КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2018 року справа №810/3782/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області про зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність суб`єкта владних повноважень Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області, а саме відмову у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Новопетрівську сільську раду Вишгородського району Київської області зареєструвати місце проживання ОСОБА_1 .
На обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що бездіяльність відповідача щодо відмови у реєстрації місця проживання є протиправною, оскільки позивач надав усі передбачені нормами законодавства документи здійснення такої реєстрації.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.07.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено підготовче засідання.
Відповідач позов не визнав, на обґрунтування чого у письмовому відзиві зазначив, що при пред`явленні заявником документів на право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , а саме Договір купівлі- продажу житлового будинку від 24 квітня 2018 року, №350 в реєстрі приватного нотаріуса Вишгородського районного нотаріального округу Київської області та Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 24 квітня 2018 року, індексний номер витягу: 121834839, було встановлено, що право власності на вказаний будинок оформлене з порушенням чинного законодавства, а саме статті 24 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та пункт 41 Порядку реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ № 1127 від 25.12.2015 року, в частині неподання документа, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси.
Відповідач зазначає, що виконавчим комітетом Новопетрівської сільської ради рішень щодо присвоєння житловому будинку поштової адреси АДРЕСА_2 не приймалось. Тому, на думку відповідача, позивач просить зареєструвати місце проживання за неіснуючою адресою.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.10.2018 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
22 червня 2018 року представник позивача, ОСОБА_2 , діючи на підставі нотаріально посвідченої довіреності №506 від 5 червня 2018 року, звернувся до виконавчого органу Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області із заявою про реєстрацію місця проживання позивача у належній їй на праві власності квартирі АДРЕСА_3 .
До вказаної заяви були додані копії та надані реєстратору для огляду оригінали наступних документів:
1) Договір купівлі продажу від 4 квітня 2018 року №350;
2) Витяг державного реєстру з речових прав на нерухоме майно від 24.04.2018 року індексний № витягу 121835025;
3) паспорт громадянина України з електронним безконтактним носієм та довідка про зняття з місця реєстрації;
4) довіреність представника ОСОБА_2 ;
5) паспорт представника Шмарова Є.Ю.;
6) квитанція про сплату адміністративного збору №49 від 26.6.2018р.
Однак відповідач відмовив позивачу у реєстрації місяця проживання, пославшись на абз.2, 3 пункту 11 та абзац 12 п.18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ №209 від 02.03.2016.
Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами спору, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступні обставини справи та норми законодавства.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 № 1382-IV, місце проживання - це житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Цією ж статтею визначено, що реєстрація - це внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку;
Згідно з статтею 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов`язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 затверджені Правила реєстрації місця проживання (далі - Правила).
Пунктом 18 Правил передбачено, що для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:
1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;
2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;
3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);
4) документи, що підтверджують:
- право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім`ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);
- право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);
- проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);
5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
Відповідно до пункту 19 Правил, працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання (або документа, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування), особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання/перебування (у разі потреби надає допомогу особі в заповненні бланка заяви) та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві.
Пунктом 11 Правил передбачено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо:
- особа не подала необхідних документів або інформації;
- у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними;
- звернулася особа, яка не досягла 14 років.
Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
Судом встановлено, що заява подана відповідачу була оформлена у відповідності до вимог ст.6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та Правил реєстрації місця проживання, затверджених Постановою КМУ №207 від 2.3.2016р. До заяви були додані усі документи, передбачені вимогами вказаної статті Закону та п.18 Правил реєстрації, зокрема копії та надані реєстратору для огляду оригінали наступних документів:
1) Договір купівлі продажу від 4 квітня 2018 року №350;
2) Витяг державного реєстру з речових прав на нерухоме майно від 24.04.2018 року індексний № витягу 121835025;
3) паспорт громадянина України з електронним безконтактним носієм та довідка про зняття з місця реєстрації;
4) довіреність представника ОСОБА_2 ;
5) паспорт представника Шмарова Є.Ю.;
6) квитанція про сплату адміністративного збору №49 від 26.6.2018р.
Відповідач обгрунтовує правомірність своїх дій тим, що пред`явленні заявником документів на право власності на житловий будинок АДРЕСА_2 , а саме Договір купівлі-продажу житлового будинку від 24 квітня 2018 року, №350 в реєстрі приватного нотаріуса Вишгородського районного нотаріального округу Київської області та Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 24 квітня 2018 року, індексний номер витягу: 121834839, було встановлено, що право власності на вказаний будинок оформлене з порушенням чинного законодавства, а саме статті 24 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та пункт 41 Порядку реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ № 1127 від 25.12.2015 року, в частині неподання документа, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси.
Разом з тим, суд вважає необгрунтованими такі доводи, оскільки Новопетрівська сільська рада Вишгородського району Київської області, не наділена повноваженнями перевіряти дотримання законодавства про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідними суб`єктами, зокрема реєстрацію права власності житлового будинку АДРЕСА_2 .
За таких обставин, суд дійшов висновку, що бездіяльність відповідача щодо відмови позивачу у реєстрації місця проживання за адресою: будинок АДРЕСА_2 - є протиправною
Згідно з частиною першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи те, що відповідач як суб`єкт владних повноважень довів правомірність своєї бездіяльності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими, відповідно їх слід задовольнити.
Як визначено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суд задовольняє позов, то за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно присудити на користь позивача здійснені ним і документально підтверджені судові витрати (судовий збір) в сумі 704,80 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність суб`єкта владних повноважень - Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області, а саме відмову у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 .
Зобов`язати Новопетрівську сільську раду Вишгородського району Київської області зареєструвати місце проживання ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Терлецька О.О.