Провадження № 6/323/49/18
УХВАЛА
Іменем України
24.09.2018 р. м. Оріхів
Оріхівський районний суд Запорізької області у складі головуючої судді Гуцал О.П., при секретарі Лукіній А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, заінтересовані особи: ОСОБА_1, Комишуваська селищна рада Оріхівського району Запорізької області, Оріхівська районна державна адміністрація Запорізької області, про відстрочення виконання судового рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області звернулося до суду з заявою про відстрочення виконання рішення суду з посиланням на те, що Постановою Верховного Суду від 20.06.2018 року у справі № 323/323/17 зобов’язано Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області виділити ОСОБА_1 із земель резервного фонду державної власності на території Комишуваської селищної ради Оріхівського району Запорізької області в натурі (на місцевості) земельну ділянку відповідно до сертифіката РН № 213194, виданого Оріхівською районною державною адміністрацією Запорізької області 20 січня 2015 року, на право на земельну частку (пай) розміром 7,55 в умовних кадастрових гектарах. На даний час неможливо виконати постанову Верховного Суду від 20.06.2018 у зв’язку з відсутністю вільної (не наданої в користування) землі резервного фонду на території Комишуваської селищної ради Оріхівського району Запорізької області. Ця інформація підтверджується відповідним листом Відділу в Оріхівському районі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області. На думку заявника, зазначена обставина, а саме відсутність вільної (не наданої в користування) землі резервного фонду роблять неможливим на цей час виконання вищезазначеного судового рішення. У зв’язку із зазначеним просять відстрочити виконання рішення строком на один рік з дня постановлення ухвали суду.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області підтримав заяву та пояснив, що на даний час проводиться інвентаризація земель, тому найближчим часом буде відомо, які землі є вільними.
Представник стягувача ОСОБА_1 надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності та пояснення на заяву про відстрочку виконання судового рішення, в якому просив відмовити в задоволенні заяви.
Представник Комишуваської селищної ради Оріхівського району Запорізької області надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник Оріхівської районої державної адміністрації Запорізької області у своїй заяві просив розглянути справу без його участі, при вирішенні заяви поклався на думку суду.
Розглянувши заяву, вислухавши думку представника заявника, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою Верховного Суду від 20.06.2018 року у справі № 323/323/17 зобов’язано Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області виділити ОСОБА_1 із земель резервного фонду державної власності на території Комишуваської селищної ради Оріхівського району Запорізької області в натурі (на місцевості) земельну ділянку відповідно до сертифіката РН № 213194, виданого Оріхівською районною державною адміністрацією Запорізької області 20 січня 2015 року, на право на земельну частку (пай) розміром 7,55 в умовних кадастрових гектарах. Стягнуто з Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області на користь ОСОБА_1 2 624 (дві тисячі шістсот двадцять чотири) гривні судових витрат, понесених на сплату судового збору за подання позовної заяви, апеляційної та касаційної скарг.
Згідно до матеріалів справи, виконавчий лист по справі ОСОБА_1 не отримувався.
Згідно листа Відділу в Оріхівському районі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 25.07.2018 року, на підставі наявної у відділі інформації вільні (не надані в користування) землі резервного фонду на території Комишуваської селищної ради Оріхівського району Запорізької області відсутні.
Відповідно до ст.12 ЦПК України обставини цивільних справ встановлюються судом за принципом змагальності. Суд же, зберігаючи об'єктивність і неупередженість, лише створює необхідні умови для всебічного і повного дослідження обставин справи. Згідно із ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів. Крім того, згідно ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на основу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ст.267 ЦПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочку або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
Згідно до ч.1, ч.3 ст. 435 ЦПК України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідно до ч. 4 ст. 435 ЦПК України, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Згідно статті 33 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України та статті 18 ЦПК України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання на всій території України.
Відстрочка виконання рішення суду може бути застосована судом у виняткових випадках, що створюють об'єктивні ускладнення при виконанні судового рішення або наявність яких робить його виконання неможливим.
Підставою для відстрочення виконання судового рішення можуть бути обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Посилання заявника в заяві на ту обставину, що виконати рішення суду неможливо у зв’язку з відсутністю вільних (не наданих в користування) земель резервного фонду не дають підстав для висновку, що існують обставини, які мають винятковий характер, які перешкоджають виконанню рішення суду, оскільки заявником не вказано, коли саме з’являться вільні землі.
З аналізу положень ст. 435 ЦПК України, відстрочення виконання рішення можливе за наявності обставин, які унеможливлюють виконання рішення та такі підстави обмежені в часі та після закінчення дії цих обставин можливе наступне виконання рішення.
В той же час, в заяві не міститься жодного посилання на виникнення підстав виконання судового рішення в наступному, та про можливість звільнення земель протягом наступного року.
При таких обставинах, суд вважає, що відстрочення виконання судового рішення суперечить інтересам стягувача, у зв’язку із чим в задоволенні заяви слід відмовити.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.435 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, заінтересовані особи: ОСОБА_1, Комишуваська селищна рада Оріхівського району Запорізької області, Оріхівська районна державна адміністрація Запорізької області, про відстрочення виконання судового рішення у справі № 323/323/17 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Запорізької області через Оріхівський районний суд Запорізької області шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складення повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали виготовлено 26.09.2018 року.
Суддя: О.П. Гуцал