ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: [email protected]
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
17.12.2019 Справа № 905/1806/18
Господарський суд Донецької області у складі судді Величко Н.В.,
при секретарі судового засідання Пузіковій Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали
за позовом: Керівника Слов`янської місцевої прокуратури (адреса: 84122, м. Слов`янськ Донецької області, вул. Центральна, буд. 3В) в інтересах держави в особі Донецької обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код 00022473, адреса: 84306, м. Краматорськ Донецької області, вул. Олекси Тихого, буд. 6)
до відповідача 1: Слов`янського психоневрологічного інтернату (ідентифікаційний код 03190231, адреса: 84108, м. Слов`янськ Донецької області, вул. Курчатова, буд. 72)
до відповідача 2: Приватного підприємства “Строй-Клуб Плюс” (ідентифікаційний код 34672524, адреса: 93100, м. Лисичанськ Луганської області, вул. ім.М.Грушевського, буд. 14)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області (ідентифікаційний код 40477689, адреса: 87515, м. Маріуполь Донецької області, вул. Архітектора Нільсена, буд. 26/2)
про: визнання недійсним рішення тендерного комітету, визнання недійсним договору підряду та припинення його виконання на майбутнє, –
за участю представників сторін
від прокуратури: Хряк О.О. - за службовим посвідченням,
від позивача: не з`явились,
від відповідача 1: Гофельд Г.С. – адвокат за ордером,
від відповідача 2: не з`явились,
від третьої особи: не з`явились, -
СУТЬ СПОРУ:
Керівник Слов`янської місцевої прокуратури звернувся до Господарського суду Донецької області в інтересах держави в особі Донецької обласної державної адміністрації з позовом до Слов`янського психоневрологічного інтернату, Приватного підприємства “Строй-Клуб Плюс” про визнання недійсним рішення тендерного комітету Слов`янського психоневрологічного інтернату про визнання переможцем відкритих торгів за № UA-2018-05-15-001712-b ПП “Строй-Клуб Плюс”, оформленого протоколом тендерного комітету замовника №134 від 26.06.2018р.; визнання недійсним договору підряду № 79 від 12.07.2018р. на суму 23.900.000,00 грн., укладеного між Слов`янським психоневрологічним інтернатом та ПП “Строй-Клуб Плюс” та припинення його виконання на майбутнє.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірне рішення про визнання переможцем відкритих торгів та оспорюваний договір підряду, укладений за результатами проведених торгів, прийняті з порушенням вимог статей 3, 16, 30 Закону України "Про публічні закупівлі", що є підставою для визнання їх недійсними.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 03.01.2019 по справі № 905/1806/18, залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 22.04.2019, у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 03.09.2019 касаційну скаргу Заступника прокурора Харківської області задоволено частково. Рішення Господарського суду Донецької області від 03.01.2019 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 22.04.2019 у справі №905/1806/18 скасовано. Справу № 905/1806/18 передано на новий розгляд до Господарського суду Донецької області.
Направляючи справу на новий розгляд судом касаційної інстанції вказано наступне:
- суди першої та апеляційної інстанцій не надали належної оцінки позиції позивача у даній справі - Донецької обласної державної адміністрації, наведеної під час розгляду даного спору у судах першої та апеляційної інстанціях, щодо заявленого Керівником Слов`янської місцевої прокуратури позову у цій справі.
- суди першої та апеляційної інстанцій, відхиляючи доводи прокуратури про невідповідність локальних кошторисів №2-1-1, №2-1-3 Приватного підприємства "Строй-Клуб Плюс" локальним кошторисам №2-1-1, №2-1-3 замовника та роблячи висновки про те, що розбіжності у вказаних локальних кошторисах є формальними (несуттєвими) і вважаються помилками, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції і не впливають на зміст пропозиції та виправленні Приватним підприємством "Строй-Клуб Плюс" листом №24/06 від 23.06.2018, залишили поза увагою приписи норм пунктів 2, 3 частини 3 статті 22, частини 5 статті 25, частини 1, 4 статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі", зокрема, в частині визначення строку, протягом якого учасник має право внести зміни до своєї тендерної пропозиції та в частині відповідності змісту умов договору про закупівлю змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі.
З огляду на викладене суд касаційної інстанції визнав передчасними висновки судів першої та апеляційної інстанцій про відповідність тендерної пропозиції Приватного підприємства "Строй-Клуб Плюс" умовам тендерної документації Слов`янського психоневрологічного інтернату, відповідність умов Договору змісту тендерної пропозиції Приватного підприємства "Строй-Клуб Плюс" та відповідність Договору приписам Закону України "Про публічні закупівлі".
Під час нового розгляду справи вказано установити й дослідити фактичні обставини справи, які мають значення для її правильного вирішення, а також надати їм належну правову оцінку з урахуванням викладеного в цій постанові та на підставі вказаних норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
За наслідками автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу передано на розгляд судді Величко Н.В. (витяг з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.09.2019).
Ухвалою від 27.09.2019 прийнято справу №905/1806/18 до свого провадження. Визначено справу розглядати в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання, визнано явку уповноважених представників сторін не обов`язковою. Запропоновано сторонам надати суду у строк не пізніше ніж за три дні до дати судового засідання письмові пояснення по суті спору з урахуванням вказівок постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.09.2019 по справі №905/1806/18, копію таких пояснень направити іншим сторонам у справі, докази направлення надати суду.
