У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/2088/17
Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук О.К.
Суддя-доповідач: Боровицький О. А.
06 грудня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Боровицького О. А.
суддів: Курка О. П. Совгири Д. І. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій незаконними, скасування рішень, стягнення грошового забезпечення,
В С Т А Н О В И В :
в липні 2017 позивач - ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій незаконними, скасування рішень, стягнення грошового забезпечення.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.09.2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на її думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Сторони в судове засідання не з`явилися, хоча про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами адміністративної справи. Разом з тим, до початку судового розгляду справи, позивач надала суду заяву про розгляд справи без її участі.
Згідно з ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у матеріалах справи письмовими доказами, надавши їм оцінку, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, відповідно до наказу першого заступника Міністра оборони України (по особовому складу) №49 від 24.03.2015 року молодший лейтенант ОСОБА_2 (позивач) призначена на посаду офіцера юридичної групи 11 окремої бригади армійської авіації Сухопутних військ Збройних Сил України, ВОС-8503003.
Наказом командира військової частини польова пошта НОМЕР_2 (по стройовій частині) №93 від 30.03.2015 року молодший лейтенант юстиції ОСОБА_2 (позивач), призвана відповідно до Закону України від 15.01.2015 року №113-УІІІ "Про затвердження Указу Президента України "Про часткову мобілізацію", після закінчення військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, для подальшого проходження військової служби та призначена наказом Першого заступника Міністра оборони України від 24.03.2015 року №49 на посаду офіцера юридичної групи, ВОС-8503003, з 30.03.2015 року зарахована до списків особового складу частини на всі види забезпечення.
Наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) № 93 від 15.12.2015 року прізвище позивача ОСОБА_3 змінене на Васютенко.
08.02.2016 року відповідно до статей 19, 23 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" між позивачем та Міністерством оборони України в особі тимчасово виконуючого обов`язки командувача Сухопутних військ Збройних Сил України укладений контракт про проходження військової служби у Збройних силах України строком до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію.
Наказом командира військової частини польова пошта НОМЕР_2 (по стройовій частині) №37 від 19.02.2016 року лейтенант юстиції ОСОБА_1 , офіцер юридичної групи, ВОС -85030003, переведена на військову службу за контрактом.
08.08.2016 року помічник командира військової частини - польова пошта НОМЕР_2 - начальник юридичної групи старший лейтенант юстиції ОСОБА_4 за нетактовну поведінку оголосив позивачу усну "догану", що підтверджується відповідним записом у службовій картці.
12.08.2016 року помічник командира військової частини - польова пошта НОМЕР_2 з правової роботи - начальник юридичної групи старший лейтенант юстиції ОСОБА_4 подав рапорт командиру військової частини - польова пошта НОМЕР_2 щодо переведення старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_1 на іншу посаду, не пов`язану з правозастосовною діяльністю, у зв`язку з тим, що остання зарекомендувала себе недисциплінованим військовослужбовцем та такою, яка не може працювати в колективі, поставлені завдання виконує невчасно, потребує контролю, до своєї поведінки ставиться некритично, на зауваження реагує болісно, має низьку виконавчу дисципліну та низький професійний рівень.
Зазначений командир військової частини - польова пошта НОМЕР_2 передав на розгляд атестаційної комісії (резолюція від 13.08.2016 року).
Розглянувши рапорт помічника командира військової начальника юридичної групи старшого лейтенанта юстиції Алябова Є.О та пояснення позивача, враховуючи існуюче дисциплінарне стягнення у вигляді догани, атестаційна комісія прийняла рішення рекомендувати командиру військової частини притягнути позивача до дисциплінарної відповідальності та оголосити дисциплінарне стягнення у вигляді "попередження про неповну службову відповідність" (протокол №9 засідання атестаційної комісії 11 окремої бригади армійської авіації від 08.09.2016 року).
