Справа № 359/2622/20
Провадження № 1-кс/359/740/2020
У Х В А Л А
01квітня 2020 м.Бориспіль
Слідчий суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участі прокурора Бориспільської місцевої прокуратури Київської області юриста 2 класу ОСОБА_3 , розглянувши в приміщенні суду у судовому засіданні з повною технічною фіксацією судового процесу клопотання прокурора Бориспільської місцевої прокуратури Київської області ОСОБА_3 , про арешт майна,
в с т а н о в и в:
До слідчого судді 30.03.2020 надійшло зазначене клопотання, в якому прокурор зазначає, що СВ Бориспільського ВП ГУ НП в Київській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, відомості про яке 05.02.2020 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020110000000023 за фактом зловживання посадовими особами своїм службовим становищем за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до відомостей програмно-апаратного комплексу «Національна кадастрова система» (далі НКС), земельна ділянка за адресою: Київська область м. Буча вул. Вокзальна (поряд із земельною ділянкою №2?д), з кадастровим номером 3210800000:01:130:0001 (площа 1,2000 гa). з цільовим призначенням «03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі», перебуває у комунальній власності Бучанської міської ради, у постійному користуванні комунального підприємства «БУЧАБУДЗАМОВНИК» Бучанськоі міської ради та у користуванні для забудови (суперфіцій) ТОВ«БУДТЕХНОСТРОЙ».
Бучанською міською радою згідно з рішенням 49 сесії VII скликання від 29.11.2018 № 2653-49-VП, надано дозвіл комунальному підприємству «БУЧАБУДЗАМОВНИК» на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування, орієнтовною площею 12 га, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по вулиці Вокзальна (поряд із земельною ділянкою №2-д) в м. Буча, за рахунок земель не наданих у власність або користування.
Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 у 2018 році розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування комунальному підприємству «БУЧАБУДЗАМОВНИК» м.Буча вул.Вокзальна (поряд із земельною ділянкою № 2-д) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі в межах м. Буча Київської області (далі Проект).
Проект містить погодження Проекту відділом містобудування та архітектури Бучанської міської ради № 29 від 07.03.2019 та Висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 28.03.2019 №3045/0/80-19 Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, відповідно до якого на використання землекористувачем земельної ділянки або її частини, згідно Класифікатора обмежень (обтяжень), визначені наступні обмеження (обтяження): код 01.05 охоронна зона навколо (вздовж) об`єкта енергетичної системи (ЛЕП 10 кВ), площа 0,1992 га; код 01.05 охоронна зона навколо (вздовж) об`єкта енергетичної системи (ЛЕП 110 кВ), площа 0,4573 га; код 02.01.3 третій пояс зони санітарної охорони джерел та об`єктів централізованого питного водопостачання (спостереження), площа 1,2000 га.
Рішенням 58 ceciї VІІ скликання Бучанської міської ради від 22 травня 2019 р. №3443-58-VII затверджено Проект. Цим же рішенням надано КП«Бучабудзамовник» в постійне користування земельну ділянку за адресою: м.Буча вул. Вокзальна (поряд із земельною ділянкою №2-Д), площею 1,2 га, кадастровий номер 3210800000:01:130:0001 для будівництва будівель торгівлі, категорія земель землі житлової та громадської забудови.
Рішенням від 30.05.2019 №3544-59-VІІ 59 ceciї 7 cкликaння Бучaнcькaмicькa рада надає дозвіл KП «Бучабудзамовник» на складання договору cyпeрфiцiю на земельну ділянку з кадастровим номером 3210800000:01:130:0001, площею 1,2 га, з ТОВ «БУДТЕХНОСТРОЙ» (далі ДОГОВІР). B той же час рішення від 30.05.2019 №3544-59-VІІ не містить інформації, що Бучанська міська рада розпорядилась земельною ділянкою для передачі у суперфіцій TOB «БУДТЕХНОСТОРЙ».
