ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
02 жовтня 2018 року № 826/17451/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Васильченко І.П., при секретарі судових засідань Ксендзові А.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2
до Постійно діючої конкурсної комісії для конкурсного відбору кандидатур на
посади працівників суб'єктів господарювання комунального сектору
економіки підпорядкованих Департаменту транспортної інфраструктури
виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної
адміністрації),
Київського міського голови,
Департамент транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської
міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про визнання протиправними дій
за участі представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2,
від відповідача 1: не прибув,
від відповідача 2: не прибув,
від відповідача 3: Кізім Г.В.
На підставі ч. 1 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 02 жовтня 2018 року проголошено скорочене (вступна та резолютивна частини) судове рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог ч. 3 ст. 243 названого Кодексу. Під час проголошення скороченого (вступної та резолютивної частин) судового рішення сторонам роз'яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту рішення.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі-позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до Постійно діючої конкурсної комісії для конкурсного відбору кандидатур на посади працівників суб'єктів господарювання комунального сектору економіки підпорядкованих Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - відповідач 1), Київського міського голови (далі- відповідач 2), Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації (далі-відповідач 3), в якій з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить суд:
- визнати протиправними дії постійно діючої конкурсної комісії для конкурсного відбору кандидатур на посади керівників суб'єктів господарювання комунального сектору економіки підпорядкованих Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в частині проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора КП «Київтранспарксервіс» та зобов'язати зазначену комісію утриматись від внесення подання Київському міському голові щодо призначення (делегування) одного з визначених конкурсною комісією кандидатів на посаду директора КП «Київтранспарсксервіс»;
- зобов'язати постійно діючу конкурсну комісію для конкурсного відбору кандидатур на посади керівників суб'єктів господарювання комунального сектору економіки підпорядкованих Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) оголосити проведення нового конкурсу на призначення директора комунального підприємства «Київтранспарксервіс»;
- визнати протиправними дії постійно діючої конкурсної комісії для конкурсного відбору кандидатур на посади керівників суб'єктів господарювання комунального сектору економіки підпорядкованих Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в частині проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора КП «Київтранспарксервіс» та зобов'язати Київського міського голову утриматися від призначення одного з визначених конкурсною комісією кандидатів на посаду директора КП «Київтранспарксервіс».
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.01.2018 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.02.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.05.2018 року залучено до участі у справі співвідповідача Департамент транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що конкурсною комісією порушено п. 1.4 Регламенту, який затверджений протоколом Конкурсної комісії №2 від 28.07.2017 року, а саме щодо рівності можливостей і прав усіх кандидатів на вакантні посади щодо яких оголошений конкурс.
Представник відповідача 3 у судовому засіданні проти позову заперечив та просив відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав викладених в письмовому відзиві на позовну заяву.
Відповідач 1, 2 у встановлений судом строк відзиву на позов не подав.
Згідно частини п'ятої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Протоколом №9 засідання постійно діючої конкурсної комісії для конкурсного відбору кандидатур на посади керівників суб'єктів господарювання комунального сектору економіки, підпорядкованих Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 23.11.2017 р., ОСОБА_2 допущено до участі у конкурсі на зайняття посади керівника КП «Київпастранспарксервіс».
Протоколом №12 засідання постійно діючої конкурсної комісії для конкурсного відбору кандидатур на посади керівників суб'єктів господарювання комунального сектору економіки, підпорядкованих Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 18.12.2017 р. визначено двох переможців конкурсу та направлено відповідне подання від 26.12.2017 до Київського міського голови про внесення за результатами проведеного конкурсу двох кандидатів на посаду директора комунального підприємства «Київтранспарксервіс».
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та таким, що не відповідають вимогам діючого законодавства, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України встановлено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 4 рішення Київської міської ради від 07 липня 2016 року №579/579 р. «Про регламент Київської міської ради» Київський міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста Києва і здійснює повноваження відповідно до Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" та інших законів України.
Відповідно до п.4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» міський голова призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Розпорядженням Київського міського голови від 11.07.2017 року №512 було створено постійно діючу конкурсну комісію для конкурсного відбору кандидатур на посади керівників суб'єктів господарювання комунального сектору економіки підпорядкованих Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (надалі Конкурсна комісія).
Правові та організаційні засади конкурсного відбору кандидатур на посади керівників суб'єктів господарювання комунального сектора економіки в місті Києві визначені Положенням про конкурсний відбір кандидатур на посади керівників суб'єктів господарювання комунального сектора економіки в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 21.07.2016 № 786/786 «Про затвердження Положення про конкурсний відбір кандидатур на посади керівників суб'єктів господарювання комунального сектора економіки в місті Києві» (далі - Положення).
Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 11.07.2017 № 512 «Про утворення постійно діючої конкурсної комісії для конкурсного відбору кандидатур на посади керівників суб'єктів господарювання комунального сектору економіки, підпорядкованих Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)» утворено постійно діючу конкурсну комісію для конкурсного відбору кандидатур на посади керівників суб'єктів господарювання комунального сектору економіки, підпорядкованих Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та затверджено її склад.
Протоколом постійно діючої конкурсної комісії для конкурсного відбору кандидатур на посади керівників суб'єктів господарювання комунального сектору економіки підпорядкованих Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.10.2017 № 7 з урахуванням вимог частини першої статті 7 Положення затверджено оголошення про умови та строки проведення конкурсного відбору кандидатур на посаду директора комунального підприємства «Київтранспарксервіс».
На виконання пункту 2 частини першої статті 6 Положення оголошення про умови та строки проведення конкурсу, вичерпний перелік необхідних документів та порядок їх подання кандидатами було розміщено на Єдиному веб-порталі територіальної громади міста Києва kievcity.gov.ua.
Частиною другою статті 7 Положення визначено перелік документів, які особа, яка претендує на зайняття керівної посади (далі - кандидат), подає особисто у визначений в оголошенні строк, а саме:
1) заяву в довільній формі з наданням згоди на обробку персональних даних відповідно до Закону України "Про захист персональних даних";
2) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце реєстрації кандидата, або документа, що надається громадянинові України у зв'язку з втратою паспорта (для іноземців та осіб без громадянства - іншого документа, що посвідчує особу);
3) автобіографію кандидата, що обов'язково повинна містити: прізвище (усі прізвища у разі зміни), власне ім'я (усі власні імена, в тому числі у разі зміни) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), членство у політичних партіях, у тому числі в минулому, наявність трудових або будь-яких інших договірних відносин з політичною партією упродовж року, що передує поданню заяви (незалежно від тривалості), склад сім'ї, місце реєстрації та фактичного проживання, контактний номер телефону, адресу електронної пошти, відомості про наявність чи відсутність судимості;
4) чотири фотографії кандидата розміром 4x6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
5) копію документів про освіту, науковий ступінь, вчене звання;
6) копію заповненої частини трудової книжки (за наявності);
7) копію військового квитка (для військовослужбовців або військовозобов'язаних);
8) довідку про допуск до державної таємниці (за наявності такого допуску);
9) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру), за рік, що передує року, в якому було оприлюднене оголошення про конкурс, за формою, встановленою Національним агентством з питань запобігання корупції.
Кандидат також може подати інші додаткові матеріали на власний розсуд.
Так, протоколом постійно діючої конкурсної комісії для конкурсного відбору кандидатур на посади керівників суб'єктів господарювання комунального сектору економіки підпорядкованих Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 23.11.2017 № 9 ухвалене рішення про допуск дев'ятнадцяти кандидатів до участі у конкурсі, в тому числі і позивача.
Частиною сьомою статті 7 Положення визначено, що не пізніше наступного робочого дня після закінчення строку подання документів на участь у конкурсі та ухвалення рішень про допуск або відмову у допуску до участі у конкурсі щодо кожної кандидатури секретар конкурсної комісії надсилає за адресами електронної пошти кандидатів, допущених до участі у конкурсі, відомості про фінансово-економічне становище суб'єкта господарювання (файли у форматі *.doc, *.docx, *.rtf або у вигляді сканованих копій документів):
1) відомості про баланс (форма N 1);
2) звіт про фінансові результати (форма N 2);
3) звіт про рух коштів (форма N 3):
4) примітки до річної фінансової звітності (форма N 4);
5) розшифровку простроченої кредиторської заборгованості, фінансовий план підприємства, звіт про інвестиції в основний капітал;
6) статут суб'єкта господарювання комунального сектора економіки в місті Києві;
7) аудиторський звіт ( у разі його наявності) та звіт про фінансово-господарську діяльність суб'єкта господарювання за останні 12 місяців.
Згідно з частиною восьмої статті 7 Положення за допомогою відомостей про фінансово-економічне становище суб'єкта господарювання комунального сектора економіки в місті Києві кандидати зобов'язані протягом 20 календарних днів з дня їх отримання розробити конкурсні пропозиції та подати їх особисто конкурсній комісії.
