|
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 |
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 грудня 2017 року 17:40 № 826/4978/16
|
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу |
|
за позовом |
Міністерства юстиції України |
|
до |
Політичної партії «Соціальна партія України» |
|
про |
анулювання реєстраційного свідоцтва, |
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить анулювати реєстраційне свідоцтво Політичної партії «Соціальна партія України» від 26.03.2015 № 295-п.п.
В той же час, судом встановлено, що позивачем допущено описку у прохальній частині позовної заяви та помилково зазначено вказане свідоцтво за № 296-п.п., оскільки, як вбачається з наданої позивачем до матеріалів справи копії такого свідоцтва та витягу з єдиного реєстру громадських формувань, Політичній партії «Соціальна партія України» видано свідоцтво за № 295-п.п.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Не зважаючи на належне повідомлення про час та місце розгляду справи відповідач явку своїх представників у судове засідання 11.12.2017 не забезпечив, з урахуванням чого адміністративна справа відповідно до ч.ч. 4, 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) розглядається у порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
26.03.2015 Державною реєстраційною службою України зареєстровано Політичну партію «Соціальна партія України» та видано свідоцтво про її реєстрацію № 295-п.п. (наказ від 26.03.2015 № 281).
Згідно з пп. 8315 п. 4 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228, Мін’юст відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, вживає визначених законом заходів у разі порушення політичними партіями Конституції та законів України, звертається до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії або про заборону політичної партії; звертається до суду із заявою про анулювання реєстраційного свідоцтва постійно діючого третейського суду у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 6 ст. 11 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія протягом шести місяців з дня реєстрації забезпечує утворення та реєстрацію в порядку, встановленому цим Законом, своїх обласних організацій у більшості областей України, містах Києві, Севастополі та в Автономній Республіці Крим.
Відповідно до абз. 3 п. 1.2 рішення Конституційного Суду України від 16.10.2007 № 9-рп/2007 у справі № 1-3/2007, положення ч. 6 ст. 11 Закону України «Про політичні партії в Україні», згідно з яким політична партія забезпечує утворення та реєстрацію в порядку, встановленому Законом, своїх обласних організацій у більшості областей України, містах Києві, Севастополі, Автономній Республіці Крим, слід розуміти як обов’язок політичної партії утворити та зареєструвати обласні і прирівняні до них партійні організації не менш як у чотирнадцяти з двадцяти семи адміністративно-територіальних одиниць України, перелічених у частині другій статті 133 Конституції України.
Статтею 1512 Конституції України встановлено, що рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов’язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України «Про політичні партії в Україні» у разі невиконання політичною партією вимоги частини сьомої статті 11 цього Закону, виявлення протягом трьох років з дня реєстрації політичної партії недостовірних відомостей у поданих на реєстрацію документах, невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються.
За змістом ч. 3 ст. 19 КАС України адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
З системного аналізу ч. 6 ст. 11, ч. 1 ст. 24 Закону України «Про політичні партії в Україні» в контексті ч. 3 ст. 19 КАС України видно, що Мін’юст, відповідно до покладених на нього завдань, має звернутись до окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, з позовом про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії у разі незабезпечення нею утворення та реєстрацію своїх обласних, міських, районних організацій у більшості областей України, містах Києві, Севастополі та в Автономній Республіці Крим протягом шести місяців з дня реєстрації.
Як встановлено судом, Політичною партією «Соціальна партія України» протягом шести місяців з дня її реєстрації не виконано вимоги ч. 6 ст. 11 Закону України «Про політичні партії в Україні» - не утворено та не зареєстровано обласні і прирівняні до них партійні організації у чотирнадцяти з двадцяти семи адміністративно-територіальних одиниць України, у зв’язку з чим суд приходить до висновку про наявність підстав, передбачених ч. 1 ст. 24 Закону України «Про політичні партії в Україні», для анулювання її реєстраційного свідоцтва.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат заявника - суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, —
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Міністерства юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, 13, код ЄДРПОУ: 00015622) задовольнити повністю.
2. Анулювати реєстраційне свідоцтво Політичної партії «Соціальна партія України» від 26.03.2015 № 295-п.п.
Постанова відповідно до ч.ч. 1, 3, 4 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України або прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя К.С. Пащенко