ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/165/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дембіцького П.Д.,
за участю:
секретаря судового засідання: Остафійчук О.В.,
позивача: ОСОБА_1,
відповідача , представника відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3,
третя особа, представник третьої особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_6 сільська рада Хотинського району Чернівецької області про визнання протиправними та скасування рішень, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА _1 (далі - позивач) звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати Рішення Санковецької сільської ради (далі — відповідач) №68/13-17 від 14.08.2018 року “Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи” та №71/15/17 від 20.08.2017 року “Про схвалення проекту рішення сільської ради “Про добровільне об’єднання територіальних громад”.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішення Саньковецької сільської ради № 68/13-17 від 14.08.2017 року «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи» прийнято без фактичного з’ясування громадської думки про таке об’єднання, без додержання вимог Закону. ОСОБА_7 цього, рішення Саньковецької сільської ради № 71/15/17 від 20.08.2017 року «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад» прийнято без з’ясування громадської думки щодо проекту об’єднання, не доводилося до відома громадян села Санківці, без додержання вимог Закону.
Скликання позачергових сесій, їх проведення на яких були прийняті оскаржувані рішення, було здійснено з грубим порушенням Закону України «Про місцеве самоврядування», Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», без додержання встановлених строків, порядку їх скликання та проведення. ОСОБА_7 того не було враховано розвинуту інфраструктуру с. Клішківці, а також не було враховано те, що відбувалася процедура об’єднання територіальних громад с. Санківці та с. Клішківці.
Рішення Санковецької сільської ради № 68/13-17 від 14.08.2017 року «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи» та № 71/15/17 від 20.08.2017 року «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад» прийняті з порушенням закону, є не законними та підлягають скасуванню. Також зазначив про рішення, які були прийняті про об'єднання з об'єднаною територіальною громадою с. Клішківці.
Відповідач - Санковецька сільська ради надала відзив на позов, пояснення до відзиву, а також пояснення із визнанням позову де вказала, що на момент прийняття оскаржуваних рішень вже була розпочата процедура приєднання села Санківці до Клішківецької об’єднаної територіальної громади. Законом України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» не передбачено можливості прийняття інших пропозицій (від інших територіальних громад) при вже розпочатій процедурі об’єднання, приєднання до відповідної територіальної громади. Оскаржувані рішення приймались з порушенням Закону без врахування думки всіх мешканців села.
ОСОБА_7 того, відповідач зазначив, що підставою для скликання позачергової XIII сесії VII скликання Санковецької сільської ради від 14.08.2017 року на якій було прийнято оскаржуване рішення № 68/13-17 від 14.08.2017 року слугувало розпорядження сільського голови від 02.08.2017 року за №11-р.
Так, станом на 02.08.2017 року під час винесення розпорядження про скликання позачергової сесії, головою Санковецької сільської ради не було убезпечено вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться відповідно до Закону протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції, яка надійшла до Санковецької сільської ради лише 04.08.2017 року. Тобто вказане розпорядження було винесено під тиском ще за два дні до надходження пропозиції про об'єднання територіальних громад від ОСОБА_6 сільської ради, яке було прийнято 04.08.2017 року - вже після призначення сесії Санковецької сільської ради.
14 серпня 2017 року на засіданні ХІІІ сесії VII скликання було розглянуто питання «Про розгляд пропозиції щодо добровільного об’єднання територіальних громад», «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи».
За наслідками роботи сесії прийнято два рішення, зокрема: Рішення № 67/13-17 від 14.08.2017 року «Про розгляд пропозиції щодо добровільного об’єднання громад», Рішення № 68/13-17 від 14.08.2017 року «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи», яким затвердили рішення громадських слухань громадян села Санківці № 4 від 14.08.2017 року «Про добровільне об’єднання громад Санковецької територіальної громади та ОСОБА_6 територіальної громади».
ОСОБА_7 того, вказаним рішенням, сесія сільської ради прийняла рішення делегувати до складу робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об’єднання села Санківці Санковецької Сільської ради Хотинського району Чернівецької області в ОСОБА_6 територіальну громаду представників.
Оскаржуване Рішення № 68/13-17 від 14.08.2017 року «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи, яким затвердили рішення громадських слухань громадян села Санківці № 4 від 14.08.2017 року та рішення делегувати до складу робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об’єднання села Санківці Санковецької Сільської ради Хотинського району Чернівецької області в ОСОБА_6 територіальну громаду представників, прийнято з порушенням Закону та регламенту.
При цьому зазначили, що «громадське слухання» результат, якого закріплений протоколом № 4 від 14.08.2017 року не може вважатися громадським обговоренням у розумінні ЗУ «Про добровільне об’єднання територіальних громад» оскільки не відображає думку більшості жителів села Санківці так, як слухання відбулося за присутності лише 107 осіб, хоча громада села Санківці налічує 786 осіб. Водночас, проголосувало 53 особи.
Санковецькою сільською радою не розроблявся та не затверджувався «Порядок проведення громадського обговорення», як передбачено частиною 4 статті 5 Закону України» Про добровільне об’єднання територіальних громад».
ОСОБА_7 того, протокол № 13 сесії від 14 серпня 2017 року та протокол поіменного голосування 13 позачергової сесії VII скликання Санковецької Сільської ради від 14.08.2017 року не відповідає об’єктивним обставинам щодо голосування, оскільки в протоколі № 13 зазначено, що проголосувало 11 чол., а згідно протоколу поіменного голосування від 14.08.2017 року видно, що проголосувало лише 7 чол. (т. 1 а. с. 163-176).
Також відповідач зазначив, що секретар Санковецької сільської ради ОСОБА_8, під час перебування голови сільської ради ОСОБА_9 на лікарняному 16.08.2017 року винесла розпорядження сільської ради №12-р про скликання позачергової XIV сесії VII скликання Санковецької сільської ради на 17.08.2017 року із порядком денним: «Про затвердження плану організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад, розроблених спільною робочою групою», яке прийнято з порушенням процедури скликання сесії, а також проведення самої позачергової XIV сесії VII скликання з порушенням положень ст. 46 ЗУ «Про місцеве самоврядування» та ОСОБА_10 роботи Санковецької сільської ради VII скликання.
ОСОБА_7 того, згідно Закону та регламенту сесію яку мав би вести голова або секретар сільської ради, з незрозумілих причинах вела депутат сільської ради ОСОБА_11, що є порушенням закону та підтверджується протоколом № 14 позачергової сесії VII скликання Санковецької сільської ради від 17.08.2017 року та Рішенням Санковецької сільської ради № 69/14-17 від 17.08.2017 року «Про затвердження плану організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад, розроблених спільною робочою групою».
XV сесія VII скликання від 20.08.2017 року Санковецької сільської ради на якій було прийнято оскаржуване Рішення № 71/15/17 від 20.08.2017 року «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад» проведена з порушенням процедури скликання сесії, а також проведення самого пленарного засідання позачергової ХV сесії VII скликання було з грубим порушенням положень ст. 46 ЗУ «Про місцеве самоврядування» та ОСОБА_10 роботи Санковецької сільської ради VII скликання, у зв'язку з чим є незаконним.
У зв’язку із вищезазначеними порушеннями, відповідач - Санковецька сільська рада вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає до задоволення. Санковецька сільська рада визнала позов повністю (т. 1 а. с. 163-170).
Ухвалою суду від 03.04.2018 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача ОСОБА_6 сільську раду Хотинського району Чернівецької області.
У судовому засіданні позивач позов підтримав повністю, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, наданих додаткових поясненнях із зазначенням порушень, а тому просив суд задовольнити позовні вимоги, скасувати оскаржувані рішення.
Відповідач, представник відповідача адміністративний позов визнав, надали пояснення суду по суті спору із посиланням на письмові докази.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_6 сільська рада Хотинського району Чернівецької області щодо задоволення позову заперечували, вказуючи про його безпідставність, просили відмовити у його задоволенні.
Незважаючи на визнання адміністративного позову відповідачем, суд вважає за необхідне надати правову оцінку спірним правовідносинам.
З урахуванням заявлених вимог та заперечень, пояснень представників сторін, судом з метою з’ясування обставин справи було зобов’язано сторони надати письмові докази на підтвердження, або спростування позовних вимог.
Оскільки сторонами на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, заперечення не було надано належні письмові докази, що вказувало на їх недостатність для встановлення обставин справи, суд відповідно до вимог ч. 4 ст. 9 КАС України зобов’язував сторони ухвалами суду надати суду письмові докази в обґрунтування заявлених вимог та заперечень.
Частиною 1 статті 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 3 ст. 77 КАС України визначено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з’ясувавши всі обставини справи, об’єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
03.06.2015 року листом № 282 голова Клішковецької сільської ради звернувся до голови Санковецької сільської ради з ініційованою ним пропозицією про добровільне об’єднання територіальних громад, обговорену територіальними громадами сіл Клішківці і Млинки, погоджену 38-ою (позачерговою) сесією Клішківської сільської ради VI скликання від 26.05.2015 року. (т. 1 а. с. 195).