Конкурсні пропозиції повинні містити:
1) проект стратегічного плану розвитку суб'єкта господарювання на середньострокову перспективу;
2) детальний першочерговий план реформування суб'єкта господарювання протягом одного року;
3) заходи з виконання завдань, поставлених перед суб'єктом господарювання, та результати аналізу можливих ризиків, а також пропозиції з поліпшення техніко-економічних та фінансових показників суб'єкта господарювання, підвищення його конкурентоспроможності на ринку;
4) обсяг надходжень коштів до бюджету;
5) пропозиції щодо залучення інвестицій для розвитку суб'єкта господарювання;
6) пропозиції щодо очікуваної динаміки поліпшення основних показників фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання;
7) інші відомості на розсуд кандидата.
Членам конкурсної комісії забороняється будь-яким чином ознайомлювати кандидатів з конкурсними пропозиціями інших кандидатів до закінчення строку їх подання.
Конкурсні пропозиції кандидатів підлягають оприлюдненню на Єдиному веб-порталі територіальної громади міста Києва kievcity.gov.ua в день останнього засідання конкурсної комісії (після його завершення).
Конкурсні пропозиції кандидатів на посади директорів комунальних некомерційних підприємств подаються з урахуванням специфіки їх діяльності та мають бути спрямовані на оптимізацію видатків, які здійснюються на утримання таких підприємств. Подання такими кандидатами конкурсних пропозицій, спрямованих на збільшення доходів комунальних некомерційних підприємств, не вимагається.
Частиною дев'ятою та десятою статті 7 Положення визначено, що протягом 5 днів з дня закінчення строку для подання конкурсних пропозицій конкурсна комісія проводить засідання, на якому вивчає конкурсні пропозиції. Окрім вивчення конкурсних пропозицій та документації на участь у конкурсі, конкурсна комісія проводить з кандидатами співбесіди та враховує їх здатність висловлювати свої думки, вміння викладати інформацію в письмовій формі, комунікабельність, тактовність, ділові та вольові якості, готовність брати на себе відповідальність, уміння аналізувати проблеми і налагоджувати ділові зв'язки, виявляти творчий підхід до роботи, емоційну врівноваженість тощо.
За результатами дослідження конкурсних пропозицій та проведених співбесід конкурсна комісія шляхом голосування відбирає з числа учасників не більше двох кандидатів на одну керівну посаду, які згідно з обґрунтованим у письмовому вигляді рішенням конкурсної комісії відповідають вимогам цього Положення, вносить подання суб'єкту, який здійснює призначення (делегування для призначення або обрання) на відповідну керівну посаду (далі - суб'єкт призначення (делегування)), щодо призначення (делегування) одного з визначених конкурсною комісією кандидатів на керівну посаду - на вибір суб'єкта призначення (делегування).
Судом встановлено, що конкурсною комісією на виконання вищевикладених положень було надіслано документи однакової комплектності, які містять відомості про фінансово-економічне становище суб'єкта господарювання всім кандидатам допущеними до участі у конкурсі. При цьому, слід наголосити на тому, що позивач підтверджує факт отримання даних документів.
Суд критично ставиться до доводів позивача про те, що до участі у конкурсі було допущено вісьмох діючих працівників комунального підприємства «Київтраспарксервіс», що порушило принцип рівності усіх учасників та було фактичною дискримінацією усіх кандидатів.
Відповідно до статті 43 Конституції України держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Згідно з статтею 2 Кодексу законів про працю України забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, гендерної ідентичності, сексуальної орієнтації, етнічного, соціального та іноземного походження, віку, стану здоров'я, інвалідності, підозри чи наявності захворювання на ВІЛ/СНІД, сімейного та майнового стану, сімейних обов'язків, місця проживання, членства у професійній спілці чи іншому об'єднанні громадян, участі у страйку, звернення або наміру звернення до суду чи інших органів за захистом своїх прав або надання підтримки іншим працівникам у захисті їх прав, за мовними або іншими ознаками, не пов'язаними з характером роботи або умовами її виконання.
Відповідно до статті 2 Положення про конкурсний відбір кандидатур на посади керівників суб'єктів господарювання комунального сектора економіки в місті Києві встановлено наступні вимоги до кандидатів:
1. Кандидатом на керівну посаду може бути особа, яка:
1) має вищу освіту за освітньо-кваліфікаційними рівнями спеціаліст або магістр;
2) має досвід управління на підприємствах, установах або організаціях незалежно від форм власності (в тому числі господарських товариствах), або в органах державної влади, органах місцевого самоврядування;
3) вільно володіє державною мовою;
4) має високі моральні, ділові, професійні якості та організаторські здібності, здатна за своїми діловими та моральними якостями, освітнім і професійним рівнем виконувати відповідні обов'язки;
5) щодо якої відсутні обставини, передбачені в частині другій цієї статті;
6) відповідає іншим вимогам для керівника відповідного суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законодавством України.
