Справа
№ 724/1127/17
Провадження№ 2/724/663/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2017 року
Хотинський районний суду Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Єфтеньєва О.Г.
при секретарі: Корпан М.В.
за участі сторін:
представника позивача ОСОБА_1
представників відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хотин цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до територіальної громади с. Грозинці в особі Грозинецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області, Головного управління Держеокадастру у Чернівецькій області, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання протиправними та скасування рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та скасування в Державному земельному кадастрі запису про державну реєстрацію земельної ділянки, -
В С Т А Н О В И В:
17.07.2017 року позивач ОСОБА_4 звернулась до Хотинського районного суду Чернівецької області з позовною заявою до територіальної громади с. Грозинці в особі Грозинецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області, відділу Держеокадастру у Хотинському районі, треті особи: ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання протиправними та скасування рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та скасування в Державному земельному кадастрі запису про державну реєстрацію земельної ділянки.
07.08.2017 року представник позивача ОСОБА_1 надав нову редакцію позовної заяви ОСОБА_4 до територіальної громади с. Грозинці в особі Грозинецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області, відділу Держеокадастру у Хотинському районі, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання протиправними та скасування рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та скасування в Державному земельному кадастрі запису про державну реєстрацію земельної ділянки.
Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 19.10.2017 року замінено первісного відповідача відділ Держеокадастру у Хотинському районі на належного відповідача - Головного управління Держеокадастру у Чернівецькій області.
В обґрунтування позову представник позивача ОСОБА_1 посилається на те, що 26 липня 2011 року рішенням Грозинецької сільської ради №52/05-2011 «Про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки» гр. ОСОБА_4 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,20га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в урочищі «Березова» с. Грозинці із земель запасу сільської ради. В подальшому рішенням Грозинецької сільської ради №63/06-2011 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» гр. ОСОБА_4 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,291 га для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться в урочищі «Березова» с. Грозинці та надано у власність вказану земельну ділянку.
Вказує, що Відповідно до вказаних рішень ОСОБА_8 було замовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (копія додається). В подальшому станом на 23.04.2015 року відділ Держземагенства у Хотинському районі Чернівецької області погодив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та вважав за можливе відвести земельну ділянку у власність.
Також вказує, що станом на 28.12.2015 року державним кадастровим реєстратором відділу Держгеокадастру у Хотинському районі було прийнято рішення № РВ -7300094312015 про відмову у внесені відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру. Згідно даного рішення ОСОБА_4 відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з таких підстав - знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Зазначає, що в жовтні 2016 року ОСОБА_4 звернулась із заявою до Грозинецької сільської ради з метою встановлення причин, які слугували підставою для відмови у реєстрації земельної ділянки. В результаті розгляду її заяви працівниками сільської ради було складено акт від 19.10.2016 року, з якого встановлено наступне - в 2014 році Грозинецькою сільською радою прийнято рішення №241/23-2014 від 04.11.2014 року, яким надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку розміром 0,35 га ОСОБА_7 та 0,35 га ОСОБА_6, які знаходяться по АДРЕСА_1 і являються суміжними з земельною ділянкою ОСОБА_4 однак при розробці проекту землеустрою була допущена помилка, яка привела до накладки земельної ділянки виділеної ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на земельну ділянку раніше виданої ОСОБА_4
Посилається на те, що станом на 01.11.2016 року у відділ Держгеокадастру у Хотинському районі було надано адвокатський запит у відповідь на який було отримано копію рішення № РВ -7300094312015 про відмову у внесені відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру та копії документів з технічної документації на земельну ділянку, яка належить ОСОБА_7 в тому числі копію рішення Грозинецької сільської ради від 19 березня 2015 року №279/27-2015 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність». Згідно п. 1 вказаного рішення затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_6 та ОСОБА_7
Крім цього вказує, що рішення Грозинецької сільської ради від 19 березня 2015 року №279/27-2015 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність» в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_7 та гр. ОСОБА_6 протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Грозинецька сільська рада, не маючи заяви ОСОБА_4 про добровільну відмову від права власності на земельну ділянку, або інших законних підстав фактично припинила право власності останнього передавши земельну ділянку іншим особам, тобто допустила порушення прав позивача, як власника земельної ділянки.
