Справа №:755/16816/17
1-кс/755/4808/18
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"06" вересня 2018 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотанняслідчого другогослідчого відділууправління зрозслідування кримінальнихпроваджень слідчимиорганів прокуратурита процесуальногокерівництва прокуратуриміста Києва ОСОБА_3 ,у межахкримінального провадження,внесеного доЄдиного реєструдосудових розслідувань за №42017100000001297 від 17.10.2017 року, про тимчасовий доступ до речей та документів,
за участю учасників судового провадження:
слідчого ОСОБА_3 ,
в с т а н о в и в:
Слідчий другого слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури міста Києва звернувся до суду із клопотання, у межах кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017100000001297 від 17.10.2017 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364, ч.3 ст.212, ч.1 ст.205 КК України, про надання тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю їх вилучення /виїмки/.
З клопотання вбачається, що невстановленими особами запроваджено протиправний механізм по наданню послуг з найбільших бюджетоутворюючих підприємств держави, в т.ч. з іноземним капіталом, а саме: ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ПрАТ ІНФОРМАЦІЯ_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_5 (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) та інші, із незаконного виведення грошових коштів за кордон та ухилення від сплати податків і обов`язкових платежів.
Встановлено, що посадові особи зазначених вище підприємств, вступивши в змову невстановленими особами, перераховують на рахунки підконтрольних їм вітчизняних комерційних структур ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_6 (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) та ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) грошові кошти, за нібито надання останнім власних кваліфікованих фахівців необхідних для виконання основної діяльності замовника (послуги аутсорсингу), проте фактично працівники відбирались та працевлаштовувались компаніями замовниками послуг. За отриманою інформацією, протягом 2014-2018 рр. за зазначені послуги вказаним суб`єктам господарської діяльності перераховано понад 1,5 млрд. грн.
Водночас, реальної діяльності ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_6 (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) та ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) не здійснюють, у них відсутній кадровий склад та матеріально технічна база пошуку співробітників, а самі робітники, які працюють на підприємствах-замовників протиправних послуг, фактично не мають жодного відношення до вказаних комерційних структур (не обізнані з тим, що їх послуги надаються за схемою аутсорсингу, не знайомі з посадовими особами аутсорсингової компанії та не володіють інформацією щодо місця знаходження вказаних структур).
Таким чином, невстановлені особи запровадили злочинний механізм, який дозволяє протиправно виводити грошові кошти з податкового обліку та ухилятися від обов`язкових платежів, що в свою чергу наносить шкоду державній та економічній безпеці України.
Крім того, встановлено, що ч. 2 ст. 39 Закону України Про зайнятість населення забороняється діяльність суб`єктів господарювання-роботодавців, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця без відповідного дозволу. Враховуючи, що ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_6 (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) та ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) не отримували вказаного дозволу, їх діяльність є неправомірною.
Вказана інформація підтверджується висновком експертного дослідження № 1-04/04/2018 від 04.04.2018 ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_7 у ході проведення якого з`ясовано, що ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_6 (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) та ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) завдали збитків інтересам держави на загальну суму понад 955 млн. грн.
Також, за наявними даними до функціонування вказаної протиправної схеми можуть бути причетні службові особи органів ДФС, які зловживаючи службовим становищем здійснюють прикриття вказаної незаконної фінансової схеми і не вживають передбачених законодавством заходів з її припинення.
Внаслідок вчинення вказаних правопорушень вищевказаних підприємств, а також з використанням підконтрольних підприємствнерезидентів, невстановлені особи здійснили фінансові операції з коштами, які надійшли за начебто виконані роботи (надані послуги) від підприємств реального сектору економіки, які фактично не виконувалися, з метою виводу грошових коштів у тіньовий неконтрольований державою обіг, переведення їх у готівку та їх легалізацію, використовуючи для розміщення, руху та зняття коштів підконтрольні розрахункові рахунки вчинили фінансові операції по легалізації (зняттю) зазначених коштів в сумі понад 100 млн. грн.
Вищезазначена злочинна схема забезпечує незаконне виведення безготівкових коштів підприємств реального сектору економіки у тіньовий неконтрольований державою обіг, минаючи при цьому систему оподаткування, що призводить до ненадходження податків до бюджету держави та легалізації коштів отриманих злочинним шляхом.