У своїх письмових поясненнях від 08.10.2019 № 40-7774вих19 Керівник Слов`янської місцевої прокуратури вказував (а.с.1-11, том 8), що ним у позовній заяві визначено орган уповноважений здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, вказав в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтував виключний випадок для представництва прокурором інтересів держави, що полягає у нездійсненні захисту інтересів держави суб`єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, яким в свою чергу є Донецька обласна державна адміністрація; що Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області, як орган, який відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» здійснює державне регулювання та контроль у сфері публічних закупівель, не висував будь-яких вимог щодо усунення порушень відповідно до вимог ст.18 цього Закону, що також підтверджує, на думку прокурора, наявність підстав для представництва інтересів держави в суді прокуратурою. У цих поясненнях прокуратура також наполягає на невідповідності тендерної пропозиції відповідача-2 (ПП «Строй-Клуб Плюс») технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, встановленим замовником (Слов`янським психоневрологічним інтернатом, відповідачем-1) у Додатку 3 до тендерної документації та відповідно до умов тендерної документації ця тендерна пропозиція мала бути відхилена як така, що не відповідає вимогам тендерної документації. Наполягає на тому, що тендерний комітет Слов`янського психоневрологічного інтернату порушив принцип об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, передбачений ст.3 Закону України «Про публічні закупівлі». Вказує, що зазначення відповідачем-1 про усунення недоліків тендерної пропозиції ПП «Строй-Клуб Плюс» на стадії підписання договору засвідчує факт порушення вимог у тому числі ст.25 Закону України «Про публічні закупівлі» та підтверджує застосування замовником дискримінаційного підходу під час розгляду тендерної пропозиції відповідача-2, оскільки за наявності аналогічних невідповідностей локальних кошторисів у інших учасників їх пропозиції замовником були відхилені, про що було вказано прокурором у позовній заяві та не взято до уваги судами під час попереднього розгляду справи. Наполягає на тому, що оспорюваний договір суперечить інтересам держави та суспільства з підстав, аналогічних наведеним у позовній заяві.
Донецька обласна державна адміністрація у своїх поясненнях (вх.№21532/19 від 24.10.2019) наполягає на тому, що Керівником Слов`янської місцевої прокуратури на стадії підготовки позову помилково визначено облдержадміністрацію як орган державної влади, який має здійснювати захист інтересів держави у сфері державних закупівель, у зв`язку з чим підстави для представництва інтересів Донецької обласної державної адміністрації у справі № 905/1806/18 вважає необґрунтованими.
Відповідач-1 у своїх поясненнях (вх.№21069/19 від 17.10.2019) підтримав заперечення проти задоволення вимог прокурора з підстав, аналогічних викладеним у відзиві на позов.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача (Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області) у поясненнях по справі (вх.№22683/19 від 11.11.19) вказує, що позицію Управління було викладено письмово і подано суду при первинному розгляді цієї справи, викладені в поясненнях обставини є незмінними, Управління повністю підтримує позовні вимоги Керівника Слов`янської місцевої прокуратури.
Ухвалою від 12.11.2019 допущено прокурора до участі у справі № 905/1806/18; закрито підготовче провадження у справі № 905/1806/18; призначено розгляд справи по суті на 03.12.2019; визнано явку уповноважених представників сторін у судове засідання не обов`язковою.
03.12.2019 у присутності прокурора та представника відповідача-1 розпочато розгляд справи по суті, судом заслухано вступне слово присутніх представників сторін, оголошено стислий зміст доводів позивача, відповідача-2 та третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача; в судовому засіданні оголошено перерву до 17.12.2019, про що присутніх прокурора та представника відповідача-1 повідомлено під розписку, а відсутніх позивача, відповідача-2 та третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача – шляхом направлення відповідної ухвали від 03.12.2019 поштою. Одночасно, вказана ухвала суду розміщена в Єдиному державному реєстрі судових рішень офіційного веб-порталу «Судова влада України» в мережі Інтернет, відомості якого, згідно Закону України «Про доступ до судових рішень», є офіційними та безоплатними для цілодобового і безоплатного доступу.
В судовому засіданні, що відбулось 17.12.2019, прокурор підтримав позовні вимоги у повному обсязі, а представник відповідача-1 підтримав свої заперечення проти задоволення позову.
Позивач, відповідач-2 та третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - своїх представників в судове засідання не направили.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 120 ГПК України.
Відповідно до частини першої ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (ч.3 ст. 202 ГПК України).
Враховуючи, що явка представників сторін в судове засідання обов`язковою не визнавалась, про дату, час та місце розгляду справи сторони повідомлені належним чином, а прийняття участі в судовому засіданні є правом сторони, яке сторони використовують на власний розсуд, тому суд не вбачає перешкод для вирішення спору у цьому судовому засіданні.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представників прокуратури та відповідача-1, врахувавши вказівки, що містяться у постанові суду касаційної інстанції, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на наступне:
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлює Закон України «Про публічні закупівлі».
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі», публічна закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом; тендер (торги) - здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів згідно з процедурами, установленими цим Законом (крім переговорної процедури закупівлі).
За змістом п. 30 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерна пропозиція – пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Документ з тендерною пропозицією подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, вимогам, визначеним у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації. Документи, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, та документи, що містять технічній опис предмета закупівлі, подаються в окремому файлі. Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу. Електронна система повинна забезпечити можливість подання пропозиції всім особам на рівних умовах. Кожен учасник має право подати тільки одну тендерну пропозицію (у тому числі до визначеної в тендерній документації частини предмета закупівлі (лота). Отримана тендерна пропозиція вноситься автоматично до реєстру, форма якого встановлюється Уповноваженим органом. Тендерна пропозиція повинна містити підтвердження надання учасником забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення процедури закупівлі.
Згідно зі ст. 27 Закону України «Про публічні закупівлі», розкриття тендерних пропозицій з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, та інформацією і документами, що містять технічний опис предмета закупівлі, здійснюється автоматично електронною системою закупівель відразу після закінчення електронного аукціону. Перед початком електронного аукціону автоматично розкривається інформація про ціни / приведені ціни тендерних пропозицій. У разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до положень частини четвертої статті 10 цього Закону у день і час закінчення строку подання тендерних пропозицій, зазначених в оголошенні про проведення процедури закупівлі, електронною системою закупівель автоматично розкривається частина тендерної пропозиції з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, та інформацією і документами, що містять технічний опис предмета закупівлі. Під час розкриття тендерних пропозицій автоматично розкривається вся інформація, зазначена в пропозиціях учасників, та формується перелік учасників у порядку від найнижчої до найвищої запропонованої ними ціни / приведеної ціни. Не підлягає розкриттю інформація, що обґрунтовано визначена учасником конфіденційною. Конфіденційною не може бути визначена інформація про запропоновану ціну, інші критерії оцінки, технічні умови, технічні специфікації та документи, що підтверджують відповідність кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16 і вимогам, установленим статтею 17 цього Закону. Протокол розкриття тендерних пропозицій формується та оприлюднюється електронною системою закупівель автоматично в день розкриття пропозицій за формою, установленою Уповноваженим органом.