На підставі вищевикладеного просить: визнати незаконним та скасувати рішення Грозинецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області від 19 березня 2015 року №279/27-2015 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність» в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_7 та гр. ОСОБА_6; скасувати в Державному земельному кадастрі записи про державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровим номером НОМЕР_1 та НОМЕР_2 та стягнути судові витрати.
Позивач ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилась, але її представник ОСОБА_1 в судовому засіданні посилаючись на доводи вказані в позовній заяві позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідачів ОСОБА_6 та ОСОБА_7 - ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, посилаючись на доводи вказані у запереченні просив відмовити у задоволенні позову.
Представник відповідача Грозинецької сільської ради - Гавриш В.І. в судовому засіданні позовні вимоги визнав, просив ухвалити рішення на розсуд суду. Підтвердив, що позивач сплачує податок на землю за вказану земельну ділянку та не заперечив використання ОСОБА_4 земельної ділянки за цільовим призначенням починаючи з 2011 року.
Представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, причини своєї неявку суду не повідомив.
Заслухавши пояснення представника позивачки та представників відповідачів, вивчивши та дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_4 підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно п.10 ч.2 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого немайнового або майнового права та інтересу, шляхом визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права та інтереси.
Судом встановлено, що рішенням V сесії VІ скликання Грозинецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області № 52/05-2011 від 26.07.2011 року «Про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки», ОСОБА_4 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,20га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в урочищі «Березова» с. Грозинці із земель запасу сільської ради.
Згідно рішення VІ сесії VІ скликання Грозинецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області № 63/06-2011 від 15.11.2011 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», ОСОБА_4 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,2091 га для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться в урочищі «Березова» с. Грозинці. Земельну ділянку площею 0,2091 га надано у власність ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства в урочищі «Березова» с. Грозинці. Контроль за виконанням даного рішення покладено на інженера-землевпорядника сільської ради Баран В.І.
В силу п. «в» ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування.
Відповідно рішення ХХІІІ сесії VІ скликання Грозинецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області № 241/23-2014 від 04.11.2014 року надано дозвіл на розробку та виготовлення проекту землеустрою на земельні ділянки: ОСОБА_7 - 0,35 га в АДРЕСА_1 в урочищі «Березова» для ведення особистого селянського господарства; ОСОБА_6 - 0,35 га в АДРЕСА_1 в урочищі «Березова» для ведення особистого селянського господарства.
Рішенням ХХVІІ сесії VІ скликання Грозинецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області № 279/27-2015 від 19.03.2015 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність: ОСОБА_7 - 0,3500 га в АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером НОМЕР_1; ОСОБА_6 - 0,35 га в АДРЕСА_1 для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером НОМЕР_2.
Згідно рішення № РВ -7300094312015 про відмову у внесені відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 28.12.2015 року, ОСОБА_4 відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з таких підстав - знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини. Перетин ділянок з ділянкою НОМЕР_1 площа співпадає на 1,7488%. Перетин ділянок з ділянкою НОМЕР_2, площа співпадає на 97,303%.
Як встановлено актом від 19.10.2016 року, затвердженого головою Грозинецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області - в 2014 році Грозинецькою сільською радою прийнято рішення №241/23 - 2014 від 04.11.2014 року яким надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку розміром 0,35 га ОСОБА_7, яка знаходяться по АДРЕСА_1 і являється суміжною з земельною ділянкою ОСОБА_4 Однак при розробці проекту землеустрою була допущена помилка, яка привела до накладки земельної ділянки виділеної ОСОБА_7 на земельну ділянку раніше виділену ОСОБА_4
Частина 2 ст. 6 Конституції України встановлює, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно п.«б» ч.1 ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 статті 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Відповідно до абзацу 3 статті 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципі законності.
Відповідно до п. «б» ч. 2 ст. 198 Земельного кодексу України кадастрова зйомка включає погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами.
Згідно п. 2.8 Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженою наказом Держкомзему від 18.05.2010 року № 376, технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання, який включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.