Згідно із договором суперфіції від 06.06.2019 №21114 (далі ДОГОВІР) з однієї сторони Бучанська міська рада «Власник», від імені якої на підставі рішення 59 сесії 7 скликання №3544-59-VІІ від 30.05.2019 Бучaнcькoї мicькoї ради Kиївcькoї oблacтi дiє КП «БУЧАБУДЗАМОВНИК» «Правокористувач», в особі директора ОСОБА_5 , надалі іменовані як «Суперфіціар», з одного боку та TOB «БУДТЕХНОСТРОЙ» в особі директора діє ОСОБА_6 , надалі іменований «Суперфіціарій», з другого боку, уклали договір про те, що Суперфіціар надає, a Суперфіціарій приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться на території Бучанської міської ради за адресою: Київська область м.Буча вул. Вокзальна, 2-г для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, необхідних Суперфіціарію для здійснення своєї будівельної діяльності. Загальна площа наданої в користування земельної ділянки 1,2 га, кадастровий номер 3210800000:01:130:0001. Договір укладено на 5 років.
Згідно із статтeю 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Частиною першою статті 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначені підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої впади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно із пунктом 7 розділу II Зaкoну України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» з дня набрання чинності цим Законом землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Відповідно до пункту «а» частини першої та частини другої статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Статтeю 413 Цивільного кодексу України визначені підстави виникнення права користування чужою земельною ділянкою для забудови. Власник земельної ділянки має право надати її в користування іншій особі для будівництва промисловик, побутових, соціально-культурних, житлових та інших споруд і будівель (суперфіцій). Таке право виникає на підставі договору або заповіту.
Окрім того, статтею 134 Земельного кодексу України визначена обов`язковість продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них на конкурсних засадах (земельних торгах). Так, відповідно до частини першої статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державною чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державною або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Частиною другою статті 134 Земельного кодексу України визначений вичерпний перелік випадків, коли не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них.
Згідно з частинами першою та другою статті 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі ayкцioнy, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів; який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продаєтъся, або найвищу плати за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів. Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
При цьому відповідно до змісту договору надання земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:130:0001 у суперфіції TOB«БУДТЕХНОСТРОЙ» не належить до випадків, передбачених частинами другою та третьою статті 134 Земельного кодексу України.
Прокурор у клопотанні зазначає, що договір укладений за відсутності рішення органу місцевого самоврядування про надання зeмeльнoї ділянки y кopиcтyвaння для зaбyдoви (cyпepфiцiй) та без пpoвeдeння аукціону, всупереч вимог ст.ст. 12, 116, 122, 134, 135 Земельного кoдeкcy Укpaїни.
Крім цього, відповідно до відомостей Публічної кадастрової карти земельна ділянка з кадастровим номером 3210800000:01:130:0001 належить до земель водного фонду, оскільки розташована біля водойми.
Згідно з інформацією Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України земельна ділянка з кадастровим номером 32010800000:01:130:0001 знаходиться в межах заплави річки Буча (Бучанка) і відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 486 від 08.05.1996 «Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них» належить до її водоохоронної зони.
У відповідності до ст. 80 Водного кодексу України з метою охорони водності малих річок забороняється надавати земельні ділянки у заплавах малих річок під будь-яке будівництво (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд), а також для садівництва та городництва, розорювати заплавні землі та застосовувати на них засоби хімізації.
Відповідно до п. 2 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України водоохоронні зони встановлюються для створення сприятливого режиму водних об`єктів, попередження їх забруднення, засмічення і вичерпання, знищення навколо водних рослин і тварин, а також зменшення коливань вздовж річок, морів та навколо озер, водосховищ і інших водойм.
Згідно статей 3 та 4 Водного кодексу України усі водні об`єкти належать до земель водного фонду, користування якими здійснюється відповідно до вимог глави 18 Водного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 85 Водного кодексу України порядок надання земель водного фонду в користування та припинення права користування ними встановлюється земельним законодавством.
Згідно з ч. 3 ст. 85 Водного кодексу України у користування на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів можуть надаватися підприємствам, установам, організаціям, об`єднанням громадян, релігійним організаціям, громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, а також для проведення науково-дослідних робіт.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 Водного кодексу України на землях водного фонду можуть проводитися роботи, пов`язані з будівництвом гідротехнічних, лінійних та гідрометричних споруд, інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій, поглибленням дна для судноплавства, видобуванням корисних копалин (крім піску, гальки і гравію в руслах малих та гірських річок), розчисткою русел річок, каналів і дна водойм, прокладанням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій, а також бурові та геологорозвідувальні роботи.