18.08.2016 року листом № 02-11/543 голова Клішковецької сільської ради надав до Санковецької сільської ради пропозицію про добровільне об’єднання територіальних громад. (т. 1 а. с. 196).
19.08.2016 року рішенням № 35/6-16 Санковецька сільська рада вирішила прийняти пропозицію ОСОБА_6 сільської ради щодо добровільного об’єднання територіальних громад села Санківці в ОСОБА_6 територіальну громаду з центром у селі Колінківці Хотинського району Чернівецької області, прийняти пропозицію Грозинецької сільської ради щодо добровільного об’єднання територіальних громад села Санківці в Грозинецьку територіальну громаду з центром у селі Грозинці Хотинського району Чернівецької області, прийняти пропозицію Клішковецької сільської ради щодо добровільного об’єднання територіальних громад села Санківці в Клішковецьку територіальну громаду з центром у селі Клішківці Хотинського району Чернівецької області. Дане рішення винести на збори уповноважених представників громади. (т.1 а. с. 30, 197-199).
21.08.2016 року рішенням № 1 Загальних зборів уповноважених представників громадян с. Санківці Санковецької сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад» вирішено прийняти пропозицію Клішковецької об’єднаної територіальної громади щодо об’єднання з територіальною громадою Санковецької сільської ради. Винести дане рішення на затвердження на позачергову сесію Санковецької сільської ради (т. 1 а. с. 31, 200-204).
08.09.2016 року рішенням № 38/7-16 Санковецької сільської ради «Про затвердження рішення зборів представників уповноважених громадян с. Санківці «Про добровільне об’єднання територіальних громад» вирішено затвердити рішення зборів уповноважених представників громадян села Санківці № 1 від 21.08.2016 року « Про добровільне об’єднання Санковецької територіальної громади з Клішковецькою об’єднаною територіальною громадою». За дане рішення відповідно до протоколу № 7 від 08.09.2016 року проголосували за - 11, проти - 0, утримались - 0 (т. 1 а. с. 32, 205-207).
08.09.2016 року рішенням № 39/7-16 Санковецької сільської ради «Про створення ініціативної групи з питань добровільного об’єднання територіальних громад» вирішено створити ініціативну групу з членів територіальної громади Санковецької сільської ради з питань добровільного об’єднання територіальних громад в кількості п’яти чоловік: ОСОБА_2, ОСОБА_12, ОСОБА_11, ОСОБА_13, ОСОБА_1 (т. 1 а. с. 208).
12.09.2016 року голова Саньковецької сільської ради звернулася до Клішковецького сільського голови з листом, в якому просила розглянути пропозицію щодо добровільного об’єднання територіальної громади села Санківці Санківської сільської ради до Клішковецької сільської ради об’єднаної територіальної громади з центром у селі Клішківці (т. 1 а. с. 33, 210).
28.07.2017 року розпорядженням № 40-р «Про ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад сіл» голова ОСОБА_6 сільської ради Хотинського району ініціював добровільне об’єднання територіальних громад села Бочківці Хотинського району Бочківецької сільської ради, села Грозинці Хотинського району Грозинецької сільської ради, села Колінківці Хотинського району ОСОБА_6 сільської ради, села Санківці Хотинського району Санковецької сільської ради в ОСОБА_6 територіальну громаду з центром у селі Колінківці (т. 1 а. с. 19).
04.08.2017 року рішенням № 194/17/17 «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад» надано згоду на добровільне об’єднання громад сіл Колінківці Хотинського району Чернівецької області, Санківці Хотинського району Чернівецької області, Грозинці Хотинського району Чернівецької області, Бочківці Хотинського району Чернівецької області в ОСОБА_6 територіальну громаду з центром у селі Колінківці Хотинського району Чернівецької області. (т.1 а .с. 20).
04.08.2017 року листом № 156-02-17 голова ОСОБА_6 сільської ради надав до Санковецької сільської ради пропозицію про добровільне об’єднання територіальних громад з центром у селі Колінківці Хотинського району Чернівецької області. (т.1 а. с. 21).
14.08.2017 року рішенням № 67/13-17 Санковецької сільської ради «Про розгляд пропозиції щодо добровільного об’єднання територіальних громад» вирішено прийняти пропозицію ОСОБА_6 сільської ради щодо добровільного об’єднання територіальних громад сіл Колінківці Хотинського району Чернівецької області, сіл Бочківці, Грозинці Хотинського району Чернівецької області, села Санківці Санковецької сільської ради в ОСОБА_6 територіальну громаду з центром у селі Колінківці Хотинського району Чернівецької області. Дане рішення винести на громадські слухання жителів села. (т.1 а.с. 16, 175).
Із змісту протоколу № 13 від 14.08.2017 року позачергової ХІІІ сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області видно, що на сесії розглядалось питання «Про розгляд пропозиції щодо добровільного об’єднання територіальних громад», Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи», рішення додається.
Згідно відомостей протоколу № 4 від 14.08.2017 року громадських слухань с. Санківці видно, що присутні 107 чоловік, з яких проголосувало 53 чоловіка за надання згоди на територіальне об’єднання громад. При цьому суд звертає увагу, що згідно відомостей відповідача громада села нараховує 786 осіб.
За наслідками роботи позачергової ХІІІ сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області, сесія сільської ради прийняла Рішення № 68/13-17 від 14.08.2017 року, яким вирішила затвердити рішення громадських слухань громадян села Санківці № 4 від 14.08.2017 року «Про добровільне об’єднання Санковецької територіальної громади з ОСОБА_6 територіальною громадою в ОСОБА_6 об’єднану територіальну громаду з центром в с. Колінківці» та дати згоду на добровільне об’єднання територіальної громади села Санківці Санковецької сільської ради в ОСОБА_6 об’єднану територіальну громаду з адміністративним центром в селі Колінківці Хотинського району Чернівецької області. Делегувати своїх представників до робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об’єднання села Санківці Санковецької сільської ради Чернівецької області в ОСОБА_6 територіальну громаду з центром в селі Колінківці Хотинського району Чернівецької області: ОСОБА_2, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_14, ОСОБА_15 (т. 1 а. с. 17, 176).
Згідно протоколу № 13 від 14.08.2017 року ХІІІ сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області видно, що у рішенні зазначено всього депутатів « 12» чол., запрошені ОСОБА_12 бухгалтер сільської ради, голова, заступник Хотинської РДА, члени виконкому, жителі села Санківці. За вказане рішення проголосувало: за « 11» чол., проти - немає, утримались - немає. Рішення прийнято. (т. 1 а. с. 177-178).
Із змісту протоколу поіменного голосування 13 сесії 7 скликання від 14.08.2017 року видно, що участь в роботі сесії взяло 13 чоловік, з яких лише 7 чоловік проголосувало «за» «Про розгляд пропозиції щодо добровільного об’єднання територіальних громад», «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи», зокрема: ОСОБА_16, ОСОБА_7, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_14, ОСОБА_11, що підтверджується підписами. Проте підписи відсутні у наступних осіб, які приймали участь в роботі сесії, зокремаСоколовська Л.М., ОСОБА_8, ОСОБА_20, ОСОБА_1, ОСОБА_21, ОСОБА_2 (т. 1 а. с. 179).
Дослідженням Рішення Саньковецької сільської ради про добровільне об’єднання територіальних громад, яким Санковецька сільська рада вирішила об’єднатися з територіальними громадами села Колінківці Колінківецької сільської ради, в ОСОБА_6 територіальну громаду з адміністративним центром у селі Колінківці встановлено, що вказане рішення без дати, надано до суду без підпису сільського голови (т. 1 а. с. 184)
З урахуванням досліджених письмових доказів та пояснень, що стосуються прийняття оскаржуваного рішення № 68/13-17 від 14.08.2017 року судом встановлено невідповідність записів у протоколі № 13 від 14.08.2017 року ХІІІ сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області де зазначено, що проголосувало « 11» чол., а із змісту протоколу поіменного голосування 13 сесії 7 скликання від 14.08.2017 року видно, що участь в роботі сесії взяло 13 чоловік, з яких лише 7 чоловік проголосувало «за» - за рішення «Про розгляд пропозиції щодо добровільного об’єднання територіальних громад», «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи».
ОСОБА_7 того, видно невідповідність записів щодо прийнятого рішення, зокрема: у рішенні ХІІІ сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області № 68/13-17 від 14 серпня 2017 року зазначено, що сесія сільської ради вирішила затвердити рішення громадських слухань громадян села Санківці № 4 від 14.08.2017 року «Про добровільне об’єднання Санковецької територіальної громади з ОСОБА_6 територіальною громадою в ОСОБА_6 об’єднану територіальну громаду з центром в с. Колінківці». Проте у протоколі № 13 від 14.08.2017 року ХІІІ сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області та протоколі поіменного голосування 13 сесії 7 скликання від 14.08.2017 року не зазначено, що обговорювалось та ставилось на голосування питання про затвердження рішення громадських слухань громадян села Санківці № 4 від 14.08.2017 року «Про добровільне об’єднання Санковецької територіальної громади з ОСОБА_6 територіальною громадою в ОСОБА_6 об’єднану територіальну громаду з центром в с. Колінківці».
