Справа № 161/19385/19 Головуючий у 1 інстанції: Кирилюк В. Ф. Провадження № 22-ц/802/646/20 Категорія: 3 Доповідач: Шевчук Л. Я.
ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 червня 2020 року місто Луцьк
Волинський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого - судді Шевчук Л.Я.,
суддів - Данилюк В.А., Киці С. І.,
секретар с/з - Вергун Т. С.,
з участю:
представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Коваль І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області про визнання права власності та зобов`язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою позивача ОСОБА_2 на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 26 лютого 2020 року,
В С Т А Н О В И В :
В липні 2019 року ОСОБА_2 звернувся в суд із зазначеними позовними вимогами, які обгрунтовані тим, що 04 квітня 2017 року він на підставі договору купівлі - продажу №8045/2017/401140, укладеного в Територіальному сервісному центрі МВС 8045 РСЦ в місті Києві, придбав у ОСОБА_3 транспортний засіб автомобіль марки «VOLKSWAGEN TRANSPORTER», 2000 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 . На підставі його заяви, поданої 04 квітня 2017 року, сервісним центром було здійснено перереєстрацію вказаного вище автомобіля за новим власником ОСОБА_2 , про що йому видано свідоцтво про державну реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 .
Позивач також зазначав, що в серпні 2019 року йому стало відомо, що він втратив право користування зазначеним автомобілем у зв`язку із скасуванням державної реєстрації транспортного засобу. На його заяву сервісний центр повідомив йому, що реєстрацію транспортного засобу скасовано на підставі висновку Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області від 24.05.2017 року.
Позивач вважає, що відповідач протиправно скасував реєстрацію транспортного засобу марки «VOLKSWAGEN TRANSPORTER», 2000 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить йому на праві власності, а тому просив суд визнати за ним право власності на автомобіль марки «VOLKSWAGEN TRANSPORTER», 2000 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 та зобов`язати Регіональний сервісний центр МВС України у Волинській області усунути перешкоди у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном автомобілем марки «VOLKSWAGEN TRANSPORTER», 2000 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 шляхом поновлення його державної реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу.
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 26 лютого 2020 року в даній справі у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено.
Не погоджуючись із постановленим судовим рішенням, позивач ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на незаконність рішення із-за порушення норм матеріального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просив судове рішення скасувати і ухвалити нове про задоволення його позовних вимог.
В судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримав та просив скаргу позивача задовольнити, представник відповідача апеляційну скаргу заперечила, просила скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін. Позивач у судове засідання не з`явився, хоча у встановленому законом порядку був повідомлений про час та місце судового засідання, а тому апеляційний суд розглянув справу у його відсутності.
Апеляційну скаргу позивача ОСОБА_2 слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з наступних підстав.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що між сторонами в даній справі відсутній будь-який цивільно-правовий спір щодо права власності на автомобіль.
Апеляційний суд погоджується із такими висновками суду першої інстанції, оскільки вони відповідають встановленим обставнинам і зроблені з дотриманням вимог закону.
Із матеріалів справи убачається, що 04 квітня 2017 року між позивачем в даній справі ОСОБА_2 та фізичною особою ОСОБА_3 укладений договір купівлі-продажу №8045/2017/401140, за умовами якого продавець ОСОБА_3 зобов`язується передати у власність покупцеві ОСОБА_2 транспортний засіб марки VOLKSWAGEN модель TRANSPORTER, 2000 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 , номер кузова НОМЕР_3 (а. с. 29).
04 квітня 2017 року Територіальний сервісний центр МВС 8045 РСЦ МВС в місті Київ на підставі заяви ОСОБА_2 здійснив перереєстрацію зазначеного транспортного засобу на нового власника ОСОБА_2 , про що останньому видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (а. с. 27).
У своїй позовній заяві ОСОБА_2 зазначав, що в серпні 2019 року йому стало відомо про скасування сервісним центром державної реєстрації транспортного засобу.
Регіональний сервісний центр МВС у Волинській області своїм листом повідомив ОСОБА_2 про те, що згідно Єдиного державного реєстру транспортних засобів, держателем якого є МВС, державну реєстрацію транспортного засобу марки «VOLKSWAGEN TRANSPORTER», кузов № НОМЕР_3 скасовано 25 травня 2017 року на підставі висновку РСЦ МВС у Волинській області від 24.05.2017 року №31/3-1335 (а.с.18)
В судовому засіданні встановлено, що згідно з наказом РСЦ МВС у Волинській області від 16.05.2017 року № 77 комісією РСЦ МВС у Волинській області здійснено перевірку щодо переєстрації транспортного засобу марки VOLKSWAGEN модель TRANSPORTER, 2000 року випуску, номер кузова НОМЕР_3 , проведеної в ТСЦ 0741. Відповідною перевіркою виявлено недоліки, допущені працівниками ТСЦ 0741 при проведенні державної реєстрації транспортного засобу марки VOLKSWAGEN модель TRANSPORTER, 2000 року випуску, номер кузова НОМЕР_3 , про що було складено відповідний висновок (а.с.19-24).