При цьому будівництво будівель торгівлі не належить до вичерпного переліку робіт, які відповідно до вказаних положень Водного кодексу України, дозволено проводити на землях водного фонду, зокрема в межах водоохоронної зони водних об`єктів.
Однак, всупереч вказаним положенням чинного законодавства, Бучанською міською радою спільно з посадовими особами КП «Бучабудзамовник» фактично надано у користування ТОВ «БУДТЕХНОСТРОЙ» (ЄДРПОУ 41233696) земельну ділянку в межах прибережної захисної смуги водойми для будівництва будівель торгівлі.
Крім цього, відповідно до ч. 3 ст. 59 Земельного кодексу України землі водного фонду за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються у постійне користування:
а) державним водогосподарським організаціям для догляду за водними об`єктами, прибережними захисними смугами, смугами відведення, береговими смугами водних шляхів, гідротехнічними спорудами, а також ведення аквакультури тощо;
б) державним підприємствам для розміщення та догляду за державними об`єктами портової інфраструктури; ) державним рибогосподарським підприємствам, установам і організаціям для ведення аквакультури;
г) військовим частинам Державної прикордонно їслужби України у межах прикордонної смуги з метою забезпечення національної безпеки і оборони для будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій.
Передача земель вказаної категорії для будівництва на них об`єктів торгівлі не передбачена вищевказаним вичерпним переліком.
Так, у клопотанні прокурор вказує, що Бучанською міською радою спільно з посадовими особами КП«Бучабудзамовник», всупереч вимогам ст. 19 Конституції України, ст. ст. 59 Земельного кодексу України, ст.ст. 80, 85, 86 Водного кодексу України фактично відведено у користування ТОВ «БУДТЕХНОСТРОЙ» (ЄДРПОУ 41233696), вищезазначену земельну ділянку для будівництва торговельного центру, що не відповідає визначеним законодавством правовому режиму, екосистемним функціям та типу використання земель вказаної категорії.
Крім цього, досудовим розслідуванням вказаного кримінального провадження встановлено, що відповідно до генерального плану м. Буча Київської області, який затверджений рішенням Бучанської міської ради № 2124-67-VI від 17.03.2015, а також відповідно до плану зонування території вказаного населенного пункту, який затверджений рішенням Бучанської міської ради №2171-69-VI від 30.04.2015, земельна ділянка з кадастровим номером 3210800000:01:130:0001 відносить до територій рекреаційного призначення.
При цьому відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 № 548, до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об`єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об`єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об`єктів стаціонарної рекреації.
Видами цільового призначення даної категорії земель є: для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення; для будівництва та обслуговування об`єктів фізичної культури і спорту; для індивідуального дачного будівництва; для колективного дачного будівництва; для цілей підрозділів 07.01-07.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду.
Будівництво об`єктів торгівлі не входить до вичерпного переліку видів цільового використання земель рекреаційного призначення.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
У відповідності до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
Згідно з ч. 2 ст. 5 Закону України «Про регулювання містобудівної документації» вимоги містобудівної документації є обов`язковими для виконання всіма суб`єктами містобудування.
Також прокурор у своєму клопотанні зазначає, що містобудівні умови та обмеження забудови вказаної земельної ділянки видані з грубим порушенням містобудівної документації на підставі документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою, які у свою чергу видані з грубими порушеннями вимог Земельного та Водного кодексів України та, фактично, є незаконними.
Крім того, прокурор наголосив, на доцільність не виклику власника та користувача майна на яке накладається арешт, з метою не розголошення обставин досудового розслідування.
З метою досягнення мети і виконання завдань кримінального провадження, в ході досудового розслідування виникла необхідність у застосуванні такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Власник та користувачі земельної ділянки про час та місце розгляду справи не повідомлялися з урахуванням приписів ч. 2 ст. 172 КПК України.
Слідчий суддя заслухавши думку прокурора, оглянув в нарадчій кімнаті матеріали клопотання про накладення арешту і дійшов наступного висновку.