Також, суд зазначає, що Громадське слухання, яке оформлено протоколом № 4 від 14.08.2017 року не відповідає вимогам статті 7 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» у зв’язку з тим, проведено без додержання встановленого порядку визначено статтею 7 цього закону. ОСОБА_7 того, Санковецькою сільською радою не розроблявся та не затверджувався «Порядок проведення громадського обговорення», як передбачено частиною 4 статті 5 Закону України» Про добровільне об’єднання територіальних громад» при цьому громада села Санківці налічує 786 осіб.
ОСОБА_7 того, в матеріалах наданих суду відсутні докази про те, що апарат ради повідомляв депутатів про час скликання і місце проведення та перелік питань, які передбачається внести на розгляд позачергової сесії., а також докази гострої необхідності скликання позачергові сесії, оскільки вже були прийняті рішення Санковецькою сільською радою щодо об’єднання з Клішковецькою сільською радою. Докази про те, що рішення про скликання позачергової сесії ради доводилось до відома депутатів і населення не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається винести на розгляд ради та видачі матеріали позачергової сесії депутатам при їх реєстрації, для ознайомлення.
Відсутні докази про те, що підготовлені проекти рішень ради проходили юридичну експертизу в юридичній службі та погоджувались (візувалися) головою профільної комісії ради. Відсутні підготовлені проекти рішень ради, які б мали містити: - підпис виконавця, який готував проект рішення; - підписи осіб, які погоджували дане рішення, а також відсутні довідкові матеріали, які б мали відповідати основним умовам добровільного об’єднання територіальних громад, як передбачено статтею 4 Закону № 157-VІІІ від 05.02.2015 року.
Відсутні докази того, що постійні комісії ради провадили їх попереднє обговорення, а також матеріали комісії, яка за результатами вивчення і розгляду питань, готувала висновки і рекомендації для враховуються при прийнятті остаточного рішення на сесії ради. Також відсутні докази про те, що матеріали, які готувались для прийняття оскаржуваного рішення були розглянуті на профільній комісії та завізовані головами всіх постійних комісій і вносились до порядку денного сесії в порядку їх надходження.
Дослідженням письмових доказів пов’язаних із прийняттям оскаржуваного рішення № 71/15/17 від 20.08.2017 року Санковецької сільської ради Хотинського району «Про схвалення проектів рішення сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад» судом встановлено.
Із змісту протоколу № 14 від 14.08.2017 року позачергової ХІV сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області видно, що на сесії розглядалось одне питання порядку денного «Про затвердження плану організаційних заходів щодо добровільного об’єднання територіальних громад, розроблених спільною робочою групою». Слухали ОСОБА_11, депутата сільської ради, яка зачитала план організаційних заходів щодо добровільного об’єднання територіальних громад.
Виступили ОСОБА_17, ОСОБА_19, ОСОБА_14 У зв’язку з тим, що учасники громадських слухань не досягли єдиної думки, а жителі села ще не готові прийняти однозначний вибір, сільська рада вирішила: рішення додається. За вказане рішення проголосувало: за « 10», проти – немає, утримались – немає, не брав участі в голосуванні « 1» чол., рішення прийнято. Протокол підписано голова сесії ОСОБА_11, секретар сесії ОСОБА_8 (т. 1 а.с. 187).
Секретарем Санковецької сільської ради ОСОБА_8 прийнято розпорядження № 12-р від 16.08.2017 року про проведення позачергової ХІV сесії VII скликання Санковецької сільської ради 17 серпня 2017 року з порядком денним «Про затвердження плану організаційних заходів щодо добровільного об’єднання територіальних громад, розроблених спільною робочою групою». (т. 2 а.с. 8).
Із змісту протоколу поіменного голосування 14 сесії 7 скликання від 17.08.2017 року видно, що у протоколу зазначено 13 чоловік, з яких « 11» чоловік проголосувало «за» «Про затвердження плану організаційних заходів щодо добровільного об’єднання територіальних громад, розроблених спільною робочою групою» «Про розгляд пропозиції щодо добровільного об’єднання територіальних громад», зокрема: ОСОБА_16, ОСОБА_22, ОСОБА_7, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_8, ОСОБА_14, ОСОБА_20, ОСОБА_11, ОСОБА_21 що підтверджується підписами. Проте відсутній підпис ОСОБА_1, який приймав участь в роботі сесії, а також підпис ОСОБА_2 (т. 1 а.с. 189).
Із змісту Плану організаційних заходів щодо добровільного об’єднання територіальних громад» видно, що вказаний план не підписний сільським головою, не підписано членами робочої групи та не посвідчено належним чином відповідно ст. 94 КАСУ. (т.1 а.с. 185-186).
За наслідками роботи позачергової ХІV сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області, сесія сільської ради прийняла Рішення № 69/14-17 від 17.08.2017 року, яким вирішила: відхилити затвердження плану організаційних заходів щодо добровільного об’єднання територіальних громад, розроблених спільною робочою групою; продовжити громадське обговорення щодо об’єднання територіальних громад сіл Санківці та Колінківці; провести громадське слухання у неділю, 20 серпня 2017 року о 17 годині в приміщенні Саньковецького Будинку культури; ініціювати позачергову сесію Саньковецької сільської ради 20 серпня 2017 року о 18.00 годині в приміщенні Саньковецької сільської ради з порядком денним – про затвердження рішення громадських слухань «Про добровільне об’єднання територіальних громад. Дане рішення підписали голова сесії ОСОБА_11, секретар сесії ОСОБА_8
З урахуванням дослідження вказаного протоколу та рішення, судом встановлено, невідповідність прийнятого рішення № 69/14-17 від 17.08.2017 року, зокрема: протоколу № 14 від 17 серпня 2017 року, протоколу поіменного голосування від 17 серпня 2017 року, оскільки на розгляд порядку денного 14 сесії 7 скликання було винесено лише одне питання «Про затвердження плану організаційних заходів щодо добровільного об’єднання територіальних громад, розроблених спільною групою». Із змісту вказаних протоколів видно, що рішення про ініціювання проведення позачергової сесії Санковецької сільської ради призначеної на 20 серпня 2017 року з порядком денним - про затвердження рішення громадських слухань «Про добровільне об’єднання територіальних громад, на обговорення не ставилось та не приймалось, що підтверджується вказаними протоколами.
ОСОБА_7 того, суд зазначає, що в матеріалах відсутні докази про те, що сільським головою; секретарем ради, однією третиною (1/3) депутатів від загального складу ради, постійною комісією ради не приймалося рішення про проведення позачергової ХІV сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області.
Також відсутні докази про те, що за розпорядженням – дорученням сільського голови, секретаря ради, а також за доручення депутатів, за ініціативою яких мала б скликалась сесія, доручалося та приймалося рішення, яким би доручили депутату Санковецької сільської ради ОСОБА_11 відкривати, вести засідання позачергової ХІV сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області та підписувати вищевказане рішення.
20 серпня 2017 року відбулося позачергове засідання ХV сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району, оформлене протоколом №15 від 20.08.2017 року. (т. 1 а. с. 190-192).
Із змісту протоколу № 15 від 20.08.2017 року позачергової ХV сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району видно, що на порядок денний сесії поставлено розгляд питання «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та інше. У протоколі зазначено, що всього депутатів « 12», присутні на сесії депутати « 12», відсутня сільський голова ОСОБА_2
Відкриває і веде сесію депутат сільської ради ОСОБА_11, яка зазначила, що функцію секретаря на пленарному засіданні виконує секретар сільської ради. На порядок денний ОСОБА_11 поставила питання «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та інше.
Голова сесії, депутат сільської ради ОСОБА_11 зачитала проект рішення «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад». ОСОБА_11, також зазначила , що робоча група була створена рішенням № 68/13-17 сесії сільської ради від 14.08.2017 року.
Виступили ОСОБА_14, який запропонував затвердити план організаційних заходів в цілому. У вказаному протоколі відсутні відомості проте, що ставилось на голосування питання «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад», хто, яким чином голосував, якою кількістю депутатів прийнято рішення. Скільки депутатів, у якій кількості приймали участь у голосуванні за вказане рішення, хто утримався від голосування, а також не зазначено, що проект рішення долучався до вказаного протоколу. Протокол підписано голова сесії ОСОБА_11, секретар сесії ОСОБА_8 (т. 1 а.с. 192).
За наслідками роботи позачергової ХV сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області, сесія сільської ради прийняла Рішення № 71/15-17 від 20.08.2017 року, яким вирішила: 1) схвалити проект рішення «Про добровільне об’єднання територіальних громад», підготовлений спільною робочою групою, разом із планом організаційних заходів щодо добровільного об’єднання територіальних громад сіл Санківці Санковецької сільської ради, села Колінківці Колінковецької сільської ради в ОСОБА_6 територіальну громаду з адміністративним центром у селі Колінківці Хотинського району Чернівецької області; 2) Колінковецькому сільському голові ОСОБА_4 подати проект рішення сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад» до Чернівецької обласної державної адміністрації.
