ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_____________________________________________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: [email protected]
Справа № 817/1819/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"06" червня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Мацького Є.М.
суддів: Шевчук С.М.
ОСОБА_1,
за участю секретаря судового засідання Єфремової О.С.,
представника апелянта ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції апеляційну скаргу Регіональної філії "Львівська залізниця" ПАТ"Укрзалізниця" на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "19" лютого 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_4 акціонерного товариства "Українська залізниця" від імені якого діє Регіональна філія "Львівська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" до Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій ,
суддя в 1-й інстанції - Комшелюк Т.О.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Рівне,
дата складання повного тексту рішення - 19.02.2018р
ВСТАНОВИВ
21.11.2017 р ОСОБА_4 акціонерне товариство "Українська залізниця" від імені якого діє Регіональна філія "Львівська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" подало до Рівненського окружного адміністративного суду адміністративний позов, просив зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Рівненській області видати витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з застосуванням коефіцієнту функціональне використання земельної ділянки (Кф) 1,0.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від "19" лютого 2018 року відмовлено в задоволенні адміністративного позову.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням вимог матеріального та процесуального законодавства, Регіональна філія "Львівська залізниця" ПАТ"Укрзалізниця" звернулась з апеляційною скаргою, просить суд скасувати рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "19" лютого 2018 року і прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що згідно пункту 5 Розділу ІІ Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) встановлюється на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010р №548, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.11.2010р за №1011/18306, для земель із цільовим призначенням для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту Код КВЦПЗ 12.01, застосовується Кф із значенням 1,0. Крім того, пунктом 4 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про державний земельний кадастр" встановлено, що відомості про земельні ділянки, зареєстровані в Державному земельному кадастрі до набрання чинності цим Законом, підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення.
В відзиві на апеляційну скаргу відповідач зазначає, що у відомостях Державного земельного кадастру України щодо спірної земельної ділянки відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель, визначений відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010р №548. Разом з тим, вказав, що відповідно пункту 2 примітки до додатку 1 Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016р №489, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.12.2016р за №1647/29777, для земельних ділянок, щодо яких у відомостях Державного земельного кадастру України відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель, визначеного у відповідності до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України з земельних ресурсів від 23.07.2010р №548, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), застосовується з значенням 2,0. Отже, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), із зазначенням 1,0 може бути застосований лише після встановлення для спірної земельної ділянки коду Класифікації видів цільового призначення земель на підставі заяви позивача.
Колегія суддів, заслухавши доповідь головуючого судді по справі, перевіривши правильність висновків суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.
Колегією суддів встановлено, що відповідно до копії Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №251788 від 15.06.2007р, позивач є постійним користувачем земельної ділянки площею 0,7886га, кадастровий №5622610100:00:005:0078, яка розташована в межах міста Здолбунів, на території Здолбунівської міської ради Рівненської області.
Згідно копії витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку сформованого 07.02.2017р, судом встановлено, що посадовою особою зазначений коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки (Кф) у розмірі 2,0.
Так як позивачу були не зрозумілі підстави зазначення у витягу коефіцієнту 2,0, він звернувся до відповідача за роз'ясненням, на який отримав відповідь від 22.05.2017р №28-17-0.2-4153/2-17 "Про приведення у відповідність кодів цільового призначення".
Змістом отриманої відповіді є рекомендація звернутися до Державного кадастрового реєстратора, через ЦНАП, із заявою про внесення змін до відомостей про земельну ділянку за формою згідно з додатком 12 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012р №105, до якої також додати електронний документ із визначеним цільовим призначенням земельної ділянки.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України (в редакції на дату спірних правовідносин) платниками земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності є власники земельних ділянок та відповідно землекористувачі.
Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (підпункт 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України).
Згідно статті 13 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 №1378-IV (надалі - Закон №1378-IV) нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності тощо.
Згідно статті 18 Закону №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель який видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів (стаття 20 Закону №1378-IV).
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016р №489, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.12.2016р за №1647/29777, затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (надалі по тексту постанови іменовано - Порядок №489).
За результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (пункт 1 розділу ІІІ Порядку №489).
Нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою зазначеною в цьому пункті до складу якої серед ряду інших показників входить такий показник, як: Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (пункт 3 та 5 розділу ІІ Порядку №489).
Коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), встановлюється на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010р №548, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.11.2010р за №1011/18306.
Відповідно до пункту 2 примітки до додатку 1 Порядку нормативно грошової оцінки земель населених пунктів зазначено, що у разі, якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), застосовується із значенням 2,0.
Пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державний земельний кадастр" передбачено, у разі якщо земельні ділянки, обмеження (обтяження) у їх використанні зареєстровані до набрання чинності цим Законом, у Державному реєстрі земель, відомості про такі земельні ділянки, обмеження (обтяження) підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення.
Зміни до даних про зареєстровані земельні ділянки вносяться до державного земельного кадастру в разі: внесення змін до відомостей про земельну ділянку; внесення нових (додаткових) відомостей про земельну ділянку, а також виправлення помилок у відомостях Державного земельного кадастру (пункт 117, 118, 138 вимог Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012р №1051).