Статтею 28 цього Закону встановлено, що оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації, та шляхом застосування електронного аукціону.
У разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини четвертої статті 10 цього Закону, проводиться оцінка лише тих тендерних пропозицій, що не були відхилені згідно з цим Законом.
Зокрема, критеріями оцінки є, у разі здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, що виробляються, виконуються чи надаються не за окремо розробленою специфікацією (технічним проектом), для яких існує постійно діючий ринок, - ціна.
До початку проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично розкривається інформація про ціну та перелік усіх цін пропозицій, розміщений у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників.
У разі якщо крім ціни установлені інші критерії оцінки до початку електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично, відповідно до методики оцінки, установленої замовником в тендерній документації, визначаються показники інших критеріїв оцінки та приведена ціна, після чого розкривається інформація про приведену ціну та перелік усіх приведених цін пропозицій, розміщений у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників.
Під час проведення електронного аукціону в електронній системі відображаються значення ціни пропозиції учасника та приведеної ціни.
Аналіз норм Закону України «Про публічні закупівлі», що регулюють процедуру проведення торгів, дають підстави дійти висновку, що електронна система автоматично визначає учасників процедури закупівлі, формує реєстр учасників та оприлюднює його лише після проведення аукціону. До початку проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично розкривається інформація про ціну та перелік усіх цін пропозицій, розміщений у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників і не передбачає можливості замовника здійснювати вплив на учасників процедури закупівлі та будь-яким чином відсіювати їх до проведення аукціону.
Як вбачається з матеріалів справи, 15 травня 2018 року на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівлі "Prozzoro" опубліковано оголошення про проведення закупівлі за №UA-2018-05-15-001712-b, згідно з яким замовником є Слов`янський психоневрологічний інтернат, предмет закупівлі – "Капітальний ремонт приміщень та інженерних систем головного корпусу Слов`янського психоневрологічного інтернату" (код ДК 021-2015:45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація), місце поставки товарів або місце виконання робіт чи надання послуг: 84108, Україна, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Курчатова, 72. Строк поставки товарів або місце виконання робіт чи надання послуг: від 18.06.2018 до 31.12.2018. Розмір бюджетного призначення за кошторисом або очікувана вартість предмета закупівлі: 28.477.540,00грн; розмір мінімального кроку пониження ціни: 142.387,70 грн; кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 31.05.2018 00 год. 00 хв. Вид забезпечення тендерних пропозицій: електронна гарантія; розмір забезпечення 28.477,54 грн. Дата та час розкриття тендерних пропозицій: 31.05.2018 о 15:56 год., після завершення електронного аукціону. Дата та час проведення аукціону: 31.05.2018 о 15:11 год.
За результатами аукціону найбільш економічно вигідною ціновою пропозицією визнано пропозицію учасника закупівлі – Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Еверест-М", яка складає 20.089.000,00 грн, наступною пропозицією є пропозиція Приватного акціонерного товариства "Промстроймонтаж", яка складає 20.089.999,00 грн, наступна пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Сіайті", яка складає 20.090.000,00 грн, наступна пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю "Метрбуд", яка складає 20.100.000,00 грн, наступна пропозиція Приватного підприємства "Строй-Клуб Плюс", яка складає 23.900.000,00 грн та остання пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю "Автоінтерстрой", яка складає 27.997.487,23 грн.
Частиною першою статті 30 Закону встановлено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі якщо: 1) учасник: не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону; не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 2) переможець: відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю; не надав документи, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 цього Закону; 3) наявні підстави, зазначені у статті 17 і частині сьомій статті 28 цього Закону; 4) тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.
Інформація про відхилення тендерної пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику/переможцю, тендерна пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель (ч.2 ст.30 Закону).
На засіданнях тендерного комітету Слов`янського психоневрологічного інтернату з розгляду тендерних пропозицій були відхилені тендерні пропозиції, які були запропоновані учасниками: Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Еверест-М", Приватним акціонерним товариством "Промстроймонтаж", Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія Сіайті", Товариством з обмеженою відповідальністю "Метрбуд", у зв`язку з невідповідністю тендерних пропозицій умовам тендерної документації на підставі пункту 4 частини 1 статті 30 Закону України "Про публічні закупівлі", що підтверджується протоколами засідань тендерного комітету №112 від 07.06.2018, №116 від 13.06.2018, №121 від 19.06.2018, №122 від 20.06.2018. Такі протоколи оприлюднено в електронній системі закупівель.
Згідно з протоколом засідання тендерного комітету Слов`янського психоневрологічного інтернату №134 від 26.06.2018 вирішено визначити переможцем торгів на закупівлю №UA-2018-05-15-001712-b Приватне підприємство "Строй-Клуб Плюс".
26.06.2018 року на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель оприлюднено повідомлення про намір укласти договір з переможцем процедури закупівлі – Приватним підприємством "Строй-Клуб Плюс" за ціною пропозиції – 23.900.000,00 грн. з ПДВ.
12.07.2018 року на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель розміщено звіт про результати процедури закупівлі.
За результатами проведеної процедури закупівлі, 12.07.2018 року між Слов`янським психоневрологічним інтернатом (далі – Замовник, відповідач 1) та Приватним підприємством "Строй-Клуб Плюс" (далі – Підрядник, відповідач 2) укладено договір підряду №79 (далі – Договір), відповідно до пункту 1.1 якого Підрядник приймає на себе зобов`язання на свій ризик виконати роботи по об`єкту ДК 021:2015 – 45453000-7 капітальний ремонт і реставрація ("Капітальний ремонт приміщень та інженерних систем головного корпусу Слов`янського психоневрологічного інтернату") (далі – Об`єкт), а Замовник прийняти та оплатити такі роботи відповідно до проектно-кошторисної документації.
Згідно з пунктом 3.1 Договору договірна ціна складає 23.900.000,00 грн, в тому числі ПДВ – 3.983.333,33 грн. Договірна ціна є динамічною та складається згідно з Правилами визначення вартості будівництва – ДСТУ БД.1.1-1:2013 (з урахуванням змін та доповнень).