Вказане рішення підписано головою сесії ОСОБА_11, секретарем сесії ОСОБА_8, депутатами », зокрема: ОСОБА_16, ОСОБА_22, ОСОБА_7, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_8, ОСОБА_14, ОСОБА_20, ОСОБА_21 що підтверджується підписами. Проте відсутній підпис ОСОБА_1
З урахуванням дослідження вказаного протоколу та рішення, судом встановлено, невідповідність прийнятого рішення № 75/15-17 від 20.08.2017 року, зокрема: протоколу № 15 від 20 серпня 2017 року, оскільки на розгляд порядку денного позачергової 15 сесії 7 скликання було винесено питання «Про добровільне об’єднання територіальних громад», однак відсутні відомості, що вказане питання ставилось на голосування та депутати приймали участь у голосуванні за це питання. ОСОБА_7 того, із змісту вказаного протоколу видно, що рішення. яким би доручалось Колінковецькому сільському голові ОСОБА_4 подати проект рішення сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад, не ставилось, не приймалось, що підтверджується вказаним протоколом. У протоколі не зазначено, що на сесії приймалося рішення депутатами, яким би доручалось Колінковецькому сільському голові ОСОБА_4 подати проект рішення сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад» до Чернівецької обласної державної адміністрації. (т.1 а. с. 190-192,194).
ОСОБА_7 того, суд зазначає, що в матеріалах відсутні докази про те, що сільським головою; секретарем ради, однією третиною (1/3) депутатів від загального складу ради, постійною комісією ради приймалося рішення про проведення позачергової ХV сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області.
Також відсутні докази про те, що за розпорядженням – дорученням сільського голови, секретаря ради, а також за доручення депутатів, за ініціативою яких мала б скликалась сесія, доручалося та приймалося рішення, яким би доручили депутату Санковецької сільської ради ОСОБА_11 відкривати, вести засідання позачергової ХV сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області та підписувати оскаржуване рішення. ОСОБА_7 того, Санковецькою сільською радою не розроблявся та не затверджувався «Порядок проведення громадського обговорення», як передбачено частиною 4 статті 5 Закону України» Про добровільне об’єднання територіальних громад».
Також, в матеріалах наданих суду відсутні докази про те, що апарат ради повідомляв депутатів про час скликання і місце проведення та перелік питань, які передбачається внести на розгляд позачергової сесії, а також докази гострої необхідності скликання позачергові сесії, оскільки вже були прийняті рішення Санковецькою сільською радою щодо об’єднання з об'єднаною територіальною громадою села Клішківці, які не були враховані на засіданні позачергової 15 сесії 7 скликання. Докази про те, що рішення про скликання позачергової сесії ради доводилось до відома депутатів і населення не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається винести на розгляд ради та видачі матеріали позачергової сесії депутатам при їх реєстрації, для ознайомлення.
Відсутні докази про те, що готувались проекти рішень, підготовлені проекти рішень ради проходили юридичну експертизу в юридичній службі та погоджувались (візувалися) головою профільної комісії ради. Відсутні підготовлені проекти рішень ради, які б мали містити: - підпис виконавця, який готував проект рішення; - підписи осіб, які погоджували дане рішення, а також відсутні довідкові матеріали, які б мали відповідати основним умовам добровільного об’єднання територіальних громад, як передбачено статтею 4 Закону № 157-VІІІ від 05.02.2015 року.
Відсутні докази того, що постійні комісії ради провадили їх попереднє обговорення, а також матеріали комісії, яка за результатами вивчення і розгляду питань, готувала висновки і рекомендації для враховуються при прийнятті остаточного рішення на сесії ради. Також відсутні докази про те, що матеріали, які готувались для прийняття оскаржуваного рішення були розглянуті на профільній комісії та завізовані головами всіх постійних комісій і вносились до порядку денного сесії в порядку їх надходження.
13.10.2017 року рішенням № 78/19/17 Саньковецької сільської ради «Про надання згоди на добровільне приєднання територіальної громади до Клішківської об’єднаної територіальної громади» вирішено дати згоду на добровільне приєднання територіальної громади села Санківці до Клішківської об’єднаної територіальної громади. Санковецькому сільському голові звернутися до Клішківської сільської ради об’єднаної територіальної громади до якої є намір приєднатися з пропозицією про добровільне приєднання територіальних громад. За вказане рішення проголосували « 7» чол., проти « 3» чол., утримались « 2» чол. (т. 1 а. с. 111).
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб’єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Санковецька сільська рада Хотинського району Чернівецькій області у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР, Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» №157-VIII від 05 лютого 2015 року, ОСОБА_10 роботи Саньковецької сільської ради VII скликання.
Згідно ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Відповідно ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Обласні та районні ради затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку відповідних областей і районів та контролюють їх виконання; затверджують районні і обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних і культурних програм, та контролюють їх виконання; вирішують інші питання, віднесені законом до їхньої компетенції.
Органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків, передає органам місцевого самоврядування відповідні об'єкти державної власності.
Органи місцевого самоврядування з питань здійснення ними повноважень органів виконавчої влади підконтрольні відповідним органам виконавчої влади.
Закону України «Про місцеве самоврядування в України» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (ОСОБА_4 – Закон № 280/97-ВР) визначено компетенція сільських рад, порядок організації роботи сільських рад, постійних комісій та порядок скликання сесій для прийняття рішення та принципи діяльності місцевого самоврядування в Україні, яке здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.
Згідно статті 2 Закону № 280/97-ВР від 21.05.1997 місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Статтею 4 Закону № 280/97-ВР від 21.05.1997 визначено основні принципи місцевого самоврядування в Україні яке здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.
У статті 6 Закону № 280/97-ВР від 21.05.1997 року зазначено, що первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Територіальні громади в порядку, встановленому законом, можуть об'єднуватися в одну сільську, селищну, міську територіальну громаду, утворювати єдині органи місцевого самоврядування та обирати відповідно сільського, селищного, міського голову.
Територіальні громади села, селища, міста, що добровільно об'єдналися в одну територіальну громаду, можуть вийти із складу об'єднаної територіальної громади в порядку, визначеному законом.
Відповідно ч. 1 ст. 10 Закону № 280/97-ВР від 21.05.1997 року сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно статті 25 Закону № 280/97-ВР від 21.05.1997 року видно, що загальна компетенція сільських, селищних, міських рад, де сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Статтею 26 Закону № 280/97-ВР від 21.05.1997 року визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: 1) затвердження регламенту ради; 2) утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій; 3) утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; 4) обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом; 5) затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом ОСОБА_23 України, витрат на їх утримання; 6) утворення за поданням сільського, селищного, міського голови інших виконавчих органів ради.
Частиною 1 статті 46 Закону № 280/97-ВР від 21.05.1997 року передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Частинами 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10,11,12,13,14, 15, 16 статті 46 Закону № 280/97-ВР від 21.05.1997 року передбачено, що наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць, У разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради. Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації. 8. Сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду. 9. У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.10. Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. 11. Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради. 12. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. 13. Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". 14. Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради. 15. Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні. 16. Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.
Частинами 1, 2, 3 стаття 47 Закону № 280/97-ВР від 21.05.1997 року визначено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. 2. Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією. 3. До складу постійних комісій не можуть бути обрані сільський, селищний, міський голова, секретар сільської, селищної, міської ради, голова районної у місті (у разі її створення), районної, обласної ради, їх заступники.
Відповідно до частини 1 статті 50 Закону № 280/97-ВР від 21.05.1997 року секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.
Частиною 3 статті 50 Закону визначено, що секретар сільської, селищної, міської ради:1) у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; 2) скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; 3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; 4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів; 5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності; 6) за дорученням сільського, селищного, міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій та інших.
У статті 52 Закону № 280/97-ВР від 21.05.1997 року зазначено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.
Частиною другої цієї статті визначено, що виконавчий комітет ради: 1) попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради;
2) координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників;
3) має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.
Відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст регулюються Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» №157-VIII від 05 лютого 2015 року (далі по тексту Закон №157-VIII).
Відповідно ст. 1 Закону №157-VIII цей Закон регулює відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад.
Статтею 2 Закону №157-VIII передбачено, що добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: 1) конституційності та законності; 2) добровільності; 3) економічної ефективності; 4) державної підтримки; 5) повсюдності місцевого самоврядування; 6) прозорості та відкритості; 7) відповідальності.
