П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 120/3807/18-а
Головуючий у 1-й інстанції: Мультян М.Б.
Суддя-доповідач: Граб Л.С.
18 червня 2019 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Граб Л.С.
суддів: Білої Л.М. Гонтарука В. М.
за участю: секретаря судового засідання: Шпикуляка Ю.В.
позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: Дмитрук Ю.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
В жовтні 2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
-визнати дії Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області щодо відмови виготовити нову довідку про грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсії, протиправними;
-зобов`язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області виготовити та направити до ГУ ПФУ у Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією згідно постанови КМУ №988 із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, премії в розмірі 70% та надбавки за роботу в зоні радіоактивного забруднення в розмірі 150% прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2019 провадження у адміністративній справі в частині позовних вимог щодо визнання дій Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області щодо відмови виготовити нову довідку про грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсії протиправними та зобов`язати Ліквідаційну комісію УМВС України у Вінницькій області виготовити та направити до Головного управління ПФУ у Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% та премії в розмірі 70%, закрито.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2019 року позов задоволено:
-визнано протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області щодо відмови виготовити нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії;
зобов`язано Ліквідаційну комісію УМВС України у Вінницькій області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за роботу в зоні радіоактивного забруднення в розмірі 150 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, а також на невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з`ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення, подав апеляційну скаргу.
В обгрунтуванні апеляційної скарги зазначено, що порядок перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджено постановою КМУ від 13.02.2008 №45.
Ліквідаційна комісія на підставі списків, направлених ГУ ПФУ у Вінницькій області підготувала довідки за формою, передбаченою додатками до вищезгаданого порядку.
Апелянт просив звернути увагу, що орган пенсійного фонду направив на адресу ліквідаційної комісії список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку згідно додатку 1 Порядку №45, для підготовки довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Зокрема у списках під номером 4354 зазначений ОСОБА_1 та розмір його грошового забезпечення де відсутня така складова як надбавка за роботу в зоні радіоактивного забруднення в розмірі 150% прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Оскільки такий вид грошового забезпечення як надбавка за роботу в зоні радіоактивного забруднення не передбачена постановою КМУ від 11.11.2015 №988, відповідачем правомірно не включено останню до грошового забезпечення позивача, з якого здійснюється перерахунок пенсії.
При цьому, скаржник послався на правову позицію Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).
Від позивача відзиву на апеляційну скаргу не надходило.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав апеляційну скаргу та просить її задовольнити. В свою чергу, позивач заперечив стосовно задоволення апеляційної скарги і просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 з 2010 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З 01.01.2016 позивачу здійснено перерахунок пенсії у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських на підставі постанови КМУ №988 від 11.11.2015.
У червні 2018 року ОСОБА_1 отримав листа від Головного управління ПФУ у Вінницькій області, яким повідомлено про перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області. Однак, як з`ясовано позивачем, до вказаної довідки відповідачем не внесено надбавку за роботу в зоні радіоактивного забруднення в розмірі 150% прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
27 липня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до голови Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області із заявою, у якій просив виготовити нову довідку де вказати доплату за роботу в зоні радіоактивного забруднення в розмірі 1360,50 грн. та направити її до ГУ ПФУ у Вінницькій області для перерахунку пенсії.
Листом № 403/22-2018 від 07 серпня 2018 року відповідач повідомив, що правові підстави для внесення змін до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2016 року немає.
14 серпня 2018 року ОСОБА_1 повторно звернувся до голови Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області із заявою у якій просив виготовити нову довідку де вказати доплату за роботу в зоні радіоактивного забруднення, у відповідь на яку отримав відмову (лист № 429/22-2018 від 20.08.2018).
Не погоджуючись з вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення в частині задоволення позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що щомісячна доплата за роботу у зоні відчуження ЧАЕС, яку позивач отримував під час проходження служби підлягає включенню до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення та перерахунок пенсії, оскільки остання є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який ОСОБА_1 отримував під час проходження служби та має постійний характер.
Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом першої інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів виходить із наступного.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Відповідно до п.п. 1, 2 ст. 9 вказаного Закону, держава гарантує військовослужбовцями достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 1 ст.15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" регламентовано, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року- страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Абзацом другим розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 02.07.2015 № 5"0-VIII «Про Національну поліцію" визначено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Постановою Кабінет Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ, постанова набрала чинності 02.12.2015.
У пункті 5 Постанови № 988 зазначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських: 1) надбавку за стаж служби в поліції; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі; 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов`язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу; 7) надбавку за почесне звання заслужений - у розмірі 10 відсотків посадового окладу; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.
На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VIII та Постанови № 988 Міністерство внутрішніх справ України 06.04.2016 видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським). Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.
При цьому, відповідно до пункту 3 вказаного Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту:
"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Пунктом 5 Порядку № 45 врегульовано, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
-посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років-у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
-надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
-щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
-інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
-щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Абзацом 7 пункту 5 Порядку № 45 визначено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Отже, вищевказаними правовими нормами визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських, які входять до грошового забезпечення при перерахунку пенсії.
При цьому, аналіз цих правових норм свідчить про те, що безумовною підставою для зарахування певного виду грошового забезпечення до розрахунку пенсії є періодичність такого забезпечення та сплата (утримання) з нього єдиного внеску.
Аналогічного правового висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 6 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17 (провадження № 11-806апп18).
Відповідно до статей 39, 40 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють у зоні відчуження, встановлюється доплата у порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Військовослужбовцям, які несуть службу на територіях радіоактивного забруднення, підвищення оплати праці провадиться шляхом нарахування на оклади грошового утримання надбавок, встановлених статтею 39 цього Закону.
Військовозобов`язаним, вільнонайманим, призваним та направленим для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також тим, які несуть службу на території радіоактивного забруднення, оплата праці провадиться згідно із статтею 39 цього Закону за всі календарні дні роботи на підставі довідки, яка надається військовою частиною.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 р. № 831 установлено, що особам, які постійно працюють, а також поліцейським, особам рядового та начальницького складу органів і підрозділів служби цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державного агентства з управління зоною відчуження, військовослужбовцям Національної гвардії, Служби безпеки, Державної прикордонної служби та Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, які постійно виконують службові обов`язки у зоні відчуження, встановлюється доплата у розмірі 150 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року.
В той же час, пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 №1170 "Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", передбачено, що єдиний внесок не сплачується з виплат в установленому розмірі особам, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи (крім надбавок та доплат до тарифних ставок (окладів, посадових окладів) у розмірах, передбачених законодавством, за роботу на територіях радіоактивного забруднення, оплата додаткових відпусток, що надаються відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Таким чином, доплата за роботу в зоні відчуження є винятковою виплатою лише тим особам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.
Отже зважаючи на те, що надбавка за роботу в зоні радіоактивного забруднення в розмірі 150% прожиткового мінімуму для працездатних осіб не входить до складових грошового забезпечення поліцейських, визначених постановою Кабінету Міністрів України №988 та Порядком № 45, а також на останню не нараховується єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, що передбачено ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ліквідаційна комісія правомірно не включила вказану виплату у довідку про складові грошового забезпечення, з якої здійснювався перерахунок пенсії позивача.
Сукупність вищенаведених обставин, дає суду підстави для висновку про обгрунтованість доводів Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області, викладених в апеляційній скарзі, а відтак колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.
У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на викладені обставини справи, колегія суддів дійшла до висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області задовольнити повністю.
Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 24.06.2019.
Головуючий Граб Л.С. Судді Біла Л.М. Гонтарук В. М.