08.09.2016 року командир військової частини - польова пошта НОМЕР_2 прийняв рішення про притягнення позивача за порушення військової дисципліни до дисциплінарної відповідальності у вигляді "попередження про неповну службову відповідність" в усній формі. Зазначене стягнення занесене до службової картки позивача.
У зв`язку з накладенням дисциплінарного стягнення позивач включена до списку військовослужбовців військової частини польова пошта НОМЕР_2 , яким надбавка за виконання особливо важливих завдань, премія не встановлюється, а щомісячна додаткова грошова винагорода виплачується у зменшеному розмірі (додаток №2 до наказу В4067 №918 від 11.10.2016 року "Про преміювання, виплату надбавки за виконання особливо важливих завдань, щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних сил України за вересень 2016 року").
Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними позивач звернулась до суду з адміністративним позовом.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", Закону України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України", Закону України "Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України", Інструкції про порядок проведення службового розслідування у Збройних силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 15.03.2004 року № 82, прийшов до висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Спірні правовідносини регулюють Закон України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 року №2233-XII (далі - Закон №2233-XII), Закон України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України" від 24.03.1999 року №548-XIV (далі - Статут внутрішньої служби Збройних Сил України), Закон України "Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України" від 24.03.1999 № 551-XIV (далі - Дисциплінарний статут Збройних Сил України) і Інструкція про порядок проведення службового розслідування у Збройних силах України, затверджена наказом Міністра оборони України від 15.03.2004 № 82 (далі - Інструкція №82).
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону №2233-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Частинами 2, 3, 4 статті 2 Закону №2233-XII передбачено, що проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом. Порядок проходження військової служби, права та обов`язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами. Загальні права та обов`язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов`язки основних посадових осіб полку і його підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах визначаються Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України.
Законом України "Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України" від 24.03.1999 року № 551-XIV затверджено відповідний статут (далі - Статут № 551-XIV).
Відповідно до преамбули вказаного статуту, Він визначає сутність військової дисципліни, обов`язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг. Усі військовослужбовці Збройних Сил України незалежно від своїх військових звань, службового становища та заслуг повинні неухильно керуватися вимогами цього Статуту. Положення Статуту поширюються на громадян, звільнених з військової служби у відставку або у запас з правом носіння військової форми одягу, під час носіння ними військової форми одягу. Дія Дисциплінарного статуту Збройних Сил України поширюється на Державну прикордонну службу України, Службу безпеки України, Національну гвардію України та інші військові формування, створені відповідно до законів України, Державну спеціальну службу транспорту, Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України.
Згідно ст. 1 Статуту № 551-XIV військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.
Статтею 4 Статуту № 551-XIV встановлено, що військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; бути пильним, зберігати державну та військову таємницю; додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
В силу статті 11 Статуту № 551-XIVнеобхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов`язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини; бути пильним, суворо зберігати державну таємницю; вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.
Тобто, вимоги даних Статутів, встановлюють певний рівень поведінки військовослужбовців Збройних Сил України, якому кожен на кого розповсюджує свою дію вказаний Статут повинен відповідати з метою підтримки відповідної репутації збройних сил.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, фактичною підставою для притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді "попередження про неповну службову відповідність" слугувало порушення нею військової дисципліни, зокрема недотримання службової етики та нетактовна поведінка під час співбесіди з безпосереднім командиром в присутності інших службовців військової частини.
Відповідно до статті 45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов`язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов`язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.
Таким чином, Дисциплінарним статутом Збройних Сил України на командира покладена відповідальність за стан військової дисципліни у військовій частині - польова пошта НОМЕР_2 , та обов`язок щодо вжиття заходів реагування та притягнення до дисциплінарної відповідальності за її порушення.
Відповідно ст. 49 Статуту № 551-XIV, військовослужбовці повинні постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов`язані завжди пам`ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.
Згідно з ст. 68 Статуту № 551-XIV, на молодших та старших офіцерів можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) попередження про неповну службову відповідність; д) пониження в посаді; е) пониження військового звання на один ступінь; є) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю; ж) позбавлення військового звання.