Відповідно ст. 4 Статтею 2 Закону №157-VIII добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких умов: 1) у складі об'єднаної територіальної громади не може існувати іншої територіальної громади, яка має свій представницький орган місцевого самоврядування; 2) територія об'єднаної територіальної громади має бути нерозривною, межі об'єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об'єдналися; 3) об'єднана територіальна громада має бути розташована в межах території Автономної Республіки ОСОБА_7, однієї області; 4) при прийнятті рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад беруться до уваги історичні, природні, етнічні, культурні та інші чинники, що впливають на соціально-економічний розвиток об'єднаної територіальної громади; 5) якість та доступність публічних послуг, що надаються в об'єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об'єднання.
Адміністративним центром об'єднаної територіальної громади визначається населений пункт (село, селище, місто), який має розвинуту інфраструктуру і, як правило, розташований найближче до географічного центру території об'єднаної територіальної громади.
Добровільне об'єднання територіальних громад не призводить до зміни статусу населених пунктів як сільської чи міської місцевості.
Найменування об'єднаної територіальної громади, як правило, є похідним від найменування населеного пункту (села, селища, міста), визначеного її адміністративним центром.
Статтями розділу другого Закону №157-VIII визначено умови та порядок добровільного об'єднання громадян, а також чітка послідовність дій, які тісно взаємопов'язані між собою. Так кожен наступний етап добровільного об'єднання громадян може бути розпочато виключно після закінчення попереднього.
Саме дотримання послідовності всіх етапів є обов'язковою передумовою для добровільного об'єднання громадян на підставі чинного законодавства України з дотриманням Конституції України.
Так, частиною першою ст. 5 Закону №157-VIII передбачено, що ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).
Згідно ч. 3 ст. 5 Закону №157-VIII сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.
Відповідно ст. 6 Закону №157-VIII сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об'єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.
Сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.
У разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад сільський, селищний, міський голова, який ініціював об'єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад та інформує про це ОСОБА_24 Автономної Республіки ОСОБА_7, Раду міністрів Автономної Республіки ОСОБА_7, відповідні обласну раду, обласну державну адміністрацію.
Спільна робоча група формується з однакової кількості представників від кожної територіальної громади, що об'єднується.
Утворення спільної робочої групи є початком процедури добровільного об'єднання територіальних громад.
Спільна робоча група готує проекти відповідних рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад.
Згідно із ч. ч. 1-3 ст. 7 Закону №157-VIII проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад повинні, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування; 3) план організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад.
Сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов'язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад.
Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.
Схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад у п'ятиденний строк подаються ОСОБА_24 міністрів Автономної Республіки ОСОБА_7, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України. Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.
Отже, із положень процитованих норм випливає, що Закон № 157-VIII визначає принципи та певні умови добровільного об'єднання територіальних громад. Так, адміністративним центром такої об'єднаної громади може визначатись населений пункт, який має розвинуту інфраструктуру, може бути розташований найближче до географічного центру території громади і найменування громади, суд акцентує увагу, може бути похідним від найменування такого населеного пункту. Ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад можуть бути відповідні голови рад, не менш як третина депутатів від загального складу рад, члени територіальної громади. Відповідний голова у визначений термін забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання громад та її громадське обговорення, подає її до відповідної ради для прийняття рішення про надання згоди на об'єднання та делегування представників до спільної робочої групи. Порядок проведення громадського обговорення визначається відповідною радою. Після прийняття такого рішення відповідний голова надсилає пропозицію голові суміжної територіальної громади, який, у свою чергу, вчиняє вищевказані дії. Надалі голова, який ініціював об'єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень. Спільна робоча група готує проекти рішень щодо добровільного об'єднання і також забезпечує громадське обговорення, за результатами якого відповідні голови вносять питання про його схвалення на розгляд рад. Схвалені радами проекти рішень подаються обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності Конституції та законам України. Обласна державна адміністрація у визначений строк готує відповідний висновок, що затверджується розпорядженням голови. У разі відповідності проекту рішення Конституції та законам України ради приймають рішення про добровільне об'єднання територіальних громад.
Порядок діяльності Санковецької сільської ради визначено ОСОБА_10 роботи Санковецької сільської ради VII скликання, який затверджено рішення ІІ сесії VII скликання від 21 грудня 2015 року «Про регламент роботи Санковецької сільської ради VII скликання» (далі – ОСОБА_10).
Статтею 1 ОСОБА_10 визначено, що порядок діяльності ради, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції», іншими законодавчими актами, статутом територіальної громади, цим ОСОБА_10 та Положенням про постій комісії ради.
Згідно статті 2 ОСОБА_10 передбачено, що регламент ради є обов’язковим для виконання всіма депутатами, сільським головою та іншими посадовими особами місцевого самоврядування. ОСОБА_10 встановлює порядок скликання і проведення сесії ради, формування виконавчих органів ради, порядок прийняття рішень та звітів, порядок здійснення контрольної діяльності, прийняття рішень та спеціальними процедурами, процедуру діяльності депутатів, посадових осіб та органів ради.
Відповідно ст. 10 ОСОБА_10 рада проводить свою роботу сесійно. Сесії ради складаються з пленарних засідань ради і засідань постійних та інших комісій ради, що проводяться у перерві між пленарними засіданнями.
Згідно ст. 11 ОСОБА_10 порядок скликання сесії визначається статтею 46 закону Україні «Про місцеве самоврядування в Україні». У випадках, коли сесія скликається за пропозицією виконавчого комітету, постійної комісії чи на вимогу не менше, як однієї третини обраних депутатів ради, в апарат ради передається протокол засідання із зазначенням питань запропонованих до розгляду сесії.
Відповідно ст. 12 ОСОБА_10 сесія ради є правомочною, якщо в пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених Розділом VIII цього ОСОБА_10.
Відповідно ст. 21 ОСОБА_10 скликання сесії ради згідно зі статтею 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» можуть скликатися: - сільським головою; - секретарем гіди; - однією третиною (1/3) депутатів від загального складу ради; - постійною комісією ради.
Згідно ст. 22 ОСОБА_10 чергові сесії ради скликаються за розпорядженням сільського голови в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць.
Апарат ради за 10 днів повідомляє депутатів про час скликання і місце проведення та перелік питань, які передбачається внести на розгляд чергової сесії гази. Ця інформація обов'язково публікується на інформаційному стенді.
Відповідно ст. 23 ОСОБА_10 позачергові сесії скликаються у випадку гострої необхідності.
Мотивовані пропозиції про скликання позачергової сесії ради підписані ініціаторами, надсилаються сільському голові з зазначенням питань до порядку генного та проектами документів, розгляд яких пропонується, не пізніше як за три дні до початку сесії.
Рішення про скликання позачергової сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається винести на розгляд ради.
Матеріали позачергової сесії видаються депутатам при їх реєстрації.
Згідно ст. 24 ОСОБА_10 проект порядку денного формується апаратом ради. Пропозиції щодо включення питань до проекту порядку денного сесії можуть вноситись сільським головою, секретарем ради, постійними комісіями, депутатськими групами (фракціями), депутатами, виконавчим комітетом ради, загальними зборами громади, старостами. Основою для формування порядку денного сесії рад є перспективний план роботи ради.
Відповідно ст. 25 ОСОБА_10 всі питання включені до проекту порядку денного, які вносяться на розгляд ради, попередньо повинні обов’язково розглядатись профільною постійною комісією ті іншими постійними комісіями, крім випадків, передбачених цим ОСОБА_10.
Згідно ст. 27 ОСОБА_10 проект порядку денного сесії, сформований відповідно вимог, зміни до нього обговорюються і затверджуються в цілому радою більшістю голосів присутніх депутатів. Обговорення щодо включення будь-якого питання до порядку денного сесії проводиться за скороченою процедурою.
Відповідно ст. 29 ОСОБА_10 секретар ради разом з апаратом ради організовує підготовку питань, що вносяться на розгляд сесії. У разі не утворення апарату ради його виконання його функції в повному обсязі забезпечує секретар ради.
Відповідно до ст. 30 ОСОБА_10 пропозиції щодо питань, які виносяться на розгляд сесії ради, можуть вноситися сільським головою, секретарем ради, постійними комісіями, депутатськими групами (фракціями), депутатами, виконавчим комітетом ради, загальними зборами громадян, старостами а також органами самоорганізації населення, трудовими колективами, політичними партіями і громадськими організаціями.
Згідно ст. 31 ОСОБА_10 працівники відділів, управлінь, інших виконавчих органів зобов’язані надавати ініціаторам проектів рішень допомогу і інформацію, необхідну для підготовки даних питань.
Відповідно ст. 32 ОСОБА_10 підготовлені проекти рішень ради проходять юридичну експертизу в юридичній службі та погоджуються (візуються) головою профільної комісії ради. Підготовлені проекти рішень ради повинні містити: - підпис виконавця, який готував проект рішення; - підписи осіб, які погоджували дане рішення. До рішення додаються також довідкові матеріали з техніко-економічним обґрунтуванням стосовно тих питань, що пов’язані з витратами із сільського бюджету та відчуженням комунального майна.