Відповідно до п. 3.12 Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженою наказом Держкомзему від 18.05.2010 року № 376, закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем у присутності власника (користувача) земельної ділянки, власників (користувачів) суміжних земельних ділянок або уповноваженою ним (ними) особою.
Повідомлення власників (користувачів) суміжних земельних ділянок про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем завчасно, не пізніше ніж за п'ять робочих днів до початку робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом, кур'єрською поштою, телеграмою чи за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення.
Власники (користувачі) суміжних земельних ділянок, місце проживання або місцезнаходження яких невідоме, повідомляються про час проведення робіт із закріплення межовими знаками поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) через оголошення у пресі за місцезнаходженням земельної ділянки.
Закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) може здійснюватися за відсутності власників (користувачів) суміжних земельних ділянок у випадку їх нез'явлення якщо вони були належним чином повідомлені про час проведення вищезазначених робіт, про що зазначається у акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання.
Як встановлено судом та вбачається із акту приймання-передачі межових знаків на зберігання від 25.12.2014 року ОСОБА_7 та акту приймання-передачі межових знаків на зберігання від 29.12.2014 року ОСОБА_6, відповідачі по справі не вказали проектній організації яка виготовляла технічну документацію про наявність власників/користувачів суміжних ділянок володіючи інформацією про наявність рішень Грозинецької сільської ради №63/06-2011 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» та від 26 липня 2011 року рішенням Грозинецької сільської ради №52/05-2011 «Про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки» погодили акти приймання - передачі межових знаків на зберігання без погодження позивача ОСОБА_4
Згідно положень п. «г» ч. 1 ст. 91 Земельного кодексу України, Власники земельних ділянок зобов'язані не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів.
Відповідно до п. «г» ч. 1 ст. 96 ЗК України, землекористувачі зобов'язані не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів.
Із положень ст. 152 Земельного кодексу України випливає, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до приписів частини п'ятої статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Частиною п'ятою статті 60 цього Закону визначено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
Отже, правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності належать органу місцевого самоврядування, яким у спірних правовідносинах є Грозинецька сільська рада.
При цьому статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Територіальна громада с. Грозинці як власник спірного об'єкта нерухомості делегує Грозинецькій сільській раді повноваження щодо здійснення права власності від її (громади) імені, в її інтересах, виключно у спосіб та у межах повноважень, передбачених законом.
Тобто воля територіальної громади як власника може виражатися лише в таких діях органу місцевого самоврядування, які відповідають вимогам законодавства та інтересам територіальної громади. (Постанова Верховного Суду України № 6-2161цс16 від 02.11.2016 року).
Рішення Грозинецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області від 19 березня 2015 року №279/27-2015 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність» в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_7 та гр. ОСОБА_6 не відповідає таким вимогам.
За змістом статей 92, 95 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Згідно до частини третьої статті 116 ЗК України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Згідно до вимог частини першої статті 155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позов ОСОБА_4 про визнання протиправними та скасування рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та скасування в Державному земельному кадастрі запису про державну реєстрацію земельної ділянки, слід задовольнити.
Згідно ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Таким чином суд вважає, що судовий збір необхідно покласти порівно на відповідачів.
Керуючись ст.ст. 6, 19 Конституції України, п.10 ч.2 ст. 16 ЦК України, ст.ст. 12, 81, 91, 92, 95, 96, 116, 152, 155, 198 ЗК України, ст.ст. 3, 10, 11, 58, 60, 64, 88, 209, 212-215, 218, 294 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_4 - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Грозинецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області від 19 березня 2015 року №279/27-2015 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність» в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_7 та гр. ОСОБА_6.
Скасувати в Державному земельному кадастрі записи про державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровим номером НОМЕР_1 та НОМЕР_2.
Стягнути з Грозинецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області, Головного управління Держеокадастру у Чернівецькій області, ОСОБА_6, ОСОБА_7 на користь ОСОБА_4 судовий збір у розмірі по 320 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернівецької області через Хотинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня його проголошення, а особами які не були в судовому засіданні в цей же термін і в цьому ж порядку з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ : О. Г. Єфтеньєв