Пунктом 4.2 Договору передбачено, що Замовник з дозволу головного розпорядника коштів має право надати Підряднику попередню оплату у розмірі не більше 30% вартості обсягу робіт, що складає 7.170.000,00 грн. Облік та оплата виконаних робіт здійснюється на підставі акта виконаних підрядних робіт, складеного за формою КБ-2в і довідки про вартість виконаних робіт, складеної за формою КБ-3.
Відповідно до пункту 6.3.1 Договору Підрядник зобов`язався виконати якісно та у встановлені календарним графіком робіт строки роботи власними силами без залучення субпідрядних організацій відповідно до проектно-кошторисної документації, ДБН та іншої нормативної документації.
Згідно з пунктом 11.1 Договору він набирає чинності з дати його підписання і діє до 31.12.2018, але в будь-якому випадку до повного виконання зобов`язань та отримання документів про відповідність виконаних робіт проектній документації, згідно з вимогами чинного законодавства.
Звертаючись до суду з цим позовом Керівник Слов`янської місцевої прокуратури посилався на те, що тендерна пропозиція Приватного підприємства "Строй-Клуб Плюс" не відповідала кваліфікаційним критеріям, установленим тендерною документацією відповідно до статті 16 Закону України "Про публічні закупівлі" та вимогам тендерної документації замовника і згідно з частиною 1 статті 30 Закону України "Про публічні закупівлі" підлягала відхиленню замовником. Оскільки договір підряду №79 від 12.07.2018 укладено за результатами проведених тендерних торгів з порушенням вимог Закону України "Про публічні закупівлі", то такий договір підлягає визнанню недійсним відповідно до вимог статей 203, 207 Цивільного кодексу України.
Зокрема, прокурор вказує на подання відповідачем-2 в тендерній документації недостовірної інформації, відсутності у відповідача необхідної кількості працівників для виконання договору підряду, а також подання відповідачем-2 не повної інформації щодо виконання аналогічних договорів в минулому. Прокурор вказує, що тендерна пропозиція Приватного підприємства “Строй-Клуб Плюс” не відповідає як кваліфікаційним критеріям, встановленим замовником, так і вимогам чинного законодавства.
Суд враховує, що відповідно до ч. 1 - 3 ст. 16 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.
Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: наявність обладнання та матеріально-технічної бази; наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору.
Визначені замовником згідно з цією статтею кваліфікаційні критерії та перелік документів, що підтверджують інформацію учасників про відповідність їх таким критеріям, зазначаються в тендерній документації та вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).
Разом з тим, ч.3 ст.22 Закону встановлено, що тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне включити. При цьому тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників (ч.4 ст. 22 Закону).
Враховуючи зазначене, вимоги тендерної документації та перелік документів, якими учасник повинен підтвердити свою відповідність таким вимогам, визначаються замовником самостійно, виходячи зі специфіки предмета закупівлі, керуючись принципами здійснення закупівель, закріпленими у статті 3 Закону та з дотриманням законодавства у цілому.
Як вбачається з наявної у матеріалах справи Тендерної документації по процедурі закупівлі – відкриті торги на закупівлю робіт: «ДК 021:2015-45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація (Капітальний ремонт приміщень та інженерних систем головного корпусу Слов`янського психоневрологічного інтернату)», затвердженої рішенням тендерного комітету – протокол № 102 від 15.05.2018 (Том 1, а.с.47-94), у розділі «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» замовник (відповідач 1) визначив наступні умови:
Тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Документ з тендерною пропозицією подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки та завантаження файлів з:
- інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям;
- інформацією щодо відповідності учасника вимогам, визначеним у статті 17 Закону;
- інформацією про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, а також відповідну технічну специфікацію (у разі потреби плани, креслення, малюнки чи опис закупівлі);
- документами, що підтверджують повноваження посадової особи або представника учасника процедури закупівлі щодо підпису документів тендерної пропозиції;
- інформацією про субпідрядника (субпідрядників).
Учасник процедури закупівлі повинен надати тендерну пропозицію згідно Додатку № 1 (додається).
Усі сторінки тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі повинні містити підпис учасника, або уповноваженої посадової особи учасника процедури закупівлі (керівника або особи, яку уповноважено представляти інтереси учасника під час проведення процедури закупівлі) із зазначенням посади, прізвища і дати підпису, а також відбитки печатки (у разі наявності).
Внутрішні документи, які створює учасник, мають бути оформлені на офіційному фірмовому бланку (у разі наявності) із зазначенням реєстраційного номеру, дати реєстрації та містити підпис учасника (уповноваженої особи) та відбиток печатки Учасника (у разі наявності).
У випадку, якщо згідно тендерної документації передбачається надання копій, усі копії документів, що входять до складу будь-якої частини тендерної пропозиції, повинні бути скріплені надписом «Згідно з оригіналом» з зазначенням дати посвідчення та посвідчені прізвищем, ініціалами та підписом уповноваженої особи учасника і його печаткою (у разі наявності). Для учасників – юридичних осіб додатково вказується найменування посади особи, яка засвідчує копію.
Повноваження щодо підпису документів тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі підтверджується випискою з протоколу засновників, наказом про призначення, довіреністю, дорученням або іншим документом, що підтверджує повноваження посадової особи учасника на підписання документів.
Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст пропозиції, а саме – технічні, помилки та описки (орфографічні та механічні помилки в словах та словосполученнях). Допущення учасниками формальних (несуттєвих) помилок не призведе до відхилення їх пропозицій.
Кожен учасник має право подати тільки одну тендерну пропозицію.
Витрати учасника, пов`язані з підготовкою та поданням тендерної пропозиції, не відшкодовуються (в тому числі й у разі відміни торгів чи визнання торгів такими, що не відбулися).
Учасник відповідає за одержання всіх необхідних дозволів, ліцензій, необхідних для виконання робіт, та самостійно несе всі витрати на їх отримання.
Документальне підтвердження відповідності тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмету закупівлі, встановленим замовником, та документальне підтвердження інформації про відповідність Учасника кваліфікаційним критеріям необхідно надати згідно форм Додатків наведених у документації, які є невід`ємною частиною документації.
Ціна тендерної пропозиції Учасника повинна бути розрахована відповідно до Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 із урахуванням змін та доповнень.