Згідно ст. 33 ОСОБА_10 не пізніше за 1 день до розгляду на сесії постійні комісії ради провадять їх попереднє обговорення.
За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації, які розглядаються і враховуються при прийнятті остаточного рішення на сесії ради.
Відповідно ст. 34 ОСОБА_10 проекти рішень, інші матеріали, які вносяться на розгляд ради, не пізніше як за 10 днів до відкриття сесії подаються до апарату ради, який не пізніше як за 8 днів до відкриття сесії доводить їх до відома депутатів.
Згідно ст. 35 ОСОБА_10 матеріали, підготовлені з відступами від вимог цього ОСОБА_10, приймаються до розгляду сесії, як виняток, лише у випадку, коли вони вимагають термінового вирішення, були розглянуті на профільній комісії та завізовані головами всіх постійних комісій і вносяться до порядку денного сесії в порядку їх надходження.
Відповідно ст. 36 ОСОБА_10 виключно на пленарних засіданнях ради вирішуються питання, передбачені статтею 26 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно ст. 42 ОСОБА_10 пленарні засідання ради проводяться згідно з розпорядком роботи сесії. Рішення ради (крім процесуальних) приймаються лише з питань, внесених до порядку денного засідання, за винятком випадків, встановлених цим ОСОБА_10.
Відповідно ст. 43 ОСОБА_10 пленарні засідання ради відкривають, ведуть і закривають сільський голова або секретар ради, а на першій сесії – голова територіальної виборчої комісії. Якщо вони з будь-яких причин не здійснюють цього, то функції головуючого виконує обраний радою депутат. На час доповіді, співдоповіді або виступу у дебатах головуючого, під час розгляду внесеної ним пропозиції з не процедурного питання та прийняття рішення щодо неї, а також під час розгляду питання, що містить конфлікт інтересів головуючого, він звільняє місце, відведене для головуючого, а ведення засідання доручається іншій особі, зазначеній в частині 1 цієї статті.
Згідно ч. 1 ст. 44 ОСОБА_10 головуючий на пленарному засідання ради, зокрема: 1) відкриває, закриває та неупереджено веде засідання, оголошує перерви в засіданнях ради; 2) виносить на обговорення проекти рішень, інші акти ради, оголошує їх повну назву, редакцію та ініціаторів внесення, інформує про матеріали, що надійшли на адресу ради; 3) організовує розгляд питань; 4) повідомляє списки осіб, які записалися для виступу; 5) надає слово для доповіді (співдоповіді), виступу, оголошує наступного промовця; 6) створює рівні можливості депутатам для участі в обговоренні питань; 7) ставить питання на голосування, повідомляє його результати; 8) забезпечує дотримання цього ОСОБА_10 всіма присутніми за засіданні; 9) робить офіційні повідомлення, а також ті, які вважає за необхідне оголосити у відповідності з порядком денним сесії; 10) вживає заходів до підтримання порядку на засіданні; 11) здійснює інші повноваження, що випливають з цього регламенту.
Відповідно ст. 46 ОСОБА_10 на початку пленарного засідання головуючий оголошує порядок денний. Питання розглядаються в тій послідовності, в якій їх включено до порядку денного пленарного засідання.
Згідно ст. 66 ОСОБА_10 рішення ради приймаються на її пленарному засіданні більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та цим ОСОБА_10.
При встановлені результатів голосування враховується голос сільського голови.
Відповідно ст. 67 ОСОБА_10 рішення ради приймається відкритим, поіменним або таємним голосуванням.
Згідно ч. 3 ст. 68 ОСОБА_10 питання, що виносяться на розгляд ради, попередньо розглядаються у відповідних постійних комісіях.
Відповідно ст. 77 ОСОБА_10 прийнятті рішення підписуються головуючим. Рішення з питань, які розглядалися коли головуючий тимчасово передавав усі свої обов’язки іншій особі у встановленому порядку, підписуються такою особою.
Згідно ст. 102 ОСОБА_10 матеріали сесії складаються з протоколу сесії.
Відповідно ст. 103 ОСОБА_10 протокол сесії повинен містити: 1) назву ради та її скликання, порядковий номер сесії, дати і місце її проведення, час початку і закінчення; 2) загальне число депутатів ради, кількість присутніх, список запрошених на сесію та прізвища депутатів вищих рівнів, які були присутніми на сесії; 3) порядок денний і регламент часу роботи; 4) прізвища, посади доповідачів, співдоповідачів і виступаючих; 5) результати голосування і прийняті рішення; 5)запити депутатів, відповіді на них, прийняті радою рішення по запитах.
До протоколу сесії додаються: 1) тексти доповідей і співдоповідей; 2) тексти виступів депутатів, які не брали участі у дебатах і в зв’язку з припиненням обговорення питань; 3) список присутніх на сесії депутатів; 4) поправки і доповнення до проектів рішень; 5) довідки, зауваження; 6) порядок ведення сесії.
Згідно ч. 1 ст. 105 ОСОБА_10 протоколи сесій ради підписуються головуючим та одним із членів секретаріату сесії.
Згідно ст. 106 ОСОБА_10 права, порядок діяльності депутата в раді та її органах визначаються Законами України «Про статус депутатів місцевих рад», «Про місцеве самоврядування в Україні», статутом територіальної громади, Положенням про постійні комісії ради і цим ОСОБА_10.
Відповідно ст. 108 ОСОБА_10 депутат зобов’язаний брати участь у роботі ради, засіданні постійних та інших комісій ради, до складу яких його обрано.
Згідно ст. 109 ОСОБА_10 відповідно до ч. 10 ст. 46 закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» і цього ОСОБА_10 ради депутат за рішенням ради може вести пленарне засідання сесії. В цьому випадку цей депутат підписує протокол і прийняті рішення ради.
Відповідно ст. 127 ОСОБА_10 сільський голова є головною посадовою особою територіальної громади, обирається нею на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування, здійснює свої повноваження на постійні основі.
Згідно ст. 130 ОСОБА_10 повноваження сільського голови визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», іншими законами, Статутом територіальної громади і цим ОСОБА_10.
Відповідно ст. 134 ОСОБА_10 секретар ради обирається за пропозицією сільського голови з числа її депутатів не пізніше як на 2-й сесії на строк повноважень ради та працює в ній на постійні основі.
Згідно ст. 138 ОСОБА_10 повноваження постійних комісій ради, порядок їх створення і діяльності, структура і їх взаємодія з органами виконавчої влади ради визначається Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Положення про постійні комісії ради та ОСОБА_10.
Відповідно ст. 143 ОСОБА_10 пропозиції щодо порядку денного засідання постійної комісії формує голова комісії за поданням сільського голови, секретаря ради, депутатів не пізніше, як за добу до засідання комісії.
Згідно ст. 144 ОСОБА_10 проекти рішень ради з питань внесення на засідання постійних комісій приймаються, як правило, один раз. Для повторного розгляду питання виконавець викладає письмове обґрунтування необхідності розгляду та погоджує його з сільським головою або секретарем ради і головою постійної комісії.
Відповідно ст. 145 ОСОБА_10 порядок денний та регламент роботи постійної комісії затверджується на початку засідання більшості голосів від загального складу постійної комісії.
Зважаючи на викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідачем його посадовими особами Рішення № 68/13-17 від 14.08.2017 року позачергової ХІІІ сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи», Рішення № 75/15-17 від 20.08.2017 року позачергової ХV сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад» прийнято з порушенням статей 1, 2, 10, 11, 23, 24, 25, 26, 27, 29, 32, 33, 34, 35, 68, 77, 109 ОСОБА_10 Санковецької сільської ради затвердженого Рішенням 2-ї сесії VII скликання від 21 грудня 2015 року «Про ОСОБА_10 роботи Санковецької сільської ради VII скликання», яким визначено порядок діяльності ради, її органів та посадових осіб відповідно до Конституції України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції», «Статутом територіальної громади», цим «Регламентом» та «Положенням про постійні комісії» та іншими законодавчими актами, якими передбачено порядок підготовки матеріалів, їх опрацювання, перевірка та порядок розгляду матеріалів на сесії підготовка, організація роботи, підстави, порядок скликання та проведення сесії, підготовка проектів Рішень, а також прийняття відповідного рішення.
Також судом встановлено, що відповідачем не дотримано вимоги статей 25, 26, 46, 47, 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яким передбачено порядок організації роботи сесії сільської ради, постійних комісій, секретаря сільської ради щодо підготовки матеріалів, їх опрацювання, підготовка проектів рішень їх перевірка та порядок розгляду матеріалів на сесії, а також прийняття відповідного рішення.
ОСОБА_7 того, судом встановлено, що відповідачем не дотримано вимоги статей 2, 4, 5, 6, 7 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», яким передбачено принципи добровільного об’єднання територіальних громад, дотримання основних умов добровільного об’єднання територіальних громад, порядок ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад з урахуванням вивчення пропозицій та їх обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції, порядок підготовки проектів рішень, підготовка рішень, які сільські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов’язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об’єднання територіальних громад, за результатами якого сільські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських рад.