Документація із землеустрою та оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, подається органу, що здійснює внесення таких відомостей, також у формі електронного документа. Вимоги до змісту, структури і технічних характеристик електронного документа визначаються Порядком ведення Державного земельного кадастру. Електронний документ подається Державному кадастровому реєстратору, який здійснює внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, разом із документацією, яка є підставою для такого внесення, у паперовому вигляді. Перевірка відповідності наданого електронного документа наявним даним Державного земельного кадастру та встановленим вимогам до змісту, структури і технічних характеристик щодо розроблення такого документа здійснюється Державним кадастровим реєстратором, уповноваженим здійснювати внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, протягом строку, встановленого статтею 21 цього Закону для їх внесення (стаття 23 Закону України "Про державний земельний кадастр").
Відповідно до роз'яснення Держгеокадастру, викладеного в листі від 03.02.2017р №22-28-0.21-1591/2-17 з метою забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення та врегулювання питання приведення у відповідність до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010р №548 (КВЦПЗ), інформації про цільове призначення земельних ділянок у випадку наявності у Державному земельному кадастрі застарілої інформації з Українського класифікатора цільового використання землі або відсутності про підрозділ коду КВЦПЗ рекомендовано наступне. При надходженні до Державного кадастрового реєстратора від власника чи користувача земельної ділянки заяви про внесення змін до відомостей про неї за формою згідно з додатком 12 до Порядку, електронного документа з визначеним цільовим призначенням земельної ділянки відповідно до КВЦПЗ.
Аналізуючи положення названих нормативний актів, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при визначенні нормативної грошової оцінки земель застосування коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки (Кф), із значенням 2,0 відбувається за тих умов, коли у відомостях Державного земельного кадастру відсутні дані про код цільового призначення земельної ділянки, визначеного у відповідності до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010р №548.
З державного акту на право постійного користування зазначеною земельною ділянкою серії ЯЯ №251788 від 15.06.2007р та інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, код Класифікації видів цільового призначення земель щодо земельної ділянки під кадастровим номером 5622610100:00:005:0078, яка розташована в межах міста Здолбунів, на території Здолбунівської міської ради Рівненської області відсутній.
ОСОБА_4 кадастрової карти також підтверджують факт відсутності коду Класифікації видів цільового призначення земель, визначений на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010р №548, як того вимагає пункт 5 Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів.
З огляду на відсутність у відомостях Державного земельного кадастру даних щодо коду Класифікації видів цільового призначення земель (Кф) щодо спірної земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні позивача (кадастровий номер якої 5622610100:00:005:0078) відповідачем у передбачений законодавством спосіб був виданий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку із застосуванням коефіцієнту функціонального використання Кф — 2,0, що відповідає вимогам частини 2 статті 19 Конституції України, статтями 18, 20 Закону №1378-IV, пунктом 3 та 5 розділу ІІ, пункту 2 примітки до додатку 1 Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів №489.
Аналізуючи положення пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державний земельний кадастр", колегія суддів приходить до висновку, що дані до Державного земельного кадастру були сформовані автоматизованому порядку. До набрання чинності Закону України "Про державний земельний кадастр" у відомостях Державного реєстру земель про дану земельну ділянку код класифікації видів цільового призначення був відсутній.
Зі змісту пунктів 117, 118, 138 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012р №1051, статтею 23 Закону України "Про державний земельний кадастр", Роз'яснення Держгеокадастру від 03.02.2017р №22-28-0.21-1591/2-17 слідує, внесення змін до відомостей про земельну ділянку щодо кодів цільового призначення можливе при надходженні до Державного кадастрового реєстратора від власника чи користувача земельної ділянки заяви про внесення змін до відомостей про неї за формою згідно з додатком 12 до Порядку, електронного документа з визначеним цільовим призначенням земельної ділянки відповідно до КВЦПЗ.
Однак, наведена заява про внесення змін до відомостей про земельні ділянки та електронний документ з визначеним цільовим призначенням земельної ділянки до Державного кадастрового реєстратора від власника чи користувача земельної ділянки не надходила.
На цій підставі, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач як суб’єкт владних повноважень позбавлений права самостійно визначати цільове призначення земельних ділянок у випадку відсутності у Державному земельному кадастрі коду класифікації видів цільового призначення відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010р №548.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що дії Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області, щодо застосування у витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки: площею 0,7886га, кадастровий №5622610100:00:005:0078, яка розташована в межах міста Здолбунів, на території Здолбунівської міської ради Рівненської області, коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки (Кф) у розмірі 2,0 є такими, що вчинені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством.
Згідно статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Керуючись статтями 308, 310, 315, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ
Апеляційну скаргу Регіональної філії "Львівська залізниця" ПАТ"Укрзалізниця" залишити без задоволення, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "19" лютого 2018 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: С.М. Шевчук
ОСОБА_1
Повне судове рішення складено "06" червня 2018 р.