Аналізуючи наведене, судова колегія апеляційної інстанції звертає увагу на той факт, що при визначенні виду дисциплінарного стягнення обов`язково мають враховуватися тяжкість проступку, обставини, за яких його скоєно, заподіяна шкода, попередня поведінка особи та визнання нею своєї вини, її ставлення до виконання службових обов`язків, рівень кваліфікації тощо.
За змістом статей 83 та 84 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення. Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.
Так, порядок призначення і проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Збройних Сил України, які допустили правопорушення (порушення військової дисципліни та громадського порядку) визначає Інструкція про порядок проведення службового розслідування у Збройних силах України, затверджена наказом Міністра оборони України від 15.03.2004 № 82 (далі Інструкція №82).
Відповідно до пункту 1.2. Інструкції №82 службове розслідування проводиться у разі: невиконання або неналежного виконання військовослужбовцем службових обов`язків, що загрожувало життю і здоров`ю особового складу, цивільного населення або заподіяло матеріальну чи моральну шкоду; невиконання або недбалого ставлення до виконання вимог наказів та інших керівних документів, що могло негативно вплинути чи вплинуло на стан боєздатності, бойової готовності підрозділу чи військової частини; неправомірного застосування військовослужбовцем фізичної сили, зброї або інших засобів ураження до інших військовослужбовців чи цивільного населення; порушення правил несення вартової (вахтової) або внутрішньої служби, що могло спричинити тяжкі наслідки; недозволеного розголошення змісту або втрати службових документів. Службове розслідування може проводитися і в інших випадках з метою уточнення причин та умов, що сприяли правопорушенню, та встановлення ступеня вини посадових осіб.
Отже, відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та Інструкції №82 службове розслідування може проводитися з метою уточнення причин та умов, що сприяли правопорушенню, та встановлення ступеня вини посадових осіб лише у випадках, передбачених пунктом 1.2. Інструкції №82.
Разом з тим, колегія суддів погоджується з твердженнями суду першої інстанції, що ні Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, ні Інструкцією №82 не передбачено обов`язкове проведення службового розслідування у випадку порушення військової дисципліни у вигляді нетактовної поведінки та нецензурної лайки в бік командира в присутності інших осіб.
Слід звернути увагу на те, що при обранні виду дисциплінарного стягнення за порушення ОСОБА_1 військової дисципліни, атестаційна комісія та командир військової частини враховували: обставини вчинення правопорушення, попередню поведінку військовослужбовця та рівень знань про порядок служби.
Крім того, позивачем не заперечується факт порушення військової дисципліни та обставини, за яких відбулось правопорушення.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо правомірності рішення про оголошення старшому лейтенанту юстиції ОСОБА_1 "попередження про неповну службову відповідність" усно прийнятого командиром військової частини - польова пошта НОМЕР_2 .
Згідно з пунктом 7 Порядку військовослужбовцю у розрахунковому місяці премія не встановлюється у разі: накладення на військовослужбовця більше трьох дисциплінарних стягнень; накладення на військовослужбовця дисциплінарних стягнень "попередження про неповну службову відповідність", "пониження у військовому званні", "пониження в посаді".
Таким чином, наказ командира військової частини польова пошта НОМЕР_2 в частині не встановлення старшому лейтенанту юстиції ОСОБА_1 премії, щомісячної додаткової грошової винагороди та надбавки за вересень 2016 року у зв`язку з накладенням дисциплінарного стягнення, прийняте командиром військової частини - польова пошта НОМЕР_2 правомірно та в межах чинного законодавства.
З урахуванням вищевикладених норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини сторін, та встановлених обставин даної справи, колегія суддів дійшла висновку про необґрунтованість заявлених позивачем вимог, які правомірно залишені судом першої інстанції без задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для задоволення вимог апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Головуючий Боровицький О. А. Судді Курко О. П. Совгира Д. І.