Суд, оцінивши вимоги Законів, ОСОБА_10 Санковецької сільської ради VII скликання письмові докази, пояснення сторін у справі, що стосуються прийняття оскаржуваного Рішення № 68/13-17 від 14.08.2017 року позачергової ХІІІ сесії VII скликання Санковецької сільської ради «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи» встановив, що вказане рішення прийнято з порушенням, зокрема, вбачається невідповідність записів у протоколі № 13 від 14.08.2017 року позачергової ХІІІ сесії VII скликання Санковецької сільської ради де зазначено, що проголосувало « 11» чол., а в протоколі протоколу поіменного голосування 13 сесії 7 скликання від 14.08.2017 року зазначено, що участь в роботі сесії взяло 13 чоловік, з яких лише 7 чоловік проголосувало «за» - за рішення «Про розгляд пропозиції щодо добровільного об’єднання територіальних громад», «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи».
ОСОБА_7 того, видно невідповідність записів щодо прийнятого рішення, зокрема: у рішенні позачергової ХІІІ сесії VII скликання Санковецької сільської ради № 68/13-17 від 14 серпня 2017 року зазначено, що сесія сільської ради вирішила затвердити рішення громадських слухань громадян села Санківці № 4 від 14.08.2017 року «Про добровільне об’єднання Санковецької територіальної громади з ОСОБА_6 територіальною громадою в ОСОБА_6 об’єднану територіальну громаду з центром в с. Колінківці». Проте у протоколі № 13 від 14.08.2017 року ХІІІ сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області та протоколі поіменного голосування 13 сесії 7 скликання від 14.08.2017 року не зазначено, що обговорювалось та ставилось на обговорення та голосування питання про Затвердження рішення громадських слухань громадян села Санківці № 4 від 14.08.2017 року «Про добровільне об’єднання Санковецької територіальної громади з ОСОБА_6 територіальною громадою в ОСОБА_6 об’єднану територіальну громаду з центром в с. Колінківці».
Громадське слухання, яке оформлено протоколом № 4 від 14.08.2017 року не відповідає вимогам статті 7 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» у зв’язку з тим, проведено без додержання встановленого порядку визначено статтею 7 цього закону. ОСОБА_7 того, Санковецькою сільською радою не розроблявся та не затверджувався «Порядок проведення громадського обговорення», як передбачено частиною 4 статті 5 Закону України» Про добровільне об’єднання територіальних громад» при цьому громада села Санківці налічує 786 осіб, а у вказаному Протоколі зазначено лише 107 чол.
Проекти рішення та рішення про скликання позачергової сесії ради не готувались та не доводились до відома депутатів і населення не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, як це передбачено щодо винесення на розгляд ради та видачі матеріали позачергової сесії депутатам при їх реєстрації, для ознайомлення.
Проект рішення ради не проходило юридичну експертизу, не надавалося на погодження та не погоджувалось (не візувалося) головою профільної комісії ради. Вказане рішення прийнято у відсутності підготовленого проекту рішення ради, яке б мали містити: - підпис виконавця, який готував проект рішення; - підписи осіб, які погоджували дане рішення, а також у відсутності довідкових матеріалів, які б мали відповідати основним умовам добровільного об’єднання територіальних громад, як передбачено статтею 4 Закону № 157- VІІІ від 05.02.2015 року.
Постійні комісії ради не провадили попереднє обговорення проекту рішення та самого рішення, а також у відсутності матеріалів комісії, які б за результатами вивчення і розгляду питань, мали б підготувати висновки і рекомендації для врахування при прийнятті остаточного рішення на сесії ради.
ОСОБА_7 того, вищевказане Рішення прийнято у відсутності належним чином розробленого та затвердженого «Порядку проведення громадського обговорення» відповідно до частиною 4 статті 5 Закону України» Про добровільне об’єднання територіальних громад», порушення строків з урахуванням вивчення пропозицій та їх обговорення, яке повинно було проводитись протягом 30 днів, а також не забезпечення проведення обов’язкового громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю) протягом 60 днів на підставі підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об’єднання територіальних громад, за результатами якого сільські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських рад.
Як встановлено судом рішення № 75/15-17 від 20.08.2017 року позачергової ХV сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад» прийнято у відсутності доказів про те, що сільським головою, секретарем ради, однією третиною (1/3) депутатів від загального складу ради, постійною комісією ради приймалося рішення про проведення позачергової ХІV сесії VII скликання 17 серпня 2017 року, а також позачергової ХV сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області 20 серпня 2017 року. У відсутності доказів про те, що за дорученням сільського голови, секретаря ради, депутатів, за ініціативою яких мала б скликатись сесія, а також доказів про те, що приймалося рішення, яким доручили депутату Санковецької сільської ради ОСОБА_11 відкривати, вести засідання позачергової ХV сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області та підписувати оскаржуване рішення. ОСОБА_7 того, у відсутності належним чином розробленого та затвердженого «Порядку проведення громадського обговорення» відповідно до частиною 4 статті 5 Закону України» Про добровільне об’єднання територіальних громад», порушення строків з урахуванням вивчення пропозицій та їх обговорення, яке повинно було проводитись протягом 30 днів, а також не забезпечення проведення обов’язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) протягом 60 днів підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об’єднання територіальних громад, за результатами якого сільські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських рад.
Проект рішення не проходило юридичну експертизу та не погоджувалося (не візувалося) головою профільної комісії ради без додатків довідкового матеріали, які б мали відповідати основним умовам добровільного об’єднання територіальних громад, як передбачено статтею 4 Закону № 157-УІІІ від 05.02.2015 року. Вказане рішення приймалось без попереднього обговорення постійної комісії ради, без погодження профільної комісії, голів всіх постійних комісій які б мали погодити проект рішення.
ОСОБА_7 того, порядок скликання та проведення позачергової сесії проведено без додержання вимог Закону та регламенту ради, апарат ради не повідомляв депутатів про час скликання і місце проведення та перелік питань, які передбачається внести на розгляд позачергової ХV сесії VII скликання із гострої необхідності скликання позачергові сесії, оскільки вже були прийняті рішення Санковецькою сільською радою щодо об’єднання з Клішковецькою сільською радою, які не були враховані на засіданні позачергової ХV сесії VII скликання.
Також рішення прийнято без належних доказів, як передбачено ст. ст. 73-76 КАС України про те, що рішення «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад» ставилось на голосування, оскільки в протоколі позачергової ХV сесії VII скликання Санковецької сільської ради від 20 серпня 2017 року не зазначено, що вказане питання ставилось на голосування та хто саме за нього проголосував з урахуванням протоколу поіменного голосування.
Отже, із положень процитованих норм випливає, що Закон № 157-VIII визначає принципи та певні умови добровільного об'єднання територіальних громад. Так, адміністративним центром такої об'єднаної громади може визначатись населений пункт, який має розвинуту інфраструктуру, може бути розташований найближче до географічного центру території громади і найменування громади, суд акцентує увагу, що може бути похідним від найменування такого населеного пункту. Ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад можуть бути відповідні голови рад, не менш як третина депутатів від загального складу рад, члени територіальної громади. Відповідний голова у визначений термін забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання громад та її громадське обговорення, подає її до відповідної ради для прийняття рішення про надання згоди на об'єднання та делегування представників до спільної робочої групи. Порядок проведення громадського обговорення визначається відповідною радою. Після прийняття такого рішення відповідний голова надсилає пропозицію голові суміжної територіальної громади, який, у свою чергу, вчиняє вищевказані дії. Надалі голова, який ініціював об'єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень. Спільна робоча група готує проекти рішень щодо добровільного об'єднання і також забезпечує громадське обговорення, за результатами якого відповідні голови вносять питання про його схвалення на розгляд рад. Схвалені радами проекти рішень подаються обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності Конституції та законам України. Обласна державна адміністрація у визначений строк готує відповідний висновок, що затверджується розпорядженням голови. У разі відповідності проекту рішення Конституції та законам України ради приймають рішення про добровільне об'єднання територіальних громад.
Матеріалами справи встановлено, що 03.06.2015 року листом № 282 голова Клішковецької сільської ради звернувся до голови Санковецької сільської ради з ініційованою ним пропозицією про добровільне об’єднання територіальних громад, обговорену територіальними громадами сіл Клішківці і Млинки, погоджену 38-ю (позачерговою) сесією Клішківської сільської ради VI скликання від 26.05.2015 року (т. 1 а. с. 195).
18.08.2016 року листом № 02-11/543 голова Клішковецької сільської ради надав до Санковецької сільської ради пропозицію про добровільне об’єднання територіальних громад.