На підставі зазначеного висновку Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області державна реєстрація зазначеного транспорного засобу скасована.
Позивач вважає, що такі дії відповідача є протиправними та порушують його право власності на транспортний засіб, як добросовісного набувача.
Відповідно до статті 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Правове регулювання відносин, пов`язаних з купівлею-продажем транспортних засобів, здійснюється на підставі положень ЦК України з урахуванням загальних положень про договір та спеціальних правил, закріплених у відповідних положеннях Закону України «Про дорожній рух» та Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (надалі - Порядок), затверджених постановою КМУ № 1388 від 07 вересня 1998 року (надалі - Порядок), які визначають певні особливості укладення, виконання та правові наслідки невиконання відповідних договорів.
Судом встановлено, що згідно бази даних «НАІС ДДАІ» МВС України транспортний засіб автомобіль марки «VOLKSWAGEN TRANSPORTER», кузов № НОМЕР_3 був зареєстрований на ім`я ОСОБА_4 з державним номерним знаком НОМЕР_4 , про що 20 серпня 2008 року видано свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_5 . 25 березня 2016 року за договором купівлі-продажу вказаний автомобіль перереєстровано на нового власника ОСОБА_5 , про що видано свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_6 , державний номерний знак НОМЕР_7 . 26 березня 2016 року за договором купівлі-продажу вказаний автомобіль перереєстровано на нового власника ОСОБА_3 , про що видано свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_8 , державний номерний знак НОМЕР_9 . 04 квітня 2017 року за договором купівлі-продажу автомобіль перереєстровано на нового власника позивача в даній справі ОСОБА_2 , про що видано свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_10 , державний номерний знак НОМЕР_1 .
За результатами перевірки попередньої реєстрації транспортного засобу, ініційованої Головним сервісним центром МВС України 12.05.2017 року, встановлено, що реєстрації автомобіля марки «VOLKSWAGEN TRANSPORTER», кузов № НОМЕР_3 , державний номерний знак НОМЕР_1 в базах даних МВС не існує, оскільки ввезення зазначеного транспортного засобу в Україну здійснювалося з порушенням вимог закону.
Пункт 1 Порядку передбачає, що на території України встановлено єдину процедуру державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі ТЗ), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Згідно з пунктом 8 цього Порядку державна реєстрація ТЗ проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі правомірність придбання) ТЗ, відповідність конструкції ТЗ установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів здійснюється за місцем звернення власника або його уповноваженої особи незалежно від місця реєстрації (проживання) фізичної особи чи місцезнаходження юридичної особи. При цьому в реєстраційних документах зазначається місце реєстрації (проживання) фізичної особи (для внутрішньо переміщених осіб - місце проживання на підставі відповідних документів) або місцезнаходження та стоянки юридичної особи, за якою реєструється транспортний засіб (пункт 24 Порядку).
Перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі отримання свідоцтва про реєстрацію замість утраченого або непридатного для користування, зміни їх власників, місця стоянки, місцезнаходження або найменування власників-юридичних осіб, місця проживання або прізвища, імені чи по батькові фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, а також у разі зміни кольору, переобладнання транспортного засобу чи заміни кузова, інших складових частин, що мають ідентифікаційні номери (п.33 Порядку).
Відповідно до пункту 40 Порядку у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв`язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.
Згідно з Положенням про територіальний сервісний центр МВС на них покладено повноваження щодо скасування в установленому законодавством України порядку реєстрації/обліку транспортних засобів.
Стаття 34 Закону України «Про дорожній рух» передбачає, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Комплекс заходів, пов`язаних з проведенням державної реєстрації (перереєстрації) та зняттям з обліку призначених для експлуатації на вулично-шляховій мережі загальног користування транспортних засобів усіх типів здійснюють територіальні сервісні центри МВС у Волинській області, як структурні підрозділи територіального органу МВС Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області.
Таким чином, регіональні сервісні центри проводять комплекс заходів, пов`язаних з проведенням державної реєстрації (перереєстрації) та зняттям з обліку транспортних засобів.
Разом з тим, ОСОБА_2 пред`явив до відповідача Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області позов про визнання права власності на транспортний засіб, хоча сервісний центр проводить державну реєстрацію (перереєстрацію) та зняття з обліку транспортних засобів.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що між позивачем і відповідачем не існують будь-які цивільно-правові відносини, а тому сервісний центр не може бути особою, яка не визнає, порушує або оспорює право позивача на транспортний засіб.
Крім того, ОСОБА_2 у випадку незгоди з діями працівників сервісного центру щодо скасування державної реєстрації транспорного засобу не позбавлений можливості звернутися в суд з адміністративним позовом в порядку адміністративного судочинства.
Доводи апеляційної скарги не не впливають на правильність рішення суду першої інстанції, яке постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстав для його скасування колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст. ст. 367, 374, 375, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, апеляційний суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу позивача ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 26 лютого 2020 року в даній справі залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий
Судді