Ціна тендерної пропозиції, за яку Учасник згоден виконати замовлення, розраховується, виходячи з обсягів робіт на підставі нормативної потреби в трудових і матеріально-технічних ресурсах, необхідних для здійснення проектних рішень по об`єкту замовлення та поточних цін на них. У ціні пропозиції Учасник визначає вартість усіх запропонованих до виконання підрядних робіт з урахуванням робіт, що виконуються субпідрядними організаціями.
Ціну пропозиції слід визначати відповідно до вимог проекту щодо термінів закінчення робіт, технології виконання робіт, використання конкретних матеріалів і конструкцій, якості будівельно-монтажних робіт, а також з дотриманням діючих норм і правил виконання будівельно-монтажних робіт, технічною експлуатацією будівельної техніки і безпечних умов праці. Вартість тендерної пропозиції торгів та всі інші ціни повинні бути чітко визначені.
Всі документи, що входять до складу тендерної пропозиції, надаються у форматі PDF (Portable Document Format). (Додаток 2).
На етапі «Кваліфікація переможця» Учасник зобов`язаний протягом трьох днів після допущення його до розгляду (після завершення аукціону або відхилення попередньої пропозиції тощо) розмістити на майданчику та направити на електронну адресу замовника (сканований документ, який містить остаточну тендерну пропозицію (цінову) за результатами пониження ціни на аукціоні, у разі пониження ціни, оформлений згідно з Додатком 1, завірений підписом уповноваженої особи та печаткою (у разі наявності). В підтвердження можливості виконання вищезазначеного, учасник має надати гарантійний лист на виконання всього об`єму робіт в зазначений термін, та не використання матеріалів виробників, які підпадають під Закон України «Про санкції».
Переможець торгів у строк, що не перевищує п`яти днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, повинен додатково надати замовнику:
- заповнену та підписану остаточну цінову пропозицію;
- оригінали документів, що підтверджують відсутність підстав, для відмови в участі процедурі закупівлі, передбачених для надання переможцем;
- документи, що підтверджують повноваження посадової особи або представника учасника процедури закупівлі щодо підпису документів тендерної пропозиції та документами, що підтверджують правомочність особи/осіб на укладення договору (підтверджується випискою з протоколу засновників, наказом про призначення, довіреністю дорученням або іншим документом, що підтверджує повноваження посадової особи учасника на підписання документів);
- завірену копію Статуту (іншого установчого документу) в останній чинній редакції з усіма змінами та доповненнями до нього (для юридичної особи);
- копії 1-2, 3-4, 5-6 (в разі заповнення сторінок) сторінок паспорта та сторінки паспорту із штампом останнього місця прописки (реєстрації) (для учасника фізичної особи-підприємця (суб`єкта підприємницької діяльності та/або для особи уповноваженої на підписання договору));
- копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, яка видана уповноваженим органом (для фізичної особи-підприємця (суб`єкта підприємницької діяльності) та/або для особи уповноваженої на підписання договору);
Документи подаються в прошитому та пронумерованому вигляді.
Документи надаються чи надсилаються на ім`я голови тендерного комітету Слов`янського психоневрологічного інтернату, за адресою 84108, Донецька область,
м. Слов`янськ, вул. Курчатова, 72.
За приписами п.4 розділу “Інструкція з підготовки тендерної документації” тендерні пропозиції вважаються дійсним протягом 90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій.
У п.6 розділу “Інструкція з підготовки тендерної документації” визначено, що учасники процедури закупівлі повинні надати в складі тендерної пропозицій документальне підтвердження відповідністі тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, встановленим замовником у Додатку 3 до цієї тендерної документації.
Інформація про відповідність запропонованої пропозиції технічним вимогам, встановленим замовником у Додатку 3 до цієї тендерної документації, повинна бути підтверджена наступними документами:
- договірною ціною;
- локальними кошторисами (мають бути складені відповідно до технічного завдання з урахуванням технологічного процесу);
- підсумковою відомістю ресурсів;
Інформація про відповідність запропонованої учасником пропозиції відомості обсягів робіт (Додаток 3 до тендерної документації), подається у форматі PDF та у програмному комплексі “АВК-5 ”, або у програмному комплексі, який взаємодіє з ним в частині передачі кошторисної документації та розрахунків.
Тендерна пропозиція, що не відповідає відомості обсягів робіт, викладеним у Додатку 3, буде відхилена як така, що не відповідає вимогам тендерної документації.
У Додатку 3 до тендерної документації визначено, що дані наведені в локальному кошторисі, доданому окремим файлом. У разі посилання у технічному завданні на конкретну торгівельну марку, патент, конструкцію, тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника, таке посилання треба вважати доповненим виразом "або еквівалент". Інформація про відповідність запропонованого предмету закупівлі технічним, якісним та кількісним характеристикам тендерної документації повинна бути підтверджена: 1) договірною ціною; 2) локальними кошторисами (мають бути складені відповідно до технічного завдання з урахуванням будівельного технологічного процесу); 3) відомістю ресурсів (підсумковою відомістю ресурсів); 4) підтверджуючими розрахунками за статтями витрат договірної ціни відповідно до ДСТУ Б Д. 1. 1-1: 2013 «Правила визначення вартості будівництва» (розрахунком заробітної плати, розрахунком вартості експлуатації будівельних машин і механізмів, розрахунком коштів на покриття адміністративних витрат будівельно-монтажних організацій, тощо); Примітка: розрахунок заробітної плати має бути здійснений в межах рекомендованих Мінрегіонбудом).
За приписами п.1 розділу “Оцінка тендерної пропозиції” замовником визначаються критерії та методика оцінки відповідно до частини першої статті 28 Закону. Єдиним критерієм оцінки тендерних пропозицій є ціна.
Тендерна пропозиція відхиляється замовником у разі якщо, зокрема, тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.
Пунктом 4 розділу “Результати торгів та укладання договору про закупівлю” визначено істотні умови, що обов`язково включаються до договору про закупівлю.
Зразком №2 “Довідки про наявність у Учасника працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід” до Тендерної документації визначено, що в таблиці останньої обов`язково необхідно зазначити про наявність в штаті виконроба та спеціаліста – кошторисника.