19.08.2016 року рішенням № 35/6-16 Санковецька сільська рада вирішила прийняти пропозицію ОСОБА_6 сільської ради щодо добровільного об’єднання територіальних громад села Санківці в ОСОБА_6 територіальну громаду з центром у селі Колінківці Хотинського району Чернівецької області, прийняти пропозицію Грозинецької сільської ради щодо добровільного об’єднання територіальних громад села Санківці в Грозинецьку територіальну громаду з центром у селі Грозинці Хотинського району Чернівецької області, прийняти пропозицію Клішковецької сільської ради щодо добровільного об’єднання територіальних громад села Санківці в Клішковецьку територіальну громаду з центром у селі Клішківці Хотинського району Чернівецької області. Дане рішення винести на збори уповноважених представників громади. (т. 1 а. с. 30, 197-199).
21.08.2016 року рішенням № 1 Загальних зборів уповноважених представників громадян с. Санківці Санковецької сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад» вирішено прийняти пропозицію Клішковецької об’єднаної територіальної громади щодо об’єднання з територіальною громадою Санковецької сільської ради. Винести дане рішення на затвердження на позачергову сесію санковецької сільської ради. (т. 1 а. с. 31, 200-204).
08.09.2016 року рішенням № 38/7-16 Санковецької сільської ради «Про затвердження рішення зборів представників уповноважених громадян с. Санківці «Про добровільне об’єднання територіальних громад» вирішено затвердити рішення зборів уповноважених представників громадян села Санківці № 1 від 21.08.2016 року « Про добровільне об’єднання Санковецької територіальної громади з Клішковецькою об’єднаною територіальною громадою». За дане рішення відповідно до протоколу № 7 від 08.09.2016 року проголосували за-11, проти -0, утримались -0. (т. 1 а. с. 32, 205-207).
08.09.2016 року рішенням № 39/7-16 Санковецької сільської ради «Про створення ініціативної групи з питань добровільного об’єднання територіальних громад» вирішено створити ініціативну групу з членів територіальної громади Санковецької сільської ради з питань добровільного об’єднання територіальних громад в кількості п’яти чоловік: ОСОБА_2, ОСОБА_12, ОСОБА_11, ОСОБА_13, ОСОБА_1І.(т. 1 а. с. 208)
12.09.2016 року голова Саньковецької сільської ради звернулася до Клішковецького сільського голови з листом, в якому просила розглянути пропозицію щодо добровільного об’єднання територіальної громади села Санківці Санківської сільської ради до Клішковецької сільської ради об’єднаної територіальної громади з центром у селі Клішківці (т. 1 а. с. 33, 210).
Суд вважає, дії відповідача є неправомірними, оскільки станом на день отримання пропозиції ОСОБА_6 сільської ради, Саньковецька сільська рада вже розглянула пропозицію Клішковецької сільської ради та надано згоду на добровільне об'єднання.
Окрім того, зазначені рішення було чинним і не були скасовані на день отримання пропозиції ОСОБА_6 сільської ради.
ОСОБА_7 того, суд вважає за необхідне звернути увагу, що п. 4 ч. 3 ст. 50 Закону № 280/97-ВР зазначено, що секретар сільської, селищної, міської ради організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" 13 січня 2011 року № 2939-VI (далі – Закон № 2939-VI) та інших законів.
Відповідно до ч. 11 ст. 59 Закону № 280/97-ВР, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Отже, вказаними нормами встановлено обов'язок оприлюднення актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування та їх проектів у порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону № 2939-VI, доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно п.2 ч.1 ст. 15 Закону № 2939-VI, розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Відповідно до матеріалів справи, проекти рішень сільської ради та самі рішення не були оприлюднені в установленому порядку.
Таким чином, відповідачем було порушено вимоги законодавства щодо обов'язку оприлюднення актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування та їх проектів, та доведення їх змісту та питань, що вони вирішують депутатам та громадянам.
Також, згідно розділу ІІІ ОСОБА_10, проекти рішень сільської ради з основних питань розглядаються відповідними постійними комісіями. Матеріали справи не містять доказів надання вказаного питання на розгляд відповідної постійної комісії.
Суд не приймає посилання третьої особи на відсутність порушення інтересів позивача оскаржуваним рішенням, оскільки, оскаржуване рішення прийнято з численними порушенням законодавства, без врахування думки громади, без належного повідомлення громади про розгляд та прийняття оскаржуваного рішення, що свідчить про порушення прав та інтересів позивача.
У зв’язку з викладеним, суд вважає, що Рішення № 68/13-17 від 14.08.2017 року позачергової ХІІІ сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи», Рішення № 75/15-17 від 20.08.2017 року позачергової ХV сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад» прийняті з порушенням вимог Законів, встановленого регламенту, що вказує на їх протиправність.
Зважаючи на викладене суд приходить до висновку, що у даному разі мають місце системні порушення відповідачем ОСОБА_10 Санковецької сільської ради, Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», внаслідок чого були прийняті протиправні оскаржувані рішення.
За таких обставин суд вважає такі дії посадових осіб відповідача протиправними та такими, які не відповідають вимогам чинного законодавства.
Таким чином, відповідач діяв не у спосіб, та у межах наданих їм повноважень, що передбачені Конституцією та чинним законодавством України.
Водночас суд вважає за необхідне зазначити, що у матеріалах справи міститься висновок, який підписано заступником голови – керівником апарату Чернівецької ОДА та затверджено 31.08.2017 року, в якому зазначено, що об’єднання територіальних громад здійснюється в інших межах ніж визначено Перспективним планом формування територій громад Чернівецької області (далі перспективний план, схвалений рішенням сесії Чернівецької обласної ради від 28.07.2015 року № 103-32/15). Однак вказаний висновок не береться до уваги, оскільки висновок підписаний одноособово, у вказаному висновку не зазначено об’єктивні обставини, про те, що на час прийняття спірних рішень були вже прийняті в період із 21.08.2016 року по 08.09.2016 рік рішення Санковецькою сільською радою щодо процедури Добровільного об’єднання територіальних громад села Клішківці та Санківці на пропозицію Клішковецького сільського голови від 03.06.2015 року, яка була обговорена територіальними громадами сіл Клішківці та Млинки, погоджену рішенням 38-позачергової сесії Клішківської сільської ради VI скликання від 26.05.2015 року. ОСОБА_7 того, не враховано вищезазначені системні порушення вимог Законів під час прийняття спірних рішень що вказує на те, що рішення прийняті не у спосіб встановлений законом. (т. 1 а.с. 110).
З цього приводу суд зазначає, що частиною 1 статті 74 КАС України визначено, що суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки вказаним висновком не враховано порушення вимог Законів, регламенту Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області при прийняття оскаржуваних рішень, суд не може брати його до уваги, як належний та допустимий доказ, як передбачено ст.ст. 73-76 КАС України.
Таким чином, суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування Рішення № 68/13-17 від 14.08.2017 року позачергової ХІІІ сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи», Рішення № 75/15-17 від 20.08.2017 року позачергової ХV сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад», оскільки не дотримано вимоги законів щодо процедури та послідовності всіх етапів їх прийняття, які є обов'язковою передумовою для добровільного об'єднання громадян на підставі чинного законодавства України з дотриманням Конституції України.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Зміст принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі зобов'язує адміністративний суд до активної ролі у ході розгляду справи, в тому числі і до уточнення змісту позовних вимог, з наступним обранням того способу захисту порушеного права, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи.
За приписами вимог частини 4 статті 189 КАС України визнання позову Відповідачем повністю, підтверджує дослідженими у справі письмовими доказами, а тому є підставою для ухвалення рішення про задоволення позову.
Так, зважаючи на визнання позову відповідачем, що підтверджено матеріалами справи та враховуючи норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про те, що заявлені позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 2 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких повинні дотримуватися суб'єкти владних повноважень при реалізації дискреційних повноважень.
Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 73 КАС України передбачено належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно статей 74-76 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Як зазначено ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При цьому судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету ОСОБА_23 Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
У ході судового розгляду, третьою особою на стороні відповідача не надано суду доказів щодо правомірності прийнятих рішень, а також не надано доказів, які б свідчили про неправомірність заявлених позовних вимог.
Водночас, суд зазначає, що відповідач визнав позов в повному обсязі надавши відповідне пояснення по суті виявлених порушень, що знайшли своє підтвердження у ході розгляду справи.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування Рішення № 68/13-17 від 14.08.2017 року позачергової ХІІІ сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області «Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи», Рішення № 75/15-17 від 20.08.2017 року позачергової ХV сесії VII скликання Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад», підлягає задоволенню.
Таким чином, зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
Згідно з ч. 1 та ч. 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в частині задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 129 Конституції України, ст. ст. 6, 9, 11, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250, 263 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати Рішення Санковецької сільської ради № 68/13-17 від 14.08.2017 року “Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представника до спільної робочої групи” та №71/15/17 від 20.08.2017 року “Про схвалення проекту рішення сільської ради “Про добровільне об’єднання територіальних громад”.
3. Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1409,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Повний текст рішення виготовлено 02 липня 2018 року, на протязі 10 робочих днів, з урахуванням вихідних та святкових 23-24.06.2018 року, з 28.06. по 01.07.2018 року
Судді П.Д. Дембіцький