2. Не може бути кандидатом на керівну посаду особа, яка:
1) за рішенням суду визнана недієздатною або обмежено дієздатною;
2) має судимість за вчинення злочину, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку (крім реабілітованої особи), або на яку протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення;
3) притягалася на підставі обвинувального вироку, який набрав законної сили, до кримінальної відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією;
4) відповідно до вироку суду, що набрав законної сили, позбавлена права займатися діяльністю, пов'язаною з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або обіймати певні посади;
5) є або була членом організації, утворення і діяльність якої заборонено законом або судом з 24 серпня 1991 року;
6) призначення (обрання) якої на посаду керівника суб'єкта господарювання комунального сектора економіки в місті Києві суперечитиме вимогам законодавства щодо роботи іноземців, громадян України, які мають громадянство іноземної держави (держав), або осіб без громадянства;
7) у разі призначення (обрання) буде, безпосередньо підпорядкована особі, яка є її близькою особою відповідно до Закону України «Про запобігання корупції»;
8) не подала декларацію за минулий рік за формою декларації, встановленою для осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру), у випадку, якщо повинна була її подавати;
9) не відповідає вимогам, встановленим частиною першою цієї статті.
Тобто відповідно до вказаного Положення відсутнє будь-які обмеження для участі у конкурсі на зайняття посади керівника суб'єкта господарювання комунального сектора економіки в місті Києві щодо діючих працівників відповідного комунального підприємства.
Також слід зазначити, що відповідно до частини третьої статті 7 Положення, секретар конкурсної комісії надає консультаційну допомогу кандидатам з питань оформлення та подання документів для участі у конкурсі, однак таких запитів від позивача щодо надання необхідних документів для підготовки конкурсної пропозиції до конкурсної комісії не надходило.
Протоколом постійно діючої конкурсної комісії для конкурсного відбору кандидатур на посади керівників суб'єктів господарювання комунального сектору економіки підпорядкованих Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 18.12.2017 № 12 було визначено двох кандидатів, як переможців конкурсу на посаду керівника комунального підприємства «Київстранспарксервіс» - ОСОБА_4 та ОСОБА_5
На підставі зазначеного протоколу постійно діючою конкурсною комісією для конкурсного відбору кандидатур на посади керівників суб'єктів господарювання комунального сектору економіки підпорядкованих Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) направлено відповідне подання від 26.12.2017 до Київського міського голови про внесення за результатами проведеного конкурсу двох кандидатів на посаду директора комунального підприємства «Київтранспарксервіс».
Відповідно до статті 8 Положення визначена (-і) конкурсною комісією кандидатура (-и) подається на розгляд суб'єкту призначення. Суб'єкт призначення протягом 30 днів з дня внесення конкурсною комісією відповідного подання своїм рішенням призначає на керівну посаду одного з кандидатів, запропонованих йому конкурсною комісією, та укладає з ним контракт на строк, рекомендований конкурсною комісією, але не більше трьох років. У випадку проведення конкурсу для визначення кандидатур для внесення їх на розгляд відповідних органів у суб'єктах господарювання у формі господарських товариств з метою їх подальшого призначення (обрання), визначені конкурсною комісією кандидатури подаються до уповноваженого структурного підрозділу виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), який здійснює подання від імені територіальної громади міста Києва на призначення (обрання) їх на посаду. У разі відхилення суб'єктом призначення (обрання) обох визначених конкурсною комісією кандидатур (необрання жодного з кандидатів) на керівну посаду конкурсна комісія протягом 5 днів з дня відхилення (необрання) останньої кандидатури оголошує проведення нового конкурсу.
За результатами розгляду зазначеного подання та скориставшись правом, передбаченим статтею 8 Положення, Київський міський голова дорученням від 12.01.2018 № 47037 відхилив кандидатури ОСОБА_4 та ОСОБА_5 для призначення на посаду директора комунального підприємства «Київстранспарксервіс».
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для задоволення останніх.
За змістом норм абз. 1 ч. 5 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України
В даному випадку, хоча позивач в силу норм Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, однак через відсутність у матеріалах справи відомостей щодо понесених відповідачем судових витрат, жодні судові витрати за рахунок позивача на користь відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 6-11, 73-77, 79, 90, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 (04212, м. Київ. АДРЕСА_1) відмовити у повному обсязі.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.П. Васильченко
Повний текс рішення складено та підписано 12.11.2018 р.