Як встановлено в судовому засіданні, дійсно існує кримінальне провадження, відомості про яке 05.02.2020 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020110000000023 за фактом зловживання посадовими особами своїм службовим становищем за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
У зв`язку із тим, що земельна ділянка з кадастровим номером 3210800000:01:130:0001, фактично є об`єктом розслідуваних у вказаному кримінальному провадженні дій посадових осіб Бучанської міської ради та КП «Бучабудзамовник» (ЄДРПОУ 33699425), дана земельна ділянка, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 98 КПК України, 19.03.2019 визнана речовим доказом у вказаному кримінальному провадженні.
З метою недопущення використання даної земельної ділянки з грубими порушеннями вимог Водного та Земельного кодексів України та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» прокуратурою Київської області ще 06.02.2020 перед Державною архітектурно-будівельною інспекцією України, ініційовано питання про скасування вищевказаних містобудівних умов та обмежень забудови зазначеної земельної ділянки, а також зупинення в порядку державного архітектурно-будівельного контролю підготовчих та будівельних робіт на ній.
Відповідно до інформації Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області від 14.02.2020, такі заходи не вжито і відповідно до показань свідка ОСОБА_6 директора ТОВ «Будтехнострой», будівництво торговельного центру на земельній ділянці з вказаним кадастровим номером триває.
З огляду на викладене слідчий суддя погоджується з доводами прокурора про те, що властивості зазначеної земельної ділянки, як речового доказу, продовжують змінюватися внаслідок техногенного впливу на неї з боку зазначеного підприємства, не зважаючи на ініціювання прокуратурою Київської області перед уповноваженим органом державної влади питання про необхідність зупинення такого впливу проведення підготовчих та будівельних робіт на такій земельній ділянці.
Згідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, земельна ділянка із кадастровим номером 3210800000:01:130:0001 (площа 1,2000 гa), перебуває у комунальній власності Бучанськоі міської ради, у постійному користуванні комунального підприємства «БУЧАБУДЗАМОВНИК» Бучанськоі міської ради (ЄДРПОУ 33699425) та у користуванні для забудови (суперфіцій) ТОВ«БУДТЕХНОСТРОЙ» (ЄДРПОУ 41233696).
Відповідно до ч.1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Пунктом 1 частини 2 статті 170 КПК України передбачено, що арешт накладається на майно з метою збереження речових доказів.
Частиною 3 ст. 170 КПК України визначено, що у випадку, передбаченому пунктом 1 частини
2 цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу, згідно ч.1 якої речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом.
Таким чином, підставою та метою, з якою прокурор звертається до суду з даним клопотанням, є збереження речових доказів вказаних земельних ділянок.
З наведених вище обставин вбачається необхідність в накладенні арешту на вказану земельну ділянку та встановленні заборони особам, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно вносити будь-які зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та інших реєстрів (щодо інших речових прав та обтяжень), щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:130:0001, а також у встановленні заборони теперішньому користувачу такої земельної ділянки, на підставі договору суперфіцію від 06.06.2019 Товариству з обмеженою відповідальністю «Будтехнострой» (ЄДРПОУ 41233696), проведення на земельній ділянці з кадастровим номером 3210800000:01:130:0001 будь-яких підготовчих та/або будівельних робіт з метою недопущення можливості її знищення, перетворення, відчуження у будь-який спосіб для забезпечення можливої конфіскації майна, цивільного позову та зберігання до набрання законної сили судовим рішенням по вказаному речовому доказу у кримінальному провадженні (спеціальна конфіскація).
Згідно до вимог ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Відповідно до ч.11 ст.170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Додані до клопотання матеріали, зокрема копія протоколу допиту директора ТОВ «Будтехнострой» ОСОБА_6 у якості свідка та лист Головного управління Держгеокадастру у Київській області №10-10-0,47-167/2-20 від 08.01.2020 з додатками, підтверджують факти пошкодження, псування, використання, перетворення такої земельної ділянки за відсутності заборони або обмеження користування такою земельною ділянкою.