Згідно відомостей з системи електронних державних закупівель ProZorro (оголошення №UA-2018-05-15-001712-b за предметом закупівлі: «Капітальний ремонт приміщень та інженерних систем головного корпусу Слов`янського психоневрологічного інтернату», ДК 021:2015: 45453000-7 — Капітальний ремонт і реставрація) та наявних в матеріалах справи документів вбачається, що у окремому файлі (локальному кошторисі) замовником закупівлі визначено перелік та обсяг робіт, які переможець торгів повинен виконати, це: ремонт підвального приміщення харчоблоку, ремонт приміщень 1 поверху, ремонт приміщень 2 поверху, зокрема: демонтажні роботи згідно переліку, внутрішні опоряджувальні роботи згідно переліку, улаштування підлоги з використанням певних видів матеріалу; влаштування сходів та пандуса, установлення дверних блоків, штукатурення плоских поверхонь віконних та дверних укосів – згідно локального кошторису на будівельні роботи № 2-1-1; роботи з опалення та вентиляції, зокрема: демонтажні роботи згідно переліку, монтажні роботи згідно переліку з використанням певних видів матеріалу - згідно локального кошторису на будівельні роботи № 2-1-3.
Відповідачем 2 (ПП «Строй-Клуб Плюс») у складі своєї тендерної пропозиції в підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям, викладеним у Додатку 3 тендерної документації замовника, подано: договірну ціну; локальний кошторис та підсумкову відомість ресурсів (а.с.114-244 том 4, а.с.1-21, 74-237 том 5). Також, в підтвердження відповідності відповідача-2 кваліфікаційним критеріям, викладеним у Додатку до тендерної пропозиції, останнім надано: документи, що підтверджують повноваження посадової особи учасника щодо підпису документів тендерної пропозиції та документами, довідки, статутні та дозвільні документи (а.с.117 – 149 том 3); довідку №3.1/06 від 30.05.2018р. про наявність у відповідача-2 обладнання та матеріально-технічної бази, необхідних для виконання робіт за предметом закупівлі (а.с. 36 – 37 том 5). В підтвердження наявності працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід відповідачем надано Довідку про наявність у останнього працівників відповідної кваліфікації, що які мають необхідні знання та досвід, що будуть залучені до виконання закупівлі №4/06 від 30.05.2018р., відповідно до якої, зокрема, ОСОБА_1 займає посаду інженера-проектувальника, яка має право здійснювати робот з інженерно-будівельного проектування у частині кошторисної документації, що підтверджується кваліфікаційним сертифікатом №009486 від 24.02.2014р., належним чином засвідчена копія якого наявна в матеріалах справи (а.с. 156 том 3). Крім цього, згідно зазначеної довідки Замятін М.І. займає посаду заступника директора – виконроба. З матеріалів тендерної пропозиції відповідача-2 також вбачається, що останнім, з метою документального підтвердження досвіду виконання аналогічного договору, надано договір будівельного ген підряду №33 від 30.08.2016р. з додатковими угодами до нього та актами виконаних робіт за формою №КБ-2в та довідками про вартість виконаних робіт за формою №КБ-3, договір на виконання робіт №206 та додаткову угоду №1 до нього разом з актами виконаних робіт за формою №КБ-2в та довідками про вартість виконаних робіт за формою №КБ-3 та договір №89 від 14.09.2015р. з додатками, додатковими угодами та актами виконаних робіт за формою №КБ-2в та довідками про вартість виконаних робіт за формою №КБ-3 (а.с.28 - 234 том 2, а.с.1 – 116 том 3). Крім того, матеріали справи містять відгуки попередніх замовників про належне виконання відповідачем-2 зобов`язань за договорами.
Таким чином, посилання прокурора на не підтвердження наявності в штаті виконроба та спеціаліста – кошторисника спростовується наявними в матеріалах справи доказами.
Щодо посилання прокурора на невідповідність локального кошторису на будівельні роботи №2-1-1 на загальнобудівельні роботи, локального кошторису на будівельні роботи №2-1-3 на опалення та вентиляцію “головного корпусу Слов`янського психоневрологічного інтернату” локальному кошторису №2-1-1 та 32-1-3 замовника, суд встановив наступне.
Як вбачається, переможцем процедури закупівлі ПП «Строй-Клуб Плюс» у складі тендерної пропозиції подано локальний кошторис на будівельні роботи № 2-1-1 на загальнобудівельні роботи, локальний кошторис на будівельні роботи № 2-1-3 на опалення та вентиляцію «головного корпусу Слов`янського психоневрологічного інтернату», які не відповідають локальному кошторису на будівельні роботи № 2-1-1 на загальнобудівельні роботи та локальному кошторису на будівельні роботи № 2-1-3 на опалення та вентиляцію замовника «Будівля психоневрологического інтернату. Архітектурні інтер`єрні рішення по ремонту приміщень».
Так, п. 69 розділу 3 Підлоги (згідно експлікації підлог 1 поверх) локального кошторису №2-1-1 замовника визначено улаштування плінтусів з плиток керамічних 100 м. в кількості 6,2887, проте тендерна пропозиція ПП «Строй-Клуб Плюс» не відповідає умовам тендерної документації замовника, учасником не дотримано вимоги п. 4.4.1. ДСТУ - Н Б Д. 1.1-2:2013 «Настанови щодо визначення прямих витрат у вартості будівництва», понаднормово включена кількість плиток керамічних, за п. 69 локального кошторису № 2-1-1 ПП «Строй- Клуб Плюс» кількість становить 6,8. Аналогічно понаднормово відповідачем 2 включено кількість плінтусів за п. 79 локального кошторису № 2-1-1 ПП «Строй-Клуб Плюс», за п. 83 та п. 153 понаднормово включено кількість плінтусів з плиток керамічних, хоча локальним кошторисом № 2-1-1 замовника встановлено улаштування плінтусів з плиток полівінілхлоридних, за п. 148 понаднормово включено кількість плінтусів з плиток керамічних, за п. 162 понаднормово включено кількість антиковзаючої накладки.
