Справа № 357/2027/19
3/357/919/19
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.03.2019 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Ісаєва Д. А. , розглянувши матеріали які надійшли від Департаменту з питань запобігання політичній корупції Національного агенства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1,
за ст. 212-15 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
21.02.2018 року до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 212-15 КУпАП.
З матеріалів справи вбачається, що 30.01.2019 року головним спеціалістом відділу роботи із політичними партіями, що не отримують державне фінансування на статутну діяльність Департаменту з питань запобігання політичній корупції - ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення № 50-25/149, з якого вбачається, що за результатами аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, поданого політичною партією «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» за ІІІ квартал 2018 року встановлено, що ОСОБА_3 надав внесок згідно розрахункового документа @2РL1917 від 13.07.2018 року у розмірі 8 415,00 грн.
Разом з цим, в листі Державної фіскальної служби України від 21.12.2018 року № 03/60088/18 зазначено, що за даними інформаційної системи органів ДФС у ОСОБА_3 обліковувався податковий борг станом на 13.07.2018 року у розмірі 1 032,25 грн.
Таким чином, ОСОБА_3 порушив встановлений законом порядок надання внеску на підтримку політичної партії, а саме: п. 8 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про політичні партії в Україні», відповідно до якого не допускається здійснення внесків на підтримку політичної партії фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг, за що передбачена відповідальність за статтею 212-15 КУпАП.
В судові засідання 07.03.2019 року та 21.03.2019 року ОСОБА_3 не з'явився та не доставлений, про час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку, проте, будь-який відомостей про вручення поштових відправлень матеріали справи не містять, клопотань про відкладення розгляду справи на адресу суду від ОСОБА_3 не надходило.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність повернення даного матеріалу для належного оформлення, оскільки під час його складення уповноваженою особою було допущено порядок оформлення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. ст. 212-7 - 212-20 розглядаються у триденний строк.
Відповідно до ч. 2 ст. 257 КУпАП протокол про вчинення адміністративного корупційного правопорушення разом з іншими матеріалами у триденний строк з моменту його складення надсилається до місцевого загального суду за місцем вчинення корупційного правопорушення.
Відповідно до п. 7 Порядку оформлення протоколів про адміністративні правопорушення та внесення приписів Національним агентством з питань запобігання корупції, затвердженого в Міністерстві юстиції України 25.07.2016 року за № 1019/9149, при складенні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права і обов'язки, передбачені ст. 55, 56, 59, 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто судом у строки, визначені ст. 277 КУпАП, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від проставлення підпису про ознайомлення з правами у протоколі робиться запис про це.
Таким чином, враховуючи досить короткі строки розгляду даної категорії справ, закон покладає на відповідні органи, які складають протокол про адміністративне правопорушення, забезпечити правопорушнику доступ до правосуддя та можливість реалізувати своє право на захист, а тому, останній має бути повідомлений вказаними органами про розгляд справи щодо нього судом у строки визначенні ст. 277 КУпАП.
Разом з цим, відомостей про повідомлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності про розгляд справи у строки визначені ст. 277 КУпАП, матеріали справи не містять. Крім того, протокол разом з іншими матеріалами надісланий до суду лише 18.02.2019 року, тобто з порушенням строків встановлених ч. 2 ст. 257 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Однак, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення (а.с.5) днем виявлення правопорушення - 26.12.2018 року, день вчинення правопорушення - 13.07.2018 року, протокол складений лише 30.01.2019 року, тобто, протокол не може бути розглянутий в суді, оскільки складений з порушенням строку.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Аналогічний порядок складання протоколів про адміністративні правопорушення, які оформлюються Національним агентством з питань запобігання корупції містяться в Порядку оформлення протоколів про адміністративні правопорушення та внесення приписів Національним агентством з питань запобігання корупції, затвердженого в Міністерстві юстиції України 25.07.2016 року за № 1019/9149.
Відповідно до п. 10 вказаного порядку, протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У разі якщо особа відмовляється від отримання другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення або не з'являється для ознайомлення з протоколом, другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення та копії інших матеріалів, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, рекомендованим поштовим відправленням із повідомленням про вручення та з описом вкладення не пізніше наступного робочого дня з дня складення протоколу про адміністративне правопорушення разом із супровідним листом в конверті з позначкою "особисто" направляються особі, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Відміткою про вручення другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення у цьому випадку є особистий підпис особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, на повідомленні про вручення, датою вручення є дата, зазначена на цьому повідомленні.
В порушення вказаних вимог, матеріали справи не містять підпису ОСОБА_3 про вручення йому протоколу або повідомлення засобів поштового зв'язку з його особистим підписом про отримання протоколу та копій інших матеріалів.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що особою, яка склала протокол, не дотримано вимог чинного законодавства стосовно строків та порядку складання протоколу, забезпечення участі особи, відносно якої складено протокол в судовому розгляді, тому справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 за ст.212-15 КУпАП не може бути розглянута судом та підлягає поверненню до Департаменту з питань запобігання політичній корупції Національного агенства з питань запобігання корупції.
Керуючись ст.ст. 212-15, 254, 256, 257, 268, 277 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративну справу відносно ОСОБА_3 щодо вчинення ним правопорушення, передбаченого ст.212-15 КУпАП повернути до Департаменту з питань запобігання політичній корупції Національного агенства з питань запобігання корупції.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя:
Д. А. Ісаєва