Таким чином, слідчий суддя вважає не виключеним той факт, що земельна ділянка з вказаним кадастровим номером може бути відчужена чи змінена будь-яким чином внаслідок діяльності ТОВ«Будтехнострой», тобто існують ризики втрати земельною ділянкою з вказаним кадастровим номером своїх індивідуальних ознак, переходу прав власності на них до інших осіб тощо, що може мати наслідком втрати дієвості кримінального провадження та виконання завдань, визначених в ст.2 КПК України.
Продовження здійснення будівельних робіт на вказаній земельній ділянці з будівництва торгівельного центру однозначно призведе до перетворення речового доказу земельної ділянки з вказаним кадастровим номером, що у свою чергу значно ускладнить виконання обов`язків органу досудового розслідування.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.173 КПК України, при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.
При цьому накладення арешту на вказану земельну ділянку не матиме негативних наслідків для її власника, оскільки така земельна ділянка навіть після накладення арешту залишається у комунальній власності Бучанської міської ради. Накладеним арештом не скасовується право постійного користування такою земельною ділянкою КП «Бучабудзамовник». Крім цього, право користування такою земельною ділянкою для ТОВ «Будтехнострой» обмежується лише тимчасово та відповідно до інтересів територіальної громади м. Буча Київської області, що полягають у збереженні земель рекреаційного призначення.
Таким чином, враховуючи вище викладене, а також те, що є підстави вважати, що вказана земельна ділянка є доказом злочину та відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 КПК України, для запобігання можливості її пошкодження, псування, використання, перетворення, з метою збереження речових доказів, на дану земельну ділянку необхідно накласти арешт.
Без застосування вказаного заходу забезпечення неможливо досягти дієвості кримінального провадження.
Крім цього, відповідно до ч. 1 ст. 9 КПК України під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади, зобов`язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР, передбачено право кожної фізичної чи юридичної особи безперешкодно користуватися своїм майном, не допускається позбавлення особи її власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. При цьому визнано право держави на здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Накладення арешту на вказану земельну ділянку не позбавляє Бучанську міську раду власності на такий об`єкт, а тільки тимчасово обмежує лише право користування (як одну зі складових права власності) для третьої особи не власника такої земельної ділянки ТОВ «Будтехнострой». При накладенні арешту на таку земельну ділянку користування нею контролюється державою відповідно до загальних інтересів, що в демократичному суспільстві є необхідною мірою в інтересах держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
На підставі викладеного та керуючись ст. 14 Конституції України,ст.ст. 170-173, 309, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя,-
ухвалив:
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на нерухоме майно земельну ділянку з кадастровим номером 3210800000:01:130:0001 (площа 1,2000 гa), яка перебуває у комунальній власності Бучанськоі міської ради, у постійному користуванні комунального підприємства «БУЧАБУДЗАМОВНИК» Бучанськоі міської ради (ЄДРПОУ 33699425) та у користуванні для забудови (суперфіцій) ТОВ«БУДТЕХНОСТРОЙ» (ЄДРПОУ 41233696).
Встановити заборону особам, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно, вносити зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та інших реєстрів (щодо інших речових прав та обтяжень), стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 3210800000:01:130:0001.
Встановити заборону користувачу такої земельної ділянки на підставі договору суперфіцію від 06.06.2019 Товариству з обмеженою відповідальністю «Будтехнострой» (ЄДРПОУ 41233696), проведення на земельній ділянці з кадастровим номером 3210800000:01:130:0001 будь-яких підготовчих та/або будівельних робіт з метою недопущення можливості її знищення, перетворення, відчуження у будь-який спосіб для забезпечення можливої конфіскації майна, цивільного позову та зберігання до набрання законної сили судовим рішенням по вказаному речовому доказу у кримінальному провадженні (спеціальна конфіскація).
Виконання ухвали покласти на прокурорів групи прокурорів у вказаному кримінальному провадженні - прокурорів Бориспільської місцевої прокуратури Київської області ОСОБА_7 , ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , прокурорів відділу прокуратури Київської області ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та/або на заступника начальника управління начальника відділу прокуратури Київської області ОСОБА_11 .
Відповідно до ч. 2 ст. 400 КПК України подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду на протязі 5 (п`яти) днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали буде проголошено 08:30 год. 02.04.2020.
Слідчий суддя ОСОБА_1