Також, не відповідає п. 156 локального кошторису № 2-1-1 ПП «Строй-Клуб Плюс», яким визначено улаштування перехресного настилу товщиною 16 мм, хоча п. 156 локального кошторису № 2-1-1 замовника встановлено улаштування дощатих покриттів товщиною 36 мм. площею понад 10 кв.м., не відповідає п. 157 локального кошторису № 2-1-1 ПП «Строй-Клуб Плюс», яким визначено улаштування дощатих покриттів товщиною 36 мм. площею понад 10 кв.м., хоча п. 157 локального кошторису № 2-1-1 замовника встановлено улаштування дерев`яних плінтусів, не відповідає п. 159 локального кошторису № 2-1-1 ПП «Строй-Клуб Плюс», яким визначено еластична клеюча суміш Сеresit СМ 17 в кількості 124 кг., хоча п. 159 локального кошторису № 2-1-1 замовника встановлено клеюча суміш для керамічної плитки Сеresit СМ 11 в кількості 145 кг., не відповідає п. 160 локального кошторису № 2-1-1 ПП «Строй-Клуб Плюс», яким визначено кольоровий шов 2-5 мм. Сеresit СЕ 33 СУПЕР в кількості 10,8 кг., хоча п. 160 локального кошторису № 2-1-1 замовника встановлено еластична клеюча суміш Сеresit СМ 17 в кількості 12,7 кг., не відповідає п. 166 локального кошторису № 2-1-1 ПП «Строй-Клуб Плюс», яким визначено блоки дерні внутрішні посилені щитово конструкції однопольні з глухим полотном ДУ 21-9 (тобто з ДСП) площа 1,8 кв.м., хоча п. 166 локального кошторису № 2-1-1 замовника встановлено блоки дверні внутрішні дерев`яні в комплекті.
Також, не відповідає п. 351 локального кошторису № 2-1-3 ПП «Строй-Клуб Плюс», яким визначено трубка дренажна для кондиціонера, проте п. 351 локального кошторису № 2-1-3 замовника трубка дренажна для кондиціонера МП 16/25.
Таким чином, тендерна пропозиція ПП «Строй-Клуб Плюс» не відповідала технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, встановленим замовником у Додатку 3 до тендерної документації та відповідно до умов тендерної документації замовника така тендерна пропозиція, мала бути відхилена як така, що не відповідає вимогам тендерної документації.
Разом з тим, за наявності аналогічних порушень з боку учасників закупівлі замовником за результатами розгляду їх пропозицій було прийнято рішення про відхилення їх пропозицій у зв`язку з невідповідністю тендерних пропозицій умовам тендерної документації. Відповідно до протоколу тендерного комітету замовника № 116 від 13.06.2018 року відхилено пропозицію ПрАТ «Промстроймонтаж» у зв`язку з тим, що учасником наданий кошторис та відомість ресурсів, в яких замість дверей дерев`яних, передбачених технічним завданням, розраховано встановлення дверей з МДФ. Також, з аналогічних підстав відхилено пропозицію ТОВ «КОМПАНІЯ СІАЙТІ» відповідно до протоколу тендерного комітету замовника № 121 від 19.06.2018 року.
Отже, в цій частині відповідні доводи прокурора підтверджуються матеріалами справи.
Матеріали справи містять лист №24/06 від 23.06.2018р., зі змісту якого вбачається, що відповідачем 2 виправлено технічні помилки, допущені при складанні локальних кошторисів учасника закупівлі. Даний лист отримано замовником закупівлі 23.06.2018 за вх.6/2т.п., про що свідчить відповідна відмітка на цьому листі (а.с. 150 том 3).
Пунктами 2, 3 частини 3 статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що тендерна документація може містити опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.
Аналогічні положення містяться у розділі «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» Тендерної документації замовника (відповідача 1), згідно з якою формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст пропозиції, а саме – технічні, помилки та описки (орфографічні та механічні помилки в словах та словосполученнях).
Зі змісту листа ПП «Строй-Клуб Плюс» №24/06 від 23.06.2018р. вбачається, що ним внесено зміни у локальному кошторисі 2-1-1 (загальнобудівельні роботи) та вірними учасник просив вважати:
п.69 «Улаштування плінтусів з плиток керамічних» – 6,2887 (100м),
п.78 «Улаштування плінтусів з плиток керамічних» - 1,6552 (100м),
п.83 «Улаштування плінтусів полівінілхлоридних» - 15,3794 (100м),
п.148 «Улаштування плінтусів з плиток керамічних» - 1,0339 (100м),
п.153 «Улаштування плінтусів полівінілхлоридних» - 16,8116 (100м),
п.157 «Улаштування плінтусів дерев`яних» - 0,1838 (100м),
п.158 «Улаштування покриттів з керамічних плиток на розчині із сухої клеючої суміші кількість плиток в 1 м2 понад 7 до 12 шт» - 0,28 (100кв.м),
п.159 «Клеюча суміш для керамічної плитки Сеresit СМ11» - 145 кг,
п.160 «Еластична ключа суміш Сеresit СМ17» - 12,7 кг,
п.161 «Плитка керамогранітна, розмір 300х300х13мм» - 28,56 кв.м,
п.162 «Антиковзаюча накладка на ступені одинарна кутова» - 12 м.
Відповідно до частини 5 статті 25 Закону України "Про публічні закупівлі" учасник має право внести зміни або відкликати свою тендерну пропозицію до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення тендерної пропозиції. Такі зміни або заява про відкликання тендерної пропозиції враховуються в разі, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення строку подання тендерних пропозицій.
Згідно оголошення замовника про проведення закупівлі за №UA-2018-05-15-001712-b (предмет закупівлі – "Капітальний ремонт приміщень та інженерних систем головного корпусу Слов`янського психоневрологічного інтернату" (код ДК 021-2015:45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація)», кінцевий строк подання тендерних пропозицій 31.05.2018, 00 год. 00 хв.
Таким чином, зміни листом №24/06 від 23.06.2018р. до своєї тендерної пропозиції відповідачем 2 внесено з порушенням строку, встановленого ч.5 ст.25 Закону України "Про публічні закупівлі".
В матеріалах справи відсутні докази прийняття тендерним комітетом замовника рішень про визнання таких виправлень до тендерної пропозиції учасника формальними (несуттєвими) помилками при складанні локальних кошторисів, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст пропозиції.
Виходячи із змісту затвердженої рішенням тендерного комітету Слов`янського психоневрологічного інтернату № 105 від 15.05.2018 року тендерної документації, доводи відповідача 1 щодо незначних розбіжностей локальних кошторисів ПП «Строй-Клуб Плюс» є необгрунтованими.
