П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.01.2017 р. м. Рені
Суддя Ренійського районного суду Одеської області Сорокін К.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Ренійському районі Одеської області про визнання дії протиправними щодо неврахування для обчислення пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально – побутових питань, премії до державних професійних та ювілейних свят та інших виплат та зобов’язання виконати певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративною позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України у Ренійському районі Одеської області про визнання дій протиправними щодо неврахування для обчислення пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально – побутових питань, премії до державних професійних та ювілейних свят та інших виплат та зобов’язання виконати певні дії. На заявлених вимогах позивачка наполягала, просила їх задовольнити в повному обсязі, справу розглянути без її участі в порядку письмового провадження.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав суду відповідні письмові заперечення, зазначивши, що дії відповідача – УПФУ в Ренійському районі є правомірними, такими, що відповідають положенням чинного законодавства, просив розглянути справу без його участі в порядку письмового провадження.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачка ОСОБА_1 посилається на те, що з 17.07.2009 р. вона отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу» у розмірі 90 % суми заробітної плати. Для призначення пенсії вона надала довідку про складові заробітної плати за останні 24 місяця перед виходом на пенсію. До виходу на пенсію вона працювала на посаді головного спеціаліста відділу з виплати пенсій в управлінні ПФУ в Ренійському районі Одеської області та на час звільнення мала стаж державної служби понад 33 роки. Нещодавно вона дізналася, що на момент призначення їй пенсії державного службовця в розрахунок не були включені індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних свят та інші виплати. 01 серпня 2016 року вона звернулась до управління ПФУ у Ренійському районі за перерахунком пенсії з урахуванням усіх виплат та 08.08.2016 року отримала відповідь, що матеріальна допомога та інші виплати не є складовими заробітної плати у розумінні ст. ЗЗ Закону України «Про державну службу». Позивачка, вважає, що дії УПФ України у Ренійському районі Одеської області щодо невключення у перерахунок пенсії, відповідно до ЗУ «Про державну службу» суми інших виплат є протиправними, так як індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних свят та інші виплати, повинні враховуватися для обчислення розміру пенсії, оскільки на них нараховувалися страхові внески. Таким чином, позивачка просить суд зобов’язати УПФ України у Ренійському районі здійснити перерахунок її пенсії як державному службовцю з дати її призначення з урахуванням середньомісячної суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних свят та інших виплат за 24 календарних місяця.
Представник відповідача - Управління Пенсійного Фонду України в Ренійському районі Одеської області – вимоги позивачки не визнала, надала суду свої заперечення, у задоволенні позовних вимог позивачки просила відмовити, зазначивши, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», вказані матеріальні допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація не входять до складу заробітної плати державного службовця та є окремими разовими виплатами. Тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії. Факт утримання із суми інших доплат страхових внесків або збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця, оскільки здійснюючи обчислення пенсії управління Пенсійного фонду України керується ст. 33 та ст. 37 Закону України «Про державну службу», а саме з урахуванням вищезгаданих складових заробітної плати державного службовця, відповідно до яких такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, премії до державних, професійних свят, ювілейних дат, не передбачені як складові заробітної плати державного службовця. Таким чином, представник відповідача вважає, що підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 немає.
В ході розгляду справи судом були досліджені: копія листа УПФУ у Ренійському районі № 1059/03 про відмову у перерахунку пенсії від 08.08.2016р.; копія довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 01.08.2016р. № 1020/04; копія трудової книжки ОСОБА_1
Вивчивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та проаналізувавши положення чинного законодавства, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивачки виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачці ОСОБА_1 з 17.07.2009 р. призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням 37 років 06 місяців та 26 днів страхового стажу у розмірі 2395 грн. 52 коп. Розмір пенсії обчислено в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати. При призначені позивачу пенсії у 2009 р. в розрахунок пенсії не включені інші виплати, на які нараховувалися страхові внески на загально – обов’язкове державне страхування, а саме: індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних свят та інших виплат. При зверненні позивачки до Управління пенсійного фонду у Ренійському районі для перерахунку пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати №1020/04 від 01.08.2016 р., листом від 08.08.2016р. їй було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки ці виплати не є складовою заробітної плати, відповідно до ст.. 33 ЗУ «Про державну службу», тому не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.
Суд вважає, що дії Управління пенсійного фонду України у Ренійському районі Одеської області щодо невключення у перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» суми інших виплат є протиправними, так як для призначення пенсії за спеціальними законами, крім виплат передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р., враховуються інші виплати, що передбачені новою формою довідки про складові заробітної плати, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 14.02.2011 р., яка саме була надана позивачкою із заявою про перерахунок пенсії. Так, згідно Постанови Правління пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 р., затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка передбачає зазначення в ній відомостей про інші виплати, зокрема матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально - побутових питань, грошових винагород, що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», та з яких фактично сплачені страхові внески.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (що діяв на момент звернення та призначенням пенсії) пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовий відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Ч. 1 ст. 1 Закону України від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань та інші виплати входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-ХІІ) від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Так, позивачем для розрахунку пенсії була надана до Управління пенсійного фонду України у Ренійському районі Одеської області довідка про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці перед виходом на пенсію, згідно Закону України «Про державну службу», за період з 01.07.2007 р. до 30.06.2009 р., однак, пенсія була їй призначена без врахування сум індексації, матеріальної допомоги та інших виплат, тоді як на усі ці суми нараховувалися страхові внески.
Таким чином, суд вважає, що має достатньо правових підстав для визнання протиправною відмови Управління Пенсійного Фонду України в Ренійському районі Одеської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1, у зв’язку із чим задовольняє позовні вимоги.
Щодо порушення строку звернення до суду, суд зазначає, що загальний термін звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється ч. 2 ст. 99 КАС України, а саме: шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи вбачається, що позивач дізналась про порушення своїх прав 08.08.2016р. - отримавши лист Управління пенсійного фонду про відмову у перерахунку пенсії, а позивач подала позовну заяву до суду 11.08.2016р. Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивачем не порушено строк звернення до адміністративного суду з даним позовом, так як шестимісячний строк закінчиться 08.08.2017 р.
Крім того, норма ч. 2 ст. 87 ЗУ № 1788 XII від 05.11.1991 р. «Про пенсійне забезпечення» передбачає, що суми (підвищеної) пенсій, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь – яким строком.
Відповідно до ст.. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 21, 46, 55, 64 Конституції України ст. ст. 6, 11, 14, 18, 86, 94, 99, 104, 122, 186 КАС України, ст.. 33, 37 Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ч. 2 ст. 87 ЗУ № 1788 XII від 05.11.1991 р. «Про пенсійне забезпечення», -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Ренійському районі Одеської області щодо неврахування для обчислення пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних свят та інших виплат.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Ренійському районі Одеської області здійснити позивачу ОСОБА_1 перерахунок пенсії, як державному службовцю, з дати її призначення - 17.07.2009 р., і з урахуванням середньомісячної суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних свят та інших виплат за 24 календарних місяця.
Присудити на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 551 грн. 20 коп. із державного бюджету України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя К.В. Сорокін