про фермерське господарство" фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян зі створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону.
Можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов'язана з наданням (передачею) йому земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що є обов'язковою умовою для державної реєстрації фермерського господарства (стаття 8 цього Закону).
Порядок надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства передбачений спеціальним Законом України "Про фермерське господарство".
Так, згідно з абз.1, 2 ч.1 ст.7 цього Закону для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.
Частинами 2 та 4 ст.7 цього Закону передбачено, що заяву громадянина про надання земельної ділянки у власність або в оренду районна або міська державні адміністрації або орган місцевого самоврядування розглядають у місячний строк і в разі її задоволення дають згоду на підготовку землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується та затверджується відповідно до закону.
Таким чином, при вирішенні позовних вимог про законність рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування щодо надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства застосуванню підлягає порядок надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства, визначений ст.7 Закону України "Про фермерське господарство" як спеціального по відношенню до статті 123 ЗК України.
Таку правову позицію викладено у постанові Верховного Суду України від 18.05.2016 року (справа № 6-248цс16).
Судом встановлено, що розпорядженням Шепетівської районної державної адміністрації № 58/2012-р від 09.02.2012 року позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі в оренду для ведення фермерського господарства на території Судилківської сільської ради сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 25 га.
Відповідно до ст.24 Закону України «Про державний земельний кадастр» в звязку з розробленням проекту землеустрою за заявою ОСОБА_1 було сформовано земельну ділянку, здійснено її державну реєстрацію та присвоєно кадастровий номер 6825588500:07:012:0673, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 07.06.2013 року.
Проект землеустрою, виготовлений на замовлення позивача, не було погоджено Головним управлінням Держземагентства у Хмельницькій області у встановлений законом строк та не було відмовлено у такому погодженні. Натомість в звязку з відсутністю у проекті землеустрою деяких документів позивачу рекомендовано звернутися до Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області з заявою для отримання дозволу на розроблення документації із землеустрою.
16.10.2014 року позивач повторно звернувся до Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області з заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 25 га з метою подальшої передачі в оренду для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, кадастровий номер 6825588500:07:012:0673.
09.10.2014 року право власності на земельну ділянку площею 25 га для ведення фермерського господарства кадастровий номер 6825588500:07:012:0673 було зареєстровано за державою у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується інформаційної довідкою з Державного реєстру від 29.11.2016 року.
10.03.2015 року ОСОБА_8 звернувся до Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області з клопотанням про надання в оренду земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення з метою ведення фермерського господарства площею 25 га, кадастровий номер 6825588500:07:012:0673, розташованої на території Судидківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області за межами населеного пункту.
Наказом Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області № 22-3354-СГ від 24.04.2015 року відповідачу ОСОБА_8 надано у користування на умовах оренди земельну ділянку площею 25 га (кадастровий номер 6825588500:07:012:0673) строком на 25 років з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.
Після видання наказу за замовленням відповідача було виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі.
01.07.2015 року між Головним Управлінням Держземагентства у Хмельницькій області та ОСОБА_8 укладено договір оренди землі № 6, відповідно до якого останньому передано в користування земельну ділянку площею 25 га (кадастровий номер 6825588500:07:012:0673) для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за межами населених пунктів Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.
Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_9 служби Шепетівського міськрайонного управління юстиції Хмельницької області № 22650620 від 07.07.2015 року зареєстровано право оренди вищевказаної земельної ділянки за ОСОБА_8
З урахуванням встановлених обставин та наведених правових норм, суд дійшов висновку, що земельна ділянка площею 25 га кадастровий номер 6825588500:07:012:0673 передана в оренду відповідачу ОСОБА_8 з порушенням порядку її надання - без виготовлення проекту відведення земельної ділянки, її погодження та затвердження.
Видавши наказ № 22-3354-СГ «Про надання у користування земельної ділянки» від 24.04.2015 року, яким надано у користування на умовах оренди ОСОБА_8 зазначену земельну ділянку, Управління Держземагентства у Хмельницькій області, правонаступником якого є Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №442 від 10.09.2014 року, вчинило дії, які порушують права позивача на отримання земельної ділянки в оренду.
Відповідно до п.10 ч.2 ст.16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання незаконним рішення, дії чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
За таких обставин наказ № 22-3354-СГ «Про надання у користування земельної ділянки» від 24.04.2015 року підлягає визнанню незаконним.
Згідно з ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
У ч.1ст.203 ЦК Українизазначено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства.
В звязку з незаконністю наказу Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області № 22-3354-СГ «Про надання у користування земельної ділянки» від 24.04.2015 року підлягає визнанню недійсним договір оренди землі № 6 від 01.07.2015 року, укладений між Головним управлінням Держземагентства у Хмельницькій області та ОСОБА_8 на підставі цього наказу, як такий, що не відповідає вимогам законодавства.
Згідно з ч.2ст.26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому пп."а" п.2 ч.6 ст.37цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Пунктом 2.6 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженогоНаказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 р. № 3502/5, передбачено, що для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав, заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили.
Порядок ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженийПостановою КМУ від 26.10.2011 р. № 1141, у п.41 закріпив, що державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Таким чином, діючим законодавством закріплено, що скасування запису про реєстрацію права можливе лише у випадку скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права.
В звязку з визнанням недійсним договору оренди землі № 6 від 01.07.2015 року підлягає скасуванню рішення ОСОБА_9 служби Шепетівського міськрайонного управління юстиції № 22650620 від 07.07.2015 року про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки за ОСОБА_8
Відповідно до ст.88 ЦПК України з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню сплачений ним судовий збір в сумі 1653,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.122, 123, 124 ЗК України, ст.ст. 1, 7 ЗУ «Про фермерське господарство», ст.ст. 3, 4, 10, 11, 60, 88, 212- 215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати незаконним наказ Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області № 22-3354-СГ «Про надання у користування земельної ділянки» від 24.04.2015 року.
Визнати недійсним договір оренди землі № 6 від 01.07.2015 року, укладений між Головним управлінням Держземагентства у Хмельницькій області та ОСОБА_8.
Скасувати рішення ОСОБА_9 служби Шепетівського міськрайонного управління юстиції № 22650620 від 07.07.2015 року про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки за ОСОБА_8.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551,20 грн.
Стягнути з ОСОБА_8 на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551,20 грн.
Стягнути з Шепетівської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551,20 грн.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Хмельницької області протягом 10 днів з дня одержання його копії через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області.
Суддя Н.Л.Стаднічук