Відповідно до п. 6 тендерної документації Слов`янського психоневрологічного інтернату розділу «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції», тендерна пропозиція, що не відповідає відомостям обсягів робіт, викладеним у Додатку 3, буде відхилена як така, що не відповідає вимогам тендерної документації.
Проте, тендерний комітет Слов`янського психоневрологічного інтернату в порушення принципу об`єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, передбаченою ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» не відхилив пропозицію відповідача 2 (ПП «Строй- Клуб Плюс»), згідно з п. 4 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі», як таку, що не відповідає умовам тендерної документації замовника.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання недійсним рішення тендерного комітету Слов`янського психоневрологічного інтернату про визнання переможцем відкритих торгів за № UA-2018-05-15-001712-b ПП “Строй-Клуб Плюс”, оформленого протоколом тендерного комітету замовника №134 від 26.06.2018р. та про задоволення позовних вимог прокурора в цій частині.
Статтею 36 Закону України “Про публічні закупівлі” передбачено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Згідно ст. 37 Закону договір про закупівлю є нікчемним у разі його укладення з порушенням вимог частини четвертої статті 36 цього Закону; його укладення в період оскарження процедури закупівлі відповідно до статті 18 цього Закону; його укладення з порушенням строків, передбачених частиною другою статті 32 та абзацом восьмим частини третьої статті 35 цього Закону, крім випадків зупинення перебігу строків у зв`язку з розглядом скарги органом оскарження відповідно до статті 18 цього Закону.
Частина перша статті 202 ЦК України встановлює, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього кодексу.
Згідно з частиною 4 статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури.
Судом встановлено не відповідність рішення тендерного комітету Слов`янського психоневрологічного інтернату про визнання переможцем відкритих торгів за № UA-2018-05-15-001712-b ПП “Строй-Клуб Плюс”, оформленого протоколом тендерного комітету замовника №134 від 26.06.2018р. вимогам Закону України “Про публічні закупівлі”, тому укладення в подальшому договору підряду №79 від 12.07.2018р. не узгоджується з вимогами законодавства.
Згідно зі ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до частини 1 статті 207 ГК України господарське зобов`язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб`єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Відповідно по абзаців 2, 3 п. 2.5.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29 травня 2013 року № 11 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" за змістом частини другої статті 215 ЦК України нікчемний правочин, на відміну від оспорюваного, є недійсним незалежно від наявності чи відсутності відповідного рішення суду. Однак це не виключає можливості подання та задоволення позову про визнання нікчемного правочину (господарського договору) недійсним. Отже, спори про визнання нікчемних правочинів недійсними підлягають вирішенню господарськими судами у загальному порядку. З`ясувавши, що оспорюваний правочин є нікчемним, господарський суд зазначає в резолютивній частині рішення про його недійсність або, за відсутності підстав для такого визнання, відмовляє в задоволенні позову.
Суд зазначає, що сутність інтересів держави під час здійснення публічних закупівель полягає у дотриманні її учасників порядку та принципів, встановлених Законом України “Про публічні закупівлі”, отже у разі порушення вимог цього Закону, не вбачається можливим забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель та створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель.
Отже, наявні підстави для визнання договору підряду №79 від 12.07.2018р. недійсним.
При цьому суд враховує, що станом на момент прийняття цього рішення договір підряду №79 від 12.07.2018р. між відповідачами розірвано, про що оприлюднено в електронній системі закупівель відповідний звіт від 12.09.2019 (а.с.77-82 том 8), тому відсутні підстави для припинення такого договору на майбутнє.
Приписами ст. ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із ст. ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ст. 13 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Таким чином, посилаючись на порушення приписів Закону України "Про публічні закупівлі", прокурором дотримано вимоги Закону України "Про прокуратуру", Господарського процесуального кодексу України при зверненні з позовом до суду за захистом інтересів держави.
Тягар доказування (доведення обставин справи) покладається законом на сторону, яка висуває певні вимоги або заявляє заперечення. І в даному випадку цей обов`язок прокурором виконаний, оскільки ним доведено належними та допустимими доказами ті обставини, на які він посилається в обґрунтування позовних вимог, що зумовлює задоволення позовних вимог.
Судові витрати за розгляд справи покладаються на відповідачів.
Керуючись ст.ст. 7, 13, 42, 86, 123, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати недійсним рішення тендерного комітету Слов`янського психоневрологічного інтернату про визнання переможцем відкритих торгів за №UA-2018-05-15-001712-b ПП "Строй-Клуб Плюс" (ідентифікаційний код: 34672524), оформлене протоколом тендерного комітету замовника №134 від 26.06.2018.
Визнати недійсним договір підряду №79 від 12.07.2018 на суму 23.900.000,00 грн., укладеним між Слов`янським психоневрологічним інтернатом (ідентифікаційний код 03190231) та ПП "Строй-Клуб Плюс" (ідентифікаційний код 34672524).
Стягнути з Слов`янського психоневрологічного інтернату (ідентифікаційний код 03190231, адреса: 84108, м. Слов`янськ Донецької області, вул. Курчатова, буд. 72) на користь Прокуратури Донецької області (код ЄДРПОУ 25707002, адреса: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Університетська, буд.6; р/р 35216066016251, Держказначейська служба України, МФО 820172, отримувач – прокуратура Донецької області) судовий збір у розмірі 1762,00 грн. за розгляд справи судом першої інстанції та 3524,00 грн. судового збору за наслідками касаційного перегляду справи.
Стягнути з Приватного підприємства “Строй-Клуб Плюс” (ідентифікаційний код 34672524, адреса: 93100, м. Лисичанськ Луганської області, вул. ім.М.Грушевського, буд. 14) на користь Прокуратури Донецької області (код ЄДРПОУ 25707002, адреса: 8700, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Університетська, буд.6; р/р 35216066016251, Держказначейська служба України, МФО 820172, отримувач – прокуратура Донецької області) судовий збір у розмірі 1762,00 грн. за розгляд справи судом першої інстанції та 3524,00 грн. судового збору за наслідками касаційного перегляду справи.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення набирає законної сили через двадцять днів з дня його підписання та може бути оскаржене в апеляційному порядку, згідно з Розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення підписано 28.12.2019.
Суддя Н.В. Величко