Крім того, у клопотанні зазначено, що з метою повного, всебічного та об`єктивного дослідження всіх обставин, виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів та їх подальшому вилученні, а саме: документи ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), які підтверджують фінансово-господарські відносини з ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ПрАТ ІНФОРМАЦІЯ_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_5 (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), Дочірнє підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) та інші, та ряд інших виконаних робіт, договори (додатки до договорів, банківські виписки, акт приймання-передачі товарів (робіт, послуг), додаткові угоди, специфікації до них, видаткові накладні, зовнішньо економічні контракти, акти прийому-приймання виконаних робіт (наданих послуг) або товарів, податкові накладні, товарно-транспортні накладні, інші документи, що підтверджують завантаження/розвантаження та транспортування ТМЦ, платіжні документи, векселі, акти приймання-передачі векселів, акти проведення взаємозаліків, сертифікати, паспорти якості, документи листування з представниками та посадовими особами (в т.ч. роздруківки електронних документів), документів підтверджуючих повноваження отримувача товару (робіт, послуг), по вищевказаним контрагентам, а також документів на подальшу реалізацію (використання в виробництві, зберігання на складі) придбаної продукції (робіт, послуг і т.д.), в т.ч. документи участі та перемог у конкурсних торгах в закупівлях за державні кошти, за період 2017-2018 років таких взаємовідносин; Дозвіл, який згідно ст. 39 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI, необхідний для провадження діяльності суб`єктів господарювання, що наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця; Документальні матеріали щодо взаємовідносин з іноземними суб`єктами господарювання ; Дані щодо працевлаштованих протягом 2014 - 2018 рр. ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) осіб з іноземним громадянством, а також копії документів, які стали підставою для отримання вказаними особами дозвільних документів на проживання та працевлаштування на території України; документальні матеріали щодо сплачених ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) грошових коштів до Пенсійного фонду України; Дані щодо осіб, які у ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснюють підбір співробітників та їх документальне ведення, які знаходяться у ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 .
Слідчий ОСОБА_3 в судовому засіданні клопотання підтримав та пояснив, що слідчим суддею вже було надано тимчасовий доступ до оригіналів вказаних документів, однак отримати їх не вдалося можливим, тому виникла необхідність в повному наданні тимчасового доступу, крім того просив розглядати клопотання у відсутність власників документів, оскільки існує реальна загроза їх знищення.
Відповідно до ч.2 ст.163 КПК України слідчий суддя розглядає клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки існує реальна загроза зміни або знищення документів.
Вислухавши доводи слідчого, якими він обґрунтовує клопотання, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.
Відповідно до вимог ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитись з ними, зробити її копії та вилучити їх /здійснити їх виїмку/.
Для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, зокрема для отримання відомостей, що є необхідними для з`ясування всіх обставин справи у даному провадженні, є потреба у наданні тимчасового доступу до речей та документів.
Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що зазначені документи знаходиться у володінні ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а також така інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, з урахуванням можливості використати цю інформацію як доказ, відомостей що містяться у ній та відсутності можливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначеної інформації, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 110, 163-165, 309 КПК України, слідчий суддя,
у х в а л и в:
Клопотання слідчого другого слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури міста Києва ОСОБА_3 задовольнити.
Надати слідчому другого слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури міста Києва ОСОБА_3 та іншим слідчим слідчої групи по розслідуванню вказаного кримінального провадження, старшому оперуповноваженому ГУ СБУ у м. Києві та Київській області ОСОБА_4 , старшому оперуповноваженому ГУ СБУ у м. Києві та Київській області ОСОБА_5 , оперуповноваженому ГУ СБУ у м. Києві та Київській області ОСОБА_6 , старшому оперуповноваженому в ОВС ГВ БКОЗ СБУ у м. Києві та Київській області ОСОБА_7 , старшому оперуповноваженому в ОВС ГВ БКОЗ СБУ у м. Києві та Київській області ОСОБА_8 , або за їх дорученням оперативним підрозділам, тимчасовий доступ до речей та документів, які знаходяться у володінні ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: до оригіналів документів ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), які підтверджують фінансово-господарські відносини з ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ПрАТ ІНФОРМАЦІЯ_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_5 (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), Дочірнє підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) та інші, та ряд інших виконаних робіт, договори (додатки до договорів, банківські виписки, акт приймання-передачі товарів (робіт, послуг), додаткові угоди, специфікації до них, видаткові накладні, зовнішньо економічні контракти, акти прийому-приймання виконаних робіт (наданих послуг) або товарів, податкові накладні, товарно-транспортні накладні, інші документи, що підтверджують завантаження/розвантаження та транспортування ТМЦ, платіжні документи, векселі, акти приймання-передачі векселів, акти проведення взаємозаліків, сертифікати, паспорти якості, документи листування з представниками та посадовими особами (в т.ч. роздруківки електронних документів), документів підтверджуючих повноваження отримувача товару (робіт, послуг), по вищевказаним контрагентам, а також документів на подальшу реалізацію (використання в виробництві, зберігання на складі) придбаної продукції (робіт, послуг і т.д.), в т.ч. документи участі та перемог у конкурсних торгах в закупівлях за державні кошти, за період 2017-2018 років таких взаємовідносин; Дозвіл, який згідно ст. 39 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI, необхідний для провадження діяльності суб`єктів господарювання, що наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця; Документальні матеріали щодо взаємовідносин з іноземними суб`єктами господарювання; Дані щодо працевлаштованих протягом 2014 - 2018 рр. ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) осіб з іноземним громадянством, а також копії документів, які стали підставою для отримання вказаними особами дозвільних документів на проживання та працевлаштування на території України; документальні матеріали щодо сплачених ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) грошових коштів до ІНФОРМАЦІЯ_11 ; Дані щодо осіб, які у ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснюють підбір співробітників та їх документальне ведення, та надати розпорядження про надання можливості вилучити копії вказаних документів.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя